ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IE Ki 9Q< AYA heel fjjn \RAVANEN ?d en toch,, goeoKoop De werking von ABDIJSIROOP is versterkt! No. 9367 VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 75e Jaargang Binnenland xware pru,w extra kwautei T TWEEDE BLAD ii —HP win I in ii'ii linn TER NEUZENSCHE COURANT K.ONINKLIJK BEZOEK AAN HET WERKKAMP ONDEB EDE. Woensdagmiddag ongeveer half drie, heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het werkkamp voor jeugdige werkloozen. Het Wjjde Veld, op de Ginkel onder Ede. H.M. werd door het bestuur der vereeniging ont- vangen. Aanwezlg waren, het Tweede Kamer- lid, de heer Smeenk en de heeren Hemmes en ir. Westhof, die H. M. in het kamp rondleid- den. De Koningin stelde met veel belangstel- ling op de hoogte van den gang van zaken en ondertoield zich met den kampleider, den heer Tammdnga. De wijze waarop de jongelieden word-en bezig gehouden en de cursussen, welke worden gegeven, zoowel als de genoegens die men hun voor ontspanning verschaft, badden Haar belangstelling. Nadat H. M. door de dames, die voor de huishouding in het kamp vertoeven, een thee was aangeboden, werd een rondrit gemaakt langs de ontginningen in de bosschen. Daar werd H. M. voorgelicht door den heer Lonk- huizen van de Heidemaatschappij, alsmede door den heer Slagmolen, opzichter, die met de leiding van het werk is belast. Ook daar onderhield de Koningin zich met de jongelui. Ndemand wilde de Hooge BeSbekster over- slaan. Toen haar bleek, datzij in het begin een groep was voorbijgereden, stond Ze er op, oan „den weg terug" te maken en „de onge- ziene ploeg", zooals Zij het noemde, alsnog te bezoeken. Ook een der jongens, die juist tbee kwam brengen, werd aangeroepen om door H. M. te worden toegesproken. Bij dezen terugrit had een der groepen de gelegenheid, om zich langs den weg op te stellen en H. M. toe te juichen. Haar vertrek maakte H.M. den kamp- commandant Haar oompliment voor zijn ar- beid en den heer Smeenk verklaarde Zij„Hoe langer je hier bent, hoe meer enthousiast je wordt!" Qmstreeks half vijf vertrok H. M. de IKonin- gin weer in de richting van Arnhem. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Het nieuw gekozen lid de heer Tj. Krol (vacature-Snoeck Henkemansjl legt de voor- geschreven eeden af en neemt zitting. Verschillende kleinere wetsontwerpen, o.m. naturalisaties betreffend, worden aonder debat en z.h.s. aangenomen, evenzoo het wets ontwerp tot wijziging van de luchtvaartwet. De Internationale sancties. Aan de orde is het wetsontwerp, betreffende de sancties. D« heer Zandt (i&t. Ger.) heeft hezwaren tegen den Volkenbond, die niet kon voorko- men, dat het sterke Italie het zwakke Abes- sdnie naar den keel greep. De heer Joekes (V.-D.) zegt, dat na teleur- stellingen by andere gewapcnda conflicten, thans de houding van den Volkenbond bemoe- digend is. De oeconomische sancties zyn, mits goed toegepast, van verre strekking. Spr. betreurt, dat eenige ledien van den Vol kenbond aan de sancties niet mede werken. Spr.'s fractie staat in deze materie aan de zgde van de regeering. De beer Lingbeek (Herv. Ger.) betoogt, dat de Volkenbond geen oorlog kan beeindigen, maar wel het kwaad beperken. De heer Vliegen (S.-D.) betoogt, dat Neder- land moet voldoen aan zijn verplichtingen van het lidmaatschap van een belangrijk lichaam ato den Volkenbond. BENOEMING EN ONTSLAG BIJ CRISIS- INSTELLJNGEN. De rechtsvorm van verschillende crisis- instellingen maakte het tot dusver mogelijk, dat er by zulke crisis-instellingen personen aangesteld of ontslagen werden, zonder dat de minister, die in laatste instantie verantwoor- deiyk is voor het crisisbeleid en die in geval van ontslag herhaaldelgk personen bij zich kreeg, die zich op hem kwamen beroepen, er directe zeggenschap over had. Hy had alleen de be- voegdbeid benoemingen of ontslagen te be- krachtigen dan wel ongedaan te maken, kon echter niet zelf de personen, die bij daarvoor in aanmerking aehtte te komen, aanstellen of ontslaan. De nieuwe minister van landibouw en visscherij dr. Deckers, heeft hierin sedert kort verandering gebracht en bepaald, dat elk geval van bemoeming of ontslag voortaan door hemzelf zal worden beslist. ONDERSOHEIDING VAN EEN NEDERLANDSCH LANDBOUW-EXPERT. Tot vice-president van het Intemationaal Landbouwinstituut is verkozen de Nederiand- sche gedelegeerde Dr. J. J. L. van Ryn. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van het instituut, dat het vice-woorzitterschap door een niet-Franschman wordt bekleed. De ver- kiezing beteekent een bijzondere onderschei- ding voor Dr. Van Rijn, die vele jaren secre- taris van het instituut was en dit ambt bin- nenkort zou neerleggen. Zij is tevens een vol- doening voor de Nederlandsche delegatie. HET SANCTIEONTWERP. Nu de Tweede Kamer is klaargekomen met die behandeling van het z,g. sanctie-ontwerp, dan zal de Eerste IKamer hedenavond bij een- komen om het in de afdeelingen te behandelen, tenelnde het reeds Zaterdag in openbare be handeling te kunnen nemen. Een en andar vloeit voort uit den wensch van de regeering, dat het ontwerp voor Maandag de Staten- Generaal zal gepasseerd zijn. TARIEFSVERLAGINGEN BIJ DEN P. T. T.-DIENST. Met ingang van 1 November. Nu men de uitkomsten van de Posterijen over dit jaar eenigermate kan overzien, waar- bg blijkt, dat het batig saldo grooter zal zijn dan men verwaehtte, heeft men het het juiste oogenblik geacht, over te gaan tot nog enkele zeer gewenschte tariefsverlagingen. Deze ver laging zal ingaan op 1 November a.s. Zulk een verlaging zeide de directeur- generaal van de P.T.T. ir. Damme in een pers- gesprek -geeft in het begin steeds een terugslag op de ontvangsten. Aangenomen mag worden dat met 1 Januari de verlagingen bij bet publiek voldoende bekend zullen zijn en meer gebruik van de betreffende diensten zullen worden gemaakt. De heer Damme wees erop, dat de mogelijk- heden tot verlaging van tarieven beperkt zijn. Buiten het bedrag aan rente en aflossing, dat jaarlijks aan den Staat moet worden betaald, moet nog een bedrag aan de algemeene middeL len worden toegezegd. Wat dit de laatste jaren 4 millioen, thans heeft de Minister van Financien dit bedrag bepaald op 6% millioen. Was dit laatste niet het geval, dan zouden nog verdere maatregelen kunnen worden genomen, die nu wel in het oog gehouden worden, maar die millicenen k-osten. De mogelijkheid van tariefsverlaging is ove- rigens niet te danken aan het rijkelijk vloeien van de inkomsten, doch aan kosten/besparing en bezuinigingsmaatregelen. Met de Nederlandsche Spoorwegen is over- leg gaande inzake het tarief van postpak- ketten. Intusschen wprdt met doorvoering van de hieronder volgende verlagingen anderhalf millioen prijsgegeven. In de toekomst zal nog verder moeten worden gegaan, zeide de heer Damme. Immers briefport, telegraaf- en telefoontarieven liggen nog steeds booger dan in landen, waar devaluatie is toegepast. Ook aan de lucbtpost wordt gedacht. Wanneer die zich blijft ontwikkelen op deze manier, kan er een oogemblik komen, dat men het natuurlijk gaat achten, dat alle post per vlieg- tuig naar Indie gaat, zoodat iedereen daar- van gebruik kan maken. Maar dan moet men natuurlijk tot geheel andere tarieven komen. Dit hamgt ook samen met de ontwikkeling van de K. L. M. De maatschappij kan thans niet veel miir bergen dan reeds vervoerd wordt. Het beschikbaar komen van meer ruimte be- hoeft echter geen jaren te duren. Het is niet ondenkbaar, dat in den loop van 1937 er reeds iets meer te bereiken is. De tariefsverlagingen zyn de volgende: Port voor nieuwsbladen en periodieken. Aangezien een algeheele tariefsherziening op het punt van post voor nieuwsbladem en periodieken niet mogelijk is, zullen, teneinde aan de groote postgebruikers tegemoet te komen, aan die verzenders, die geregeld be- langrijke boeveelheden periodieken aan den postdienst toevertrouwen, kortingen worden verleend. Buitenlandsche telegram tarieven. Hierbij is de Nederlandsche dienst in het algemeen gebonden aan de desbetreffende Internationale bepalingen. Eenige vryheid bestaat ten opzichte van het minimum-tarief voor telegrammen in het Europeesch verkeer. Dit bedraagt thans 75 cent en zal worden bepaald op 50 cent. Recht wegens telegramadressen. Het recht wegens telegramadressen, dat in de oorlogsjaren op f 60 werd gebracht en sinds 1 Januari 1933 /24 per jaar bedraagt, is toch nog aanzienlijk hooger dan in de meeste andere landen. Dit recht wordt met ingang van 1 Januari 1936 op 12 gesteld. Interlocale g«sprekken. De tariefschaal voor interlocale gesprekken wordt voor de eerste z6ne (tot en met 10 K.M.) 6 cent; voor de tweede zone (tot en met 15 K.M.) 12 cent; voor de derde zone (15 tot en met 25 K.M.) 20 cent; voor de vierde z6ne (25 tot en met 35 K.M. 30 cent; voor de vijfde zone (meer dan 35 K.M.) 40 cent. Ingevoerd is dus een nieuwe zone van 15 tot en met 25 KM. Entreegeld bij telefoonaansluiting. Het entreegeld voor nieuwe telefoonabonn^'s is laatstelijk bepaald op f 12,50. Dit bedrag zal opnieuw verlaagd worden en vastgesteld worden op 6. Extra vergoeding voor tafeltoestel. Voor het gebruik van een tafeltelefoontoe- stel is in de Ryksnetten een extra vergoeding verschuldigd van f 3 per jaar, in verband met de daaraan verbonden hoogere onderhouds- kosten. Daar echter het tafeltoestel meer en meer het nonmale toestel wordt, komt hoe langer hoe sterker de wensch naar vorem de extra vergoeding te laten vervallen. Aangezien echter bij afschaffing van deze vergoeding het aantal aanvragen om tafel- toestellen waarschijnlijk te groot zou worden, zal de extravergoeding alleen worden afge- schaft in de automatische netten. Door de voortgaande automatiseering komt de extra vergoeding dan geleidelijk geheel te vervallen. De vervanging op verzoek van den gebrui- ker van een aanwezig toestel door een ander kost- f 5 voor eens. Verhooging grondabonnement by ult- breiding van het aantal aansluitingen. Het grondabonnement voor een telefoon aansluiting is hooger naarmate het net meer aansluitingen heeft. Bij overschryding van de grens tusschen twee klassen worden derhalve de kosten voor de abonne's hooger. In af- wachting van een nadere regeling, zal de be- doelde verhooging voor de daarvoor in 1936 in aanmerking komende netten niet worden geheven. Het nidiotelefoonverkeer via Londen. Met de Engelsche administratie wordt over- leg gepleegd om te komen tot verlaging van de via Londen gevoerde radiotelefoongesprek- ken. Gedeeltelijk is reeds overeenstemming bereikt omtrent een zeer belangrijke verlaging o.a. in het verkeer met Australie, Britsch- Indie en Znid-Afrika. De tarieven zullen dp een nog nader te bepalen datum worden ver laagd: van Maandag tot en met Vrijdag van 60 op 33,75; op Zaterdag van 41,25 op 22,50. In het radiotelefoonverkeer met Noord- Amerika, waarvan reeds eerder het tarief ver laagd werd, zal nog een verlaging van f 3,75 worden toegepast. Radiotelefoonverkeer met Nederl.-Indie. Om het gebruik van abonnementsgesprek- ken aan te moedigem, is in overleg met de In- dische administratie besloten de bezwarende voorwaarde, dat de minimum duur van een abonnementsgesprek zes minuten bedraagt, te doen vervallen. Eveneens wordt de ver- plichting om regelmatig wekelyks te spreken gewijzigd in een minimum aantal gesprekken per kwartaal (eventueel, rekening houdend met seizoendrukte of vacantieslapte, het dub- bele cgfer per half jaar). De reductie bedraagt 10- bij 10 gesprek ken per kwartaal; 15 98 by 20 gesprekken; 20 bij 30 gesprekken en 25 bij 40 ge sprekken. Het telegramverkeer met Nederl.-Indie. Deze verlaging werd voor handels- en in- dustriekringen dermate van belang geacht, dat deze reeds onmiddellijk nadat daarover over eenstemming was bereikt, werd ingevoerd, n.l. op 1 October j.l. De tariefsverlaging bedraagt hier 50 cent per wc3rd, zijnde 25 Begcrncn v.ordt met de postpaketten. In aansluiting aangaande de tariefsverla ging by de P.T.T.kan thans worden mede- gedeeld, dat het Staatsbedrijf der P.T.T. met de Nederlandsche Spoorwegen tot overeen stemming is gekomen over een tariefverlaging van paketten. Voor wat de posterijen betreft wordt bet tarief der paketten tot en met 1 K.G. gebracht van f 0,30 op f 0,20; de prijs van paketten boven 1 tot en met 3 K.G. is nu 0,40; in de plaats daarvan komt een prijs van 0,25 voor paketten van 1 tot en met 2 K.G. en van 0,30 voor paketten van 2 tot en met 3 K.G. De spoorwegen zullen hierbij aansluiten door een verlaging van de vervoerkosten voor paKetten boven 3 K.G. Voor eenige van de voorgenomen tariefs- wijziging wordt goedkeuring bij Kon. besluit vereischt. f/Th \mm (Ingez. Med.) RIJKSBEGROOT11NG VOOR 1^36. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. De alge-meene besehouwingenl Aan het Voorloopig Verslag over hoofd- rtuk I algemeene beschouwingenO der rijks- begi-ooting 1936 wordt ontleend. dat nu eerst kort geleden bij de hervatEing van de beraadslagingen over het wetsontwerp tot verlaging van de, openbare uitgaven in de Kamer uitvoerig van gedacthten gewisseld is over de jongste kabinetserisis, men vrijwel algemeen van oordeel was, dat het weinig zin heeft daaromtrent opnieuw omvangrijke be- sprekingen te houden. Verscheidene leden, hoewel de moeilijkheden waarmede het kabinet als gevolg van de eco- nomische omstandigheden heeft te worstelen, geenszins onderschattend, verklaarden tegen het gevoerde regeeringsbeieid overwegend be- zwaar te hebben. Zij kwalificeerden dit beleid als eenzijdige aanpassingspolitiek.. Deze poli- tiek wekt in breede kringen van de bevolking moedelooslheid, waardoor velen een prooi wor den van extremistische opvattingen. Enkele andere leden hadden, zij het op ge heel andere gronden, eveneens zeer ernstig bezwaar tegen het regeeringsbeieid, voorna- melijk omdat het zich niet op den grondslag van Gods Wloord stelt. Algemeen was men van oordeel, dat de ecc- nomische toestand van ons land sedert het vorige jaar nog slechter geworden is. De verlaging van de productiekosten zou, zoo meenden verscheidene leden, verkregen dienen te worden door een samenstel van wet- telijke maatregelen. Bij gebrek daarvan zal huns inziensi aan devaluatie' niet te ontkomen zijn. Vele andere leden kwamen nogmaals tegen deze besohouwingen op en verklaarden, zon der thans hun argumenten op dit punt te wil- len herhalen, in devaluatie gfeen heil te zien. Van verschillende zijden werd erop gewe- zen, dat het streven vanedc regeering naar aanpassing aan een lager levenspeil wordt doorkruist door allerlei maatregelen, die de strekking hebben de kosten van bet levens- onderhoud te verhoogen. Andere leden waren van oordeel, dat de critiek veel onbiliyks bevat, al konden ook zij niet ontkennen, dat op aommige punten een zekere innerlijke tegenstrijdigheid in het be leid der regeering te consiateeren valt. Komende tot het financieele beleid der re geering, werd algemeen het oordeel uitge- sproken, dat de financieele toestand des rijks een somber beeld vertoont. Dit is onvermij- deiyk, zoolang de economische toestand hier te lande blijft achteruitgaan, en dat dit het geval is, achtte men niet voor tegenspraak vatbaar. Verscheidene leden, die den financieelen toe stand van het rijk zorgwekkend noemden, vestigden vcoral de aandacht op de voortdu- rende stijging van de staatsschul-d. Ook de schuldenlas't van provincien en gemeenten is zwaar. Daarom kan in de tegenwoordige moeilijkheden niet worden voorzien door lee- ntngen. Opgemerkt werd, dat op den duur art. 177 der Grondwet zal moeten worden geschrapt, teneinde de schulden van den staat te kunnen verminderen. Zij achten het niet rechtvaardig, dat de uitgaven ten behoeve van degenen, die den staat geld geleend hebben, niet verlaagd zouden m-ogen worden, doch betalingen aan hen, die vo-or den staat arbeid verrichten wel. Algemeen werd, naar aanleiding van de mededeeling in de Troonrede, dat tie regeering in dit zittingsjaar voorstellen aanhangig zal maken tot wijziging van sommige bepalingen der Grondwet, de - vraag gesteld, welke bepa lingen van die wet de regeering in een her- ziening wil betrekken en met welk do el en in PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK (Ingez. Med.) welken geest zij de wijziging daai~vau voor- bereidt. Eenige leden, die den tijd voor een Grond- wetsherziening gekomen achtten, zouden deze willen gebruiken ten einde extremistische ee- volutionairen uit de Volksvertegenwoordiging te kunnen weren. -Sommige leden meenden, dat bet bedrag van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer uit de Grondwet verwijderd behoort te worden, ten einde verlaging daar van mogelijk te maken. Zeer vele leden, van oordeel, dat de Over- heid, en zij alleen, behoort te beschikken over de machtsmiddelen ter handbaving van de openbare orde, hadden met instemming ken- nis genomen van de mededeeling, dat de re geering een wetsontwerp zal in dienen ter voorkoming van particuliere machtsivorming op het terrein van de overheidstaak. Van ver schillende zijden werd op spoedige indiening aangedrongen, mede om een einde te kunnen maken aan op dit gebied reeds ontstane mis- standen. Verscheidene andere leden wenschten uit- breiding van de weermacht niet te aanvaar- den als een middel tot beteugeling van de werkloosheid, als hoedanig zij geen waarde bezit. Eenige leden uitten de klacht, dat de regee ring te vaak gehoort geeft aan wenschen, door luidruchtige demonstraties tot haar ge komen, soms nadat kort tevoren inwilliging van die wenschen aan rastige burgers is ge- weigerd. Verscheidene leden bepleitten een positieve welvaartspolitiek in den geest van het door S.D.A.P. en N.V.V. ontiworpen Plan van den Arbeid. Het geld, benoodigd voor de uitvoe- ring van de groote werken, zal moeten wor den geleend. Verscheidene leden, die tegen bet Plan van den Arbeid bezwaren hadden, waren van oordeel, dat met het uitvoeren van open- bare werken krachtig moet worden voortge- gaan. Met betrekking tot bevordering der indus- trialisatie betreurden verscheidene leden, dat de regeering zooveel kostbaren tyd heeft laten teloor gaan. SHet stellen van vestigingseiscihen zoowel voor industrieele ondernemingen als voor den middenstand, werd door verschillende leden een wenscheiyke maatregel geacht. Verscheidene leden waarschuwden tegen vervanging der contingenteeringsmaatregelen door invoerrechten. Andere leden meenden, dat door heffingen aan de grens in meer dan een geval verbete- ring zal worden verkregen. iBij vele leden had de aankondiging, dat de regeering ibelastingverzwaring onvermijdelijk acht, emstige teleurstelling gewekt. De hoofdvraag is, of verdere belastingver- hoogingen oeconomisch nog wel te verant- woorden zijn; zij vestigden er de aandacht op, dat in geen geval mag worden overgegaan tot belastingverhoogingen, welke de moeiiyk- heden van het bedrijfsleven nog verder zou den vergrooten. Een uitzondering dient even- wel gemaakt te worden voor de voorgestelde belastipg op buitenlandsche pleizierreizen, welke oeconomisch ongetwijfeld wel te ver- antwoorden is. O.m. werd in dit verband gevraagd of de regeering afziet van verdere behandeling der beide by de Kamer nog aanhangige wetsont werpen betreffende het heffen van een crisis- inkomstenbelasting en betreffende het heffen van belastingen van besloten vennootschap- pen. *3 a< Voorts werden in het bijzonder bezwaren geuit tegen de voorgenomen verhooging van de Omzetbelasting. Voor zoover behoud van den tegenwoordi- gen accyns op bier en gedistilleerd niet toe- reikend is om de 12 millioen, welke de regee ring van de opcenten op de omzetbelasting verwacht, te vervangen, zouden eenige leden in het verschil willen voorzien door het hef fen eener crisis-inkomstenbelasting; eenige anderen door middel van een crisiswinstbe- lasting. Een aantal leden verklaarde zich voorstan- der van het invoeren van een vrijgezellenbe- lasting of verhooging van de bestaande be lastingen voor vrijgezellen. De voornemens der regeering inzake de ambtenaarssialarissen ontmoetten bij verschei dene leden emstige bedenking. Zeer vele leden stemden in met de rede, welke de Minister van Buitenlandsche Zaken te GenOve gehouden heeft. Een aantal leden, van oordeel, dat de toe stand op het gebied der particuliere machts- vorming emstiger is dan de regeering zich biykbaar voorstelt, verklaarde in het optre- den van' de N.S.B., zoowel door haar weer- middelen als door haar publicaties, een ern stig gevaar voor den staat te zien. Deze leden drongen aan op een verbod van het orgaan „Volk en Vaderland", waarin de ministers der Kroon op de ergelijkste wijze worden beleedigd. Andere leden meenden, dat een verbod van dit orgaan daargelaten of dit overigens aanbeveling verdient niet mogeiyk is; meer dan tot dusverre geschied is moet h.i. echter repressief worden opgetred-en tegen artikelen en platen met een beleedigend karakter. Dit geldt evemvel, zoo voegden sommigen hieraan toe, niet alleen voor de nationaal-socialistische pers. Eenige leden waren van oordeel, dat het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de NjS.B. behoort te worden opgeheven. An deren kwamen met nadruk daartegen op. Verscheidene leden achtten het niet juist, dat de regeeringspersdienst wordt gebruikt als een middel om de meening der regeering te verbreiden. (Hiervoor is, naar zij meenden, die dienst niet ingesteld. Anderen keurden het geenszins af, dat de regeering zich van den persdienst bedient ter verbreiding van haar opvattingen. DE GOUDVOORRAAD VAN DE NED. BANK GESTEGEN MET BUNA NEGEN MILLIOEN. Blijkens de verkorte balans van de Neder landsche Bank bedroeg de goudvoorraad op 21 October 570.724.431, dit is 8.910.380 meer dan op 14 October. De zilvervoorraad steeg met f 452.980 tot f 20.785.893. Eankbiljetten en assignation in omloop alsmede rekening cou rant-saldi beliepen 826.550.939 of f 30.186.492 meer dan een week tevoren. Het gouddekkingspercentage bedroeg 60. DE STIJGING VAN DE LEVENSMIDDELENPRIJZEN. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft een brief aan den voorzitter van den Ministerraad gezonden, waarin wordt aange drongen op maatregelen, welke tot verlaging van de prijzen der vooraaamste levensmidde- len kunnen leiden. Men dioelt hiermede op verschillende andere regeeringsmaatregelen die deze prijsstijging in de hand werken, een prysstijging waarvan men vreest, dat zij zich in de komende maanden nog zal voortzetten. In het bijzonder heeft het N.V.V. bij den ge nomen stap bij de regeering de belangen van de minstdraagkrachtigen, werkloozen, maar ook nog werkenden, op het oog, voor wie de komende wintermaanden toch al groote moei lijkheden zullen brengen. HET TOESTEL OHOE OPNIEUW NAAR DE WEST. Het toestel Ohoe, de Fokker F 18 van de K.L.M., die thans in Nederland is om hersteld te worden, na het vlieg-ongeluk in de West, op 19 November naar de West teruggezonden worden aan boord van het Nederlandsche etoomsehip Alkmaar. Zooals bekend, zijn de vleugals van dit toe stel in de West achtergebleven. Alleen de romp had herstelling noodig. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berusl op de g[eneeskrachl van exiracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol- gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoestslillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltreiiender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen Een ongeevenaarde werking tegen-. hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 «iag*n 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij ▼oortgezet gebruik voordeeliger! iIngez. Med.) BESTRIJDING WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. De Minister van Sociale Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderscheddene pro vincien geschreven dat gelijk dezen oolleges bekend is de werkloosheid in ons land ook voor de jeugd een grooten omvang heeft aan genomen. Reeds eenige jaren houdt de over- heid zich met dit vraagstuk bezig en nog in de jongste Troonrede is medegsdeeld dat aan deze aangelegenheid meer dan gewone aan dacht zal worden geschonken. Onderscheidene vereenigingen, gemeente- besturen en ook het Rijk hebben in den loop der laatste jaren gedaan wat mogeiyk is, om de gevolgen, welke uit deze jeugd-werkloos- heid voortvloeien, zooveel mogelijk te lenigen. Bij de regeering bestaat dan ook groote waardeering voor hetgeen tot nu toe ten aan- zien van de jonge werkloozen is gedaan. Dit neemt evenwel niet weg dat het vraag stuk steeds moeilijker wordt. Daardoor wordt de noodzakelijkheid om naar nieuwe wegen om te zien, welke kunnen worden ingeslagen om Sen nood te lenigen, grooter. Nu is, zoo gaat de Minister van Sociale Zaken in zijn schrijven verder, eenige maanden geleden een Rijkscommissie in het leven geroepen. welke zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid ond_er de jeugd bezig houdt. Deze commissie, waarvan de Minister van Sociale Zaken als voorzitter optreedt, heeft thans een plan ingediend, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid voor de jonge werkloo zen belangrijke nieuwe mogelijkheden biedt. Het plan beoogt nl., zonder dat oudere werk- lieden uit het bedrijfsleven worden gestooten, nieuwe tot nu toe ongebruikte werkgelegen- heid voor jongeren open te stellen. Voor de verwezenlijking van dit plan is het echter noo dig, dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheele overheid medewerkt. Zoowel krach-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5