Sport Gemengde Berichten AXEL. SAS VAN GENT. /v ^in HULST. ST. JANSTEEN. SELZAETE. VOETBAL. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHE EP V A ARTBE WEGIN G. Actie tegen verplichte aansluiting. Dat het raadsbesluit van 8 October j.l., waarbij tot deelname aan de waterleiding werd ibesloten, aanleiding zou geven tot een actie uit de burgerij om dit besluit alsnog ingetrok- ken te krijgen of de bezwarende bepaling van verplichte aansluiting uit de gestelde voor- waarden voor deze gemeente te doen verval- len was te voorzien gezien het feit dat in ahe sremeenten hiertegen is ge-oponeerd. Even- we) de meerderheid van den Gemeenteraad heeft hare stem aan de door de water-leiding- maatschappij gestelde voorwaarden tot aan sluiting gegeven. De uitge&chreven vergadering van de tegen- standers van dit besluit die Dinsdagavond op de bovenzaal van het Hotel ,,'s Lands Wel- varen" plaats had, bewees wel hoe de bur- g-erij over het gevallen besluit dacht, want de zaal was tot in alle hoekjes gevuld. Door den heer A. 't Glide werd de ontwik- keling van de gebeurtenissen van de oude en nieuwe waterleiding uiteengezet. In Den Haag waar men in velerlei opzicht Z.-Vlaanderen in het verleden zoo stiefmoederlijk gezind bleek en heden nog weinig haast betracht met hoogst noodige aanleg van wegen en in- poldering van honderden H.A. gronds in den Braakman die daarvoor rijp is, had men zich eenmaal in het hoofd gezet ons met de zege- ningen van de waterleiding te overladen. Hart en zin wordt tegen den wii der bevolking die in verplichte aansluiting den grooten steen des aan s toats ziet, gesteld op de waterleiding. Deze, als erfgenaam van een last van vele tienduizenden guldens der oude waterleiding, zal even oneconomisch blijken te zijn als de oude met zijn hoofdbuizennet, dat een lengte had van hier tot in Parijs. Elk kon op zijn vingers natellen, dat zoodanig project on-eco- momisch moest zijn en tenslotte gaf men in Den Haag gehoor aan den drang van de op posite die alleen feen kleiner plan rendabel achtte. Nu echter nauwelijks de buizen ge- arriveerd zijn en het pompstation e.d. nog moeten worden aanbesteed wil men toch langs een achterdeur het „groote plan" weer bin- nenhalen. AI heeft spreker voor de in den Raad van Commissarissen individueel heel veel respect, toch moet het bevreemding wekken dat ten opzichte van de samenstelling van het bestuur geen enkele bedrijfsleider of vooraanstaande uit de hier gevestlgde industrie, die uit een commercieel opzicht voor een zoodamge func- tie in aanmerking zou komen, noodig wordt geacht. DOor het voeren van een waardige actie uit de burgerij wil men thans trachten zoo het genomen besluit niet meer f,e niet kan worden gedaan, de gevolgen hiervan voor Axel tot zoo gering mogelijke proporties terug te brengen. Van verschillende zijden kwamen hiema vragen uit de vergadering en allerwege bleek men den dwang tot aansluiting aan te voelen als een emstig imgrijpen in de rechten van de burgerij. Eenstemmigheid omtrent de te voe ren actie bleek te bestaan en wethouder Van Bendegem wenschte de organisators der actie een groot succes toe, daar hij de wetenschap bezat dat 80 a 90 procent der bevolking tegen dwang en verplichting is en hij doorvoering der plannen in een zoo taenarde tijd als deze onverantwoordelijk achtte. In commissoriale vergadering heeft men het Oomito van Actie op zoo breed mogelijke basis tot 15 personen uit alle lagen der be volking uitgebreid. Als voorzitter van het Comite werd gekio,zen de heer G. P. Vlaander, als secretaris de heer A. W. de Jonge, terwijl tot penningmeester werd benoemd de heer M. Mieras. In den kortst mogelijken tijd zal men alle hoofd en van gezinnen die met de actie tegen verplichte aansluiting instemmen in de ge- legenheid stellen een request aan den raad te onderteekenen, waarin verzocht wordt aan het genomen raadsbesluit de restrictie te ver- binden dat deze t.o.v. Axel zal vervallen. In de gehuchten Spui, Schapenibaut en Magrette heeft de bevolking zich reeds vrijwel unaniem tegen den dwang der verplichting uit- gesproken en is nu met de actie gereed. Van S.DA..P. zijde had men bij den ingang der zaal post gevat met een strooibiljet, waar in men waarschuwde voor de actie der tegen- standers van de verplichte aansluiting. De vergadering had een waardig en vlot verloop. Ophchtlng. Dezer dagen verscheen bij een inwoneT alhier een heer, die voorgaf binnen korten tijd eenige huizen te moeten bouwen in die ge meente en een kosthuis zocht. De aangezochte verwees hem naar een kosthuis, waarmede hij tot een accoord kwam. Dit gelukte hem te eerder waar by zeide uit Roosendaal te komen en het uit zijn gesprekken bleek, dat hij daar goed bekend was, terwijl ook zijn toekomstige kostbaas uit Roosendaal kwam. In den loop van de komende dagen wist hij ook bij ande- ren het vertrouwen te wekken en van dat ver- trouwen misbruik te maken door de menschen o.a. geld en een fiets afhandig te maken. Toen ten slotte puntje bij paaltje kwam, bleek hij met de noorderzon te zijn vertrokken naar Bel- o-ie, alwaar hij smoordronken werd aangetrof- fen, terwijl aan de door hem opgegeven infor- matie-adressen bleek dat men hem daar wel kende, dioch dat hij bekend stond als iemand, die. wanneer hij daartoe de kans krijgt, links en rechts oplichtingen pleegt. Sigarearwerkplaats verwoest. In de sigarenwerkplaats van den heer J. Neetfs, staande aan de Pierssensstraat alhier, is Dinsdagnacht hrand uitgehroken. In enkele oogenblikken was de fabriek ddn vuurzee. Kort na het uitbreken van den brand werd een aangrenizende stal door het vuur aange- tast. Twee varkens hebben hierbij den dood in de vlammen gevonden. De bewoners van de Pierssensstraat hadden met het oog op het gevaar van overslaan der vlammen reeds hun woningen verlaten. Het woonhuls van den bakker Th. v. d. Broecke werd een oogenblik emstig door de vuurzee bedreigd, doch de gunstige windrichting en het krachtige optre- den van de brandweer wisten erger te voor- komen. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oor- zaak van den brand tast men in het duister. Bloedvergiftiging. Vorige week ontstond door het openkrab- ben van een puistje bloedvergiftiging brj de echtgenoote van *R. L., wonende aan den Tragel alhier. Reeds dadelijk liet de toestand zich emstig aanzien en onder hevige pijnen is de ongelukkige Zaterdag overleden. Smokketwaar aangeslagen. Bij het vroege invallen der duistemis neemt het smokkelen weer grootere uithreidingen aan langs de geheele grensstreek. In de Folderstraat, nabij de hofstede Criel, geraakte een vrachtauto komende uit Neder- land, geladen met zes koeien, defect en daar de smokkelaars terecht de aanwezigheid van de Belgische clouaniers vermoedden, begon men niet met het opheffen van bet defect maar zetten de smokkelaars het direct op een loopen terug naar Nederlandsch grondgebied, met acbterlating van vrachtauto en lading. De douaniers hebben bierop de auto met de koeien aangeslagen. PKOfiKAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. RoermondNAC. BWEindhoven. DONGAJuliana. BleijerheideNO AD. PSVMTW. 2e klasse A. De BaronieHero. TSCTemeuzen. DOSKOVlissingen. MiddelburgRBC GoesZeelandia. 3e klasse A. iSluiskilTemeuzen 2, HulstOostburg. OranjeAxel. 3e klasse B. Zeelandia 2Goesche Boys. HansweertRCS Vlissingen 2Zierikzee. De ZeeuwenMiddelburg 2. Eiland BoysZeeuwsche Boys. DE WEDSTRIJDEN TEGEN BELGIe. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft, naar de Sportkr. meldt, den KNVB voorgesteld, de wedstrijden tusschen Belgie en Nederland dit seizoen op de volgende data te houden: 29 Maart 1936: NederlandBelgie. 3 Mei 1936: BelgieNederland. Het bondsbestuur heeft in dezen nog geen beslissing genomen. EEN BELANGRIJKE AKRESTATIE TE OSS. Hanneke van Martekes gearresteerd. De houdster van een stille kroeg, waar mlsdadig Oss bpeen pleegde te komen. De Koninkljjke marechaussee te Oss heeft zooveel aanwijzingen verzameld, dat zij Zater- dagavond kon overgaan tot arrestatie van een van 'de meest beruchte vrouiwen uit de Ossche misdadigersweneld, de 45-jarige J. V., huis- vrouw van M. van B., die in Oss en omgeving algemeen bekend staat onder haar bijnaam van Hanneke van Martekes. Deze vrouw, die een voorname rol heeft ge- speeld in de kringen van het befaamde Ossche milieu, was houdster van een stille kroeg aan de Schayksveldschestraat in de beruchte Os sche misdadigerswijk, nabij den Berghemsche- weg. Haar arrestatie houdt verband met het feit, dat zij er emstig van wordt verdacht, gestolen goederen van de dieven te hebben opgekocht en verscheidene personen tot dief- stal te hebben aangezet. Haar obscure kroegje dat voor niet ingewijden het aanzien had van een net arbeidershuisje, was het middelpunt van de Ossche onderwereld, de plaats waar de bandieten rendez vous hielden. Hier wer- den de plannen voor de rooftochten beraamd en Hanneke diende daarhij haar klanten van goeden raad. Na een geslaagde onderneming kwamen de bendeleden triomfeerend op het Schayksche- veld terug, waar zij door Hanneke met open armen in haar kroegje werden ontvangen. Dan werd de balans opgemaakt en de buit verdeeld. Bestond de buit uit contanten, dan volgde een braspartij van je welste, waarvan de kroeghoudster de grootste profijten trok. Naehten lang hielden de zwelgpartijen aan. In den roes snoefde het eene bendelid nog harder dan het andere en vaak ontaardde het drinkgelag in groote oneenigheid. Maar hoe emstig ook vaak dergelijke twisten waren, zooara de politie in aantocht was, veranderde het tooneel als bij tooverslag en het gezel- schap zat gemoedelijk onder een kopje koffie een kaartje te leggen. Jeugdige bezoekers. Onder de geregelde stamgasten van Han neke bevonden zich naast de leden van de oudere misdadigersgeneratie ook jonigeren uit de beruchte wijk. Reeds kinderen van twaalf jaar werden door de misdadige ouders mee naar het stille kroegje genomen, waar mede door de goede zorgen van Hanneke bun „op- voeding" werd voltooid. Aldra waren ook deze kinderen tot in den grond bedorven en zoo is het dan ook te verklaren, dat de 16-jarige Wimke de B., die ook reeds een trouwe bezoe- ker was van het beruchte perceel, als helper werd meegenomen door de oudere garde voor het plegen van roofmoord te Oyen. Zooals bekend, viel deze jonge misdadiger spoedig in handen van de politie en volgde later zijn ver- oordeeling tot een zware gevangenisstraf. Het eerste werk van de versterkte brigade van de marechaussee was het observeeren van de stille kroegen en het spreekt vanizelf, dat Hanneke's beruchte woning voor een extra bewaking het eerst in aanmerking kwam. Avond aan avond stapte een marechaussde- patrouille op gezette tijden het misdadigershol binnen, waar zij allerminst welkom werden ontvangen. Het bevel .handen boog" dat van het eerste bezoek af op de clientele werd toe- gepast, had zulk een fascineerenden invloed, dat al spoedig het bevel niet meer behoefde te worden gegeven, doch vanzelf de handen omhoog gingen als de witte koorden in de deuropening zichtbaar waren. iDeze maatregel blijkt van groote beteekenis bij de saneering van Oss te zijn geweest. tmmers, van stonde af aan begrepen de heeren uit donker Oss, dat er met de mare chaussee niet te spotten viel en bet met bun macht was gedaan. Zienderoogen verminder- de het cafebezoek bij Hanneke, doch ook elders kreeg de Ossche onderwereld geen ge- legenheid meer om samen te scholen. Bij de zuiveringsactie werd de eene klant na de andere haar ontnomen. Zij verdwenen achter de deuren van het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. Hanneke zelf wist vooreerst nog handig den dans te ontspringen, totdat ook thans deze misdadige vrouw den weg van haar vroegere bezoekers is gevolgd en ook zij, juist op den dag, waarop de berechting vein haar vrienden is aangevangen, het buis van bewaring te 's Hertogenbosch zal moeten binnentreden. Ofschoon het geen geheim was, dat deze vrouw, die zooveel jongelieden in het verderf heeft gestort, gestolen goederen van de Ossche jongens opkocht, slaagde de politie er tot dus- ver niet in, eenig bewijsmateriaal tegen haar te verzamelen. Thans weet de politie met absolute zekerheid, dat de kroeghoudster menigmaal gestoler goederen, waaronder alle soorten van artikelen, voor een zacht prijsje heeft opgekocht. De opbrengst van het ver- kochte werd steeds onmiddellijk in haar kroegje in drank omgezet. Het mes sneed zoodoende bij haar aan twee kanten. Zij maakte er ook veel werk van om mannen in haar wonmg te lokken en, nadat zij zich had den bidronken, van geld te berooven. Het be- hoeft geen betoog, dat dergelijke voorvallen slechts uiterst zelden uitlekten. De thans gearresteerde vrouw heeft reeds eerder gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal. Zij simuleerde toen krankzinnigheid en werd deswege in een krankzinnigengestieht opgesloten. Men verwacht, dat zij deze hou- ding ook thans weer zal aannemen, doch het staat te bezien of zij ditmaal succes zal hebben. Het feit, dat ook nu Hanneke van Martekes van het Ossche tooneel zal verdwijnen, heeft groote voldoening gewekt in de kringen van de vrouwen uit het Ossche milieu, wier sterk- ste vijandin Hanneke was. Immers, zij was het, die de mannen en jongens tot roof aan- zette en in wier geldlade het grootste deel van den buit verdween. Een van de voomaamste misdadigers, n.l. de Rut, heeft zijn ervaringen over de stille kroeg van Hanneke van Martekes in de eel te boek gesteld en dit merkwaardige- document vormt 'n felle aanklacht tegen deze beruchte vrouw, Maandag is zij gevankelijk naar 's Hertogen bosch overgebracht, waar zij ter be- schikking is gesteld van den officler van justitie aldaar. „GROOTVADER" VAN OSS BEKENT. De vorige week gearresteerde Ossche mis dadiger, bekend onder den naam „grootvader", die nog nimmer in zijn lange inbrekersloop- baan een bekentenis heeft afgelegd, is Maan dag bij het verhoor door de gemeentepolitie door de mand gevallen. Hij heeft nl. bekenid, dat hij in den Kerstnacht van 1933 met nog eenige personen gemaskerd de woning is bin- nengedrongen van zekeren Christiaansen te Heesch. Toen de bewoners zich verzetten heb ben de bandieten ben mishandeld en daama nog een vrij aanzienlijk bedrag aan geld ge stolen. Voorts beeft „grootvader" nog drie andere misdrijven. bekend. Hij is ter beschik- king van de justitie te 's Hertogenbosch gesteld. De overval bij Christiaansen be- treft een zaak, die tot nu toe nog niet tot klaarheid was gebracht. DE BEHOOVING AAN DE KAEFJESLAAN TE AMSTERDAM. De politie beeft Zondagmiddag drie perso nen aangehouden in verband met de beroo- ving aan de Kalfjeslaan, waarbij een vrouw in een auto werd overvallen en beroofid van twee- honderd gulden. Het signalement dat de vrouw van den der daders kon opgeven, leidde o.m. tot een spoor dat de aanhouding van deze verdachten, twee mannen en een vrouw, ten gevolge bad. IKnap recherchewerk is hiervoor noodig geweest. Uit het methodisch onderzoek bleek, dat de beroofde op den bewusten avond bij een vrien- din op bezoek was geweest. Aanvankelijk werd aan het verhaal van de vrouw weinig geloof geschonken; toen zij echter een naam noemde, die zij meende gehoord te hebben toen zij onverhoeds van achteren werd overvallen meende de recherche eenig houvast gekregen te hebben. Vast kwam te staan, dat de vrien- din van de vrouw omgang had met twee per sonen, die een auto bezaten. Later vemam de politie bowndien nog, dat de gedupeerde vrouw al eens eerder geld op onverklaarbare wijze was kwijtgeraakt. Daar deze vriendin een var. de weinigen was, die met de eigen- aardige gewoonte van de beroofde, om steeds haar bezit bij zich te dragen, op de hoogte kon zijn, begon de verdenking tegen dit drie- tal vaster vormen aan te nemen. Zondagmiddag werd het bezwarend mate- riaal voldoende geacht om tot aanihouding van de verdachten over te gaan. Onmiddellijk werd met de verhooren be- gonnen. Daarbij kwamen feiten aan bet licht, die met vrij groote zekerheid er op wijzen, dat het recherchewerk succes heeft gehad. Een niet voorziene omstandighedd wieTp echter roet in het eten. De beroofde, die ge hoord moest worden ter herkenning van een der verdachten, bleek onvin-dbaar. Sinds Za terdag had zij reeds haar kamer in Zuid niet meer bezocht. De verdachten zijn daama voor-loopig op vrije voeten gesteld. VERDRONjKEN. iZondagmiddag omstree-ks 5 uur heeft hij de Mariniersbmg te Amsterdam een ernstig on- geluk plaats gehad. Het 4-jarige jongetje Nico v. d. Hulst geraakte spelenderwijs te water. Een burger, die het ongeluk zag ge- heuren sprong gekleed te water en slaagde er na eenigen tijd in -den drenkeling op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. MAZELEN. Te Nederweert (Limburg) heerscht momen- teel onder de schoolgaande kinderen in ern- stige mate de mazelen. Ongeveer de belft van de kinderen zijn door de ziekte aangetast. De laagste klassen van de scholen zijn slechts zeer dun bevolkt. Tot du-sverre is de kinder- ziekte echter niet van kwaadaardigen aard ge- bleken. BRAND TE SPEKHOLZERHEIDE. Zondagavond tegen negen uur is brand uit gehroken in de schuur van den landhouwer F. aan de Industriestraat te Spekholzerheide (Kerkrade) in de onmiddellijke nabijheid van de mijn Willem Sophie. Het vuur breid-de zich snel uit doch werd met vier stralen be- streden. Eerst tegen tien uur was men het meester. Een groote boeveelheid hooi en stroo verbrandde, evenals landbouwwerktui- gen, varkens en kippen. De koeien liepen in de wei'de Stalling en schuur brandden tot den grond af. Het woonhuis werd gedeeltelijk vemield. Van den inboedel kon weinig worden gered. De schade bedraagt vele duizenden guldens, doch wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. OPZETTELIJK IN HET KANAAL GEREDEN Een uitgebreid onderzoek, ingesteld naar het ongeluk met den auto, die bij Nigtevecht in het Merwedekanaal reed, waarbij een moe- der en haar tO-jarig dochtertje om het leven kwamen, heeft, gelijk wii reeds in 't kort meldden, sterke vermoedens doen rijzen, dat hier misdaad in het spel is. De autobestuur- der J. O., wonende te Bloemendaal, is jl. Zaterdagavond op last van den officier van justitie te Amsterdam, in arrest gesteld. Reeds daags na het tragisch ongeval werd hierover door buurtgenooten van O. gespro- ken op een wijze, welke voor hem niet gunstig was. Een en ander ikwam ook ter oore van de Bloemendaalsche recherche, welke een uit gebreid onderzoek instelde, schrijft de Tel. Daarbij kwam in de eerste plaats aan bet licht, dat er ten huize van O. herhaaldelijk oneenigheden tusschen man en vrouw voor- vielen. Dezt oneenigheid zou het gevolg zijn van een -verhouding, welke er moet bestaan tusschen O. en een te Haarlem wonende juf- frouw. De vrouw van O. had dan ook besloten echtscheiding aan te vragen, waarvoor zij reeds een foewijs van onvermogen had aange- vraagd. Toen een en ander burgemeester W. J. A. C. Bins van Weesperkarspel werd mede- gedeeld, gaf deze onmiddellijk zijn politie op- dracht een nader onderzoek in te stellen. De rijks- en gemeente-veldwachter van Weesperkarspel zijn daarop naar Haarlem ge- togen en hebben verscbillende personen ge hoord, die nadere aanwijzingen konden geven. Onmiddellijk werd de substituut-officier van justitie te Amsterdam, Mr. H. A. Wassen- bergh, van het verloop dezer droevige zaak in kennis gesteld. Deze kwam nog dienzelfden middag naar Weesperkarspel en stelde in ge- zelschap van burgemeester W. J. A. C. Bins en den rijiksveldwachter een nader onderzoek in op den kanaaldijk tusschen de draaibrug en Nigtevecht, ter plaatse waar de auto te water was gereden. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat (juist zooals in den beginne werd gemeld) de auto in schuinsche richting in bet kana.al is gereden, doch tevens toonden de wiexsporen aan, dat er geen enkele poging was gedaan den wagen tot staan te brengen en evenmin was er eenige stuurbeweging uit- gevoerd. Toen deze omstandigheden bekend werden, gaf mr. Wassenbergh last J. O. uit Bloemendaal naar de plaats van het ongeval te brengen, waartoe de Bloemendaalsche recherche hem per auto naar Weesperkarspel bracht. Toen O. op den kanaaldijk kwam, waar zich Donderdagavond het vreeselijk gebeuren had afgespeeld, was hij zeer kalm en toonde niet de minste ontroering. Hij moest nog eenige aanwijzingen geven en nadat hiervan nauw- keurig nota was genomen, begaf het gezel- schap zich naar de woning van den gemeente- veldwachter van Weesperkarspel, waar mr. Wassenbergh O. een uitvoerig verhoor afnam. Hem werd medegedeeld, wat de justitie inmid- dels te oore was gekomen en het bleek, dat O. niets kon ontkennen van hetgeen hem werd medegedeeld. Ook dat bet tusschen O. en zijn vrcuw tot een seheiding zou komen, bleek juist te zijn. Door eenige getuigen was nog veiklaard, dat O. geruimen tijd op het dak van den auto heeft gestaan, en wel om hulp heeft geroepen, maar zelf op dat oogenblik geen moeite heeft gedaan de inzittenden te redden. Toen hem dat alles voor oogen werd gehouden, venklaarde de man alleen maar, dat een voornemen als hem ten laste werd gelegd, nimmer brj hem was opgekomen. De substituut-officier van justitie achtte na dit verhoor, termen aanwezig, O. onmiddellijk in arrest te doen stellen, waama hij naar het Huis van Bewaring te Amsterdam werd over gebracht. Den avond van het ongeluk heeft O. aan burgemeester Bins als oorzaak van het te water rijden opgegeven, dat hij verblind was g-eworden door het licht van een fietslantaam. Velen achtten dat toen onwaarschrjnlijk, maar de wanhopige smart van O., toen hij in de woonkamer van de familie Verwey wachtte op den uitslag van het medisch onderzoek naar zijn vrouw en 10-jarig dochtertje en naar de resulta-ten van de pogingen beiden tot be- wustzijn te brengen, verbanden alle gedachten aan misdaad. Wel heeft het dadelijk bevreemding gewekt, dat O., die te Bloemendaal woont, 's avonds met een gehuurde auto voor zrjn genoegen een ui-tstapje met vrouw en twee jeugdige kinde ren ging maken en daarvoor de bovengenoem- de omgeving opzocht. Het is, vooral bij avond, op den kanaaldijk naar Nigtevecht doorgaans zeer stil. Naar O. dienzelfden avond ons verzekerde, was hij ook met dezen weg zeer goed bekend. Dr. Hulst uit Leiden heeft Zaterdagmiddag op de slachtoffers lijkschouwing verricht. BR ANDSTICHTIN GS-EPIDEMIE TE LOSSER. In de gemeente Losser, gelegen in den meest Oostelijken hoek van T-wente, is een even eigenaardige als gevaarlijke epidemic uitge- broken, schrijft de Tel. Reeds jaren geleden ihagonnen de ziektekiemen baar verwoestende werking, steeds meer menschen aantastende. Thans heeft de ziekte een dergelijk emstig karakter aangenomen, dat krachtig ingrijpen ten zeerste gewenscht is. In Losser heerscht een brandstichtings- epi-demie. Met groote regelmaat volgen bier de bran den elkaar op; den laatsten tijd in steeds sneller tempo. De toestand is nu zoo, dat men verbaasd is, als er een week lang geen brand voorkomt. En alle inwoners van Losser, ook de burgemeester, zijn overtuigd, dat deze branden meestal aangestoken zijn. Het brand- sticbten is een „publieke vermakelijkheid" ge- worden! Men zit in spanning waar nu weer de roode haan kraaien zal. Zelfs is er een zekere riva- liteit ontstaan tusschen de dorpen Losser en Overdinkel, die beide in deze gemeente liggen. Helaas kan niet nauwkeurig vastgesteld wor den welk dorp op 't oogenblik aan de winnen- de band is. De eene Losseraan beweerde, dat Overdinkel momenteel met veertien tegen der- tien branden de leiding had, maar een ander hield stijf en strak vol, dat door den brand van Donderdag jJ. waarbij zes woningen ge- beel een prooi der vlammen werden en eenige aangrenzende buizen emstige brand- en water- schade opliepen, de stand achttien tegen veer tien in 't voordeel van Dosser was geiworden. De Losseranen hebben trouwens een buiten- gewoon goeden neus voor ibranden. Het is eenige keereu voorgekomen, dat zij voorspeld hebben waar weldra een brand zou uitbreken. En het kwam uit ook! Twaalf rujnes. Zoo liggen er nu twaalf ruines in Losser; het resultant van een brandstichtings-.epide- mie. Volgens een betrouwbare berekening zijn er in deze gemeente alleen dit jaar reeds een 25 30 woningen verbrand. Inderdaad een ongehoord aantal! Aangespoord door het succes, durven de brandstichters soms zeer brutaal te werk te gaan. Zoo is het voorgekomen, dat 's mor- gens een huis uitbrandde en 's nyddags de schuur, die juist van den wind af lag. Daar had men niet zoo gauw aan gedachtOf een anderen keer, toen de brandweer 's morgens nog bijtijds een begin van brand wist te blus- scben, ging nog denzelfden dag bet buis er aan! We hebben ons tot den burgemeester van Losser, den heer C. J. A. van Helvoort, ge- wend, om zijn oordeel in deze aangelegenheid te vememen. Evenals al zijn gemeentenaren, was hij er van overtuigd, dat zeer vele van de branden die zijn gemeente teisteren, aange stoken waren. Waarop grond u deze overtuiging?" vroe- gen we. ,,Nu, in de eerste plaats natuur-lijk op het ongehoord groote aantal branden", was het antwoord, „aan toeval valt niet meer te den- ken, hier is opzet in het spel. Bovendien zijn er vele omstandigheden, die in dezelf-de rich- ting wijzen. Opvallend is het b.v., dat de bran d-en bijma uitsluitend in de dorpen Losser, Overdinkel en Glane met hun naaste omge ving uitbreken en niet in de boerderijen, waar het brandgevaar toch veel grooter is. Eigen- aardig is ook, dat zeer vele branden 's nachts tusschen 2 en 4 uur ontstaan. Voordat de brandweer in deze uitgestrekte plattelands- gemeente (met een middellijn van 32 KM.) dan ter plaatse kan zijn, heeft de brand reeds een grooten omvang aangenomen. Verder is het merkwaardig, dat er vaak zoo weinig van den inboedel gered wordt. Hierbij zal zeker van invloed zijn, dat de verzekeringsmaat- schappyen te veel aftrekken voor wat gered wordt. Vele menschen schijnen boven de waar- de verzekerd te zyn, waardoor het aansteken de moeite loont. In den oorlogstijd was er nooit brand, maar de verzekeringen waren toen ook onder de waarde." Gebrek aan bewijs. „Vele malen heb ik," aldus de burgemeester, „reeds verdachten naar Almelo laten over- brengen, maar ze werden steeds door de Jus titie in vrijheid gesteld wegens gebrek aan be- wijs. Twee keer waren de aanwijzingen zod sterk, dat een veroordeeling gevolgd is." De Dossersche brandspuit is -best. Wel is er veel reparatie noodig, maar dit komt, doordat er nogal eens met modder gespoten wordt, hetgeen groote slijtage veroorzaakt. Het alar- meeringssysteem is echter slecht. Alleen de brandmeester wordt telefoniscb gewaar- schuwd. Deze moet er dan iemand op uit- sturen om zijn mannetjes bij elkaar te trom mel en. Het politie-toezicht wordt voldoende geacht. Maar zou het wel heelemaal toevallig zijn, dat juist deze week in Losser voor onbepaalden tijd een viertal marechaussee gestationneerd is, die hun in trek in een cafe hebben genomen? Hier zal inderdaad krachtig ingegrepen moeten worden, om dit voortwoekerende kwaad den kop in te drukken. ERNSTIG AUTO-ONGELUjK. Maandagmorgen ongeveer half elf is de echtgenoote van Dr. Klinkenberg uit Ierseke. met haar auto, waarin zij op weg was naar Middelburg, onder Nieuw- en St. Joosland uit de bocht gevlogen. De wagen kwam na vier- maal over den kop te zijn gevlogen in de sloot langs den weg terecht. Met mevrouw Klin kenberg waren ook haar scboondochter en haar kleinkind in de auto gezeten. De scboon dochter kwam het den schrik vrij, maar mevr. Klinkenberg brak baar dijfoeen en haar hand, terwijl het kind, dat in de sloot geraakt was nogal tamelijk veel modder inkreeg, vodr toegeschoten hulp het op 't droge ge- haald had. Dr. de Haas uit Amemuiden, die vrij vlug ter plaatse was, heeft het slachtoffer op een ladder naar de woning van den heer Klompe laten vervoeren en haar daar ver- bonden en aan het kind de eerste hulp ver- leend. Op zyn advies zyn grootmoeder en kleinkind naar het Gasthuis te Goes vervoerd. Met een kraanwagen van de firma Louisse is de toegetakelde auto weggesleept. NIEUW AUTO-ONGELUK ONDER OVERSOHIE. Onder Overschie is Dinsdag weder een on geluk gebeurd. De 41-jarige C. J. M. uit Den Haag reed met zijn auto achter den wagen van den heer C. V. uit Rotterdam met een vaart van ongeveer 75 K.M. Toen hy den voorsten wagen inbaalde week hij niet uit en reed op den wagen van den heer V. in en nam dezen ongeveer zeventig meter mee. Beide auto's werden totaal vemield. De Duitscher P. Br. die naast den heer M. zat, vloog door de voormit en liep snijwonden aan het gezicht op. Mej. C. M. J. die bij den heer V. in den wagen zat, was er erger aan toe. Zij is met zware inwendige kneuzin-gen in het ziekenhuis opgenomen. I BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagavond is brand ontstaan in de boer- derij van den heer Th. Dijkmanis te Someren (N.-Br.). iSchuur en stalling stonden spoedig in lichte laaie en brandden geheel uit. Het woonhuis, dat door een brandmuur van de stallen gescheiden is, kon behou-den blijven. Behalve de geheele oogst werd een aantal landbouwwerktuigen door het vuur vemield. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Vermoed wordt, dat de brand zou zyn ont staan door het spelen met lucifers door kin deren. De schade wordt door verzekering gedekt. TER NEUZEN. Gister werd alhier door het Bestuur van de N.V. Waterleiding Maatschappij ,,Zeeuwsch- Vlaanderen" aanbesteed; het bouwen van een Pompstation. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: H. J. en G. Ganning te Enschedd Perceel I: Perceel II: Perceel HI: f 96.988 i 91.367 H. J. v. d. Velde te Ter Neuzen f 96.500 f 88.800 f 8080 H. J. Lammers en L. Kok te Enschede f 95.996 f 90.698 C. H. H Wisse te Zaamslag f 94.600 88.000 if 7600 N.V. Amersfoortsche Betommij te Amersfoort j 88.000 Jan Wisse te Axel 92.800 86.900 Wed. J. v. d. Poel Zn. te Lamswaarde 91.900 i85,700 6400 Fa. P. Knols te Maastricht f 89.900 83.700 f 7000 ,,AJibouw" te Breda f 82.800 P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse 85.700 f 80.140 5960 Post en Bertinck te Vlissingen f 86.100 79.600 M. Goedemondt te Goes 85.000 f 78,500 L. F. Groosman te Middelburg 83.500 f 77.500 De gunning werd aangehouden. Van Ter Neuzen: 15 Oct. Lett. s.s. EJVER- HOPE, 2404, ledig, Leningrad. Voor Sluiskil: 14 Oct. Slowak. s.s. JELA TOPIC, 1816, ledig, Delfzyl. Van Sluiskil: 14 Oct. Duitsch s.s. MAR THA RUSS I, 574, cokes, Hamburg; Belg. s.s. SAMBRE, 312, kunstmest, Santander. Voor Riemen: 14 Oct. Noorsch s.s. OLJA- REN, 3247, olie, Hamburg. Voor Gent: 14 Oct. Eng. s.s. DONA FLO RA, 292, pekkolen, Goole; Ned. s.s. MONICA, 126, olie, Duinkerken; Ned. s.s. VOOR- WAARTS, 160, pekkolen, Shoreham. 15 Oct. Ned. s.s. JEANNETTE, 238, ledig, Duinkerken; Eng. s.s. ARRIVAIN, 142, ledig, London; Eng. s.s. MUREX, 3400, benzine, Antwerpen. Van Gent: 14 Oct. Zweedsch s.s. IRMA, 724, cokes, Gefle; Ned. MONICA, 126, ledig, Duinkerken. 15 Oct. Eng. s.s. KENNETH HAWKS- FIELD, 910, ledig, Blyth; Fransch s.s. DAPHNE, 1123, ijzer, Newport; Eng. s.s. RYE, 427, stukg., Antwerpen; Belg. s.s. FLORE, 506, ijzer, Port Talbot.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3