WinkellBrsvereenieing „KLIM0P" Predikbeurten Sport De Ossche misdadigersbende voor de rechtbank. Gemengde Berichten HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. RECHTSZAKEN. SCHAKEN. AUTO DOOR TRELN GEGREPEN. leggen. Voorai in het geval van President Wilson zouden we hiermede voorzichtig moe- ten zijn. Immers Wilson vertegsnwcordigt de Amerilkaansche denkwijze, welks zoo sterk ver.schilt van de onze. Eovendien zat Wilson op zijn verantiwoordelijke post in een tijd van groote intemationale vertroebeling. Ten einde eenig idee te krijgen van hetgeen Wilson had gepresteerd in een tijd, toen hij de aituatie beheerschte, wees spr. op enkele resultaten, welke hij wist te bereiken in Ame- rika zelf. Hij wist reeds in 1913 te geraken tot een verlaging van de tolmuren van 40 tot 26 hervormde het munt- en bank- wezen, bond de strijd aan met de oppermach- tige trusts en kwam tot een verbod van kin- derarbeicl, invoering van de ongevallenverzeke- ring en de 8-urige arbeidsdag. Op grond van deze resultaten meende spr. te mogen zeggen, dat Wilson een man van groot iormaat is geweest. Komende tot de verhouding van de Ver. Staten tot Europa verdeelde spr. Wilson's hoarding in drieen: 1. de neutraliteit. 2. zijn paraat-zijn. 3. zijn zwanking, die voert tot Amerika's intrede in den wereldoorlog. Het kemprobleem voor spr. was de vraag, hoe de pacifist Wilson ertoe gekomen is na lang aarzelen met nog zestien andere staten actief op te treden tegen DuitscMamd. Immers gedurende de eerste jaren van den oorlog hadden de V. S. ook met de Entente soms vrij ernstige botsingen. Spr. neemt aan, dat Wilson's neutraliteitsidee van beter ge- halte is geweest dan dat van sommige Ameri- kanen, die slechts den politiek begrepen, n.l. neutraal zijn en geld verdienen. Een belangrijke factor moet wel geweest zijn, dat Amerika een natie van schuld- eischers was geworden. Europa immers voerde zijn goud naar de andere zijde van den Oceaan in ruil voor grondstoffen. Zoo bedroeg de gezamenlijke schuld van Europa aan Amerika in 1924 11.896 millioen dollar. Men houde hierbij in 't oog, dat de schulde- naars behoorden tot de Entente. I>e ombeperkte duikbootenoorlog en de ineenstorting van Rusland in Maart 1917 zijn eveneens factoren van groote beteekenis, terwijl ook het telegra^n van Zimmerman aan Mexico een hevige indruk maakte in de V. S. In Dec. '16 wil Wilson dan optreden ails be- middelaar, doch zijn vredesboodschap gaat verloren in het tumult van den strijd. H;j organiseert Amerika voor deze „groote strijd voor de democratie"', met het gevolg, dat de druk op Duitsehland te groot wordt. Spr. gaat de mentaliteit na van de vooraan- staande staatslieden in Europa en komt tot de conClusie, dat men aan beide zijden absolute vennieltftging van den tegehstander verkioos boven verstandig overleg. Wilson's groote tegenstander Roosevelt zeide b.v. dat de vrede moest komen door het machinegeweer en niet door de schrijfmacMne. Wanmeer Wilson dan in Dec. '18 naar Europa komt, zijn de verwachtingen te hoog gespannen. Zoowel overwinnaars als over- wonnenen zien tot hem op als een Messias. Wilson zag zich geplaatst voor een boven- menschelijlke taak. Dat het hem niet gelukt is in de gespannen atmosfeer van Parijs zijn veertien punten te verwezenlijken, lijkt spr. verklaarbaar. Voorai Clemenceau, de scepticus, die uit- sluitend vocht voor de belangen van zijn land, dacht niet in Wilson's lijn aan de belangen der menschheid. Bovendien kon Wilson in eigen land niet meer op steun rekenen, terwijl de Khaki-verkiezingen van Lloyd George ook diens houding meer en meer be'invloeden. Uit deze sfeer is Wilson als een gebroken man huiswaarts gekeerd en op zijn ,,tour" in het West en van Amerika, waar hij een lAtste beroep wilde doen op het volk, kwam de ineenstorting van dit zwakke lichaam. Zijn grootsche idealen hadden de tegenlkrachten niet kunnen weerstaan. Wel is het hem gelukt zijn lievelingsidee, n.l. de Volkenbond vast te leggen in het Vredes- verdrag. Hiermede heeft hij de wereld de weg gewezen naar het Utopia, waarvan Henriette Roland-Hoist spreekt, wanneer ze zegt: ,,Ver over de glinsterende zeeen, verder weg dan het avondrood, voorhij de klippen van strijd en het bare strand van den nood, voonbij aan de rots, waar de winden van den haat worden uitgeibroed, drijft het zon- en schaduwbeminde eiland van geluk op den vloed. Van de geboden gelegenheid tot gedachten- wisseling werd door de aanwezigen gebruik gemaakt, waarbij zoowel psychologische als politieke onderwerpen in het debat kwamen. EINDLES LANDBOUIWHUISHOUDCURSUS TER NEUZEN. Deze eindles werd Woensdag 30 October j.l. gehouden in de mime bovenzaal van „Hotel des Pays-Bas". Zeer velen maakten van hun uitnoodiging gebruik, zoodat de zaal goed be- zet was. Aan de eindles ging een tentoon- stelling van het werk der leerlingen vooraf. Er vielen aardige jurken, keurig lingerie, aan- lokkelijke spijzen en blinkend gepoetst zilver te bewonderen. Om half drie werd de vergadering geopend door den heer Dorst, de secretaris van de Oom- missie van Toezicht op het Landbouwhuis- houdonderwijs in Zeeland. In zijn openingswoord heette hij achtereen- volgens de Inspectrice bij het Lamdbouwhuis- houdonderwijs, mej. Smit, de dames van de Oommissie van Toezicht, de Burgemeester van Ter Neuzen, de ouders der leerlingen en ver- dere aaniwezigen welkom en gaf toen het woord aan mej. Dekker, die de leerlingen vra- gen stelde over voedingsleer en keukeninrich- ting. Zij werd gevolgd door mej. Van As, die de theorie van het naaien besprak. Daar de land- en tuinbouwleeraar, de heer Van Harn, nog niet aanwezig was, stelde de voorzitter voor, even te pauzeeren, maar ge- lukkig liet eerstgenoem.de niet lang op zich wachten. Met handgeklap werd hij begroet. Nadat de gestelde vragen over 't kweeken van bloemen, 't behandelen van bet melkge- reedsphap eniz. tot verlichting der meisjes beamtwoord waren, kon worden overgegaan tot uitreiking der diploma's, mej. Smit nam deze aangename taak op zich. Alvorens dit te doen, wees zij op 't belang van bet Landbouwhuis- houdonderwijs, voorai in deze tijd. Vroeger leerde men 't huishouden van moeder, vrien- dtonen of kennissen en menigeen werd ge- deeltelijk ook met scha en schande wijs; tegen- woordig is daar geen geld voor en moet ge- probeerd worden zoo vlug en zoo goed mtoge- lijk klaar te zijn voor de taak die wacht. De groote beteekenis van een goede huis- vrouw voor bet geizin werd door haar naar voren gebracht en de funeste inivloed die van een anbekwame huisvrouw uitgaat, illustreer- de zij door een Groningsch gezegde aan te halen n.l.„De vrouw kan meer met bet schort uit huis dragen, dan de man er in kan bren- gen met de wagen". Daama richtte zij in 't bijzonder het woord tot de leerlingen, die zij gelukiwenschte met hun diploma en hen op't hart drukte het land- bouwhuishoudonderwijs hoog te houden en de verworven kennis verder te dragen door lid te worden van de Vareeniging van Oud-leerlingen. Na beeindiging van deze mooie toespraak, werden de diploma's uitgereikt. Door verschillende personen werd hiema ■nog het woord gevoerd o.a. door den Ed. Achtb. heeir Huizinga, die 't belang van bet iandbouwhuishoudonderrwijs in 't algemeen en voor zijn gemeente in 't bijzonder naar voren bracht en de samenwerking tusschen de Z. L. M. en zijn gemeente roemde. De heer Haak sprak als voorzitter van de Kring Axel en nam ens de ouders een woord van dank tot de Z. L. M., het gemeentebestuur van Ter Neuzen en de leerkrachten. Hierna trad een der leerlingen naar voren, die de beide leeraressen en den beer Van Ham dank zei namens haar medecursisten en hen een geschemk aanbood. Mej. Dekker en de heer Van Ham dankten hiervoor, terwijl de eerste sprak over de band, die tijdens de cursius gelegd is en die kan blij- ven voortbestaan in de Bond van Oud-leer lingen. Hiema sloot de voorzitter de eindles. De avond werd verder gezellig doorgebracht onder 't genot van een kopje thee met gebak en andere snoeperijen, terwijl het samenzijn op- geluisterd werd door tal van aardige voor- drachten en stukjes muziek. De namen der geslaagden zijn: J. Brakman, Axel; T. Bakker, Ter Neuzen; A. Oomelissen, Axel; S. Comelissen, Axel; D. Dieleman, Hoek; E. Dees, Zaamslag; P. Dieleman, Ter Neuzen; J. M. P. Eijke, Ter Neuzen; A. Fraaijenhoven, Ter Neuzen; C. de Feijter, Hoek; A. Haak, Zaamslag; C. van Hoeve, Axel; P. A. Heersema, Ter Neuzen; C. de Jonge, Hoek; W. F. J. de Jager, Ter Neu zen; A. Kaan, Ter Neuzen; C. F. Kaan, Ter Neuzen; E. Kaam, Ter Neuzen; A. Koster, Hoek; N. de Kraker, Zaamslag; E. Meertens, Hoek; C. Moerman, Ter Neuzen; E. Moggre, Ter Neuzen; J. E. Muller, Ter Neuzen; L. Platteeuw, Hoek; A. Post, Axel; J. S. de iSmidt, Ter Neuzen; J. C. M. van Sprang, Ter Neuzen; E. Verlinde, Ter Neuzen; J. Wisse, Zaamslag. NAAR DE SCHORREN BIJ HET LAND VAN SAEFTINGE. Woensdag werd het door ons vermelde be- zoek door den Oommissaris der Koningin, leden van Gedaputeerde Staten, de boofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, de ingenieur van de Domeinen, de griffier der Staten en den beer P. Bauwens, lid der Provinciale Staten, gebracht aan de schorren van Saeftinge, ten- einde zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de mogelijkheid tot inpoldering van die gronden of een gedeelte daarvan. Nadat het gezelschap eerst een bezoek had gebracht aan Graauw, waama burgemeester Van Campen de~tocht naar de voor inpolde ring rgpe gronden meemaakte. Een plan tot indijking van ongeveer 1700 H.A. schorren is reeds opgemaakt en zal dit te zijner tijd bij de autoriteiten, die bierover te beslissen hebben worden imgeleverd. Na de bezichtiging werd op bet gemeente- huis te Clinge de thee aangeboden en werd op den terugweg door bet gezelschap nog een kiort bezoek gebracht aan de werken van het Waterschap Hulster- en Axeler Ambacht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 October kwamen in onze provincie voor 7 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Hoedekenskerke en 2 te Wemeldinge en 1 in ieder der gemeenten Koewaeht, Nieuw- en St. Joosland en Zierik- zee en 1 geval van diphtherie te Graauw en Langendam. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREEN. „HET GROENE KRUIS". Donderdag werd te Middelburg een buiten- gewone vergadering gehouden, die voorname- lijk verband hield met de gebeurtenissen der laatste maanden. Allereerst werd in hartelijke woorden her- dacht het vele werk dat de verscheiden voor zitter, Dr. Plugge, voor de vereeniging had gedaan, waarna de discussie plaats had over de plaats gehad hebbende malversatie, waar- door een tekort van 5358,64 is ontstaan. In de vacature van den overleden voorzitter werd gekozen Dr. Orbaan te Middelburg en in de vacature secretaris-peimingmeester werd gekozen Mr. Van Dusseldorp te Goes. BEZWAREN TEGEN VERHOOGING VAN BENZENEBELASTING. Naar wij vernemen is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij de Ministers van Fi- nancien en van Waterstaat bij breed gemoti- veerd adres adhaesie betuigd aan het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot verhoo- ging der benzinebelasting in verband met den versnelden bruggenbouw en waarin bij even- tueele invoering dier wet als gelijkwaardige vergoeding te bevorderen verlaging van de tarieven op de stoombootdiensten op de Wes- ternSchelde. VLJEGVELD TE BRESKENS. Naar gemeld wordt zal in de nabijheid van Breskens een vliegveld worden ingericht, speciaal be stem d voor het vliegtuig van de firma van Melle. Het terrein, dat rond wordt met een middellijn van 350 meter, zal in het begin van 1936 gereed zijn. Gevonden voorlWerpen. De volgende voorwerpen zijn als gevonden aangegeven. Inlichtingen hierover zijn aan de daarachter vermelde adressen te verkrijgen. Fen zak ochtendvoer, een portemonnaie met inhoud en een rijwielbelastmgmerk, Gemeente-veldwachter. Een oliejas, M. de Putter, Mauritsfort. Geslaagd. Dezer dagein slaagde voor den Inspecteur der Kon. Marechaussee te 's Gravenhage de heer Iz. H. P. de Jonge, alhier, voor het wa- pen Kon. Marechaussee en zal t.z.t. bij dit wapen worden ingedeeld. Tevens ontving voomoemde De Jonge dezer dagen het diploma „Bekwaamheid mare chaussee en mil. politie" van het Instituut A.S.S.O. te Amhem. Gemeenteraad. Op Dinsdag a.s., des namiddags 2 ure, zal door den gemeenteraad alhier een openbare vergadering worden gehouden, waarbij de vol gende punten in behandeling komen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel op het verzoek van den heer M. W. Visscher, inzake aankoop van grond in de Pieter Paulusstraat. 4. Voorstel om B. en W. te machtigen di verse tuingronden te verpachten. 5. Voorstel tot behandeling van: a. de Gemeentebegrooting, dienst 1936. lb. Begrooting van het Gasbedrijf, dienst 1936. c. Idem Vleeschkeuringsbedrijf, dienst 1936. d. Idem Burgerlijk Armbestuur, dienst 1936. Bazar Hervormde Zondagssc-hool. Het bezoek aan de Bazar is zeer druk ge weest en overtrof Donderdagavond nog dat van Woensdag. Naar wij uit de beste bron vernemen be- draagt de bruto opbrengst pl.m. 800. Voorai de „Uiver"-vliegtochten vielen als nieuwste attractie zeer in den smaak. Festival „Concordia". Evenals de zustervereeniging „de Volhar- ding" te Zaamslag zal ook de harmoniever- eeniging „Ooncordia" in 1936 haar 50jarig be- staan herdenken. Na wijdloopige besprekin- gen bleek het algemeen gevoelen van het be- stuur, dat zulks niet beter kon gevierd wor den dan door het geven van een luisterrijk intemationaal festival. In princdpe werd men het daarover in de 'bestuursvergadering van gisteravond eens en zullen de plannen hiertoe nader worden uitge- werkt. Men meende evenwel reeds tbans den datum te moeten bepalen en werd deze na ampele bespreking bepaald op Hemelvaarts- dag. HET CENTRUM. Het voile seizoen is ingetreden en daarmede komen de zeer mooi samengestelde program- ma's los met filmwerkenj die in hun genre zeer de aandacht trekken. Zoo is het eerste hoofdnummer dat dit programma biedt Voorjaarsstemmen, een film die een lust is voor oog en oor. Het kan ook moeilijk anders, want deze Weensche film is bewerkt naar motieven van Johann Strauss, terwijl Oscar Strauss voor de alles overheerschende muziek zorgde, waaruit volgt dat men hier een eenvoudige geschiedenis van twee jonge menschen heeft aangevat om een echte Wfcensche voorjaarssfeer te scheppen, waarbij de ruischende en zoete melodieen zich paren aan welluidende zang, want de hoofd- rollen worden vertolkt door Adele Kern, Ur sula Grabley en Oskar Karlweiss.. De zoo zeer beminde artist, Szoke Szakall zorgt als steeds voor de stemming. !Het tweede hoofdnummer is van een geheel ander genre en completeert het geheel tot een aanbevelenswaardig programma. „De Dubbelganger". Het is Mr. Miller, een Australische million- nair, ter oore gekomen dat zijn Londensche zaakwaamemer Harry Selsbury hem bedriegt. Hij laat er geen gras over groeien en begeeft zich terstond naar Londen. Zijn nichtje, dat in Australie een beetje al te veel in vrijheid is groot gebracht, neemt hij mee, zoodat zij tevens wat van de Europeesche beschaving kan opsteken, want met de manieren van Jenny Miller is het treurig gesteld. Terwijl oompje in Londen zijn zaken afdoet, kan Jenny dan wat to Italie, Zwitserland en Frankrijk gaan reizen. Zie zoo, zou men zeggen, een eenvoudiger oplossing van twee lastige gevallen is niet denkbaar. Maar het zou geen bijzonder pret- tige film zijn geworden als het inderdaad zoo geloopen had, en dat is natuurlijk niet in de bedoeling van den productieleider, die te zor- gen heeft dat de door hem geproduceerde film een succes wordt en daarin is hij won- derwel geslaagd. De eene verwikkeltog is nog niet van de lucht of de moeilijkheden stape- len zich reeds op. De film is een vroolijke parodie op de detectivefilm naar den gelijk- namigen roman van den Engelschen schrijver Edgar Wallace, hetgeen beteekent dat in de film dolle dingen geheuren. Geheimzinnige gestalten duiken op, er wordt 's nachts inge- broken, de revolver wordt niet vergeten en, waarom ook niet, groote bedragen verdwijnen, totdat ten slotte de dubbelganger wordt ont- maskerd. Wie de schuldige is? „Het Cen trum" zal de oplossing brengen! ijunDP. Woensdagavond werd to Hotel ,,'s Lands Welvaren" een algemeene vergadering ge houden van de winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop". In tegenstelling met an dere vergaderingen was thans de opkomst der dames zeer groot, hetgeen het gevolg was van de aan deze vergadering verbonden attrac tie: het vertoonen van de film opgenomen tijdens de zoo succesvolle Braderijdagen, die nog ieder versch in het geheugen ligt. De zaal was geheel gevuld met leden en hunne dames benevens het personeel, terwijl ook de Burgemeester tegenwoordig was. Na een kort inleidend woord van den Voor zitter, d'en heer Van den Bruele, werd over gegaan tot het vertoonen van diverse filmp- jes van gebeurtenissen uit onze omgeving, op genomen door het fotografisch atelier van den heer But alhier. Vertoond werden de films van de reis met de ouden van dagen naar Geeraardsbergen en omstreken, de reis naar Dinant, waarbij ge- kleurde opnamen, de fokpaardendag be Axel, de Braderijdagen te Ter Neuzen en tot slot de Roode Kruis-oefentogen te Zaamslag. Bij velen zal bij het zien van deze films de herinnertog aan aangename dagen nog eens zijn teruggekomen en toen de Burgemeester op het doek verscheen ontlokte dit een ap- plaus bij de aanwezigen. Bij de Braderijfilm, waarvan de opnamen veel te lijden hebben gehad van de zeer donkere laatste dagen, zagen wij nog eens de geweldige massa be- zoekers die zich in de straten verdrongen en de heldere opnamen bij de aankomst van de extra trams deden zien welk massa-vervoer de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat- schappij het hoofd m^est bieden. (Na afloop werd overgegaan tot het afwer- ken van de agenda, waarvan als voomaamste punt gold de samenstelltog van de komende St. Nicolaas-abtractie. Het Bestuur had blijkbaar een goede neus gehad want na ampele discussie werd het door het Bestuur opgemaakt programma voor de komende feestdagen geheel goedgekeurd. De groote St. Nicolaasdag zal zijn Zaterdag 30 November, dan komt des middags te onge veer 2 uur St. Nicolaas met Zwarte Piet en groot Spaansch gevolg met de boot mede, op- gewacht door het muziekgezelschap „De ver- eenigde werkiieden", en een kinderschaar die St. Nicolaas op zijn tocht door de stad zal ver- gezellen. Nadat St. Nicolaas door het be stuur van Klimop is verwelkomd, gaat de stoet voorafgegaan door klaroenblazers, een kinderschaar, het muziekgezelschap en als slot Spaansche edellieden door verschillende straten der stad. Ditmaal is het een korte tocht, want om half vijf wordt de stoet op- nieuw geformeerd en thans zullen honderden kinderen daarbij een lichtstoet samenstellen, zoodat het een ware huldetocht van St. Nico laas zal worden. Natuurlijk zullen dien Zaterdag weder spe- ciale trams rijden uit alle richtingen en kan men weder voor een dubbeltje vanaf de ver- ste plaatsen gelegen aan de Zeeuwsch-Vlaam sche tramweg Ter Neuzen bereiken en wor den de bezoekers weder voor een dubbeltje huistoe vervoerd. -Ook zal ditmaal een spe- ciale trein vanaf de Belgische Clinge naar Ter Neuzen. rijden en ook hier zijn zeer geredu- ceerde prijzen bedongen, zoodat het voor nie- mand een bezwaar zal kunnen zijn dien dag een bezoek aan Ter Neuzen te brengen, om getuige te zijn van de vorstelijke intocbt van St. Nicolaas met gevolg. Bij de leden van Klimop zullen weder aan de koopers speciale bonnen worden verstrekt, waarmede men zeer fraaie geschenken kan verkrijgen. Geen ingewikkeld stelsel van raden, tellen enz. wordt ditmaal toegepast. Het is alles zeer eenvoudig en maakt het mogelijk dat de gelukkigen direct de prijs of prijzen in ont- vangst kunnen nemen. Ditmaal worden bij aankoop van iedere 25 cent in de Klimop- winkels een bon verstrekt. Hiermede gaat men naar het lokaai van de Winkeliersver eeniging in het Hotel „'s Lands Welvaren", laat daar zjjn bonnen afstempelen en een ieder die zijn bon gestempeld ziet met 250 of een veelvoud daarvan ontvangt een prijs. Bij de 1000-tallen kan men uitzoeken uit de door de winkeliers beschikbaar gestelde prij zen, terwijl bij Ieder 10.000-tai een geldbon ter waarde van f 10 aan den gelukkigen be- zitter wordt afgegeven, welk bedrag men dan kan besteden in een der Klimop-winkels. De zoogenaamde stempeldagen zijn vastge- steld op Zaterdag 30 November en den daar- op volgenden Woensdag. Men brengt dus even de bonnen to het lokaai waar leden van Klimop de bonnen in tegenwoordigheid der bezitters afstempelen en men kan dan onmid- dellijk den prijs in ontvangst nemen. Het in geheel Zeettwsch-Vlaanderen zoo gunstig bekend Neuzen-Manifest zal weder, in alle huisgezinnen worden verspreid terwijl de Radiowagen weer zal zorgdragen voor de vroolijke muziek gedurende die tochten door Zeeuwsch-Vlaanderen. De bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen die weer in groote getale een bezoek aan Ter Neuzen zullen brengen zullen in dit Neuzen- Manifest alle adressen vinden van de groote en uitgebreide sorteering St. Nicolaas- geschenken die in de Klimop-winkels te kus.t en te keur in alle prijzen worden aangeboden. De Voorzitter waarschuwde de leden tegen pogingen die van een bepaalde zijde worden gedaan om het werk van Klimop af te bre- ken. Hiertegen kan niet genoeg worden ge- waarsohuwd en dienen de leden alien zonder uitzondertog krachtig stelling te nemen. De successen door den arbeid van het bestuur en de leden van Klimop gesteund door hun schit- terende reclame laten zij door niemand ont- rooven. Bij de rondvraag werd nog op enkele pun ten de aandacht gevestigd, waama de Voor zitter den heer But dank betuigde voor zijn cinematografische opnamen van de Braderij dagen en hoopte dat to de toekomst nog meer- dere successen van Klimop door hem op de filmband zullen worden vastgelegd. ZONDAG 3 NOVEMBER 1935. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u., de heer H. J. Plaggemars. AXED. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, H. A.; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u., Ds. E. Raams; 2 u., Ds. E. Raams, bed. H. Doop. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. S. van Wouwe, van Marum. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. J. A Vink. ZAAMSLAG 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUIZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. DE ROOFOVERVAL TE WILDERVANK. Applaus klonk op de tribune in de rechtzaal te Groningen, toen het O. M., waargenomen door mr. A. W. baron van Imhoff, levenslange gevangenisstraf eischte tegen Bouwe Bloem en Klaas Sterenberg, verdacht van den roof- moord te Wlildervank te hebben gepleegd. Tevoren had de dichte schare van luiste- raars, onder wie zich vele studenten bevon- den, de adembeklemmende geschiedenis van dezen roofmoord gehoord in al zijn schier be- nauwende details. EISOHEN IN DE STRAFZAAK VAN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. In de zevende zitting van de strafzaak tegen den gewezen directeuj" van het Paleis voor Volksvlijt heeft de Amsterdamsche officier van Justitie mr. Van Arkel, Donderdagmor- gen requisitoir genomen. Wegens verduistering eischte hij tegen den directeur een gevangenisstraf van drie jaar, tegen den gewezen commissaris twee jaar ge vangenisstraf met aftFek van de helft van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd wegens het mede plegen van verduistering. HET ON GEL IK MET DE VELSERPONT. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Don derdag in hooger beroep het ernstige ongeluk behandeld, dat op 10 Augustus van het vorig jaar is gebeurd met de Velserpont, als gevolg waarvan de tweede gezagvoerende pontwach- ter, aan wiens onachtzaamheid dit ongeluk te wijten zou zijn geweest, zich op 24 Januari 1.1. te verantwoorden heeft gehad voor de Haar- lemsche rechtbank en deswege tot een hechte- nisstraf voor den tijd van twee maanden is veroordeeld. De procureur-generaal eischte thans bevestigtog van het vonnis. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAjP. De 13e partij, een Spaansche opening (1 e4 e5, 2 Pf3 Pc6, 3 Rb5) werd op den veertigsten zet afgehroken in den voLgenden stand: Wlit: Kfl, Td4, Pc3, pionnen a4, b4, h3. Zwart: Kg8, Tb2, Rb7, pionnen a5, f7, g7, h7. Zwart (Euwe) is aan zet. In ons vorig nummer hebben wij uitvoerig de ten laste leggingen van de strafzaken die Donderdag voor de Rechtbank te 's Hertogen- bosch zouden worden behandeld en de vijfde strafzitting van de berechting van de Ossche misdadigersbende was, besproken. Het eerst stonden terecht de 23jarige wiel- renner J. P. Ceelen (Den Ceel), de 23jarige opperman H. A. van der Putten, de 20-jarige fabrieksarbeider P. W. de Bie en de 23jarige landbouwer A. J. Hendriks („De Jonge Toon de Soep"), terzake van den in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 te Uden gepleagden overval met roof in de woning van het echt- paar Bouwman. Volgens de dagvaarding heb ben zij zich tot deze woning toegang verschaft door inklimming, terwijl zij den diefstal van een geldsbedrag van f 1900 deden voorafgaan, vergezeld gaan en volgen door geweld tegen den 65jarigen landbouwer Bouwman en zijn 55jarige echtgenoote Hendrica Keller, hierin bestaan, dat zij beiden geslagen, vastgegrepen en vastgebonden hebben. De Officier van Justitie eischte tegen Van der Putten, Hendriks en Ceelen 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief en tegen Piet de Bie drie jaar met aftrek van voorarrest. Hiema hadden zich opnieuw te verantwoor den de verdachten H. A. van der Putten en A. J. Hendriks, terzake van den in den nacht van 15 op 16 Mei te Oyen gepleegden overval met roof in de woning van de gebroeders Verhoeven, die yerdachten en hun deelgenoo- ten, na zich toegang tot die woning verschaft te hebben door een gesloten raam open te breken en alvorens met een buit van ongeveer f 150 te verdwijnen, zoodanig o.a. met een stuk (jzer hebben mishandeld, dat Antoon Verhoeven is overleden en de thans 62jarige Petrus Verhoeven verscheidene bloedende wonden bekwam. In aanmerktog genomen, dat reeds voor het hiervoor genoemde misdrijf tien jaar gevange nisstraf tegen beiden is geeisoht, vroeg de of ficier to dit geval voor ieder een gevangenis straf van vijf jaar. Tenslotte wordt in de derde zaak tegen den wielrenner Ceelen tien jaar gevangenisstraf geeischt to verband met den moord op den cafehouder J. M. C. van der Pas te Berchem, zoodat Ceelen twee eischen van tien jaar tegen zich hoorde uitspreken. Verder heeft de Rechtbank Donderdag uit- spraak gedaan in de zaken van de Ossche bendeleden, die op 17 October zich te verant woorden hadden. De 23jarige arbeider A. J. Ottens, tegen wien de Officier van Justitie vijf jaar gevan genisstraf had geeischt, is door de Rechtbank veroordeeld tot drie jaar met aftrek van het voorarrest, wegens inbraak. Tegen den 19jarigen schoenmaker P. A. Schuurmans had de Officier twee jaar gevan genisstraf geeischt. Hij werd wegens hetzelfde feit veroordeeld tot e£n jaar met aftrek van het voorarrest. Beide verdachten hebben te- reehtgestaan omdat zij op 6 Januari 1934 te Oss in de woning van L. v. B. hebben ingebro- ken en daar allerlei waardevolie voorwerpen hebben weggenomen, nadat zij den bejaarden bewoners en zijn echtgenoote geweld hadden aangedaan. De 40jarige wielerbaan-directeur J. R. A. Verhoeven (Jan Bol), tegen wien de Officier drie jaar gevangenisstraf had geeischt, omdat hij to Juli 1933 te Oss brand heeft gesticht met den Dikke Toon de Soep en H. Schuyers to het houten paviljoen van het sportpark, althans dezen brand heeft uitgelokt, is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In dezelfde zaak werd tegen den 44jarigen arbeider H. Schuyers, wegens medeplichtig- heid vier jaar geeischt. Hij is thans veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Ter zake van een inbraak to de woning van K. Weideman te 'Heeswijk in den nacht van 14 op 15 Juli 1934, waarbij ook waardevolie voor werpen en 400 werden weggenomen, werd tegen den 29jarigen arbeider A. H. den Brok en den 30jarigen arbeider v. Orsouw elk acht jaar gevangenisstraf geeischt. Zij zijn veroor deeld wegens inbraak met inklimming tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van bet voor arrest. Tegen den 32jarigen Ch. den Brok, een broer van A. H. den Brok, die bij den inbraak op de uitkijk had gestaan en daarvoor een beloo- ning had aangenomen, had de officier wegens medepiichtigheid drie jaar gevangenisstraf ge eischt. De rechtbank veroordeelde dezen ver- dachte ten slotte tot anderhalf jaar met af trek van het voorarrest. Tegen deze zeven Ossenaren waren in totaal 33 jaar gevangenisstraf geeischt. Volgens de uitspraak hebben zij thans te zamen 21 jaar uit te zitten. Te zamen is nu in twee zittingen reeds 58 V2 jaar gevangenisstraf uitgedeeld. JONGEN VERMIST. Te Bergen op Zoom wordt sedert Dtosdag- morgen vermist de 17jarige Brouwer, wonen- de Scholiersberg te Bergen op Zoom. De jon- gen had Maandag met zijn vader een woorden- wisseltag gehad over een rijwiel, dat door kommiezen in beslag was genomen. De ouders hebben geen vermoeden waar hun zoon zicb bevinden kan. Donderdagmorgen is een vrachtauto, be- stuurd door den heer A. Strijdhorst, woonach- tig te Rotterdam, op de onbewaakten over- weg in den Nieuwlandpolder door een trein, op weg van Rotterdam naar Hoek van Hol land, gegrepen. Het voertuig werd opzij ge- slingerd en de cabine werd ingedrukt. De heer Strijdhorst en een zekere P. v. d. Gaag, die zich eveneens in de cabine bevond, werden zwaar gewond opgenomen en den nabij gelegen wachtpost binnengedragen. Een ontboden ge- neesheer achtte den toestand hoogst zorgwek- kend en oordeelde het noodig geestelijken bij- stand in te roepen. De trein ondervond door het gebeurde circa tien mtouten vertraging. Het uitzicht ter plaatse is door de aanwezig- heid van den wachtpost niet al te best. AANVAL OP WINKEUERSTER. Het was in een kletoen kmidenierswtokel in^ de Vrolikstraat te Amsterdam dat een jonge- man binnenkwam en de winkelierster, die achter de toonbank verscheen, een pak zeep vroeg. Nauwelijks had zij zich omgedraaid om het verlangde van een der rekken te halen, of de man bracht met zijn tasch, waarin zich een zwaar voorwerp bevond, de vrouw een hevigen slag op het hoofd toe. De opzet van den man om de vrouw neer te vellen en daar- na er met de winkelkas vandoor te gaan mis- lukte echter, want de vrouw begon z66 te gillen en te schreeuwen, dat de aanvaller het raadzaam achtte den winkel uit te vluchten. Buiten sprong hij op zijn fiets, maar het gegil van de vrouw had reeds de aandacht ge- trokken van de voorbijgangers, die den man

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6