Vextfvpping? *£jQXJ&Gi*CUckertjes De Italiaansch-Abessinische oorlog. TTlaJozsi Schoon Schip TERNEUZEN, 30 OCTOBER 1935. wGeeo trak" Zij weet road laxeer-Akkert/es. „Verjongd' Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechie spijs- veriering? Vaak hoofdpijn? Maak dan „Schoon Schip". Als de darmen traag werken, blijven daarin afvalstoffen die Uw bloed veronlreinigen an Uw organen aantaslen. Zorg er aus voor, dat Uw ingewanden zich dagelijks geheel ledigen. De vinding van Apoiheker Dumonl zal U helpen- „Laxeer-Akkerijes". „Laxeer-Akkertjes" zullen Uw geheele geslel verbeteren en hebben 'n blijvend gunstige werking op Uw ingewanden. Ze bevallen planlaardige iaxeerende ttoffen en bovendiengal-exlraclen voor de lever, melkzuur-fermenten tegen de aisling, chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ze werken zacht, veroorzaken geen krampen, geen overmalige onllasling. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. NEDEPLANDSCH PRODUCT in werking stellen van de economische sanctias, aldus de „Petit Parisien" in een bespreking van de a.s. zitting der coordinatie-commissie te Geneve. Daar talrijke staten reeds bun toe- stemming hebben gegeven, vervolgt het blad, zal de commissie waarschijnlijk 10 November vaststellen, als datum voior bet toepassen van dit nieuwe dwangmiddel. Van de staten, die mededeeling bebben ge- daan van bun bereidverklaring om aan de sancties tegen Italie mede te werken, bebben er 38 bet wapenembargo aangenomen. Negen en twintig staten hebben bun medewerking toegezegd aan de financdeele sancties, terwijl tot dusver 24 zicb bereid bebben verklaard om de economische sancties alsmede bet verbod van den invoer uit Italie en den uitvoer van bepaalde grondstoffen naar Italie toe te pas- sen. De regeeringen van acht landen hebben zicb acooord verklaard met het voorstel waar- bij de staten zicb verbinden, bij de toepassing der sancties elkaar wederzijds te steunen. Dit zijn de Zuid-Afrikaansche Unie, Denemarken, Guatemala, Liberia, Nieuw-Zeeland, Polen, Zwitserland en de Sowjet-Unie. De staten die bebooren tot de Balkan-entente wier vertegen- woordiger zoo kracbtig oipkwam voor de orga- nisatie der wedenzjjdsche steunverleening, heb ben zich tot dusver ten aanzien van dit voor stel nog niet uitgesproken. UITVLOEISEL DER SANCTIES. De a.s. toepassing der sancties zal, volgens Reuter, van invloed zijn op de houding van bet fascisme in Italie tegenover het kapitalisme. Er zijn reeds eenige staats-monopolies inge- steld voor steenkool, koper, tin, nikkel en brandstof, terwijl voor den handel in grond- stoffen een soort van d'ietatuur bestaat. Men verwacbt, dat een aantal decreten zal worden gepubliceerd voor een nationale rege- ling van het economische leven, dat nog vrij is gebleven. In de practijk zijn de sancties al toegepast, want reeds in de tweede helft van Augustus zijn de measte Engelsche en zelfs Amerikaansche credieten opgezegd. Sommige buitenlandsche exporteurs geven aan de Ita- liaansche importeurs slecbts zeer kort crediet, soms zelfs slechts 24 uur. Ondaniks de aanizienlijke vermindering van den goudvoorraad, welke op het oogenblik slecbts vier milliard bedraagt, is men in fin an - t cieele kringen algemeen van oordeel, dat Itabe met succes de beproeving der sancties zal doorstaan. VERXEN NINGSTOCHTEN. De minister van Pers en Propaganda publi- ceert het volgende legerbericht: ,,Generaal de Bono deelt mede,' dat twee detachementen van het eerste legercorps aan bet ncnordelijk front verkenningstocbten heb ben uitgevoerd naar Hauzien, de hoofdstad van bet gebied Haramat. Vele notabelen uit het gebied, waar nog geen garnizoenen liggen, hebben zicb te Adoea gemeld om hun onderwerping aan te bieden. Enkele afdeelingen hebben verkenningen uitgevoerd van Aksoem naar de rivier de Ta- kaze, zonder emstigen tegenstand te ont- moeten. Op bet zuidelijk front hebben inlandsche troepen gewapende Abessinische benden tus- schen Sjillawe en Goraki op de vlucht gejaagd. Ook op dit front bieden vele hoofden hun on derwerping aan; er zijn reeds 732 geweren ingeleverd. Op beide fronten hebben de Ita liaansche vliegtuigen de gewone verkennings- vluchten uitgevoerd. GROOTE VERWOESTINGEN OP HAITI. Naar de Japansche bluden melden, hebben de zware stormen, die Zaterdag en Zondag in Japan woedden, ook aan de Oostkust van Korea groote schade aangericht. De scheep- vaart werd geheel stilgelegd. Zeventien vis- scherschepen met een gezamenlijike bemanning van meer dan 100 koppen, werden door den storm verrast. Men neemt aan, dat alle sche- pen met de bemanningen in den storm zijn vergaan. Maandagmiddag werden de eerste officieele berichten over de gevolgen van het noodweer bekend. Te Tokio staan 13.557 buizen onder water en te Nagoya 15.000. In bet dbrp Ta- zoeda werden door een aardverschuiving 30 menschen levend begraven. De overstroomingsramp, waardoor bet eiland Haiti is geteisterd, wordt bescbouwd als de grootste catastrofe van dien aard, welke ooit oyer Haiti is gekomen. De omvang van de ramp kan nog niet ten voile worden overzien, daar de berichtendienst van en naar bet eiland is verbroken. Het doodencijfer wordt geraamd op 2000. Voorts zijn 3000 personen dakloos geworden. Met het oog op het herstellen van den be ricbtendienst, heeft het Amerikaansche minis- terie van Marine den Amerikaanschein mijnen- veger „Woodcock" opdracht gegeven, naar Haiti op te stoomen. Het toezeniden van levensmiddelen en bet verleenen van medische hulp van buitenaf zou niet noodzakelijk zijn. De storm, die de ramp op Haiti heeft ver- oorzaakt, heeft zijn weg in Westelijke ricb- ting vervolgd. In Nicaragua is de stad Cape Gracias Adios aan de kust van Nicaragua volkomen ver- woest. De Amerikaansche vlieger Kingsley, die Maandag een vlucbt over bet geteisterde gebied heeft gemaakt, heeft medegedeeld, dat slechts het gebouw van de douane en het mili- taire hoofdkwartier overeind zijn gebleven. Volgens dezen zegsman zou hij voorts, terwijl hrj laag over de rivier de Coco vloog, een groot aantal lijken en gewonden hebben waarge nomen. Op verscheiden plaatsen ontstonden over- stroomingen en aardverschuivingen. Te Tokio staan 10.000 huizen onder water. De onder- grondsche spoorweg moest worden stopgezet. De spoorwegverbindingen met Kobe, Odawari en Atami werden gestoord. Door bet instorten van een brug, die door de overstroomingen verzwakt was, is in de prefectuur Foekoesjima een trein van Kori- jama naar de badplaats Taira in een rivier ge- vallen. Alleen de laatste wagen bleef hangen. Er zijn 11 dooden en 15 gewonden. Te Akita in bet Noorden zijn 300 buizen in de ascb gelegd. Men vreest, dat bet s.s. „Jeitokoe Maroe", dat uit Hakodate komende onderweg was naar Korea en dat een bemanning aanboord heeft van 38 koppen, Zaterdagavond vergaan is daar het S.O.S.-seinen heeft uitgezonden en men sindsdien niets meer van bet schip heeft vernomen. Het bevond zicb tijdens het uit- zenden van de noodseinen in de Japansche zee. De Kinkazan Maroe" is ijlings naar de plaats gestoomd, waar de „Jeitokoe Maroe" zich be vond. OORLOG IN DEN CHACO OFFICIEEL GEelNDIGD. De vredesoonferentie voor het conflict in den Gran Chaco heeft een officieele venklaring het licht doen zien, waarin de oorlogstoestand tus- schen Bolivia en Paraguay voor geeindigd wordt verklaard. Deze verklaring is door de vertegenwoor- digers van alle intervenieerende mogendheden en van de twee vroegere tegenstanders onder- teekend. De vertegenwoordiger van Chili, Nieto del Rio, decide aan de pers mede, dat deze vredes- verklaring geenszins een zuiver formeele han- deling beteekent, docb dat biermede aan de I geheele wereld bet einde van den oorlog am den Gran Chaco wordt aangekondigd. In een andere verklaring van de conference wordt gezegd, dat nu de militaire kant van bet geschil is vereffend, de conferentie zal voort- gaan om de eigenlijike geschilpunten tusschen Bolivia en Paraguay te onderzoeken. De con ference is ervan overtuigd, dat de toestand gunsCg is voor een definitieve opiossing van alle bangende twistpunten. gen. Binnen twee maanden zal er geen en kele Italiaan meer in bet iand zijn. Tenwijl Ras Kwettasjoe aldus spreek', neemt deze majestueuze, aoch nietiemin zacbtmoedige figuur de eerbewijzen zijner vazallen in ontvangst, die al naar hun rang den schouder of de voeten kussen. Een treffen tusschen Ras Syoem en de Italianen. Te Addis Abeba zijn koeriers aangekomen uit het hoofdkwartier van ras Syoem (waar- van, zooals men weet, de plaats niet bekend is) met bet bericht, dat er de vorige week een emstig treffen heeft plaats gevonden tusschen troepen van ras Syoem en een af- deeling Italiaansche soldaten in een dal, zui delijk van Adoea. De Italianen zouden zicb onder een onstuimigen Abessijnschen aanval hebben moeten terugtrekken, teneinde dek- king te zoeken. Zij zouden zware verliezen geleden hebben. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Door de bezetting van Adi Ndfas en den opmarsch in bet dal van de Farus (een zij- rivier van de Oeri, welke een zijrivier is van de Takkaze) hebben de Italianen, naar Reu ter vemeemt, de beschikking gekregen over een waterrijk en vruchtbaar gebied. Het dal diende in 1896 als voorraadschuur voor de troepen van keizer Menebk; het is gemakke- lijk bereikbaar voor levensmiddelen- en mu- munitietransporten. Aan den linkervleugel hebben de Italianen Debra Sion (Westelijk van Hauzien) bereikt, zoodat zij zich op nog geen 50 K.M. ten N. van Makalle bevinden. Om de 15 K.M af te leggen, die hen van Adi Nefas soheidden, hebben de Italian en twaalf uur noodig gehad Op den rechtervleugel hebben de Italianen Adi Homa bereikt; zij kunnen daar gemakke- lijker oprukken door twee dalen, waar betrek- kelijk goede karavaanwegen doorheen loopen. Aan weerszijden der vleugels zorgen de kleine tanks voor dekking. De stad Makalle, welke de Italiaansche voorhoede thans langzaam nadert, is de groot- ste zoutmar^t van Tigre en Amharisch Abes- smie. Maandelijks vertrekken uit Makalle de karavanen met zout. Het zout wordt gewon- nen bij het Assalla-meer, dat het laagste deel vormt van het gebied van Dankala en 120 M. beneden het pell der Roode Zee is gelegen. De inlanders hakken het zout in blokken van an- derhalf kilogram, die in geheel Abessinie als betaalmiddel worden geaccepteerd. In het ge bied van Gondar en van het Tsana-meer heb ben deze blokken een waarde van e<5n Maria Theresiathaler. Aan het Somalifront in Noord-Igaden is het, naar Reuter uit Rome meldt, intusschen weer hevig gaan regenen. Ofsehoon dientengevolge de Italiaansche opmarsch emstige moeilijk- heden ondervindt, wordt hij tocih voortgezet. Vliegtuigen hebben Maandag Sassa Baneh gebombardeerd, dat op 160 K.M. ten Noord- Westen van Gorahi is gelegen aan den weg van Jijiga naar Harrar. De in de richting van Sassa Baneh oprukkende Italiaansche strijd- krachten komen uit het gebied van Oeal-Oeal. Het schijnt dat de Abessijnsche troepen in het Noorden bevel hebben gekregen zich niet tegen den Italiaanschen opmarsch, die Maan dag door drie afdeelingen troepen is hervat, te verzetten. De Italianen zijn ongeveer 35 kilometer verder getrokken. Er hebben eenige kleinere schermutselingen plaats gehad, maar van eenig gevecht is geen sprake geweest. Men meldt, dat de Italianen, in verband met de groote Abessijnsche troepenconcen- traties die gesignaleerd zijn, uitersit behioed- zaam voorttrekken. Men verkeert nog steeds in het onzekere of de Abessiniers Makalld zul len verdedigen, dooh waarschijnlijk wordt dit niet geacht. In het Zuiden zijn de Italiaansche troepen ondanks een hevigen regen ook verder getrokken. Men heeft in het onzekere ver- keerd over de bewegingen van de troepen al- daar, omdat het radiostation te Gorrahei bij een bombardement vemield zou zijn. Inmid- dels maken berichten uit Harrar melding! van een nieuwe verbinding met die stad, waar zich uit laat afleiden, dat de Italianen de stad nog niet bereikt hebben. Ook trekken de troepen zonder tegenstand te ontmoeten verder langs de Sjebeli. Te Addis Abeba maakt men zich, nu de op marsch aan beide fronten hervat is, ongerust over een tekort aan wapens bij de Abessijn sche troepen. Men neemt ecbter aan dat deze opmarsch een looze manoeuvre is en dat het de bedoeling van de Italianen is, him groote troepenmaoht via de oude karavaanwegen naar Dzjidzjiga en Sasa Baneh te leiden. Nog groote veibvachtingen te Addis Abeba. Ras Kwettasjoe heeft te Addis Abeba aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de Abessiniers in November tot den aanval gereed zullen zijn. Hij schat het aantal der- genen, die onder de wapenen zijn op meer dan een millioen. Hij heeft veel vertrouwen in den Abbessinischen soldaat. Zijn eerste vraag aan vreemdelingen is: Wat denkt u van onze soldaten? Hij stelt zich op het standpunt, dat vier man 66n geweer kunnen bedienen. In- dien, zoo zegt hij, de eerste gedood wordt, moet de tweede hem vervangen, en zoo ver- volgens. Onze mannen vreezen den dood niet, wanneer het om het lot van het land gaat. Wat betreft een eventueele regeling verklaar- de Ras Kwettasjoe met nadruk: Wjj zullen geen duimbreed van ons grondgebied afstaan en den vijand tot over de grenzen terugdrin- BE V ORDERING. Tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Cuyk is met ingang van 1 December benoemd de heer C. L. van Laere commies bij den P. T. T. dienst alhier. De heer Van Laere, die na een kort ver- blijf in 1903 reeds sedert Maart 1911 alhier op het postkantoor werkzaam is, heeft zicih gedurende dien tyd als een zeer hulp- vaardig en voorkomend ambtenaar doen ken- nen, waardoor hij de achting niet alleen van zijn superieuren en verder personeel op het Postkantoor alhier mocht genieten, maar ook van alien die uit andere hoofde met hem in aanraking kwamen. DE FRANSCHE SURTAXE EN DE LOODSGELDEN VOOR HET KANAAL GENTTER NEUZEN. De Gentsche correspondent van Navigation du Rhin meldt nader over do houding van Gent tegenover het Fransche wetsontwerp, om een recht van frs. 50 per ton te heffen van alle voor Frankrijk bestemde goederen, die in een buitenlandsche haven uitgeladen worden, dat men er vrede mee heeft, in zoo verre daarmee een compensatie van de devaluatie van den belga wordt beoogd, maar dat de belangheb- ibenden tegen de zwaarte van dat recht be- zwaar maken. Het zou prohibitief zijn in dien zin, dat de haven van Gent daardoor van een groot deel van haar natuurlijke achterland zou worden afgesneden. Het gemeentebestuur heeft ten einde ge- legenheidsloodsen te beletten, te Ter Neuzen op voor Gent of een fabriek aan het kanaal bestemde schepen den officieelen Nederland- schen of Belgischen loodsen concurrentie aan te doen, het reglement op die tarieven herzien en besloten, dat alle zeevaartuigen, die de haven van Gent binnenloopen of uitvaren zon der een officieelen loods van een der twee genoemde nationaliteiten toch het loodsrecht moeten betalen. WORDT HET LAND VAN SAEFTINGE INGEPOLDERD? Heden hebben het college van Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland, den griffier der Staten, de ingenieur van den Rijikswaterstaat en de directeur der Domeinen een bezoek ge- bracht aan het verdronken land van Saef- tinge, gelegen onder de gemeenten Graauw, Langendam en Clinge, ten einde aan de Neder- landsche regeering rapport uit te brengen over de inpoldering van dit tijdens den geduchten Kerstvloed van 1717 vergane land, zulks naar aanleiding van de verschillende aan de regee ring gezonden requesten van industrieelen, handelaren en diverse vereenigingen om tot indijking hiervan over te gaan. Het verdronken land van Saeftinge beslaat een oppervlakte van 38 a 3900 gemet eerste klasse bouwgrond, waarvan 1500 gemet eigen- dom van den Staat der Nederlanden. De kosten van het aanleggen van een dijk in den Saeftingepolder, welke 8 a 9 K.M. lang zal zijn, worden begroot op een ton. Ter gelegenheid van het bezoek hebben het college met de overige leden van het gezel- schap de werken van het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht in oogenschouw genomen. TELEFOONTARIEFVERLAGING. Bij de invoering van de tariefsverlaging op 1 October 1934 is het tarief voor gesprekken in de 3e zone (afstanden van 1535 K.M.) vergeleken met de le en 2e zone niet evenredig verlaagd kunnen worden om de daaraan verbonden geldelijke offers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone zal ingaande 1 November a.s. worden verkleind door invoering van een tusschen- tarief voor afstanden van 1525 KM. De tariefschaal wordt dus: voor de le zone (t/m 10 K.M.) 6 cent; voor de 2e z6ne (10 t/m 15 KM.) 12 cent; voor de 3e zone (15 t/m 25 KM.) 20 cent (nieuw) voor de 4e zone (25 t/m 35 KM.) 30 cent; voor de 5e zone (meer dan 35 K.M.) 40 cent. In de nieuwe 3e zone vallen voor Ter Neu zen de gesprekken met: Arnemuiden, Breskens, Clinge, Clinge-haven, Goes, Goesschesas, Graauw, Groede, Groote Abeele, Hansweert, 's Heer Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinde- ren, Heikant gem. St. Jansteen, Hulst, St. Jan- steen, Kapelle-Biezelinge, Katscheveer, Kat- tendijke, Kloetinge, Koewacht, Kortgene, Kort- geenscheveer, Koudekerke, Krabbendijke, Krui- ningen, St. Kruis, Kruisdijk, Kruispolderhaven, Lamswaarde, St. Laurens, Lewedorp, Middel- burg, Nieuw dorp, Nieuw en St. Joosland, Nieuw-Namen, Nieuwvliet, Oostburg, Oost- dijk gem. Krabbendijke, Oost-Souburg, Over- slag, Ritthem, Sasput, Schoondijke, Schore, Vlissingen, Waarde, Waterlandkerkje, Wemel- dinge, Wilhelminadorp gem. Kattendijke, Wol- phaartsdijk, WolphaartsdijkscheveerIerseke, Zandberg Zld. Voor elk kantoor geldt een andere kring met denzelfden straal gemeten. Het is niet doenlijik voor elk kantoor te pu- bliceeren met welke kantoren in het vervolg tegen 20 cent per 3 minuten kan worden ge- sproken. Inlichtingen daaromtrent kunnen worden verkregen aan de kantoren ter plaatse. ALS IN DE MIDDELEEUWEN. Men verkondigt wel eens dat de Wester- sche beschaving gedoemd is te verdwijnen, en dat dit proces zich reeds voltrekt. En warempel, wanneer men bij avond een bezoek brengt aan een onzer buitenwijken, de Baan- dijk, dan zou men den verkondiger van deze wereldbeschouwing, spontaan gelijk geven. Wat toch is het geval? Door alle tijden vanaf zijn bestaan, heeft de Baandijk een slechte reputatie gehad als verkeersweg, vanwege de onbegaanbaarheid van het wegdek. Daarom werd dan ook besloten aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken door het aanleggen van een beteren weg. Sinds geruimen .tijd is men hiermede bezig. Om tot dit doel te geraken werd een gedeelte van den weg omgeploegd. Tengevolge van de hevige regenval der laatste tijden is de weg echter herschapen in een grooten mod- derpoel, die veel gelijkenis vertoont met het door granaten omgeploegde land van Vlaan- deren tijdens den wereldoorlog. Wanneer men zich in de middeleeuwen en ook nog langen tijd daarna, bij avond op straat yertoonde, dan was men genoodzaakt een lichtbron bij zich te hebben, waardoor men in staat was den ingeslagen w4g te kunnen blij ven bewandelen en botsingen met ,,tegen- liggers" te vefmijden. De slechte toestand waarin de wegten verkeerden en de primitieve verlichting waren hiervan de oorzaak. Zoo geschiedt het thans ook op den Baan dijk in anno 1935. Door middel van electri- sche zaklantaarns trachten de bewoners zich een doortocht door het aardsche slijk te banen. Als men zich s avonds aan het einde van dit stukje ongerepte natuur bevindt, ontwaart het zoekend oog in de verte kleine lichtjes die dansend nader komen. Zij behooren toe aan bewoners van dit ,,Niemandsland" die nood- gedwongen de stad moeten bezoeken. Af en toe verdwijnt zoo'n dwaallichtje. De drager ervan is uitgegleden en aan den voet van den dijk terechtgekomen, of verdwenen in een der tallooze „granaattrechters", of dwalensmoede op zijn duidelijk zichtbare schrede teruggekeerd. °ok de za.kenlieden die hier het contact met hun clientele moeten bewaren, ondervinden zeer veel stagnatie bij de uitoefening van hun bedrijf. Naar verluidt wordt slechts met weinig ar- weg gewerkt, terwijl het beiders aan deze verschillende maken is voorgekomen dat ge ruimen tijd geiwaeht moet worden op den aan- voer van materialen. Dat het zeer gewenscht is, om aan dezen onhoudbaren toestand een eind te maken hoeft zeker g-een betoog. BEelNDIGING RESTAURATIEWERKEN ST. \V ILIJRRORDUS-ISASILIEK TE HULST. „Zel." schrijft: Maandag had de plechtige viering plaats van het beeindigen der restauratiewerken aan de St. Willibrordus-Basiliek alhier. Van vele openbare en particuliere gebouwen woei de nationale vlag en des morgens werd een plech tige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waama de lofzang „Te Deum laudamus" werd gezongen. Tegen 2 uur werden in de raadszaal op het stadhuis de verschillende genoodigden w.o. Z. Bxc. Dr. Slotemaker de Brume, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. Exc. Jhr. Mr. Quarles van Ufford, Oornmis- saris der IKoningin in Zeeland, de leden van het Gedeputeerd College, de architecten de heeren Ouqpers, afgevaardigden van de Katho- lieke orgamsaties te dezer plaatse, enz., enz. ontvangen, waarbij de burgemeester de Edel Achtb. heer Truffino een hartelijk welkom toeriep. Hij deed dit als hoofd der gemeente, de eigenaresse van den toren, die hoog uit- steekt boven het thans geheel gerestaureerde monumentale kerkgebouw. Deze ontvangst geschiedde op het stadhuis tevens omdat zoo- wel stadhuis als kerk een geschiedenis hebben die elkaar op vele punten raken. ,Spr. herin- nerde er aan, dat door eensgetzinde samen- werking van Katholieken en Hervormden de kerk van simultaankerk is geworden een bede- huis geheel voor de Katholieken, terwijl de Hervormden een eigen gebouw hebben ge kregen. De toren nu rijst boven dit alles uit als een symbool, dat hoewel in twee gezindten gescheiden, toch zal getuigen van de eenheid der ingezetenen tot glorie van God en tot heil van de gemeente. Minister Slotemaker de Bruine, daarna het woord nemende, dankte voor het toegeroepen welkom. Hoewel hij straks in het gerestau reerde kerkgebouw nog wel een woordje zal spreken, acht hij dit moment toch meer ge- schikt om in het bijzonder een woord te rich- ten tot den HoogEerw. heer Deken, die thans een stuk van zijn levenswerk, de restauratie van de Basiliek, voltooid ziet. Hij deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den HoogEerw. Desken Rops te benoemen tot Offi- cier in de Orde van Oranje-Nassau, waarop hij, onder luid applaus van de aanwezigen dit eereteeken opspelde met de bemerking, al lachend, dat de kleermaker vermoedelijk zoo iets niet zal hebben voorzien, daar hij daarvoor geen maatregelen heeft genomen. De HoogEerw. heer Deken dankte den Mi nister, en in deizen H. M. de Koningin, voor de verleende onderscheiding, die een aangename verrassing was; en waarin hij tevens een huldi- ging zag van a] de anderen, die aan de onder- handelingen en de restauratiewerken hadden medegewerkt. De burgemeester heette daarna nog welkom den heer Mr. Dr. A. van Rjjckevorsel, Commis- saris der Koningin in Noord-Brabant, die in- middels ook in de raadszaal was aangekomen en herinnerde dankbaar aan de van dezen ondervonden steun en medewerking bij de ge- voerde onderhandelingen tot aanikooip van het kerkgebouw en bij 't tot standkomen der restauratiewerken, in welk opzicht hij ook dank brachtt aan Dr. Kalff, Directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. Hiermede was de ontvangst op het stadhuis afgeloopen en na een kort oponthoud begaf het gezelschap zich naar het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente om dit te bezich- tigen. J Na afloop hiervan toog men naar de Basi liek, alwaar .voor den hoofdingang door de talrijke aanwezige fotografen groepfoto's werden genomen van al de aanwezigen. Hier- na werd onder leiding van de architecten, de heeren Cuijpers, het gerestaureerde kerkge bouw van binnen bezichtigd, alvorens het publiek werd toegelaten. Te 3 uur ving de eigenlijike plechtigheid aan, waarop het zangkoor den Psalm ,,Haec dies quam fecit Dominus" (Dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft) uitvoerde. Hiema be- trad der Hoogeerw. heer Deken en eere-kanun- nik Rops het spreekgestoelte. Hij achtte het een eervolle taak de aanwezigen te begroeten bfl deze feestelijke herdenking, die wegens de tijdisomstandigheden op bescheiden wijze ge schiedt. Deze dag, de beeindiging der restau ratie van de Basiliek, zal met grooten luister worden opgeteekend in het gedenkboek der Basiliek. Spr. bracht dank allereerst aan God, den Gever van alle goeds, en ook aan onze Landisvrouwe, H. M. de Koningin, voor de hooge onderscheiding, welke spr. ten deel was gevallen. Dank ook bracht spr. aan Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine, die evenals zijn voorgangers Minister Terpstra en Minister Marchant zooveel belangstelling voor de restauratie hebben getoond, waaraan het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen steeds zijn gewaardeerden steun heeft verleend. Ook Z. Exc. den Oommissaris der Koningin danikte spr. voor den van de provincie ondervonden steun en medewerking evenals den burgemeester en het gemeente bestuur van Hulst. Verder nog de Rijkscom- missie en het Rijksbureau voor Monumenten zorg, waaraan een groot deel van de eer der restauratie toekomt, de heeren architecten Cugpers, den aannemer, opzichter en uitivoer- ders. Spr. hoopte dat alien in lengte van jaren getuigen mogen zijn van dit heerlijke wark, dat thans voltooid is, waarbij hij er aan her innerde, dat deze restauratie in veel korter tijd is tot stand gekomen dan van andere monumenten, dodh dat thans nog niet alle mceilijkheden uit den weg zijn geruimd. Er blijven nog vele zorgen over, waarom hij het kerkgebouw bij voortduring in aller welwillen- de belangstelling en steun aanbeval. Minister Slotemaker de Bruine, daarna het woord verkrijgende, zeide gaame gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging' naar hier te komen en hoewel Hulst en 's-Graven.hag"e nog al ver van elkander liggen is deze afstand geen bezwaar om in deze gerestaureerde kerk te samen te komen, om door zijn persoonlijke aanwezigheid te getuigen van saamhoorigheid; wij zijn den. Spr. herinnerde er aan, dat het gebouw waarin wij ons thans bevinden, in den loop der eeuwen vele malen geteisterd is, door brand, vemieling enz. en mogelijk ook op andere wijze door verkeerde toepassing van z.g. verfraai'ingen. De Katholieken hebben zich in alle tijden en ook thans voor deze restauratie vele offers getroiost, zoodat wij thans weder kunnen ge nieten van de zuivere lijnen en de schoone opvattingen. Het deed spr. genoegen, hier dankbaarheid te vinden voor den steun van de Overheid. Niet immer toch is de Overheid in staat te doen, wat zij zou willen doen. Geld is er niet altijd beschikbaar, maar studie en inspanning zijn soms evenzeer noodig. In dit verband wilde spr. den naam Cuijpers noemen, die voor eeuwig aan dit werk verbonden zal blijven. Misschien zullen er zijn, die het jam mer vinden, dat een symbool van eendracht, als de vroegere simultaankerk verdwenen is, doch het moet ten voile gewaandeerd worden dat men hier in vollen vrede uit elkaar is ge- gaan en nu naast elkaar blijft werken. Door een bezoek te brengen aan het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente, heeft spr. dan ook zijn waardeering hiervoor willen uitdrukken. Spr. hoopte, dat hij daarmede niemand pijn zou doen, maar toch wilde hij even wijzen op de bijzondere verdiensten van burgemeester Truffino ten aanzien van de getroffen schik- kingen van eigendomsoverdracht enz. Met de thans voltooide restauratie is een stuk harte- werk van Deken Rops tot stand gekomen. Spr. wenschte hem geluk, dat dit kunstwerk is ge- restaureerd en bewaard gebleven. De kunst toch ontvangt eigenlijk eerst wijding, wanneer zij den mensch doet opklimmen tot Hem, die ook in de kunst moet verheerlijkt worden en hiervan nu geeft deze restauratie getuigenis. Vervolgens sprak Z. Exc. Jhr. Mr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, en zeide, dat het de eerste maal is, dat Minister Slotemaker de Bruine als Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen het woord voerde in Zeeland. Hij hoopte dat Z. Exc. een open oog zal hebben voor de Zeeuwsche belangen op dit gebied en dat hij zal willen medewerken aan de restauratie van zoovele kunstwerken in Zeeland. Spr. memo- reerdie, dat met deze restauratie is hersteld een gebouw van groote kunst- en historische waarde en ztou ter lezing willen aanbevelen het boek geschreven door den vroegeren archi- varis dezer gemeente, den heer J. Adriaanse, ter gelegenheid der viering van het 750-jarig bestaan der Stadrechten. Spr. noemde dit kerkgebouw een der weinige monumentale gebouwen in Zeeuwsoh-Vlaanderen en was daarom dankbaar voor de samenwerking en steun, die bij de restauratie is ondervonden, hetgeen hij tnouwens een plicht noemt. Hrj is dan ook overtuigd, dat het ondenhoud in de toekomst niets te wenschen zal overlaten, nu het gebouw, zooals wij mogen zeggen voor eeuwen hersteld is. Spr. eindigde met den wensch, dat het voor velen tot een zegen zal zijn. Ten slotte sprak nog de burgemeester van Hulst, den heer Truffino, die zeide, dat de gemeente Hulst en het kerkbestuur zich geluk- kig mogen achten, dat dit schoone gebouw thans geheel is gerestaureerd. Spr. gaf een volledig overzicht van de restauratiewerken. Niet alles is in het gebouw zelf geregistreerd, doch veel is vastgelegd in aanteekeningen enz. om later in gedenkschriften te worden opge- nomen. Het kerkgebouw is ons dierbaar geworden, omdat het, hoe dikwijls ook ver- nield, steeds weer in zijn vollen luister is her steld. Ook nu weer hebben wij dezelfde esnvcudige kerk teruggekregen, zij het mis schien hier en daar een tikje gemodemiseerd. Stond het gebouw vroeger weggedoken achter een hekwerk, thans is het omgeven door een muurtje, dat het aamzicht op het schoone ge bouw niet belemmert. Spr. memoreerde ver volgens dat de belangstelling voor dit monu ment ook van buiten af, steeds groot en alge meen is geweest. De critiek heeft het enthou- siasme wel trachten te dooden, o.m. door te beweren, dat restauratie van dit oude gelbouw minder waard zou zijn, dan een nieuw gebouw doch gelukkig is men in dit pogen niet ge- slaagd. Daartoe heeft vooral ook medegewerkt Pater Wilfr. Dekkers, O. Pr. uit Tongerloo, die met zooveel vuur en ijver in woord en ge- sohrift heeft gewerkt, dat de ziel der bewo ners dezer streken is geraakt en in enthou- siasme gebracht voor het herstel van dit mo nument. Met de wenschen, dat, met vereende krach- ten moge worden gezorgd, dat het gebouw onaangietast blijve dat verstand en liefde de beste wakers voor het behoud van dit kunst werk mogen zijn en dat de liefde er voor niet moge verflauwen besloot spr. zijn rede met te verzoeken het .lied ,,Aan U, o Koning der Eeuwen" aan te heffen waaraan door alien staande werd voldaan. Deze plechtigheid werd door zeer velen bij- gewoond. Na afloop werd vervolgens door het Kerk bestuur aan de verschillende autoriteiten en genoodigden een diner aangeboden in de Graanbeurs alhier. AUTOBUS IN DE SLOOT. De autobus die den dienst GoesEllewouts- dijk onderhoudt, is Maandagmorgen bij het passeeren van een wagen, in de sloot geraakt door de gladheid van den weg. Een en ander liep echter nogal goed af. Nadat met behuLp van paarden de bus op 't droge was gebradht, kon de tocht naar Goes weer worden voort gezet. Alleen misten de reizigers voor de richting Bergen op Zoom den trein. TEGEN EEN BOOM. Een auto, bestuurd door den heer R. te Goes, en waarin nog vijf andere personen zaten, is te Kwadendamme met flinke vaart tegen een boom gereden. Een persoon, af- komstig uit Axel, moest naar het ziekenhuis te Goes vervoerd worden, daar hij emstig aan 't hoiofd verwond was. De andere bekwamen lichtere verwondingen en konden op eigen gelegenheid de reis naar Axel voortzetten. (De Z.) ERNSTIGE AUTOBOTSING TE WOENSDRECHT. Dinsdagmorgen is een personenauto van den heer W. Koning, directeur van de Bathpolders, waarin gezeten waren de chauffeur De Jager, met zijn vrouw en dochtertje en de huistooud-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2