ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUWE No. 9369 WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD Uw CORSETS a I s U w rookta ba K Komt uit d e sc h e t a b a k sf a b r i e k va n ORE- FR I E5LAND OPGERICHT1755 :HT1755 FRIESCHE HEEREN-BAAI EN BAAI-TABAK NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij viooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,averige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Aborinementen voor het bnitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg en verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. 7 November aanvang der algemeene beraadslagingen over de begrooting. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Donderdag 7 November 1 uur. De bedoeling is, dat in deze vergadering een aanvang gemaakt wordt met de algemeene beraadslagingen over de rijksbegrooting 1936. BEGROOTING VAN BULTENLANDSCHE ZAKEN. Versohenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begnooting van Buiten- landsche Zaken. Daarin wordt o.m. het vol- geaide opgemerkt ten aamzien van onze be- trekkingen tot den Volkenbond en met andere landen: Algemaen werd instemming betuigd met de rede, door den Minister te Geneve gehouden, en de houding der regeering ten opzichte van de Volkenbondsactie. A1 was er bij sommige leden twijfel over de vraag, of, indien oeconomische en financieele sane ties niet mochten baten en militaire sanc- ties moesten worden toegepast, Nederland ook aan deze laatste zou moeten deelnemen, over de deelneming aan sancties van de eerste sioort mocht h.i. geen twijfel bestaan, ook al zou daarvan eenige oeconomische schade voor ons land het gevolg zijn. Zeer vele leden spreken het vertrouwen uit, dat de Minister kraohtig zou meewerken aan alles, wat te Geneve maar eenigszins mogelijk zal blijken om het uitgebroken wapengeweld in Abessinie te localiseeren of te doem eindd- gen. Sommige leden vroegen, met het oog op de mogelijkheid, dat dit niet zou worden beneikt, of reeds nu te Geneve of elders be- sprekingen zijn ingeleid' met het oog op de sleutelpositie van Nederland in Europa en in Nederlandsch-Indie. Andere leden vroegen, of het Volkenbonds- pact niet zou kunnen worden losgemaakt van het vredestractaat van Versailles. Vele leden vroegen naar den stand van zaken met betrekking tot de vraagstukken, welke, vooral in verband met de tractaten van 1839, nog steeds tusschen Nederland en Belgie niet tot oplossing zijn gebracht. Telkens loo- pen er weer geruohtem over henvatting van de onderhandelingen en wordt er gewaagd van ontanoetingen tusschen staatslieden van beide landen, maar jaar na jaar verloopt, zonder dat de zaken blijkbaar een stap verder komen. Op gemerkt werd evenrwel, dat wel een voortdu- rende verbeteuing van de onderlinge waardee- ring kan worden geconstateerd. Verscheidene leden meenden, dat althans eenige van de hangende vraagstukken op een beide partijen bevredigende wijze zouden kun nen worden opgelost en dat pogingen daartoe niet achterwege behoorden te worden gelaten. Kan de Minister, zoo werd gevraagd, mee- deelen of er nog binnen afzienbaren tijd uit- zicht is op totstandkioming van een accoord, opdat dit wrijvingsvlak in de betrekkingen, dat in de meer en meer verwarde Europeesche toestanden een intemationaal gevaar zou kun nen worden, kan worden verwijderd? Eenige leden vroegen, of in het diplomatieke verkeer met Belgie thans de Nederlandsche taal wordt gebruikt. Voor zooveel nog noodig werd daarop aangedrongen. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op erkenning de jure van Rusland door Neder land. Aan het zenden van handelsdelegaties verleent de regeering, althans officieus, haar medewerking. Nederland kan eerst dan ten voile vruchten van het handelsverkeer pluk- ken, indien ons land het voorbeeld van ver- schillende groote mogendheden volgt, door Rusland officieel te erkennen. Nederland en Zwitserland zijn de eenige staten in Europa, die nog niet tot deze erkenning zijn overge- gaan. Aangedrongen werd op het openen van be- sprekingen en te bereiken, dat de Staten, be- hoorende tot het z.g. goudblok, die niet gehin- derd wiorden door valutadepreciatie, onderling hun tarieven van invoer verlagen en tot een vrijer goederen- en geldverkeer overgaan. Verscheidene leden achtten den regeerings- peredienst een mislukking en meenden, dat hij zonder bezwaar zou kunnen worden opge- heven. Eenige leden wezen er eohter op, dat de diemst objectieve voorliohting moet verschaf- fen en daartoe zelf met gegevens en berichten naar buiten moet treden, zij het ook omider con- trole der regeering. Geenszins mag hij worden een instituut, dat het Alg. Ned. Persbureau inspireert of zijn mededeelingen door andere persdiensten laat doorgeven. Wanneer dit laatste geschiedt in tijden van politieke span ning, moet het den indruk wekken, dat de re- geeringspersdienst niet vrij is van politieke in- vloeden. WIJZIGING VAN DE DRANKWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Drankiwet. Blijkesns de memorie van toelichting is de strekking van dit wetsont werp, in de Drankwet eenige wijzigingen aan te brengen, die zonder schade voor de werking van de wet eenigermate tegemoet komen aan de moeilijkheden, welke de vergunnings- en verlofsbedirijven in dezen tijd ondervinden. Principieele punten van de wet, die in 1931 zijn vastgesteld, blijven onaangeroerd met uit- zondering van 6en punt, n.l. de eisch, dat het bedrijf moet worden uitgeoefend op naam en voor rekening van den vergunning- of den ver- lofhouder. De praktijk heeft tot dusver geleerd, dat die bepaling veelvuldig wordt ontdoken met be- hulp van schijncontracten. In veel gevallen leiden de omstandighaden daartoe en er zijn veel vergunning- en verlofhouders, die niet in staat zijn, zelf het bedrijf uit te oefenen en ook niet de uitoefening voor hun rekening kunnen controleeren. Bovendien worden voor de z.g. verpachting dikwijls prijzen bedongen, die als woeker moeten worden gebrandmerkt, wat tot ernstige mistanden en moeilijkheden aanleiding geeft. Dit alles veroorzaakt voor houders en ver- vangers moeilijkheid en risioo, waaraan tege moet kan worden gekomen door het in dit wetsontwerp opgenomen nieuwe artikel 27a, dat, wet geworden, zal mogelijk maken de uit oefening van het recht van verkoop van alco- holhoudende dranken aan een derde over te dragen met toestemming van B. en W., die zullen moeten nagaan of de vervanger be- hoort tot personen, die ingevolge de wet bui ten het bedrijf moeten blijven. Uit de wijzi ging van art. 27 volgt, dat deze overdracht beperkt blijft tot den in de wet beperkten duur van de vergunning. Hierdoor wordt voor- komen, dat de vergunning of het verlof A een vermogensbestanddeel wordt; zij blijvbn ge- bonden aan den persoon van den houder. Naast deze tegemoetkoming zijn in dit wets ontwerp opgenomen: verlaging van de grens voor kleinhamdel van 10 op 5 liter; verlaging van vergunnings- en verlofsrecht; wijziging van den grondslag voor het vergunningsrecht. Voorts zijn de bepalingen ietyat gemakkelij- ker voor de praktijk en zijn enkele misstel- lingen hersteld. Verder wordt bij deze wijziging tegemoet gekomen aan een bij herhaling geuiten wensch, dat de bestaande grondslag voor het vergun ningsrecht zou worden gewijlzigd. De be staande grondslag, de huurwaarde van het perceel, is inderdaad niet juist, omdat hij zeer vaag is en ruinate laat voor phantasie&i, die leiden tot een te hooge bepaling van het ver gunningsrecht. De omzet van sterken drank is een grondslag, die meer feitelijk is en dus meer bevrediging zal geven. Ook het minimum van het recht wordt iets verlaagd om aan de lasten van de bedrijven in dezen tijd eenigermate tegemoet te komen. De Drankwet mist tot dusverre een bepa ling, krachtens welke als strafmaatregel het bedrijf enkele dagen kan worden stopgezet, in dien dat bedrijf in strijd met het algemeen be- lang wordt uitgeoefend. Vele gemeentebesturen aarzelen dikwijls een vergunning in te trekken, omdat door intrek- kinig het gezin van den vergunninghouder vaak broodeloos wordt gemaakt. Wordt de moge lijkheid geoipend, am als eerste maatregel het bedrijf gedurende eenige dagen stop te zetten, dan zullen gemeentebesturen gemakkelijker medewerken voor een goade naleving van de wet. Een mogelijkheid als wordt voorgesteld, is inderdaad gewenseht; in volkskroegen wordt jenever verkocht in deciliterglazen; deze wijze van verkoop is voor de arbeiders geivaarlijk en kan met de voorgestelde bevoegdheid worden tegen gegaan. Het wetsontwerp beoogt voorts een modern euvel aan banden te leggen. Automaatverkoop van sterken of zwak-alcoholischen drank komt voor; hij is gevaarlijk, hij komt voor in en bui ten localiteiten. Voor dezen verkoop is toe- stemming van den Minister veneischt. OPSPORLNG OVERTREDINGEN LAND- BOUW-CRISISWET. De Minister van Landbouw en Visscherij, gelet op de beschifcking van den toenmaligen Minister van Economische Zaken van 19 Augustus 1933, no. 10329, afdeeling II, directie van den landbouw, zooals deze laatstelijk werd gewijzigd, heeft besloten genioemde beschik- king te wijzigen in diar voege, dat deze tihans luidt: „Met het opsporen van overtredingen van voorschriften, bij of krachtens de Landbouw- crisiswet 1933 gegeven, zijn, behalve de amb- tenaren, aangewezen in artikel 33, onder a en b, van deze wet, belast de controleurs land- bouwerisiswet 1933, waaronder ten deze wor den verstaan zrj, die als controleurs door den bestuurder van de Stichting Centrale Cnsis- Oontroledienst, ge/vestigd te 's Gravenhage, zijn of zullen worden aangesteld". (Stct.) Komaan, Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoek te Gent in het Huis JULIENNE SOHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parijzer modellen 30 a 40 goedkooper! (Ingez. Med.) VERLAGING LOODSGELD. Bij de verlaging van het loodsgeld, die Vrijdag a.s. ingaat, wordt het tarief gebracht op 11 van het bedrag, dat v66r de herzie- ning van Augustus 1934 aan loodsgeld gehe- ven werd. In 1934 zijn n.l. de loodsgelden met 20 verlaagd. De verlaging to| 11 geldt dus voor de heffing, die tot Augustus 1934 gold. Ter vermijding van alle misver- stand zij er op gewezen, dat van Vrijdag a.s. af, derhalve een bedrag aan loodsgeld wordt geheven, dat ongeveer overeenkomt met "9 deel van het bedrag, dat v66r Augustus 1934 werd geheven. -A DE JEUGD VAN 31 LANDEN ZONG. Ongeveer vijf honderd zenders van 31 lan den in de vijf werelddeelen hebben Zondag- avond tusschen 5.20 en 7.30 (N.T.) de Inter nationale uitzending: „de jeugd zingt ver over de grenzen", in den aether gebracht. De Union Internationale de Radiodiffusion had deze unieke uitzending georganiseerd en Ber- lijn zorgde, als het tot dit doel het meest centraal gelegen punt, voor de heruitzending van alle daar binnenkomende uitzendingen, per telefoonkahel en met radiogolven. 't Was een zeldzame gewaarwording in de genoemde uren, als men ae afstemknoppen van zijn ontvangtoestel, op welk golfbereik ook een heelen cirkel ronddraaide, telkens weer hetzelfde programma: de nummers van den kinderzang, te hooren, schrijft het Alg. Hbl. De lange golven, de middelgolven en de korte... overal klonk de stem van de jeugd, waarlijk ver over alle grenzen heen; deze zang omspande gansch den aardbol, alle geografi- sche grenzen waren verdwenen, de wereld was 6en' geworden. En in die eenheid, zij 't voor slechts enkele uren, vonden de ontelbare luis- teraars aller landen ongetwijfeld iets verhef- fends en bemoedigends. 1 In voortreffelijke en hartelijke samenwerking hebben 31 landen de uitzending mogelijk gemaakt, het woord was alom aan de jened en zij moge den die- peren zin van deze iiuemationale eenheid ook terdege begrepen endoorvoeld hebben Technisch is de wereld-uitzending schitte- rend voorbereid en georganiseerd geweest, gezien het aantal deelnemende landen en zen ders moeten die voorbereiding en organisatie zeker niet eenvoudig zijn geweest. Elk land zong 3 a 4 minuten, er witren geen hiaten en alles liep even vlot, terwijl de aankondigingen steeds in de landstaal eri in het Fransch te hooren waren. Van enkele landen buiten Europa waren in verbaa'd met het tijdstip, de nummers" op gramofoonplaten vastgelegd. Wie zullen hier niet alle eenendertig deel nemende landen de revue laten passeeren, wij zijn ervan overtuigd dat ook in Nederland, zeker nu het bar slechte weer de meeste men- schen thuis heeft gehouden, tienduizenden de uitzehding geboeid en getrbfferi gevolgd zul len hebben. Hier te lande gaf jie VARA de uitzending door en de Hilversumsche zender deed uitstekend zijn plichtf International revue. TaJen aller landen weerklonken in onze kamers, de liederen van oost en west, en zuid en noord, Australia calling", ,,Poste Radio Polska", alle bekende en onbekende talen. Jonge kinderen en rijpere jeugd zongen, die van lagere en middelbare scholen, studenten, padvinders, jongens en meisjes. Zij zongen geestdriftig van eigen naar anderer bodem, van hart tot hart, over werelddeelen en wijde oceanen. En in het algemeen kwamen al die uitzendingen uitstekend do£or. Aileen Hawaii en de V. S. van Noord-Amerika (de uitzen ding van Hawaii geschiedde, als ons gehoor ons niet bedrogen heeft, met orgelbegeleiding) kwamen bepaald slecht door. Er bestond wat de begeleiding van den zang betreft, veel variatie. Er waren piano's en orkesten, tr maar er was ook zang zonder begeleiding. En even zooveel afwisseling viel er waar te nemen wat den aard der lie deren betreft: droefgeestige, vroolijke, kinder- lijke en ernstige gezangen, marschen en vaderlandslievende liederen, elk genre was vertegenwoordigd. Spanje bracht bijvoor- beeld naar onzen smaak een zeer goede keuze en wat melodie en wat manier van zingen be- trof; Italie verloochende zijn opera-voorliefde niet en schonk ons met grootsche orkest-illu- stratie een heerlijk gezongen hymne van Puc cini (welk een stem-materiaalNedierland kwam met enkele schoolliedjes en ,,0, Neder- lant, let op U saeck" heel aardig voor den dag, hoewel wij dezen zang toeh zeker niet in de hoogste klasse konden rangschikken; de drie deelen van Zwitserland hadden elk nun eigen lied (het Italiaansche koekoekslied klonk kostelrjk); Belgie bracht zoowel een Vlaamsoh als een Waalsch lied en kondigde in beide landstalen de uitzending aan; zeer melodieus en rhythmisch klonk de zang (met orkesthegeleiding van Tsjechoslowakije). In Argentinie (Zuid-Amerika kwam veel beter over dan Noord-Ajnerikableek de jeugd ook al de tango-melodie op haar reper toire te hebben, 't was prachtig-exotisch, maar niet bijster kinderlijk; de Braziliaansche uitzending leed onder fading en dientenge- volge kiwam er veel vervorming, maar we hoorden den omroeper duidelijk zijn instem ming uitspreken met deze uitzending, die zoozeer getuigde van hrdederlijke kameraad- schap; Zuid-Afrika kwam vol en helder tot ons, met aankondigingen in 't Afrikaansch en Engelsch en natuurlijk 06k met „Sarie Marijs", de omroeper wees er op, dat de geheele Afrikaansche jeugd tezamen sitaat geschaard, ,,the boys of Soutlh-Africa", teza men geschaard over alle taal- en gebiedsgren- zen heen; Nederlandsch-Irtdfe klonk eveneens zeer goed en we hoorden aankondigmgen in 't Mateisch en Fransch en een paar genoeg- lijke door inlandsche leerlingen gezongen Maleische liedjes; zeer goed waren vervolgens o.a. Denemarken en Finland; de zang van Uraguay trof ons als bij uitstek opgewekt; die van Paraguay, eenigszins door fading ge- stoord, deed denken aan krontjong-melodieen en die van Siam aan Arabisehe muziek, met typische snaar-, tokkel- en slaginstrumenten, en ten slotte hoorde men -z£er duidelijk Japan via het radio-station Tokio, waar de omroeper verklaarde zich zeer gelukkig te prijzen, dat ook Japan aan deze uitzending- kon deelne men. De Japansche koorzang klonk in onze westersche ooren niet erg buitenissdg, het koor zong uitstekend. En daarmede was op slag, van half acht het einde gekomen van een werelduitzending, die in dezen omvang haars. gelijke nog nooit ge- had heeft en in alle opzichten prachtig ge- slaagd mocht heeten: zoo. zong de jeugd van 31 landen ver over alle" grenzen heen en de wereld was 66n geworden! r NEDERLANDSCHE AMBULANCE GAAT NAAR ABESSLNIe. Het hoofdbestuur van' het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat het thans vrijwel zeker Is, dat van Nederlandsche zjjde een edgen ambulance zal worden uitgezonden naar het oorlogsterrein in Oost-Afrika. Hoewel de mid- delen nog niet geheel bijeen zijn, is er toch vol- doende uitzicht om met de verdere voorberei- dingen voort te gaan. Wel zal de ambulance van kleiner omvang worden dan men zich aan- vankelijk had voorgesteld. _DOUWE EGBERTS TABftKSFABfUEK. (Ingez. Med. I Door nadere inlichtingen Is men ook tot de overtuiging gekomen, dat het om allerlei rede- nen gewenseht is, zich in Abessdnie de mede werking van aldaar wonen.de personen te ver- schaffen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook op de kostenrekening van invloed is. Het Roode Kmiis hoopt, dat de ambulance ongeveer over drie weken zal kunnen worden uitgezonden. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIeN". Luitenant H. L. van B. heeft door bemid- deling van zijn raadsman, Mr. J. de Vrieze, een request om gratie ingediend bij de Koningin. In ddt request wordt gezegd, dat luitenant van B. de orders van de regeering en de mili taire autoriteiten om geen geweld te gebrui- ken heeft opgevolgd en dat het militaire wet- boek van strafrecht door den krijgsraad en het hoog miiitair gerechtsihof anders en strenger is uitgelegd dan zulks geschiedde door de mili taire autoriteiten vddr de mudterij. Verder worden verscheidene feiten opgesomd, die re- questrant sterkten in bet denkbeeld, dat de autoriteiten geen gewelddadig optreden tegen de bemanning wenschten. Er wordt aan de Koningin verzocht, de op- gelegde gevangenisstraf en de ontzetting uit den militairen dienst ongedaan te maken of een straf op te leggen, gelijk aan de onder- gane preventieve hechtenis, zonder ontzetting uit den militairen dienst. TOEPASSING VAN UITVOERVERBODEN - WET EN VAN SANCTIEWET. Ten einde de verdere toepassdng van de Uitvoerverbodenwet en de toepassing van de Maandag j.l. afgekondigde Sanctdewet moge lijk te maken, houdt de regeering zich thans bezig met de voorbereiding der veredschte uit- voeringsmaatregelen. Deze maatregelen res- pectievelijk betreffende de credietverleening, den invoer uit Italie en den uitvoer van zekere grondstoffen naar Italie, maken overleg nood- zakelijk tusschen tal van departementen, en moeten, wat de beide eerstgenoemde betreft, vooraf nog aan den Raad' van State ter fine van advies worden onderworpen. Verwacht wordt, dat de regeering aan het eind der vwlgende week gereed zal kunnen zijn, tot de toepassing over te gaan. In dien zin is het Volkenbondssecretariaat te Geneve ingelicht. De vaststelling van den definitieven datum zal geschieden in verband met den uitslag der besprekingen in het codr- ddnatie-oomito te Geneve, welke op 31 October a.s. beginnen. De Nederlandsche regeering zal zijn ver tegenwoordigd door H. M. gezant te Bern, Ridder van Rappard, permanent vertegen- woordiger van Nederland bij den Volkenbond. OVERSTROOM1NG IN BELGIe. Ten gevolge van den zwaren regenval der laatste dagen is de Vesdre op diverse plaatsen buiten haar oevers getreden. Te Dolhain is dientengevolge een wolspinnerrj onder water geloopen; zoolang de toestand daar niet is ver- beterd, zullen de 130 arbeiders der fabriek werkloos zijn. Te Verviers en Pepinster liepen versoheiden kelders onder. Te Amblfeme is het terrein der electrische centrale blank komen te staan. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN BELGIE. Naar de ,,Msb." meldt, heeft de Belgische regeering in principe besloten ten opzichte van buitenlandsche arbeiders in Belgie strenger op te treden, indien deze de plaats van Belgi- SGhe arbeiders innemen. Vreemdelingen, die sedert meer dan 10 jaar in Belgie wonen, vallen niet onder dezen maatregel. Politieke ballingen zullen in Belgie kunnen blijven. DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Het maandblad Navigation du Rhin toont zicb heel tevreden over het havenverkeer van Antwerpen. De beweging neemt gestadig toe; aan het einde van elke maand worden belang- rijke vorderingen aangeteekend. De Belgische vlag neemt de zesde plaats in wat aangaat de beteekenis der scheepsbeweging en wel na de Engelsche, Duitsche, Nederlandsche, Noorsche 1 en Fransche. In den loop van deze maand zullen alle op- gelegde schepen van de Compagnie Maritime Beige weer in de vaart worden gebracht, bij elkaar ongeveer 18.000 ton, meerendeels voor het nieuwe vervoer van Belgische kolen naar Argentinie. Deze reederij heeft zoo even be- langrijke contracten dienaangaande afgesloten. De gemeenteraad besloot tot den aankoop van twee nieuwe kranen voor de behandeling van steenkool behalve de twee nieuwe toestel- len, die een poosje geleden hiervoor besteld werden. De ontwikkeling van het vervoer wettigt ruimschoots deze vermeerdering van materiaal. Aan de Stocatra blijft men werken met een tempo van 250.000 ton per maand en dit jaar nog zal de 2.500.000 ton bereikt wor den. CRISIS IN SPANJE. Bij de stemming over de conclusies der enquete-commissie in de zaak der vergunnin- gen voor speelbanken verwierpen de Cortes met 140 tegen 137 stemmen een motie van af- keurlng tegen den afgevaardigde Salazar Alonso. Met 190 stemmen tegen 70 namen de Cor tes vervolgens een motie van afkeuring aan tegen den afgevaardigde Sifrido Blasco, die zijn fcemiddeling heeft verleend bij Samper, die toen minister-president was, om recht te doen wedervaren aan het verzoek can speel- vergunning van Strauss, waarna de minister van binnenlandsohe zaken gunstig beschdkte op het verzoek. De agrarier de Viguri verwekte een hevig incident toen hij, met steun van den minister- president Chapaprieta, voorstelde een motie van afkeuring aan te nemen tegen elk per soon wiens naam in het commissie-rapport wordt genoemd, zelfs indien deze menschen geen Corteslid zijn. De radicalen protesteerden heftig tegen dit voorstel en twistten hevig met de monarchistische afgevaardigden. De ruzie liep z6o hoog dat de zitting geschorst moest worden. Toen de zitting hervat werd stemden de Cortes met 166 tegen 14 vddr een motie van afkeuring tegen de zes personen niet-parle- mentariers die in het commissie-rapport worden genoemd nl. Valdiyia, Saritiago Vinar- dell, Anrelio Lerroux, Eduardo Benzo, Miguel Galante en Pich y Pons. Het overiige deel van het rapport werd zonder discussie aange- nomen. De Cortes hebben dus en dat is eigenlijk de hoofdzaak de conclusies van het com missie-rapport aanvaard, welke het onderzoek in deze questie verwijst naar de rechtbank. De regeering is afgetreden. ECONOMISCHE SANCTIES IN WERKING OP 10 NOVEMBER? De Fransche regeering zal, getrouw aan het Volkenbondspact en in volkomen overeen- stemming met de Britsche regeering niet trachten een nieuw uitstel te krijgen voor het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1