Jc kan zcggen wat je wil, ik gebruik alleen Persik Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Daar kan niemand mij van af- brengen. 27 jaar ben ik huisvrouw. 27 jaar, dus reeds meer dan een kwart eeuw, bleef Persil mij trouw met haar niet te evenaren kwaliteiL 4 En dat wil wat zeggen! Ik gebruik Persil voor alles. Voor de groote wasch, voor wol- en fijngoed en tevens voor de hygignische be- handeling van ontelbare dingen in mijn huishouding. Er bestaat voor mij geen ander waschmiddel dan Persil r SSk^tem Tweehonderd SS£?heb boerbnwagen door auto driejarige knaap door auto vdjunct-commies van p. t. t. aanvaring op de gouwe. insterburg vergaan op onze KUST. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. t Ostermonn t Co'. Hond.l-Mlj N.V. Armfordom - Fobrfokon Jutphacs b. Zn hadden kolen geladen te Rotterdam en begaven zich Donderdag op reis naar Koirtnga- ber<mn. Dat is mi al bijna 2 weken geleden en Woensdag was het, dat het eerste lijk aan- spoelde. Het werd opgebaard te Egmond-.aan Zee Zou dit een van de Insterburgers zijn? Men vermoedde het en waarschuwde den man, die jarenlang kapitein van het schip is ge- weest en toevallig drie weken geleden tijdens het bunkeren te Rotterdam werd afgelost. Hij zelf moest varen met de nieuwe boot de „Edmundihalm". Nu is er zekerheid. De vroegere kapitein Martin Hiickel, met zorg op zijn krachtig zeemansgezicht, is Dinsdagavond uit Drntsch- land naar Egmond aan Zee gereisd. Hij be- geeft zich naar het huis van burgemeester C. J. Eyma. Dan gaat het zwijgend door de donkere dorpsstraat in striemenden regen naar een kerkhof. De veldwachter gaat voor. Het schijnsel van de lamp valt langs graven met dorre bloemen. Dan een klem lrjkenhuis en een knarsend slot. Daar binnen is een blanke kist waarop de kapitein strak en som ber zijn blikken laat vallen. Dan wordt het deksel weggeschoven. „Kent u hem?" klinkt een stem na eenige seconden van aangrijpende stilte. Er ligt een doode held van de zee in dit eenzame huis. De kapitein, die iarenlang zijn menschen heeft lief gehad en hen eifdelijk in den steek moest laten, vindt er nu een terug. Zijn trekken ontspan- nen zich Zij worden vol zachtheid en ik zie in zijn oogen verdrlet, dat hij haast beheerscht. Kort klinkt dan „Ich weiss „Het is zeker?" vraagt de burgemeester. ,,Es ist bestimmt". schip een schip, met moedige menschen ver- Sng hij onze kust. Hier ligt de stuurman. Het is de 43jarige Carl Berkholz mt Ham burg Hij was gehuwd als bijna al de anderen. Een c^genblfk praten wij met den t en haalden hem uit zijn droeve gedachten Ja hii heeft het trieste bericht gehoord door de groote kameraadschap en nu °Peell® d weer denken aan ons laatste Kerstfeest in de haven van Kiel. Het was ^"^L^Ve^et familie Een familie van menschen die net goed met elkaar meenden. Een familie zooals het ziin moet om een goede vaart te hebben. De kapitein heeft zich nog geen meenm kunnen vormen over de toedracht van dit onheil Zeker, Nederlandsc'he visschers heb ben een mast gezien boven het water. Maar is ditIZkngelollofP?het niet", zegt de kapitein. En het is mij heelemaal zoo onverldaarbaar hoe dit prachtig toegeruste^ schip het tegen^ cl De stuumian. nu weten wij hpt zeker. Eon trotsch Utrecht NA VIJF JAAR VAN CHRONISOHE SPIT. Nu voor goed vrij van pijn. Vijf jaar leed hij ondragelijke rheumatische pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat het leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen in de hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle mogelijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbete- ring te bemerken, totdat men mij op Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen begonnen was, verminderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende gezondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat het leven van de zonnige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G. G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urine- zuur in het lichaam. De zes verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samen- gesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urine- zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen, pijnloos en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatische pijnen ver dwijnen, maar ook de geheele gezondheids- toestand bij het gebruik van de „kleine dage- lijksche dosis" Kruschen Salts enorm zal ver- beteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en 1,60 per flacdn, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor e&u cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- kornt. (Adv.) (Inigez. Med.) te Waarde. Diep, breed, gespierd, grof paard met goede bewegingen. Goed type. 2. Clairon van Lamsiwaarde, K. 1599, drie jarige, bruin, V. Aliban de Fair, fokker-eig. Em°C. Fassaert, Lamswaarde. Ook een goed grof paard met goede bewegingen. Eventjes lang. 3. Fermier van Neerlandia, K. 1668 (thans ingeschreven) driejarige, bruinschimmel, V. Herseur II de Cognebeau, van P. B. van Hoeve, H. Kerckhaert, e.a. te Axel, fokker P. B. van Hoeve te Axel. Eveneens goed diep en breed, zwaar paard met goede beenen en be wegingen, even lange rug, Verder werden goedgekeurd: Vainquer van Herseur, 69658, 3-jarige, bruinschimmel, v. Herseur II de Cognebeau, fokker-eig. Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; Frederik K 1638, 3-jarige vos, v. Albain de Fair, van C. de Put ter, Axel, fokker Ed. C. M. Roelans, Groenen- dijk-Hontenisse; Braconnier de Dick K. 1588, 4-jarige, bruiinschimmel, v. Favori d'Opdorp (Belgie), van C. de Feijter, Boschkapelle, H. Kerckhaert, Stoppeldijk, e.a.; George K. 1604, 4-jarige, vos, v. Victorieux, fokker-eig. Jac. de Feijter Gz., Boschkapelle; Anton van Abs- dale K. 1516, 5-jarige, bruinschimmel, v. Frans, van G. J. M. Vael, St. Jansteen, Abs- dale fokker P. Vael-Usebaert, St. Jansteen; Nestor de Kieldrecht, K. 1635, 5-jarige, vos, van Louis Lenaerts te Kieldrecht (Belgie) (Belgische afstamming), een kolossaal ziwaar Afgekeurd werden Goliath 63939 5 jaar) en de driejarige Napoleon van Waterhoeve 71012. EEN BEGEERIGE BETREKKING. Voor de betrekking van opzichter voor weg i en werken bij den dienst van gemeentewerken j te Wageningen, salaris 1500, hebben zich niet minder dan 402 sollicitanten aangemeld. AUTO DOOR TRAMTREIN GEGREPEN. j Een auto, bestuurd door pastoor Van Dou- vengerihout, werd ter hoogte van de Gracht j te Oiorsbeek bij het oversteken van de tram- haan door een juist passeerenden tramtrein gegrepen. De inzittende werd uit den wagen geslingerd en met verwondingen aan het hoofd opgenomen, doch kon na verbonden te zijn, naar zijn woning worden overgebracht. WIELRIJDER GEDOOD. Op den Hilversumscheweg te Laren (N.H.) reed een 75jarige wielrijder uit Huizen in de ridhting Hilversum. Hij stak ter hoogte van de Sint Janstraat plotseling den weg over. Achter hem reed een vrachtauto uit Laren, die niet meer kon stoppen en den fietser over- reed. De ongelukkige, die van zijn fiets werd geslingerd, bleef bewusteloos liggen. Een ont- boden geneesheer constateerde een schedel- basisfractuur en liet den man naar het Sint Jansziekenhuis overbrengen, waar hij eenige uren later is overleden. WANDELiAAR OP SLAG GEDOOD. Op den weg VollenhovenBlokzijl is een ongeval gebeurd, waarbij de heer K. A., die aonder uit te kjjken den weg was overgesto- ken, door een auto, bestuurd door den heer E. J. v. G. uit Zwolle, werd gegrepen en vrrjwel onmiddellijk gedood. De besituurder van den auto zag den heer A. plotseling in het licht van zjjn lampen komen. Hij trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar mocht daarin niet meer slagen. Een gewaarschuwde geneesheer kon sights den dood constatee- ren. AUTO VAN VIADUCT GEVALLEN. Te Bussum reed de 23jarige T. Tilhorst, garageihouder te Naarden, op het viaduct, komende uit de Brinklaan. Hij raakte het stuur kwijt, daar de stuurinrichting brak, tootste tegen een lantaarnpaal en vervolgens tegen het hekwerk van het viaduct, dat door den schok zoo werd neergebogen, dat H. met zijn auto den spoordijk afstortte en juist voor de rails bleef liggen. Hij kwam uit de ruine van zijn auto te voorschijn, zonder dat hij een Schrammetje had opgeloopen. Volgens zijn verklaring en die van anderen, heeft hij niet meer dan 35 K.M. gereden. AAN GERIEDEN Op den Sloterweg onder Nieuw-Vennep is een boerenwagen, geladen met suikerbieten, aangereden door een auto, waardoor eerstge- noemd voertuig omsloeg en de voerman, de 60jarige J. Tammeres, te water geraakte. Men slaagde er in hem weer op het droge te brengen, doch hij bleek zijn been op twee plaatsen te hebben gebroken, terwijl hij ook klaagde over pijn in de borst. De ongelukkige is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden op genomen. De bestuurder van den auto is na de aanrijding doorgereden. AUTOBUS VERBRAND. Te Apeldoom is op den Ugchelscheweg ter hoogte van den Ugchelscheberg een autobus van den dienst ApeldoomEde verbrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De chauf feur die de eenige inzittende was, kreeg geen letsel. De vrijiwillige brandweren uit Apel doom en Ugchelen hebben de brandeVle res- ten van den autobus gebluscht. Verzekering dekt de schade. BOERDERIJ AFGEBRAND. In de boerderij van den landfoouiwer P. Desitstrjn bij Eindhoven brak door onbekende oorzaak brand uit, waarbij het vuur, aange- wakkerd door den hevigen wind, zoo snel om zich heen greep, dat de brandweer met voor komen kon dat de geheele boerderij en ook de naast gelegen schuur en stal door het vuur werden verwoest. Acht stuks vee konden worden gered, doch alle landbouwgereed- schappen en de oogst gingen verloren. Ver zekering dekt de schade. GEGREPEN. Te Oudenbosch is het driejarig zoontje van den arbeider J. J. bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen en ernstig ge- wond Den bestuurder van den wagen, den heer van D. uit Oosterhout, treft geen schuld. golveh heeft moeten afleggen. OPGESLOTEN. Een adjunct-commies der P.T.T., werkzaam aan het kantoor aan de Oonradkade te Den Haag, is gearresteerd, verdacht van ^efstal van een portemonnaie met ongeveer f -0- ambtenaar werd reeds eenigen tijd v« ac van oneerlijkheid ten opzichte van het °'yerlS personeel van het postkantoor, dat ^Aaalde malen geld uit mantels en jassen miste Den Ser kon men tot op heden echter met ont- ™r dagen echter had bedoelde ambte- naar^en dame aan het loket geholpen die daarbij haar portemonnaie een 00fen^lk liggen Toen zij de portemonnaie m haar handtasch wilde doen, Vas deze verdwenen. Onmiddellijk liet de beheerder van het po.t kantoor de deuren sluiten en werd een^onder zoek ingesteld. De portemonnaie werd toen bij den loketambtenaar gevonden. Naar verhoor door de politie is de man die gehuwd is en vader van vijf kinderen, naar het Huis van Bewaring overgebracht. SMOKKELAARS PASSEN NIEUWEN TRUC TOE. Nu het weer den smokkelaars te koud is geworden en zij niet meer met hun puugels door de Maas durven te waden, oefenen z j thans hun beroep op een minder gevaarlijke wijze uit, waardoor de kans van verdnnken zooals. er enkele gevallen zich reeds hebben voorgedaan, is uitgesloten. Dezer dagen ontdekten de kommiezen dat er eenige lieden een touw over de Maas, waar deze de natuurlijke grens tusschen Nederland en Belgie vormt, inhaalden. Toen dit werk ten einde was en de ambtenaren, die genii- men tijd in een hinderlaag hadden gelegen, te voorschijn kwamen, bleek dat aan het einde van de tientallen meters touw een opgepompte auto-binnenband was bevestigd, waarop eenige groote doozen Belgische margarine lagen, die om ze tegen nat worden te beschermen - waterdicht waren verpakt in opengesneden autobanden. Ook wordt op deze wijze de hotcr over het JuliauakanaaJ. gehracht. M. de B., vader van Piet en W. de B., blijft hardnekkig het hem ten laste gelegde ont- kennen en gezien zijn vermaarde stilzwijgend- heid is het niet te verwachten, dat hij spoedig tot een bekentenis zal komen. Desondanks heeft de politie voldoende termen aanwezig geacht om den verdachte in arrest te houden. In de marechausseekazeme heeft M. de R. nog eenige kleine diefstallen en inbraken be kend, welke hij in het jaar 1930 in Oss en om- streken heeft gepleegd. Ook hij zal wederom naar het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch worden teruggebracht. INCIDENT AAN DE GRENS TE KERKRADE. In een winkel aan de grens, langs de Nieuw- straat te Kerkrade, begaven zich twee meisjes. Zij wisselden daar Nederlandsche guldens in Duitsche marken, ongeveer 100, met het doel zich naar Aken te begeven om er inkoopen te gaan doen. Een Duitsch grensbeambte, in burger, surveilleerde op Duitsch gebied en scheen zich bijzonder voor de meisjes te inte- resseeren, vooral toen ze den winkel hadden verlaten en op het vertrek van de electrische tram stonden te wacbten. De dienstijver van den beambte steeg op een gegeven oogenblik zoodanig, dat hij beide meisjes arresteerde. Hoewel ze hevig lamenteerden en al vertel- den, dat ze zich geen kiwaad of misdrijf be- wust waren, het hielp niet. Onder het publiek ontstond groote constematie. De beambte trok zich echter nergens iets van aan en bracht de beide meisjes langs een flinken om- weg naar het op een paar honderd meter afstand gelegen douanekantoor Strasz. Toen hij met zijn beide arrestanten in het grens- kantoor kwam, waren daar reeds verschenen de winkelier, die het geld had gewisseld en een paar personen, die de heele toedracht der zaak gezien hadden, den ontvanger vertelden, wat er was voorgevallen en hoe de grens beambte was opgetreden. De ontvanger heeft spoedig daama, echter onder protest van den beambte, de meisjes de vrijheid teruggegeven. De politie te Kerkrade stelt een nauwkeurig onderzoek in, om aan de Duitsche douane- autoriteiten van het incident een rapport uit te brengen. DE ZEEDIJK NES-BUREN (AMELAND) ERNSTIG BESCHADIGD. Wederom heeft de storm Woensdag den zeedijk van het waterschap Nes-Buren op Ameland, ernstig beschadigd. Men doet thans pogingen, de gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveelheid ander materiaal aangevoerd. De toesitand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm, een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. BRAND TE BEVERWIJK. Te Beverwijk heeft een felle brand gewoed in drie pakhuizen aan de Begijnenstraat. Het vuur, dat ontstaan was op de zolderverdiepmg van de groentenhal van den heer Th. M., werd door den stormachtigen wind geducht aangewakkerd. In het begin liet de brand zich dan ook ernstig aanzien. Er dreigde groot gevaar voor de belendingen. Aan het krach- tie mgrijpen van de brandweer valt het te danken, dat het gevaar voor dig werd opgeheven. De dne pakhuizen zijn echter nagenoeg geheel uitgebrand. In den bangen nacht van 18 October, toen in het razend geweld van storm en golven de Drente" en ,,Kerkplein" op het Egmondsche strand werden geworpen, was verderop, mis- schien slechts enkele mijlen Westwaarts, een ander schip in grooten nood. Veertien man hebben er gestreden dien nacht, hebben er ge- vochten voor bun leven, hun schip, en zq zijn er ten onder gegaan met dit schip. Veertien man stierven na bangen strijd en niemand wist het. Het eerste teeken, dat de wereld van deze ramp ontving, was een boei, die eenzaam verder zwierf en landwaarts dreef, naar het kleine Egmond, dat nauwelijks bekomen was van den angst om de dubbe e Nederlandsche bemanning. De boei was een zwijgende getuige van een zwaar onheil. Met forsche letters stond er op ss Insterburg", Konigsberg. Egmond schrok. Was er een schip vergaan in dien onheils- nacht, was de „Insterburg" gezonken met alles en alien, die er op waren? Meer bewij- zen kwamen: een reddingboot, nemen, een trommel scheepsbeschuit. Dit spoelde aan m bonte volgorde. Het waren bladzijden van een sinister boek. Toen werd officieel de „Inster- burg" vermist. In Duitschland kwamen berichten binnen over de vondsten aan onze kust. Het was ver- schrikkelijk. Een prachtig schip, modern toe- gerust, gehard in het gevecht ter zee, maar nieuw nog en sterk. Dertien man waren aan boord geweest met hun kapitein Duschan, wiens eerste reis het was met dit stoomschip. Op de Gouwe te Gouda, waar 't nieuwe kanaal uitmondt, ontstond een aanvaring tus schen twee motorschepen met het gevolg, dat het 70 ton metende vaartuig Strijdt en Vol- hardt, schipper K. Markus te Gouderak, is gezonken. Uit de richting Waddmgsveen na- derde het Gouderaksche schip, dat in Alphen a.d. Rijn een vracht had gelost, terwijl uit het kanaal IJsselGouwe de geladen motorboot Catharina III kwam van den schipper J. Vis- ser uit Mijdrecht. Door een misverstand tus schen de beide schippers botsten de vaartuigen tegen elkaar, waarbij de Strijdt en Volhardt onder water een groot lek kreeg. Het schip werd aan den kant gebracht, waar pogingen zijn aangewend het gat te stoppen. Men slaag de hierin evenwel niet en langzaam verdween de boot naar de diepte. Schipper Markus was met twee dochters aan boord. Allen konden zich gemakkelijk in veilighedd stellen. Het gezonken vaarting, dat verzekerd is, ligt niet hinderlijk voor de scheepvaart. Ter hoogte van het stoomgemaal te Vollen- hove is de 21-jarige gehuwde landbouwer Appelo, die den weg wilde oversteken door een auto uit Zwolle aangereden en gedood. VERNIELING. In de gemeente Gilze-Rijen onder de buurt- schap Hulten heeft zich een kras staaltje van vemieling voorgedaan, waarbij het huis van Roessel ten deele is afgebroken. Tusschen van Roessel efn diens buurman van D bestond reeds eenigen tijd een veete ten- gevolge van het feit, dat laatstgenoemde die in een huis van Roessel woonde, met de huur achterstallig was. Tegen het adyies van den burgemeester van Gilze-Rrjen in liet van Roes sel eenige dagen geleden van D. bij deur- waardersexploit uit het huis zetten. Over deze uitzetting is wraak genomen. De jalouzieen van Van Roessels woning werden tot spaan- ders geslagen, de ruiten werden vernield. de tuin platgetrapt en tal van planten uitgerukt. Ook een groote broeikas moest het hevig ont- gelden. Geen nut bleef heel, zoodat alleen Uit de bekentenissen van deze beide man- het ijzeren geraamte oyerbleeL De^verme^ e nen is verder gebleken, dat nog meerdere woning, die aan den drukken personen medeplichtig moeten zijn geweest Tilburg is geiegen trok veel bel g g- en binnen enkele dagen kan hun arrestatie j PoliUe en marechaussde steUen een onder tegemoet worden gezjen. De aangehoudme zoek in. EFFECTENHAN DELAAIt GEARRESTEERD IN DEN HAAG. De Haagsche politie heeft Woensdag ge arresteerd den effectenhandelaar W. B., wonende aan de Gentschestraat, kantoor hou- dende aan de Bosschestraat. Hij wordt ver dacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld en effecten, ten nadeele van deelnemers aan een door item opgerichte combinatie tot het speculeeren voor geza- menlijke rekening in effecten. Verdachte is na verhoor in het huis van bewaring opgeslo- 9h tar-"'), nil ten. W. B. had een kantoortje opgericht in de Bosschestraat. Hq had een aantal particulie- ren weten te bewegen bij hem, tegen onder- pand van effecten, speculaties uit te voeren. Hierbij zou een bedrag in geld van ongeveer f 7000 a 8000 door hem ten eigen bate zijn aangewend. Bovendien wordt hij verdacht voor ongeveer f 25.000 aan effecten, die hij hem in onderpand waren gegeven om te speculeeren, te hebben verduisterd. Het aantal slachtoffers is niet groot, maar er zijn enkele gedupeerden bij voor bedragen van f 3000 tot 7000. Door mooie voorwaarden voor te spiegelen had B. de menschen tot speculeeren bewogen. X nerc tK- ids- UIT OSS. 1 «vXCl. De dag van Woensdag heeft opnieuw beken tenissen van Ossche misdadigers opgeleverd. Ditmaal waren het twee bekende Ossche reci- divisten, de B. en v. O., die behoefte gevoelden him hart voor de politie uit te storten. Niet minder dan 40 misdaden hebben zij in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch aan de Ossche politie opgediept. Het staat allerminst vast of zij hiermee hun geheele doopceel heb ben gelicht. Beiden zijn destijds door de Kon. marechaus- sde te Oss gearresteerd, verdacht van mede- plichtigheid aan den overval met roof op den oud-majoor van den Rijksveldwacht Wijdeman te Dintdier. ZEILSCHIP OP DE GREVELINGEN GEZONKEN. Tengevolge van het ruwe weer heeft Dins dagavond het zeilschip ,,Lena", schipper T. Braber, afkomstig van Stad aan 't Hanng- vliet, de tuigage verloren. Het schip, dat ge laden was met bieten en uit de haven van Ouddorp naar Puttershoek was vertrokken, is op de gasboei van de Grevelingen gestooten en vol water geloopen. De schipper en zijn knecht zijn erin geslaagd met de roeiboot te Herkingen aan wal te komen. Van de „Lena steekt alleen nog de mast boven water. PERSONENAUTO TEGEN VEE-AUTO GEBOTST. Op den Edescheweg bij de Doesburgerbuurt te Lunteren is een ernstig auto-ongeluk ge- beurd. Een personenauto bestuurd door den heer F v R uit Wekerom, reed met groote snel- heid tegen een rechts van den weg staande vee-auto, waardoor het rechtergedeelte van de personenauto werd vernield. De heer Van R. bekwam hierbij een hoofdwond, welke met gevaarlijk bleek te zijn. Hij is naar zijn wo ning vervoerd. De in de auto gezeten heer Zegers was er evenwel emstiger aan toe. Hij is met een ge broken heup in hoogst ernstigen toestand naar het Diaoonessenziekenhuis te Amhem vervoerd. Gebleken is, dat de heer Van R. onder den invloed van sterkedrank verkeerde.. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE JONGPLUIMVEE-TENTOONSTELLING IN HANNOVER. (Op 11 October j.l. is te 'Hannover met de 2e Duitsche Jongpluimveetentoonstelling het win- terseizoen 1935—36 weer geopend en we kun nen gerust zeggen: uitstekend geopend. Hoe wel het Donderdags, toen we naar de oude koningsstad aan de Leine reisden verschrikke- lijk weer was, zoowel in Holland als in Duitschland, is het gedurende de drie ten- toonstellingsdagen in alle opzichten gunstig geweest. Betrokken lucht maakt een zaal gauw donker en dat is voor een pluimveeten- toonsteUing altijd een groot bezwaar. Hoe wel de tijden nog lang niet gunstig zijn be- droeg het aantal inzendingen toch 5000 ter wijl er zelfs 1500 dieren wegens piaatsgebrek geweigerd moesten worden. Men let bij der- gelijke eerste klasse tentoonstellingen meer op de hoedanigheid der dieren dan op de hoe veelheid, het moet een model tentoonstelling zijn in alle opzichten. Dergelijke tentoonstellingen waar alleen jonge dieren mogen komen, dwingen de fok- kers al heel vroeg in het voorjaar aan het broeden te gaan. De Hannoversohe tentoon stelling, waarvan thans de 63ste gehouden werd, heeft dan ook van oudsher al de vroeg- broederij gepropagandeerd. Vooral als het voorjaar lang koud en guur blijft brengt het opfokken der jonge dieren heel wat bezwaren mede. Merkwaardigerwijze waren thans in Hannover de zware rassen, die nog vroeger gebroed moeten worden dan de lichte rassen, het best in conditie, alleen de Plymouth Rocks waren over het algemeen nog niet geheel af. Het keuren van dergelijke jonge dieren is een uiterst moeilijk werk dat groote vakkennis vereischt. De Duitsche tentoonstellingen be- schikken echter altijd over een groote stal van keurmeesters en voor de 5000 dieren te Hannover waren ongeveer 60 keurmeesters fl-flTl gp.stfild. De zalen van de stadshal te Hannover zijn voor dergelijke tentoonstellingen uitstekend ge^chikt en dit jaar had men de stands der industrie alleen tegen de muren van de zaal geplaatsit en niet meer zooals vroeger in het midden. Daardoor maakte het geheel een veel rustiger en overzichtelijker indruk, de in- dustriestands in him verschillende vormen geven aan een tentoonstelling altijd iets ker- misachtigs, dat zooveel mogelijk vermeden dient te worden. Opvallend keurig is het kooienmatenaal m Duitschland, een enorm verschil met wat Hol land Belgie of Frankrijk op dit gebied pres- teeren. Alle kooien staan keurig netjesi op rijen met flinke breede looppaden er tusschen, zoodat men elk dier op zijn gemak bestudee- ren kan. De tentoonstelling werd thans op- geluisterd door een groote voliere waarin de Hannoversche dierentuin een aantal zeldzame vogels, o.a. blauwe oorfasanten tentoongesteld had. Over het algemeen verlaat men meer en meer de overdreven sportrichting (lange bee nen, reuzen kammen, enorme staarten) en nadert men obk met de tentoonstellings-die- ren meer en meer de normale bedrijfstypen. Ook de inzendingen der industrie worden van een beter gehalte. Allerlei onbetrouw- bare prullen worden niet meer toegelaten. De autoriteiten toonen voor dergelijke ten toonstellingen heel wat meer belangstelling dan wat wij in Holland gewend zijn. Bij de feestelijke opening, waarbij een plaatselijke muziekkapel ter opluistering, werd eerst het woord gevoerd door den burgemeester der stad, die daarbij alle bezoekers welkom heette. In het bestuur der tentoonstelling zagen we den directeur der rijksspoorwegen te Hanno ver en volgt daaruit direct het verband tus schen tentoonstellingen en verkeerswezen. De spoorwegen geven voor reizen tot 200 K.M. afstand toe dan ook meestal zeer geredu- ceerde prijzen, hetgeen het bezoek ten zeerste bevorderd. Naast de eigenlijke sportlieftoebbers trek ken de moderne Duitsche tentoonstellingen ook vele bedrijfspluimveehouders, daar dan tevens de veilingen der fokhanen worden ge houden. De overhead heeft n.I. een pluimvee- stamboek ingesteld en in het najaar en den winter worden hanen, die in het stamboek ingeschreven staan en dus van prima afstam ming zijn, in het openbaar geveild. Eerst worden de hanen op de tentoonstel ling in een aparte nut-klasse vertoond. De eventueele koopersi krrjgem dus de gelegenheld de dieren vooraf goed te bestudeeren, Verder is er een aparte veiling-catalogus, waarin van elke haan aUerlei bijzonderheden vermeld worden, afstamming, gewicht, enz. Nu komt op het einde der tentoonstelling de veiling en deze veilingen blijken in een groote behoefte te voorzien en trekken dan ook steeds meer publiek. Dat de piuimveehouders goede fokhanen waardeeren blijkt wel uit het feit, dat er thans te Hannover voor verschillende exempiaren van 40 tot 50 mark betaald werd. Deze veilingen van fokhanen beschouw ik als een der beste middelen om den pluimveesta- pel te verbeteren. In verband hiermede wijs ik alvast op een zeer belangrijke hanenveiling welke einde November in Leipzig bij gelegenheid van de groote tenitoonstelling aldaar zal plaats vin- den. Een bezoek aan deze tentoonstelling zal de reis loonen. Behalve pluimvee zullen er ook konijnen, bijen, geiten en zijderupsen ten toongesteld worden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3