Het proces tegen de Ossche misdadigers. Gemengde Berichten VERBODEN TE VOETBALLEN. de aardappelen een dergelijke heffmg toe te nassen terwijl dit niet het geval is met an dere 'gewassen, zooals b.v. rogge, erwten, gerst en booRen die eveneens een toeslag ont- Vavoorts was bet Dag. Bestuur van oordeel dat de aardappelteelt kan worden gehmiteerd tot een oppervlakte gelijk aan die van 1935. Steunmaatregelen voor kleine landbouwers. Met belangstelling werd kennis genomen van een rapport over den toestand der kleme land- bouwbedrijven, dat werd uitgebracht door een commissie uit de Geld. Overijsselsche Mij. van Landbouw. De eonclusies welke aan dit rap port zijn toegevoegd, komen m hoofdzaak overeen met die welke zijn opgenomen in een desbetreffend rapport dat eertijds door de Z. L. M. werd uitgebracht. Resloten werd nogmaals bij de Inspectie der Werkverschaffing er op aan te dringen da ook kleine landbouwers in de Rijkssteunrege- ling kunnen worden opgenomen. Alg. vergadering Landbouw-Comite. Naar de ale vergadering van het Landbouw-Com., die op 18 en 19 Oct. 1935 te 's Gravenhage zal worden gehouden, werden afgevaardigd de heeren A. I. Leenhouts te Retranchement en S. J. de Regt te Wissenkerke. ITrgentieprogramma tuinboujiv. Behoudens enkele kleine opmerkingen heeft het Dag. be stuur, gehoord het advies van de Tumbouw- commissie, zich vereenigd met het urgentie- programma voor den tuinbouw, dat door het Landbouw-Comite is opgesteld. Urgentieprogramma landbouSw. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het ont- werp-urgentieprogramma 1935, zooals dit is vastgesteld in eene bespreking van de Dag. Besturen der 3 Centrale landbouworganisaties en de F. N. Z. Besloten werd het Landbouw-COmite te verzoeken met kracht aan te dringen op hand- having der verhoogde monopolieheffingen, daar deze de basis vormen voor een loonend akkerb ouwbedrijf Pachtvraagstuk. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd een adres gezonden waarin de bezwaren der Z. L. M. tegen, de aanhangig gemaakte ontwerp-Pachtwet wer den uiteengezet. Verzocht werd het onderhavig ontwerp pachtregeling in te trekken of desnoodig het te verwerpen met verzoek aan de regeermg zoo spoedig mogelijk een nieuw ontwerp in te dienen dat rekening houdt met de bezwaren en wenschen in het verzoekschrift geuit, dan wel door amendeering op het huidig ontwerp dit grondig te veranderen in den vereischten zin. Begrtooing Z. L. M. Besloten werd de ont- werp-begrooting voor het jaar 1936 onveran- derd aan het Hoofdbestuur ter goedkeuring voor te dragen. Boekhoudbureau Z. L. M. Besloten werd de aandacht der leden nog eens te vestigen op de wenschelijkheid de boekhouding hunner be- drijrven te doen bijhouden door het Bureau van bun eigen organisatie: de Z. L. M. Het bijhouden eener goede landbouwboek- houding wordt steeds meer een vereischte, vooral nu in verband met de tijdsomstandig- heden de bedrijfseconomische vraagstukken meer op den voorgrond treden en ook de landbouwvoorlichtingsdienst zich meer spe- ciaal op dit terrein gaat begeven. Export consumptieaardappelen. De afdee- ling Hoek heeft verzocht te willen bevorderen dat de vastgestelde minimummaat van 50 m.M. voor export van consumptieaardappelen naar Belgie komt te vervallen, daar deze maatregel funest is voor de export en het voor de landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen onmogelijk maakt een afzetgebied te vinden voor de kleinere aardappelen. Uit ingewonnen advies is gebleken, dat deze maatregel die door de Nederlandsche Akker- bouiwcentrale in overleg met de Belgische in- stanties is genomen vooralsnog niet zal kun nen worden gemist, daar de belangen der pootgoedfcelers door opheffing van deze maat regel ten zeerste zouden worden geschaad. Opening en sluiting der jacht. Het Land- bouw-Comitd zond een afschrift van een schrijven van het College van Gedeputeerde Staten van Groningen betreffende het slui- ten van de jacht op patrijzen voor de provin- cie Groningen voor het jachtseizoen 1935 1936 tot 1 Januari 1936 toe te staan. Aan het Landbouw-Comite werd medege- deeld dat de jacht op patrijzen in Zeeland eerst sluit op 31 Dec. 1935, terwijl ook ten opzichte van wijziging van sluitingsdata der jacht op andere wildsoorten geen verzoeken zijn ingekomen, noch wenschen zijn vemo- men. Grondbelasting. Kennis werd genomen van een schrijven dat de 3 centrale landbouw organisaties hebben gezonden aan den Mi nister van Financien, waarin wordt verzocht om de werking en toepassing der grondbelas ting, welke onbillijk wordt geacht in studie te nemen en ten spoedigste te komen met voorstellen tot afschaffing of althans ten minste tot herziening en vermindering van deze belasting. Hoofdbestuurs- en alg. vergadering. Be sloten werd de e.v. Hoofdbestuursvergadering te houden op M'aandag 18 Nov. 1935 en de alg. vergadering op Dinsdag 3 Dec. 1935, beide te Goes. Varlichting boerenwagen. Heet Dag. be stuur was van meening, dat de nieuwe voor- schriften in de Motor- en Rijwielwet, waarbij is bepaald dat voertuigen, waaronder ook de boerenwagens vallen, moeten zijn voorzien van een drietal lantaams van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons- opgang, groote practische bezwaren mee- brengen voor het landbouwbedrijf, inzonder- heid ten tijde van het bietenvervoer. Besloten werd het Landbouw-Comite te verzoeken pogingen aan te wenden om wijzi ging van dit voorsohrift te verkrijgen indien zin dat deze bepaling eerst van kracht wordt gedurende het tijdvak van een uur na zons ondergang tot een uur voor zonsopgang. Te- vens zal in dezen de medewerking van de K. N. A. C. worden gevraagd. Beperking melksteun. Algemeen was men van oordeel dat het niet meer dan billijk kan worden geacht dat degenen die gedupeerd zijn door het uitstel tot invoering van de beperking melksteun op een of andere wijze worden schadeloos gesteld, 't zij door een financieele tegemoetkoming, 't zij door een vergrooting der toewijzing van kalveren of extra-steun melkkoeien. Een schrijven werd tot het Landbouw-Com. gericht met verzoek een zoodanige regeling bij de betreffende instantie te willen bevor deren. Toewijzing mestvarkens aan de provineie Zeeland, Het Dag. bestuur vemam met vol- doening dat de drie C. L. O. besloten om er bij de Ned. Veehouderij-Centrale op aan te dringen de toewijzing van mestvarkens aan de provineie Zeeland te verhoogen en dat zij zich kunnen vereenigen met het voorstel o.a. van de Z. L. M. om bij de toewijzing van mestvarkens eerst de huisslacbtingen en de kleine bedrijven veilig te stellen en op de over- blrjvende varkens eventueel een aftrek toe te passen. [Het werd onmogelijk geacht de aan Zeeland toegewezen varkens van 37810 stuks te ver- deelen over de varkenshouders van onze pro vineie Het aantal varkens dat Zeeland is toe gewezen dient aanzienlijk te worden verhoogd. Het werd niet juist geacht dat de L. C. O. v. Z. een toewijzing zou doen met de moge- lijkheid dat deze straks zou worden verhoogd. Een dergelijke toewijzing zou slechts een be- grijpelijke groote ontevredenheid meebrengen, vooral bij die landbouwers met weinig z.g. gesteunde gewassen die sinds jaren gewoon waren varkens voor den handel te mesten en als gevolg van de aan Zeeland opgelegde be perking vrijwel geen varkens zouden kunnen worden toegewezen. Toewijzing kalveren 1935. Ten aanzien van de kalvertoewijzing 1936 werd het gewenscht geoordeeld om geen onderscheid te maken tussehen een toewijzing van vaars- en van on- geregistreerde stierkalveren. Een afzonderlijke toewijzing van vaars- en stierkalveren brengt groote practische bezwaren met zich. Voor lang niet alle bedrijven is het b.v. mogelijk ossen te weiden, terwijl zij bij het houden van vaarskalveren de mogelijkheid hebben deze vet te weiden of als kalfvaars te verkoopen naar Belgie. In verband met de mededeeling van den minister van Landbouw en Visscherij dat de melksteunbeperking in elk geval be- gint, werd een afzonderlijke toewijzing van vaars- en stierkalveren ook niet noodig ge oordeeld. Verplichte castratie van stierkalveren. In geval bij de kalvertoewijzing 1936 toch on derscheid zou worden gemaakt tussehen vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalve ren was het Dagelijksch Bestuur van de Z. L. M. van oordeel, dat een verplichte castra- tie van ongeregistreerde stierkalveren voor de Zeeuwsche toestanden niet kan worden aanvaard. Besloten werd aan den Minister van Landbouw en Visscherij te verzoeken een verplichte castratie voor 1936 niet goed te keuren. Lid, commissie van toezicht R. L. W. S. Be sloten werd als lid der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Goes in de vacature van wijlen den heer W. P. Ver- planke ter benoeming voor te dragen de hee ren Joh. le Clercq te Retranchement en Iz. LuteijnLeenhouts te Zuidzande. TehverkstelUng landarbeiders. Besproken werd de regeling welke is getroffen voor de tewerkstelling van landarbeiders met loontoe- slag in de bedrijven. Alhoewel van deze regeling betrekkelijk weinig gebruik is gemaakt, werd besloten nadere informaties in te winnen, teneinde voor het volgend jaar een betere regeling te verkrijgen en er op aan te dringen dat deze vroeger dan dit jaar bekend zal worden ge maakt, opdat men tijdig gereed kan zijn. Donderdag werd voor de Rechtbank te Den Bosch de behandeling voortgezet tegen de misdadigers van Oss en omstreken. Het eerst werd behandeld de Roofoverval wegens medeplichtigheid twee jaar gevange- nisstraf met aftrek. S. vraagt om een voorwaardelijke veroor- deeling. Mr. Lelyveld, uit Dinther, zegt, dat ver- dachten er eigenlijk meer bijgesleept zijn. Aanvankelijk zou een ander zijn meegegaan. Pleiter vroeg voor S. een gedeeltelijk voor waardelijke veroordeeling; weUicht kan de reclasseering in dezen wat doen. Hetzelfde vraagt hij voor O. Beide verdachten betuigen nog eens spijt en beloven beterschap. Uitspraak over 14 dagen. De gewezen directeur van de wielerbaan staat terecht. Daama staat terecht J. F. A. V., bijnaam Jan Bol, 40 jaar, koopman te Oss, gewezen directeiur van de wielerbaan aldaar, verdacht van opzettelijke brandstichting in het houten paviljoen van het sportpark aldaar, resp. anderen daartoe te hebben aangezet. Deze verdachte ontkent. Hij is er met bij geweest en was thuis. Eveneens ontkent hij de brandstichting te hebben uitgelokt. Hij heeft alleen geweten, dat er brand gesticht zou worden. Hendriks had het voorstel ge- daan Voor f 25 was hij er afhad Hendnks gezegd, en verd. had toen geantwoord: doe het dan maar. Verd. erkent dat ook Sehuyer er wel eens over gepraat kan hebben. Op desbetreffende vragen erkent verd. dat het paviljoen gewoon op slot was. De presi dent merkt op, dat het feit dat het op den bewusten avond open was, erop duidde, dat verd. wist, dat er iets moest gebeuren. Inspecteur Van Kempen handhaaft zijn rap port. Toen hij bij den brand kwam, was het een en al vonkenregen. Get. A. J. Hendriks (Toon de Soep) ver- telt, hoe een en ander in zijn wenk is gegaan, maar wij kunnen er niet veel van verstaan. Hij verklaart o.m. dat verd. hem 50 geboden had, als get. en Sehuyer den brand zouden stichten. Mr. Sassen wijst er op dat get. aanvanke lijk gezegd heeft. het alleen te hebben ge- daan. Get. antwoordde dat hij Sehuyer met had willen verraden. Get. heeft f 50 van verd. ontvangen en daarvan J 25 aan Sehuyer afge- dragen. Verd. herinnert zich niet meer dan 25 gegeven te hebben, maar het is mogelijk dat hij er nog eens 10 bij heeft gegeven. Get. N. Schiuyer, die bij verd. in dienst was, ibekent met H. den brand gesticht te hebben. Het ging niet goed met het paviljoen en get. had gezegd, dat men het moest kunnen ver- rollen, waarop verd. had opgemerkt, dat het maar moest afbranden. H. deelde later aan get. mede, dat verd. eT 50 voor wilde geven. Get. doet mededeeling over de brandstichting. Hij heeft de koolzuurflesch geopend om een ontploffing te voorkomen. Hij heeft in het geheel tweemaal 12,50 ontvangen. Het O. M. eischt wegens medeplichtigheid en uitlokking drie jaar gevangeni.sstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. E. van Zinnicq Bergmann stelt vast, dat verd. nimmer veroordeeld is. De medever- dachten-getuigen acht hij niet zeer betrouw- baar. den B. en van O. te hooren als getuigen tegen Chr. den B. De officier zegt dat dit een meineed wordt. Mr. Schipperyn vindt het eigenaardig, dat Ceelen bevoordeeld wordt. Waarom wordt die niet in deze zaak vervolgd? De president zegt, dat de officier dit dient uit te maken. Daama staat terecht Chr. den B., 32 jaar, arbeider te Oss, verdacht betrokken te zijn ge weest bij de zoo juist behandelde inbraak en geld, daarvan afkomstig, als geschenk te heb ben aangenomen. Hij verklaart nu anders dan voorf den rech- ter-commissaris. Ceelen zegt, dat A. den B. en van O. er wel bij geweest zijn. Zij waren met vieren; de beide B.'s, van O. en getiuige. Get. meent de verd. zijn broer wil sparen, Hij gelooft, dat van O. het voomaamste be- drag van 300 genomen heeft. Het O. M. houdt zich aan de verklaringen van verd. voor den rechter-commissaris en eischte wegens medeplichtigli'Oid aan diefstal en heling drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger Mr. Schipperyn, herhaalt zijn vraag, waarom Ceelen niet vervolgd wordt. Rechter Mr. Schroder: Daar zou ik me maar niet ongerust over maken. Mr. Schipperyn: Daar maak ik me w&l ongerust over. Uitspraak over 14 dagen. ECHTELIJK DRAMA TE DEVENTER. Woensdagnacht hoorden buren in een wo- ning aan den Schoutenweg te Deventer bij de familie de Wit een hevig tumult. Even later snelde de man in groote opwinding naar buiten. In de woning vond men zijn bewustelooze vrouw, badend in haar bloed. De politie ver- voerde haar naar het ziekenhuis, waar zij in emstigen toestand aankwam. Donderdagochtend was zij bij kennis. De 30-jarige echtgenoot is naar het krankzinm- gengesticht te Brinkgreve gebracht. Hij was ook vroeger al wegens krankzinnigheid ver- pleegd. De getroffene was 30 jaar, moeder van twee kinderen. Het was niet mogelijk na te gaan, waarmee de man, die den inboedel kort en klein sloeg, de vrouw zoo ernstig heeft kunnen verwonden. AANVARING OP DE LEf&. Op de Lek onder de gemeente Langerak is een aanvaring ontstaan tussehen een afgaan- de motorvrachtboot en een roeiboot van den veerman H. S. Door den schok sloeg een kinderwagen, waarin zich een kind van drie maanden be- vond, over boord. Ook de vader Van Z. uit Langerak geraakte te water. Na veel moeite slaagde men erin den vader te redden. Het kind is verdronken. De kinderwagen is later opgehaald, doch de kleine bevond zich er niet meer in. in de woning van den thans 68 jarigen land- arbeider Lambertus van Bergen. Wat dit feit betreft moge dienen, dat dit gepleegd is op 6 Januari 1934. De buit be- stond uit eenige lakens, een dameszak met een rozenkrans, een beurs en eenige medailles. De daders hebben den diefstal doen vooraf- gaan, vergezeld gaan en volgen door geweld, gepleegd tegen genoemden van Bergen en zijn echtgenoote, die zij krachtdadig vastgrepen, den mond dichtgehouden, op den grond gewor- pen en vastgebonden hebben. Tengevolge van dit geweld is een vinger van Van Bergen krom en stijf gebleven. Onder beschuldiging, dit feit tezamen en in vereeniging met een of meer anderen te heb ben gepleegd, zullen terechtstaan de gedeti- neerde 22-jarige arbeider Antonius Johannes Ottens en de 19-jarige eveneens gedetineerde schoenmaker Petrus Antonius Schuurmans. Laatstgenoemde is subsidiair ten laste ge legd, dat de anderen het misdrijf hebben ge pleegd en dat hij daarbij behulpzaam is ge weest door buiten op den uitkijk te gaan staan om bij onraad te waarschuwen. Getuige in deze zaak zijn de inspecteur van de gemeente-politie te Oss, de heer P. van Kempen; het echtpaar Van Bergen en de 23- jiarige in het huis van bewaring te Den Bosch opgesloten Hendrikus Adrianus v. d. Putten. O. bekende, dat hij op voorstel van P. de Bie in toegestemd had, met dezen, S. en v. d. Put- ten (de Rut)de inbraak te plegen. Met zwarte lappen had men zich onkenbaar gemaakt. De inbraak had omstreeks half zeven plants V d Putten had de bewoners tegen den grond geworpen en verd. heeft Van Bergen vastge bonden en, toen deze opstond, hem weer neer- geduwd. De Bie zocht het huis af en v. d. Putten hield de vrouw vast. Verd. heeft Van Bergen een kussen op het gezieht geduwd, toen hij veel lawaai maakte. Verd verklaart berouw te hebben. De president zegt, dat het berouw nu te laat komt. Verd. had eerder moeten bekennen. Verd. S. bekent eveneens. Hij heeft alleen op den uitkijk gestaan en is later naar de bioscoop gegaan. Hij heeft niet gezien, wat de anderen in huis uitvoerden. De inspecteur van politie Van Kempen ver klaart dat S. niet bekend was als lid der bende. O. stand minder goed bekend, maar is niet een van de kwaadsten. Get. L. van Bergen zegt, dat drie mannen op den bewusten avond om half zeven zijn huis waren binnengekomen. Zij grepen hem aan en een sopte hem een prop in den mond. Ge- bonden hebben zij hem niet; daar was hij te sterk voor. Hij hoorde zijn vrouw in de keu- ken schreeuwen. Get. is aan de hand gewond, maar weet niet hoe dat gekomen is. Het kan wel zijn door de worsteling. De drie mannen waren gemaskerd. Toen zij weggingen lag de heele boel overhoop. Get. heeft een der mannen het masker afgetrokken, maar hij heeft hem niet herkend.. Hij bevestigt dat de inbrekers touwen en masker hebben achter- gelaten. Hij had de touwen verbroken. l>e vrouw van get. mej. B. Verstegen, 72 jaar, deelt mede, dat een der mannen haar in de keuken had vastgegrepen. Hij vroeg naar gelid, maar zij zeide dat zij het voor de landhuur had weggebracht, wat ook de waar- heid was. Zij zag dat de andere mannen haar man in de kamer op den vloer wierpen. Zij heeft niet gezien, dat zij iets wegnamen, maar er werden drie lakens en n zak met een beurs met geld en medailles vermist. Daama wordt gehoord H. v. d. Putten, bij- genaamd de Rut. Hij erkent het plan voor de inbraak gemaakt te hebben. Met zijn drieen zijn ze naar binnen gegaan en S. bleef op den uitkijk staan. Het O. M. wees erop, dat O. alleen tot drie maanden is veroordeeld wegens wederspan- nigheid. S. heeft een bianco strafregister. De eisch luidt tegen O. wegens diefstal met ge- weldpleging vijf jaar gevangenisstraf, met af trek van de voorloopige hechtenis en tegen S. Verdachte heeft al veel te lang gezeten. Als er sprake is van uitlokking, is dat volgens pleiter de minimaalste graad. Verdachte is aanstonds gestraft met 4 V2 maand zwaar ar rest en is financieel te gronde. Pleiter ver- zoekt zijn client onmiddellijk in vrijheid te stellen, waartegen het O. M. zich verzet. De rechtbank gaat daarop in raadkamer. Zij vindt geen termen, het verzoek van den verdediger in te willigen. Vervolgens staat terecht de 44jarige arbei der N. H. Sch. ter zake dat hij met A. H. op- zettelijk brand heeft gesticht in het genoem- de sportpark. Verdachte bekent. Deze If de getuigen als in de vorige zaak wor den gehoord. Het O. M. eischt wegens brandstichting vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis. Verdachte vindt de straf nogal hoog. Mr. Lelyveld betaogt, dat er geen gemeen gevaar voor goederen bestond en sluit zich aan bij het pleidooi in de vorige zaak. Inbraak te Heeswijk. Vervolgens is behandeld de inbraak in de woning van den thans 85jarigen Karel W ei- deman te Heeswijk, gepleegd in den nacht van 14 op 15 Juli 1934. De buit bestond uit twee horloges, een paar oorbellen, een gouden ring, eenige lepels en vorken, eenige beurzen met geld, een armband en een portefeuille met 300, alles toebehoorende eensdeels aan Weideman, anderdeels aan de 57jarige dienst- bode Sijntje Bruins. De daders hadden zich toegang tot de woning verschaft door uitsnij- ding van een glasruit en inklimming door het raam. Onder verdenking dit feit tezamen en m vereeniging met een of meer anderen te heb ben gepleegd, stand terecht de 29jarige gede tineerde arbeider A. H. den D. en de eveneens gedetineerde 30-jarige arbeider M. van O. Beide verdachten ontkennen. Den B. be- weert dat het allemaal fantasie is. Rijksveldwachter Boutens uit Dinther heeft een onderzoek ingesteld na de aangifte, maar in het huis niets kunnen waamemen. Mej. S. Bruins, dienstbode, zegt dat de in brekers tussehen 12 en 1 zjjn binnen gekomen De bond van de buren blafte. J. P. Ceelen, gedetineerd, verklaart, dat hij met verd. mee naar Heeswijk is gegaan. Verd. den B.: Het is allemaal fantasie. Hij is half gek. Ceelen verklaart verder, dat hij uit het huis van Weideman een koffertje heeft meegeno- men, dat slechts 4 bleek te bevatten. Hij heeft gezien dat den B. een kast met een bei- tel opende en te Oss heeft hij verscheidene voorwerpen in diens bezit gezien. Get. heeft van den buit niets gekregen. Chr. den B., gedetineerd, broer van verd. erkent op den uitkijk te hebben gestaan. Hij was met Ceelen naar Heeswijk gegaan. A. den B. en van O. waren er met bij. De officier waarschuwt dezen getuige, dat hij hem zal vervolgen wegens meineed. Na ver- dere verklaringen van dezen getuige, die niet te volgen zijn, kondigt het O. M. vervolgmg wegens meineed aan. Get. Chr. den B. houdt vol, dat z(jn broer en van O. er niet bij zijn geweest, Ook niet toen het koffertje met den armband enz. werd verdonkeremaand. Het O. M. meent, dat de verklaringen van Ceelen en den inmiddels overleden K. Weide man voldoende zijn voor het bewijs en eischte tegen ieder der verdachten 8 j3^r gevangenis straf Verd. den B. zegt, dat hij bij veroordeeling onschuldig veroordeeld wordt. Hij was toen te Rijswijk aan het werk. Hij kan echter niet precies zeggen wanneer dat was. Van O. houdt ook vol, dat hjj van niets weet. Jhr. mr. C. van Nispen tot iSevenaer zegt, dat toch wel de bezwaren blijken om een mede- verdachte te laten getuigen. Mr. Schipperyn vraagt, de verdachten A. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. De 36-jarige J. H. van Os was Dinsdagmor- gen bezig met het schoonmaken van coupe- ruitjes op het emplacement der Ned. Spoor- wegen bij het Kleverpark te Haarlem. Zooals iederen morgen het geval is passeerde de loco- motief, welke uit Amsterdam komt en be- stemd is voor het goederenstation aan de Westergracht. Door^deze locomotief is v. O. gegrepen en meegesleurd. Met een schedel- basisfractuur werd hij naar het St. Elizabeths- gasthuis vervoerd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. JONGETJE VERDRONKEN. Te Anjum is het driejarig zoontje van den heer A. Smit, hoofd der christelrjke school te Anjum, Maandagmiddag te water geraakt en verdronken. EEN GOEDE VANGST. In een directiekeet van de Spoorwegen aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam werd den lien September ingebroken. Eenige fototoe- stellen waaronder een tropencamera, werden buitgemaakt. Bij deze inbraak werden vin- gerafdrukken gevonden. Naar aanleiding van deze vingerafdrukken is een man gearresteerd, die reeds lang geleden iets met de justitie uit- staande heeft gehad. Aanvankelijk ontkende hij iets van de inbraak te weten, maar ten- slotte viel hij toch door den mand. Hij ver- telde toen. dat hij nog een medeplichtige heeft gehad. Het is een jongmensch, dat thans m de tuchtschool te Nijmegen is. Ook deze heeft bekend, terwijl thans ook de heler van de goe deren in arrest is. BESCHONKEN AUTOMOBILIST RIJDT GROENTEfKAR AAN. Na zijn beeediging keerde Zaterdagmiddag een vliegenier met twee van zijn vrienden uit Soesterberg per auto terug. Alle drie waren onder den invloed van sterken drank en niet het minst de bestuurder. Ter hoogte van het sanatorium „Zonnegloren'^ reed de bestuurder op zoo onverantwoordelijke wijze, dat een aanrijding met een stilstaande groen- tekar niet meer voorkomen kon worden. De eigenaar die op de kar zat, werd er af geslin- gerd en bleef met een hoofdwonde op den weg liggen. Dr. Roell van „Zonnegloren verleende de eerste medische hulp en liet den man naar zijn woning vervoeren. Zijn toestand is rede- lijk wel. De politie, die inmiddels gearriveerd was, constateerde, dat alle dTie heeren onder den invloed van sterken drank waren en wilde hen mee naar het bureau nemen, waartegen zij zich heftig verzetten. t Een wilde zelfs met den auto, welke totaal onberijdbaar was geworden, wegrijden. Het verzet werd zoo erg, dat de politie er toe moest overgaan om een hunner te boeien. Toen begrepen de anderen, dat het emst was en gingen mee naar het politiebureau, waar zij voorloopig werden ingesloten. Men schrijft uit Waalwijk: In het naburige Sprang-Capelle werd Zon- dag voor de competitie van den Brabantschen Voetbalbond een w.edstrijd gespeeld tussehen een club uit Capelle en een uit Heusden. Nu had burgemeester Smits dezer dagen een ver- bod om op Zondag te voetballen uitgevaardigd. Op advies van den K.N.V.B. en den B.V.B. moest de wedstrijd echter toch worden ge speeld. Tijdens de pauze verscheen burgemeester Smits met twee veldwachters op het terrein en liet tegen alle spelers benevens tegen de supporters proces-verbaal opmaken. DE LAATSTE ZWALUWEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. Toen ik het dorp binnen fietsfe, zag ik een oude vrouw met broodmanden aan een juk over de straat wiegen. Ik steeg af, sprak het vrouwmensch aan en wandelde een eindje met haar op; „loop maar mee", had ze gezegd, „ik sol it mynhear wol wize". Goed, zei ik... Hier en daar kwam een nieuwsgierig gelaat voor het venster. Daar was iets te zien! „Nienke mei de bollekoerren" had een stad- sche meneer op sleeptouw. Wat zulle me nou beleven!... iOns gesprek? Natuurlijk Abessinie? Niks hoor! Wjij hadden geheel andere stof; wat kon ons Mussolini en zijn gewonden schoon- zoon bommen, op dezen stormachtigen herfst- dag met gietbuien en woedend windgehuil in de straten? Er was anders geen mensch te zien; iedereen had z'n heul binnenskamers gezocht. Alleen Nienke kon zich die weelde niet veroorlooven. Zij was op weg naar de boerinnen en burgeressen, om zaken te doen en heeremijntijd te roepen, ieder keer, als het gesprek kwam op het weer, het noodweer van de laatste dagen. Qpeens bleef Nienke staan. Ze wees omhoog. ,,Sju jo dy swellen? 't Moat yen oandeare om dy eareme bisten!" (ziet u die zwaluwen men moet meelijden hebben met die arme dieren). En toen geraakte Nienke op de tekst. Met dit hondenweer moesten die zwaluwen al lang op weg zijn naar het Zuiden. Die stumpers van beesten! Daar vlogen ze in regen en wind, werden door de rukwinden opgejaagd en weggedreven en werden onder al die bedrijven kletsdoomat. ,,Hwent in swel moat fleane fensels' (want een zwaluw moet vliegen natuurlijk). Met Nienke's beklag stemde ik van harte in. 'Het bevreemdde me inderdaad, in dit dorp nog zwaluwen rondom den toren en over het plein te zien vliegen. De meesten waren toch al vertrokken naar het Zuiden! (Weer hield Nienke halt en haakte de man- den af. Een glimlach trok over haar ver- weerd gelaat, toen ze mij het geheim vertel- len ging, dat de laatste week op ieders tong was, maar waarvan een stadsmensch natuur lijk geen verstajes heeft. Wat was 't geval? ,,Moat jy hearre", zei Nienke, moet u hooren. Want het is toch wel iets heel bijzonders! Twee weken geleden is er in 't dorp nog een nest jonge zwaluwen uitgebroed, die dus nu nog niet vliegen kunnen. Zou 't nu niet heel jammer zijn, als de ouders him jongen moes ten achterlaten, omdat ze nog niet konden vliegen, toen de trek begon? Ze zouden doodvriezen! ,,Och, och", klaagde Nienke en haakte de korven aan haar juk, „dy eareme neikommerkes, och, se kinne it ommerds sels net helpe!" Even voelde ik heel scherp de tragiek van die „arme nakomertjes", die het zelf niet hel- pen konden, dat ze te laat geboren werden. Nienke hield het thema vast, met echte moe- derlijke belangstelling. En weet u nou het aardige van het geval, zei ze. Nu hebben alle swellen", die in den omtrek zijn, met elkander afgesproken, dat ze zoo lang zullen blijven totdat de jongen kunnen vliegen. Hoe weet jou dat, vroeg ik Nienike, maar zij ant woordde snel: „Kinne jy det net sjen?" Waar om zouden de oude zwaluwen in dit honden weer nog om den toren vliegen? Dat is alle maal vanwege den uitgestelden tocht. Zijn er op het oogeniblik nog zwaluwen te Ljou- wert? Nee, immers! Nergens zijn zwaluwen te bekennen. Alleen hier. De heele troep zit te wachten op de vijf of zes babies, die zich overigens al op den rand van het nest ver- toonen en straks zullen kunnen vliegen. Toen ik het dorp verliet, waren de zwaluwen nog steeds bezig met het trekken van reuze- cirkels rondbm den ouden toren. Ze stoven door de dorpsstraat, doch zonder lied en het geweldig-rappe van midzomer. Het bleek me, dat meer dorpelingen deze verklaring gaven van het feit, dat de zwaluwen nog niet waren gaan trekken. Op de terugreis moest ik er aan denken, hoe zelfs in deze sombere tijden de gemeenschap van een dorp zich nog kan bezig houden met een sprookje. Of was het geen sprookje? Men zou het eigenlijk hirun- do rustica zelf moeten vragen... STRIJD OM EEN MILLIOENENERFENIS. Een opzienbarende erfenis-kwestie heeft de gemoederen van tal van Nederlanders in beroering gebracht. Reeds tallooze malen hebben personen, die zich erfgenamen wisten of waanden van wijlen de schatrijke Broeker inwoonster Neeltje Pater, die in 1789 over- leed en van wie bekend is, dat zij vruchtge- bruik had van uitgestrekte landerijen in Noord-Hoiland, tevergeefs gepoogd hun erfe- nis in het bezit te brengen van de rechtmatige erfgenamen. Een erfenis, die naar werd medegedeeld geschat wordt op 300 millioen gulden Dezer dagen hebben enkele bloedverwanten van Neeltje Pater de hoofden bij elkaar ge- stoken. Zekere heer Reek uit Amsterdam, die bijkans vijf jaren alleen alle rijksarchieven heeft doorzocht, heeft in dit onderzoek de lei- ding. Als gevolg van een en ander is een commissie in het leven geroepen, welke te Amsterdam een vergadering heeft belegd, welke alleen toegankelijk was voor belang- stellenden. De belangstelling voor deze bijeen- komst was emorm. Niet minder dan ongeveer 750 personen uit alle deelen van ons land en zelfs uit Duitschland waren ter vergadering gekomen, waardoor deze in verband met de beschikbare ruimte, tweemaal moest worden gehouden. Talrijke vragen werden aan de com missie gesteld, doch de antwoorden waren alle even teleurstellend. De leiders en in eerste in stantie wel de geestelijke vader van de onder- zoekingen, wenschten niets uit te laten over de in hun bezit zijnde documenten. Zelfs bleek dat de mede-commissieleden weinig wisten van hetgeen de heer Reek met ,,uiterst be- langrijke documenten" betitelde. Niemand mocht deze zien. De vergadering liep dan ook voor menigeen, die groote reiskosten had ge maakt, op een droeve teleurstelling uit. In principe werd tenslotte besloten tot de oprichting van een vereeniging, waarvan de erfgenamen lid kunnen worden, welke zich ten doel stelt, het aan den stam Pater aangedane onrecht uit te wisschen en te pogen den recht- matigen erfgenamen genoegdoening te ver- schaffen. HONDEN VALLEN EEN KUDDE SOHA(PEN AAN. Op de ontginning Venrode hebben twee honden een ware slachting aangericht onder de schapen. Zestien dieren werden mishandeld, zeven stierven aan de gevolgen en negen moesten later worden afgemaakt. Na de mis- handeling legden de honden zich naast hun slachtoffers te slapen. Een der honden kon worden doodgeschoten, de andere nam de vlucht. Voor den betrokken eigenaar der scha pen is deze slachting een groote schadepost. HET RAVIJN-MYSTERIE. Dr. Ruxton uit Lancaster, beklaagd van moord op de kamenier van zijn sinds 15 Sept. verdwenen echtgenoote heeft bij zijn eerste verhoor voor den rechter-commissaris alle schuld ontkent. Hij is niettemin in voorloopige hechtenis gehouden. Aan het huis op het Daltonplein waar dr. Ruxton woont, is de volgende notitie aange- plakt Aan al mijn patienten. Ik doe een beroep op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7