ALGEMEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Italiaansch-Abessinische oorlog. No. 9363 Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal cJBoXjejOitCUckertjes WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD Uw CORSETS WjaJoeaSdvooftStfiLp «Ka"*rTm»a» WW TER NEUZENSCHE COURANT UBONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per p«st 1,55 per 3 maanden Bij voorditbetaling fr. per post 5,60 per jaar ■Poor Belgie en Amerika f 2,overlie lanclin 2,S5 per 3 maanden fr. per post a lormeinenten voor iiet buitenland alleen bij vooruitbetaling. CiUp fftter: Fir ma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KX.EINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichfe's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsa,dvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelUng. IDe Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat een uit spraak op aanvrage am vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een iedier ter inzage zijn nedergelegd. Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekscbrift moet met redenen om- kleed ztin. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericbt aan de Koningin, doeb worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burge meester zorgt voor de doorzending. Voor zoo- veel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissa- ris der Koningin, binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen.. Ter Neuzen, den 16 Oct. 1935. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. GEEN VERPLEEGSTERS NAAR ABESSINIe. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat op uitdruk- ltelijk verzoek van het Ethiopische Roode Kruis bij de eventueel naar Abessinie uit te zenden ambulance geen vrouwelijk personeel zal worden ingedeeld. OFGELBGDE SCHEPEN VAN DE „NEDERLAND". Op de vragen van bet Tweede-Kamerlid den beer Scbalker in verband met het weder uitvaren van een aantal in de AmSterdam- scbe haven sedert geruimen tijd opgelegde schepen, heeft de beer Gelissen, Minister van 'Handel, Nijverheid en Scheepvaart, geant- woord, dat het de regeering bekend is, dat eenige schepen der Stoomvaart Mij. Neder- lanu, welke reeds geruimen tijd waren opge- legd, thans wederom gereedgemaakt zijn om in de vaart te komen. De bestemming der schepen is Neder- landsch-Indie. Een verzekering, dat deze schepen in geen geval voor oorlogsdoeleinden van een of an- dere buitenlandsche mogendheid zullen wor den gebruikt, kan de regeering uiteraard niet geven. GEHN WAPENS VOOR ITALIe. Bij de Nederlandsche regeering is op het oogenblik in voorbereiding een regebng van een verbod van wapenuitvoer naar Italie. Naar men zich zal herinneren, heeft Minis ter Colijn dezer dagen in de Eerste Kanier reeds medegedeeld, dat een wetsontwerp in- zake uitvoerverboden en creditverleening in gereedheid gebracht zou worden. De indiening van beide ontwerpen hengt ecbter af van den loop der besprekingen in Genfeve. HANDELSOVEREENKOMST MET ESTLAND. Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage voort- gezet de handelsbesprekingen, welke tusschen Nederland en Estland reeds in Augustus waren begonnen, doch toen moesten worden afgebroken. Deze besprekingen hebben geleid tot onder- teekening op 12 dezer van een overeenkomst, waarbij aan Nederland voor eenige belangrijke Nederlandsche exportartikelen, zooals bloem- bollen, levende planten, cacaopoeder en radio- toestellen, een tariefsverlaging in Estland wordt verleend. Voorts zegde Estland foe, ten behoeve van de achterstallige uitstaande handelsvorderin- gen zonder verwijl de voor de transfer benoo- digde deviezen bescbikbaar te stellen. Een voor de toekomst verkregen practische verbetering is, dat de vereischte betalingsver- gunndngen voor invoerartikelen, waarvoor eveneens een invoervergunning wordt ver- langd, in den vervolge tegelijkertijd zullen worden verstrekt. Hierdoor wordt het ont- staan van achterstallige handelsvorderingen (daar, zooals veelal gebeurde, voor goederen- zendingen wel invoervergunning, doch geen betalingsvergunning werd verkregen), ver- meden. Overigens is door Estland bij het verstrek ken van deviezenvergunningen een zoo wel- willend mogelijke boudlng toegezegd, waar- tegenover ook Estland voor zijn uitvoer in Nederland eenige faciliteiten verkregen. De overeenkomst treedt op 27 October in wer king. NIEUWE PEN SIOEN KORTIN G IN INDIe UITGESTELD. De „Java-Bode" bevat een bericht uit Den 'Haag, volgens hetwelk de pensdoenkorting voorloopig tot 1937 is uitgesteld, aangezien de Nederlandsche pensioenen niet worden ge kort. Volgens inlichtingen, welke door Aneta- Holland zijn ingewonnen, bestaat er geen reden aan de juistheid van het bericht te twijfelen. De bestaande pensioenkorting zal voor 1936 worden verlengd. HUFFING OP RUNDVEE. Bij Kon. besluit is de heffing op rundvee volgens het Crisis-Rundveebesluit 1933 I weder verlengd tot 15 October 1936. TWEE OtNDERZEEeRS VOOR INDIe. [Het Departement van Defensie zal dezer dagen opdracht verstrekken voor den bouw van twee onderzeeers, tevens ingericbt voor het leggen van mijnen en bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Jhdieter vervanging van thans in dienst zijnd materiaal. De boo- ten zullen heeten K 19 en K 20. Er is nog geen beslissing genomen over de toewijzing van deze opdracht. !Wij vernemen dat de uitvoering dezer op dracht over verschillende werven zal worden verdeeld zoodat de een de machines, de ander de schepen bouwt. BAOONOONTRACT WORDT OPGEZEGD PER 1 JANUARI. Minister Deckers heeft besloten, om het baconcontract de loonslachtovereenkomst tusschen de Veehouderij-centrale en de bacon- fabrikanten met ingang van het nieuwe jaar te annuleeren. In een officieel communique, dat bet boven- staande bevestigt, wordt meegedeeld, ,,dat de reden is, dat de hoeveelheid bacon, bestemd voor export, sterk is teruggeloopen, zoodat het thans in alle opzichten wenschelijk is om een nieuwe regeling te maken." Dank zrj het kracbtige ingrijpen van den op agrarisch gebied deskundigen minis ter van Landbouw, den heer Deckers, wordt dus thans ten langen leste een einde gemaakt aan een toestand, die eenige jaren lang aan- stoot heeft gegeven aan zeer velen in den lande. Men denke aan bet rapport der Staats- commissie-Beumer, aan het verslag der Alg. Rekenkamer, aan de verschillende redevoe- ringen in de beide Kamers, o.a. die van, den heer Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesa- nen Boeren- en Tuindersbond, vorige week in de Eerste Kamer gebouden, enz. ONS LAND EN FINANCIEELE SANCTIES TEIGEN ITALIE. De Regeeringspersdienst meldt: Overeenkomstig de Maandag door de Coor- dinatie-Oommissie te Geneve aangenomen resolutie inzake financieele sanctie-maatrege- len tegen Italie, waarbij de regeeringen wor den uitgenoodigd onmiddellijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen, voorzoover die toegepast kunnen worden zoolang de wet- telijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de praktijk alles te doen om te bevorderen, dat van 31 October af de toe- passing van de voorgestelde maatregelen ver- zekerd zal zijn, doet het departement van Financier in overleg met De Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Komaan, Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoek te Gent in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parijzer modeller 30 a 40 goedkooper! (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE COLLEGES AAN HOOGESCHOOL TE BRUSSEL. Dinsdagmiddag heeft in de aula van de Vrije Universiteit te Brussel de plechtige rec- toraatsoverdracbt plaats gehad. Bij deze ge- legenheid heeft minister Paul Hijmans, voor- zitter van den Raad van Beheer van de Uni versiteit, een rede gebouden, waarin hij mede- deelde, dat de Raad van Beheer in verband met de wetgeving op de talenregeling in rechtszaken op eenparig voorstel van dq faculteit van rechbwetenscbappen besloten heeft het onderwijs in de Nederlandsche taal dat reeds gedeeltelijk in deze faculteit was ingericht, aanzienlijk uit te breiden. Een vol- ledig onderricht zal in het Nederlandsch ge geven worden. Te beginnen met dit, jaar wor den alle cursussen. van bet eerste doctoraat in het Fransch fen in het Nederlandscb on- derwezen. In bet eerstvolgende jaar zal bet- zelfde geschieden voor de bepaalde colleges van het notariaat. Het daarop volgende jaar zullen alle colleges verdubbeld zijn. De studenten, die dit jaar in de rechtsfacul- tei't komen, zullen dus volledig onderwijs kun nen genieten, hetzij in het Fransch of in bet Nederlandscb en zullen in staat zijn in alle deelen des lands een functie in de magistra- tuur en in het notariaat te bekleeden. HAWARIATE BESTELT WAPENS EN BELGIE. Men gelooft dat Tekle Hawariate, de Abes- sinische gezant te Parijs, die het Abessinische standpunt in het conflict met Italie in Genfeve heeft verdedigd, te Luik heeft vertoefd om wapens te bestellen. Hij verklaarde aan een verslaggever van het dagblad ,,La Meuse" dat de opheffing van het embargo op den wapenuitvoer naar Ethiopie niet beteekent dat het evenwicht met de Italiaansohe bewa- pening is bersteld. De beteekenis van dezen maatregel is van moreele kracht. Hawariate verklaarde verheugd te zqn over de eenstem- migheid waarmede te Genfeve Italie als aan- valler is aangewezen. iHij voegde daaraan toe: „Onderhandelingen tusschen Italie en Ethiopie zijn onmogelijk zoolang de Italianen niet volledig ons grond- gebied hebben ontruimd. De strijd zal lang duren, maar wij zullen overwinnen. Ethiopie kan Italie ondanks zijn moderne bewapening twaalf of vijftien jaar weerstaan, omdat Italie vecht op een hem vijandig gezind grondge- bied in een ondragelijk klimaat." Het Abessinise.h-! leger in beweging. j Abessinische troeper zijn bet gebied van Eritrea binnengedrongen ten Noorden van Fransch Somaliland. Daardoor is een groote Italiaansche colonne* die alleen op Abessi- nisch gebied was doorgedrongen ten zuiden van den berg Mousse Ali, afgesneden. Dit be teekent, dat verscheidene duizenden Italiaan sche soldaten zich in alle eenzaamheid mid den in de woestijn bevinden en van de overige troepen zijn gelsoleerd. De lijn AdigratAdoeaAksoem is thans georganiseerd als basis voor een nieuwen op- marsch. Het aanleggen van een berijdbaren weg van de grens van Eritrea naar Adoea heeft minder dan een week tijds geeischt. Het nieuwe front is met twee moderne wegen ver- bonden met de grenzen van Eritrea, en is een basis van uitval geworden, waar reeds voor- ra-den worden aangelegd en hulpdiensten wor den georganiseerd. De tweede Italiaansche opmarsch zou even- wel niet plaats hebben alvorens maarsohalk Badoglio is aangekomen. Maandagavond is deze te Massawa aangekomen. Honderddertigduizend Abessiniers rukken uit het Zuid-Westen op. 200.000 staaii bij Jijiga en Sasa Baneh. Volgens den correspondent van „Daily Tele graph" te Diredaoea ru,kt een Italiaanscb legercorps langs de grens yan Britscb Somali- land op in de richting van Harrar. Het wordt op zijn linkerflank bedreigd door naar schat- ting 160.000 Abessiniers, die uit het Zuid- Westen komen. Het leger van Ras Desta is naar de Webbe Shebeli vertrokken. De stam- men uit de buurt van Gerlogoebi hebben zich bij Ras Desta aangesloten. Het Italiaansche leger bestaat uit drie Buropeesche en twee inheemscbe devisies. De troepen worden vergezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Zij zijn ongeveer 30 mijlen op- gerukt in de richting van de linie Bohetle Beridaleh. Tweehonderdduizend man Abess'iniscbe troe pen zijn geconcentreerd bij Jijiga en iSasa Ba neh. De Turksche officier Wehib Pasja en de Duitscher von Loeben zijn adviseurs dezer troepen, die bun hoofdkwartier te Tomsa ten Z. van Harrar hebben. Het totaal aantal dooden en gewonden aan Abessinische zijde, met inbegrip van de non- comibattanten, wordt geschat op 10.000, van wie velen ten offer vielen aan chloorgassen. Damot, dat ten Zuiden van de Britseh-Somali- landscbe grens ligt en bekend is om zijn zeven moskeeen, is door luchtbombardementen ge- heel verwoest. De minister van Oorlog, Ras Moeloeghetta, zal volgens een Reuter-bericht uit Addis Abeba eerlang naar Dessie vertrokken, van- waar hij zich waarschijnlijk aan bet hoofd van een sterk leger naar bet Noordelijk front zal begeiven. Het is nog niet bekend, wanneer de Negus naar het front zal trekken. Men gelooft, dat zijn vertrek zal samenvallen met bet tijdstip, waarop de militaire operaties in alien emst beginnen. De Italianen hebben bet bombardement van de Abessinische stellingen bij Corahai bervat. De artillerie en de infanterie der Italianen maken in dezen sector beiwegingen, die op een komenden aanval duiden. De strijd aan het zuidelijk front. Het.A.N.P. meldt uit Addis Abeba: De Abessijnsche militaire autoriteiten in Ogaden hebben Maandag maatregelen bespro- ken tot het beletten van een Italiaanschen opmarsch naar de spoorlijn Addis Abeba Dzjiboeti. De Abessijnsche Dedzjazmatsj Nassiboe zal met een strijdmacht van om- streeks 150.000 man optrekken tegen de Ita liaansche troepen onder Graziani, welker sterkte op 50.000 man wordt geschat. Het verzoek om Addis Abeba en Diredawa voor bombardementen te sparen. Naar Reuter meldt, beeft. de Britsche ge zant te Rome thans de aandacht van de Italiaansche regeering gevestigd op het feit dat Addis Abeba en Diredawa open steden zijn met een groote vreemde bevolking. Deze stap is een gevolg van het besluit van de vreemde gezanten in Abessinie om bescher- ming voor deze beide steden te vragen. Men verwacht van de andere mogendheden welke te Addis Abeba vertegenwoordigd zijn, ge- lijke stappen. Suvich heeft geantwoord, dat hij de aan dacht van de militaire overheid op deze op- merkingen zou vestigen. Een luchtlijn MassawaAsmara. Een nieuwe luchtlijn tusschen Massawa en Asmara zou Dinsdag geopend zijn. De reis zou in 25 minuten afgelegd worden door Pokker-toestellen, welke plaats bieden aan 8 passagiers. De zaakgelasfigde van Abessinie te Rome. De zaakgelastigde van Abessinie heeft het ministerie van buitenlandsche zaken er van in kehnis gesteld, dat hij van zijn regeering opdracht had ontvangen te vertrekken en naar Addis Abeba terug te keeren. Het ministerie heeft acte gnnomen van deze mededeeling. Engelsche officieren bij de Abessijnsche troepen? Dezer dagen zijn, volgens Havas, eenige Engelsche officieren, die zich uitgeven voor journalisten, van Dzjiboeti vertrokken naar het vijandelijk front, waar zij zich gevoegd hebben bij de Abessijnsche troepen. Het ver trek van deze vrijiwilligers geschiedt buiten weten van den negus. Engelsche troepenverplaatsingen. Te Gibraltar is aan boord van de Ionic een transport troepen uit Southampton aange komen. 'Honderdzestig officieren van verschil lende wapens, voomamelijik genie en artillerie, zijn te Gibraltar gebleven. De Ionic is in oostelijke richting vertrok ken na 150 artilleristen van bet gamizoen van Gibraltar aan boord te hebben genomen. Het eerste bataljon van bet regiment- Manchester, dat twee jaren op de Bermuda- eilanden (West-Indie) was gestationneerd, is Maandag te Southampton aangekomen en na een verhlijf van acht uren op vaderlandschen bodem naar Egypte vertrokken. Men heeft geen nieuws van de fronten. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Addis Abeba Nieuws van bet front is hier niet bekend. De algemeene mobilisatie is thans geeindigd, groote troepenafdeelingen hebben de voorge- schreven stellingen bezet of zijn ingedeeld in de bestajande front-formaties. Alle voorbereidende maatregelen voor een Abessijnschen tegenaanval zijn getroffen, waarschijnlijk zal deze de volgende week ont- ketend worden. Het overloopen van ras Gugsa naar de Ita lianen wordt hier thans bevestigd. Volgens Abessijnsche berichten verliet bij in den nacbt zijn stellingen, slechts begeleid door een lijf- wacbt van 200 man. Het front bij Makallfe werd onmiddellijk door ras Seyoem bezet. Naar hier wordt medegedeeld, zijn de troepen te Makalle zeer geschokt door den afval van ras Gugsa. Toch is bij als militair van geen beteekenis. Zijn opvolger is nog niet aange wezen. Als tweede reserve zijn in de omgeving van Addis Abeba ongeveer 50.000 man onderge- bracbt in tentenkampen. Van het Zuidelijk front wordt gemeld, dat de Italianen geen vercteren opmarsch hebben gemaakt. Ook de vliegeractie was niet ster- ker dan Maandag. Malaria onder de Italiaansche soldaten. Volgens de Excelsior zijn ongeveer 10.000 meerendeels aan malaria lijdende Italiaansche soldaten, die van 't Afrikaansche front terug- keerden, het Suez-kanaal gepasseerd. Hoe de Italianen zich een weg moeten banen. De bijzondere correspondent van de Daily Telegraph", Web Miller, die aan bet Italiaan sche front den oorlog volgt, schrijft uit Adoea, dat hij in alle veldtochten, welke hij in de laatste 20 jaar als oorlogscorrespondent heeft meegemaakt in Mexico, Frankrijk, Manok- ko nooit getuige is geweest van een werken onder dergelijke benarde omstandigbeden, ter- reingesteldbeid, bitte, gebrek aan voedsel, als in de omgeving van Adoea. Het gebied rondom Adoea is, schrijft Miller, absoluut onontgonnen; de strook tusschen de rivier de Mareb en Adoea is zoo goed als onbewoond. Alles wat noodig is voor voeding en onderdak brengen van mensch en dier rtioet uit Eritrea worden aangevoerd. Van de Mareb voert de weg naar Adoea door een beete vallei, over zoo goed als dorre bergruggen van onge veer 1200 M. hoogte. Deze weg is gemiddeld iy2 M. breed en loopt over scherpe rotspimten en glibberige, losse steenen. Op sommige plaatsen is hij z66 smal, dat de muilezels moesten afgeladen worden en de manschappen hun bepakking zelf moesten dragen totdat de weg weer breeder werd. Op tallooze plaatsen is de helling van het pad, dat voortdurend scherpe bochten maakt, meer dan 30 graden; mannen en dieren moeten deze helling afglij- den. Doornstruiken met doomen van wel 5 c.M. lengte, hangen hier en daar over den weg en verwonden mensch en dier. De schoenen der soldaten worden door de rotsen dusdanig stuk gemaakt, dat tallooze manschappen zon der schoeisel loopen, hun voeten in lompen gewikkeld, of met hun teenen door hun schoe nen. Officieren zoowel als soldaten zijn in geen dagen uit de kleeren geweest; door de stof, welke door de muildieren wordt opgeworpen, zijn bun oogen ontstoken; velen hebben een zakdoek voor hun mond gebonden, temeinde hun keel tegen de stof te beschermen. Van de verlatenheid van dit gebied kan men, schrijft Miller, zich moeilijk een voorstel- ling maken; het begrip tijd verdwijnt hier; men weet niet meer in welken dag van de week men is. Uit de buitenwereld dringt niets door en een ieder vraagt zich af: ,,Wat gebeurt er in Europa?" Toen de Italianen dit pad betraden, lag het daar, zooals het daar eeuwen lang had gele- gen, tot niu toe slechts betreden door men- schen en muildieren. Thans werken bonder- den Italianen van den oohtend tot den avond, om het pad te verbreeden en het geschikt te maken voor vrachtauto's. Aanbiedingen aan Mussolini. Mussolini worden voortdurend aanbiedingen gedaan om gouden metalen voorwerpen te laten smelten en wel door de sportclubs. De laatste aanbieding is gedaan door een gym- nastieikclub in Sarona, welke 53 jaar bestaat en welke een kostbare verzameling medailles en andere kunsttropheeen bezit. Graaf Vinei. Niemand wordt bij graaf Vinci toegelaten, hij bliift gevangen met kolonel Calderini, de militaire attache en een Italiaanscb bediende. Eenige leden van bet diplomatieke corps, o.a. de Fransehe gegant hebben vergeefs ge- tracbt Vinci een bezoek te brengen. Als Uw darmen door hel innemen van te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal functionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: „Laxeer-Akkertjes" een prachtmiddel op het gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt. De samensteller is uitgegaan van de navol- gende gedachlede meeste laxeer-middelen streven hun doel voorbij door hun te hef- tige werkingwonderolie, aloe, enz. Zij veroorzaken dan overmalige ontlasting in eenmaal, maar dan treedt her-verstopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stof fen zijn verwerkl, maar bo vendien melkzuur-fermenten te gen gisting, gal-exlracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenstelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en een laxeermiddel als geen andeT. Per IS stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) De Italiaansche consul van Magallo werd Dinsdag te Addis Abeba verwacht, hetgeen Vinci in staat zal stellen te vertrekken, aan gezien bij bet feit, dat deze nog niet was aangekomen als reden opgaf om niet te ver trekken. De toestand van den Italiaanschen diplo- maat is algemeen bet onderwerp van gesprek. Maandagochtend heeft he commissie van achttien baar goedkeuring gehecht aan de voorstellen van de financieele ondercommissie over de financieele sanctiemaatregelen tegen Italie, terwijl Maandagavond de geheele, uit 52 staten bestaande, cobrdin'atie-commissie deze voor stellen bekrachtigd. Zij heeft hiervoor slechts een korte bijeenkomst gebouden onder vodr- zitterschap van De Vaseoncellos. De tekst van het aangenomen financieele voorstel luidt als volgt: ,,Ten einde den regeeringen van de volken- bondsstaten de uitvoering van hun verplich- tingen onder artikel 16 van het Volkenbonds- verdrag te vergemakkelijiken is het wensche lijk, dat onmiddellijk de volgende maatregelen zullen worden genomen: De regeeringen van de volkenbondsstaten zullen onmiddellijk alle noodzakelijke maat regelen treffen ten einde de volgende finan cieele operaties onmogelijk te maken: 1. Alle directe of indirecte leeningen aan de Italiaansche regeering en alle inschrijvin- gen aan in Italie of elders direct of indirect door de Italiaansche regeering uit te geven leeningen. 2. Alle bankcredieten of andere credleten, die direct of indirect bestemd zijn voor de Ita liaansche regeering, evenals de verdere uit voering door middel van voorschotten, door verstrekking van ongedekte gelden of door ieder ander procede van leeningscontracten, die direct of indirect aan de Italiaansche re geering zijn toegekend. 3. Alle leeningen, die direct of indirect bestemd zijn voor openbare lichamen of voor natuurlijke of rechtspersonen, die op Ita- liaansch gebied gevestigd zijn, evenals alle in- schrijvingen op dergelijke leeningen, die in Italie of elders zijn uitgegeven. 4. Alle bank- of andere credieten, die direct of indirect bestemd zijn voor openbare licha men of natuurlijke of rechtspersonen, die op Italiaansch gebied gevestigd zijn, evenals de verdere uitvoering door middel van voorschot ten door het verstrekken van ongedekte gel den of .door ieder ander procfede van alle lee ningscontracten, die direct of indirect te hun- ntn bate zijn toegekend. 5. Alle uitgifte van aandeelen of andere kapitaalsaanvragen ten bate van openbare in- stellingen of natuurlijke of rechtspersonen, die op Italiaansch gebied gevestigd zijn, even als alle inschrijvingen op dergelijke uitgiften van aandeelen of op kapitaalsaanvragen in Italie of elders. De regeeringen zullen alle noodige maat regelen nemen >om de handelingen onder 1 tot 5 bedoeld, onmogelijk te maken, hetzij zij direct uitgevoierd worden of door middel van tusschenpersonen van welke nationaliteit ook. De regeeringen worden uitgenoodigd onmid dellijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen, die toegepast kunnen worden zon der dat een nieuwe wet hiervoor noodig is en om iederen practischen maatregel te nemen, opaat van 31 October af de toepassing van de voorgestelde maatregelen verzekerd zal zijn. Den regeering, die zich in den onmogelijk- beid bevinden om binnen deze tijdsgrens de noodige bepalingen van wetgevenden aard te doen aannemen, wordt verzocht door middel van den secretaris-generaal van den Volken- bond aan de coordinatiecommissie den datum mee te deelen, waarop zij denken dit te kun nen doen. Deze alinea is opgenomen op voor stel van Eden, in verband met de Argentini- sche verklaring over de onmogelijkheiid de fi nancieele sanctiemaatregelen terstond in wer-, king te stellen. corr. Hbld.). Iedere regeering wordt uitgenoodigd zoo spoedig mcgelijk aaii de coordinatiecommissie mee te deelen, door miiddel van den secretaris- generaal van den Volkenbond, welke maat-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1