Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Het proces tegen de Ossche misdadigers. Woensdag 16 October 1935. No. 9363. RECHTSZAKEN. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. VAN N.SJ5.-IANDDAG. Een heel eind buiten 's Gravenhage, langs den Leiweg, beeft de N.-S.B. baar werkkamp opgeslagen in verband met den door baar te houden Land;dag, waarvoor tienduizenden ver- wacbt werden. De NjS.B.-ers marcbeerden Zaterdag in ge- sloten formaties door de stad naar bet kamp. Tal van nationale en oranje-vlaggen werden in den srtoet meegevoerd. Langs den gebeelen weg, welken de stoet nam, was veel ipolitie. Het corps was voor deze gelegenbeid versterkt met een -detache- ment rijksveldwacbt. De straten waren niet afgezet, uitgezonderd in de onmiddellijke om- geving der stations. Wei bad de politie ver schillende maatregelen getroffen om het ver- keer zoo goed mogelijk voortgang te doen vinden. Tegen den avond flitsten in het kamp over- al scherpe electrische lichten op, die een ver- blindend licbt wierpen op den ingang, waar op houten stallages controleposten ston-den op- ges-teld, die toezagen op de binnentrekken-den die alle hun toegangskaarten omboog hielden. Het land was nat en drassig. Met stroobossen en ijzeren platen had men een breeden begaan- baren weg aangelegd. Over deze paden trokken duizenden uit alle deelen van ons land 35.000 mannen en vnou- wen in totaal naar bet cen-trale punt: een tent, zoo reusachtig in afmetin-gen als men er in ons land nog geen heeft gezien. De beer ir. Mussert sprak van duivelsche macbten, die het er op gezet hebben om een grenzenlooze verwarring en verwildering te brengen in de geesten van onze volksgenooten, opdat zij weerloos ten prooi zullen vallen aan de vemietiging. Wij, N.S.B.-ers, voelen ons verbonden door den gemeen-sohappelij-ken wil om deze duivel sche macbten te keeren, aldus de algemeene leider. Het lot van ons volk wordt, volgens spre- ker, beheerscht door de volgende drie vragen: Hoe wij staan in onze verhouding tot Indie en boe wij staan tegenover elkander als volksge nooten. Spreker wijdde een groot deel van zijn rede aan bet Italiaansch-Abessinisch conflict, waar bij bij de houding van Italie verdedigde en den Volkenbond een enorm gevaar voor den vrede in Europa noemde. Ieder, die het Italiaansch-Abessinisch con flict wil overbrengen naar Europa, wil uit- breiden over Europa, of dit geschiedt binnen of buiten Gen&ve, begaat een misdaad tegen over Europa, ja, tegenover het geheele blanke ras, betoogde spreker. Vervolgens besprak de beer Mussert onze positie te midden der natien. Tenslotte deelde hij nog mede, dat de N.S.B. 54.000 leden telt. Onder Houzee-geroep besloot de vergade- ring aan H. M. de IKoningin een telegram te richten, waarin zij de Vorstin hun liefde en trouw betuigden, en aan H. K. H. Prinses Juliana een telegram, waarin zij uiting gaven aan liefde en trouw voor de Kroonprinses. OPENING DEB FILMSTAD. Minister Gelissen heeft bet woord gevoerd bij de opening der Filmstad op Wassenaar. Aan deze rede ontleenen we, dat de minister de eerste ontwikkeling van de film naging, die thans zulk een groote beteekenis heeft voor ons maatschappelijk leven. Vele instel- lingen en tallooze arbeiders danken haar be- staan en hun positie aan de filmindustrie. De minister bracht bulde aan den beer Bamstijn, die thans een grooten stap doet in het industrieele leven. Veel zullen de Nederiandsche filmfabrieken kunnen doen tot bet uitdragen der nationale gedacbte, ter meerdere bekendmaking van onze cultuur, ter bevordering onzer weten- sc-hap, voor onze nijverheid, handel en scheep- vaart, alsmede ten behoeve van bet vreemde- lingenverkeerDe film is bet grootste pro- pagandamiddel onzer eeuw. Hier in dit milieu, aldus besloot de minister, moge uit innige samenwerking van kunst en techniek menige film van nationale beteeke nis, maar dan met intemationale waarde geboren worden. DE „PRINSENDAM" WORDT IN NEDERLAND GEBOUWD. Na moeizame en langdurige onderhandelin- gen onder leiding van den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, gevoerd met de Holland-Amerikalijn, de drie Rotterdam- scbe werven en de maatschappij „de Schelde", alsmede na besprekingen, gehouden met de af- gevaardigden der betrokken arbeiders, is, dank zij den goeden wil, die van den aanvang af bij de vijf partijen voorzat, Zaterdag j.l. in de laatste bespreking, gehouden op het de- partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart overeenstemming bereikt. De Ministerraad heeft in zijn zitting van Dinsdag zijn goedkeuring gebecht aan het voorstel van den Minister van Hanidel, Nijver heid en Scheepvaart, zoodat de bouw van het schip voor Nederland bebouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkverruiming is, moge blijken uit bet feit, dat hierin voor vijf millioen .gulden loon is geaccumuleerd. Het schip zal gebouwid worden op een hel ling van de Rotterdamsche Droogdokmij. Ge deelten van het schip worden vervaardigd bij Wilton, Piet Smit, beide te Rotterdam. De Schelde te Vlissingen en Werkspoor te Am sterdam. De financien. Naar de N. R. Crt. vemeemt, heeft het Rijk de totale bouwsom voor de Prinsendam als lee- ning aan de Holland-Amerikalijn verstrekt De samenwerking tussehen de werven De nieuwe Statendam, waaromtrent na an- derhalf jaar van plannen maken, van bespre kingen, -onderhandelingen en telkens weer nieuwe berekeningen, nu eindelijk de beslis- sing is gevallen, zs» idus worden gebouwd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij met medewerking van WiltonFeijenoord, P. Smit Jr., Werkspoor en De Schelde. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij is de eigenlijke aanneemste-r, bij haar zal dus ten slotte het werk geschieden; dit moest wel voorwaande zijn toen in den loop van de on- derhandelingen telkens weer opnieuw bereke ningen moesten worden gemaakt en dus de bouwsom weer moest worden teruggeduwd. Het is voor onze Nederiandsche werven een groote en gedurfde onidememing een zoo groot schip op stapel te zetten, maar gezien haar prestaties in bet verleden mag men verwach- ten, dat ook met den bouw van de nieuwe Statendam onze ondememingen op scheeps- bouwigefoied eer zullen inleggen. Met den bouw zal onmiddellij-k een aanvang worden gemaakt. Begin 1938 moet bet schip in de vaart komen. Als hierboven wordt gesproken van mede werking van verschillende werven, beteekent dat niet, dat van te voren bepaalde gedeelten aan een bepaalde werf zullen worden vervaar digd. Wat elke werf zal leveren staat in hoofdzaak vast, aan elk is een quotum toe- gewezen, in onderling overleg zal de regeling van den bouw moeten geschieden. De aan- nemende werf omschreef de regeling zoo: Men moet het beschouwen, alsof de loodsen van onze werf wat ver uit elkaar liggen. Terwijl men met het eene deel bezig is, begint men reeds aan het andere. Men kan wel zeggen, dat De Schelde in samenwerking met Werk spoor de hoofd-machines van het nieuwe schip zal leveren. Bijzonderheden van het nieuwe schip. Wat de bijzonderheden betreft omtrent het schip, dat het grootste van onze Nederiand sche vloot zal worden, ide lengte tussehen de loodlijnen is 213 M.; de lengte over alles 229 M. (d.i. 30 voet meer dan de huidige Staten dam); de breedte is 26.82 M. (7 voet meer) en de holte tot het B. dek wordt 16.75 M. Het zal 33000 bruto registerton groot zijn tegen de tegenwoordige Statendam 28000 ton. Het krijgt een accomodatie voor ruim 1300 passagiers, waarvan 550 eerste klasse, 530 loeristenklasse en 230 3e klasse. De snelbeid van het nieuwe turbinesehip wordt bij een machinevermogen van 34.000 as P.K. 20% h 21 mijl, een snelheid, die een over- tocht mogelijk maakt in 7 dagen, tegen 8 dagen van het tegenwoordige vlaggeschip van de HollandAmerikalijn. Men ziet, dat de H.A.L. niet meedoet in de voortdurende en dure race naar steeds groo- ter snelbeid, al blijft ze niet acbter in bet aan- brengen van die verbeteringen, ook in de machine-instaliaties, die haar de zekerheid geven, dat ze haar plaats in het Oceaanver- keer, die ze mede te danken heeft aan het comfort op haar scbepen en aan haar goede keuken en verzorging, blijft behouden. Het beet, dat de mode onder de Amerikaansche toeristen zicb wat begint af te keeren van de al te groote en al te snelle schepen; dan maakt de Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaart- maatschappij als ze straks met twee uitste- kende en eenige kleinere schepen weer kan meedoen, een goede kans. De bemanning van de nieuwe Statendam zal, de officieren medegerekend, uit 580 a 600 man be staan. Het ligt voor de hand, dat bij een schip, dat thans gebouwd wordt, de moderne begrippen omtrent inrichting en versiering worden toe- gepast. Zoo heeft men als op de Normandie ook is gebeurd, de eetzalen eerste en tweede klas niet meer over de voile breedte van het sdhip gemaakt. Deze eetsalons hebben geen bultenramen meer, wat het voordeel geeft van een aantal buitenhutten, doch daartegenover eischt het aanbrengen van een bijaondere luchtververschingsinstallatie. De lucht moet worden toegevoerd, gezuiverd, verwarmd enz.; soortgebjike installaties kent men wel van den wal, op scbepen zijn ze ecbter nog maar schaars aangebracht. De aankleeding van salons en hutten gaat eveneens met den tijd mee. Ze zal wat een- voudiger en strakker van lijn zijn, doch er zal ivoor gezorgd worden, dat comfort en buise- lijkheid er niet bij verliezen. Elke hut in de eerste klasse krijgt, zooals dat ook op de Queen Mary het g;eval is, een eigen badkamer of douche en toilet; ook in de toeristenklasse zijn er hutten, die op deze wijze zijn ingericht, overigens is in deze klasse het aantal badkamers groot. Deze inrichting met dergelgke accomodatie hangt meer samen met het systeem, dat gevolgd is om de ver schillende klassen met elkaar zoodanig in ver- binding te stellen, dat gedeelten ervan in den kortst mogelijken tijd bij een andere klasse kunnen worden getrokken. Dit is bijzonder gemakkelijk op een oogen- blik, dat de vraag naar eerste klas-accomo- datie die naar tweede klasse of omgekeerd overtreft. Een zelfde systeem is ook gevolgd ten aanzien van de tweede en derde klasse. Daze laatste, die in de meeste schepen nog vooruit is geplaatst, is op de nieuwe Staten dam achteruit geprojecteend. Van de bijzonderheden vermelden we nog dat een theaterzaal zal worden gebouwd. Er was nog niet besloten of deze zaal uitsluitend voor lezingen, tooneelvoorstellingen, filmver- tooningen zal worden ingericht, dan wel ook voor amdere doeleinden, als bijiv. eetsalon, palmcourt of iets dergelijks. De oploopende vloer, die een theaterzaal moet hebben, zou uit den aard een tweede bestemming uit sluiten-. Er komen twee zwembaden, een voor de eerste klasse en een voor de beide andere Bovendien wordt het bovendek ingericht voor zonnedek, niet alleen voor de eerste, doch ook voor de toeristenklasse, die met lift en trap- pen met dat dek verbonden wordt. Op 6en na het hoogste dek wordt een soort Ritz- Carltonzaal, waar gelegenheid tot dansen be- staat, zonder dat de passagiers, die aan dat vermaak niet meedoea, worden gestoord. Groote promonadedekken en sportdekken zijn bescbikbaar tot zelfs voor de 3e klasse passagiers. Gezien de ervaringen uit de laatste jaren is er alle aandacht besteed aan de beveiliging tegen brandgevaar. Door schotten kunnen de afdeelingen worden ge'isoleerd. Alarmsignalen van de nieuwste vindingen en Sprinkler syste- men zijn geplaatst, waar de deskunidigen die noodig oordeelden. Tot zoover een globale beschrijving van het nieuwe schip, dat voor de Rotterdamsche werven dfen belangrijk stuk werk is en waar van de bouw voor de reederij niet alleen, doch voor de heele Rotterdamsche bevolking zijn bijeondere beteekenis heeft. Wat het uiterlflk betreft kan nog worden medegedeeld, dat het schip twee schoorstee- nen zal krygen, van een ander type dan de scboorsteenen van de schepen van de H.A.L. thans hebben, n.l. breeder en korter. Uiterlijk zal het schip dat volgens stroomlijn-prin- cipes wordt gebouwd weinig op de Staten dam gelijken. Het Rotterdamsche stadhuis vlagt! Zoodra officieel bekend was geworden, dat het nieuwe mailschip voor de Holland-Ame- rika-lijn in hoofdzaak te Rotterdam zal wor den gebouwd, is aldaar op het stadhuis, ten teeken van vreugde over deze voor die stad zoo bijzonder belangrijke beslissing, de vlag uitgestoken. VOOR EN TEGEN AMNESTIE- VERLEENING. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Zeventien jaar na den wereldoorlog is het amnestievraagstuk in Belgie eenige cle- mentiemaatregelen niet te na gesproken nog altijd o^ppgelost gebleven. De Katho- lieke Vlaamsche Landsbond heeft, in zijn nieuw programma, den eisch: „volledige en onmiddellijke amnestie" voor alle tijdens den oorlog gepleegde politieke daden, opgenomen en Recht voor Allen, de vereeniging van wegens deelneming aan de activistische be- weging tijdens de Duitsche bezetting ge- strafte ambtenaren gaat voort met hare cam- pagne tegen de niet-uitvoering van de am- nestieclausule die, op verzoek van Erzb#rger, aan den tekst van het verdrag van Versailles werd toegevoegd. De „Amicale der Officiers de la Campagne 19141918" heeft, in den loop van haar in de Brusselsche tentoonstelling, onder het voorzitterschap van graaf van der Busch ge houden congres, van haar kant hoewel het den officieren verboden is aan politiek te doen een motie aangenomen waarbij ge- protesteerd wordt tegen de clementie-maat- regelen welke, niet zoo heel lang geleden, op initiatief van koning Albert (wat de indie- ners van de motie vermoedelijk vergeten heb ben) werden getroffen en verder radicaal positie wordt genomen tegen alle amnestie- verleening aan de gewezen activisten. Van Vlaamsche zijde wordt hierbij evenwel opge- merkt dat de leden van de Amicale des Offi ciers de la Campagne 19141918 die tot het Nederlandseh of Vlaamsch, de taal der 5/8 het Belgische leger, praktisch uit hun vereeniging hebben geweerd, niet zeer be- voegd blijken te zijn om zich in te laten met een aangelegenheid die hoofdzakelrjk het Vlaamsche volk en de Vlaamsche intellec- tueelen alleen aangaat. Zitting van Dinsdag 5 October 1935. De volgende personen werden gedagvaard: A. F. B., oud 20 j., slagersknecht te Hulst, wegens beleediging van B. M. Dophemont en L. C. Schuurman te Hulst op 26 Aug. 1935. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. A. M. V„ oud 32 j., slager te HulSt, wegens beleediging van Bertha Dophemont te Hulst op 26 Aug. 1935. Eisch: /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. P. v. H., oud 24 j., vlasbewerker te St. Jan- steen, wegens mishandeling van Rene Grem- berghe te Kemseke (B.) op 20 Aug. 1935, door hem te slaan. Eischf 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: /20 boete of 10 dagen hechtenis D- F., oud 19 j., venter te Biervliet, wegens Tnishandeling van C. L. Swartele te IJzendijke, door hem te slaan op het hoofd, gepleegd op 11 Aug. 1935. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. J. P. de M., huisvrouw van M. C. C., oud 35 j., zonder beroep te Breskens, wegens be leediging van Johanna Buijsse te Breskens op 18 Augustus 1935. Eisch: /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Ra. Sa. de K., huisvrouw van FY. W., zon der beroep te Hulst, wegens mishandeling van Ma. L. Verkruijsse te Hulst op 12 Aug, 1935, door haar te slaan en aan de haren te trekken. Eisch: 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Mr. P. C. Adriaanse vroeg een geringere straf .op te leggen en deed een beroep op noodweer, hetgeen werd verworpen. Ft. W., oud 35 j., veedrrjver te Hulst, we gens mishandeling' van Irene Verkruijsse te Hulst op 12 Aug. 1935, door haar te schoppen. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak15 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. P. C. Adriaanse vroeg een geringere straf op te leggen en deed een 'beroep op noodweer, hetgeen werd verworpen. E. M., oud 28 j., metselaar te Koewacht, wegens mishandeling van Dominicus Suy te Koewacht op 20 Augustus 1935, door hem te slaan. Eisch: 15 -boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. R. L. R., oud 34 j., arbeider te Philippine, wegens mishandeling van Camiel van Hurk te Ter Neuzen op 24 Aug. 1935, door hem te slaan. Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Th. A. B., oud 34 j., landbouwer te Hoofd- plaat, wegens beleediging van Raymond In- ghels te IJzendijke op 24 Aug. 1935. -Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. W. F. v. C., oud 24 j., arbeider te Retran chement, wegens mishandeling van A. P. de Ridder te Knocke op 25 Aug. 1935, door hem te slaan. Eischf 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE VERKIEZINGEN IN MEMELLAND. Maan-dag is de officieele uitslag van de ver- kiezingen in Memellan-d bekend gemaakt. Uit- gebracht zijn 1.962.061 geldige s-temmen waar van 1.592.604 op de Eenheidslijst en 369.457 op de Litausche partijen. Op de Eenheidslijst hebben dus 81.17 pCt. van de kiezers hun stem uitgebracht. Gelijk voorzien was, zijn aan de Eenheidslijst 24 zetels toegewezen en agn de, j Litausche lijsten 5. HET WITTE SPATBORD. De kan-tonrechter te Groningen heeft uit spraak gedaan in een principieele zaak tegen den heer A. H. E., die zich heeft laten verba- liseeren wegens het niet voeren van een wit aehterspatbord op zijn fiets tijdens het dag- licht. Het O. M. meende persoonlijk, dat het feit waaraan verdachte zich heeft -schuldig ge maakt geen strafbaar feit genoemd kan wor den. Spr. grondde die meening op de redactie van het betreffende wetsartikel. In dat artikel wordt bepaald, dat een rijwiel waarmee bij donker, d.w.z. tussehen een half uur voor zonsopgang wordt gereden van voren moet voorzien zijn van een lantaarn en van achter van een -roode lantaarn of reflector. Daarop heeft men nu laten volgen Bovendien moet een fiets voorzien zijn van een wit achtersj^utbord. Uit dat woordje -bovendien, in dit verband gebruikt, maakte spr. op, dat de verplichting tot het voeren van een wit aehterspatbord alleen noodzakelijk is bij avond en bij nacht en niet overdag. iSpr. vroeg derhalve vrijspraak. De kan- tonrechter vereenigde zich met de meening van het O. M. en sprak verdachte vrij. In het paleis van Justitie te 's-Hertogen- bosch is Maandagmorgen voor de arrondis- sementsrechtbank in een met spanning gela- den atmosfeer de berechting begonnen van de lange reeks misdaden, gepleegd door de Os sche bende en haar aanhangers. -Op de voor het publiek bestemde ruimte in de rechtzaal zitten de talrijke belangstel- lenden, die daar na gehouden selectie tegen 10 uur worden toegelaten en van wie velen uren hebben gewacht om een plaats machtig te worden, onderworpen aan de maatregelen van orde en tucht, welke niet kunnen worden gemist om het recht zijn loop te doen hebben in een rustige sfeer. Het is niet bepaald de fijne f-leur" van het Brabantsche, dat daar de ruimte vult en wederom is het de mare- chaussee, die een waarschuwing laat hooren in den geest van: ,,Wie een mond opendoet, vliegt er onmiddellijk uit!" 'Ook de in het bezit van een toegangskaart zijmde joumalisten kunnen niet in- en uitloo- pen zooals zij dat graag zouden wenschen, doch zij hebben er, vermits him copy op tijd de deur uitgaat, vrede mee. Overigens is er voor hen gezorgd op een wijze, die niets te wenschen overlaat en worden zij door de ver schillende ambtenaren met groote welwillend- heid tegemoet getreden, uitgezonderd het feit, dat een in de zaal aanwezige marechaussee, die van een rjverig de stukken bestudeerend fotograaf een fototoestel in beslag heeft ge nomen, zijn onderzoek ook uitstrekt tot zak- ken, acte-tasschen en wat dies meer zij van enkele dagbladschrrj-vers. AJlengs vult zich de zaal met getuigen, ad- vocaten, enkele genoodigden en anderen, die hier iets te doen hebben. En dan verstomt te 5 minuten over 10 het geroezemoes van stemmen, als, na de aankondiging van den bode, de rechtbank binnen'treedt. President van het college is mr. W. J. M. Ummels, rechters zijn mr. K. C. J. M. Sassen en mr. J. W. M. Schroders, bijzittend rechter mr. F. H. Verheijen, griffier mr. A. Ru-bbens. Als officier van Justitie fungeert mr. J. J. G. van EJverdingen. De eersten, die gezamenlijk terecht moeten staan zijn twee beruchte typen. De 42-jarige Ossche werkman P. J. de Bie (Peer de Bie, de vader der inbrekers) en de 43-jarige vrachtrijder L. A. v. d. Heuvel, bijgenaamd ,de Brus" resp. een grootere en kleine figuur, die door twee marechaussees van elkaar zijn gescheiden. De officier leest dan de dagvaar- ding voor: diefstal tezamen en in vereeniging gepleegd in den nacht van 16 op 17 Maart 1934 te Mariaheide, gemeente Veglfel in de woning van den thans 61-jarigen landbouwer M. Scheepers waar zij f 1600 hebben wegge- nomen. In de tweede plaats zijn hun twee diefstallen met inklimming enz. ten laste ge- legd en wel ten eerste in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 te Gaffel in het gemeentehuis, waar zij 400 buitmaakten en voor-ts in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 in de woning van den 54-jarigen molenaar G. v. Huiseling, buit 1900. De Bie en den Brus ontkennen. De Bie en de Brus, naar voren tredend, ont kennen de ten lastelegging. Er is niets van aan, verklaart de Bie. Ik ben er niet geweest. Allemaal leu- gens, zegt de Brus. ^President: Ik ken het gehalte van de hee- ren. Vooral uit Oss. U hebt niet over on- betrouwbaarheid te spreken. Dat gaat te ver. Opperwachtmeester J. van der Kar van de marechaussee geeft dan verslag van zijn be- vindingen in de eerste zaak. -Daama komt de landbouwer Schepers naar voren. Hij vertelt, dat hij in den bewusten nacht door zyn vrouw was wakker gemaakt, die lawaai had gehoord. Getuige had licht aangestoken en zag plotseling drie mannen binnenkomen, tot voor het bed aldus ge tuige en ze grepen me vast. President: Met hoeveel? -Getuige: Er waren er eerst drie, later is er nog een bjjgekomen. De eerste, die bene- den kwam, wilde me een prop in den mond duwen. Houd je kalm, zei er een, er gebeurt niets! Daama vroeg hij den sleutel van de brandkast; get. gaf dezen en hij probeerde het meubel te openen. Hij morrelde wat en zei toen: Gaat dat altijd zoo slecht? Get. werd toen uit zijn bed gehaald, voor de -brandkast gebracht en gedwongen deze te openen; de rest hebben ze er zelf uitgehaald. Vervolgens is getuige naar zijn bed teruggebracht, met de sommatie, te blijven liggen, (Gelach.) President: Ze hadden maskers voor niet? U hebt nog bij een getracht het masker af te rukken Getuige: Jawel. President: U kent de mannen niet terug? Getuige: Neen. Vrouw Schepers, die vervolgens naar voren was geroepen, heeft evenals haar man moeite met te verklaren, dat zij geen familie is van verdachte. Zij bevestigt dan de gedeelten van het verhaal van haar man, welke zij ook zelf heeft meegemaakt. Eldn der heeren sprong boven op me!, zeide zij vol afgrijzen. Later hebben zij en haar man ontdekt, dat de blin- den open waren. Van de bende heeft zij nie- mand herkend. Toon de Soep getuigt. De 32-jarige A. J. Hendriks (Toon de Soep) jr., die aanvahkelijk door een marechaussee was bewaakt, is de volgende getuige. !Hij deelt mede, dat hij op den hewusten nacht, met de Bie, den Brus en den Ceel, den roofoverval heeft gepleegd. Zij waren be- hoorlijk voorzien van inbrekerswerktuigen. Toen de brandkast weerstand bood aan de pogingen, haar te openen, -zijn zij in de slaap- kamer binnengedrongen, waar zy licht zagen branden. Verdachte en den Ceel hebben het ech'tpaar Schepers vastgegrepen. Den Brus had eerst de voordeur en de blinden open- gemaakt om de anderen toegang tot de woning te verschaffen. President tot de Bie: Hoort u nu, dat u er bij is geweest? Verdachte de Bie: Hij liegt, om zichzelf te verontschuldigen. President: En u, van den Heuvel? Verdachte den Brus: Ik ben er niet ge weest. Ceelen heeft de vrouw vastgehouden. Als Toon de Soep dan het verhaal heeft ge daan van het open-en en plunderen van de brandkast, ontstaat er eenige beweging als de 23-jarige wielrenner J. P. Ceelen, die behalve van den molenaar van Heuseling komt thans op het tapijt. De gemeente-ontvanger te Gaffel, de heer J. J. Wolboomen, als getuige gehoord, geeft inlichtingen over de wijze, waarop in de secre- tarie de hrand-kast bleek te zijn geforceerd. Gerrit van Heuseling, de molenaar, ver- klaarde door zijn vrouw te zijn gewaarschuwd, dat er in zijn huis was ingebroken. De ge tuige was verzekerd bij een maatschappij, waarvan de assuradeur Snabel agent was. Jan 'Hendriks, alias Toon de Soep Sr., geeft als getuige gehoord, toe, dat hij met zijn kor- nuiten de inbraak te Gaffel heeft gepleegd. Zij hebben van Snabel vooraf de noodige in lichtingen ontvangen. Ook brj de inibraak te Langenboom is get. -betrokken geweest. De anderen waren de Bie, den Brus en Lambertus de Bijs, terwijl de assuradeur Snabel hen naar de plaats van de misdaad heeft gebracht. Pres. vraagt verd. Brus: Blijft u nog ont kennen Verd.: Natuurlijk. Ik werd nooit geloofd. (Pres.: En u de Bie? Verd. de Bie: Het is alles verzonnen. Ik denk, dat zijn denkvermogen zal hebben ge leden. Lambertus de Zijp, ook een berucht heer- schap, die overigens zoo op het eerste gezicht geen ongunstigen indruk maakt, is de laatste getuige. Hij voegt aan de daders van de in braak in het Gaffelsche gemeentehuis een nieuwen naam toe: Piet de Kok. #)ok over den inval te Langenboom geeft hij -bijzonder heden. Uit zijn verklaringen blij-kt, dat Pier de Bie en v. d. Heuvel daarbij een werkzaam aandeel hebben gehad. Requisitoir. De officier van justitie merkte in zijn requi sitoir op, dat thans een begin was gemaakt met de Ossclhe zaken, die bestaan uit moord, doodslag, inbraken, roofovervallen en brand- stichting, zooals in menschemheugenis in ons land nog niet zijn voorgekomen. In het algemeen iets over de Ossche zaken willende zeggen, wijst spr. erop, dat tussehen de meeste zaken groote samenhang bestaat, zoowel wat feiten als personen betreft. Als ik dan spreek over welke straffen moe ten worden opgelegd, wil ik er op wij-zen, dat elk feit afzonderlrjk dient te worden gezien in het kader van de geheele Ossche misdadig- heid. Spr. zal niet praten over de diepere oor- zaken. Dit is een onderwerp van speciale stu- die, die naar spreker heeft vemomen, ook zal worden gemaakt. Vast staat, dat de toestand al heel lang slecht is geweest De Ossche ter- reur heeft reeds lang bestaan. Voor ons bij de -berechting op het oogenblik is het van belang te weten, hoe deze misdadi gers tot hun feiten zijn gekomen. Meer dan 1000 zaken in 20 jaar. De laatste 30 of 40 jaar zijn groote misda den in Oostelijk Noord-Brabant gepleegd. In 20 jaar trjds zijn door de marechaussees meer dan 1000 zaken in behandeling genomen. De feiten van diefstallen waren vroeger eenvou- diger dan nu, maar daarna is de Ossche bende met beroepsbrandkast-forceerders in aanra- king gekomen en hebben zij van hen les ge had. Vrijwel is er niemand van de bende die bij een zaak alleen betrokken is. Er waren ver schillende benden, doch tussehen haar was geen scherpe lijn te trekken, omdat vaak een lid van de eene ploeg assisteerde bij de andere. Na de forceering van brandkasten kwamen er de roofovervallen, de moorden, de doodsla- gen en de brandstichtingen, van welke laat ste in 10 jaar 170 gevallen zijn onderzocht. De misdaad kon tieren doordat te Oss en om- geving kleine kroegjes waren, waar men een afzetgebied vond van gestolen goederen, waar jongeren in de misdaad werden opgeleid en zich met de oudere misdadigers trots voelden. De laatste 10 jaar zijn hier vele misdrijven ge pleegd, zonder dat de daders steeds werden gevonden. Waarom de daders aanvankelijk niet te vinden waren. Dit is te verklaren. De misdadigers behoor- den tot 6 of 8 families, die elkaar niet wilden verraden. Daarbij kwam de vrees van de be- woners van de streek, die als zij zouden kun nen getuigen, toch hun mond hielden, terwijl ook de streek zelf zich met haar bebossching en dergelijke uitnemend voor misdaad leende. Eerst toen het politiecorps werd uitgebreid is er krachtig en intensief opgetreden en werd er een bres geschoten in de misdadigersbende. Hulde aan marechaussee en gemeente- politie. Onder leiding van den opperwachtmeester der marechaussee van de -briga Oss en den inspecteur van de gemeentepolitie is de ter- reur onderdrukt, zoodat de bewoners 's nachts hun hoofden weer rustig kunnen neerleggen. Van deze plaats brengt spr. hulde aan beide corpsen. 16 jaar tegen beide verdaehten geeischt. Wat de feiten betreft, aan de Bie en v. d. Heuvel ten laste gelegd, deze achtte spr. be- wezen. Wjat betreft de op te leggen straf, be- schouwd in het licht van de geheele Ossche misdadigheid, eischt spr. tegen elk der ver daehten 16 jaar gevangenisstraf. De verdedigers van verdaehten mr. J. B. Pulles en mr. J. B. Hengst, riepen de clemen- tie der rechtbank in voor hun clienten. -Nadat de verdaehten nogmaals hadden ver- klaard, dat zij onschuldig zijn aan de feiten, bepaalde de president de uitspraak op -88 October. De eisch tegen „de Brorruner" luidt 6 jaar. Na een korte pau-ze is dan de zaak van den beruchten 25jarigen landibouwer F. N. v. d, Wetering, alias ,,de Brommer" aan de orde, wien ten laste is gelegd, diefstal met inklim ming tezamen en in vereeniging met meer- deren gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933 te Veghel in de woning van den thans 72- jarigen C. v. d. Burgt, waar 700 is buitge- maakt, nadat men den ouden man eerst had mishandeld. Reken-ing houdende met het feit, inbraken en roofovervallen ook een moord op dat verdachte niet tot de beruchtste types zijn gew-eten heeft, wordt binnengeleid. Het - van het millieu behoort, eisch de officier zes is een lange, bleeke jongen, in bruin costuum 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloo- met pull-over. Op ruStige wijze doet de Ceel zijn getuige- verhaal. Hij verklaart, dat hij het is geweest, die de vrouw heeft vastgegrepen. Wat er in de kamer, waar de brandkast stond, is ge beurd, weet hij niet. Hij had ervoor te zor- gen dat het echtpaar S. geen alarm zou slaan. Van den buit heeft hij 280 gekregen. D# geheele kraak heeft hij met de anderen in elkaar gezet. Pres. tot den Brus: Van den Heuvel, u hoort het weer. Verd. den Brus: Hij kan zeggen wat hij wil. Hij Wordt alleen maar veroordeeld voor den moord op J. v. d. Pas. Pres.: Dat heeft er niets mee te maken. Antwoordt u nu op de vraag of getuige de waarheid heeft gesproken. Verd. den Brus: Hij liegt! Pres.: En u verdachte de Bie? De Bie: Niks van waar. De inbraak in het gemeentehuis te Gaffel. Het tweede gedeelte van de ten laste leg ging: de in-braken in het gemeentehuis te Gaffel en die te Langenboom in de woning pige hechtenis. Ook hier dringt de verdediger mr. van Lelyveld aan op clementie. Uitspraak 28 October, waama wordt gepau- zeerd. De rechtbank heeft in den namiddag nog twee zaken afgedaan. Een uitkijk. Den 22jarigen landbouwer A. J. v. d. W. uit Oss, bijgenaamd slappe Toon van Mineke de Soep, is in de eerste plaats medeplichtigheid ten laste gelegd (hij zou op den uitkijk heb ben gestaan aan de op 3 April 1934 bij den kapper van den Berg aan de Heuvelstraat te Oss gepleegde inbraak, waarbij scheermessen, een haarsnij-machine, sigaren, sigaretten, fles- schen reukwater en -haarwater zijn gestolen. Verder zou hij een van deze inbraak afkom- stige haarsnijmachine, eenige met vloeistof gevulde flesschen en eenige pakjes sigaren ten geschenke hebben aangenomen. Verdachte bekent. Schuurman was bij den kapper binnengedrongen en had aan verdachte en Wimpie de Bie gevraagd om uit te kijken of de kapper die uit was soms terug- kwam. Schuurmans was met zijn zakken vol

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5