ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Italiaansch-Abessinische oorlog. Als de heide bloeit No. 9362 MAANDAG 14 OCTOBER 1935 75e Jaargang Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD RAADSVERGADERING OgIi Woeli Poll. Wob Modi Boeli Hopsasa.... Gloriaoa. zingtzen lied. Wat ze zingt versta fk niot. 'tis ceo lofzaog.waot ik boor als rc/reio steeds Soeeuww.tgloor TER NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per past 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KREINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openbare ver- gadering van de gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 17 October a.s., des niamiddags 2 uur. Ter Neuzen, 12 October 1935. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. ONTSLAG BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN. Met ingang van 1 October van dit jaar zijn wegens geeindigden dienstplicht uit den dienst ontsdagen de buitengewone dienstplichtigen, die dit jaar 40 jaar oud worden of zijn gewor- den. De buitengewone dienstplichtigen, die als onderofficier of als officier tot de marine- reserve behooren, zijn echter met ingang van dien datum ontslagen, voor zoover zij dit jaar 45 jaar oud worden of zijn geworden. Met betrekking tot dit ontslag worden korporaals niet als onderofficier besehouwd, Zij, die een bewijs van dit ontslag wenschen te ontvangen, kunnen dit aanvragen ter secre- tarie van de gemeente, waar zij wonen of, in- dien zrj aldaar niet in het register van dienst plichtigen ingeschreven staan, van de gemeen te, waar zij voor den dienstplicht zijn inge schreven. Behooren zij als dienstpldchtige tot de sterkte van een onderdeel der landmaoht of behooren zij tot de sterkte van de zee- macht, dan moet het bewijs van ontslag wor den aangevraagd bij de daarbij betrokken mili- taire autoriteit. Weltke autoriteit dit is, kun nen belanghebbenden ter gemeente-secretarie vememen. Ter Neuzen, 10 Oct. 1935. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In November en December a.s. zal de her- keuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een ge- neeskundig onderzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan ingeschre- venen voor den dienstplicht, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstpliehtige in werkelijken dienst zijn geweest. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstpldchtige of als zoodanig zijn ingelijfd; h. die dit jaar tijdeiyk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. <iie als vrijwilliger behooren tot de land- macht uitgezonderd den vrijiwilligen land- atorm tot de zeemacht of tot de overzee- sche weermacht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat per sonen, die tot den vrijwilligen landstorm be hooren, in het algemeen tot de keuring kun nen worden toegelaten, zonder bijizondere machtiging van den minister. Het aanvragen van keuring. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: dat de persoon wien het geldt, na de uit- spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) 23) Vervolg. Hoe dan ook, het experiment was gelukt. Dirk had zijn energie teruggevonden, maar ja, het was toch mogelijk geweest, dat hij voor altyd den moed had verlorenAchteraf besehouwd kon Josine de daad van haar man niet goedkeuren... Het verbranden van het manuscript leek haar een schuld tegenover Dirk en ook haar eigen schuld werd in haar oogen steeds grooter. Hij moest haar wel haten, dat zij zoo snel haar troost had ge- zocht in de armen van Maurits. Ja, hij haatte en verachtte haar, Waarom anders zou hij haar brief onbeantwoord hebben gelaten? Op den dag v66r de opvoering in Amster dam werd er heftig aan de huisdeur gescheld. Josine luisterde en hoorde Mientje door de gang sloffen en de deur open doen. Een dame met scherp besneden gelaat en een ouderwetsch kapothoedje op, liep Mientje voorbij, die het bezoek wilde aandienen. „Laat maar, een tante behoeft niet aange- diend te worden, alsof het een vreemde was", zei de dame en duwde Mientje weg. Driftig sloot zij de kamerdeur en de keukenmeid ging weer naar de keuken. De oude dame knipperde met de oogen tegen het licht. ,,Niet waar, nicht Josine, een eigen tante behoeft toch niet zoo deftig be- handeld te worden?" Meteen voelde de jonge vrouw zich vast- gegrepen in twee sterke, maar beenige ar men en twee smalle, koele lippen drukten een kus op haar wang. Nu begreep Josine en verwonderd vroeg zij; „Bent u het werkelijk, tante WSllebrands geldt voor hen, die dit jaar door een der keu- ringsraden geschikt werden verklaard)of Nu begreep Josine en verwonderd vroeg zij: „Bent u het werkelijk, tante Willebrands?" dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldit voor hen, omtrent wie dit jaar der keuringsraden uitspraak deed). De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voornamen (voluit) en het nauwkeurig adres van den belanghebbende, datum en jaar van geboorte, de gemeente en iichting, voor welke hij voor den dienstplicht is ingeschreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, en ten slotte: of hij dit jaar voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hier- vdor onder a, b of c bedoelde personen, keu ring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zrjn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zjjn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegezonden aan het volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Gebouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage. Ter Neuzen, 10 October 1935. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. HET HUWELIJK VAN DEN JPRINS VA1V ASTURIe. In de kerk van Sancta Maria della Angeli te Rome is Zaterdag het huwelijk voltrokken tusschen den zoon v£in Alfonso van Spanje, de prins van Asturie en prinses Maria Mercedes van Bourbon. Om elf uur kwam koning Alfonso bij de kerk aan met het bruidspaar. Zy werden door Spaansche manarchisten en het verdere pu- bliek luide toegejuicht. De koning leidde de bruid, die gekleed was in wit satijn, aan den arm, daama volgde Juan van Bourbon, die het onderscheidings- teeken van het Gulden Vlies droeg,- met Dona Luisa aan den arm, die gekleed was in een bruine japon, met bont afgezet. Hierachter kwam Dona Christina in het lichtblauw, aan den arm van Don Carlos. De kleine stoet passeerde langs een dubbele rij jonge lieden, gekleed in de kleederdrachten van de Spaansche provincien. De zeer voile kerk was verlicht door tal- looze kaarsen, vele vrouwen droegen zwarte Spaansche kleederdrachten met mantille. Op het oogenblik dat de koning binnentrad weerklonk een hartelijk gejuich. Op het koor namen vervolgens de prins en prinses van Piermont, de hertog van Spoleto, de hertog van Ancona, en de hertogin van Aosta plaats. Na de huwelijks-voltrekking begaven de jonggehuwden zich naar den Sint Pieter. DUITSCHLAND BETAALT VOLKENBONDSCONTRIBUTIE. De Duitsche regeering heeft, naar DjN.B. meldt, de achterstallige Volkenbondscontribu- tie ten bedrage van vijf millioen Zwitsersche francs aan het Volkenbondssecretariaat doen toekomen. Dit beteekent, dat Duitschland zrjn ver- plichtingen jegens den Volkenbond heeft ver- vuld, zoodat het op 21 October a.s., den dag waarop het twee jaar geleden voor het Hd- maatschap bedankte, inderdaad ophoudt lid van den Bond te zijn. Het klonk alsof zij wilde vragen: ,,Wat komt u hier doen?" ,,Natuurlijk ben ik het. Ik had geen rust meer in Leeuwarden. Aldoor spookte het in mijn hoofd om: Daar wordt in Amsterdam een opera van mijn jongen opgevoerd en ik zou er niet bij tegenwoordig zrjn? Vreemde men- schen, die hem niets aangaan, zullen hooren, wat mijn zoon gecomponeerd heeft en ik zou in dat Friesche nest blijven om mijn rheuma- tiek en migraine te koesteren?" Nu begreep Josine het. De premiere van „Margo" had de oude dame van huis gelokt. Maar eer zij iets kon zeggen, was tante al- weer aan het babbelen: ,,Ik dacht zoo: die rheumatiek blijft wel en de migraine komt ook zeker terug, maar of je ooit gelegenheid zult hebben oiji te hooren en te zien, wat je eigen zoon vermag, dat is een vraag, die de hemel alleen kan beantwoorden. Ik heb er dus niet lang over nagedacht, maar liet gauw door juffrouw Oldewelt, die naast het Jaco- bynerkerk woont, nieuwe keelbanden aan mijn kapothoed naaien en daar ben ik." Josine hielp de oude dame haar mantel uit te doen, een ouderwetsche rotonde met petit- gris gevoerd en zonder er bij te denken zei ze: ,,Dat hebt u goed gedaan, tante." Zij bedoelde de reis naar Den Haag, maar tante nam het op, alsof dit gezegde iets te maken had met de keelbanden van haar hoed. Zij maakte ze los en hield ze Josine voor, zeggende: ,,Voel maar, echte zijde, het beste, wat er in Leeuwarden te vinden is." 'Haar gezicht, dat in haar jonge jaren knap geweest was, kreeg een trotsche uitdrukking, toen zij vervolgde: „Ja, je moet weten, Jo, dat juffrouw Oldewelt, die naast de Jacobij- nerkerk woont, slechts het allerfijnste mate- riaal verwerkt. Zij heeft dan ook de beste clientele van Leeuwarden." De keelbanden hadden haar een oogenblik doen verge ten, waarom zij de reis had gemaakt. „Is u al bij mijn ouders geweest?" vroeg Josine. Mijiien in de Roode Zee? Volgens berichten van Italiaansche corres- pondenten te Asmara overweegt Italie het leggen van een netwerk van mijnen in de Roode Zee. De Italiaansche opmarsch. Reuter met uit Dzjiboeti, dat volgens een bericht uit Italiaansche bron, de hardnekkige opmarsch van de drie Italiaansche kolonnes ten doel heeft z%h te vereenigen op de cen- trale Abessijnsche hoogvlakte. lEuropeesche amibtenaren zijn er van over- tuigd, dat binnenkort de spoorweg afgesneden en Addis Abeba geisoleerd zal worden. In Italiaansche kringen verklaart men, dat de Italiaansche troepen in het Zuiden zich op minder dan 80 K.M. afstand van Harrar be- vinden en dat zij, wanneer zij in Harrar aan- gekomen zrjn, zullen trachten den spoorweg te beveiiken. Als de Italianen den spoorweg afsnijden, verwacht men, dat zij om de Fransche belan- gen te respecteeren, hem laten functioneeren van Dzjiboeti tot Diredawa. Men acht het echter waarschijnlijk, dat de Abessiniers het eerst den spoorweg zullen af snijden en wel bij Awasj, waar de spoorbrug een nauwe kloof overbrugt. De Abessiniers nemen sterke stellingen in te Makalle, waar zij de Italianen afwachten, Een Abessijnsche tegenaanval In het Xoorden In Abessijnsche kringen te Addis Abeba zegt men, dat de legeraanvoerders in het Noorden zich zullen aaneensluiten voor een tegenaanval. De botsing; met de Italiaansche troepen zal waarschijnlijk aan den bovenloop van de Mareb geschieden. Ook aan het Oos- tehjk front zouden Abessijnsche troepen zich voorbereiden tot een aanval. De bedrijvigheid van de Italiaansche vlie- gers, die zich uit in het werpen van bommen en het afvuren van machinegeweren, is vooral aan het Zuidelijk front grrr>ter geworden. Het succes zou echter gering zijn. De IKeizer zal voorloopig te Addds Abeba blijven. Daarentegen heeft de minister van oorlog zijn hoofdkwartier te Dessid opgesla- gen. De wapeninvoer in Abessinie. De ,,Echo de Paris" merkt op, dat in den Soedan en in Britsch-Somaliland reeds sedert lang wapenen zijn bijeengebracht; Men zal zich thans haasten, deze wapens aan de Abes siniers te doen toekomeh. Het belangrijkste is echter niet de verstesrking van het Abes- sinische leger, maar het geyaar voor inciden- ten, daar de Italiaansche oorlogsschepen zich gerechtigd zouden kunnen voelen am in de Middellandsehe Zee of elders, schepen op hun lading te onderzoeken. Gok de „Oeuvre" be- weert, dat Engeland in den Soedan en in Britsch-'Somaliland grocfte wapenvoorraden heeft, die aan Abessinie kunnen worden ge- leverd. Het blad voegt hieraan toe, dat ook de Italianen natuurlijk groote voorraden wa pens en munitie in Oost-Afrika hebben ibijeen- gebracht. Abessinie zou unifomistof besteld hebben. Volgens de Morning Post" is volgens een te Manchester de ronde doend gerucht aan de Engelsche katoenindustrie een order gegeven op 8 millioen yard uniforxnstof voor het Abes- sinische leger. Een dergelijke order zou 2000 arbeiders voor drie maanden werk bezorgen, en een bedrag van rond 250.000 pond sterling vertegenwoordigen. Het is bekend, dat reeds de laatste maanden aanzienlijkie leveranties van khakistof voor het Abessinische leger zijn gedaan. ,,Wiel neen, ik dacht, dat ik eerst jou maar eens moest opzoeken. Je woont dichter bij het station en me dunkt, je zult in je groote huis wel een kamer voor mij 'hebben. Het is maar voor een paar dagen.' Bij je vader zou het niet zoo gemakkelijk,,gaart En dan,.je benlt toch Eilleen. Ik dacht, dat je wel eens een kleine afleiding mocht hebben." (Heimelijk moest de jonge vrouw- lachen, maar eigenlijk was zij toch blij met dit on- verwachte bezoek. Aarzelend vroeg zij of Dirk in den laat- sten tijd nog aan zijn moeder geschreven had. „Natuurlijk!" Mevrouw Willebrands knikte driftig. ,,Hij schrijft mij heel dikwijls. Jam mer, dat hij zelf niet naar Amsterdam kan komen, vreeselijk jammer is het! Maar zijn contract bindt hem in Parijs." Josine herademde. Zij behoefde dus in geen, geval voor een ontmoeting met hem te vree- zen. Maar geen van de twee dames kon ver- moeden, dat hij toch vrij was geworden, dat hij heimelijk en als onbekende de eerste op voering van zijn ,,MaTgo" zou bijwonen. Nu vertelde de jonge weduwe, dat zij zelf het plan had gemaakt om naar Amsterdam te gaan. Maar haar ouders beweerden, dat dit haar niet paste. ,,Passen, passen? Zijn de menschen hier zoo kleingeestig In het algemeen genomen zou het inderdaad niet passend zijn, maar dit is een heel bijzonder geyal. Integendeel, je kunt de nagedachtenis van je man niet beter eeren, dan door je tegenwoordigheid bij de opvoering van zijn laatste werk." Zij lachte even en vervolgde: „Och ja, Jo, de eerste opvoering in New-York lijkt mij niet eeht... Daarvan zou men moeten zeggen, dat het een heidensche plechtigheid was... Ik weet niet precies. hoe ik dat zeggen moet, maar alles, wat ginds ge-beurt, lijkt mij hei- densch." ,,Nou, nou, tante, heidensch?" ,,Ja, kind, ik had in mijn kinderjaren zulke vreemde begrippen over de aardrijkskunde De Italiaansche gezant te Addis Abeba wil niet verlrekken. Do weigering van graaf Vinci, den Italiaan- schen gezant, om Addis Abeba te verlaten, heeft een delicate situatie geschapen. De kei- zer heeft persoonlijk de kwestie bestudeerd, die als emstig wordt besehouwd. Men vreest van geweld te moeten gebruik maken. De Abessijnsche regeering heeft met het corps diplomatique te Addis Abeba besprekingen gevoerd over de weigerachtige houding van den gezant. Een later bericht van Reuter meldt nog, in aansluiting met het voorgaande, dat de gezant en de militaire attache Galdria- na onder sterk escorte van de legatie naar een versterkt gebouw zijn gebracht. Zij zullen als gevangenen worden besehouwd. Zaterdagmiddag hebben 35.000 vrijiwilligers gedefileerd voor Haile Selassie. De troepen stonden onder bevel van den dedzjamatsj Mes- jasja den gouverneur van de provincie Kam- bata. Een derde deel der troepen bestond uit raiterij, de rest was infanterie. De ruiterij gaf staaltjes van buitengewone behendigheid te zien. Engeland houdt zich gereed. Havas meldt uit Londen: Zoodra de kennis- geving dat het wapen-embargo voor Abessinie is opgeheven op het ministerie van buiten- landsche zaken is ontvangen, zal het ministe rie van handel dienovereenkomstige instruc- tics geven. Alles is daarvoor gereed en er is gen order in council noodig, omdat het een opheffing en geen afkondiging van een em bargo betreft. De militaire deskundigen toetsen de lijst van grondstoffen, die onontbeerlijk zijn voor een staat die in oorlog is, welke lijst door de regeering der Ver. Staten is uitgewerkt. Deze lijst neemt ook de Geneefsche subcom- missie als leidraad. Wat de financieele sane ties betreft wacht men hier natuurlijk de kennisgeving uit Geneve af, voor men tot daden overgaat. In al deze dmgen staan de regeeringsdepartemen- ten gereed om de instructies uit Geneve toe te passen. Over de houding van Duitschland zijn hier nog geen gegevens ontvangen en de Engel sche regeering zal van haar kant niets doen om deze houding te leeren kennen. Voorloopig geen blokkade. Uit Londen vemeemt Havas verder dat men daar nog geen blokkade overweegt om een einde te maken aan de vijandelijkheden in Abessinie. tntusschen stipt de Manch. Guar dian aan dat, bijaldien het conflict van langen duur mocht blijken, men wfel draconische dwangmaatregelen zou overwegen. Het blad acht evenwel in dat geval een sluiting van het Suez-kanaal onwaarsdhijnlrjk. Veeleer zou men in de Roode Zee maatregelen nemen om Italiaansche schepen het uitvaren van het Suez-kanaal te beletten en hun verhinderen de kusten van Eritrea te naderen. Opmerke- lijk is, voegt de Havas-correspondent hieraan toe, dat te Londen tot dusver sprake is ge weest van een blokkade der Italiaansche ha vens, om de ontscheping van goederen die onder de oeconomische sancties vallen, te ver hinderen, terwijl thans een blokkade van de havens van Massana en Mogadiscio wordt overwogen. Dat bewijst dat Engeland elke operatie in de Middellandsehe Zee wenscht te vermijden. Het verraad van ras Gugsa. Naar Reuter uit Asmara meldt, heeft met ras Gugsa ook zijn onder-aanvoerder Dagame zich met 1000 man overgegeven. Haile Selassie Gugsa is de zoon van ras Gugsa Olid van Zebit, den derden gemaal van Alles wat buiten Europa lag, beschouwde ik als Amerika. Europa werd volgens mij be- woond door christenmenschen en Amerika door heidenen. Zoodoende kon ik mij nooit vergissen." Josine lachte en haar tante eveneens. „Ja", voegde de oude dame er aan toe, ,,dat leek mij erg gemakkelijk." Toen zij even later aan tafel zaten, bracht Antoon een brief. Het waren twee plaatsen voor een loge in den stadsschouwburg, bene- vens een zeer beleefd briefje van de directie. De heeren hoopten, dat de weduwe van den beroemden en alom bekenden maestro in de sohouwbucrg aanwezig zou zijn en dat zij haar aldaar zouden mogen begroeten. Josine las den brief voor. ,,Ik heb een idee," zei mevrouw Wille brands, „opdat je ouders je besluit niet weer aan het wankelen 4ouden brengen, zal ik hen voorloopig niet bezoeken, pas na de voorstel- Iing. En nu hebben wij toch plaatsen." Na een poos vroeg de oude dame: ,,Zeg eens, Jo, heb je er geen vermoeden van, waar om Dirk zoo opeens die betrekking in Parijs aannam?" ,,Neen," zei de jonge vrouw. Zij wist wel, dat haar ouders er niet over zouden spreken. Zooals uit die vraag op te maken was, had Dirk ook tegenover zijn moeder gezwegen en waarom zou zij dan de reden vertellen en oude wonden opnieuw doen bloeden? Luigi Marini en Dirk Willebrands hadden kamers genomen in het nieuwe Carlton hotel aan de Vijzelstraat. Bijna voortdurend waren zij bijeen en Dirk was er trotsch op, met den beroemden maestro zoo intiem te mogen om- gaan. De bejaarde componist, die, zooals hij zei, als een Ahasverus rondzwierf in de wijde wereld, omdat het hem in zijn Venetiaansche paleis te eenzaam was, toonde zich tegenover den jongeman als een vader. Zouden wij niet de generale repetitie in den schouwiburg gaan bijwonen?" vroeg (Ingez. Med.) wijlen keizerin Judith (Zaoeditoe), die in den strijd om den troon na Judith's dood in April 1930 gesneuveld is in een geveoht met de troe pen van den negus. Hij is gehuwd met prin ses AyalAWorek, de dochter van een zuster van ras Makonnen. den vader van den huidi- gen negus, die dus een nicht is van dozen vorst. Gugsa Olie was een vriend van Italie en vermoedelijk heeft dit feit, gevoegd bij de veete, die er nu eenmaal bestaat tusschen de leden van het vroegere keizerlijke huis de afstammelingen van Menelik II en hun verwanten tegen negus Hail6 Selassie, dien zij als een indringer beschouwen, meegewerkt hem tot zijn verraad te bewegen. Voor Italie brengt Guga's verraad het voor- deel mee, dat het nu zonder strijd in handen is gekoinen van een aantal waterrijke vlakten en dat zijn troepen over een belangrijke breed- te kunnen oprukken zonder dat zij voorloopig op belangrijken tegenstand zullen stuiten. De Italianen schijnen van Gugsa hun pre- tendent voor den troon te willen maken, waarop cverigens ook Menelik, de zoon van den indertijd afgezetten keizer Josua, die weer een kleinzoon was van Menelik, aanspraak maakt. In sommige berichten wordt Gugsa een schoonzoon van den huidigen negus genoemd, wat, blijkens den Almanach de Gotha, niet juist kan zijn. De speciale correspondent van Havas te Asmara, deelt omtrent de desertie van ras HailtS Selassad Gugsa nog mede, dat twee boodschappers met witte vlaggen de Italiaan sche linie naderden en generaal Santini te spreken vroegen. Toen zij voor den generaal werden gebracht overhandigden zij hem een boodschap van Gugsa, waarin hij verklaarde, dat hij niet als gevangene wilde worden besehouwd en vroeg met de Italiaansche troepen te mogen samen- werken. De speciale correspondent van Havas be richt ook nog, dat de negus nog moeite heeft gedaan hem te weerhouden, doch toen hij zag, dat zijn pogingen vergeefsch waren, heeft hij hem een sterke troepen-afdeeling gezonden, om hem te helpen strijden en tegelijk om hem van zijn voomemen af te houden. Het zendien van de keizerlijke troepen heeft de onderhandelingen versneld, welke eindigden Marini den morgen na hun aankomst. ..Wij zullen natuurlijk toegelaten worden en mis- schien heeft u nog eenige opmerkingen of schikkingen te maken, aangaande den zang of de regie". ,,Neen, neen," antwoordde Dirk een beetje driftig. ,,Niemand mag weten, dat ik hier ben." De ervaren man begreep het. Het was een soort lampenkoorts. Dan zat zoo'n compo nist doodelijk beangst ergens in een verscho- len hoekje en doorstond hellepijnen, totdat het applaus ze bedaarde. Dan had hij spijt, zoo achter een zuil verborgen te zitten en keek afgunstig naar de loge, waar zijn plaats zou moeten zijn, ergerde zich over de acteurs en actrdces, die buigend voor het voetlicht traden en vooral over den regisseur, die in naam van den afwezigen componist voor den bijval dankte. „Wij gaan dus ergens achter in de parterre zitten," zei Luigi. ,,Daar vindt niemand ons". Hij vond het zoo interessant, weer eens uit de onmiddellijke nabijheid die hoop en angst te kunnen gadeslaan. Daar was hij allang overheen, hij, de groote maestro. Op dien morgen ondemamen de heeren een wandeling door oud-Amsterdam, naar de O.Z. Kolk, waar het groezige water in de gracht tot tegen de huizen spoelt. ,,'Het heeft wel iets van Venetie," zei Marini, ,,met een beetje verbeelding kan men zich dat wel voorstellen. Overigens wordt Amster dam om zijn grachten en bruggen het Venetie van het Noorden genoemd." „Ik zou liever het echte Venetie zien", zei Dirk onwillekeurig en hij dacht daarbij, dat zijn lang gekoesterde wensch om naar Italie te gaan, nu spoedig zou vervuld worden. Maar daarbij was het hem te moede, alsof de gestalte van Josine naast hem zweefde door den guren wintermorgen. Met haar samen Italie te bezoeken, daar had hij van gedroomd met vurig verlangen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1