Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Maandag 28 October 1935. No. 9368. BRABANTSCKE BRIEVEN. VAN EERSTE RAMER. Het Sanctie-ontwerp aangenomen. Nadat Vrijdagavond de Eerste Kamej het sanctie-onwerp in de afdeelingen had onder- zocht, heeft in de Zaterdagmorgen gehouden vergadering de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Graeff namens de Regee- ring het voorloopig verslag beantwoord. Minister De Graeff betoogde, dat eerdere indiening het groote bezwaar zou hebben ge- had, dat de regeling telkens weer gewijzigd had moeten worden, waar te Geneve immers geen afgerond geheel is samengesteld. Het is geen oogenblik de bedoeling van de Regeering geweest om Nederland te Geneve een leidende rol te doen spelen. Hoe wars de Nederlandsche Regeering daarvan is moge blijken uit (het feit, dat Minister De Graeff gelijk hij mededeelde het dringend verzoek heeft gekregen, niet alleen van den heer Avenol, maar ook van de heeren Daval en Benesj, om als voorzitter op te treden van de coordinatie-commissie en van de commissie van acht. Door laatstgenoemde heeren was hij als 't ware beiegerd. Zij wilden hem niet loslaten alvorens hij „ja" had gezegd. Doch de Mi nister had constant geweigerd, juist omdat het niet op den weg van een kleine mogend- heid als Nederland ligt zieh op den voorgrond te stellen. Spreker betoogt dat het benzine-uitvoerver- bod niets met de sancties te maken heeft en eveneens buiten de Rijnvaart-acte staat. De econioimische schade voor ons land wordt sterk overdreven en de mededeeling dat Nederlandsch-Indie voor 77 millioen gulden naar Italie zou uitvoeren gaat ook daaraan mank watt het bedrag is 77 millioien lire. T.a.v. het verleenen van schadevergoeding verwijst spr. naar zijn verklaringen in de Tweede Kamer. Het ligt niet in de bedoeling, t.a.v. den door- voer verder te gaan dan de coordinatie-com missie. Te Geneve wordt t.a.v. de sancties ten behoeve der landen een permanent advies- bureau gevestigd. De strafbepalingen mogen niet verzwakt worden. De heer Van Embden (v.d.) brengt hulde aan het optreden van Minister te Geneve. Spr. is tegen uitstel van economische sanc ties tegen Italie, dat voortdurend gespeouleerd heeft op de zwakte van den Volkenbond. Het verbod van import van Italiaansche goederen met name, zal een geweldig wapen blijken. Italie heeft gespeculeerd op een her- haling van een slap optreden van den Volken bond. Het is goed, dat nu blijkt, dat het anders is. De heer Knottenbelt (V.B.) oonstateerde, dat de gang van het conflict heeft aangetoond, dat de Volkenbondsmachinerie niet snel werkt. Dit moge tot waarschuwing strekken van de ontwapenaars. Een zwakke miogendheid dient over een bewapening te beschikken, om niet direct onder den voet te worden geloopen. Spreker meende, dat de Minister in de Tweede Kamer de strafbepalingen wat en bagatelle had behandeld; de opzet van de wetsovertreding moet vast staan. Prof, de Savomin Lohman (C.-H.) ver- klaarde, dat voor Nederland thans geldt: Een man een man, een woord een woord. Het moet zijn handteekening onder het Volken- bondspact gestand doen, al of niet terecht on- derteekend. Italie heeft een medelid van den Volkenbond aangevallen. Al staat de bescha- ving in Abessinie op een niet hoog peil, dat geeft Italie nog geen recht, om dezen staat te overvallen. Overigens is de wereldgeschie- denis vol onreoht. Het benzineverbod is een misverstand ge- bleken en het betrof niet dezen Minister doch zijn ambtgenoot van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De heer Briet (A.-R.) achtte het voor de Volkenbonds-idealisten wel een emstige waar schuwing, dat het eigen belang nog zoo'n groote rol speelt. Frankrijk bijv. is niet z66 enthousiast meer voor den Volkenbond. Neder land heeft zijn eigen belang. Zonder enthousiasme en zonder groote ver- wachtingen zal hij v66r stemmen. De heer Van Lanschot (R.-K.) merkte op, dat men zich bij de beschouwing van dit wetsontwerp moet losmaken van het feit, of men fascisme sympathiek of antipathiek vindt. Evenmdn moeten wij thans praten over eenzrjdige ontwapening. We moeten ook zelfs den sbhijn vermijden, dat de sancties worden gebruikt tegen het fascisme. De intemationale veiligheid mag geen speelbal worden van natiionale politiek. Het gaat er om of een eens gegeven be- lofte gestand moet worden gedaan en wat dat betreft heeft Nederland een goeden naam te verliezen. De heeren Briet en de Savornin Lohman onderschatten de collectieve-veilig- heidsgedachte. Hun sceptisme ondergraaft absoluut den waarborg van veiligheid voor Nederland. De heer van Oitters (A.-R.) verklaarde dat Nederland door zijn handteekening verplicht is aan de sancties mede te werken. Dit geldt eveneens voor Indie, Suriname en Curasao. Men moge dit nu en altijd overdenken. De heer Mendels (S.D.A.P.) stelde vast, dat hij over het ontwerp zelf geen critiek heeft vemomen; hetgeen den Minister tot Lof strekt. Maar toch wordt in de considerans van het ontwerp Diet gesproken van art. 16 van het Volkenbondspact, waarop de te ne- men sancties berusten. Dit is te beschouwen als een leemte. Het is eveneens te betreuren dat in het ontwerp het betalingsverkeer met Italie niet is genoemd; er is geen belemme- ring in het normale geldverkeer. Sommigen hebben de strekking van het ontwerp dan ook te vbr gaand voorgesteld. Het gaat niet aan den Volkenbond te ver- wijten, dat hij nog geen intemationale orde- ning heeft tot stand gebracht. Hij consta- teert, dat Abessinie vrijwel weerloos was. Daarom heeft hij de sympathie der mensch- heid; dat zou niet het geval zijn, indden het zwaar en modem gewapend was geweest! Prof. Anema (A.-R.) wees* er op, dat er sceptici en enthosiasten ten aanzien van den Volkenbond zijn en drong er op aan de feiten toch nuchter te bezien. Een arm weerlos volk wordt overvallen door een sterken staat en dat roept het sentiment op; men wil dat de aan- valler eens duchtig geraakt wordt. Hoe be- grijpelijk en hoe gelukkig dit sentiment ook is, men komt daar niet verder mede. We heb ben in andere conflicten gezien hoe slap de Volkenbond is opgetreden. Met oppervlak- kige geestdrift moeten wij niet verder gaan, maar met grondige geestdrift, die vertrouwen stelt in de toekomst. Minister De Graeff beantwoordde de spre- kers. Wij hebben onze handteekening gezet en moeten onze plichten nakomen. Ideeele, maar ook eigen belangen komen voor ons hier in 't geding: de collectieve veiligheid is voor ons land van het hoogste belang en wij zouden in de toekomst alle aanspraken daarop ver liezen, indien wij ons terugtrokken. Hoe groot of hoe gering ook het vertrouwen in of de sympathie voor den Volkenbond is, doet thans niets ter zake, het gaat alleen om het nakomen van het gegeven woord. De sancties zullen komen vddr de punten van de coordinatie-commissie. De aanvoer is vrij en steeukolen vallen buiten de sancties vanwege de eontrole-verhoudingen. Men heeft de besliste bedoeling om 31 Oct. als datum vau inwerkingtreding der sancties vast te stellen. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, ir. Gelissen, zette in het kort het verloop der geschiedenis en het benzine- iutvoerverbod uiteen. Het verbod staat buiten de sancties. Wat het verbod zelf betreft, op 7 Oct. deelde de Minister van Defsnsie mede, dat er voor de vliegtuigen hier te lande nog slechts 100 ton benzine in voorraad was. Er was 1500 ton onderweg, doch die was het Suez- kanaal nog niet gepaseerd. Met het oog op den onzekeren toestand daar heeft de Regee ring besloten direct den uitvoer te verbieden, om intusschen de voorraden na te kunnen gaan. Het was een maatregel van voorzich- tigheid. De zaak heeft verder geen dessons. Dit is in het kort het geheele benzinedrama. Minister De Graeff antwoordt op een klacht van den heer De Savomin Dohman over de wijze waarop de Minister heeft gereageerd op zakelijke kritiek en zegt dat hij zich voortaan zal wachten voor ongevoeligheid. Hierop nam de Kamer z.h.s. het sanctie- ontwerp aan en werd de vergadering te half vier uur gesloten. HET TOERISTENVERKEER NAAR BELGIe. Ter vergemakkelijking van het toeristen- verkeer naar Belgie, met het oog op de Brus- selscihe tentoonstelling, heeft de Belgische re geering in den afgeloopen zomer maatregelen getroffen, o.a. de invoering van maandtrip- tieken voor motorrijtuigen, de tijdelijke af- schaffing van douanekaarten voor rijwielen en de tijdelijke vrijstelling ten aanzien van het intemationale rij- en wagenbewijs voor hou- ders van geldige Nederlandsche rijbewijzen. De A.N.W.B. deelt thans mede, dat de af- gifte van maandtriptieken ook na afloop van de tentoonstelling gehandhaafd zal blijven en handhaving van de beide andere genoemde vrijstellingen bij de Belgische regeering in overweging is. WlANNEER DE OVERHEID KOOPMAN IS. Het Alg. Hbl. schrijft: [Wij publiceeren nogmaals een aantal gege- vens uit het financieele jaarverslag over 1934 van de Ned. Veeihouderijcent'rale, afdeeling ,,Varkensi". De niet-geexporteerde, zachte bacon werd door de Cemtrale „overgedaan" aan de fabri- kanten voor 28.66 cent (gezouten) en 30.98 cent (versch) per kilo, zonder kop en pooten. Bij den export der hammen en schouders daartvan werd nog een restitutie gegeven van gemiddeld 30 cents per kilo; de vrije markt- prijs van geslachte varkens bedroeg pl.m. 43 cents per kilo. 'Hierdoor is verklaard, hoe het mogelijk was, dat deze fabrikanten met de rest van het varken („ribben") zoo scherp konden eoncurreeren tegen den binnenland- schen handel. In 1934 werden deze geslachte varkens zon der kop en pooten en met verdisconteering van den accijns door de Centrale „overgedaan" voor 31 cents bij een inkoopprijs van 43 cents (dus 12 cents beneden dien prijs)tlhans in October dank zij de saneering voor 63 cents per kilo bij een inkoop van 55 cents (dus 8 cents daarboven). Het verlies op den geheelen bacon-export heeft bedragen f 2.722.974. Op 590.503 geexporbeerde baconvarkens werd verloren f 1.505.259, doch op de slechts 89.272 niet-geexporteerde baconvarkens werd verloren f 1.217.715. CONTINGENTEERINGEN. Bij de hiema te noemen contingenteeringen, welke op 1 November a.s. zullen worden ver- lengd, zullen de navolgende autonome percen tages worden vastgesteld voor de daarachter vermelde perioden: 1. Tricotgoederen 30 pet. (waarde) 1 jaar; 2. Sloten 25 pet. (gewicht) 1 jaar; 3. Haring 40 pet. (netto-gewicht) 7 mnd. (a. versche haring, behalve sloe-haring, b. pekel- en steurlharing( behalve sloeharing, c. versche sloeharing, d. gezouten sloeharing) 4. Brood 60 pet. (gewicht) 1 jaar; '5. Kunstzijden garens 80 pet. (netto ge wicht) 1 jaar. De tot dusver geldende basisperioden voor bovenstaande contingenteeringen blijven on- gewijzigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo- vengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landcontingenten, der- halve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. ARBITRAGE-COMMISSIE NEDERLANDJAPAN. Uit Tokio wordt aan het A. N. p. gemeld, dat de Nederlandsch-Japansche permanente arbitrage-commissie formeel zal worden sa mengesteld op 1 November a.s., ingevolge het onlangs door beide landen geratificeerde arbi- trageverdrag. In de commissie zullen o.m. zit- ting hebben jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- land, baron Hiranuma, vice-president van den Japanschen Raad van State, Max (Huber, de vroegere president van het Permanente Hof van Intemationale Justitie, Raoul Fernandez, oud-gezant van Brazilie te Brussel, J. L. Mo- wincffel en vele anderen. ERTSONTGINNING IN ZUID-LIMBURG. Ertsontginning is het eerste doel van de onlangs opgerichte N.V. Cavanda Acquiro waarvan Jhr. Dr. Ir. P. C. J. de Wijkersloot de Weerdesteyn diricteur is, en die sedert korten tijd een kantoor te Vaals heeft inge- richt, met het oog op de onderzoekingen, wel ke inmiddels begonnen zijn. Volgens de resul- taten van de studien over de ertsformatie en afgaand op de rendabele exploitatie in het naburige buitenland, is het bijna zeker dat de Geulbreuk rijk is aan ertsen, waarvan het looderts de deskundigen het meest schijnt te interesseeren. Voor ihet oogenblik staat, naar de Limbur- ger Koerier mededeelt, de ondergrondsche ter- i reinverkenning in het middelpunt van de be- langstelling. Van den uitslag zal afhangen i of het land van Gulpen en Vaals in het Zuid- Limburgsche indusitriegebied zal worden be- trokken. Men zoekt natuurlijk naar compacte ertsmassa's in voldoende hoeveelheden om oeconomische exploitatie mogelijk te maken. Men wil beginnen bij Cottessen omdat dit het dichtst gelegen is bij de vroeger in Belgie ge- exploiteerde gebieden. De oude schacht ligt vlak bij de grens in Terbruggen. De onder zoekingen geschieden langs electrischen weg, en berusten op de geleidnaa heidstheorie. De eerste onderzoekingen beoogen de plaatsen te ontdekken waar looderts geborgen ligt, ter- wijl daama onderzocht wordt op welke diepte en in welke hoeveelheid het erts gevonden zal worden. Men zal zich voorloopig bepalen tot de grootste Geulbreuk aan de Oostzijde van de Geul, van de grens tot aan Bommerig, maar ook elders worden vindplaatsen van erts vermoed, want er zijn nog verschillende andere breuken, waarin de afdekking der for- matie echter minder gunstig is. Daartoe be- hooren o.a. de Schneeberg langs de Duitsche grens bij Vaals. Daar een eventueele exploi tatie niet zoo'n groot terrein verlangt, behoeft men ^niet voor een verstoring van de prach- tige natuur in deze streek ta vreezen. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Het dagelijksch bestuur van de Nationale Vereenigdng voor Orde en Eenheid in de Schrijftaal heeft, kennende de belangstelling van de Koningin voor de Nederlandsche taal, dezer dagen, ten vervolge op zijn adres van 3 Juni 1935, aan de Koningin een uiteenzetting aangeboden betreffende de maatregelen, welke de Regeering zou kunnen nemen om een be- vredigende oplossing van. het „spelling-vraag- stuk" te bereiken. Nu meer en meer blijkt, dat de maatschap- pij de spelling" Marchant niet opneemt, is er behoefte aan een volledig plan tot ordening van den „spelling"-chaos, zonder dat de uit- gevers en de boekhandel opnieuw schade lrj- den. Het dagelijksch bestuur heeft zulk een plan thans opgesteid. Geen verandering in de spelling. 'Van de meest bevoegde zijde verneemt de Tel., dat geruchten, als zou minister Slote- maker de Bruine een groote commissie wil- len instellen om opnieuw het spellingvraag- stuk te onderzoeken, volkomen onjuist zijn. De minister heeft reeds eenige malen te kennen gegeven, dat de regeering niet voor- nemens is wijiziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften over de schrijf- wijze van de Nederlandsche taal bij het on- derwijs, o.a. in een brief aan het hoofdbestuur van de Federatie der werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf en nog kortgeleden in antwoord op vragen van het Tweede Ka- merlid Thijssen. Sindsdien heeft prof. Slote- maker de Bruine zijn standpunt niet gewij zigd. Intrekking of ingrijpende wijziging van de spelling Marchant is dan ook, naar wij met stelligheid meenen te kunnen zeggen, voors- hands niet te verwachten. Wel zou, zijn wij wel ingelicht, de minister voomemens zijn aan een nieuw in te stellen commissie op te dragen enkele vraagstukken, die door de spelling Marchant nog niet zijn opgelost (o.a. de door de Belgische regeering gewenschte nadere regeling der pronominale aanduiding) te onderzoeken. Zooals men weet bestaat er reeds een gemengde Nederlandsch- Belgische commissie, die zich bezighoudt met de samenstelling van een lijst van bastaard- woorden. Ulvenhout, 22 October 1935. Menier, Da's gisteren 'nen drukken dag ge weest! Om te beginnen hadden we ver- lejen week 'n dag- vaarding ontvan- gen om „gehoord te worden i.z. de tenlaste legging aan Martinus, Ju- docus, Simon Bas- tiaansen (den Blaauwe, onder ons gezeed), ter zake dat hij in den avond van of op omstreeks 27 September 1935 in de herberg „de Gouden Koe" zich zou hebben sohuldig gemaakt aan mishandeling van een ambtenaar in de uitoefening zrjner bediening, den gemeente- tevens onbezol- digd rijksveldwachter Adrianus van den Heu- vel door hem, meergenoemden veldwach- ter vast te grijpen in den kraag van zijn uniform en in het achterdeel van zijne broek en hem, meergenoemden van den Heuvel, zoo het erf op te smrjten, zijnde een stuk grond behoorende bij en onmiddellijk gren- zende aan de achterzijde van bovenvermelde herberg, waardoor den mishandelde terecht kwam op zeven, of omtrent zeven, althans vele stalemmers, althans meer dan eenen stalemmer, waardoor de veldwachter van den Heuvel lichamelijk letsel bekwam, althans een ontwrichten pols en inwendige pijnen on der aan den rug, geoonstateerd door hem, veldwachter zelve, bij ambtseedig proces-ver- baal door hem, veldwachter van den (Heuvel, opgemaakt den 27en September 1935 en zou verdachte Bastiaansen deze handelingen heb ben gepleegd met het kennelijke dOel den veldwachter meergenoemd wederrechtelijk uit der herberglocaliteit „de Gouden Koe" te ver- wijderen, toen hij, veldwachter in dit voor het publiek toegankelijke locaal zich bevond in zijne bediening van gemeenteveldwachter te Ulvenhout; en nadere verklaringen te ver- strekken als getuige in deze zaak, ten kan- tore van den E.A. Heer Reohter van Instruc- tie in het gebouw der Arrondissements-Recht- bank te Breda, op Maandagmiddag 21 Octo ber 1935 te twee ure." En ten tweede, amico, was 't kermis in de stad! Onmiddellijk had den bakker toen ie ook zoo'n pampier had ontvangen, de heele feest- commissde geconvoceerd, om twee redenen. „Ten eerste", zei-ie op de vergadering in de bakkerij,,ten eerste om honze ouding vast te stellen hij 't stille veroor en ten tweede: om deus dagvfeSrdiging op te nemen in de notulgn van de feestcommissie, waant 't zou driewerf zonde en jammer zijn, as deus onbegrijpelijk maar deftig pampier nie ge- boekstaafd wier in de hannalen van Hulven- hout, waarvan deus notulen van den Bult", toen klopte-n-ie op de schouwers van onzen seeretaris, maar 't manneke kreeg aanvech- tingen om er onder te bezwijmen, „waar- van deus notulen 'n gouwen bladzij, wa zeg ik? 'n gouwen oofdstuk vurmen!" Pats, dee z'n hamerke. ,,En 't vonnds mot er later ok bijgeplakt worren, veurzitter," riep den Blaauwe! „Daar komt gin vonnis!" maakte den bakker uit. ,,Van da vertesseltje op dit pam pier is niks aanders waar as die zeuven stal emmers en daar zijn ze in Berda waar ze dit vertesseltje in malkaar hebben gedraaid, nog gin-eens zeker van! Ze weten hamper hoe- veel hemmexs of 't waren! Lees die passage maar 's veur, seeretaris." Seeretaris de Bie las: waardoor den mis handelde terecht kwam op zeuven of om trent zeuven" (den bakker knikte) „althans vele stalemmers (den bakker knipte z'n oogen slim toe) „althans meer dan ednen stalemmer, waardoor den veldw..." ,,'Stop," zeiden den bakker en zijn hamerke te gelijk,,iStoppoppop, genogt!" En toen, na 'nen diepzinnigen zucht: ,,'t Zwakke punt zit 'm in den Jaan zijn bediening! Hij had daar op dieen moment niks te ,,bedienen" dieen geaktbal! De kwes- tie is deuze: hij kwam as kameraad bin nen, uit nuuwsgierigheid! En ik heb 'm deur den Blaauwe laten buitensalamanderen as kame raad en nie as veldwachter!" Hij zweeg. Wij voelden allemaal dat ie de zaak aan 't goeie end vasthad. En hij gaf hij is geen Raadslid voor niks! en hij gaf ons allemaal de gelegenheid, om dat 's goed te voelen...! „Wa moois," ging ie toen verder: „neee, nou brikt m'nen klomp! Ge zou mee 'nen ouwen kameraad nie meugen doen wa ge wilt! En as ie vanavond weer binnenkomt, dan zal ik 'm zelvers buitenstaampen. Is ie belatafeld? Mee z'n blaauwe plekken op z'n -eh gewitwel! Jammer dat ie er ging portretje van hee laten maken as stuk van hovertuigink!" Daverend applaus. ,,Ge zij kameraden of ge zij gin kamareden," viel ie uit: „en as den Rechter-Commissaris da nie verstaat, dan za'k 'm op z'n vestje spouwen, dat ie nooit moeite mot doen om lid van ons propclub te worren, waant dat ie dan mee vlag en wimpel gedeeballenteerd wordt!" Pats!!! Toen stond den Joost op, ge kent 'm, dat weduwmanneke, vergeten weareldkampioen- neke, dat nou op de fiets reist in worsterijen en aanverwanten. Hij stampt iederen dag zoo'n kleine honderd kilometers bij malkaar om zijnen baas van zijnen worst af te helpen! ,,Jongens," zee den Joost: ,,ik vind dat den Fielp goed gesproken hee! As wij Maandag allemaal op deuze zelfste manier starten en we houwen goed vast, dan winnen wij op de Rechtbank mee twintig koplengtes, 'k heb gezeed." En zoo, amico, zijn we Maandagmiddag met z'n alien naar de stad gebust. Den jubi- laris was er ook bij. Maar hij sprak niet veul. den Jaan. ,,Hoe is 't mee de blauwe plekken, Janus?" vroeg den Joep. „Die zijn weg", zei den Jaan onverschillig. „Dus ge kunt van den middag niks bewij- zen", riep den Joost: ,,as den Rechter-Com missaris z'n eigen overtuigen wil...!" Ons bus liep haast 'nen slagerswinkel bin- nen, zoo zat den chauffeur, die alles wist, te lachen. Ge moet weten, we waren met zo'n groot gezelschap, dat we 'n „eigen" buske hadden afgehuurd bij van Hooydonk. Van Hooydonk ree zelvers, want 't was de bedoeling om er 'n leutig kermisdagske van te maken. En daar is 'nen Ulvenhouter voor te vinden. Efkens voor tweeen zaten we in de wacht- kamer van de Rechtbank. 'Nen geschuurden vloer, 'n ouwerwetsche, gevemiste tafel in 't midden, banken langs de kant en stoeltjes om de tafel en lekker warm was 't er. Wij, in ons Zondagsch pak, we kregen 'n echte „Gouwe Koei"-stemming. ,,Kan 't nog laank duren, brigges?" vroeg den Fielp aan den Marechaussee, die daar zoo wat de wacht hield. ,,Niksi van te zeggen", gaf ie ten antwoord: ,,ik weet wel, den Rechter-Commissaris is er nog nie. 't Is laat geworren van den mergen." Toen haalde den Fielp 'nen stok kaarten uit zijnen broekzak en na vrjf minuten zat de propclub om de tafel. Den Fielp ging piek. ,,Denk er om, me speulen in den pot, man- nen, sjuust as Zondags." 'k Stak 'n sigaar aan. ,,Ge moogt hier nie rooken", zee de beren- muts. ,,En as ik jou 'n sdgorke presenteer?" „Ok nie", toen wees ie op 'n bordje: Ver- boden te Rooken. „Zrjn jullie hier nie verzekerd", vroeg den Blaauwe. „Vraagt da maar aan den president", maakte den marechaussee er z'n eigen af. „Zoo gaauw as ik 'm weer 's spreek", zei den Tiest. Toen begost 't spel. Den Fielp zat er in! „Wel potdorie", vier ie uit en meteen sloeg ie mee zijn vuistje ter grootte van 'nen roggemik op 't tafeltje: ,,nou had ik ze zoo sctooon! 'Hedde 't ge zien, brigges? Is 't nie om, nou nooit meer 'n kaart in oew haanden te nemen?" Wij plazier, dat verstaat ge! Daar wierd gelachen, gekwekt, en daar stond opeens 'nen deftigen meneer in 't deurgat, die ons vroeg wat we hier uitspokten. Den Fielp stond op, trok 'm bij zijnen rev£r en zei: „hedde gij verstajum van proppen, menier? Nou motte toch 's zien. Ik heb deus kaarten, ik piek begrepte, ik speul ditte veur, schuppenzeuven, maar de twee en de vier en de zes heb ik in haanden en nouw, potdorie, nou zitten daar den Drd en den Blaauwe zonder schuppen in d'r haanden! Den Joost gooit de vijf en ik hang! Is 't nie godgeklaagd, menier? Bij den tweeden slag? Wlaant 'k had m'nen piek al binnen, mee deus haas, kek..." hij draaide zijnen slag. Daar was geen woord tusschen te brengen. Als den Fielp in 't vuur van 't kaartspul is, dan kaart ie mee zijn voile driehonderd pond lichaamsgewicht en dan zet ie 'n stem op, dat 't allegaar rammelt. ,.Ge had de twee veur motten brengen," zee den Jaan. ,,Wie houdt nouw toch de twee in z'n boerenvlerken, as ie...!" „Houde gij oewen mond, sufferd," comman- deerde den Fielp: „mokte gij maar persessen- vanbaal, kever; reken maar da'k oe helpen zal in den Raad, bij de algemeene beschou- wingen, oofdstuk pliesie!" Toen liet den Fielp dieen menier zijnen jas los. Nou, ge kost goed zien, waar ie 'm vast had gebad...! Kever, sufferd?" zee den Jaan: „al zijde gij nou honderdduuzend keer lid van den Raad, ik zet oew op de bon, edelachtbare! Brigges gij zijt m'nen getuige: beleediging van 'nen am<bten££r in z'n fungsie!" Hij was er bij gaan staan, zoo kwaad was ie! Want wat den Fielp nou gezegd had, algemeene beschouwingen,hoofdstuk politie, z'n feest viel in duigen...! Den Blaauwe schupte Janus z'n stoeltje zachtjes weg. En als den Jaan weer ging zitten, ge verstaat...! Hij kwam op z'n ge witwel op den vloer terecht en hij kon daar nog weinig hebben, vanwege de pas genezen blaauwe plekken...! Hij glom van woede. Wreef over z'n broek. Schold, tierde. Zeiden hadden wij zo'n leut g'ad onder 't kaarten. En nou was 't spul nog pas aan den gang! Den marechaussee stond sjuust te kijken of ie kramp in den buik had en daarvan niks mocht laten merken...! Fin dieen meneer, die geen woord meer ver- staanbaar had kunnen maken, die stond te kijken of de weareld verging en hij 't geen onaardig schouwspel vond. (En als ik naar die twee menschen keek, dan kreeg ik 'n heel eigenaardig voorgevoel. ,,En gij zet dat allegaar in de notulen, de Bie," commandeerde den Fielp naar onzen feestsecretaris: ,,ge leest ze veur op onze eerstvolgende vergadering van de feestcom missie." „Wlat voor feestcommissie is dat?" vroeg dieen meneer. ,,'t Gaat oew eigenlijk gin bal aan," zee den Fielp: ,,'t is ge-eim, maar daar gij toch nie op Hulvenout woont, de kwestie is deuze, die lapswaans" hij wees den Jaan aan ,,die gaat 1 Januari mee pensioen en nou zet- ten we 'n feest in malkaar veur 'm. Onder- tussichen doet ie niks aanders as ons dwars zitten, hij is zoo nuuwsgierig as 'n wijf en zoodoende heb ik 'm lest, in m'n kwalleteit van veurzitter, deur den Blaauwe (Martinus, Judocus, Simon Bastiaansen boog) huit de ge- eime feestvergadering laten sallemaanderen en daarom zijn me nouw ier, waant dieen ge aktbal, onze Sjerlok Holmes, hee verbaal ge- mokt...! Heb ik er 66n woord om gelogen, van Ge-aktballum?" zoo keerde den Fielp z'n eigen nijdig naar den Jaan. „Neee," zee den Jaan: ,,ge wit genogt da'k er spijt van heb en da'k nie wist da jullie daar veur mijn 'n feest aan 't regelen waren!" Daar was weer geen woord tusschen te krijgen geweest. Maar dieen menier, die nog geen tijd had gekregen om zijnen hoed af te zetten of z'n parapluie op te bergen, liep plotseling w§g, of ie of ie nouja, of ie den trein moest halen. Toen ging er 'n belleke...! Daar zouden we 't hebben. Den Fielp stak zijnen kaartenstok in den zak. Hij was wit van kwaadheid. De marechaussee, die op 't belleke was weg- gegaan, kwam terug om Janus te roepen. Adrianus van den Heuvel?" „Ben ik", zee Janus kordaat. „Voor den Rechter-Commissaris komen." .jPresent", zei Janus manhaftig en toen borstelde-n-ie z'n eigen wat proper. „Weten jullie wie dieen meneer van daar- sjuust was?" vroeg den marechaussee mee 'n veulbelovend gezicht. Wij zwegen van 'n drukkend voorgevoel...! ,,Den Rechter-Commissaris!" Wij zwegen weer! Keken malkaar is aan. Toen zuchtte den Fielp„da's dan vanmid- dag zooveul as mijnen tweeden vuilen piek... plazierige kermis, Fielp!" 't Was heel stillekes in de getuigenkamer geworden. Maar maar maar wat was dat? Daar wierd aan den anderen kant van den muur iemand uitgefoeterd..., de spanen spron- gen er af...! Dat dat was de stem van dieen Rechter...! Tien minuten later kwam den Jaan binnen. Wit as 'nen doek. ,,Mmmmannen", zee-t-ie heesch: „de zaak gaat nie deur..., ik heb ze ge- sust Amico, ik dooht da'k wa kreeg van 't lachen. Maar 'n plazier g'ad op de kermis! Plazier...! Trui heeft nog geen Woord teugen me ge sproken. En 't is nou Dinsdagavond. Kom ik schei er af. Over 't feest, als 't zoover is! Toch maar veul groeten van Trui en als altij, geen haarke minder van oewen toet a voe DRe. HET DUITSCHE S.S. „INSTERBURG" ALS VERLOREN BESCHOUWD. Nog steeds is men zonder bericht van het s.s. „Insterburg" van de Kohlen-Import Poseidon Schiffahrt A.G. te Koningsbergen. Het 865 bruto registerton metende sehip was Donderdag 17 October des middags te half e6n van Rotterdam vertrokken met een equipage van 14 man. Het had een lading kolen en cokes van de cokes ongeveer 125 ton aan dek en zou door het Kaiser-Wilhelm-kanaal naar Koningsbergen varen. Het is echter nog steeds niet te Brunsbuttel-Koog, waar het had moeten zijn, aangekomen. Geen enkel kust- station en geen enkele boot heeft tot nog toe een spoor van de ,,Insterburg" kunnen ont dekken, zoodat de reederij vreest, dat het sciiip met man en muis in de zware stormen der laatste dagen is vergaan. Hiertoe is te meer aanleiding, doordat te Egmond aan Zee op Vrijdag 18 October, zooals gemeld, een red- dingsboot is aangespoeld, terwijl zich in die boot o.m. een reddingsboei, gemerkt Inster- burg-Koningsberg, bevond. De aanwezigheid van deze reddingsboei in de boot doet, volgens de reederij, vreezen, dat de ,,Insterburg" aan het zinken was, daar een reddingsboei niet tot de normale uitrusting der reddingsboot be- hoort. Na de boot zijn bovendien nog 3 red- dingsboeien aangespoeld. Er bestaat dus gegronde vrees, dat nog een derde schip ter hoogte van Egmond aan Zee verongelukt is, helaas dan zonder dat men er iets van gemerkt heeft of eenige reddings- poging heeft kunnen doen. SMOK^KEL-TOONEELEN AAN DE BRABANTSCHE GRENS. De belasting-ambtenaren, dienstdoende in de z.g. „Reuver" onder Alphen (N.-Br.) die dage lijksch handen vol werk hebben met het van- gen van smokkelaars en het aanhalen van allerlei goederen bij duizenden kilo's, zagen Donderdagmiddag een verdachte" auto uit het Zuiden naderen. Maar de chauffeur, sedert lang bedreven in het vak, bespeurde het ver- raad in de verte en draaide rechtsomkeerd. Maar hij zag zich daarbij verplicht een mullen zandweg in te slaan. Derhalve konden de be lasting-ambtenaren hem wel per fiets achter- na. Het werd een ietwat hobbelige achtervol- ging, maar de smokkelaar hield moedig het roer recht en slaagde er in alle obstakels te overwinnen tot hij eindelijk den verharden weg RielTilburg bereikte. Dit voorziende had een der achtervolgers middelerwijl een perso- nen-auto in gebnuik genomen en daarmede ging het nu in ijlende vaart op Tilburg toe. Op het Korvelplein had het eerste treffen plaats. Met de eene hand sturend, met de an dere schietend vielen er nu verschillende scho- ten. Zoo ging het verschillende straten door, tot panischen schrik der omwoners. Eindelijk in de Hobbemastraat verliet de smokkelaar, die later werd gearresteerd, waarbij hij de Tilburger D. bleek te zijn. met een sprung zijn auto en sloeg op de vlucht. De auto botste tegen een huis aan. Bij onderzoek bleek hij 500 K.G. suiker te bevatten. Alles werd in beslag genomen. De smokkelaar, die werd gearresteerd, is later op vrije voeten gesteld. ONBEWAAiKTE OVERWEGEN. De 4'3-jarige M. K. Hailing, bouwkundig op- zichter, wonende aan den Graaf Florisweg te Gouda, is Vrijdagmiddag tegen vijven op den onbewaakten overweg aan den Kerkweg te Waddinxveen met zijn motorrijwiel tegen een locaaltrein van den dienst GoudaBoskoop Alphen gebotst, die om 16 u. 44 uit Gouda was vertrokken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5