ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Verfost van heslg SPST IN DEN KLOOSTERBALSEM No. 9364 VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 75e Jaargang Buitenland EERSTE BLAD Een onbloedig wapenfeit. TER NEUZEN, 18 OCTOBER 1935. AXEL. DANK ZIJ KLOOSTERBALSEM ..Ziezoo, dat is achter den rug, van mijn SPIT ben ik fijn af! AKKER'S ORIGINEEL TER INZA4C „Geen goud zoo goed" nrww wmxKor*w/i*afSsnrYac^ - TER NEUZENSCHE COURANT ARONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen J LC< J 1.55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar v i>eig;e en Amerika 2,overif.e landen 2,35 per 3 maanden fr. per post lO'iementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. inter: Firmu 1*. >1. VAN DE SANOE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. f2Y,ir."f3A ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrystelling. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat een uit spraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een iedier ter inzage zijn nedergelegd. Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingesohrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde liehting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken door Gedepu- teerde Staten gedaan, kan bovendien de Com- missaris der Koningin, binnen denzelfden ter- mijn brj de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 18 Oct. 1935. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. DE HANDEESBETRE1KKINGEN MET DE SOWJETUNIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel scbrijft: Na bet, v66r enkele dagen, door den beer Rosenthal, officieus vertegenwoordiger van de RussAsche Sowjetregeering in Belgie aan het Gentsche stadsbestuiur en de zeehaven aldaar gebrachte bezoek, heeft nu ook een gelijk- waardige ontvangst te Antwerpen plaats ge had. Voor de eerste maal wapperde, bij deze gelegenheid de vlag van de Sowjets, aan den gevel van het raadhuis der Scheldestad. De heer Rosenthal werd officieel ontvangen in het kabinet van burgemeester Huysmans. De nieuwe Belgische gezant te Moskou, de beer Letellier, was bij deze receptie aanwezig en woonde ook de lunch bij den heer Rosenthal, na een rondvaart in de Antwerpsche haven, door de Royal Yacht Club aangeboden. Burgemeester Huysmans verklaarde, tijdens de lunch, dat hij veel verwacht van de hervat- ting der normale betrekkingen met Moskou voor den bloei van de Antwerpsche haven. Het blijkt vrijwel^ zeker te zijn, dat de heer Rosenthal binnen niet al te langen tijd tot consul van Sowjet-Rusland in de Scheldestad zal worden benoemd. e n g t r e r. l- P it r- l- 5- n D. rt le id t, n. f Japansehe geweren in Abessijnsche hamden. De uitstekende Italiaansche etappendienst. (Telegrafisch via Asmara en Rome.) Aan het front, 17 Oct. 1935. (V.P.B.) Onze tijdelijke gedwongen terugtocht in de rich ting van Adoea, waarover ik berichtte, heeft niet iang geduurd. Vier en twintig uur later werd ons, buitenlandschen oorrespondenten, weder verlof gegeven, naar de linies bij Aksoem terug te keeren. Wat de reden van onze tijde- iijke „verbanning" is geweest, weten wij nog steeds niet; of het zou moeten zijn, dat men onze tegenwoordigheid niet gewensoht achtte bij de capitulatie van Aksoem, welke in dien tusechentijd een feit is geworden. Daaraan heeft uw correspondent evenwel niet veel gemist, want deze over,gave heeft zonder veel ceremonieel plaats gehad en zon- der dat er gevechten voor zijn geleverd. Het was overigens te voorzien, dat de stad het niet iang meer zou kunnen houden, daar zij aan alle ziiden was ingesloten. Wei is waar zoiu- den de Abessijnen, die enkele buitengewoon sterke positites hadden bezet, het den Italiaan- schen troepen nog warm genoeg hebben kun nen maken, doch op een gegeven oogenblik bleken zij zich te hebben teruggetrokken. De verovering van de beilige stad der Abessijnen is dus gelufckig een onbloedig wapen feit geworden. De beteekenis van het overloopen van Ras Goegsa. Uw correspondent heeft zioh zijn kort ver- blijf te Adoea ten nutte gemaaikt om zijn lioht op te steken over de laatste gebeurtenissen aan dit gedeelte van het front. De voomaam- ste daarvan is ontegenzeggelijik het feit, dat Ras Goegsa de zijde van de Italianen heeft gekozen. Ik heb duidelijk kjinnen constatee- ren, dat men daarover aan Italiaansche zijde danig in zijn schik is. Men kan dit overloopen van den Ras ver- raad noemen, zoo men wil; doch men vergete niet, dat hij zich sterk verongelijkt acht door Keizer Haile Selassie, waardoor de zaak een geheel ander aanzien krijgt. Hij moet aan het Italiaansche oppercommando hebben ver- klaard, dat hij zijn handelwijze beschouwde als de beste manier om zijn land d.w.z, het noordelijke deel van Abessynie te bascher- men tegen de gruwelen van den modemen oorlog. De troepen, die hem zijn gevolgd, heeft men ouder zijn bevel gelaten; zij staan ten Noor- den van Makalle. Het is wel overbodig, hier- aan toe te voegen dat zij onder strenge con- trole staan van Italiaansche officieren. Het op eigen houtje vechten is voor hen gedaan; zij mogen niet anders optreden dan in ver- bindmg met Italiaansche troepen. Japansehe wapenleveranties aan Abessynie. Meer en meer blijkt, dat Japan flinke hoe- veelheden wapenen en ammunitie aan Abes synie moet hebben geleverd. Uw correspon dent had hierover een gesprak met kolonel di Rocco, van den generaien staf. „Japan heeft dezen oorlog blijkbaar alleen van een commereieel standpunt beschouwd,' zeide hij bitter. „Het is een ellendig idee, te moeten bedenken, dat een aantal van onze mannen in het stof heeft gebeten tengevolge van Japan sehe inmenging in het conflict, zij het dan al leen door het leveren van wapens aan onze tegenstanders. Ongeveer twee duizend van de manschappen van Ras Goegsa hleken, toen zij in onze linies verschenen, te zijn gewapend met moderne Japansehe geweren. Bovendien waren zij ruimschoots voorzien van de daarbij behoorende patronen. Zelfs beschikten deze troepen over meer dan honderd mitrailleurs, uit hetzelfde land afkomstig. Trouwens, liet de kolonel er op volgen, waarom zouden zij him handel met de Abes sijnen ook niet hebben uitgebreid tot de leverantie van wapens? Wij vinden overvloe- dige bewyzen van de Japansehe penetratie in Afrika. Ook in onze eigen kolonies treft men tal van wmkels aan, die bijna geheel zijn ge- vuld met Japansehe goederen. Zoodra deze oorlog ten einde is, kunnen onze Japansehe vrienden er op rekenen, dat wij niet zullen ver- geten dat tal van Abessijnen ons hebben be- streden met Japansehe geweren en mitrail leurs!" De groote beteekenis van de water-voor- ziening. In de meeste oorlogen speelt het geld de hoofdrol maar hier aan het front zou men zeggen, dat in dit geval het water de hoofd rol speelt. Nu moet enkend worden, dat de Italianen er tot op het oogenblik uitstekend in geslaagd zijn, dit probleem het hoofd te bieden. Het meeste water wordt naar het front ver- voerd in speeiale watertanks, welke zeer goed voldoen; zij vertoonen alleen dit euvel, dat het water gloeiend heet is, tegen dat het op de plaats van zijn bestemming aankomt. Wie daar kans toe ziet, bewaart een deel vain zijn raintsoen tot des avonds, om het te laten af- koelen. Anders drinkt men het maar warm, a la guerre comme k la guerre. Enorme hoeveelheden water worden ver- slonden door de sterke mechanisatie van. ver- schillende legerafdeelingen. Voorloopig haaurt dit nog geen zorg, doch bij verder doordringen in dit over het algemeen wateralme land zal het toch een probleem vormen, dat de leger- leiding veel hoofdbreken zal bezorgen. Ook de verzorging met levensmiddelen en ammu nitie laat thans niets te wenschen over, doch hiervoor geldt hetzelfde als wat ik hierboven zeide over de watervoorziening, zoodra wij verder oprukken. Elk tien tal kilometers gauat dan zwaiar wegenDoch men heeft een on- begrensd vertrouwen in den etappendienst, die dan ook tot dusverre geheel vcor zijn taak be rekend blijkt. Op den terugweg van Adoea naar hier zag ik nog, dat men een groot aantal Abessijnsche krijgsgevangenen heeft ingelijfd bij het ar- beiderscorps, dat belast is met den wegen- aianleg. (Copyright V.P.B.) SVEN OLAFSON. Oorlogscorresp. aan het Italiaansche front. (Nadruk verboden.) HERDENKING 40-JARIG JUBILEUM ALS GENEESHEER. Dat de dag, waarop de algemeen geachte chirurg Dr. E. van Bockstaele zijn 40-jarig artsjubileum herdacht, niet onopgemerkt zou voorbijigaan, lag voor de hand want reeds van- af zijn vestiging alhier als chirurg in 1920 mocht hij zich als burger van Ter Neuzen ge- voelen en genoot hij niet alleen de achting van de tajlrijken die zich onder zijn behandeling plaatsten maar ook van hen die in het maat- schappelijk leven met hem in aanraking kwamen. Zoo ontkwam de jubilaris, die het liefst dezen dag onopgemerkt had doen voorbijgaan, niet aan de hulde die zoovele vereerders hem waardig keurden en ook wenschten te brengen. Niet ten onrechte werd de opmerking ge maakt, dat het eenige goede dat de wereld- oorlog voor Zeeuwsch-Vlaanderen had voort- gebracht was de vestiging van Dr. Van Bock staele £ils chirurg. Van het ziekenhuis alhier wapperde de drie- kleur en reedis in de morgenuren ikwamen deputaties van verscbillende vereenigingen den jubilaris gelukwenschen en werd hem oun. door het bestuur van het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil een smaakvol geschenk aangeboden. Des middags kwamen zeer vele ingezetenen hun gelukwenschen aanbieden. Zeer vele bloemstukken werden aangedra- gen en de talrijke telegrammen en kaartjes van heinde en ver getuigden van de groote achting die men allerwege den jubilaris toe- droeg. Des avonds werd hem in het Grand Hotel Rotterdam door den Geneeskundigen IKring in Zeeuwsch-Vlaanderen een diner aangeboden, en het was daar dat de muziekvereeniging ,,De Vereenigde Werklieden" den jubilaris een serenade bracht, die zich in een groote be- iangstelling van de burgerij mocht verheugen. Reeds op den tocht van het vereenigings- lokaal naar de plaats der huldiging bleek die belangstelling. Dat by dien opgang zoovelen waren samengesohoold voor de woning van den bekenden chirurg was een kleine vergissing van de zijde van het publiek en deze schare loste zich dan ook op in de menigte, die zich naar het eindpunt spoedde. Bij een volgende gelegenheid ware het niet ondienstig hordjes te plaatsen met het op- schrift: Niet hier, maar dddr. De flink opgekomen muzikanten met hun fakkels, en het vaandel voorop, sbonden voor den ingang van het Hotel geschaard en kraeh- tig werd het Wilhelmus ingesteld. Onder het speien van het Volkslied kwam de jubilaris, omringd door verscbillende col- lega's, naar buiten. Na de nationale hymr.' werd Dr. Van Bock staele, daar de voorzitter, de heer N. J. Harte, helaas nog niet hersteld is, toegesproken door het bestuurslid den heer Van der Peijl. Deze drukte er zijn vreugde over uit, dat aan het muziekgezeis ;hap „De Vereenigde Werklieden" de gelegenheid gesohonken was de gevoelens van sympathie namens Ter Neu zen en O. Z.-VIaanderen te vertolken. Een mooi jubileum, noemde spreker het, om het beroep zelf en om dengene, die het beroep uitoefent. Een evenement was het voor onze plaats, toen zich hier iemand vestigde, die in vele moeilijke en spoedeisehende gevallen kon in- grypen, toen wij een chirurg van beteekenis kregen, terwijl vroeger dikwijls wachten ge- boden was op hulp, die van verre moest komen. Het beroep van geneesheer is een mooie, maar zware taak, het verplicht tot moeite en inspanning, tot groote opoffering vaak. Het is een schitterende ster op den zwarten achtergrond van deze tijden. En de jubilaris heeft zioh geheel gegeven, is in zijn beroep opgegaan en heeft zoo alge meene wEiardeering voor zijn werk in onze ge- heele streek gevonden. Door zijn bekwaamheid en eenvoud, door zijn medeleven heeft hij veler harten gewon- nien. Als het spreker geoorloofd is, wenscht hij even den titel aan te halen van een beroemd Amerikaansch tooneeistuk „We)lkiom, vreem- deling", al moet hier den klemtoon uitsluitend op het ,,weikom" worden gelegd.- Hij doet dit in het besef, dat hij spreekt tot den zoon van een stamverwant volk, meer nog, tot iemand, die geheel in ons leven deelt. (Misschien is dan ook nimmer met meer oprechtheid en hartelijkheid het ,,welkom", geuit dan in de harten der bewoners onzer streek. Spreker eindigde met namens alien de beste wenschen uit te drukken voor den jubilaris en zijn gezin. Daarna speelde de muziekvereeniging met geestdrift ,,De Vlaamsche Leeuw". Hiema nam Dr. Van Bockstaele het woord, om den spreker en de muziekvereeniging har- telijk te bedanken voor de hem gebrachte on- gedachte huidei Hij was uiterst gevoelig voor de spontang wijze waarop hem deze hulde- betuiging gewerd en verklaarde dat hij door de vele vriendschap der ingezetenen zich nim mer als vreemdeiing heeft gevoeld, maar als burger, als ingezetene. Terwijl de muziekvereeniging nog eenige nummers ten beste gaf, werd het bestuur door Dr. Van Bockstaele binnen ontvangen, waar deze nogmaals, zoo mogelijk nog hartelijker, van a.jn erkentelijkheid deed blijken voor de gevoelens van sympathie, hem heden betuigd. Het bleek aan het bestuur ondubbelzinnig, dat Dr. Van Bockstaele zich in onze gemeente ge heel thuis gevoelt. Nadat de miuziek het bekende „Klokke Roe- landt" en vervolgens een vroolijke marsch ten gehoore had gebracht, stelde men zich thans op, om de reis ,.huis toe" te maken. Bij de wandeling terug werd halt gehou- den voor de woning van den jubilaris en daar werd onder voile aandacht en instemming van de huisgenooten gespeeld een lied van andere stamverwanten het Transvaalsohe ,,Sari Marijs". Dit nummer vormde een waardig slot van deze trits van gespeelde stukken; dit is zeker, dat het ten gehoore gebrachte dien avond een passend geheel vormde. Onder groote belangstelling van het tal- rijike publiek werd naar het vereenigings- lokaal gemarcheerd. Een mooie en goed geslaagde avond! Een woord van dank aan den directeur van het muziekgezelschap, den heer A. Schirris, die in korten tijd veel werk moest verzetten, is hier zeker niet misplaatst. STRAATVERLICHTING MET RECTALUX-LAMPEN. De verlichting van wegen en straten heeft tegenwoordig meer dan vroeger de belang stelling van particulieren en overheid. Wat de wegen betreft, de Nederlandsohe licht- industrie te Eindhoven heeft, als pdonier op dit gebied, de natriumlamp in den handel ge bracht, die steeds meer toegepast wordt voor belangrijke verkeerswegen. In het centrum der steden, vooral in winkelstraten, is het natriumlicht door de gele kleur vaak minder gewenscht, terwijl de toepassing van de andere .Philoija'-gasontladingslamp, de kwiklamp, voorloopig nog beperkt blijft tot boulevards en pleinen, al of niet gemengd met wit lioht van gloeilampen. Voor verschillende buitenverlichtingen, b.v. winkelstraten blijft de gloeilamp echter nog steeds van belang. Een voorbeeld hiervan is de Rectalux-1 amp, eveneens een Philipsvinding, die in straatverlichting talrijke voordeelen biedt boven het gebruik van normale gloei lampen. Een eerste vereischte voor een goede straat verlichting is de gelijkmatige verdeeiing van het licht, zoodat op het straatoppervlak geen afwis-Sf'lend lichte en donkere plekken zijn waar te nemen. Men behoeft er maar op te letten, om te zien dat tegen deze eisch in de practijk nog veel gezondigtl wordt en dat de meeste straten een verlichting bezitten, waar- bij direct onder de lantaam een helder licht op de straat valt, terwijl de rest in het duister blijft. Door een goede keuze van de afstand der lichtbronnen en de toepassing van passen- de reflectoren kan hierin veel vejrbetering ge bracht worden. Het is dan de reflector, die het licht in de lengterichting van de straat verspreid, zoodat de verlichting niet meer beperkt blyft tot een kleine kring direct onder de lantaarn. Het bijzondere van de Rectalux-lamp is nu dat deze functie van de reflector overgenomen wordt door de gloeilamp zelf, zoodat we reeds zonder reflector een uitstekende spreiding van net licht in de lengterichting van de straat verkrijgen, indien de lamp in de jiuiste stand opgesteld wordt. Deze gloeilamp bezit een eigenaardig gevormde ballon met een inwen- dige zilverspiegel, die meer dan de helft van het glas bedekt, en die bewerkt, dat het licht dat erop valt, zijdelings wordt teruggekaatst. Het heldere gedeelte van de glazen ballon bevat verder een aantal ritabels, hetgeen de egale spreiding van het licht nog ten goede komt. De Rectalux-lamp kenmerkte zich dan ook door een buitengewoon gelijkmatige spreiding van het licht in de gewenschte richting, ter wijl een belangrrjk voordeel bestaat in het feit, dat een speeiale reflector overbodig wordt en dat de lamp in elke willekeurige lantaarnpaa! gemonteerd kan worden; een eenvoudig arxna- tuur om de jamp te beschermen voor weers- invloeden is voldoende. Ook de onderhouds- kosten blijven tot een minimum beperkt, om- dat de reflector, die zich tamers als zilver spiegel binnen de ballon bevindt, niet vuil kan worden. De verlichting met Rectalux-lampen zal volgende week Zaterdag gereed zijn en zal de Vlooswrjkstraat gedurende den winter op deze wijze worden verlicht. OVERDRACHT VAN DE BASILIEK TE HULST. Op Donderdag 24 October a.s. zal door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen de gerestaureerde Basiliek of St. Willibrorduskerk te Hulst feestelijk aan het R. Kath. kerkbestuur worden overgedra- gen. Daarbij zullen o.m. tegenwoordig zijn Dr. 'Kaif, directeur van Rijiksmonumentenzorg en de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Quarles van Ufford. AANTAL WERKZOEKENDEN IN Z.-VLAANDEREN. Aantal ingeschreven werkzoekenden hij de organen der arbeidsbemiddeling in Z.-Vlaande- ren over de maand September 1935. Aardenburg 1, Axel 141, Biervliet 9, Bosch- kapelle 31, Breskens 11, Cadzand Clinge 30, Eede Graauw en Langendam 13, Groe- de Hengstdijk 4, Hoek 45, Hontenisse 57, Hoofdplaat Hulst 52, Koewacht 1, Nieuw- vliet Oostburg 6, Ossenisse 6, Overslag Philippine 35, Retranchement ,Sas van Gent 59, Schoondijke St. Jansteen 31, St. Kruis 2, Sluis 10, Stoppeldijk 9, Waterlandkerkje Westdorpe 58, IJzendijke 4, Zaamslag 46, Zuiddorpe 9, Zuidzsmde 3. Totaal 673. Ter Neuzen 572. Algemeen totaal 1245. AUTOBUSDIENSTEN. Ged. Staten van Zeeland hebben ingewilligd het verzoek van H. Castel te Veere tot intrek- king van het hesluit d.d. 2 December 1933, waarbij hem vergunning is verleend voor een autobusdienst VeereVrouwenpolder en om- gekeerd, dagelijks, met uitzondering van den Zondag. Nutsbibliotheekje aan de open- bare school. Naar we vememen, is er voor liefhebbers van goede lectuur, dezen winter aan de open- bare school, elke week van vier uur tot half vijf, gelegenheid voor het leenen van boeken. De voorwaarden zijn uiterst billijk; men vrage inlichtingen bij den beheerder, den heer Buma, hoofd der school. De bibliotheek is voor ieder toegankelijk; minderwaardige lectuur is niet aanwezig. Wie dus zijn avonden gezellig en leerzaam wenscht te maken, jong of oud, die koine eens hooren. Men zal daar geen spijt van hebben. Protestvergadering. In de groote concertzaal van het Centrum had j.l. Woensdagavond de aangekondigde protestvergadering plaats waarin als spreker over de crisismaatregelen der regeering op- trad de heer H. J. Colsen, lid van den ge- meenteraad van Ter Neuzen. De vergadering was bezocht door 150 k 175 personen en stond onder leiding van den heer M. Bakker, alhier. Deze opende de vergade ring met een woord van welkom, inzonderheid aan den spreker, die uiteen zou zetten ver schillende in de crisiswetgeving ten hemel schreiende toestanden en met cijfers en gege- vens de bestaande uitwassen zou aantoonen. Een beroep doende op goede orde en discipline in de vergadering, al was het alleen maar als waardeering en eerbiediging van het gezag, gaf hij het woord daarop aan den spreker. Deze gaf een beeld van de ontwikkeling van de toestanden op het gebied van de cri siswetgeving en ging daartoe terug tot de economiscbe toestand van 1918 onder minis ter Posthuma, wiens zoon van de regeering vergunning kreeg tot den uitvoer van 10.000 koeien, terwijl b.v. ook in onze streek door een vooraanstaand door spr. met name ge- noemd persoon 1000 koeien werden uitge- voerd in een tijd dat een slachtverbod moest worden uitgevaardigd omdat minister Post huma een droom had gehad, dat er in ons land geen vee genoeg zou zijn geweest. Spreker brengt hulde Eian het Handelsblad en het or- gaan Vee en Veehandel, welke den moed heb ben gehad de feiten in het licht te stellen. Met tal van cijfers toont hij aan de op het gebied van de varkenscrisiswet bestaande uitwassen, waarbij Sally Zwanenburg op zoo gerueht- makende wijze minister Verschuur er heeft laten inloopen en er millioenen in rekening gebracht zijn bij de regeering welke nooit zijn gebruikt. Het is toentertijd gebeurd dat een Brabantsche auto driemaal met hetzelfde vleesch naar Belgie reed en het was geen wonder, dat spreker op een vergadering te Aalst van den Vlaamschen Beenhouwersbond was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn atuit begon en door mijn geheele rug trok. was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan- wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanoal gehad." J. Zw. te A. Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeevetiaurd aJs wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijniijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1 04 (Ingez. Med.1 hooren moest, dat men de uitvaardigers van de Ned. crisismaatregelen hoorde betitelen als ryp te zijn voor Gheel. (Spreker zegt, dat dit een plaats is waar een gekkenhuis staat in Belgie). Op de Regeeringsbureau's te Brussel noemde men de Rundvee- en Varkenscentrale in ons land onbetrouwbaar en zoo ziet men hoe het gaat als de overheid zaken gaat doen en de handel wordt uitgeschakeld. In 1934 werden overgenomen door de R.- en Varkens centrale 1.029.619 suks varkens. De onkosten daarvan bedroegen f 18.885.544 aan zaakwaar- nemers, inspecteurs en dergelijke. Het aan deze varkens geleden verlies waJ naar Frankrijk per 100 K.G. 134,26, Belgie f 32,64, Italie 25,25, Duitschland 32,69 en het Saargebied 20,36. Op de vriesvarkens (Zwanenburg) werd een verlies geboekt van f 76,84, op de gezouten varkens totaal 1339.684. iSpreker gaat zoo voort en noemt tal van cijfers, op zijn bekende wijze het leger van „motor- en autorijdende schetsende ambtena- ren" becritiseerend, die de maatregelen moe ten uitvoeren van de ambtenaren ,,met een Indische tint", zooals hij die in overwegende mate aantrof op de departementen in den Haag. De varkenscrisiswet heeft tot 1 Jan. 1935 gekost 19 millioen. De eerste afslachting van rundvee leverde een verlies op van 113.835.739,41. De 2517 bevroren runderen die naar het buitenland zijn uitgevoerd hebben een verlies opgeleverd van 1368.220,21 of f 148 per stuk. De tweede afslachting van rund vee, van 60135 stuks, heeft een verlies opge- bracht van ruim f 5 millioen. Spreker stelt daartegenover de houding der regeering t.o.v. de steunmaatregelen aan den landbouw. Daar zal hij zich niet tegen verzetten, maar hij keert zich vooral tegen den steun aan het grootkapitaal groOtgrondhezit De heer Colsen onderbrak zijn rede met een pauze van een kwartier om daarna meer in het algemeen de toestanden te bekritiseeren die ons land tot een duurte-eiland in Europa zonder wedergade maken, terwijl men in het buitenland onze producten op goedkoope wijze kan consumeeren. Spreker kan daarom zoo- lang er dergelijke toestanden heerschen en de duurte hand over hand toeneemt, geen gehoor geven aan de circulaire van minister de Wilde t.o.v. salarisverlaging op de kleine ambtena ren. Van de gelegenheid tot vragen stellen en debat werd een ruim gebruik gemaakt. Toen als gevolg van de besprekingen echter werd voorgesteld een motie te zenden aan den minister (telegrafisch) waarin de heer- schende verbittering en ontstemming werd uitgesproken, rees daartegen uit de vergade ring bezwaar. Op voorstel van wethouder van Bendegem zullen de besturen van verschillende ver eenigingen thans bijeenkomen op nader te be- palen datum en zullen deze daarna een depu- tatie uit hun midden kiezen die gehoor zal vragen op het departement. De heer M. Bakker resumeerde nog de op het gebied van den aardappelhandel bestaan de belemmeringen en wantoestanden voor de handelaars, waama deze de vergadering met een woord van dank sloot. Propaganda-avond van den Ned. Chr. Blindenbond. lOnder leiding van den heer C. Overdulve had gisteravond in de Geref. kerk een matig bezochte propaganda-avond plaats. Na de gemeenschappelijke zang van psalm 119 53 en het lezen van Johs 9, de verzen 1 tot en met 25, opende de heer Overdulve het samenzijn met gebed, waarna hij Dr. Van der Zwan, die een woord ter inleiding zou heb ben gesproken, moest verontschuldigen we- gens een ernstig auto-ongeluk. De heer S. van Ham, het hoofd der Chr. school op het Zoute Spui, declameerde ver volgens op zijn bekende pakkende wijze een gedicht van onzen vaderlandschen poeet P. C. Boutens, getiteld ,,Beatrijs". Met het onclerwerp ,,Uit het leven der Blin- den", een rede uitgesproken door den blinden heer C. Wagemaker uit Rotterdam, werd het programma vervolgd. Het ongewone feit om een blinde als redenaar voor zich te hebben

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1