De Negus tevreden over de Volkenbondsbesluiten. De beteekenis der sancties voor Italie. Terug naar Adoea. Addis Abeba zwijgt. TERNEUZEN, 16 OCTOBER 1935. SMOKKELARIJ VAN TRICOTAGE. SLUISKIL. ZAAMSLAG. regelen zij genomen heeft in overeenstemming met bovengenoemde bepalingen. De voorzitter, De Vasconcelles, heeft na de aanneming van deze resolutie nog verklaard, dat de verbodsbepalingen niet betrekking heb- ben op betalingen voor een humanitair doel en dat betalingen aan godsdienstige instellingen geacht moeten worden in deze uitzonderings- categorie te vallen. De Pans kan niet ingrypen. De hoogste Roomsch-IKatholieke autoriteit in Engeland aartsbisschop dr. Hinsley, heeft tijdens een te Londen gehouden preek in scherpe bewoordingen deri Italiaanschen aan- val op Abessinie veroordeeld. De bevering, dat het Vatikaan den Italiaan schen veldtocht zou steunen, is onjuist. De Paus kan geen nabuurstaat, die met alle mo- derne machtsmiddelen is uitgerust, veroor- deelen. Zou de Paus de ex-communicatie uit- spreken, dan zou hij daarmede een oorlog met den naburigen dictatuurstaat onvermijdelijk maken en tegelijkertyd den vrede en het ge- weten der groote massa in Italie verstoren, hetgeen weder een groote, de Kerk vijandige actie tengevolge zou hebben. Verder kan de Paus in het Italiaansch-Abessinische conflict geen oordeel uitspreken, daar hij door geen der partijen is uitgenoodigd het geschil te be- slechten. Bovendien heeft het geiheim verdrag van Londen, dateerend van 1915, den Paus uit- drukkelijk van verdere deelneming aan vredes- onderhandelingen uitgesloten. Uitvoerverboden van wapenen naar Abessinie opgeheven. De opheffing van het wapenembargo voor Abessinie door Groot-Brittannie is stiizwijgend geschiedt; het werd niet noodig geoordeeld, dit formeel bekend te maken. Indien Britsche exporteurs vergunning aan- vragen voor uitvoer -naar Abessinie, zullen deze aanvragen door het ministerie van hanidlel worden overwogen. De „Bvening Standard" meldt, dat de regee ring van Abessinie onlangs by de Bank van Egypte een bedrag van 600.000 pd. st. heeft gedeponeerd voor den aankoop van wapenen. Niet alleen Engeland maar ook Zweden zal overeenkomstig de .aanbeveling van den Vol kenbond het uitvoerverbod van wapenen naar Abessinie opheffen. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat in Zweden een algemeen verbad van uitvoer van wapenen geldt, en dat voor iederen uit voer een speciale vergunning noodig is. Ook Belgie heft wapenembargo op. Krachtens een verandering van 19 Augustus 1935 was de uitvoer van wapenen in Belgie aan een bijzondere vergunning onderwOrpen. Naar thans officieus wordt medegedeeld, zal de regeering thans overeenkomstig de door den Volkenbond aangenomen voorstellen ver gunning geven tot wajpen- en munitie-export naar Ethiopie. Onbeantwoon) saiuut. Het Zondagsblad Voce d'ltalia schrijft, dat de Engelsche oorlogsschepen op de Middel- landsche Zee het saiuut der Italiaansche schepen niet beantwoorden. De Italiaansch-Abessijnsche koloniale oor log is reeds tot een wereldvraagstuk gewor- den, aangezien, aldus het blad, een beweging tegen het fascistische Italie gaande is. Men wil, aldus besluit het blad, Italie slecihts ver- nietigen, omdat het weer een staat is gewor- den, welke zich bewust is van rechten en kracht. Een Italiaansch admiraal zendt zijn Engelsche onderscheiding terug. Admiraal Giuliano Pini heeft de medaille, die hem verleend was als onderscheiding voor zyn hulp bij de verdediging van Britsch-iSoma- liland tegen een intooorlingen-opstand in 1902/ 1904, teruggezonden naar Engeland uit pro test tegen de hiouding, -die thans door Engeland in het Italiaansch-Abessijnsche conflict wordt aangenomen. Has Gugsa, „lam van het evangelie", bij den kapper. De Excelsior verneemt van een Europeesch medicus, die lang in Abessinie gewoond heeft: Addis Abeba was tot de laatste dagen toe van meening, dat de Tigre-provincie twee prinsen rijk was, den avonturier en den idioot. De avonturier was Syoem, de idioot Gugsa. Men beschouwde dezen om te zien knappen jonkman van 24 jaar als een „halve gare'', omdat hij den bijbel en mystieke geschriften las en met de onthouding den terugkeer tot een primitief christelijk geloof predikte zonder winst, roem en strijd. Men had hem ook de bijnaam „het lam van het evangelie" gegeven! Met Syoem gooide het eentrale bewind het op een accoordje: hem was de ware militaire en bestuuriyike macht over het genoemde ge- bied geschonken. Met Gugsa meende de negus minder omslag te kunnen maken; hij verleende hem den titel hoogheid en huwde hem aan zijn dochter Zannetovork uit. Maar onder het uiterlijk van een droomer en een apostel ver- borg de idioot van de Tigre" een levendig verstand en een uitgesproken zin voor humor. Bij zijn huwelijk verbaasde hij de omgeving van den negus door te weigeren mede te drin- ken, maar een jaar later bewees hij bij machte te zijn den ,,leeuw van Juda" den loef af te steken. Kwade tongen zeggen, dat Gugsa na den dood van zijn vrouw het lijk aan haar vader, den negus, zond met de lakonieke boodschap in de Tigre sterft men even „spontaan" als in de stad van de Nieuwe Bloem. Daarmee zinspeelde hij op de sterfgevallen die ras Taffari op zijn geweten zou hebben. Een ander oorlogscorrespondent heeft Gugsa bij den kapper te Asmara ontmoet. Gene is blijkbaar niet zoo ascetisch of hij stelt het op hoogen prijs door zijn capitulatie weer de geuren van reukwaar en poeder in plaats van kruitdamp in te snuiven. Deze kapperszaak wordt gehouden door signor Marinella, die te New-York en San Francisco gewoond heeft. Toen de correspondent er was om zich aan de behandeling met mes en schaar te onder- werpen, vergenoegde de ,,verrader" zich er- mee, aan vele flacons den neus te zetten en er drie te koopen benevens een vaporisator van verguld metaa.1, verscheidene scheermes- sen en een groot pak lemmettem. En de cor respondent voegt er ondeugend bij, dat hij zeker eenige geschenken insloeg voor een vriendin te MakalliS, waar het in de mode zijnde parfum ranzig schaapsvet is, waarmee de schoonen zich de haren inwrijven! Hij werd vergezeld door een adjudant nog iemand in burger en leden van het Italiaansche gezant- schap, die den correspondent niet toestonden met ras Gugsa in gesprek te treden. Hij droeg een prachtige khaki-uniform met een band dwars over de toorst, een ruime broek met noode bies en een reusachtig pistool. Zijn glim- lach, terwijl hij in een Italiaanschen auto door de stad reed, bewees duidelijk, hoezeer hij de beschaving waardeert. Dezelfde correspondent verneemt, dat de vrouw van Gugsa, die in Zwitserland was op- gevoed, longontsteking gekregen had, maar de priesters wilden niet, dat er een Europeesch geneesheer bij kwam. Ze holde achteruit en toen Gugsa eindelijik per vliegtuig een dokter uit Addis Abeba ontbood, was het te laat. Ten slotte heeft een Ziwitsersch ingenieur, die uit het binnenland kwam, waar de men- schen behalve wapens, olie en lucifers, nog als in de prehisto-rie leven, het land met kromme stukken hout bewerken en zich noodt van een spijker bedienen, verteld, dat onder deskun- dige leiding aver ongeveer 250 mijl van Addis Abeba naar Makalle een rijweg is aangelegd, die den Italianen bij hun opmarsch zeer te stade moet komen. Teleurstelling en woede over het verraad van Ras Goegsa. (V.PjB.-kabelbrief Addis Abeba, 14 Oct. 1935. De opheffing van het wapenuitvoerverbod heeft niet nagelaten het groote vertrouwen, dat de Abessijnsche regeering in den Volken bond stelt, nog te versterken. Een hoog Abes- sijnsch ambtenaar met wien ik over dit onder- werp sprak, verklaarde mij, dat volgens hem dit succes geheel te danken was aan de diplo- matieke tactiek van den negus. Ieder oogen- blik vragen dan ook hooggeplaatste Abessij- nen om by den negus toegelaten te worden om hem geluk te wenschen met de successen van zijn buitenlandsche politiek. Geen Abes- sijn heeft overigens meer vertrouwen in den goeden wil van den volkenbond dan de keizer zelf. En bij elk gunstig bericht uit Geneve wordt zijn liefde voor den Volkembond nog grooter. Toen het besluit over het wapenem bargo hem ter core kwam, was hij volgens Mr. Colson, zijn Aimerikaansche adviseur, zichtbaar bewogen. Tegenover de buitenland sche correspondents verklaarde hij, dat hij steeds had geweten, dat God, die Abessinie door alle eeuwen heen beschermd had, het land ook thans niet in den steek zou laten. Bijzonder dankbaar was hij voor het feit, dat zijn dappere soldaten door de Geneefsche be- sluiten den moreelen steun ontvingen, waarop zij recht hadden. Even onveranderlijk als de souvereiniteit en vrijheid van Abessinie, zou de Ethiopische politiek zich ook in de toe- komst op Geneve steunen. Het verraad van Ras Goegsa. Intusschen wordt dit Abessijnsche optimis- me wat overschaduwd door de teleurstelling en woede, die het verraad van Ras Goegsa heeft opgewekt. Wei had de negus nooit veel vertrouwen in dezen ras gehad, die al eens als afstammeling van keizer Johannes een greep naar den troon van den koning der ko- ningin had willen doen, maar dat hij de heilige Abessijnsche zaak op zoo'n snoode wijze zou verraden, had men nimmer gedacht. Men had hem dan ook, evenals aan de andere feodale heerschers in het noorden, wapens en muni- tie voor zijn troepen ter verdediging tegen Italie gezonden. Met al dit materiaal, waar- aan in Abessinie toch reeds zoo'n groote be- hoefte bestaat, is hij naar de Italianen over- geloopen, die hem waarschijnlijk als belooning voor zijn verraad den troon van Salomo heb ben beloofd. Door dit verraad is het den Italiaanschen troepen thans mogelijk zonder eenige tegen- stand 160 kilometer verder het land binnen te rukken. Het gebied van Ras Goegsa strekt zich namelijk 160 kilometer ten zuiden van Adi- grat door het vruchtbare Mescicdal uit. Ik vroeg hier aan een hooggeplaatst Abes- sijn, of het naar den vrjand overloopen van Ras Goegsa voor andere ontevreden stam- hoofden geen aanleiding zou kunnen zijn, diens voorbeeld op te volgen. Volgens mijn zegsman bestond daartoe eehter geen vrees. De min of meer onafhankelijke gouvemeurs van de noordelijke provincies hadden, buiten Ras Goegsa, bij den strijd om Adoea reeds alien blijk gegeven hun keizer onomstootelijk trouw te zijn, terwijl de gouvemeursposten in het zuiden door den negus aangestelde ambtenaren worden bekleed, die uit den aard van de zaak den keizer geheel zijn toegedaan. Copyright V.P.B. ANDRd LATEILLADE. (Nadruk verboden.) Vrees voor ineenstorting van de Lira. Onze V.P.B.^correspondent vestigt de aandacht op de noodlottige ge- voigen, welke de sanctie-politiek voor Italie kan hebben, en den in- vloed daarvan op het economische beeld van de wereld. Londen, 15 Oct. 1935 (V.P.B.) Aan Enge- land's vasten wil, om Italie met alle moge- lijke middelen te verhinderen, om den oorlog in Abessynie voort te zetten, kan niet meer de minste twijfel bestaan. Men gaat hier zelfs zoo ver, aan een wereldboycot van Italie te denken. Dat de financieele sancties tot het uiterste zullen worden doorgevoerd, staat wel vast, dank zij de ijverige bemoeiingen van Eden, die thans reeds de Volkenbonds-dicta- tor" wordt genoemd. Dit alleen kan reeds voldoende zijn, om een grondige wijziging te weeg te brengen in Italie's situatie in het economische wereldbestel. De eerste vinger- wijzing in die richting kan men reeds zien in de zitting der directies van de verschillende banken, die gerechtigd zijn om bankpapier uit te geven, bij gelegenheid van de vergadering der bank voor intemationale betalingen. Het vertrouwen in d,e Lira geschokt. Naar het schijnt heeft men het minder ge had over het onderwerp, dat officieel was aangegeven, dan wel over het feit dat door den oorlog als zoodanig en door de maat- regelen, getroffen door de leden van den Vol kenbond, de Lira zou kunnen worden aange- tast. Op het einde van de vorige maand be- schikte Italie nog over 4,3 milliard lire aan goud; doch de Italiaansche vertegenwoordiger te Bazel heeft er op gewezen, dat de inbeslag- neming der buitenlandsche valuta en gelds- waardige papieren Italie in het bezit heeft gabracht van rond 8 milliard lire. Voorloopig zou het dus nog over een aanzienlijken voor- raad goud en deviezen beschikken. Dit neemt evenwel niet weg, dat de financieele sancties wel eens hun uitwerking konden doen gevoe- len op de Lira, vooral omdat de circulatie van bankpapier aanzienlijk is toegenomen, terwijl de goud-dekking is gedaald van 41.55 op 29.46 Niet alleen, dat een aanval op de stabiliteit van de valuta Italie zelf schade zou doen, doch ook de andere landen zouden er den terugslag van ondervinden, al was het slechts dat op die wijze voorloopig geen sprake zou kunnen zijn van een nivelleering van de valuta over de geheele wereld. Er schenen den laatsten tijd teekenen te zijn, die er op wezen, dat men dien kant uit wilde; doch aan die hoop is door den oorlog tusschen Italie en Abessynie de bodem inge- slagen. Verschuivingen tengevolge van de econo mische sancties. Naast de financieele worden ook economi sche sancties overwogen. De toepassing daar van is slechts een kwestie van tijd. Op de wereldmarkt maken zich de gevolgen van den oorlog reeds voelbaar. Oorlogsmateriaal, waamaar veel vraag is, doch ook levensmid- delen, zijn schaarscher geworden en in prijs gestagen. Zoo bestond er de laatste dagen op de Engelsche markt een zeker gebrek aan boter. De uitwerking van sancties, onverschillig of deze betrekking hebben op den in- of den uit voer, moet noodzakelijkerwijze haar terug slag doen gevoelen op den economischen toe- stand van de wereld. In het jaar 1933 bedroeg Italie's aandeel aan den geheelen wereld- handel rond 3 Dit percentage heeft op zichzelf nu niet zoaveel te be teekenen; doch van meer gewicht is het feit, dat Italie een betrekkelijk groot aandeel had aan den in- en uitvoer van bepaalde landen. Zoo ging b.v. ruim 20 van den uitvoer van Joegoslavie naar Italie. Valt Italie als kooper uit, dan zal Joegoslavie moeten zien, elders zijn goederen te plaatsen. Dit land betrok ongeveer 15 van zijn invoer uit Italie; hiervoor zou dus ook een ander land (of landen) moeten in- vallen. In Zuid-Amerika en in het Verne Oosten, waar Italie zich flinke afzetgebieden had ver- zekerd, zal een en ander groote wijzigingen te weeg brengen. De eerste, die hiervan zal pnofiteeren, is Japan. De Italiaansche scheepvaart lijdt ook onder de sancties. Niet alleen het goederenverkeer lijdt onder de toepassing der economische sancties. Bij een krachtige toepassing daarvan zou een groot deel van Italie's koopvaardijvloot moeten worden opgelegd in de havens. Thans reeds valt het op, dat Italiaansche schepen niet zoo gemakkelijk vracht vinden; in het passagiers- verkeer worden de Italiaansche schepen zelfs reeds beslist gemeden. Het toeristenverkeer naar Italie neemt eveneens sterk af; andere landen trekken de reizigers tot zich. Waar- heen men het oog ook wendt, ziet men, dat deze oorlog ver strekkende gevolgen heeft nil reeds. En zelfs, als de oorlog morgen aan den dag een einde nam, zou Italie maar niet dadelijk de markten, die het thans verliest, terug kunnen winnen. Onder die omstandig- heden kan het dan ook gebeuren, dat de wereld in economisch opzicht na afloop van den oor log een heel ander beeld zal vertoonen, dan thans. (Nadruk verboden.) Water uit verdachte bron. De verbinding met het achterland. (Telegrafisch via Asmara en Rome.) ADOEA, 15 Oct. 1935. (V.P.B.) Dit is de onaangenaamste verrassing, die mij gedurende mijn geheele verblijf aan het front is over- komen. Namens den opperbevelhebber der troepen in dezen sector werd mij en enkelen mijner collega's op detjen vooruitgeschoven post aangezegd, dat wij een tiental kilometers achterwaarts zouden worden gevoerd. Verzoe- ken nog protesten baatten: het was eenmaal zoo besloten en daar foleef het bij. Men was evenwel zoo vriendelijk er by te voegen, dat deze maatregel niets persoonlyks had, m.a.w. dat er geen bijzondere aanleiding toe gegeven was van onze zijde. Tevergeefs trachtten wij een beroep te doen op generaal Maravigna; het consigne was formeel, en wij hadden ons er aan te onderwerpen. Gedwongen terugtocht. Wij kregen de beschikking over een der militaire vracht-auto's, die terugging om den voorraad ammunitie aan te vullen. Ook dit versterkte my in de meening, reeds in mijn vorigen brief geuit, dat er bijzondere voor- vallen op til zijn aan dit front. Trouwens, mijn collega's en ik waren het er over eens, dat dit wel de oorzaak zou zyn van onzen gedwongen terugtocht. De strenge keuring, waaraan ook wij ons hadden moeten onderwerpen om de vergunning te erlangen, zoo ver naar voren te mogen doordringen, hadden wij met goed gevolg door- staan. Het is begrypelijk, dat deze keuring geldt voor alien, die zich in de eerste linies bevinden; zieke menschen kan de geneeskun- dige staf wel missen, en vooral, wanneer het vreemdelingen betreft, al is de verhouding zeer vriendschappelijk. Wat de gezondheidstoestand betreft, daarop wordt streng gelet. Zoo is het den soldaten oa. ook streng verboden, om water te drinken uit de in den omtrek aanwezige putten, met het oog op de mogelijkheid dat de terugtrek- kende Abessinische troepen deze op een of andere wijze onbruikbaar kunnen hebben ge- maakt. Nu wilde het geval een dezer dagen, dat een drietal soldaten dit cogsigne hadden overtreden. Zij bevonden zich in de nabijheid van een der drinkputten en konden hun donst niet bedwingen, terwijl hun drinkflesch leeg was. Zij laafden zich dus aan het verboden vocht, met het gevolg, dat twee hunner den volgen- den dag ,,ziek" werden gerapporteerd; spoe- dig daarop werd ook de derde ziek. Natuurlijk lag het vermoeden voor de hand, dat het water vergiftigde bestanddeelen had bevat. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Het moet dus aan een toeval worden toegeschre- ven, dat juist deze drie mannen ziek waren geworden. Him ongesteldheid bleek evenwel niet van emstigen aard. Langs de nieuwe wegen. Het eenige voordeel, dat wij van onzen terugtocht hadden, was, dat wij ons nu met eigen oogen rekenschap konden geven van de snelheid en het inzicht, waarmede de nieuwe wegen in den rug van de troepen worden aan gelegd. Hiertoe gabruikt men zoowel blanke als inheemsche krachten, maar natuurlijk onder leiding van Italianen. Deze nieuwe wegen zijn bewonderenswaar- dig. Gndanks het zvyare verkeer, dat er over wordt geleid, houden zij zich uitstekend. Wij zagen een aantal wegwerkers, die speciaal waren belast met het in orde houden. Elke kuil, die zich in het wegdek vertoont, wordt onmiddellijk aangevuld met steenslag. Nu wij toch eenmaal onderweg waren, gaven wij er de voorkeur aan om een kijkje te gaan nemen in Adoea. Het duurde dan ook niet lang, of wij reden de plaats binnen. Veel ver- tier is er niet. Wel is waar is de mlandsche bevolking er grootendeels gehleven, of na een korte vlucht teruggekeerd, maar zij schijnt zich het liefste binnen te houden. Wel zagen wij er natuurlijk een groot aantal troepen, Italianen zoowel als inheemsche soldaten. Hierover meer in een volgende brief. Toebereidselen voor den verderen opmarsch. Het is niet te verwonderen, dat de wegen zoo goed onderhouden worden. De linie Adri- gatAdoeaAksoem moet dienen als basis voor den opmarsch naar het Zuiden. Want Italie laat zich door niets weerhouden, om het doel te bereiken, dat het zich heeft gesteld. Het gebied rond Adoea is door generaal De Bono tot Italiaansch gebied verklaard. Overal ziet men Italiaansche vlaggen. Lang zal het niet meer duren, of de op marsch naar het Zuiden neemt een aanvang. Men wacht evenwel op de aankomst van maarschalk Badoglio. SVEN OLA'FSON, Oorlogscorrespondent aan het Italiaansche front. (Nadruk verboden.) Ras Seyoem, de onverschrokkene. V.P.B.-kabelbrief.) Addis Abeba, 15 Oct. 1935. In het keizerlijk paleis heerscht nog steeds een stilzwijgen. Alle inlichtingen worden ge- weigerd en men beweert van het front geen belangrijke berichten ontvangen te hebben. 'Het is mogelijk, dat deze houding zijn aan leiding vindt in het feit, dat door eenige cor- respondenten wat al te veel onjuiste berich ten in de wereld gezonden zijn. De meesten van deze berichten heeft de regeering van den negus zelf gedementeerd. Toch doet dit stil- zwijgen wat/"' eigenaardig aan, temeer daar Uiw correspondent uit een onderhoud met Mr. Colson, een zeer invloedrijk Amerikaan aan het hof van den keizer, den indruk kreeg, dat men er daar steeds zeer goed van op de hoogte is, wat er in het land en aan de fronten ge- beurt. Toch schijnen deze berichten niet ach- ter gehouden te worden, omdat zy voor de Abessijnen ongunstig zouden zijn. Veeleer schijnt het, dat de buitenlandsche pers uit hoofde van tactische overwegingen zoo stief- moederlijk behandeld wordt. Men wil blijkbaar eerst eenige successen van beslissende waarde behaald hebben, om eerst daarna de stemming gunstig te beinvloeden. iDe eenige berichten, die men prompt en in alle uitvoerigheid ontvangt, zijn die uit Ge- neve. Alles, wat Geneve op het oogenblik doet heeft voor den negus en zijn zaak in eigen land groote moreele waarde. Reeds in een vorigen brief heeft Uw correspondent daarop gewezen. Groot vertrouwen in Ras Seyoem. Juist omdat de keizerlijke Gibbi zwijgt, doen in Addis Abeba de meest oncontroleerbare geruchten de ronde. Zoo weet de bevolking hier zeer goed, dat het noorden van het land, en door het verraad van ras Goegsa ook een deel van het oosten, in handen van de Italia nen gevallen is. Maar even zeker zegt men hier te weten, dat bij den strijd in het noor den en in het zuiden duizenden Italianen ge- vangen en gedood zijn, alsmede dat honderden geweren en machinegeweren zijn buit ge- maakt. En het is eigenlijk tragisch om te zien hoe de Abessijnsche soldaten in Addis Abeba zich over deze beweerde successen van hun wapenbroeders aan het front verheugen. Men heeft het immers altijd geweten: De Abessijnsche soldaten zyn nog net eender als veertig jaren geleden veel betere strijders dan de Italianen. Wanneer de nacht de oogen van de vijanden met sluiters bedekt zoo drukte een sergeant van de keizerlijke garde, waar ik een praatje mee maakte, zich uit en niet kanonnen en bommen, maar speer en dolk in den strijd om leven en dood beslissen, dan wee den indringer! In alle geruchten hoort men steeds weer den naam van ras Seyoem. Geheel Addis Abeba heeft gelachen, toen de Italianen meldden, dat hij met zijn krijgslieden gevlucht was. Men weet hier, dat ras Seyoem tot aan zijn dood zal vechten. Hij is overmoedig, en dat is misschien het eenige, waarover men zich hier zorgen maakt. Men vreest namelijk, dat zijn al te groote ijver en de onderschat- ting van den vijand, hem op zekeren dag wel eens in een gevaarlijke situatie zouden kun nen brengen. Hij is ook te zelfstandig en be- kommert zich niet al te zeer om de plannen van den Abessijnschen generalen staf en om de gegeven orders. Zijn troepen hebben ech ter een enorm vertrouwen in hem en bewonde- ren zijn grooten moed. Stryld in het dal van de Takkazo? In verband met het feit, dat op het oogen blik in Addis Abeba geruchten de ronde doen over een hevigen stryd in het Noord-Westen van het land, wendde Uw correspondent zich tot het regeerings-persbureau. Hier werd hem echter medegedeeld, dat geen officieele berichten over een stryd aan dit deel van het front binnengekomen waren. Sinds zes dagen zouden de verbindingen tusschen de hoofd- stad en het front onderbroken zijn en daar- aan is het te wijten, dat hier geen berichten over den eigenlijken strijd te krijgen zijn, Voor de buitenlandsche cdrrespondenten hier is dit een groote handicap, maar er valt niets tegen te doen dan zich in de omstandigheden te schikken. Copyright V.P.B. ANDRe LATEILLADE. (Nadruk verboden.) GEREF. GEMEENTE. Door de Geref. Gemeente alhier is beroepen Ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. TOONEELVEREENIGING. Bij het intreden van de lange avonden komt het vereenigingsleven weer meer tot zijn recht en zoekt men na gedanen arbeid zich een aan- gename ontspanning. Zoo vememen wij, dat alhier is opgericht de tooneelvereeniging „Ernst en Luim", die in den loop van dezen winter voor het voetlicht hoopt te treden. NIEUWE TELEFOONAANSLUITJNGEN. Rijkstelefoondienst Neuzen. 85X. J. Meertens, landbouwer en aannemer, Wulpenbek C 121. 85IJ. W. de Bokx, aannemer, Wulpenbek C 50. 316. W. de Bruijn, aannemer, Axelsche- straat 59. 318. A. Ooninx, kantonrechter, woonhuis Scheldekade 60. 319. J. van Brakel, hoofdcontroleur eentrale crisis-controledienst, Schutterhofw. 10. 320. A. Gelderland, slagerij, Axelschestr. 150. Hulptelefoonkantoor Sluiskil. 17. Gebrs. de Smit, vrachtrijders, Kanaal- straat 83. Hulptelefoonkantoor Biervliet. 15X. E. Bauwens, hoofdeontr. suikerfabriek, Driewegen 437. 15IJ. J. Rijnbergi cafd, Driewegen 445. 24. Th. A. Maat, slager, Markt 223. Hulptelefoonkantoor Zaamslag. 8. Gemeentelijke Arbeidsbemiddeling, A 19. Hulptelefoonkantoor IJzendijke. 34. L. Goethalsde Witte, landbouwwerk- tuigen, Nassaustraat 123. Publiek telefoonstation Hoek 3. H. Wagenaar, commissionnair, Knol C 75. EEN GESLAAGDE REIS. Een tiweetal Russische stoomschepen, de Anadyr" en de Stalingrad" zyn er inge- slaagd de eerste handelsreis via de Berin^;- straat en de Noordelijke IJszee te volvoeren. Eerstgenoemd stoomschip was bestemd voor Gent en is Zondag in de haven van Ter Neu zen aangekomen terwijl laatstgenoemde boot inmiddels te Londen is binnengeloopen. In een onderhoud dat we met eenige leden der bemanning hadden, deelde men ons het volgende mede: De pogingen die in het werk gesteld zijn om de reis van Buropa naar Oost-Azie via de Noordelijke route te volbrengen, dateeren niet van den jongsten tijd. Zoo hebben de Neder- lanaere Barendsz, Heemskerk en de Rijp reeds ruim drie henderd jaar geleden getracht de Poolzee door te zeilen. Een poging die echter schipbreuk leed en eindigde met de overwin tering op Nova Zembla. Het zou tot op het einde van de negentiende eeuw duren alvorens de Fin Nordenskjold, die in Zweedschen dienst was, erin slaagde Oost-Azie via de Noordelijke route te bereiken. Ook Ammundsen heeft dezen tocht gemaakt. Dat deze vaarweg ech ter voor den handel van practisch nut zou kunnen zijn was ten eenenmale uitgesloten. De modeme techniek die reeds zoovele dingen mogelijk heeft gemaakt heeft hier ook een handje geholpen. De Russische regeering heeft reeds gedurende eenige jaren expeditie toch- ten naar den Noordelijfcen zeeweg uitgerust. Radiostations werden opgericht, vliegtochten boven het gebied ondemomen. En met deze modeme middelen, de radio en het vliegtuig zijn wy erin geslaagd de eerste ..commercial trip" langs Beringzee en Noordelijke Uszee uit te voeren. Ook in het jaar 1933 tracbtte een Russische vrachtboot, de „Chiluskin" de zeeweg door de Poolzee te volgen. De tocht ging voorspoedig, doch in de gevaarlijke Beringstraat verging het schip. De ruim honderd opvarenden wer den middels vliegtuigen gered. Op den 23sten Juni 1935 vertrokken de „iS'talingrad" en de Anadyr" van Wladiwostok om via de Japansche zee, en de zee van Ochotsk naar het schiereiland Kamtsjatka te varen, waar den 2en Juli gebunkerd werd en versch water alsmede lading werd ingenomen. Op den lOden Juli werd de Poolcirkel gepas- seerd. In de Beringstraat aangekomen, kregen we te kampen met ijsgang, mist en storm- weder. Het schip hield zich goed, hoewel het af en toe tusschen het opkruiende ijs dreigde te verpletteren, wat ook eenige jaren geleden met de ,,Chiluskin" was gebeurd. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn hadden we aan board een complete houten woning, die in tijd van nood op het ijs neer- gezet had kunnen worden. De bemanning was uitgerust met Eskimomutsen en gewatteerde pakken wat in verband met de aldaar heer- schende strenge koude, noodzakelijk is. Veel hulp ondervond men van de vliegtui gen en de radiostations. Eerstgenoemde zoch- ten de plaatsen op, waar zich „kanalen" tus schen het ijs gevormd hadden en waar we dus konden doorvaren. De radiostations hielpen onzen koers bepalen tijdens mistig weder. In de Beringstraat worden vele wrakken aange- troffen van schepen die hier gezonken zijn, wat het navigeeren uiterst bemoeilykt. Dik- wjjls moest gewacht worden tot de wind en de zon het drijf- en pakijs verstrooiden. On- danks dit alles is men zeer tevreden over de behaalde resultaten. Op den 19en Juli liet men het anker vallen te Kolyma, een plaatsje gelegen op het schier eiland Chukotski waar een gedeelte der lading werd gelost. Hier verbleef men een negental dagen waarna de reis werd voortgezet naar Tiksi Harbour. Op den veertienden Augustus vertrok men met bestemming Chiluskin Point dat op 76 graden Noorderbreedte ligt. Van hier werd gestcomd naar Igarca, een nog jonge stad van ongeveer 15.000 inwoners, dat ongeveer 1000 KjM. landwaarts ligt. Voordat Igarca werd bereikt kwam het schip in een benarde positie daar een storm het ijs land waarts dreef en het schip dreigde te stranden. Men slaagde erin dieper zeewaarts te koersen, zoodat dit ongeval geen noodlottige gevolgen had. Te Igarca werd een lading hout inge nomen voor Moermansk waar men den lien September aankwam. Het laatste ijs werd ontmoet ten Zuiden van het Barendseiland en toen men eenmaal te Moermansk was, kon men zeggen dat de reis door de Noord-Ooste- lijke doorvaart goedgeslaagd was. In totaal was afgelegd van Wladiwostok naar Moermansk een afstand van 10.000 mij- len in een tijdsbestek van 76 dagen, waar- onder 30 ligdagen. In de Noordzee gekomen kreeg men te kam pen met hevigen wind die weldra in een storm ontaardde. Het schip helde hierbij soms 52 graden over. Doch al deze moeilijkheden wer den overwonnen en op den dertienden dezer liep het schip de haven van Ter Neuzen bin nen, vanwaar naar Gent werd vertrokken om de te Moermansk ingenomen lading fosfaat af te leveren. Op onze vraag of deze reis uit economisch en financieel oogpunt goed was geweest deel de men mede dat zulks zeer zeker het geval was. Van de voorraad bunkerkolen die te Kamsjatka was ingenomen, kon men te Moer mansk nog een gedeelte verkoopen. Men was er dan ook van overtuigd, dat voortaan geregeld langs de Noordelijke route gevaren zou worden, al zou dit ook slechts gedurende ongeveer drie maanden per jaar kunnen geschieden. LIJK GEVONDEN. Zondagmiddag werd aan den Rijksweg te Rilland-Bath ter hoogte van den Langendijk een lijk drijvend in het Vinkenissegat gezien. Bij nader onderzoek door de politie ingesteld, bleek het te zijn het lijk van den heer M. N., in leven hoofd der O. L. school te Krabben- dijke, welke op Zaterdag 28 Sept. j.l. de Bel- gische grens was overgetrokken, doch op Donderdag 3 October, des morgens vroeg, door een inwoner van Krabbendijke in de omgeving van wachtpost 19 alhier, voor het laatst was gezien. Het lijk is overgebracht naar het Hjkenhuisje op de Algem. Begraafplaats te Krabbendijke. De marechaussee te Hulst heeft een partij tricotage, ter waarde van 2500, in beslag ge- nomen, die frauduleus uit Belgie was ingevoerd door den landbouwer N. uit Clinge. Ook paard en kar, waarmede het vervoer was geschied, zijn in beslag genomen. De marechaussee stelt een uitgebreid on derzoek in, daar vermoed wordt, dat deze smokkelarij op vrij groote schaal wordt gie- dreven. Met ingang van 24 dezer, wordt de heer J. Blokland, wachtmeester der Kon. ma rechaussee, van de brigade Sluiskil, overge- plaatst naar Hansweert. Gemeenteraad. In de Maandag as., des namiddags 1% ure, alhier te houden openbare vergadering van den gemeenteraad> komen de volgende punten in behandeling 1. Opening. la. Beeediging lid A. Haak. 2. Notulen. S. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken en zoo noodig daarover besluiten. 5. Vaststelling suppletoir kohier Honden- belasting, dienst 1935. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging der begrooting, dienst 1935. 7. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst 1936. 8. Behandeling reclames schoolgelden. 9. Omvraag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2