Gemengde Berichten KIND DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD- TWEE PERSONEN OVERREDEN. merkwaardige rechtszaak te teruggekomen. Den volgenden dag had ver- dachte een en ander van Schuurmans gekre- gen. De president: Je weet toch wel, dat je geen gestolen goederen mag aannemen? Verdachte: Ja, ik dacht, ik het het van hem gekregen Inspec'teur van Kempen verhaalt zijn be- vindingen bij zijn onderzoek na de inbraak. De eenige mogelijkheid om binnen te komen was een tuimelraam. In den winkel was de boel overhoop gehaald. Verdachte verkeerde het laatste jaar veel in gezelschap van den jongen de Bie, zoo ver- klaart getuige nog. Getuige v. d. Berg, de bestolen kapper, was den bewusten avond van ongeveer 8.30 tot 10.30 uur afwezig geweest. Toen hij thuis kwam bemerkte hij aanstonds, dat er was in- gebroken. Getuige somt op wat er zooal weg was. Getuige W. M. de Bie (die in een paar maanden tijd opmerkelijk verouderd is) ver- klaart, dat Schuurmans hem en verdachte den bewusten avond had aangesproken en ge- zegd, dat v. d. Berg er niet was. Hij Wou naar binnen en vroeg bun op den uitkijk te gaan staan. Getuige weet niet hoe Schuurmans naar binnen is gekomen. Wel heeft hij hem terug zien komen, met de zakken vol. Den volgen den dag heeft getuige zijn deel gekregen. Getuige Schuurmans vertelt, dat hij den bewusten dag het reeds besproken bezoek aan den tapper heeft gebracht. Verdachte en Wlimpie hadden op den uitkijk gestaan. Ge tuige was niet door een raam geklommen, maar door de achterdeur naar binnen gegaan. De gestolen boel is dien dag bij verdachte v. d. W. opgeborgen. (Het O. M. constateert, dat het ten laste ge- legde bewezen is en wijst er op, dat v. d. W. niet ongunstig bekend staat en nog nooit is veroordeeld. Hij eischt een jaar gevangenis- straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. van den Heuvel meent er goed aan te doen, de dagbladen te gispen, die zooveel be- langstelling aan deze zaken geven, en het pu- bliek, dat zoo dol op sensatie is. Hij komt ook tot een bespreking van het verleden van zijn client en noemt wat deze heeft gedaan een kwajongensstreek. Als dit een jongen was die Jansen heette en niet uit Oss kwam, zou hij, gelooft spr., een voorwaardelijke straf krijgen. De verdediger meent, dat de recht- bank dezen jongen man voor ondergang moet behoeden en hem moet opheffen. De gevange- nis is voor dezen jongen, die al drie maal in het ziekenhuis heeft gelegen met schedelibreu- ken en hersenschudding, de verkeerde plaats PL wijst er ook op, dat verdachte de oudste zoon is van een weduwe met negen kinderen. PI. verzoekt der rechtbank, dezen verdachte die al 90 dagen in voorloopige hechtenis zit, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Als het ge- zin niet voor hem deugt, zegt hij, dan is er toch de reclasseering De president: Had u dan zelf eens voor een reclasseeringsrapport gezorgd. De verdediger zegt, dat hij deze zaak eerst Maandag van een confrere heeft overgenomen. De president: Dan had uw collega dat moe- ten doen. Na raadkamer wijst de rechtbank het ver- zoek om invrijheidstelling £if. De assuradeur ult Nijmegen staat terecht. Den 43jarigen assuradeur A. S. uit Nijme gen is ten laste gelegd: le. dat hij de daders van de inbraak in het gemeentebuis te Gassel eenigen tijd tevoren te Oss inliehtingen heeft verschaft, door hun of aan een of meer van hem mede te deelen, dat in een brandkast in voomoemd gemeentehuis veel geld geborgen was en dat deze brand kast voor hen gemakkelijk was te bereiken; 2e. dat hij him behulpzaam is geweest bij de inbraak in de woning van van Huiseling te Langenboom en daartoe gelegenheid en in liehtingen heeft verschaft, door de daders in een automobiel naar Langeboom te rijden en hen daarmede dicht bij de plaats des misdrijfs te brengen en hun het buis aan te wijzen en het raam, waar zij in konden klimmen; 3e. dat hij op 12 Januari 1934 te Langen boom een door diefstal verkregen geldsbedrag van 375 ten geschenke heeft aangenomen. Verdachte bekent. Hij heeft inderdaad de in de dagvaarding omschreven inliehtingen ver- strekt. Te Langenboom, waarheen hij de man- nen met zijn auto had gebracht, heeft hij ge- wacht tot zij klaar waren. Op den terugweg heeft hij toen van Peer de B. 375 gekregen. President: Ik vind het een schandelijk be- drijf, zoo onsympathiek als maav mogelijk is. Verdachte: Op het moment dat ik de ver- zekeringen afsloot, was ik het niet van plan... President: Dat is wel mogelijk, maar later hebt u dan toch maar misbruik gemaakt van wat u wist. Getuige Wolboomers, de gemeente-ontvan- ger van Gassel, bevestigt zijn verklaringen van 's ochtends uit de zaak tegen P. de B. en v. d. H. De molenaar Huizeling vertelt, dat hij zich bij verdachte voor f 5000 had verzekerd. Ove- rigens herhaalt hij zijn verklaringen van de bij hem gepleegde inbraak. Getuige A. J. Hendrik (Toon de Soep) heeft in 1933 met verdachte kennis gemaakt. Hij is o.m. met verdachte naar Tubbergen geweest om in te breken. Verdachte had over Gassel inliehtingen verschaft aan Vos, over Langen boom aan getuige. /Verdachte: Ik ben door een ander persoon met hen in contact gekomen, door Loef uit Berghem. Die zei, dat er voor mij wel wat te verdienen was. Lambertus Vos verklaart, dat verdachte uit zichzelf inliehtingen had verstrekt, dus zonder dat hem dat was gevraagd. Verdachte: Vos heeft aan mij gevraagd, of ik niets voor hem wist. President: In elk geval hebt u toch de in liehtingen gegeven. Verdachte: Ik heb altijd eerlijk mijn brood verdiend; ik ben zwaar gestraft dat ik met deze menschen in aanraking ben gekomen. De subs, officier van justitie, mr. van Ever- dingen, meent, dat verdachte zijn misdrijven bijzonder zwaar moeten worden aangerekend. Hij zei tegen de menschen bij wie hij kwam om verzekeringen af te sluiten: „stop alles maar in de brandkast, daar is het veilig", en dan ging hij de misdadigers van Oss waar- schuwen dat er wat te halen was. De eisch is acht jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis.. Verdachte, onthutst: Acht jaar... Ik dacht acht maanden. Ik ben toch geen moordenaar^ U kun't net zoo goed levenslang vragen. Ik ben al zwaar genoeg gestraft; ik ben een ge- vallen man, geen misdadiger. De verdediger, mr. de Bok, werpt een blik op veidachte's verleden en wijst er op, dat de man door de crisis in moeilijkheden was ge komen. Door zakelijke betrekkingen met Loef kwam hij met de misdadigers in aanraking. Loef, wetend dat verdachte in moeilijkheden zat, vroeg of hij er niets voor voelde, inlieh tingen te geven. En zoo werd verdachte door het milieu besmet. Verdachte had voor een vrouw en drie minderjarige kinderen te zor- gen, en hij bezweek voor de verleiding. In derdaad heeft verdachte uit zichzelf inliehtin gen gegeven, maar Loef heeft den weg ge- baand. Veel heeft verdachte er tenslotte niet voor gehad; afgezien van Langenboom in to- taal slechts f 60. PI. meent, dat deze zaak ontzaggelijk is op- geschroefd. Men heeft het zelfs voorgesteld, of verdachte de aanstichter van misdrijven is geweest. PI. heeft geen reclasseeringsrapport over verdachte kunnen krijgen, maar gezien zijn bianco strafregister, gezien zijn gezin, verzocht hij voor dezen man (van wien hij nog opmerkt, dat hij vroeger aan zendingswerk deed) de grootst mogelijke clementie. De uitspraken worden bepaald op 28 Oct. De terechtzitting wordt gesloten. TREIN ONTSPOOKD TE {KRUININGEN. Maandagmorgen is bij het station Kruinin- gen een ledige zandtrein ontspoord; waardoor de lijnen in beide richtingen werden versperd. De trein, die te 11.33 van het station Kruinin- genLerseke in de richting Vlissingen ver- troik, kon niet tverder. Van. Goes is een motorwagen naar Kruiningen gezonden en deze heeft met een klein uur vertraging de passagiers te Goes, Middelburg en Vlissingen aangebracht. VEE-AUTO TE WATER GEREDEN. In de buurtschap Vlist bij Sehoonhoven is een vrachtauto van J. Oskam uit Willige- Langerak, doordat deze te veel moest uitwij- ken voor een passeerenden personenauto, om- geslagen en in de Vlist geraakt. De drie in- zittenden wisten er bijtijds uit te springen en bleven ongedeerd. Er waren zes koeien in den wagen, die alien te water raakten. Een ervan is verdronken. De personenauto, die onverwachts uit een bocht te voorschijn was gekomen, reed door. Het nummer is echter bekend. Het zesjarig zoontje van de familie van de Weegh te Raalte, dat op een wagen had mee- gereden, werd, toen het plotseling den Alme- loscheweg overstak, door een auto overreden. Emstig gewond is het kind naar het plaatse- lijke ziekenhuis vervoerd, waar het aan de verwondingen is overleden. DE INBRAAK TE WEERT. Beide verdachten van den inbraak te Weert hebben volledig bekend en naar aanleiding van deze bekentenis te nog gearresteerd de cafdhouder H., in wiens schuur een bedrag van f 3300 in bankpapier werd gevonden. Hij had het geld in bewaring genomen. Voorts zijn nog twee kistjes met het ove- rige geld gevonden. In totaal werd f 350 uit- gegeven. Het overige geld is terecht. INBRAAK TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is ingebroken in de kantoren van den Algemeenen bond van handels- en kantoorbedienden in de P. C. Hooftstraat. De dieven zijn aan de achterzijde binnen gedron- gen. In de kantoren waren kasten en lesse- naars opengebroken. Veel schade is veroor- zaakt. Men heeft zich meester weten te ma- ken van een bedrag van ruim honderd gulden aan postzegels en klein geld. INBRAAK TE LEIDSCHENDAM. Te Leidschendam is een brutale inbraak ge- pleegd. TerwijI de bewoners van het huis ter kerke waren, heeft men door verbreking zich toegang verschaft tot de woning van den heer V. aan den Voorburgschenweg 23. Het geheele huis is overhoop gehaald, zelfs de bedden zijn aan een onderzoek onderwor- pen. Verscheidene sieraden zijn gestolen, tot een waarde van ongeveer honderd gulden. AUTODIEFSTAL TE AMSTERDAM. Autodieven hebben in de Rivierenlaan en op de Prins Hendrikkade te Amsterdam hun slag weten te slaan. Twee wagens, die op genoem- de plaatsen geparkeerd stonden, zijn gestolen. JACHTONGELIK. Tijdens een klopjacbt op het landgoed De Vosseberg bij Wijster hadden jagers en dri vers zich na een drift juist weer verzameld, toen een der jagers het geweer ontviel en een schot afging. De jachtopziener J. Palts en een drijver, J. Bouwmeester, bedden uit Wijster, kregen van dichtbij het voile schot in het on- derbeen. Zij werden naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. Hun toestand was niet emstig. EEN A A NT AI, AANHOUDINGEN TE GRONINGEN. De politie te Groningen heeft aangehouden den 28-jarigen A. L. S. uit Haarlem, die werk- zaam was bij de afbraak van den liohttoren op de groote Markt. Hij was Zondagavond met eenige mede-arbeiders uitgeweest. Daar- bij was een van hen dronken geworden. Hij had deizen man thuisgebracht, die echter niet zoo beschonken was geweest of hij had be- merkt, dat zijn vriend hem zijn portemonnaie uit den zak haalde en er geld uit ontvreemde. De bestolene heeft aangifte gedaan bij de politie, waarop S. werd gearresteerd. Voorts is aangehouden de 25-jarige ververs- knecht R. W. S., die zijn patroon 80 ontsto- len had, door over een schutting te klimmen en zich toegang te verschaffen tot diens woning. Dezelfde man had eenige weken geleden ge- werkt in een in aanbouw zijnd huis te Assen, waar hij een electricien beroofde van zijn por temonnaie met 23. Den eersten diefstal heeft hij bekend, doch de laatste blijft hij ontkennen, hoe wel de por temonnaie op hem gevonden werd. Verder is aangehouden een 20-jarige slagers- knecht S. J. die een partij vet had ontvreemd ten nacjeele van zijn patroon. Sedert eenige weken hield zich te Groningen een Weensch echtpaar op, waarvan de man voorgaf journalist te zijn. Hij bood aan de re- dacties van verschillende bladen in de provin- cie zoowel als ill de stad, copy aan, waarvoor hij onmiddellijk betaling vroeg en kreeg. Hij verkeerde in geldnood, zeide hij, tengevolge van moeilijkheden met deviezen, waardoor hij zijn ikoffers niet kon krijgen. De politie had intusschen inliehtingen ingewonnen en deze waren van dien aard dat zrj een nadere kennis- neming gewenscht achtte. Toen het echtpaar dit bemerkte, trok het te voet naar Delfzijl, waar men wilde probeeren de boot naar Em- den te nemen. Te Appingedam werden zij echter achterhaald. Men vermoedt, dat zij gebruifcmaken van een valschen pas. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHT AUTO'S. Maandagmiddag heeft in de Weerestein- straat te Hillegom een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto, beladen met groente en een vrachtauto met steenen beladen. Een man, die op den vrachtauto met groen te meereed, werd van den auto geslingerd en op slag gedood. De chauffeur van den wagen liep snijwon- den aan zijn handen op. De beide auto's zijn emstig beschadigd. De bestuurder van de met steenen beladen vrachtauto bleef ongedeerd. Maandagavond is op den nieuwen rijksweg DelftRotterdam, onder de gemeente Pijn- akker, een ernstig verkeersongeval gebeurd, .waarbij een doode te betreuren valt, terwijl een andere persoon in zor.gwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Er stond ter reohterzijde \g^n den niet ver- lichten weg een vrachtauto met een lekken band. Eenige personen waren bezig deze te repareeren, toen uit de richting Rotterdam een personenauto naderde. De bestuurder van deze auto werd waarschijnlijk verblind door een tegenligger en bemerkte pas op 2 meter afstand voor zijn wagen twee personen, die op den weg lagen en bezig Waren met het her- stellen van de vrachtauto. De bestuurder scHrok heftig en trachtte nog te remmen. Hij kon echter niet voorkomen, dat de beide per sonen, een jonge en een oudere man, resp. 10 en 20 meter werden meegesleurd. De gevol- gen waren verschrikkelijk. De Delftsche politie arriveerde spoedig ter plaatse. De oudere man, die nog eenige teekenen van leven vertoomde, werd naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. Zijn toestand bleek zeer zorg- wekkend. De ander, een ongeveer 20-jarig persoon uit Voorburg, bleek reeds te zijn over leden. Het stoffelijk overschot werd naar het gasthuis te Delft overgebracht. Terwijl men bezig was met de hulpverliee- ning bij dit ongeval botsten in de nabijheid twee auto's tegen elkaar. Een inzittende dame van een van de wagens werd over den weg gesimgerd en klaagde over inwendige pijnen. Zij werd eveneens naar het gasthuis gebracht, waar faaar toestand niet ernstig bleek te zijn. Omtrent het auto-ongeval op den nieuwen rijksweg DelftRotterdam wordt nog gemeld, dat de bestuurder van de auto, welke met een lekken band stilstond, was de 22-jarige A. P. Ur.bain uit Voorburg, kolenhandelaar, terwijl de 44-jarige expediteur Konings uit Rotter dam, die met zijn zoon in een vrachtauto pas- seerde, aanbood om te helpen. EXPLOS1E IN RACHEL. Maandagnamiddag is door onoordeelkundig aanmaken van een kachel een explosie ont- staan, tengevolge waarvan eenige schoorstee- nen zwaar werden gehavend en in twee per- ceelen niet gestookt kan worden. Een en ander geschiedide in de Gerard Cal- lenburgstraat te Amsterdam. Op een der etages was een vrouw bezig met het aanmaken van een kachel met behulp van bout en papier. Toen dat niet lukte, wierp zij spiritus op de brandstof, doch wachtte te lang met aanste- ken. Daardoor ontwikkelden zich dampen, die ontploften toen de vrouw een brandende luci- fer in de kachel wierp. Door den luchtdruk werd op het dak een hoekschoorsteen in stukken geslagen, terwijl ook de zes kanalen gehavend werden. In een der vertrekken werd het metselwerk van den sohoorsteen van den bouwmuur afgereten, zoodat de bewoners van eenige perceelen voor- loopig niet meer stoken kunnen. De brandweer, die aangerukt was, kon wei- nig meer uitrichten, zoodat het verdere werk den metselaar moest worden overgelaten. De vrouw, die de schuld van het gebeurde draagt, kwam er wonder boven wonder goed af. WAGON ONTSPOORD. Even buiten het stationsemplacement te Dordrecht is Zaterdagavond ongeveer zes uur t(jdens het rangeeren een personenrijtuig uit de rails geloopen, wat tot gevolg had dat het verkeer over de lijn GorinchemDordrecht, die daar slechts enkel spoor heeft, geheel ge- stremd was. Met groote stagnatie kon men het verkeer gaande houden door de uit Gorinchem komen- de treinen even voor de plaats van de ontspo- ring opndeuw samen te stellen, wat mogelijk was aangezien daar een wisselplaats voor goederentreinen naar het industrieterrein aan de Staart bevindt. De reizigers van en naar Gorinchem moes- ten ongeveer 5 minuten loopen eer zij het sta tion bsreikt hadden of in den trein konden stappen. Omstreeks tien uur was de ontspoor- de wagon weggesleept, waarop het verkeer gewoon werd hervat. WIELRIJDER BIJ NAARDEN DOOR TRAILER GEGREPEN. De chauffeur Koenders reed Zaterdagmid- dag op een trailer met aanhangwagen van den expediteur Van Deutekom uit Amsterdam op den rijksweg in de richting Muiden, toen van de Meersteeg twee fietsers naderden. Daar het uitzicht zeer ruim is, en de wielrijders den auto dus konden zien aankomen, dacht de chauffeur niets anders dan dat deze zouden wachten tot hij gepasseerd was. Zij bleven echter ondanks het verbod om rijdende den weg over te steken doorrijden, met het ge volg, dat een van hen door een spatbord werd gegrepen en een eind werd meegesleurd, ter wijl de ander nog juist voor den auto langs kon glippen. Bewusteloos en in ernstigen toestand werd het slachtoffer naar de MajeUa-stichting ver voerd, waar een hersenschudding en een been- breuk werden geconstateerd. BEZUINIGEN EN TOCH OP PEIL BLIJVEN. Aan de ambachtsschool te Dordrecht tracht men een weg te vinden om niettegenstaande het bezuinigingsvoornemen om den driejarigen cursus in te korten tot een twee-jarige den drie-jarigen te handhaven door dioelmatige bezuiniging. Daarvoor heeft men den volgenden weg ge vonden Er wordt thans aan de klassen 36 uur per week les gegeven. Het zou doenibaar zijn, met vermeerdering van het thuis te verrichten werk, om het aantal lesuren met 4 te vermin- deren. Hiermede zou dan een bezuiniging van circa 11 .pet. worden verkregen, terwijl de bezuiniging, te verkrijgen uit verkorting van den cursusduur, waarmede dan de installing van avondcursussen gepaard zou moeten gaan, op pl.m. 15 pet. wordt becijferd. Op grond van dit plan stellen Burg, en Weth. aan den Raad voor dat de Raad zich tot den minister wendt met het verzoek de schoolbesturen vrij te laten in de bepaling van het aantal jaren van den cursusduur, doch daarbij tevens mededeelde, dat het Dordtsche schoolbestuur bereid is door vermindering van het aantal lesuren een vrij aanzienlijke beper- king van uitgaven mogelijk te maken. GASVERSTIKKXN G. In de Lekstraat te Amsterdam is een vrouw bij een vergas toestel in slaap gevallen en bewusteloos geraakt. In het ziekenhuis, waarnaar zij vervoerd is, is zij overleden. LIJK OPGEHAALD. Het Nederlandsche motorschip Mr. Harm Smeenge, kapitein J. de Groot, op weg met een lading graan van Jarmen naar den Rijn, is Zondagavond te Delfzijl binnengeloopen met een lichte motorschade. Het schip heeft van den Delfzijlschen loodskotter esn lijk van een ongeveer 30-jarigen zeeman overgenomen, dat in de buurt van de ligplaats "van de loodsboot ronddreef. De besohrijving van het lijk, dat in staat van ontbinding verkeerde, is als volgt: Lengte circa 1.80 meter, tatoeeering op den arm van een driemast-zeilschip met ra's en vogels, daaronder Sailor's Graves; gekleed in bruin sporthemd en grijze pull-over. Nieuwie gummilaarzen, merk O. K. Yarmouth, Made in Canada; twee paar sokken, zwarte en grijze. GEHE1ME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de rijks- en gemeentepolitie, in samen- werkirg met commiezen der belastingen en accijnzen een inval gedaan in de woonschuit van den werkloozen landarbeider, B. M., onder de gemeente Leimuiden. Men verdacht er M. reeds geruimen tijd van, dat hjj zich bezig hield met het clande- stien vervaardigen van sterken drank. Dit vermceden bleek juist te zijn, want in de woonschuit vond men o.m. een distilleerketel en andere voorwerpen, welke aanwjjzingen gaven, dat men hier te doen had met een ge- heime distilleerderij. Een en ander is in beslag genomen. Tegen de woonschuitbewoner is proces-verbaal opge- maakt. AUTO GESI.I IT. Maandagmiddag is op de Mooksche Baan nabij Mook een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee Amsterdammers emstig gewond zijn. Een tweepensoons-auto, komende uit de richting Venlo en rijdende in de richting Nij megen, is, terwijl met vrij groote vaart ge- reden werd, vermoedelijk tengevolge van plot seling hevig remmen, geslipt en eenige malen over den kop geslagen. Beide inzittenden, twee heeren van omstreeks 40-jarigen leeftijd, zekore D. Luza en D. Nord uit Amsterdam, werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis ,te Nijmegen vervoerd. De auto is geheel ver- nield. ZEGELVERVALSCHING. Vrij dagmiddag hebben de douane-ambtena- ren op het station te Roosendaal een Rotter- dammer aangehouden, die op het punt stond met den trein naar Rotterdam te vertrekken. Bij lijfsvisitatie werden op hem 24.000 belas- tingzegels voor boekjes sigarettenpapier ge vonden, welke zegels bij nauwkeurig onderzoek valsch bleken te zijn. ,De vervalsching was zoo perfect, dat de zegels zeer moeilijk van echte te onderscheiden waren, meldt het Dag- blad van Noord-Brabant. De man werd voorloopig vastgehouden en later naar het huis van bewaring te Breda overgebracht, waar hij is ingesloten. Met deze aanhouding heeft de Roosendaal- sche douane een goede greep gedaan. Niet alleen omdat de zegels, zoo zij uitgegeven hadden kunnen worden, voor het Rijk een be- nadeeling van een belangrijk bedrag hadden beteekent, doch ook omdat deze zaak verband schijnt te houden met een aanhouding te Ant- werpen. ZWARE BRAND TE GOUDA. Een zware brand heeft Maandagmiddag gewoed in de pluimveevoederfabriek vein den heer W. v. d. Broek aan de Nieuwe Gouwe te Gouda. In het gebouw, dat een lengte heeft van ongeveer 35 M. en een breedte van 12 M. en dat uit twee verdiepingen bestaat, werd vroeger de suikerwerkenfabriek van den heer P. Broer gedreven. Bijna een jaar is thans het pluimveevoederbedrjjf er gevestigd. De fabriek met de machines en de geheele voor- raad grondstoffen en voeder zijn een prooi der vlammen geworden. Vrijwel niets is overge- bleven wat nog eenigszins bruikbaar zou kun nen zijn. De brand werd tegen 2 uur ontdekt. Met razende snelheid greep het vuur om zich been en spoedig was de fabriek van voor tot achter een vlammenzee. In de droge grond stoffen en het afgewerkte voeder, dat voor- namelijk op de bovenverdieping lag opgesla- gen, vonden de vlammen gretig voedsel. Het liet zich reeds in het begin aanzien, dat van de fabriek niet veel zou overblijven. De heer v. d. Broek, die uitstedig was geweest, kwam juist van den trein toen de brand uitbrak. De brandweer, die onmiddellijk gewaar- schuwd was, verscheen met de groote motor- spuit en tastte dadelijk het vuur aan. Met vier stralen werden duizenden liters water in de fabriek gespoten. Na ongeveer een half uur nam het vuur in hevigheid af. Het vuur bleef hardnekkig nagloeien en daarop moesten nog groote hoeveelheden water worden gespo ten. Het smeulende goedje verspreidde een dikke rook, die de brandweer in haar werk belemmerde. Om half 4 kon gezegd worden, dat men den brand geheel onder de knie had. De schade is aanzienlijk. Het voer was zwart en nat, de vijftien motoren en machines waren totaal bedorven en het dak finaal weg- gebrand. De ruim 7 meter hooge muren van het fabriekspand zijn wel blijven staan, doch overal vertoonen zich emstigle scheuren. De zolder tusschen de beneden- en bovenverdie ping is verzakt. Het voorgelegen woonhuis ,waarin de heer Broer woont, heeft niet van den brand te lijden gehad. Het is opzij gebouwd en staat los van de fabriek. Ook het kantoor is gespaard ge- bleven. Het geheele gebouwen complex be- hoort toe aan den heer H. Zanen, die het destijds kocht. Een en ander is verzekerd. Ook de heer v. d. Broek is tegen brand- schade verzekerd. Ook is hij verzekerd tegen bedrijfsschade. Hoe groot de aangerichte schade wezen zal valt op dit oogeniblik moei lijk te ramen; alles bij elkaar zal zij tusschen de twintig en dertig duizend gulden liggen. De brand is vermoedelijk ontstaan door de hitte van den oven, die met vier oliebranders worden gestookt. Boven den oven zou waar schijnlijk de zolder doorgeschnoeid en daama het pluimveevoeder aan het brandien gegaan zijn. DE ONDERGANG VAN DEN DUITSCHEN LOGGER. Kapitein Dirks van den logger „A. E. 88", die twee man aan boord heeft genomen van den Duitschen logger, die in de Noondzee is gezonken, deelt over het ongeluk de volgende bijzonderheden mee: In den nacht van Don- derdag op Vrijdag, den nacht waarin het schip is vergaan, was het uitzicht zeer slecht. Om halfvier werden signalen gezien; het was door den storm echter niet mogelijk, het in nood verkeerende vaartuig te bereiken. 's Morgenshalfzeven zag de stuurman echter plotseling- twee mannen, drijvende op een plank. Er werd hun een lijn toegeworpen en inderdaad slaagde men er in, een der mannen aan boord te halen. Hij was slechts iicht ge wond. De storm dreef den logger daarop weg en eerst een uur later slaagde men er in den tweeden schipbreukeling te bereiken en aan boord te halen. Hij was toen echter reeds te zeer uitgeput om nog te spreken en heeft vier uur na zijn redding den geest gegeven. De logger heeft nog tot 's middags twee uur rondgekruist op de plaats, waar het ongeval had plaats gehad; de zee was bezaaid met planken en tonnen, maar schipbreukelingen werden niet meer gezien. De eenige over- levende draagt den Nederlandschen naam Sehoonhoven. De overige zestien opvarenden zijn omgekomen. OLIETANKBOOT IN BRAND GEVLOGEN. De Noorsche olietankboot Barfonn, metende 9739 ton, is Zondagnacht in het Kanaal in brand gevlogen, op ongeveer dertig mijl af stand van de kust van Devonshire. De brand werd gevolgd door een ontploffing. Uit Port land werden een torpedojager en een sleep- boot van de Admiraliteit te hulp gezonden, en Maandagmorgen vroeg werd het schip binnengesleept. Tevoren was de reddingboot van Tor,bay reeds uitgevaren om de be/manning aan boord te nemen, maar dit was reeds ge- schied door het Noorsche stoomschip Teme- raire. Achttien personen zijn gered; of er slachtoffers zijn is nog niet bekend. HET RAVIJN-MYSTERIE. Een dag of veertien geleden zijn, door een paar vroege wandelaars die van een berg naar beneden keken in een ravijn bij Moffat in Dumfriesshire verschillende, in papier ver- pakte, deelen van menschenliohamen gevon den, die voorloopig werden ge'identificeerd als de overblijfselen van de lichamen van een jonge vrouw en een man van middelbaren leef tijd. De vaststelling van de identiteit leverde aanvankelijk groote bezwaren. In de buurt van Dumfries werd een jonge vrouw vermist en ondanks mededeelingen van verschillende zijden stoma de politie voor een raadsel. Tot Zaterdag een sensatiioneele wending volgde. De politiei echter van Lancaster verzocht den in zijn district werkzamen dokter Buck Buxton om eenige inliehtingen te willen geven over de verdwijning van zijn echtgenoote en de 20- jarige Mary Rogerson, haar kamenier. Na zijn eerste verhoor ging de dokter kalm voort met het bezoek van zijn patienten, maar Zateidagmiddag moest hij nogmaals bij den politierechter komen, die hem toen formeel beschuldigde van moord op de kamenier en in arrest stelde. Het is waarschijnlijk, dat de gevonden andere liohaamsdeelen niet die van een man, maar ook van een vrouw zijn, in welk geval het mysterie een vrij eenvoudige oplos- sing zou tegemoet gaan. Dokter Buxton was chirurg te Lancaster sinds 1928, in welk jaar hij te Edingburgh trouwde. Hij bezit in het NOorden van Lan cashire een uitgebreide practijk, die niet ver- minderde toen hij 5 jaar geleden den Moham- medaanschen godsdienst omhelsde. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden is brand ontstaan in de groote boer- derij van den heer R. J. Wijmenga te Garijp. Het vuur greep snel om zich heen en ondanks het feit, dat de motorspuit spoedig ter plaatse was, kon deze niet verhinderen, dat de ge bouwen tot den grond tot afbrandden. Waarschijnlijk door dezelfde oorzaak is de woning vein den heer P. S. Kooistra te Mur- merwoude tot den grond toe afgebrand. De motorspuit die ook hier spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, daar aan redden niet meer te denken viel. De schade wordt door verzekering gedekt. HARBURG. De rechtbank te Harburg heeft zich bezig- gehouden met een zeer merkwaardig geval van rechtsovertreding. In de beklaagden- bank zat n.l. een 23-jarige vrouw, die op aan- drang van haar man in diens plaats een ge vangenisstraf van drie weken heeft onder- gaan. In piannenkleeren gestoken werd zij ondergebracht in een eel, waarin nog negen andere gevangenen waren geborgen zonder dat men haar bedrog ontdekte. Dat het ten slo'tte toch achterhaald werd is te wijten aan haar vrouwelijke ijdelheid. Een amateur-fotograaf had een foto van de gevangenen gemaakt, toen deze eehs buiten te werk werden gesteld. Nadat zij uit de ge- vangenis was ontslagen, zocht zrj den foto- graaf op en vroeg hem om een afdruk, waar bij zij vertelde hoe de vork in den steel zat. Langs dezen weg kwam de overtrading ook den officier van justitie ter oore. Tijdens de verhooren gaf de vrouw te ken- nen, dat haar man haar door bedreigingen en herhaalde mishandelingen er toe had gedwon- gen zijn plaats in te nemen. Uit niets bleek, dat deze beweringen niet inderdaad op waar- heid berustten. De man weigert iets te zeg- gen. De rechtbank heeft met het oog op de merkwaardige omstandigheden besloten de vrouw een boete van vijftig mark op te leg- gen, terwjjl tegen den man een nieuwe aan- klacht zal worden ingediend. POGING UIT GEVANGENIS TE ONTVLUCHTEN. Vier gevangenen hebben zich op de binnen- plaats van de gevangenis te Chester (Illinois) meester gemaakt van een vrachtauto. Zij overmeesterden den chauffeur, reden in groote snelheid de buitenplaats rond, ten einde vaart te krijgen om uit de poort te komen. Een gevangene en een cipier, werden overreden. Twee der vier gevangenen werden gepakt; de twee anderen ontkwamen per voet. HEVIGE AARDBEVpNG. Aan de grens van de Sowjet-Unie en Afga- nistan is een hevige aardbeving waargenomen, die ruim 100 menschenlevens heeft gekost, terwijl er meer dan 300 menschen gewond werden. Het centrum van de aardbeving bevond zich m het woeste gebergte van Towil Dorinsk in Tadzjikistan. Hier zijn emstige verwoestingen gesignaleerd. Aangezien de telefonische ver- bindingen met het getroffen gebied verbroken was, was het moeilijk nadere gegevens over den ramp te verkrijgen. Zeker is, dat ver schillende dorpjes in het gebergte vrijwel ver- nield zijn door omlaagvallende rotsen. Boven- iien schijnen verschillende bruggen over de Ohangan vemield te zijn. HEVIGE ONTPLOFFING. ■Op de groote scheepswerf Penhoet te St. Nazaire, heeft in de ketelsmederij een zware ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan drie arbeiders weren gedood en 11 zoo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreesde. In de smederij waren 200 arbeiders aan het werk met het lasschen van ketelnaden voor het linieschip „Strasgbourg" en den pantser- kruiser .Georges Leygtles". Door onbekende oorzaak ontplofte een groote zuurstofcylinder. Alle ruiten van het gebouw werden versplin- terd. Onder de arbeiders ontstond een paniek. Werklieden uit andere werkplaatsen, .die op het geluid van de ontploffing kwamen toe- snellen, maakten onmiddellijk een begin met het reddingswerk. Een arbeider werd met ver- brijzelden. sdhedel naast den cylinder gevon den, dertien anderen lagen, deels met levens- gevaarlijke verwondingen, naast den grooten ketel, welken zij bezig waren te lasschen. Twee hunner overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis. Men vermoedt, dat de gummislang, die het lasch-apparaat verbond met den zuurstofcylinder, vlam heeft gevat, waardoor dan de exploisie zou zijn ontstaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6