e&n f^TELEIUNKEN Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Als de heide bloeit OCA cU Binnenland Buitenland. Feuilleton Woensdag 30 October 1935. No. 9369. goudtransacties van de nedereandsche bank. gemeenten. Oorlog en Koapvaaf jijv cot. van Telefunken, als U de volmaakte weergave dezer radio-toestellen slechts e6nmaal hebt gehoordl Prijzen s van fl06.- tot f 250.- VAN INVOER VAN BENZINE EN SMEEROUE. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat bij notawisseling tusschen den Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs en Hr. Ms. gezant aldaar op 17 en 19 October j.l. een overeenkiomst is gesloten in- zake vrijstelling van invoerrechten op benzine en smeerolie in het internationaal luchtvaart- verkieer. DE LEIDING VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Maandagnamiddag is te 's Gravenhage in tegenwoordigheid van de chefs en het perso- neel van den postcheque- en girodienst over- gedragen de directie van dezen dienst door den tegenwoordigen directeur den heer J. Lazon- der aan zijn opvolger den beer S. J. H. Wesse- link. Hoewel de nieuwe directeur eerst op 1 Nov. in die functie zal treden, geschiedde door bij- zondere omstandigheden deze overdracht reeds Maandag. De heer Lazonder gaf een kort overzicht van zijn loopbaan bij het Staatsbedrijf der P. T. T. en in het bijzonder van zijn werk- zaamheden als directeur van den girodienst. Aan het slot van zijn toespraak droeg hij de directie aan den heer Wesselink over, daarbij de hoop uitspnekend, dat de dienst nog in groei en bloei zou mogen toenemen. De heer Wesselink dankte den heer Lazon der voor zijn toespraak en bood den scheiden- den directeur een in leer gebonden album aan met vrjftig fotografieen van het gebouw en den intemen dienst. Aan de belangrijke goudafgifte, welke de Nederlandsehe Bank zich in de achter ons liggende maanden moest getroosten, is de laatste weken reeds een einde gekomen. In de drie weken sinds 30 September is onze goudivoorraad n.l. weer gestegen met resp. 18 millioen, 6 millioen en 9 millioen. Naar het zich laat aanzien is in de naaste toekomst op die voortzetting van de terug- vloeiing van goud te rekenen, daar de wis- selkoersen aanleiding tot goudverschepingen geven. Opgemerkt moet worden, dat de wis- selhandel momenteel vrijwel geheel door de handen der centrale bankinstellingen resp. de wisselkoersnivelleeringsfondsen loopt, zoodat de particuhere banken slechts weinig te doen hebben en 't inzicht in de verhoudingen van de Internationale valuta-situatie zeer moeilijk is. De nauwere samenwerking tusschen de cen trale banken en het ontzien van elkaars be- langen, waardoor de gedachte aan een voorbereiding voor een Internationale de facto stabilisatie wordt opgewekt, is, naar de ..Maasbode" verneemt, oorzaak dat de Bank of England, of het Equalisation Fund kort ge- leden een belangrijke transactie direct met de Nederlandsehe Bank afgesloten heeft. Als gevolg hiervan zou de Nederlandsehe Bank in het bezit zijn gekomen van een aanzienlijke hoeveeliheid ..Engelsch" goud, met de versche- ping waarvan inmiddels een aanvang zou zqn gemaakt. Naar verluidt, zouden deze verschepmgen een hoeveelheid goud vertegenwoordigen ter waarde van ten minste 20 millioen gulden. ZWARE BELASTINGDRUK IN DE Als gevolg van den voortdurend ongunsti- ger geworden financieelen toestand van een groot aantal gemeenten is de gemeentelijke belastingdruk de laatste jaren sterk toege- nomen. Uit een door het Oentraal Bureau voor de Statistiek samengesteld overzicht blijkt, dat het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is gedaald van 317 over 1931/1932 tot 32 over 1935/1936, terwijl het aantal gemeenten met het hoogstmogelijk aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 30 tot 625. Voor de overige belastingen zijn de verschil- len ook belangrijk. Zoo is het aantal gemeen ten, waarin geen opcenten op de vermogens- belasting worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, gedaald van 524 over 1931/1932 tot 106 over 1935/1936. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogstmogelijk aantal opcenten op deze belas- ting gestegen van 451 tot 897. Het aantal gemeenten met het ihoogste aan tal opcenten op de grondbelasting is van 1931 tot 1935 gestegen van 760 tot 1038 voor ge- bouwebe en van 809 tot 1044 voor ongebouwde eigendommen, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten ftp de personeele belasting in dit tijdvak is toegenomen van 13 tot 543. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op deze belasting worden geheven, daalde van 198 tot 17. Verder is het aantal gemeenten met een wegen-, straat-, vaart- of rioolbelasting ge stegen van 183 over 1931 tot 325 over 1935; in hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeen ten met een baatbelasting toe van 61 tot 98 en het aantal gemeenten met een belasting op tooneelvertooningen en andere vermake- lijkheden van 402 tot 535. Daarentegen is het aantal gemeenten met een zakelrjke belasting op het bedrijf gedaald van 90 tot 79, terwijl nog slechts enkele ge meenten een belasting heffen op de verzeke- ring tegen brandschade, op openbare aankon- digingen of op bouwterreinen. Een logeergas- tenbelasting is tot dusver in geen enkele ge meente ingevoerd. Over de jaren 1931/1932 tot 1935/1936 wordt in een grafiek een vergelijking gemaakt tus- scnen den totalen belastingdruk voor een in- komen van 5000 in de verschillende gemeen ten. Hieruit blijkt, dat over 1931/1932 en 1932/1933 in ds gemeente met den laagsten druk, gevormd door de rijksinkomsten- en ge meentefondsbelasting in hoofdsom en opcenten 4.83 pet. van dit inkomen betaald moet wor den en in de gemeente met den hoogsten druk 8.07 pet. Over de jaren 1933/1934 en 1934/1935 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.80 pet. en over 1935/1936 resp. 6.57 en 9.19 pet. Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) o 28) Vervolg. Hij trok Dirk mee in een klein vertrek naast de hal en zei: „Beste vriend, u weet, dat ik het goed met u meen, dus kunt u mij gerust gelooven, dat het voor het oogenblik onmogelijk is, een besluit te nemen in den toestand, waarin u zich bevindt. Een prettig gezelschap en een goed glas wijn zullen u de zaak van een andere zijde doen beschouwen en u opmonteren." Dirk keek hem verwonderd aan. ,,Hoe weet u, wat mij dwars zit?" ,,Alles weet ik." De verstandige, donkere oogen van den maestro vestigden zich op het gelaat van zijn jongen vriend. ,,Ik weet, dat de laatste opera van Maurits van Kempen U w werk is, het werk, dat uw leermeester verbrandde. Toen ik de opera hoorde, herinnerde ik mij, wat u mrj vanmorgen vertelde. De eerste maten van de ouverture bewezen mjj reeds, dat Maurits van Kempen ze nooit of nimmer ge- schreven heeft. Ik ken te goed zijn manier van componeeren. Die is goed, zeker, heel goed, maar heel anders dan die van u. ,,Ver- overd Land" dat is uw wijze van compo neeren. Ik ontdekte ook spoedig den samen- hang, toen ik het gezicht van mevrouw van Kempen en bet uwe bestudeerde... ,,U is verbazend slim, men zou zich voor u ORDERS VAN BELGISOHE SCHEEPSWERVEN. De Belgische regeering heeft een program- ma opgesteld dat ten doel heeft de bedrijvig- heid bij de scheepswerven te doen herlewen en daarmede tevens de metaalindustrie, diie er ten nauwste mee verbonlden is. Qp voorstel van den minister van Transport- wezen, Paul Spaak, is ten behoeve van de rijks- en particuliere koopvaardijvloot een be- drag van frs. 264 millioen uitgetrokken, het- welk over drie begrootingsjaren zal worden verdeeld. Een der oude lijnbooten van de lijn OostenideDover zal worden verbouwd voor het transport van aufomobielen. De bouw van een nieuw mailschip van het type Prince Baudoin" staat thans vrijwel vast. Over 1936 zal daarvoor een crediet van frs. 34 millioen worden uitgetrokken terwijl op de begrooting voor 1937 wederom eenzelfde bedrag zal wor den gevoteerd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de „Prince Baudouin" op de scheepswerf van John Oockerill te Ho bake n werd gebouwd, welk bedrijf thans echter is stilgelegd. Aan de reeders zullen voorschotten tegen een lage rente worden verstrekt op voorwaarde dat sommige schepen zullen worden vernieuwd. Het crediet van frs. 20 millioen voor premies ten behoeve van de scheepvaart zal worden gehandhaafd. BELGISCHE REGEERINGSM A ATREGELEN TEGEN DE DUURTE. De Belgische regeering heeft zich bezig ge- houden met het bepalen van maatregelen, die een daling van de kosten van het levensonder- houd gedurende de wintermaanden ten ge- volge zouden hebben, en het indexcijfer tot beneden de 683 zouden kunnen terugbrengen. Sommige prijsverhoogingen die verband hou- den met het seizoen, moeten tegengehouden worden, verklaar.de minister Bovesse. In dit verband werd besloten tot een reeks tijdelrjke maatregelen. De bevoegde departementen zul len hunnerzijds in contact treden de betrok- ken groepen van producenten, tusschenperso- nen en winkeliers. Wat de eieren betreft werd de contingentee- ring van den invoer opgeheven. Anderzijds werd het stelsel van vergunningen voor den invoer van varikensvleesch, van reuzel en van gezouten vleesch gewijzigd en aanzienlijk ver- ruimd; vergunningen zullen worden verleend aan alle personen die v66r 31 December a s. deze producten wenschen in te voeren indien zij daartoe een geschreven verzoek indienen. De markt van de boter is gewijzigd door de prijsstijging op de markt van de naburige lan- den en in het binnenland. Ten einde het ge- bruik maken van de contingenten van buiten landsche boter tijdelijk te vergemakkelijken, zullen bij wijze van proef eveneens invoerver- gunningen worden verleend aan al de in Bel- gie gevestigde personen, die schriftelijk een vraag daartoe zullen indienen. De regeering heeft voor de periode van 1 November tot 31 December a.s. de bijzondere invoerreohten op de boter verlaagd tot 4.50 fr. per kilo. Andere maatregelen om de duurte te doen verminderen worden door de regeering ge- nomen, n.l. een actie tegen de prijzen van ver schillende nijverheidsproductentegen de prij zen, vastgesteld door de handelaars in levens- middelen enz. In dit verband werd opgemerkt dat de prij zen van het rundvleesch sedert verscheidene weken regelmatig zijn gedaald. AMERIKA'S STANDPUNT ONVOL- DOENDE GEACHT. De „New York Times" doet een heftigen aanval.'iop de politiek der Ver. Staten ten op- gedachten af en hield hij zich niet meer met die onverkwikkelijke zaak bezig. Marini gaf hem zijn eerewoord, dat hij over hetgeen hij ontdekte, tegenover iedereen zou izwijgen. ,,Ik weet nog niet," zei Dirk, ,,wat ik doen zal, wat ik doen moet. Ik moet eerst naden- ken." Droef en zwaarmoedig klonk zijn stem bij die woorden. zichte van het Italiaansch-Abessinisch con flict, zooals deze in het antwoord van Hull aan' den Volkenbond tot uiting komt. Het blald noemt dit antwoord „een nieuw minder- waardig hoofdstuk in de Amerikaansche bui tenlandsche politiek". Zoolang als Roosevelt, aldus het blad, zich door middel van zijn minister van buitenland sche zaken bepaalt tot slechts vermaningen tegen den verkoop in en den uitvoer uit de Ver. Staten naar Italic van grondstoffen, die noodig zijn voor de oorlogvoering, zullen deze producten in voldoende hoeveelheid naar den aanvaller vloeien om de grondstoffen, welke dioor de Europeesche naties in den vorm van sancties worden tegengehouden, te compen- seeren. Zoolang de handel in grondstoffen niet wordt afgesloten, zal het verbod slechts ijdel blijven. Amerika zal in de eerste plaats de verantwoordelijikheid dragen indien de sanc ties falen en zulke gevaarlijke miUtaire maat regelen als een vlootblokkade worden toege- P Het blad hoopt dat een eerlijk doeltreffend leailsiine spoedig de vetrkl&ring zal vervangen. 39 STATEN HEBBEN ZICH BEREID VERKLAABD TOT TOEPASSING DER S ANCTIEM AATREGELEN Met betrekking tot de sancties hebben tot dusver reeds 39 landen officieel doen weten, dat zij een embargo zullen afkondigen of reeds hebben ajgekondigd voor den uitvoer van oor- logsmateriaal naar Italie; 21 landen hebben zich bereid verklaard tot toepassing van fi- nancieele sancties, 11 van economische sanc ties en 6 tot verleenen van daadwerkelijke hulp. Aan den anderen kant is heden ook het aantal der landen, dat geen sancties wenscht toe te passen, met een vermeerderd. Costa Rica heeft namelijk den Volkenbond doen we ten, dat het wegens zijn aardrijkskundige lig- ging niet aan sancties kan deelnemen. Van den Franschen premier Laval heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram ontvangen. „De Fransdhe regeering zou voor de toepas sing van sancties kunnen zorgen op den door den Vorkenbond hiervoor te bepalen datum, mits haar deze datum vier dagen te voren wordt medegedeeld. Deze tijdruimte heeft zij noodig voor het treffen der vereischte maat regelen. Voorts hebben de drie Scandinayische lan den eveneens doen weten, dat zij tot sancties zullen overgaan. Wat Denemarken betreft, is voor sommige der sancties een wettelijke voor- ziening noodig, die ten spoedigste aan het nieuwgekozen Folketing zal worden gevraagd, zoodat alle sancties vermoedelijk medio Nov. in working kunhen treden. In Noorwegen zul len de sancties eveneens pas half November van kracht worden; de Noorsche export naar Italie vertegenwoordigde in 1934 een waarde van 19.1 millioen kronen. In Zweden treden de financieele sancties op 31 dezer in werking, de economische op den daarvoor door Ge neve te bepalen datum. Ook Polen heeft zich in principe tot toe- passing der sancties bereid verklaard. Het heeft evenwel naar verluidt een voorbehoud gemaakt ten opzichte van nog niet afgewik- kelde commercieele en financieele trans- acties. De Britsche onafhankelijke Labour-party heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt betoogd, dat indien Engeland geen mi- litaire sancties toepast en aan Italie niet den oorlog verklaart, dit uitsluitend te danken is aan het feit, dat dit door Frankrijk en de ove rige mogendheden* wordt belet. De groot- scheepsche militaire voorbereidingen van Gr.- Brittannie zijn voor de Independent Labour- party een bewijs voor Engelsche oorlogszuch- tigen geest. De partij wil dan ook niet de toe- passing van sancties toevertrouwen aan „eem Volkenbond, die geregeerd wordt door kapita- listisohe en imperialistische regeeringen." Te Buenos-Aires duren de heftige polemie- ken over de sancties voort. Buitengewoon scherp laat, naar Stefani meldt, zich een zoo- juist opgericht blad, de ,,Voce della Stirpe' uit. Het blad wijst op den steun, dien Argen tina sinds 1829 op elk gebied, ook op mili- tair terrein, van Italie heeft genoten en het uit vervolgens heftige beschuldigingen tegen Engeland, dat aldus het blad misbruik makend van zijn macht nog altijd de Falk- land-eilanden bezet houdt, ofschoon deze Ar- gentijnsoh grondgebied zijn. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Samuel Hoare, zal, naar Reuter uit Londen meldt, 31 dezer naar Geneve ver- trekken, waar hij vermoedelijk tot 3 Nov. zal blijven, zulksi wegens de belangrijkheid der daar te nemen besluiten. Men mag hierin geen wijziging der Britsche politiek zien. De Volkenbondsminister Eden zou zich reeds naar Geneve begeven, waar hij tot het efhde der beraadslagingen zal blijven. naar het eiland verbroken is. Het dooden- cijfer wordt nog steeds op 2000 geraamd. Voorts zijn 3000 personen dakloos geworden. Met het oog op het herstellen van den be- richtendienst, heeft het Amerikaansche mi nisterie van Marine den Amerikaanschen mij- nenveger .Woodcock" opdracht gegeven, naar Haiti op te stoomen. Het toezenden van levens- middelen en het verleenen van medische hulp van buitenaf zou niet noodzakelijk zijn. De storm, welke de ramp op Haiti heeft veroorzaakt, heeft zijn weg in Westelijke rich- ting vervolgd. Naar uit Managua in Nicara gua gemeld wordt, is de sitad Cape Gracias Adios aan de kust van Nicaragua volkomen verwoest. De Amerikaansche vlieger Kings- ley, die een vlucht over het geteisterde gebied heeft gemaakt, heeft medegedeeld, dat slechts het gebouw van de douane en het militaire hoofdkwartier overeind zijn gebleven. Volgens dezen zegsman zou hij voorts, terwijl hij laag over de rivier de Coco vloog, een groot aantal lijken en gewonden hebben waargenomen. HET SPEFI BANKSCHANBAAL IN SPANJE. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke zich in Spanje en in den boezem der Spaan- sche regeering hebben voorgiedaan met betrek king tot het toelaten van spelen in Spaansche casino's, heeft het A. N. P. zich tot den heer Strauss gewend, die een der leidende figuren is geweest bij de invoer,ing van het Straperlo- spel in Spanje. De heer Strauss, die al eenige jaren in Den Haag woont, vond de kwestie natuurlijk zeer onaangenaam. Zooals hij uiteenzette, had de politiek zich van deze aangelegenheid meester gemaakt en opgeblazen tot een zaak, die wel- licht voor de regeering van Spanje en voor de met haar in relatie staande kringen onaan- gename gevolgen zou kunnen hebben. Wat toch is eigenlijk gebeurd? De heer Strauss gaf, in antwoord op deze vraag, de voigende uiteenzetting. „Ikwas van Januari 1934 tot December 1934 in Spanje. Ik heb daar met de regeering onderhandeld inzake de exploitatie van het Straperlospel. Op 25 Augustus 1934 heb ik de officieele toestemming gekregen om met de exploitatie te beginnen. Deze toestemmings- akte was onderteekend door den politie- president van Spanje, door den minister van binnenlandsche zaken, door den staatssecre- taris voor binnenlandsche zaken en door den gouverneur van San Sebastian. Wij hebben toen, natuurlijk met groote kosten, het Casino te San Sebastian geheel gemodermseerd en herqpend. Voorts hebben wij een casino in Fonmentor op het eiland Majorca geopend. Toen de voorbereidingen afgeloopen waren is het publiek begonnien te spelen. Tot onzc niet geringe verbazing, meende de politie echter te moeten ingrijpen en, nadat het 3 uur geopend was geweest, moesten wij ons casino te San Sebastian sluiten. Te Formentor heb ben wij 8 dagen kunnen spelen, doch hiier was het toen ook afgeloopen. De oonzaak daarvan was gelegen in een politieke actie, welke door de tegenstanders der regeering is opgezet. De regeeringsper- sonen, die de toestemming hebben gegeven, behoorden tot de radicale partij. De oppositie, Gil Robles c.s., protesteerde en de regeering besloot toen tot sluiting der casino's over te gaan. De vraag bleef echter, hoe men ons onze schade moest vergoeden, welke wij ondervon- den door dit zonderlinge optreden der Spaan sche regeering. Zij, die ons de toestemming hadden gegeven, vennklaarden zich bereid, ons de gemaakte kosten terug te betalen. Een van onze medewerkers, de zoon van minister- president Lerroux, beloofde er voor te zorgen dat wij ons geld terugkregen. Inderdaad heeft men ons het vorig jaar 75.000 peseta's temgbetaald. Het overige zou dan zoo spoe dig mogelijk volgen. Deze toezegging ge schiedde in December. Herhaaldelijk heb ik toen geschreven, doch antwoord bleef uit. Bijna een jaar heb ik gewacht en toen heb ik mij tot den president der Spaansche Repu- biiek gewend en hem in zijn kwaliteit van hoogsten chef der regeering verzocht zijn medewerking te verleenen opdat ik recht zou kunnen krijgen. Een aangifte of aanklacht heb ik niet gedaan en zal ik ook niet doen. Het eenige wat ik wensch is: mijn geld, dat ik in deze affaire gestoken heb, terug te Tjjdelijke, maar geen blijvende verbetering in de scheepvaart. Italie als concurrent van den scheepsslooper. Londen, 28 Oct. 1935. (VPB.) Hoewel de aanleiding tot het conflict tusschen Italie en Abessynie op politiek gebied ligt en ofschoon het tot op het oogenblik van plaatselijken aard is, heeft het een sterken terugslag doen ge- voelen niet alleen op de Italiaansche, doch ook op de geheele intemationale scheepvaart; hier ziet men hetzelfde verschijnsel als bij den in- vloed van den oorlog op de grondstoffen- mankten over de geheele wereld. (Ing. Med.) ik betreur GROOTSTE RAMP, DIE HAITI OOIT TROF. De overstroomingsramp, waardoor het eiland Haiti geteisterd is, wordt beschouwd als de grootste catastrofe van dien aard, welke ooit over Haiti is gekomen. Ofschoon de om- vang van de ramp nog niet ten voile overzien kan worden, daar de berichtendienst van en Het was Dirk vreemd te moede, toen hij na zooveel maanden weer het huis bmnentrad, waar hij vroeger als leerling zoo dikwijls ge komen was. Allerlei herinneringen kwamen in hem op. -Hij dacht aan den dag, toen hij, zijn hart, kloppend van hoop en verwachting, zijn partituur in de handen van zijn meester gelegd had. Dan die andere dag, toen Mau rits van Kempen hem verklaarde, dat zijn werk volkomen onrijp was en niet ter opvoe- ring gesohikt. Daama de middag, toen hij Josine bij zijn meester had aangetroffen. ter wijl zij naar zijn verblijfplaats informeerde. Duidelijk meende hij weer de wreede woorden te hooren, die den band hunner jonge liefde zoo ruw verbroken hadden. Josine was alleen, mevrouw Wjllebrands was een middagdutje gaan doen. Wei had zij haar nicht gevraagd, haar te roepen, als Dirk intusschen zou komen, maar de twee dachten er niet aan, zij vonden het beter, on- gestoord te kunnen spreken. Josine was zeer bleek en er lag een don kere schaduw onder haar oogen. Den gehee- len nacht had zij wakker gelegen en hardop gekermd in haar wanhoop en hulpeloosheid. Zij kon geen uitweg vinden uit het laby rinth, waarin zij ronddoolde, sedert zij tot j haar ontzetting ontdekt had, dat haar over- leden man, de groote, welbekende componist, in acht moeten nemen," stotterde Dirk. Maar j Maurits van Kempen, f zoo laag gezonken was. Welk een scnanae zou den naam van den doode bevlekken... ,Nu zij tegenover Dirk zat, wist zq opeens, wat er gebeuren moest om den overledene te toch, hq nam de uitnoodiging van de heeren j aan. Misschien had Marini wel gelijk, dat een paar glazen, champagne hem geen lcwaad konden doen. In ieder geval leidden zij zijn krqgen. De President heeft echter niet gemeend mq te moeten helpen bij het zoeken van nujn recht doch hij heeft be zaak in handen der autoriteiten gesteld. Deze hebben een com- missie van onderzoek benoemd en een en ander heeft er toe geleid, dat de tegenstanders der radicale partij kans hebben gezien er een politiek schandaal van te maken. Wat mij persoonlijk betreft, dezen loop der dingen zeer. Geen enkel lid van de regeering was in mqn ondememing geinteresseerd en ik verklaar nadruikkelijk aan niemand 66n cent te hebben betaald. Het was mij slechts te doen om mqn geld terug te hebben. Dat dit tot zulke consequen- ties zou leiden, schijnt mij alleen mogelijk in een land, waar politiek gespnoken abnor- male toestanden heerschen. Reeds weken vdor het begin van de vijande- lijkheden wierp het conflict in (Jost-Afiika zijn schaduwen 'over het scheepvaartverkesr. De redevoeringen van staatslieden in de landen, die bij het geschil waren betrokken, de be- vestiging der steunpunten van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zes en andere symptomen op politiek gebied leidden tot de besluiten der internationale transportverzeke- ring-maatschappijen, om het oorlogsrisioo in hun polissen te annuleeren en dit alleen nog te willen dekken op korten termijn en tegen aanmerkelijik verhoogde premie. De oude weg om de Kaap. Dit verhoogde risico, waarbij nog kwam, dat men eventueel gevaar liep de schepen geheel te verspelen ingeval de politieke situatie in de Middellandsche Zee een ongunstige wending nam, noodzaakte tal van reeders vooral kleineren om de Middellandsche Zee te mijden en den omweg om de Kaap de Goede Hoop te maken. Hiertoe ging men des te eer over, omdat een deel van de 50 tijd en kolen, welke deze route meer kost, werd goedge- maakt door de besparing van de hooge tarie- ven, welke worden geheven voor de vaart door het Suez-kanaal. Alle schepen, passagiers en ladingien met be- stemming naar het Oosten, die den weg door de Middellandsche Zee zijn blijven volgen, zijn tot dusver veilig op de plaats van hun bestem- ming aangeland; dit neemt evenwel niet weg, dat de scheepvaart-maatschappijen hun maat regelen hebben getroffen. De groote reede- rijen hebben weder de bekende rechtsclausulen in hun connossementen ingelascht, volgens welke hen geen aansprakelijkheid treft in ge val van vertraging of schade, en de kapiteins het recht hebben de route te wijzigen, indien hun dit wenschelijk voorkomt; tot dit laatste zijn zij zelfs verplicht, indien het noodig blijkt voor de veiligheid van schip en lading. Iloogere vrachten, doch weinig meer ver- dienste. Tegenover deze schaduw- staan ook enkele lichtzijden voor de reeders. De voordeelen van het conflict in Oost-Afrika voor de intematio nale koopvaardij moeten echter niet worden overschat, wijl zij even anorganisch zijn als de oorzaken, waardoor zij in het leven zijn ge- noepen en elken economischen grondslag mis- sen. Het voornaamste verschil met vroeger komt tot uiting in de verhoogde vrachten, als gevolg van de vermeerderde vraag naar scheepsruimte. Nu waren deze vrachten nog kort geleden z66 laag, dat zij voor het groot ste deel van de in de vaart zijnde schepen niet meer loonend waren, ja, veelal zelfs de kosten niet meer konden dekken. De toestand in de Internationale scheepvaart was ongeveer als volgt: een tot in het onzinnige doorgedreven wedijver tusschen de zeevarende naties om zich op de zeeen te laten gelden leidde in den eersten tijd na den wereldoorlog tot een uit- sparen en toch den levende zijn rechten te verschaffen. Zij bevonden zich in de muziekzaal, waar- in alles nog precies was gebleven als toen de professor er werkte en les gaf. Josine kon j slechts hakkelend en afgebroken de woorden uitspreken, toen zij begon over hetgeen voor J beiden zoo gewichtig was. ,,Dirk," zei zij, ,,ik zou je willen verzoeken kaim naar mij te luisteren. Ik geloof, dat je, evenals ik, van meening bent, dat wij reke- ning moeten houden met den naam van mijn overleden man." ■Dirk knikte. ,,Een naam als de zijne mag men niet te schande maken, al heeft hij het honderdmaal verdiend." Josine soheen te schrikken. Dan hemam zij: Laten wij het gemcht verspreiden, dat van Kempen je eerste werk onder zijn auspi- cien heeft willen doen opvoeren, om je den weg naar hgt succes te banen, dat hij de be- doeling had, met de waarheid voor den dag te komen, maar dat zijn plotselinge dood hem dit belet heeft." Zij keek Dirk vragend aan... Een drukken- de stilte cntstond. De jonge man ging naar het levensgroote portret van zijn leermeester, dat op een ezel in een hoek der zaal stond. Lang bleef hij er voor staan en het was, alsof hij heimelijk iets met den doode besprak. Hoe had hij dien man vereerd. Als tot een god had hij tot hem opgezien en nu moest hij erkennen, dat die afgod leemen voeten had en neergestort was van zijn voetstuk. Hoe hit ter was die ervaring! Welk een verachting moest die ontdekking niet meebrengen! Josine sloeg Dirk opmerkzaam gade, maar zij durfde niets zeggen. De stilte kreeg iets beklemmends. Eindelijk kon zij het niet langer uithouden en zei: „Ik bid je, Dirk, ga op mijn voorstel in. Wij kunnen samen beraadslagen, hoe het best dat bericht de wereld in te sturen. Me dunkt, dat zou te verkiezen zijn boven de schande, die den doode zou treffen, als de waarheid bekend werd." Daar Dirk nog steeds bleef zwijgen, stortte zij zich eensklaps voor hem neer en smeekte: ,,Zie, Dirk, op mijn knieen bid ik je: neem mijn voorstel aan." •Hard keken zijn oogen haar aan. ..Heb je Maurits van Kempen z66 liefgehad?" ,,Dirk. „Heb je hem z66 liefgehad?" herhaalde hq zijn vraag. Een zacht snikken weerklonk en Dirk zag neer op het blonde hoofd, dat in schaamte zich dieper boog. Josine, zeg mij de waarheidOm Gods- wil, de waarheid!" Hij trok de sidderende gestalte overeind en nu hield het snikken op. I ,,Ik heb nooit iemand anders bemind dan j jou, Dirk, toen en nu, altijd maar jou! Trots i en wrok bewogen mij toe te stemmen in een huwelijk met van Kempen". Met een juichkreet drukte Dirk haar aan zijn borst. Met oogen vol tranen keek zij hem aan. i /Nietwaar Dirk, nu zul je doen wat ik je i gevraagd heb?" ,,Neen, neen, neen!" Hoe blij klonk zijn stem. „Mijn eerste opera is verbrand. „Ver- overd Land" is de laatste, die professor van Kempen geschreven heeft en dat zal zoo blijven." „Maar, Dirk, dat is te edelmoedig...!" Josine's stem trilde van ontroering. Hij lachte overmoedig. ,,Ik ben jong en zoo- vele melodieen sluimeren in mij, die wachten om tot leven te worden opgewekt. Met een doode wil ik niet strijden om dat eerste werk." Nu lachte ook Josine. Hoe krachtig en zelfbewust zag hij er uit! Zij vleide zich in- niger in zijn armen en beiden wisten, dat zq elkander voor het geheele leven gevonden hadden. ,,Als het rouwjaar voorbij is, wordt Josine van Kempen, Josine Willebrands en je vader zal ik bewijzen, dat mijn beroep nog^lang niet het slechtste is, dat ik kiezen kon.." „Stil, je moeder komt er aan," fluisterde Josine en zij maakte zich los uit zijn armen. Hij trad een schrede aohteruit en fluisterde: Niemand, ook zij niet, behoeft iets van onze liefde te weten, tot het rouwjaar voorbij is, Moeder's gevoel voor hetgeen past zou het anders niet kunnen verdragen." Josine knikte. Haar bleeke wangen had den zich gekleurd met een fijnen bios als van een pas ontloken roos. Mevrouw Wjillebrands nam nu haar zoon geheel in beslag, maar de jonge huisvrouw was er blij om, dat zij nu stil haar droomen van geluk kon uitspinnen. Slechts als haar iets gevraagd werd, gaf zij antwoord. Maar opeens weerklonk op straat muziek... Een wals! Een waldhoorn gaf de melodie aan en twee violen begeleidden het spel. ,,Zijn dat niet de muzikanten, die gisteren hier speelden?" vroeg de oude dame luiste- rend. Josine knikte. „Ja, zij komen Antoon, on- zen huiskneoht halen, gisteren vertelde hij het mij. Hij wil met hen meegaan, terug naar zijn vaderland. Gisteren heeft hij zijn bagage ingepakt en naar zijn dorp in Bohe- men, waar hij geboren is, gezonden. Nu wil hij meezwerven met die manned, zooals hij tien jaar geleden hier gekiomen is". Er werd geklopt. Antoon trad binnen met een gezicht, stralend van blijdschap. Zijn viool droeg hij in den arm als een dierbaar kind. „Ik kom afscheid nemen, mevrouw," zei hij. ,,Ik zou u willen bedanken voor al de goedheid, die u mij bewezen hebt. Denk niet, dat ik onverschillig ben, omdat ik mij nu zoo gelukkig gevoel, maar ik ben toch blij, weer als muzikant door de wereld te mogen zwerven." Josine reikte hem de hana en zei: .Antoon, ik begrijp je." Een beetje links kustte hij de kleine hand, gioette de andere aanwezigen en ging heen. Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5