Zo'n Aspirientje helpt toch maar! Predikbeurten Sport TERNEUZEN, 14 OCTOBER 1935. GEBEDSACTIE VOOR DEN VREDE. AANGEHOUDEN. ZAAMSLAG. HULST. ST. JANSTEEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. in de overgave. Hierdoor wordt tevens ver- klaar.d, dat slechts 1500 man hun chef volgden Ras Gugsa begaf zich naar hat hosfidkwar- tier om zijn onderwerping aan te bieden. Hvj werd hier ontvangen door generaal de Bong die voor zijn tent stond,omringd door zijn staf. Gugsa was jjtekleed in een Europeesche generaals-uniform en stelde zich door middel va^ een t'Olk aan de officieren voor, daama had hij een ondeihoud met de Bono in zijn tent. De Bono bood hem koffie aan en stelde hem vervolgens voor aan een aantal jouma- listen. Gugsa verklaarde aan de joumalisten, dat hij steeds een vriend van Italie is geweest en hij hoopte zijn gebied met behulp van Italie te kunnen beschaven. Hij is overtuigd, dat groepen, die hem ondergeschikt waren, zijn voorbeeld zullen volgen, in welk geval de ge- heele provincie Makalid als in handen van de Italianen kan worden beschouwd. Gugsa verklaarde verder, dat twee van zijn vijanden waken, n.l. ras Seyoem en Hade Kworem, die met 70.000 man oprukt naar Makalle. Na het overloopen van ras Gugsa verwacht men, dat spoedig Makalle 100 K.M. ten zuiden van Adoea en Amba Alagi, 150 K.M. ten zui den van Adoea zullen worden bezet. Gugsa was heerscher in Makalle en Oost- Tigre. Reeds verscheidene dagen vlogen vliegtuigen boven Makalle en hielden eerst door middel van vlugschriften en later door middel van meer nauwikeurige berichten voeling met Gug sa, die antwoordde door middel van afge- sproken teekens en de Italianen op de hoogte hield met zijn voomemens en de beweging van zijn troepen. Donderdag daalde een vliegtuig bij Makalle om een overeenkomst met Makalle te regelen, doch op dat oogenblik was deze reeds op weg naar de Italiaansche linie. Deze hesMssing was verhaast door de troepen, welke de negus tegen hem had uitgezonden. De troepen van generaal Santini zijn aangeweaen om Makalle te bezetten. De opperbevelhebber van de Italiaansche troepen in Eritrea, generaal de Bono, is Zaterdag van zijn hoofdkwartier te Asmara vertrokken naar Adoea voor een inspectie- reis. Daar zal nu het Italiaansche hoofd kwartier worden gevestigd. Zondag verwacht- te men, dat de Bono te Adoea zou aankomen. Hij zal dan onmiddellijk op plechtige wijze het tot nog toe veroverde gebied voor Italie in bezit nemen en de hoofdlieden uit den om- trek ontvangen. Daarbij zal ook het monu ment, dat de troepen hebben meegevoerd ter nagedachtenis aan de gesneuvelden van 1896, worden ingewijd. Het monument idraagt be- halve een opschrift ter eere van deze dooden den datum 6.X.XIII van de fascdstische tijd- rekening. Generaal de Bono beoogt met zijn reis niet alleen een overzicht van de militaire resultaten te verkrijgen, doch tevens wil hij den grondslag leggen voor de organisatie van de provincie TigrA lie economische sanptiemaatregelen. De commissie van zeventien heeft Zaterdag- middag onder voorzitterschap van de Vascon- cellos langdurige besprekingen gehouden over de teger. Italie te treffen oeconomische sanc- tiemaatregelen. Minister de Graeff bijgestaan door Mi. Van Rappard en prof. Francois, nam aan deze vergadering deel. Tweeerlei sanctdemaatregelen werden, zoo- als te verwachten was, vooral in overweging genomen: lo. dat de Volkenbondsstaten den uitvoer van bepaalde grondstoffen en in het bijzonder steenkolen, petroleum en smeerolie naar Italie zullen verbieden, en 2o. dat de Volkenbondsstaten den invoer van waren uit Italie in hun land verbieden. Men was het er over eens, dat beide maatregelen genomen behooren te worden, doch er waren twee stroo- mingen over de wijize van udtvoering van dit beginsel. z\jn, die destijds van hun vijandelijkheden heb ben blijk gegeven, en voor die landen zal voortaan de Italiaansche markt gesloten bl'j- ven. De belegeringstoestanid, die men schep- pen wil, maakt het temeer duidelijk, dat Italie economised geheel onafhankelijk moet worden van het buitenland en dat zich in de toekomst veel meer dan totnutoe het geval was, een door den staat geregeld bedrijfslaven moet ontwikkelen. Wapeninvoer in Abessinie thans toegestaan. Vriidag heeft de codrdinatle (sanctie-) commissie te Geneve een uit 5 punten foe- staand voorstel aangenomen, waarbij uitvoer van wapens, munitie en oorlogsmateriaal naar Italie wordt verboden, terwijl het em bargo op wapens, munitie en oorlogsmate riaal door Abessinie wordt opgsheven, waar- door het dus moge'ijk wordt dat Abessinie zich van alle oorlogsvoorraden kan voorzien Het voorstel werd met algemeene stemiaeii aangenomen. Hongarije onthield zich van stemming. Het aangenomen voorstel dat geenerlei bekrachtiging van eenige Volkenbondsverga- dering meer behoeft, zal onmiddellijk alien Volkenbondsstaten worden toegezonden. Geen enkele staat heeft de uitvoering van de bepa- lingen van het voorstel afhankelijk gesteld van de deelneming aan de maatregelen van bepaalde andere staten. De vjjf maatregelen. Hot voorstel foetreffende het wapenuitvoer- ver'ood heeft den volgenden tekst: Teneinde den regeeringen der Volkenbonds- leden de nakoming van hun verplichtmgen volgens art. 16 te vergemakkelijken, is het raadzaam reeds thans de volgende maatrege len te nemen le. De regeeringen der Volkenbondsleden, die op het oogenblik maatregelen tot verbod of beperking van den uitvoer, den heruitvoer of den doorvoer van wapenen, munitie en oor logsmateriaal naar Abessynie toepassen, zul len deze maatregelen onmiddellijk opbeffen. 2e. De regeeringen der volkenbondsleden zullen terstond den uitvoer, heruitvoer en doorvoer naar Italie en zijn bezittingen van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal, welke aangageven staan op de geciteerde lijst, ver bieden. 3e. De regeeringen der volkenbondsleden zullen de noodige maatregelen nemen om te vermijden, dat de in de bijgevoegde lijst op- genoemde wapenen, munitie en oorlogsmate- rialen die naar een ander land dan Italie uit- gevoerd worden, direct of indirect naar Italie of de Italiaansche bezittingen heruitgevoerd worden. 4e. De onder 2 en 3 bepaalde maatregelen hebben ook betrekking op de reeds in uitvoe ring zijnde oontracten. 5e. Iedere regeering wordt opgeroepen in den korst mogelijken tijd de coordinatie-com- missie door tusschenkomst van den secretaris- generaal van den Volkenbond mededeeling te doen van de maatregelen, die zij op grond van de bovengenoemde bepalingen heeft genomen. De bijgevoegde lijst bevat tot in bijzonder- heden de wapen- en munitie-soorten, waar- van uitvoer naar Italie verboden moet worden. De sanctieoommissie bestudeert reeds de kwestie van een verbod van leeningen van welken aard ook. Daarbij wordt gedacht aan regeeringscredieten, leeningen op de finan- cieele markt en handelscredieten. Naar van Engelsche zijde wordt verklaard, is de sanctie-commissie het er over eens, dat uiterste spoed bij de toepassing van concrete maatregelen geboden is. Wat het wapenuit- voerverbod betreft, is men vooreerst niet voor- nemens controle-maatregelen te nemen. Italie ondemeemt economisch tegen offensief tegen Volkenbond^ De correspondent van het Alg. Hlbl. schrijft uit Rome: Het is bijna overbodig te zeggen, dat de Italiaansche pers over het besluit van het comite der sancties verontwaardigd is. Ver- ontwaarddgd" is een te zwak woord om de afschuw en de woede uit te drukken, waar- mede het besluit van commentaar wordt voor zien. De „Tevere" deelt onder het opschrift ,,De laagheden der negers van Europa", mede, dat d.e Volkenbond thans de wilde horden van Afrika" gaat bewapenen tegen Italie en dat Eden bij dezen aanval op de beschaving de lei- dmg heeft. De ..Tribune" wil het doen voorkomen, dat de Volkenbond den oorlog steunt en organi- seert, een oorlog in bet belang van de laatste groep Afrikaansche barbaren. In alle bladen komt naar voren dat de Ita- lanen het optreden van den Volkenbond zien als voortspruitend uit den dwang van Enge- land. Engeland, dat uit haat tegen het fas- cisme ,en uit angst voor de groeiende macht vao Italie de anderen volken aanzet in zijn belang de kastanjes uit het vuur te halen. Gayada meent, dat het besluit om Abessinie het recht te geven zich van wapens te voor zien geen verandering brengt in de bestaande toestanden. Abessinie werd in de afgeloopen maanden van alle zijden reeds ruimschoots van wapenen voorzien en vooral de Engel- schen hebben ook op dat punt de sancties reeds te voren toegepast op hun manier. Wat de economische sancties betreft, deze zouden een duidelijk bewijs vormen hoe noodig het voor Italie is zijn gebied uit te breiden. Derge- lijke sancties zijn alleen mogelijik tegen lan den, die arm zijn aan grondstoffen. Tegen de mogendheden, die in het bezit zijn van rijke kolonien of die op hun grondgebied voldoende ijzer, steenkool, hout enz. voortbrengen, zou den dergelijke maatregelen geen effect sor- teeren en zouden zij dan ook niet zijn toegepast. De Volkenbond blijkt dus volgens Gayda niet anders dan een instelling, die er voor zorgen moet, dat de arme landen steeds ook arm blij- ven! Het is een instrument, zoo zegt hij, in het belang van de gelukkige bezitters. Italie is echter niet onvoorbereid, zoo gaat hij voort, en al is het niet noodig aan den vijand te onthullen, welke tegenmaatregelen de regeering nemen zal, toch kan wel een enkele onthulling gedaan worden. Zoo zal men met venbazing zien, dat Italie wol zal fabriceeren uit melk en dat de melk van Italiaansche koeien draden zal leveren met dezelfde eigensc.happen wat het behoud van warmte betreft als de beste buitenlandsche woi. De invoer en de uitvoer zullen meer dan tot nu toe bet geval is, worden gecontroleerd en daarbij zal natuurlijk aan de bevriende- landen, die niet meedoen aan de toepassing der sancties, de voorkeur worden gegeven. Steenkool zal Italie betrekken, ook zonder Engeland. Alle Italianen zullen meedoen aan de ver- dediging van het land tegen de willekeur van den Volkenbond. Men zal zuinig zijn met de bestaande voorraden, die overvloAlig zijn. Alle iuxe zal worden afgeschaft en de noodzake- lijke behoeften zal men op een spaarzame wijze bevredigen. En in de toekomst zal Italie zich herinneren, welke landen het geweest GEMEENTERAAD. Donderdag a.s., des namiddags 2 uur, zal door den gemeenteraad alhier een open'bare vergadering worden gehouden, waarbij de vol gende punten in behandeling komen. 1. Vaststelling notulen van de vergaderin- gen van 20 Juni, 8 Aug. en 3 Sept 1935. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethou- ders tot wijziging der gemeentebegroo- ting dienst 1935. 4. Idem tot toekenning van een vergoe- ding uit de gemeentekas ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 aan P. L. van Leemput en L. van Cadsand. 5. Idem tot verhuring van het bovenge- deeite van de Arbeidsbeurs aan het Ingenieursbureau v/h J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen. 6. Idem om ingevolge artikel 25 der NijVerheidsonderwijswet te beslissen, dat oprichting en instandhouding van een binnenvaartschool in deze gemeente noodig wordt geoordeeld. 7. Idem tot het verleenen van een subsidie van f 100 aan de in deze gemeente op ite richten cursus voor waterfitter. 8. Idem tot goedkeuring van de rekening •van het Burgerlijk Armbestuur over 1934. Ontvangsten 39.598,78, uitga- ven f 39.478,69, batig saldo 120,09. 9. Idem tot ontheffing hondenbelasting dienst 1935. 10. Benoeming raadscommissie voor onder- zoek der gemeenterekening dienst 1934. 11. Trekking van afdeelingen voor onder- zoek der gemeentebegrooting dienst 11936. 12. Vaststelling kohier rioolbelasting dienst 11935. 13. Behandeling schrijven van het Ministe- rie van Binnenlandsche Zaken d.d. 4 Sept. 1935, no. 23805, afd. ambtenaren- zaken, betreffende salarissen gemeerite- personeel. GEREF. KERK. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. W. van der Heide te Stadskanaal. AANRIJDING. Hedenmorgen kwam de melk- en eieren- koopman M. uit de richting Ter Neuzen even voorbij de Moffenschans per bakfiets aange- reden. Voor hem liep iemand met een paard aan de hand. Op het oogenblik dat M. den man met het paard wilde voorbij rij den, kwam daar uit de richting Zwaantje een motorrijder aangereden, met het gevolg, dat fietser ien motorrijder op elikaar botsten. M. kwam onder het paard terecht, terwijl zijn bakfiets deer- lijk gehavend werd en de eieren over de straat rolden. Wonder boven wonder liep dit onge- val zonder noemenswaardig Hchamelijk let- sel af. BLINDENAVOND. Wij vestigen de aandacht op de in ons blad aangekondigde blindenavond. Het is moeilijk werken om vooruit te komen, van daar dat het de steun behoeft van alien, die hier kunnen helpen en de bijeen- komst willen bezoeken. Men lette er op, dat het Woensdagavond 16 October is. 40-JARIG AMBTSJUBILEUM. Donderdag a.s. 17 dezer zal het 40 jaar ge- leden zijn, dat Dr. E. van Bockstaele alhier, te Leuven promoveerde tot doctor in de genees- en heelkunde. Voor verdere specialiseering, be- •zocht hij daarop Rijssel, Parijs en Berlijn, waarna hij zich als chirurg te Geeraardsber- gen vestigde. Al heel spoedig mocht hij zich als chirurg een grooten naam verwerven en toen in 1916 de Vlaamsche Hoogeschool te Gent werd geopendi werd hij aangezocht om het professoraat in de chirurgie te vervullen. Als zoodanig bleef hij hieraan werkzaam tot Noyember 1918, toen bij het sluiten van den wapenstilstand de Gentsche Vlaamsche Hooge school werd gesloten en Dr. Van Bockstaele, evenals andere hoogleeraren, naar Nederland de wijk moest nemen. Daar Dr. Van Bock staele zich in Nederland weiischte te vestigen, hervatte hij hierop zijn studies en promoveer de in December 1920 aan de Universiteit te Utrecht. Hierop vestigde hij zich als chirurg te Ter Neuzen en waar voor dien tijd voor chirur- gische gevallen steeds de hulp van over de Schelde moest worden ingenoepsn, was hij de eerste chirurg, in Zeeuwsch-Vlaanderenge vestigd. Ook hier mocht Dr. Van Bockstaele zich spoedig als chirurg een goeden naam ver werven en niet alleen uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen maar zelfs uit Belgie komen patienten zich aan zijne zorgen toevertnouwen. Welk een voorrecht het is hier sen chirurg te hebben, is wel geb'leken en de duizenden patienten die Dr. Van Bockstaele in den loop der jaren heeft te behandelen gekregen kun nen hier met dankbagrheid van getuigen. Het zal dezen humanen en hoogst bekwa- men jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. BLOEMPJESCOELECTE. Zondagvoormiddag werden op het kerkplein bloempjes verkocht, waarvan de opbrengst bestemd was voor de Vereeniging tot bescher- ming van meisjes. Deze mooie vereeniging stelt zich vooral ten doel te voorkomen, dat meisjes die naar de groote ^ad gaan wonen op verkeerde plaatsen terechtkomen, terwijl ook alleenstaande meisjes geholpen worden. Op initiatief van den R. K. Vrouwenbond wordt hier a.s. Zondag 's namiddags een aan- biddingsuur gehouden om van God den wereld- vrede af te smeeken. Met hetzelfde doel wordt 's morgens in de vroegmis een alge meene H. Oommunie der leden van den Vrou- wenibond gehouden. ALG. NEDERLANDSCH VERBOND. Op Donderdag 10 Oct. hield de heer F. Grammens uit Ronse een zeer belangwekkende en levendige voordracht over: Historie en strijd op de taalgrens. De taalgrens, de grens tusschen het Nederlandsch en Fransch, komt niet overeen met de grenzen der Belgische provincies; dit was ook al niet zoo tijdens Koning Willem I. Na de revolutie vein 1830, begaan door de Walen en Brusselaars (niet door de Vlamingen: in Ronse bij v. zijn er nog orangisten in 1850). Dat de taalgrens een probleem is, wordt al geweten door de Jezuieten, die in de 16e eeuw een Waalsche en een Vlaamsche provincie hunner orde in- stelden, maar eerst in de jaren vdor den oor log begint een systematische actie, vooral door de Vlaamsche cultuur-organisaties, die de Vlamingen nooit in den steek hebben gelaten. Tijdens den oorlog trokken de activisten de taalgrens vrij nauwkeurig, maar na den oor log ging het activisme te niet: de socialisten kregen het algemeen stemrecht en de Vlamin gen een schoone belofte. In 1922 wordt het taalgrensprobleem op een academische wijze gesteld door het Davicfsfonds, en in 1926 be-, gint de heer Grammens met het taalgrens- werk. In 1930 worden actiegroepen opgericht, die daadwerkelijk de opvolglng der taalwetten trachten af te dwingen. Bewegingen met een vuist er achter hebben nu eenmaal meer suc- ces dan academische betoogen. De daden zijn streng volgens de wet: toch volgen er bekeu- ringen, waarna volgens vaste methode een Fransche dagvaarding wordt geweigerd, het pleidooi in het Vlaamsch wordt gshouden, waarna volgens Belgische gewoonte een ver- oordeeling bij verstek (n.b.)! kan volgen. De doelstelling van de taalgrensactie is con- creet: toepassing van de over het algemeen goede taalwetten, die door de overheidslicha- men worden overtreden, en het trekken van de provinciegrenzen volgens de taalgrens. Een verder strekkende politieke doelstelling wordt bij het taalgrenswerk uitgesloten: Belgicisten, federalisten en Groot-Nederlanders werken daarbij samen. Door deze agitatie, op grond van de wetsbepalingen, heeft men o.a. bereikt, dat de opgaven der volkstelling van 1930 aan een herziening zijn onderworpen; in 1934 heeft men de cijfers van Nederlandsch en Fransch- sprekenden meer overeenkomstig de werke- lijkheid moeten vaststellen. Een tocht langs de taalgrens van Koomen tot de Duitsche streken van Eupen en Mal- medy, ge'illustreerd door talrijke bijzonder- heden, besloot de door allerlei anecdoten ver- levendigde voordracht, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. BRUG- EN WEGENBOUW OP ZUID-BEVELAND. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Met den brag- en wegenbouw op Zuid- Beveland gaat het langzaam maar zeker in de goede richting. De betonnen onderbouw van de brug over het kanaal Wcmeldinge- Hansweert nabij het voormalige spoorweg- station Vlake is zoo goed als gereed en naar verluidt zullen de twee nog te leggen klep- bruggen omstreeks Mei op de plaats van be- stemming worden gebracht. Met de reeds ge- legde klepbrag zal alsdan de nauwste van de twee doorvaarten geheel overbragd zijn. De vaste braggen over de breedste doorvaart worden pas later gelegd. Thans is men bezig met den rijksweg aan de Oostzijde van het kanaal, welke tijdens het bouiwen van den onderbouw van de brug om de bouwwerken heen liep, onder door het oostelijk deel van de brug te leggen. Tenge- volge daarvan wordt de passage ter plaatse op het oogenblik zeer bemoeilijkt daar in ver- band met het klaarmaken van dit viaduct de hulpweg om het bouwwerk aanmerkelijk smaller is gemaakt. Toch zal ook na de in- gebraikneming van het nieuwe weggedeelte hetgeen in den loop van de volgende week zal plaats hebben de hulpweg weer in orde worden gemaakt zoodat in de onmiddeliyke omgeving van de brag en den spoorwegover- gang een eenrichtingsverkear kan worden in- gevoerd. Het nieuwe rijksweggedeelte Kruiningen- Vlake zal in den loop van deze maand nog worden aanbesteed, terwijl het in de bedoeling ligt met de uitvoering der werkzaamheden nog dit jaar te beginnen. Dit beteekent, dat met het aanbrengen van het verharde weg- dek niet voor het einde van 1937 zal kunnen worden begonnen. Verder wil men voor het gedeelte van den nieuwen weg Vlake-Kapelle de hiervoor benoodigde gronden nog in 1935 aankoopen en met de uitvoering van dit ge deelte in den loop van 1936 beginnen. Ook hier moet echter met het aanbrengen van de verharding geruimen tijd worden gewacht. In het gunstigste geval zullen dus de brug en de daarop aansluitence wegen niet voor het einde van'1937 in gebruik kunnen komen. Daarbij dient men in het oog te houden, dat dat ook de verlegging van de spoorlijn naar de nieuwe bnug, welke ten zuiden van de be- stajfode spoorbrag is gelegen, nog heel wat tijd zal vorderen, mede met het oog op de langzame helling van den spoorweg, waarioor op groote schaal grondaanvoer noodig zal zijn. Ook het aanbrengen van de opritten van den gewonen verkeersweg naar de nieuwe brug kan nog heel wat werk medebrengen, waarop niet direct wordt gerekend. Ter plaatse waar de opritten moeten komen is namelijk een zeer dikke veenlaag geconsta- teeru. •Wfat dat laatste kan beteekenen is wel gebleken bij het aanbrengen van de opritten bij het viaduct over den spoorlijn bij het dorp 's Heer Arendskerke. Uit den aard der zaak zal men met de daar opgedane ervaringen rekening houden. Te Middelburg trachtte vorige week een drietal personen aan de kost te komen door in cow-boy costuum rondte loopen. Dit wordt wel wat afgezaagd want voortdurend komen dergelijke z.g. "wereldwpndeliaars voor den dag. De cow-boys echter prijkten bovendien met andermans veeren en stonden hiervoor in het politieblad gesignaleerd, zoodat de Middel- burgsche politie spoedig een einde aan de vertooning maakte. De 19-jarige kermisartist W. H. S. uit Utrecht en de 23-jarige W. S. uit Maastricht werden aangehouden en bekenden den diefstal. I>e derde cow-boy was naar Bergen op Zoom vertrokken en zal dus daar de wereldreis wel hebben moeten afbreken. Botsing. Toen, de heer D. J. Dees, rijksveearts alhier, zich Vrijdagavond j.l. te circa 6 ure vanaf het dorp per auto in de richting Reuzenhoek be- gaf, ontwoorde hij vlak bij de hoeve van den heer P. Deurwaarder een uit de Groenstraat komende onverlichte boerenwagen, die juist voomoemde hofstede zou oprijden. Vermoe- delijk heeft de voerman gemeend, dat hij nog bijtijds de Polderschestraat kon oversteken, doch hoe het ook zij, een botsing tusschen auto en wagen was onvermijdelijk met het ge volg, dat de auto flink werd beschadigd. Gelukkig liep een en ander zonder persoon- lijke ongelukken af. Electrificatie. Ten behoeve van een 30-tal verbruikers is Zaterdagavond j.l. de electrificatie der onlangs aan het net der P.Z.E.M. aangesloten gehuch- ten Kwakkel en Poonhaven definitief tot stand gekomen. Tevens werd de straatver- lichting ontstoken, hetgeen in verband met de vooral in den wintertijd in slechten toestand verkeerende wegen in deze buitenwijken on- zer gemeente een enorme vooruitgang be teekent. Naar we vememen, heeft dit gebeuren zon der eanig ceremonieel plaats gehad. In een sloot gereden. Een met bieten beladen vrachtauto, be- stuurd door Z. van Zaamslag, reed Vrijdag nabij de Kraag in de naast den weg liggende sloot en werd zwaar beschadigd. Zijn bree der die naast hem zat, kreeg een of twee ge- broken ribben. Kath. Onderwijzersbond. Zaterdagnamiddag werd een gewone alge meene vergadering gehouden van de afdeeling Hulst van den Katholieken Onderwijzersbond. Nadat de voorzitter, de heer Sohelfhout, de vergadering met gebed had geopend, sprak hij er zijn groote voldoening over uit, dat er voior deze ,,werkvergadering" zoo'n goede opkomst van de leden was. Voorlezing werd gedaan van eenige ingekomen stukken: aanbiedingen van lezingen, kennisgevingen van verhinde- ring. Nu werd wergegaan tot stemming voor een hoofdbestuurslid door't overlijden van den heer Coumans. Uitgebracht 93 geldige stem- men, waarvan de heer Cuelenaere te Aarden- burg er 31 verkreeg en mej. Sarneel te Breda 48, de rest der stemmen was verdeeld over 4 andere heeren. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. J. v. d. Berg als voorzitter en A. W. Takx, P. A. Eggermont en H. A. Matthijsen als leden van 't hoiofdbestuur moest tot candidaatstelling worden overge- gaan; door de afdeeling werden de aftreden- den opnieuw gecandidadeerd. Met de voor dracht voor de aanvulling van de commissie van beroep zooals die door't hoofdbestuur was vastgesteld werd accoord gegaan. Ben belangrijk punt was 't volgende: Dient er regelend opgetreden te worden, zoodra de sollicitatie vrijgegeven wordt: door wie en hoe?. Breedvoerige besprekingen werden over dit punt gehouden; de meesten waren van oordeel dat de wetgever hier dwingend moest optreden om b.v. de gemeente- en schooibesturen te ver- plichten eerst de langst geslaagde onderwij- zers en onderwijzeressen te beonoemen tot zeg 80 van een lichting was geplaatst en daarna vrijheid te geven te benoemen uit een vol gende lichting. Daama stelde de voorzitter aan de orde: Katholieke Vredsactie. Volgens hem waren wij alien zeer vredesgezind, maar aan een welomschreven actie en een contact zoeken met soortgelijike acties in andere landen ont- brak nog veel. Overwogen zal worden om een spreker het doel der actie uiteen te laten zetten, waarvoor werden genoemd prof. Kors uit Nijmegen en de heer Boudens uit Schie dam. Hoe staan wij in en ibuiten school tegenover de actie tot bestrijding der zadenverwildering was ook een punt dat tot breedvoerige gedach- tenwisseling aanleiding gaf. Eigen voor beeld, waken tegen onbehoorlijke k'leeding, goed toezicht, zorgen dat de kinderen bezig zijn in 't speelkwartiertje. Hier hangt zoo- veel af van de ouders en de invloed van buiten. Bij de rondvraag werd nog gevraagd of 't niet wenschelijk zou zijn eens ee^ spreker de corporatieve staatsgedachte uiteen te doen zetten, waarvoor we in de eigen gelederen een alleszins bevoegd spreker hebben n.l. de heer Blokker uit Sittard. De voorzitter dankte voor de eollegiale besprekingen en sloot met gebed. Een hoog bod. Zaterdagvoormiddag werd ten huize van notaris v. D. door den deurwaarder der belas- tingen een verkooping gehouden, waarvoor van de zijde van 't publiek groote belangstel ling bestond. Als eerste artikel zou worden verkocht een gewone houten bank met ijzeren pooten, waarvoor na 3 herhaalde aanbiedingen nog geen bod was gedaan. Toen stelde de afislager de bank in op 2300. Begrijpelijk dat niemand hiooger bood. Deurwaarder Bruinooge ging naar binnen om 't geld in ontvangst te nemen, daar alles direct betaald moest worden en kwam daama naar buiten om te zeggen dat de verkooping afgeloopen was. Het rijk had zijn geld binnen en 't nieuwsgierige publiek kon onvoldaan weg- trekken. Pijnen van rheumafiek- aanvallen maken U soms machfeloos. Neemt =ij de eerste ver- schijnselen van zo'n aanval Aspirin. 0Ook U komt dan tot de conclusie: Uttsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts. (Ingez. Med.) Aangehouden. Door de rijkspolitie te St. Jansteen is aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere de P.f verzekeringsagent, wonende te 'Hulst, die" zich aan verschillende feiten van oplichting en verduistering in diverse plaatsen in Zeeland moet hebben schul- dig gemaakt. De P. is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. WOENSDAG 16 OCTOBER 1935. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TE3R NEUZEN. 6.30 u., Ds. Baaij, van Tholen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Donderdag werd voor de Bredasche Recht- bank een zaak bebandeld tegen den 54-jarigen bakker C. Th. D. uit Axel, die zich wegens valschheid in geschrifte moest verantwoorden. Aan hem was ten laste gelegd, dat hij op 31 Juli j.l. uit het buitenland in Nederland (Putte) een auto had ingevoerd, waarvoor hij gebruik had gemaakt van een nationaliteits- bewijs, waarin hij voor dat doel opzettelijk chasis- en motomummer had veranderd. Verdachte zelf was niet verschenen. Wel was present de als getuige gedagvaande assistent der directe belastingen J. J. v. d. B. uit Putte in welke gemeente de auto werd ingevoerd en aangehouden om over het voor- melde zijn verklaring af te leggen, waarna de officier van justitie requisitoir nememde, brj verstek tegen verdachte die destijds zijn ge- knoei had bekend een gevangenisstraf requi- reerde van 4 maanden. De uitspraak van de rechtbank werd be- paald op 24 October ejk. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. 3e klasse B. Middelburg 2Zeelandia 2 ZierikzeeHansweert Goesche BoysZeeuwsche Boys 3—0 5—1 0—5 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Vlissingen 2 3 3 6 8—4 De Zeeuwen 3 2 1 i 5 193 Zierikzee 3 2 1 5 104 Middelburg 2 3 2 1 4 104 Z. Boys 2 1 1 3 8—3 RCS 3 1 2 2 3—6 Hansweert 3 1 2 2 6—13 Zeelandia 2 3 1 2 1 3—7 Eil. Boys 2 2 4—7 Goesche Boys 3 3 3—23 Nederl. Voetbalbeker. BreskensTemeuzen 37 De BaronieSluiskil 52 DOSKO—Axel 2—2 ROSGoes 112 VlissingenWilhelmina 10 HeroZeelandia 72 RBC—LSV 32 BEKERWEDSTRIJDEN. BreskensTemeuzen. 37. Terneuzen speelde voor den beker een uit- wedstrijd tegen de derde klasser Breskens. Het begin was voor de thuisclub wel zeer bemoedigend, want reeds spoedig hadden zij met 20 de leiding. In de eerste helft wist zij nog een doelpunt te maken, maar ook Temeu zen had tweemaal het net weten te vinden, zoodat, toen men ging rusten, de stand 32 was voor Breskens. In de tweede helft bleek, dat de Bressiaan- ders al hun krait reeds hadden verschoten. Temeuzen echter wist nog vijfmaal den keeper te passeeren. Het einde bracht aldus een 73 overwinning voor het Ter Neuzensch elftal. De BaronieSluiskil. 52. lEen groot aantal supporters vergezelde Sluiskil naar Breda, waar de strijd moest wor den aangebonden tegen De Baronie. De thuisclub was volledig, terwijl Sluiskil met een invaller verscheen voor haar links- buiten. Vanaf het begin is De Baronie reeds ster- ker. Geregeld trekken zij ten aanval, maar de verdediging van Sluiskil weert zich kranig, vooral de keeper is er goed in. Het spel is een kwartier aan den gang, als tenslotte de kee per voor een hard schot moet zwichten. Na eenigen tijd komt ook de voorhoede van Sluis kil los, maar het backstel van de Bredasche club retoumeert voorloopig elken bal. Nog voor de rust weet De Baronie haar voorsprong te vergrooten. 20. In de tweede helft weet Sluiskil spoedig haar achterstand te verkleinen, maar dan is het woord weer aan De Baronie, die den stand op 41 weet te brengen. De Sluiskilsche spe- lers ondernemen dan ook tal van gevaarlijke aanvallen, waarbij echter het beslissende schot ontbreekt. Tenslotte weten zij den stand hooh nog op- 42 te brengen. Het is dan weer De Baronie die scoort, 52, en met dezen stand komt ook het einde. DOSKO—Axel 2—2. Een eclatant succes hebben onze stadge- nooten gisteren op den Raaijberg bevochten. Na bij de rust een fraaie 02 voorsprong te hebben geboekt, waarbij onze jongens dan ook een gedecideerd overwicht aan den dag hadden gelegd, hielden zij in de tweede helft stand tegen de felle stormaanvallen der rood- gele Bergenaren en konden dan ook bij het einde ongeslagen het terrein verlaten, waar- door de oranjehemden nu in een volgende ron- de zullen uitkomen tegen een nader bij loting te bepalen tegenstanider. Zoowel DOSKO als Axel verschijnen vol ledig in het veld. Onze stadgenooten hebben M. Gans in de verdediging teruggetrakken hetgeen belangrijk ten goede kwam aan de oranjedefensie en wij verheugen ons er in dat de elftalcommissie zulks nu heeft ingezien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2