Gemengde Berichten De Abessynsche markt van weinig beteekenis. PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. breiding van de koopvaardijvloot, die enorm aan waarde verloor, toen de economische cri sis uitbrak en de wereldihandel zienderoogen verminderde. Dat was het begin van een heftige concur- rentie om vrachten te bemachtigen, die na- tuurlijk aanleiding werd tot een scherpe da- ling van de vrachttarieven. A1 gingen ver- scbillende landen er toe over, om volgens een bepaald plan oudere schepen te sloopen en an dere op te leggen dit bleek niet in staat om veel verandering te brengen in den staat van zaken, omdat tal van andere landen onver- moeid doorging en met nieiuwe schepen op sta- pel te zetten. In vergelijking met 1913 liepen de vrachten met rond 40 tenig. De oorlog en het vervoer van grondstoffen. AIs een Europeesche mogendheid oorlog voert in een ander werelddeel, heeft zij niet alleen oorlogsschepen noodig, dioch ook een sterke koopvaardijvloot, aangezien voor het vervoer van troepen, oorlogs- en verplegings- materiaal geen vreemde schepen kunnen wor- den gebezigd, of althans in slechts geringe mate. Buitendien hebben landen, die oorlog voeren, onverschillig of dit binnen of buiten Europa is, veel meer grondstoffen noodig dan anders. Voor het vervoer daarvan bestaat vooral behoefte, indien het oorlogvoerenide land zelf arm is aan grondstoffen en het er reke- ning mee moet houden dat tengevolge van een in Geneve genomen sanctiebesluit de moge- lijkheid bestaat, dat het daarvoor geen vreem de schepen meer kan krijgen. Bij den aanvang van het conflict bezat Italie een groote reserve aan tonnage, die, zooals in tal van andere landen, opgelegd was. Im- mers, ook Italie had na den oorlog zijn koop vaardijvloot sterk uitgebreid en van 1,7 mil- lioen bruto ton in 1914 opgevoerd tot 2,9 mil- lioen bruto ton medio 1934. Op het eind van 1934 evenwel waren niet minder dan 350 sche pen opgelegd, met een tonnemaat van 300.000 bruto ton. Hiervan kon Italie onmiddellijk ge- brruik maken. Daarbij komt niog, dat Italie gemakkelijker dan andere landen de hand kon leggen op een groot aantal schepen onder Italiaansche vlag, doordien er betrekkelijk wei- nig vaste scheepvaartlijnen bestaan in Italie; de meeste schepen zijn in de gewone, onge- regelde vrachtvaart. In het geheel kreeg Ita lie dus dadelijk de beschikking over 2,1 mil- lioen ton aan scheepsruimte, zonder daarvoor een beroep te behoeven doen op de vaste lij- nen, welke maatregel het aanzien des lands naar buiten zou hebben geschaad. Aankoop van schepen in het buitenland. Daarenboven ging Italie over tot den aan koop van tal van schepen in het buitenland, waar men ze graag van de hand deed, omdat ze werkloos in de havens lagen. Deze aan- koopen voor Italiaansche rekening hebben een fliniken steun opgeleverd voor de scheepvaart- markt. In September hadden de Italianen naar sohatting meer dan 250.000 ton aange- kocht. Er zijn zelfs landen, waar men geen schepen meer kan leveren, omdat men hun reeds alles heeft afgestaan, wat men kon missen. Zijn de vijandelijkheden in Oost-Afrika ech- ter afgeloopen, dan komen deze schepen weder op de vrachtenmarkt, althans voor een zeer groot deel, met het gevolg, dat het aanbod de vraag dan wel evenzeer zal overtreffen als dit vroeger het geval was. Het is daarom te hopen, dat de betreffende scheepvaartikringen zich door deze ,,opruimingen in het groot" en de daardoor ontstane vermindering van ton nage niet zullen laten verleiden om tot den aanbouw van nieuwe schepen over te gaan, aangezien dit alleen zou kunnen leiden tot verdere verslechtering van den toestand. (Nadruk verboden.) Japan op het oogenblik de grootste leverancier. De oorlog doet zijn invloed gelden. Addis Abeba, 28 October 1935. De Abessijnsche markt is slechts klein, in elk opzicht zeer beperkt en bovendien in wezen een prijsmarkt, waarop de kwaliteit van de goederen slechts een kleine rol speelt. Alvorens aan haar eenige belangrijkheid kan worden toegekend, zal zij zich nog in groote mate mioeten ontwikkelen. Van den geheelen jaarlijkschen ihvoer, die op 15 millioen Zwitsersche franken geschat wordt, levert Japan voor 9 millioen. Deze cijfer3 toonen duidelijk aan welk een invloed Japan op de Abessijnsche markt uitoefent, een invloed, die in den laatsten tijd zelfs nog grooter geworden is. Bijna alle goederen, die Japan invoert., zijn textielproducten; dit veld beheerschten de Vereenigde Staten tot het jaar 1926 en daarna de Britsch-Indische spin- nerijen totdat Japan hier zijn economische verovermgen maakte. Daar ook op dit ge- bied even als op alle overige hebben de zaken niet aan de verwachtingen voldaan. De ge heele invoer in de eerste zes maanden van het jaai 1934, dat naar omstandigheden als normaal kan worden beschouwd, bedroeg 9000 ton; m dezelfde periode van het loopende jaar daalde de import op 4000 ton en zou nog geringer geweest zijn, indien er met het oog op den verwachten oorlog geen groote hoeveel- heden benzine waren ingevoerd. Zoo kocht de regeermg 5000 veertig-litervaten onder voor- waarde, dat de leverancier bovendien 20.000 vaten moest importeeren en in het land op- slaan. Daardoor was de behoefte van de regeering voor vijf jaren, die van het geheele land voor twee jaren gedekt. De Japansche tent van den negus. Het meest belangrijke inwoerproduet is grof katoenen doek, een stof nog doorzichtiger, goedkooper en nauwelijks zwaarder dan grove mouseline, dat de Abessijnen voor hun toga- achtige sjamma's en de amslagdoeken voor de vrouwen gebruiken. Zelfs de invoier van dit product daalde van 3200 ton in de eerste helft van het jaar 1934 tot 2383 ton in dit jaar. Deze stof maakt bijna den geheelen invoer van textielproducten uit en komt op het oogenblik uitsluitend uit Japan. Slechts in eenige speciale textielvoortbrengselen kun nen Ameriika en Engeland nog concurreeren. Deze vormen echter slechts een zeer gering geideelte van den import. Zelfs de tent, waar- onder de negus bij de inwijding van het Abes sijnsche Roode Kruis zat, droeg op iedere ,baan den opdruk ..Finest Japan Sheeting". Waarom minder invoer? De oorzaken van den geringenen omvang van den Abessijnschen buitenlanldschen handel zijn overduidelijk; zij hangen met den oorlog samen, die men reeds van te voren aan zag komen. Tevens heeft de uitvoer natuurlijk nog in het bijzonder door de lage prijzen op de wereldmarkten geleden, hoofdzakelijk wat koffie betreft, hioewel de koers van den Maria- Theresiadaalder kunstmatig laag werd gebou- den. Voor een pond sterling ontvangt men op het oogenblik 13,50 daalder, terwijl men reke ning houdende met de juiste waarde slechts 10 daalders zou mogen krijgen. Daarbij is koffie het begin en het einde van den Abessijnschen uitvoer. Volgens een Ara- bische legende werden de zegeningen van deze bruine drank het eerst in Abessinie ontdekt, en wel dioor Christelijke monniken uit Egypte, die zich in de derde eeuw in de provincie Kaffa vestigden, Zij bemerkten zoo verhaalt de legende op zekeren dag, dat him vee bui- tengewoon levendig werd en geen behoefte aan slaap had, zoodra zij bessen van een zekeren struik gegeten haadden. Uit de experimenten van deze monniken en later uit de cultivee- rinig van de koffiestruik in Arabisoh Yemen ontwikkelde zich onze geurige drank, waarvan de naam van de provincie Kaffa afgeleid zou zijn. De koffieprijs, die nog in het jaar 1928 0.45 Zwitsersche francs per pond bedroeg, is op het oogenblik tot 0.120.15 Zw. fr. gedaald. De oogst is niet minder geworden, maar het ligt voor de hand, dat deze prijs ruineus is. Intusschen heeft men ook in dit jaar groote hoeveelheden koffie uitgevoerd -10.000 ton in de eerste zes maanden maar het was de vrees voor oorlog, die aanleiding tot dezen uit voer gaf en de koffie ligt op het oogenblik nog in Dzjiboeti en wacht op koopers. Daalt dc prijs nog verder dan wordt iedere uitvoer doelloos en de oogst zou moeten verrotten of zooals in Brazilie verbrand worden. Eigenaardig is in Abessinie, dat er vele wilde koffieboomen gevonden worden. Zoo vindt men b.v. in de zoo juist genoemde pro vincie Kaffa geheele wouden van deze boo- men, wouden, die nog door geen Europeaan betreden zijn. Prijzen dalen met 30 De op de koffiemarkt heerschende situatie verschilt in niets van die van de andere uit- voerproducten. Ook dit jaar heeft Abessinie evenals in vorige jaren ongeveer 30.000 ton kunnen uitvoeren, maar de prijzen zijn 23 a 33 gedaald. Overigens verhouden zich in voer en uitvoer tot elkaar als in normale jaren; het jaar 1928 toonlde een record toen werd er 50.000 ton ingevoerd en 30.000 ton uit gevoerd. Huiden, na koffie het belangrijkste Abessijn sche uitvoerproduct, hebben een prijsdaling van 15 ondergaan. Geiten- en schaapsvel- len brengen op het oogenblik 40 minder op. En al evenzoo is het met bijenwas, luipaarden- vellen en muskus, de eenige overige uitvoer- producten, die de moeite van het noemen waard zijn. (Nadruk verboden.) Auteursrecht V.P.B.iU. P.) De begrooting voor 1936. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten van Zeeland ter vaststelling aangebo- den de begrooting 1936, met voor den gewo- nen dienst een eindcijfer van 2.486.589,15 en een post onvoorzien van 23.102,67; voor den kapitaaldienst met een eindcijfer van f 292.985,79 en voor den evenwichtigen dienst een eindcijfer van f 7.005.000. Ged. Staten ramen de inkomsten van den gewonen dienst 1934 op 2.514.089,79 en de uitgaven van dien dienst op f 2.357.149,86, al- zoo het batig slot op 156.939,93. In de nota tot aanbieding van de ontwerp- begrooting voor 1935 hebben Ged. Staten reeds medegedeeld, dat een tweetal meeval- lers, die van gunstigen invloed zijn geweest op de uitkomsten van den gewonen dienst van 1933, nog zouden doorwerken op de uitkomst van 1934. Deze meevallers bestonden in een meerdere opbrengst van de belastingen goeddeels een gevolg van de tijdens het boe- kingstijdvak 1933'34 geboden gelegenheid tot het straffeloos nader aangeven van ver- zwegen vermogen en inkomsten en in een be- langrijk lagere uitgaaf wegens aandeel der Provincie in de tegemoetkoming aan calimi- teuze polders. Volgens de thans bekende ge- gevens zullen de opcenten op de directe belas tingen over '34 rond 34.000 meer opbrengen dan oorspronkelijk was geraamd. Zooals Ged. Staten reeds vorig jaar mede- deelden, mag voor volgende jaren niet op een ongeveer gelijke uitkomst als van de jaren 1933 en 1934 worden gerekend. Een aanwij- zing daarvoor schuilt reeds hierin, dat terwijl het batig slot van 1933 rond f 209.000 be droeg, het vermoedelijk slot van 1934 f 53.000 lager moet worden gesteld. Uiteraard valt omtrent het dienstjaar 1935 nog niets met zekerheid te zeggen. Naar alle waarschijn- lijkheid zal dat jaar een batig slot opleveren, maar naar het zich laat aanzien zal het be- drag daarvan zeer aanmerkelijk bij de uit komst van 1934 ten aohter blijven. Wat het ontwerp der begrooting voor 1936 aangaat vestigen Ged. Staten er allereerst de aandacht op, dat daarbij de hand is gehou- den aan het plan om telken jare 25.000 min der aan batig slot van vroegere diensten te ramen. Moest thans volgens dit plan nog f 75.000 worden uitgetrokken, de verdere uit- voering van dit plan zal voor de jaren 1937 en 1938 onderscheidenlijk 50.000 en f 25.000 te zamen f 75.000 vorderen. Na aftrek van hetgeen ten behoeve van 1936 noodig is resteert van het batig slot van 1933 207.000. In de eerste plaats dient hier- uit te worden gevonden hetgeen noodig is voor 1937 en 1938, waarna overblijft f 132.000. Zooals Ged. Staten ook reeds eerder mede- deelden, hebben zij in het voorjaar 1935 het restant van de 4 pet. leening 1930, oorspron kelijk groot 3.000.000, afgelost en een nieuwe leening, rentende 3y2 pet., gesloten. De op brengst van de nieuwe leening is 43.181,25 lager geweest dan de buitengewone aflossdng op de bestaande leening. Ged. Staten zijn van oordeel dat, nu de mogelijkheid daarvoor aan- wezig is, dit verschil in eens moet worden gedekt, opdat 1936 en volgende jaren het voile profijt trekken van de verlaagae rente. Daar om stellen Ged. Staten voor het bedrag van 43.181,25 te dekken uit het restant van het batig slot van 1933. Uit het daarna overblij- vende bedrag van 88.818,75 wenschen zij een algemeene reserve te vormen. De economi sche toestand en dientengevolge van de finan- cieele toestand van de publieke lichamen is zeer ongewis. Mede tengevolge van het in de afgeloopen jaren gevoerde zeer voorzichtig iinancieel beleid, is de toestand van de pro vinciale financien gezond te noemen. Deze toestand dient echter onder alle omstandig heden behouden te blijven. De toekomst biedt helaas nog geen gunstig perspectief. Voor zoo veel Zeeland aangaat beweegt de op brengst van de opcenten op de inkomsten- belasting zich in de steden nog in een dalende lijn en wat het platteland aangaat, Ged. Sta ten wezen daarop reeds herhaaldelijk, mag nimmer uit het oog worden verloren, dat het landbouwbedrijf nog steeds met groote moei- lijkheden te kampen heeft. iHet doel met de vorming van een alge meene reserve is in de allereerste plaats om schokken op het gebied der provinciale finan cien op te vangen. Meer op den achtergrond, wijl Ged. Staten de mogelijkheid daarvoor thans niet aanwezig achten, staat, om daardoor de kans te verkrij- gen t.z.t. tot verlaging van de provinciale be lastingen te kunnen geraken. Allereerste voor- waarde hiervoor achten Ged. Staten dat de begrooting bij het huidige peil der belastin gen niet meer behoeft te steunen op batige sloten van vorige jaren. Deze toestand zal behoudens onvoorziene omstandigheden bij de begrooting voor 1939 zijn bereikt. Alsdan zal moeten worden beoordeeld of en wanneer tot verlaging van de belastingen kan worden be- sloten. De stand van de algemeene reserve zal daarbij uiteraard van veel gewicht zijn. Ten einde eenigszins duidelijk te maken hoe moeilijk het is tot de gewenschte verlaging te geraken vestigen Ged. Staten de aandacht er op, dat door vermindering van het aantal opcenten op de hoofdsommen van vermogens- en inkomstenbelasting met f 50.000 moet wor den prijs gegeven; een gelijke vermindering van de opcenten op de hoofdsom der grond- belasting vergt 40.000 per jaar. Ged. Staten meenden het dividend over 1935 van de N.V. P.Z.E.M. te mogen ramen op 5 Zij koesteren de hoop, dat, zonder dat daar door het streven tot verlaging van de tarie- ven al te zeer belemmerd wordt, daartoe te zijner tijd kan worden besloten, doch hebben daarvoor, nu het boekjaar nog loopende is, geen zekerheid. Met betrekking tot de deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Zeeuw- sche Gasmaatschappij hebben Ged. Staten over 1935 niet op een uitkeering van dividend gerekend en daarom deze post voor memorie geraamd. Eenerzijds is tijdens den korten tijd dat de exploitatie van het gasbedrijf duurt, gebleken> dat er ten tijde van de overneming van het bedrijf een achterstand was in het onderhoud van de bedrijfsobjecten, anderzijds is, zoowel in het belang van het bedrijf als van de afnemers reeds zeer spoedig een vrij belangrijke verlaging van de tarieven inge voerd. Beide oorzaken te zamen zullen ver moedelijk tengevolge hebben dat over het eer ste exploitatietijdvak geen dividend zal wor den uitgekeerd. De provinciale boot- en veerdiensten. Volgens de begrooting 1936 van de Provin ciale Stoombootdiensten worden de algemeene uitgaven geraamd op 477.721,12, waarvan drukt op alle lijnen behalve VlissingenTer Neuzen van den Wester-Scheldedienst 420.629,10, op de lijn VlissingenTer Neu zen 38.861,99 en op den Ooster-Scheldedienst f 18.230,03. Voor alle lijnen van den Wester-Schelde dienst, behalve de lijn VlissingenTer Neu zen, luidt de raming aan ontvangsten f 378,598 en aan uitgaven 574,593, alzoo een nadeelig saldo van f 196.000, waarin het rijk 80 bij- draagt. Voor de lijn VlissingenTer Neuzen is de raming: ontvangsten 56.300 en uitgaven f 62,300, dus een nadeelig saldo van f 6000. Voor den Ooser-Scheldedienst zijn de cijfers resp. 64.530, 92.030, 27.500. Bij den motordienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk is in 1934 aan passagiers ont- vangen 23.643,10, aan vracht van militairen en rijksveldwachters 167,35; vracht van goe deren, rijtuigen, auto's 18.189,90 (alleen voor auto's 12.419,35), vraoht van vee f 10.944,65, vracht rijwielen en motorrijwielen 3205,95; postdienst 1800; bijdragen van de veerknechts voor pensioen 216,75; terugge- zonden ledige goederen 14voor medege- bruik telefoon /12.90 en voor diversen 45,72, totaal 49.240,32. De uitgaven waren f 37.510,26, alzoo een goed slot van 11.730,06, waarvan is uitge keerd aan pachters f 942,42 en aan de Provin cie 10.787,64. De Provincie krijgt ook 900 pacht, doch betaalt /450 huur voor het veer Kortgene Wolfaarlsdijk, t zoodat zij een goed slot heeft van 11,237,64. Bij den motorbootdienst tusschen Veere en Kamperland was de ontvangst aan passagiers- vracht 8742,65, aan goederen 184,20, aan 13.119 rijwielen en 480 motorrijwielen en 203 coupomboekjes voor rijwielen 853,85; extra reizen 8; bijdrage pensioen 104verkoop dienstregelingen 0,57, totaal f 9893,27de uitgaven waren 9687,96, waarbij komt voor uitkeering aan de pachter f 1400, is samen f 11.087,96, dus een kwaad slot van f 1194,60. De eindrekening voor de provincie geeft f 475 aan inkomsten en 7585,27 uitgaaf, zoo- dat de Provincie tenslotte een kwaad slot voor dezen dienst heeft van 7110,27. Subsidie land- en tuinbouiwcursussen. Tot de cursussen in het winterseizoen 1935- 36 is een subsidie toegekend van 45 cent (tot 1933-34 50 cent) per" uur voor land- en tuin- bouweursussen. Thans stellen Ged. Staten voor, de subsidie opnieuw toe te kennen en zulks tot wederopzeggings toe. EEN SCHOOL VOOR eeN GULDEN. De Ambachtsvrouwe van Stavenisse bood aan 9e gemeente te koop aan de bewaarschool voor de som vaneen gulden. De gemeen- teraad besloot echter niet direct op dit schijn- baar verleidelijke aanbod in te gaan, maar eerst nog eens in nader overleg te treden met 'de Ambachtsheerlijke familie; zeer waar- sohijnlijk aver deexploitatiekosten. RUZIE MET GEVOLGEN. Een 18-jarige banketbakker uit Den Haag die ruzie met zijn familie had gekregen, liep kwaad het huis uit en besloot in een auto te gaan slapen. Hij behoefde niet lang te zoe- ken, er stonden er op straat genoag. Toen hij zich naar wensch had geinstalleerd, bemerkte hij dat het contactsleuteltje slechts omge- draaid behoefde te wouden om een ritje te kunnen maken en voor die verleiding bezweek de banketbakker. In Haarlem aangakomen bleek de benzinetank leeg te zijn; geen be- zwaar. Men bleek zooveel vertrouwen in den vreemdeling te hebben, dat hij tien liter op den pof kreeg. Alios zou ook verder naar wensch zijn gegaan, inldien hij op de Groote Markt niet in verboden richting had gereden. Zooiets kan in de Spaarnestad h661 gemakkelijk ge- beuren men rijdt eigenlijk gauwer in die richting, dan in de goede. Enfin, hoe dan ook, de man kreeg een bekeuring en tevens bleek, Idat hij niet in het bezit was van rij- en num- merbewijs. Inmiddels was in de resddentie de auto al als gestolen aangegeven. De thuis- komst van den bakker, die een ruzie wilde ont- loopen, zal niet bepaald aangenaam zijn ge weest. Het staartje was nog erger dan het begin. HUMOR IN DE K1NKERSTRAAT TE AMSTERDAM. Een slager in de Kinkerbuurt te Amster dam wilde, aldus vertelt het Hbl., zijn klan- ten laten deelen in de vreugde van zijn vijf- en twintigjarige echtvereeniging, en daar hij tevens zakenman was, gaf hij zijn clientele voor deze gelegenheid cadeaux. De reclame werkte uitstekend; de rijkelijk versierde win- kel liep vol en de concurrenten bleven zitten met de gesmolten reuzel. Vele benadeelde vakgenooten zonnen op een middel om de verloren klanten terug te winnen. Klaarblijkelijk uitgaande van de ge- dachte, dat men een jubileum met een jubi- leum moet bestrijden, kwam 'n slager-over- buurman op een schitterend idee. Ook hij versierde namelijk zijn winkel en begon cadeaux uit te deelen, en als motivee- ring van zijn feeststemming maakte hij be- kend, dat hij nu reeds drie en dertig jaar „vrije jongen" was. „DUO VAN DUSSELDORF" IN HANDEN DER POLITIE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de gemeentepoli'tie van Beek (L.) op den Rijksweg twee Duitschers aangehouden, die daar met een motorfiets reden. Het twee tal kon nummer-, noch rijbewijs toonen. Zij werden in verzekerde bewaring gesteld. Uit de tasschen, die zij bij zich droegen, werd uitsluitend inbrekersgereedschap te voorschijn gebracht, zoodat bij de politie twij- fel rees of de motorfiets wel het rechtmatig bezit van de berijders was. Inderdaad bleek, dat deze motorfiets door de beide mannen uit een garage van een kasteelbewoner te Gra- venberg bij Dusseldorp gestolen was. Beide mannen, die bekend sitaan als „het duo van Dusseldorf", hebben in Duitschland tal van inbraken gepleegd. AUTO DOOR TREIN AANGEREDEN. Zondagavond is op den onbewaakten over- weg nabij het station te Marienberg (O.) een auto, waarin zich vijf personen bevonden, en die uit de richting Hardenberg kwam, aan- gereden door den trein uit Almelo. Ten ge- volge van het slechte weer had de autobe- stuurder den trein niet opgemerkt. De auto werd van voren gegrepen en opzij geslingerd. Wonder borven wonder bleven de inzittenden nagenoeg ongedeerd; alleen mej. Afink uit Almelo liep een zware neusverwonding op. De auto was zwaar gelhavend. Van den trein waren de locomotief en de eerste personenwagen beschadigd. De inzit tenden der auto, twee volwassenen en drie kinderen, zijn later per trein naar Almelo doorgereisd. WEER EKfS" ARRESTATIE TE OSS. De gemeentepoli'tie te Oss heeft Maandag- avond gearresteerd den 42-jarigen arbeider J. v. d. V. uit Oss, verdacht van uitlokking tot brandstichting in zijn woning op de Ossche heide op 12 Mei 1932, die door het vuur werd vemield. Voor de brandstichting had hij aan een lid van de Ossche bende 50 betaald. Het pand met inhoud was hoog verzekerd. De verzekeringssom is aan v. d. V. uitbe- 'taald. De man is naar het politiebureau over- gebracht en aan een verhoor onderworpen. Tenslotte bekende hij. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogen- bosch worden gesteld. Verraden door zijn oude kameraden. Te Oss is aangehouden de 42-jarige voer- man A. M. Hendriks, bijgenaamd de ,,Saai" of „Dikke Toon", uit Eindhoven, maar afkomstig uit Oss, als verdacht van verschillende inbra ken, die hij te Eindhoven gepleegd heeft in 1930. De man werd na door den reohter-cam- missaris te zijn gehoord, ingesloten in het Huis van Bewaring. De „Saai' is geen onbekende voor de politie. Herhaaldelijk is hij reeds voor verschillende delicten in de gevangenis geweest. Hij werd ook als hoofdaanstdchter beschouwd van de beruchte brandstichting eenige jaren geleden te Eindhoven gepleegd, waarbij het huis van een schoenmaker op zeer geraffineerde wijze in brand zou worden gestoken om de verzeke- ringspenningen in handen te krijgen. Door een toeval mislukte deze opzet. Dikke Toon werd echter vervolgd en door de rechtbank te 's Hertogenbosoh vrijgesproken wegens ge- brek aan bewijs. Het Hof veroordeelde hem tot een zeer hoogen straf welk vonnis door den Hoogen Raad weer werd vemietigd, zoo dat de man ten slotte toch werd vrijgesproken. Nu is hij verraden door zijn oude Ossche tra- wanten en zal zijn straf niet ontloopen. Zondenregister van de Reuver tot klaarheid gebracht. Voorts hebben de gemeente-politie en de marechaussee het lijvige zondenregister van den beruchten Marinus de Reuver tot klaar heid gebracht. Deze man heeft in samenwer- king met Koosje van Berne een groot aantal inbraken gepleegd, o.a. bij de Boerenleenbank te Maren, waar eenige duizenden guldens wer den gestolen, en bij Grinsven te Nistelrode, waar eveneens een belangrijk bedrag aan geld werd weggehaald. Voorts heeft hij inbraken gepleegd te Oijen, waar 500 werd gestolen en te Schaijk, waar een partij fietsbanden werd buitgemaakt. In de Marechaussee- kazeme te Oss heeft De Reuver al zijn mis- drijven opgebiecht. In verband hiermede heeft de gemeente-politie in het Huis van Bewaring te Amhem een zwerver verhoord, die er van verdacht werd bij de inbraak te Nistelrode de behulpzame hand te hebben geboden. Deze man heeft eveneens een volledige bekentenis afgelegd. TWEE PERSONEN DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. ■Op den weg langs het 'Hoendiep bij Gronin- gen liepen Maandagavond drie personen van Hoogkerk naar Groningen. Zij liepen geheel rechts van den weg. Ter hoogte van de beetwortelsuikerfabriek reed een autobus, bestuurd door den autobusi- ondememer H. K. van Uithuizen, op hen in, waardoor twee van de wandelaars werden ge- troffen. De 23-jarige losse arbeider T. H., van Hoog kerk, werd aan het hoofd gewond en kreeg een kneuzing aan het linkerbeen. Hij is per politiebrancard naar zijn woning overgebracht. De 46-jarige mej. S. D.-H., eveneens uit Hoogkerk, die een lichte hersenschudding kreeg en over pijn in borst en rug klaagde, is naar het academisch ziekenbuis te Groningen gebracht. De bestuurder gaf voor, dat hij door de lichten van een tegemoetkomenden auto was verblind, maar getuigen verklaren, dat er geen, auto in de buurt was. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. 'Gistermiddag is in de Bomschestraat te 'Hengelo de heer v. d. V. uit Enschede met zijn motorfiets, rijdende in de richting Borne, aangereden door een uit de richting Hengelo komenden auto. De motorrijder werd van zijn motorfiets geslingerd. Hij liep een zware schedelfractuur en een verbrijzelden voet op. Dr. Borst, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer naar het R.K. algemeen zie- kenihuis vervoeren. „WET OF NATUUR!" Zondagnacht werden twee agenten van poli tie in den Mekkelholtsdwarsistraat te En schede aangevallen door een 36-jarigen man, een berucht type, die reeds een gevangenis- straf heeft ondergaan wegens doodslag. De man had zijn vrouw buiten de deur g;ezet, waarop de assistentie der politie werd inge- roepen. In zijn handen had hij een groot broodmes, dat hij eerst op den muur van zijn woning aanzette, waarop hij onder het uit- roepen van ,,wet of natuur!" op de agenten afstormde. Een der politiemannen wilde een schot lossen, maar de kogel ketste. Daarop slaagde de andere agent er in, den man de revolver op de borst te zetten en na som- matie liet hij toen het broodmes vallen. LANGGEZOtftHT OPLICHTER AANGEHOUDEN. I De politie te Gotenburg is er naar Svenska Dagbladet vertelt in geslaagd een oplichter aan te houden die gezocht werd wegens dozij- nen bedriegerijen, sedert 1929 gepleegd. De levensloop van d^zen man, Lars Gunnar Lars- son of dr. Rude, zooals hij zich noemde, is er weer een bewijs van dat de wereld wil bedro- gen zijn. Dr. Rude, om hem zoo te noemen, was be- deeld met alle eigenschappen, noodig voor de uitoefening van het beroep van gentleman- bedrieger. Een knap voorkomen, een goed figuur, beminnelijke manieren en een onge- looflijk overredingsvermogen, ziedaar eenige van de eigenschappen, die den „dokter" in staaL stelden een vroolijk leventje te leiden op lcosten van zijn goedgeloovige naasten. Zoo iemand had geen referenties of getuigschrif- ten noodig. Alles viel hem letterlijk in de arrnen, van kleedingstukken, kostbare instru- menten en toestellen af tot lichtgeloovige vrouwen toe. Het was in 1929 dat in een bekend schoon- heidsinstituut te Stockholm een jongeman opdook, die zich voorstelde als dr. Rude, chi- rurg en oud-student van de Sorbonne, Lund, Uppsala, en Munchen. Hij vertelde, dat hij kort tevoren een auto-ongeluk had gehad en sedert zijn geheugen had verloren. Zou hij niet een cursus kunnen doorloopen aan het instituut? Ja, dat kion en twee maanden later begon dc man zonder geheugen een nieuwe ioopbaan n.l. die van volleerd schoon- heids-expert. Hij begon in Zweedsche dorpen te ,,werken" en gaf zich uit als leeraar van het schoonheidsinstituut, dat hij na een ,,stu- die" van twee maanden had moeten verlaten omdat hij het cursusgeld niet had betaald! Drie jaar lang reisde hij her- en derwaarts en gaf aan de Zweedsche provincievrouwen zijn raad op medisch gebied. In 1932 dook hij opnieuw in Stockholm op. Blijkbaar had de plattelands-toumee niet vol- doende opgeleverd, want nu hing hij de schoonheidszorg en het dokteren aan den kapstok en ging als tolk optreden in een reis- bureau. Maar de pret duurde niet lang want een tolk, die geen Fransch, Engelsch, Duitsch of Spaansch kent en zelfs zijn moedertaal zonder fouten schrijft, is niet veel waard. Een jaar later duikt hij voor de derde maal in Stockholm op. Intusschen was hij volgens zijn zeggen getrouwd met de dochter van den Fransdhen markies De la Falaise die echter kort daarna omgekomen was bij een auto- ongeluk in het Bois de Boulogne en had zijn heele vermogen, 11 millioen kr., verloren door de Kreuger-krach! Niefctemin trad hij weer als een elegant man op, omgeven door schoone jonge vrou wen. Zijn plannen reikten nu hooger. Hij wilde in de hoofdstad een groot schoonheids instituut oprichten. Tezelfdertijd zocht de politie naar hem en werd zijn opsporing in de bladen verzocht! Maar Rude trekt er zich niets van aan. Hij woont samen met een vermogende jonge Noorsehe. Van dok- ter is hij nu luitenant De Rude geworden en voor de zekerheid heeft hij zich een Fran- schen baron als vader aangemeten. Hij laat visitekaartjes drukken uit handgeschept pa pier en opent een nieuw instituut waar hij de naar schoonheid dorstende Stockiholmsche dames behandelt met al de charme van een Franschen baron. Een groot deel van het vrouwelijke Stockholm stroomt naar het in stituut van baron De Rude, waar men echter niet mooier maar wel armer wordt. De sympathieke jongeman met het geheim- zinnige verleden brengt den dames het hoofd op hoi. Klanten bij honderden sitroomen toe in het bijzonder nadat Rude een advertentie heeft laten plaatsen ,,voor eventueel huwe- lijk". Dr. Rude had de handen vol en leidde een lichtzinnig leventje. Het eenige wat hem zenuwachtig maakte was, dat hij er voor moest zorgen dat al zijn verloofden, die tevens zijn schuldeischeressen waren, niet met elkaar in aanraking kwamen. 'Het geld werd natuur lijk alleen maar „geleend" en diende overi gens om de uitgave mogelijk te maken van een boek Schoonheid", waaraan de dokter juist de laatste hand legde. Maar het nieuwe boek van dr. Rude was niets anders dan een zuivere copie van ,,De kunst om mooi te zijn", dat al in 1932 te Stockholm was uitge- komen Ten slotte echter werd den dokter de grond toch te warm onder de voeten. De vrouwen om hem heen begonnen onrustig te worden, de zakenvrienden ongeduldig. Verandering van lucht was onverwijld noodig. En zoo kreeg hij zei hij als de Fransche onder- daan dr. De Rude via de Fransche legatie een oproep voor den militairen dienst. Hij moest naar Oost-Afrika om zich daar gereed te houden in verband met het Ethiopische conflict. En zoo vertrok hij, maar hij bracht het niet verder dan het Zweedsche platteland, waar hij opnieuw zijn praktijk ter hand nam, waaraan nu door de politie van Gothenburg een einde is gemaakt. 'Zijn aanhouding geschiedde op aanwijzing van een dame uit Stockholm, die hem van vroeger kende en hem in de tweede stad van Zweden met een dame zag wandelen. DE CHATEAUBRUN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Guy de Obateaubrun, de bekende Fransche amateur sportvlieger, winnaar dit jaar van den Esders-beker is Zondagmorgen te Orly opgestegen met de bedoeling den Michelin- beker te winnen. Hiertoe moest hij het tra- ject OrlyBordeauxOrlyClermondFer- randOrlyMarseilleOrly, lang 2.902 K.M. in korteren tijd afleggen dan Amoux, de voor- loopige houder. De Ohateaubrun ondemam den tocht met de bekende Engelsche oonstruc- tie Percival ,,New Gull", voorzien van een 6- cylinder Gipsy-motor met een vermogen van 200 P.K. Hij vloog te Orly op om 6 u. 43 m. en landde te Bordeaux om 8 u. 20. Den af- stand van 481 K.M. had hij afgelegd met een uurgemiddelde van 320 K.M. Na een opont- houd van slechts 4 miniuten vervolgde hij zijn vlucht. Nog v66r Augoleme werld hem het vliegen op normale hoogte onmogelijk ge maakt door een wolkbanik. Slechts een weg om zich uit den moeilijken toestand te redden restte hem. Hij probeerde een grooter hoogte te bereiken teneinde boven de wolken voort te zetten. Hierbij werd hem ieder uitzicht tenomen en plots verloor hij elke controle op het kleine snelle en uiterst-gevoelige toestel. De Persival verliet bruusk zijn baan en dook met een duizelingwekkende snelheid omlaag. De Ohateaubrun wist zich reddeloos verloren. Door een gat in de wolken zag hij op 150 M. onder zich. den grond. Hij besloot uit zijn toestel te springen, opende het dak van z'n cabine en dook even hierna in het luchtruim, terwijl hij nog een Lineaire snelheid had van ten minste 300 'K.M.-uiur en op een hoogte van 120 M. was. Nog v66r zijn parachute zich openide zag hij zijn machine neerstorten. Het valscherm redde De Chateaubrun toen deze iedere hoop op redding verloren had. Hij kwam er met eenige kneuzingen vanaf. Het is dui delijk, dat de Chateaubrun niet de minste kans meer heeft v6or 31 October, den laatsten dag niog een poging te wagen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6