ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Italiaansch-Abessinische oorlog. Rijksbegrooting voor 1936. No. 9372 MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 75ei Jaargang Zo n Aspirientje helpt toch maar! Binnenland EERSTE BLAD Het Regeeringsantwoord op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer. TER NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJSBiimen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij viooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika /2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAX DE SAXDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE AD VERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCIII.fNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. a an bet antwoord der Regeering aan de Tweede Kamer wordt het volgende ontleend: De Regeering onderschrijft de vrij alge meene meening, dat het weinig zin zou heb- ben thans opnieuw in een uitvoerige gedach- tenwisseling te treden over de jongste Kabi- netscrisis. Groot versehil van Inzicht in de Kamer. De inhoud van de tweede paragraaf van het voorloopig verslag toont door de verscheiden- heid van oordeel over het beleid der Regeering heel duidelijk aan, hoeveel versohdl van inzicht in de Kamer aan den dag treedt en hoe wei nig eenheid van gedachten in positieven zin aanwezig is. Het Kabinet zal, overtuigd als het is van het volkomen hopelooize van zulk een taak, zelfs niet trachten naar een synthese van die uiteenloopende meeningen te zoeken. Het za! naar eigen beste weten de zelfgestelde taak tradhten te vervullen. Geen reden tot Kamerontbindjng. Het Kabinet kan in den udtslag van de ver- kiezingen voor de Provinciate Staten en de gemeenteraden geen enkele aanleiding vinden, de Kroon te adviseeren tot Kamerontbinding over te gaan, en wijst eveneens terug het ver- wijt, dat de Regeering den grondslag van Gods woord verwerpt, de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt en ons naar het staatssocialisme voert. Dat de Overheid in dit tijdsgewricht van het maatschappelijik leven velerlei beperking op- legt, is juist, maar even juist is bet, dat nog niemand een weg heeft gewezen waardoor het verleenen van steun aan het bedrijfsleven mo gelijk wordt zonder zoodanige vrijheidsbeper- king. De Regeering is er verre van, staats socialisme te begeeren, en zal integendeel den dag zegenen, waarop de tegenwoordige nood- maatregelen kunnen worden opgeheven. Voor een verwijt, dat de Regeering indien zij aitbans de bevoegdheden bezat, om anders te handelen te veel gedoogt, te mime vrij- heid laat, zou meer grond aaniwezdg zijn dan voor de opvattinig, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. Krachtige maatregeten tegcn cnge- oorloofde meeningsuiting. In plaats van op dit stuk beterschap te be- loven, kan worden meegedeeld, dat bij de komende voorstellen tot herziening van enkele grondiwettelijke bepalingen, de Regeering in tegendeel rudmere bevoegdheden vragen zal om de grenzelooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen inperken. Economische toestand nog slechter. Ook de Regeering is van oordeel, dat een hemieuwde uitvoerige gedachtenwisseling over de algemeene economische politiek der Regee ring na de breede debatten daarover in Juli en September, weinig zin beeft. Inderdaad is de economische toestand van ons land sedert het vorige jaar nog slechter geworden. De toestand wordt met ieder jaar moeilijker, omdat telken jare een nieuwe groep van ette- lijke duizenden personen een plaats in het ar- beidsproces vraagt. Voorzichtig met vergelijkingen met het buitenland. Bij het maken van vergelijkingen met het- geen zich in andere landen voordoet, behoort de uiterste voorzichtigheid te worden betracht. Er bestaat geen versChil tusschen het oor deel van vele leden en dat der Regeering, dat het centrale probleem op het gebied van de economische politiek is gelegen in het herstel van het evenwicht tusschen productiekosten en prijzen. Verlaging van de vaste las ten. Bij het tot stand brengen van maatregelen om tot verlaging van renten en kosten te ge- raken, is de uiterste voorzichtoigheid plicht. Het treffen van algemeene maatregelen bergt ongetwijfeld gevaren in zich. Uit het gebeur- de met de wetsontwerpen op de vaste lasten blijikt wel, hoe gemakkelijk door maatregelen als deze de vrees wordt gewekt, dat het cre- dietwezen zal worden ondermijiid. In hoeverre wij'zigingen in de bestaande ont- werpen moeten worden aangebracht, maakt nog een punt van averweging uit. Het verwekken van monetaire onrust. Wie oprecht overtuigd is, dat devaluatie in het welbegrepen belang van ons volk is, zal men, ook al is men het met hem nog zoo on- eens, zeker nimmer van onvaderlandsliefde miogen beschnldigen. Uiterst bedenkelijik is echter het optreden van hen, die de vraag, of devaluatie al dan niet in het belang van ons volk is, koud laat, en die er alleen op uit zijn monetaire onrust te verwekken, ten einde daaruit voor zichzelf persoonlijk voordeel te trekken. „Onvaderlandslievende schobberds". Door hun verderfelijken invloed zijn een aan tal rustige Nederlanders in onrust gebracht en er toe gekomen gestaag van de 6dne valuta in de andere te vluchten, uiteindelijk tot eigen schade en tot groot nadeel voor de volksge- meenschap. Tegen hen, die zich niet ontzien dergelijke praktijken te beoefenen, heeft de voorzitter van den Raad van Ministers zijn inderdaad krasse doch volkomen gerechbvaar- digde woorden gericht. Dat de tegenw%ordige hooge rentevoet. die intusschen in de laatste weken niet onbelang- rijk is gedaald, een schade is voor het bedrijfs leven, is voor geen tegenspraak vatibaar. Die verhooging was echter onmisbaar, wilde de gouden standaard na de tengevolge van de in- getreden onrust ontstane neiging tot kapi- taalsvlucht, kunnen worden gehandhaafd. De beste dienst, dien men het bedrijfsleven kan bawij'zen, is het bevorderen van de rust om het monetaire probleem. Geen heil van devaluatie. De Regeering sluit zich met overtuiging aan bij de vele andere leden, die in devaluatie geen heil zien. Het nemen van maatregelen tegen een ver- dere afvloeiing van het goud zou practisch neerkomen op het prijsgeven van den gouden standaard. Het vaste-lastenontwerp. Spoed gewenscht. iBij de behandeling van de wetsontwerpen tot verlaging van hypotheekrenten, sommige andere vaste lasten en huren zal de Regee ring den meest mogelijken spoed betrachten. Het groote gewicht dezer maatregelen ver- plicht haar echter, de daartegen ingebrachte bezwaren nauwlettend te overwegen. Over- haasting zou hier groote schade kunnen aan- richten. Het „Plan van den Arbeid". Het „Plan van den Arbeid" heeft als doel verhooging der koopkracht zonder dat de prijs der goederen behoeft te dalen door verlaging vln het loonpeil bij de productie. Dus geen loondaling en voorts door allerlei maatregelen opvoering van de totale koopkracht der arbei- dende klasse, waaruit een vermeerderde koop kracht voor vele anderen zou voortvloeien. Wanneer de Overheid het totaal van het loonpeil harer ambtenaren met 25 millioen gulden verhoogt, maar tevens 25 miillioen meer aan belasting moet heffen, wordt de koop kracht slechts verplaatst. In landen, rijk ge- zegend met vele groote inkomens, zou het ge- heven belastingbedrag wellicht afgeiwenteld worden op de kapitaalvorming in stede van op het verbruik, maar deze begeerenswaardige toestand bestaat in Nederland niet en boven- dien is inkrimping van kapitaalvorming op zichzelf al evenmin zonder bedenking. Dit voorbeeld kan tot in het oneindige worden uitgabreid. Luehthartigheid inzake de finan cieele mogelijkheid. Het voornaamste bezwaar tegen de gedach ten, ontwiikkeld in het „Plan van den Arbeid" is wel de luchthartigheid, waarmede gespro- ken wordt over de mogelijkheden om zich de honderden millioenen te verschaffen voor de uiitvoering van het plan noodig. Niet voldoende nuttige openbare werken voorhanden. Ben tweede bezwaar is ontleend aan de prac- tische mogelijkheden bij de uitvoering van nut tige werken. Ook naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden moeten de werken de voorwaarden van het economische leven verbeteren. iZulke werken zouden in mime mate zijn aan tewijzen. De ervaring van de Regeering is een andere. In 15 jaren ll/2 milliard voor openbare werken uitgegeven. De laatste 15 jaren is van overheidswege een bedrag van ongeveer 1500 millioen voor publiake werken uitgegeven. Een soortgelijke opmerking is te maken met betrekking tot den woningbouw. Ook ten aanzien van de industrialisatie is, zooals reeds uiteengezet is, gepaste voorzich tigheid geboden. De Regeering sluit ziGh aan bij die leden, die afwijzend staan tegenover het Plan, zooals het daar ligt. Zij staat met name volstrekt ongeloovig tegenover de financieele uitkomsten en ducht gesteld dat de financiering mogelijk ware van de enorme verzwaring van den toch reeds te hoogen schuldenlast, emstige gevol- gen voor de volkswelvaart na de korte periode van de kunstmatig in het leven geroepen be- drijvigiheid. Ook waardeering. Aan den anderen kant valt niet te ontken- nen, dat er in het Plan hier en daar gedachten ontwikkeld zijn, waarmee ook de Regeering haar voordeel zou kunnen doen en die in elk geval een emstig onderzoek verdienen. Maar als het gaat om de vraag, of het Plan in zijn grondgedachte en in zijn algemeene uitwerking kan worden aanvaard, luidt van de zijde der Regeering het antwoord ontken- nend. Uitvoering van openbare werken. Ook de Regeering meent, dat met het uit- voeren van openbare werken, met inacht- neming der financieele mogelijkheden, krach- tig moet worden voortgegaan. De plannen voor de droogmaking van den Zuid-West Polder van het IJselmeer kunnen nader worden bezien, nadat de. plannen voor den Noord-Oost Polder zijn gereedgemaakt. Werkfonds uitgeput. Roorganisatie. De door het Werkfonds goedgekeurde plan nen beliepen op 23 Oct. 1935 37.393.533,41. Bovendien liggen nog een tiental plannen ter goedkeuring gereed, tozamen tot een be drag van ongeveer 3 millioen. De reorganiisatie van het Werkfonds 1934 kan binnenkorten tijd tegemoet worden ge- zien. Door deze voorgenomen reorganisatie zullen de openbare werken en de industrieele projec- ten afzonderlijk worden behandeld. Beide zullen echter, als tot dusverre, uit- eindelijk de goedkeuring van de ministerieele commissie behoeiven. De Regeering is voomemens, na de tot- standkoming der reorganisatie grootere be- dragen te bestemmen voor werkvermiming, ter verbetering van den toestand in het be drijfsleven, in verband met de voorgenomen bevordering der industrialisatie. Aandacht voor den Middenstand. De Regeering wijdt steeds aandacht aan de nooden van den middenstand. Ook in de voorgenomen regeling inzake vestigingseischen voor den middenstand komt diit tot uitdrukking. Geen erkenning van Sovjet-Rusland. De Regeering sluit zich aan bij die leden, welke zich principieel tegen erkenning van Riuslamd verzetten. Tegen een verdere ont- wikkeling van het particuliere handelsverkeer met dit land bestaan geen bezwaren. Geleidelijke vervanging van contingenteeringen. Den leden, welke bij voorbaat waarschuwen tegen de vervanging der contingenteerings- maatregelen door invoerrechten, antwoordt de Regeering, dat met de betrekkelijke passage in de Troonrede niet beoogd is daar, waar de contingenteeringen doelmatig hulp geboden hebben, zonder meer die maatregelen door an dere te vervangen. Waar algemeen erkend w.erd, dat contingen teeringen den handel verstarren, meent de Re geering echter op den juisten weg te zijn, iwanneer zij nagaat, of het mogelijk zal zijn, geleidelijk de bestaande contingenteerings- maatregelen geheel of gedeeltelijk door andere maatregelen te vervangen. In die gevallen, waarin vervanging der con- tingenteering alleen door verhoogde rechten mogelijk zou zijn, zal de Regeering de grootst mogelijike voorzichtigheid betrachten en met foervoegde instanties uit't bedrijfsleven in over- leg treden. De Regeering onderschrijft, dat bij de tegen- woorddge handelspolitiek contingenteering zeker niet over de geheele lijn kan worden igemist. verpleegd, doch het meerendeel is overge- bracht naiar de barakken voor besmettelijke zieken te Venlo. Ofadhoon van gemeentewege nog geen maat regelen ten aanzien van de sluiting der scho- len genomen waren, hebben de besturen der beiwaarsdholen te Steijl en Tegelen Zaterdag j.l. de bewaarscholen tot nader order gesloten. Naar het blad door den burgemeester van Tegelen werd medegedeeld, zou men Zater dag in overleg treden met den inspecteur der volksgeizonldheid te Nijmegen. Wanneer zich nog uitbreiding der ziektege- vallen zou voordoen, verwachtte men, dat heden alle sdhoien te Tegelen gesloten zouden worden. Hier pijn en daar pijnl Aspirin is de pijnstiller bij uitnemendheid. 1 a 2 Aspirin- tabletten verjagen Uw pijnen. Verwondert zult U mompelen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 2C tabl. 70 cts. en oraniezakies van 2 tabl. a 10 cts. (Ing^ez. Med.) 4 STAATSLEENING 1935. De Minister van Fmancien heeft in een mededeeling gedateerd 31 October in de St. Crt. bekend gemaakt, dat hij krachtens de machtiiging, hem verleend bij artikel 1 der Leeningswet 1933, met toepassing van arti kel 6 der wet van 29 December 1928, tot den koers van 100 pot. te gelde gemaakt een be drag van 44.000.000 4 pet. rente dragende schuldbeken tenissem ten laste van het rijk, welke schuldbekentenissen, zijnde 44.000 obli- gatien, ieder groot f 1000, genummerd 1 tot en met 44.000, vormen de 4 pet. Nederland- sdhe Staatsleening 1935. De storting op deze schuldbekentenissen geschiedt 1 November 1935. De rente loopt niet verder dan tot den dag der aflosbaarstelling van de schuldbekente nissen. De halfjaarlijkeche coupons vervallen op 1 Mei en 1 November en zullen betaalbaar zijn bij de kantoren van De Nederlandsche Bank te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De leening heeft een looptijd van ten hoog- ste 40 jaar. Versterkte aflossing wordt voor- behouden. Telkenjare, te beginnen op 1 November 1936 worden schuldbekentenissen voor haar momdnaal bedrag aflosbaar gesteld, ten beloope van ten minste 1.05 ten honderd van het bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossin- gen vrijgevallen rente. Omtrent de plaatsdng van de nieuwe 4 Staatsleening 1935, groot 44 millioen wordt medegedeeld, dat deze leening geheel is on- dergebracht bij het Algemeen Burgerlijk Pen- sioenfonids, zoodat de overige Rijksfondsen, zooals de Rijkspostspaarbank, de R.V.B. en de Indische pensioenfondsen geheel buiten deze transactie staan. VRIJHEID VAN DRUKPERS. In de jongste bestuursvergadering van den Nederlandschen Journahstenkring heeft de voorzitter er op gewezen, dat in den laatsten tijd van bepaalde zijde systematische misbruik wordt gemaakt van de ivrijheid van drukpers. Terwijl dit aan den eenen kant de mogelijk heid opent voor de beperkende maatregelen en voorstellen van regeeringswege, waardoor wellicht ook de drukpers-vrijheid zelve eenigs- zins in gevaar zou kunnen geraken, is, naar 's voorzitters meening, de Nederlandsche Joumalistenkring anderzijds verplicht, tegen het misbruik op te komen en speciale maat regelen daartegen niet als een aanslag op de drukpersvrijheid te besehouwen. Juist ter be- scherming van de vrijheid kunnen zulke maat regelen noodig zijn. Het Kringbestuur besloot, in zijn volgende vergaderinig het cmderwerp aan de orde te stellen, en daarbij te overwegen, of er door den Joumalistenkring een stap zal worden gedaan, en, zoo ja, van welken aard. OtOODVONK-EPIDEMIE TE TEGELEN. Sedert enkele dagen woedt in de gemeente Tegelen een hardnekkige roodvonkepidemie, welke reeds zoodanigen omvang heeft aange- nomen, dat een ingrijpen der overheid nood- zakelijk wordt geacht, meldt de Msb. Niet minder dan 23 gevallen van roodvonk zijn binnen zeer korten tijd in de gemeente Tegelen geconstateerd en reeds is een pa- tientje van zes jaar overleden. De ziektege- vallen komen voornamelijk voor bij kinderen van drie tot twaalf jaar. Ook eenige oudere personen zijn reeds door roodvonk aangetast, waaronder een der geneesheeren van Tegelen, die mede de eerste ziektegevallen heeft behan deld. Een gedeelte der patienten wordt thuis DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De weinige frontberichten doen vermoeden, dat de Italiaansche opmarschen, die Zaterdag in een langzaam tempo in de riohting van Makalld is voortgezet, aan het einde van den dag is gestaakt en de troepen des ochtends weer verder zullen rukken en wel over een front van 80 kilometer. De Italianen worden op de linkerzijde van hun front gesteund door troepen, die de laatste dagen in alle stilte uit de Danakilwoestijn in noordwestelijke richting zijn opgetrokken. Tevens bevinden zich in de Italiaansche gelederen bij de afdeelingen inheemsche troe pen vele iSoldaten van ras Gugsa. Het terrein dat men thans heeft door te trekken is veel moeilijker dan in het grensgebied van Tigre, iwat dan ook de reden is, dat men slechts zoo langzaam voorwaarts komt. Tevens is men zeer op zijn hoede voor ongeregelde Abessijn- sche troepenafdeelingen, die zich nog in dit i gebied moeten ophouden. De laatste berich- ten melden, dat de Italianen nog 90 kilometer van Makalle verwijderd zijn. Van de troepen van ras Kassa, die de Ita lianen gedurende de laatste week meermalen met snelle marschen hebben verrast, geven de Italiaansche vliegers thans als positde op de streken om het Asjiangi-meer, ten Zuiden van Makalle. Ras Kassa, zou hiermede op dezelf- de plaats zijn, als anderhalve week geleden. Men verwaeht, dat zijn troepen hier den eerst- volgenden tijd zullen blijven. Abessijnsche berichten maken melding van een nieuwen activiteit op het front van den Setit. Ras Ayele zou er in geslaagd zijn deze rivier over te trekken, doch de Italianen spreken een nederlaag van him troepen, die aan den over- kant bij den Setit gelegerd waren, tegen. Er zijn groote afdeelingen troepen van ras Seyoem bij het Tsanameer gesdgnaleerd. In het Zuiden hebben weindg groote bewegingen plaats gevonden. Er is nog niets bekend van een val van Gorrahei. De Italiaansche vliegtuigen hebben bij hun verkenningsvluchten zich in het bijzonder aan de Danakilwoestijn en den Moesaliberg gewijd. Te Addis Abeba is het weer begonnen te regenen, een voor dezen tijd van 'het jaar zeer ongewoon versohijnsel, dat hij een eventueel voortduren gevolgen kan hebben voor den veldtooht. Het Italiaansch communique. Het 35ste legerbericht luddt als volgt: Generaal de Bono telegrafeert: In verband met het hervatten van de operaties zijn in de districten Haramat en Ceralta sterke patrouil- les gezonden. De organisatie van het bestuur van de be- zette gebieden maakt goeden voortgang. In verband met de onderwerping van de in- iboorlingen uit Tigre zijn thans ook in Oost- Tigre vrijiwillige afdeelingen gevormd ter he- waking van het gebied. De luchtvaart voert in het geheele gebied, vooral .boven DanakOland verkenningsvluch ten uit. Aan het Somal'ifront hebben vliegtuigen troepenconcentraties van den vijand in de om- geving van Gorrahei vastgesteld, onze troe pen rukken op. Het hoofdkuiirtier Dessie. Over het vertrek van den negus naar Dessid is nog niets definitiefs bekend. In sommige kringen neemt men echter aan, dat dit om- streeks 10 November zal geschieden. De nog te Addis Abeba aanwezige joumalisten hebben vergunning gekregen zich naar Dessie te be- gerven. Zij zullen geen aanspraak kunnen maken op hulp van de Abessijnsche autoriteiten voor zoo- ver dit voedsel- en watervoorziening betreft. In het begin van deze week vertrekt er een groote karavaan met levensmiddelen en mate- nialen van Addis Abeba naar Dessie die ook groote hoeveelheden benzine zal meevoeren. Nieuwe troepen te Addis Abeba. Te Addis Abeba zijn de troepen van dedzjaz- matsj Makonnen, gonvemeur van de provincie Iloe Babor in het uiterste Westen van Abes- sinie, aangekomen. Men schat hun aantal op 25.000. De troepen hadden een marsch van dertig dagen achter den rug. Zij toonden in Addis Abeba een grooten geestdrift. Wat men te Addis Abeba zeer belangrijk vond, was, dat zij over het algemeen zeer good uitgerust iwaren en dat zij een zeer groot aantal muil- ezels hij zich hadden. Bij de troepen bevond zich een aantal Abessiniers, die uitsluitend met een stok gewapend waren. Dit waren ontsla- gen gcvangenen, die dien wensch te kennen gegeven hadden mee te trekken in den oorlog. Zij verzochten den negus geweren te mogen ontvangen. Aanval met Lansen op Italiaansche tanks. Een deserteur uit het Italiaansche leger, de Kroaat Clemente Sergo, die thans in de Abes- sinigche hoofdstad belast is met het reparee- ren van motoren, heeft een schildering ge geven van de wanhopigen strijd' tusschen drie Italiaansche tanks en 500 Abessiniers. De tanks waren in een hinderlaag gelokt en moesten stoppen; zoodra de Abessiniers dat bemerkten, renden zij onder het uiitstooten van strijdkreten op de tanks toe en sloegen met hun lansen tegen de pantserplaten. Plotseling begonnen de tanks echter te rijden onder het afvuren hunner machinegeweren, waardoor talrijke dooden vielen. Sergo decide ten slotte mede dat het moreel der Italianen goed is en dat zij weinig last hebben van het klimaat. Abessiniers door de duistemis misleid, onderling aan het vechten. Uit Harrar wordt gemeld, dat twee Abes- sinische regimenten elkaar bevochten hebben, daar zij, door de duistemis misleid elkaar voor vijand en aanzagen. Dit berieht, dat uit offieieele bron komt, meldt voorts dat het geveoht Donderdagnacht heeft plaats gehad bij den berg Assobat, een belangrijke post aan het Oostelijk front. Het werd geleverd tusschen Dedjasmatsch Adafa- ran met 2000 man en 1000 andere manschap- pen die waren gezonden om zijn troepen te versterken. Toen zij echter aankwamen wer- den zij ontvangen met geweervuur. Door het kreunen van de gewonden bleek het dat de vechtenden van dezelfde nationali- teit waren. Zeventig soldaten zouden bij dezen strijd gedood zijn. De positie van ras Desta. Te Addis Abeba weet men niet precies, waar ras Desta zich bevindt, maar men onderstelt, dat hij niet ver is van de Webbe Sjebeli en tracht den linker flank der Italiaansche colon- nes, die hun basis hebben te Dolo, te bedrei- gen. De voornaamste troepenfonmaties van ras Desta hebben nog geen contact met de Italiaansche troepen, ofsohoon talrijke scher- mutseJingen tusschen Abessinische en Ita liaansche patrouilles hebben plaats gehad in de nabij'heid van de Webbe Sjebeli, ten Zuid- Westen van Gorrahei. Geketende spionnen. Ahmed Ha.ssi, een Somali-stamho.c*fd is met 12 andere Somalis geketend van Gorrahei naar Harrar gebracht. Zij worden beschuldigd voor Italie te hebben gespionneerd. Een ander berieht meldt uit Harrar, dat 18 Somalilanders dbor de Abessinische auto riteiten in Ogaden gearresteerd en naar Dji- djiga zijn gebracht. Zij trachten zich voor te doen als Mohammedaansche priesters en pre- dikten voor de Abessiniers. Zij hebben be kend in Italiaanschen dienst te zijn. Muilezels in plaats van motoren. De opmarsch der Italianen naar het Tana- meer, het reusachtige waterreservoir van den Blauwen Nijl, wordt binnen den of twee weken verwaeht. Generaal De Bono verzamelt thans in het Westen, aan de grensrivier de Setit tusschen Eritrea en Abessinie, een corps van 20.000 kameelruiters, die tegen het midden dezer maand langs de grens van den Soedan naar het meer zullen opnukken. Volgens berichten uit Asmara aan de Ita liaansche bladen is het grootste gedeelte der kameelen reeds aan de Setit aangekomen. De dieren zijn in Egypte en den Soedan gekocht en langs de karavaanwegen naar Eritrea ge bracht. Ook duizenden muilezels zijn aange- voerd, welke gebruikt zullen worden in de woestijn en bergstreken, waar geen (wegen aangelegd kunnen worden en de motorafdee- lingen dus niet gebruikt kunnen worden. In de Abessijnsche wildemis op avontuur. Henri Drisse, een jeugdig ..cameraman", heeft in de Abessijnsche wildernis op verboden terrein avontuur gezocht en vertelt ervan in Paris Midi. De streek wemelt van ethiopische troepen, die als het ware met de rotsen ver- smelten. Je ontdekt ze pas als je tegenover hen staat. Bens ,,picnicte" hij bij een stam- hoofd. De korf met eetwaar was op een grijs vdlten plaat uitgeschud. Wie schetst zijn ver- bazing toen Bakala Aajale zoo heette de gastheer het viit scheurde en het doodge- moedereerd begon op te eten Verder-op trekkende, bevond hij, dat elke cactus twee of drie zwarte soldaten met een machinegeweer verborg. Vooral wanneer ze een geweer in de haand hebben marcheerem ze nooit, maar hollen ze. Nooit zag hij vroo- lijker krijgers, ze lachen aan 66n stuk en de gedachte, dat vijanden hen kunnen bedreigen, vinden ze de beste mop. Hij had o.a. te maken met een generaal, die net deed of hij de paspoorten las, want de filmfotograaf had de overtuiging, dat hij deze kunst niet verstond, waarna hij op enkele films en een klein toestel beslag legde. Voor het overige werden hij en gezellen ter- dege in hun bewegingsvrijheid geknot.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1