De Italiaansch-Abessinische oorlog. Ter Neuzensche Courant Derde Blad Binneniand Buitenland van Vrijdag 11 October 1935. No. 9361. -) HOEK. TERNEUZEN, 11 OCTOBER 1935. AXEL. RECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. BENOEMING LID TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft tlhans in de vaeature Snoeck 'Henke- mans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage. STEUNUITKEERING AAN DEN TUINBOUW. Naar de ,,Reab." vemeemt, kan in den loop van de volgende week de uitbetaling worden verwacht van bet tweede voorschot op den tuinbouwsteun. PRINSES MARINA EN ZOON MAKEN HET GOED. iDen geheelen dag door zijn uit alle deelen van Engeland, en zelfs uit de geheele wereld felicitatie-telegrammen binnengestroomd naar aanleiding van de geboorte van een jongen hertog van Kent. Uit het laatste bulletin, dat Woensdagavond werd uitgegeven, blijkt, dat de toestand van de hertogin van Kent en den pasgeborene bevredigend blijft. Ter eere van den koninklijken wereldburger werden in Hyde. Park en van den Tower sa- luutsehoten gelost. STIJGENDE PRODUCTIE VAN METALEN, STEENytOOL EN PETROLEUM. Oorlog en henbewapening, de beide voor- naamste onderwerpen in de internationale on- derhandelingen, welke sedert het begin van dit jaar zijn gevoerd, blijken volgens het jong- ste nummer der statistische berichten van den Volkenbond van grooten invloed te zijn ge- weest op de productie van metalen, kolen en petroleum. In de geheele wereld valt een toe- neming der productie in deze drie groepen te oonstateeren. Over de eerste zeven maanden van 1935 was volgens bedoeld verslag de productie van raw ijzer en staal 10 grooter dan in dezelfde periode van verleden jaar. Voor zink bedroeg de productiestijging 16 voor koper 27 De gemiddelde maandelijksche productie van kolen was in de eerste zeven maanden 2.7 grooter dan in de periode Januari/Juli 1934; zij bleef echter nog 18 beneden de productie van 1929. De productie van petroleum in het eerste halfjaar 1935 was 5 grooter dan in de over- eenkomstige periode en 4 grooter dan in 1929. BERLIJN VOLDAAN OVER MEMEL. Het voorloopig resultaat van het plabisciet in het Memalland, volgens hetwelk Duitsch- land 81 van alle stemmen en 24 zetels in den landdag heeft behaald, Litauen vermoede- lijk slechts 5 zetels, wordt in Berlijn natuurlijk met groote voldoening, maar ook zonder eenige verrassing opgenomen. Mien had hier niet veel anders verwacht, mits de telling correct zou worden uitgevoerd, wat blijkbaar in tegenstelling met het plebis- ciet zelf, het geval is geweest. De Duitsche commentaren zijn dan ook over het algemeen kort en vrijwel gelij'kluidend. De ,,Volkische Beobachter" schrijft, dat de cijfers van den verkiezings-uitslag ibeteekenen een aanklacht tegen het onreoht, dat het Memelgebied te Versailles is aangedaan; zij beduiden een eensgezind protest tegen de ge- welddadige Litausche methoden, tegen de pogingen om met alle middelen van het ruwe geweld uit de Memellanders Litauers te ma- ken en het land in handen te spelen van menschen, die daar nimmer hun vaderland hebben gehad'. De'Deutsche Allg. Ztg." doet aan het slot van zijn commentaar opmerken, dat thans in het Mamelland de wettelijke basis gelegd behoort te worden, die met de verlesning van de autonomie in overeenstemxning is en dat vooral ook de staat van beleg en de heer- sohappij van den militairen commandant op- geheven moet worden. In de „Berl. Bdrsen Ztg." wordt er op ge- wezen, dat de Litauers gehoopt hadden ten minste tien zetels te krijgen. Immers het reglement van orde in den landdag van Memel schrijft voor, dat 20 van de 29 afgevaardigden present moeten zijn om het Huis in staat te stellen besluiten te nemen. Met tien Litausche zetels ware het steeds mogelijk geweest het parlement tot machteloosheid te doemen. Dit doel is thans niet bereikt. openbare vergadering 2 personen af te vaar- digen, waarvan de een het standpunt der min- derheid overeenkomstig dat van Ged. Staten) en de ander het standpunt der meerderheid van den raad (tegen grenswijziging) zal ver- dedigen. De overige gemeenten gaan in hoofd- trekken wel met het plan accoord, zoodat de moeilijkheden voornamelijk zitten bij Katten- dijke en hoewel in veel mindere mate bij Kloetinge. Toch behoeft het plan van Ged. Staten niet te mislukken. Dat laatste zou ook heel jammer zijn, omdat men dan de. kans loopt dat meerdere verouderde toestan- den, welke hoog noodig verbetering. behoeven, gehandhaafd blijven. Met wat goeden wil is nog veel te bereiken, al zal het wel niet ge- lukken alle plooien glad te strijken. (VI. Crt.) MOTORSCHIP „VERTROUWEN". Gisterenmorgen is het Belgische motorschip „Vertrouwen", van J. Tak te Gent, nabij Hans- weert, door den hevigen storm, in groote moeilijkheden gekomen, en weldra werd het schip tegen den dijk geworpen. Het schip verloor spoedig de schroef en het roer werd geheel onbiuikbaar. De sleepboot ,,Hoogezand" van de Terneu- zen Tugboat Company was juist ter plaatse en begon direct met hulp verleenen. Deze dreigde echter ook in moeilijkheden te komen door het slippen van het anker. Tenslotte mocht het gelukken het schip af te slepen en voor verdere materieele schade of algeheel verlies te behoeden Het schip is daarna door de sleepboot alhier met belangrijke averij binnengebraeht. MINISTER DECKERS TE IERSEKE. Gistermorgen is de Minister van Landbouw en Visscherij, Dr. Deckers, onder stormvlagen en stroomenden regen te Ierseke aangekomen. Aan het station Kruiningen-Ierseke werd Z. Exc. ontvangen door den Commissaris der Koningin in Zeeland. Op het gemeentehuis werd hij verwelkomd door burgemeester Gun ning. Mede was aanwezig het bestuur der vereeniging tot bevordering van het oesterbe- drijf Vebonamens hetwelk de voorzitter, burgemeester Gunning, wees op den onhoud- baren toestand in het oesterbedrijf. Deze is niet alleen veroorzaakt door de algemeene crisis, maar specdaal door de ziekte in de schelp der oesters. Ook de voorzitter van het Zeeuwsche Visscherijbestuur, Mr. v. d. Beke Callenfels, was aanwezig. Hierna is een kijkje genomen in het oester bedrijf der Mij. voor Kunstmatige Oesterteelt. Speciaal werd kennis genomen van de schelp- ziekte en de slipper limped. Daarna werd ge- lunciht in hotel Nolet. LANDBOUWHOOGESC1HOOL TE WAGENIN GEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, op proefschrift met stellingen, getiteld: „Hoe- ma's, hoemablokken en boscfhreserves in de resid'entie Bantam", de heer Ir. J. F. Kools, geboren te Aardenburg. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De vier betrokken Zeeuwsch-Vlaamsche ge- meentebesturen hebben dezer dagen ontvan gen van Gedeputeerde Staten, het wetsont- werp tot samenvoeging der gemeenten Bosch- kapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. Het gevoelen van de raden der gemeenten aangaande het ontwerp, wordt binnen twee maanden te Middelburg ingewacht. WEER-BOOTPEOH. Woensdagmorgen ontstond een defect aan de stuurinrichting van de motorveerboot „Koningin Wilhelmina", waardoor een paar tochten van Vlissingen naar Brekens en teiug uitvielen, waardoor verschillende personen gedupeerd werden. Te half drie vertrok de boot weer van Vlis singen naar Breskens. Op Woensdag 9 October hield de afdeeiing van den B. V. L. alhier haar jaarlijksche schietwedstrijd. Enkele prijzen waren hier- voor beschikbaar gesteld. Deze vielen ten deel aan 1. J. de Kraker; 2. G. Buijze; 3. Joh. de Ritter; 4. G. Tollenaar en 5. J. de Putter. De edelachtbare heer Mr. J. A. van Tien- ho#en, burgemeester, gaf door zijn aanwezig- heid blijk van belangstelling voor dit instituut ZITTING PROV. STATEJV- De eerste najaarszitting van de Prov. Sta ten zal gehouden worden op Dinsdag 19 Nov en de tweede zitting, waarin de voorstellen van Ged. Staten voor de begrooting van 1936 zullen worden behandeld op Dinsdag 17 Dec DE HEER LOCKEFEER LID VAN DE TWEEDE KAMER. In de vaeature Fleskens is na het bedan- ken van Dr. Deckers, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, de heer E. Th Lockefeer te Hulst. GRENSWIJZIGING ZUID-BEVELANDSCHE GEMEENTEN. Nu alle betrokken gemeenteraden en com- missien ex art. 158 der Gemeentewet hun meening over het voorstel van Ged. Staten van Zeeland in zake grenswijziging tusschen de Zuid-Bevelandsche gemeenten Goes, Wol- faartsdijk, Kattendijke, Kloetinge, Wemel- dinge, Kapelle en Schore ter kennis van Ged Staten hebben gebracht en in de gelegenheid zijn gesteld kennis te nemen van elkanders standpunt, hebben Ged. Staten een openbare vergadering van hun college belegd tegen Vrijdag 18 October te Middelburg, alwaar de gemachtigden van de gemeenteraden in de ge legenheid zullen worden gesteld de meeningen van de raden toe te lichten. De verschillende standpunten loopen nogal uiteen, zoodat niet is aan te nemen, dat het zal komen tot volkomen overeenstemming tusschen de verschillende gemeenten. Zoowel de gemeenteraad als de commissie te Katten dijke zijn tegen de opheffing en verdeeling on der de buurgemeenten Wolfaartsdijk, Goes, Kloetinge, Wemeldinge en Kapelle, van die gemeente, terwijl de gemeenteraad van Kloe tinge het noodig heeft geoordeeld naar de Actie tegen de verpliohte aansluiting. Door de tegenstanders van de verplichte aansluiting bij de waterleiding is in onze ge meente een comite gevormd dat tegen a.s. Dinsdag een vergadering heeft belegd waarop een actie zal worden voorbereid, bestaande uit een breed opgezette adresbeweging aan den Raad tegen het in een onvoltallige raads- zitting genomen besluit op 8 dezer en ten doel hebbende of dat voorstel in te trekken, of de restrictie aan dat besluit te verbinden, dat voor Axel de verplichte aansluiting dient te vervallen (dit ailes vdor 25 October a.s.) Kunstavond. Inderdaad, wanneer dat de representanten waren van het Axelsche kunstzinnige publiek dan ziet het er maar poovertjas uit met de liefde voor de kunst in onze plaats. De heer Moerdijk had dan ook schoon gelijk toen hij gisteravond in de concertzaal van „het Cen trum" de enkele tientallen bezoekers verwel- komde, te kennen gaf van Axel v66r dezen avond een geheel ander gedacht te hebben ge had, n.l. dat het met zangvereenigingen als ,,Asaf" en ,,Orelio" rijp zou zijn geweest voor een avond als deze. Slechts een doodenkel be- stuurslid van laatstgenoemde vereeniging was aanwezig. Mevr. Marie Jeanne Moerdijkvan der Swalm, die als dlrectrice van ,,Orelio" deze vereeniging als een twee Jeanne d'Arc dit jaar in de hoogste (eere) afdeeiing ter overwin- ning voerde, gaf door haar meesterlijke eigen- schappen aan den kostelijken vleugel gister avond eens te meer blijk, dat zij is een ar tiste van de bovenste plank. De inzet van het programma van dezen avond was de beroemde aria van Figaro, de barbier van Sevilla, uit de gelijknamige opera van Rossini, welker welhaast beroemde me- lodie een tekst heeft die door den heer Moer dijk werd toegelicht met eenige anecdotische bijzonderheden over den componist die o.a. beroemd was om zijn luiheid. Dit nummer sloeg als introductie volkomen in, waarna de heer Richard Vlaminck uit Lokeren voor het voetlicht verscheen die met zijn geniaal viool- spel op dezen avond een jeugdige en veelbe- lovende virtuositeit demonstreerde. Door mevr. Moerdijk begeleid vertolkte hij een .Ballade und Polonaise" van Vieuxtemps, .Po lonaise Brillante" van Wieniawski, een Ro mance (sol) van Beethoven en ,,Romanza an- daluza" van Sarazate. Der Tritte im Bunde evenwel, mevr. Moerdijk voomoemd, die ver- volgens op het klavier ,,Fun4railles" en ,,un Sospiro" van Liszt ten gehoore bracht, oogstte bijna hartstochtelijk applaus van de schamel met een handvol toeschouwers bezette zaal en stond dan ook wel aan de spits. Al met al een avond van hoogstaand kunst- genot. ITALIe'S ANTWOORD AAN DEN VOLKENBOND. In Italiaansche officieele kringen wordt medegedeeld dat de militaire actie in Abessi- nie zal worden voortgezet en wel des te krach- tiger naar mate de houding van den Volken bond dit meer noodzakelijk maakt. Hieraan wordt toegevoegd, dat dit geenszins uitsluit dat Italie geneigd is met Engeland en Frank- rijk besprekingen te voeren als onderteeke- naars van het verdrag van 1906. Verder wordt medegedeeld dat alle maatregelen zijn geno men om te voorkomen, dat de buitenlandsche legaties te Addis Abeba te lijden hebben van een eventueel bombardement van Addis Abeba. Den legaties wordt verzocht zich door duide- lijke teekenen kenbaar te maken. Het corps diplomatique te Addis Abeba be- reidt een gemeenschappelijike actie voor om in Rome een internationale demarche te doen om Addis Abeba te beschermen voor een bom bardement uit de lucht. Dit wordt gemoti- veerd met het feit, dat bijna 5000 vreemde- lingen in Addis Abeba wonen en de stad geen militair steunpunt van strategische beteekenis is. Een bombardement zou derhalve doelloos offers eischen. iDe Italiaansche consul van Adoea zou dfe g-evangene zijn van Ras Sejoem, den comman dant van het noordelijk legercorps. De keizer heeft bepaald, dat de Abessini- sche onderdanen uit Eritrea naar Abessinie terug moeten keeren. Woensdag zijn te Dired- sua 180 soldaten, die onder leiding staan van 4 officieren, aangekomen. Te Dzjibieti liggen 1500 man. waaronder ook blanke troepen. Voor de haven ligt een Fransche kruiser, die tot taak heeft iilegale wapentranspoiten te ver- hinderen. ROODE KRUIS-GEDELEGEERDEN NAAR ABESSINIe. Het internationaal comite van het Roode Kruis heeft telegrafisch aan Addis Abeba medegedeeld, dat zeer binnenkort twee gedele- gcerden zullen worden gezonden. AKSOEM EN MAKALE HET VDIJiEND DOEL DER ITALIANEN. De Exchange-correspondent bij de Italiaan sche voorhoede aan het Noordelijk front meldt uat de eerste berichten, dat Aksoem, de hei- lige stad der Abessiniers, reeds in handen van de Italianen zou zijn, onjuist zijn gebleken. Wel kan men zeggen, dat de vai van deze stad elk oogenblik te verwachten is. De Italianen :ukken naar Aksoem op uit Oostelijke rich- ting, van Adoea uit, terwijl een legercorps een omtrekkende beweging maakt en zich uit het Noorden op de stad zal storten. De gesteld- heid van den bodern maakt dit plan practisch het eenig mogelijke dat kans op spoedig suc- ces heeft. De wegen waarlamgs de Italiaan sche troepen moeten oprukken zijn nameujk alle zeer smal, zoodat zij hun kracht niet op een bieed front kunnen ontloopen. Bovendien biedt de terreinsgestel-dheid den Abassinischen scherpschutter vele mogelij.kheden zich te ver- schuilen en- de opmarcheerende Italiaansche troepen onder onverwacht en moordend vuur te nemen. Zoodra Aksoem gevallen is, zullen de Italia nen het gemakkelijker krijgen. Zij zullen een stevige basis Aksoem-Adoea-Adigrat kunnen leggen. Achter hen ligt dan een betrekke'lijk vlak terrein, dat een geregelden aanvoer van voorraden uit Eritrea mogelijk maakt. Een betrekkelijlk klaine macht kan dit gebied vrij- houden van Abessinische wrijscharen, die zul len trachten de verbindingen met het front te verbreken. De positie van het Noord-Westelijk Italiaan sche leger zal dan, in ruwe trekken geschetst, aldus zijn, dat zij een strook Abessinisch grondgebied beheerschen van ongeveer 100 kilometer lang en 50 kilometer d'iep, gereken-d van de Eritreesche grens af. Het Westelijk front van dit terrein strekt zich dan uit in een vrij rechte lijn van Adi Oegri in Eritrea, over het Zuidelijk daai.van aan den grooten weg gelegen Adi Kwala, over de grensrivier de Mareb, tot aan Aksoem. Ten Westen van dit front ligt een -onherbergzaam en bergachtig terrein, dat vrijwel onbegaanbaar is. De Ita lianen maken zich dan ook niet erg ongerust aver de berichten dat onversohrokken Abes sinische troepen langs de grens van Soedan Eritrea binnen gevallen zouden zijn. D:z-e troepen zouden, in Oostelijike riohting het Italiaansche gebied doordringend, gedwongen worden in Noordelijke richting af te wijken, waardoor zij in de buurt van Agordat zouden komen, waar een Italiaansch garnizoen ligt. Bovendien acht men het uitgesloten, dat losse troepen zoover in vijandelijk gebied zouden kunnen doordringen door een zoo w-oest ter. ein Het O-ostelyk front van dezen sector ligt in de lijn Adi Kaje-tSenafe, het Zuidelijk daarvan gelegen Italiaansche Barakil, en dan verde tot Adrigat. Een aanval op dat front is niet te verwachten, daar zich Oostelijk daarvan de beruchte Danakil-woestijn uitstrekt. Het Zuidelijk front tenslotte is gelegen aan den voet van het plateau waarover de Italia nen heen moeten om Addis Abeba aan te val- len. Daar zullen dus de moeilijkbeden komen. Eerst moeten de Italianen langs de berghel- lingen op de hoogvlakte komen, en dan verder oprukken, door nauwe valleien en kloven en soms over bergen. De Italiaansche generale staf heeft uitge- maakt, dat een van de beste toegangswegen tot dit plateau ten Zuiden van Adigrat ligt. in de richting van Makale. Men kan dus ver wachten, dat de Italianen naar Makale zullen oprukken. Op hun weg ligt dan als eerste doel het dorp Edega Hamus, op een berg van gelijken naam. EDEGA HAMUS INGENOMEN. Gmtrent de inneming van den berg Edega Hamoes wordt nader gemeld, dat deze het doel was vaji een in koortsachtigen haast uit- gevoerden opmarsch, zoowel van de Italianen ails van de Abessiniers. Nadat Italiaansche vliegtuigen hadden waargenomen, dat een sterke afdeeiing der ondbr bevel van Ras Se joem staande troepen naar den Edega Hamoes op weg was, werd onmiddellijk een colonne Italianen en Askari's uitgezonden om dit punt, dat strategisch van het hoogste belang is, nog v66r de Abessiniers kwamen te bezetten. De bestijging van den berg geschi edde in den nacht ten koste van groote inspanning van de Italianen, die, terwijl een ij-Skoude wind woei, 3000 meter moesten klimmen. In verband met de ontoegankelijikheid van het terrein, was het onmogelijtk tanks te zenden. Men gelooft, dat het uiterst moeilijk zou zijn ge wisest, den vijand uit dit gebied te verdrijven, indien men deze hier het eerst had laten aanfcomen. PROGRAM DER SANCTIES. De diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph" seint uit Geneve, dat de bespre kingen tusschen de Engelsche en Fransche ■deskundigen zijn beeindigd. Hierbij is over eenstemming verkregen omtrent de toepassing van sancties tegen Italie. Beide landen schij- nen tot het inizicht te zijn gekomen, dat de maatregelen welke genomen worden, zoodanig moeten zijn, dat verwacht kan worden, dat zij een doeltreffende uitwerking zullen hebben, ■doch dat zij geen oorlogszuchtig karakter dra- gen. De diplomatieke medewerker van het blad is van meening, dat bet eerste plan, hetwelk aan de sanctie-commissie zal worden voorge- legd, zal worden opgesteld op de volgende basis: le. Het verbod om aan Italie buitenland sche leeningen te verstrekken zal streng wor den toegepast. 2e. De invoer van bepaalde categorieen Italiaansche artikelen naar andere landen zal worden gecontingenteerd. 3e. De uitvoer naar Italie van bepaalde goederen, welke benoodigd zijn voor den aan- maak van wapens en munitie zal worden be- perkt. 4e. Het wapenembargo voor Abessinie zal worden opgeheven. De Fransche pers twijfelt aan de doel- treffendheid der sancties. De Parijsche avondbladen van gisteren zijn, vooral in verband met de verklaringen van Oostenrijk en Hongarije te Geneve van mee ning, dat de economische en financieele sanc ties tegen Italie slechts geringe practische waarde zullen hebben, te meer daar men nog niet weet wat de houding van Duitschland zal zijn. Paris Soir geeft te kennen, dat Italie mis- schien wat in zijn bewegingen zal worden be- lemmerd, maar volstrekt niet verlamd. Het zal voldoende van voedsel worden voorzien en. de eenige grondstoffen, die het mettertijd zal missen en die het zoo noodig met contant geld zou moeten betalen, zijn petroleum en rubber. De correspondent te Geneve van hetzelfde blad merkt op, „dit is de eerste maal dat een gekleurd ras door alle andere Volkenbonds- staten tegen. een groote blanke mogendheid wordt gesteund". In de Liberty komt de voormalige minister en huidige senator Lemery scherp tegen de sancties op. „Zij zijn zoo scihrijf hij of niet doeltreffend en dan is het nutteloos ze toe te passen, of zij zijn streng en doeltref fend en dan is het gevaarlijk en onzinnig ze toe te passen". In beide gevallen dient men zich van deelneming te onthouden en dit geldt vooral voor Frankrijk. „Frankrijk wil niet aan een komedie meedoen en nog veel minder aan een drama. Men beweert wel van Franschen kant, dat men Engeland niet mag ergeren, omdat men het morgen noodig kan hebben. Maar dit is niet overtuigend, want Engeland zal, onafhankelijk van Frankrijks houding, de komende gebeurtenissen op hun correcte waarde weten te schatten. Daar de eenige ge- beurtenis, die Frankrijk kan interesseeren, een .aanval van. Duitsclhen kant" is, zoo zou voor Engeland een hoogst zwaarwichtige kwestie rijzen, die het geheel van het stand punt van zijn eigen belangen en zijn positie in de wereld zou beoordeelen". De Temps merkt op, dat de sancties alge meen nageleefd dienen te worden om doeltref fend te zijn. De Volkenbond mag zich daar- om wel eens vergewissen van de houding van de staten welke geen lid zijn van den Bond. Dit geldt met name voor Duitschland. BRITSCHE OORUOGSSCHEPEN TE GIRRAUTAR EN PORT SAID. Vier duikbooten en een depotschip voor duikbooten zijn uit Engeland te Gibraltar aan gekomen. Te Port Said arriveerde de Britsche kruiser Sussex". Op Malta zijn verscheiden personen, voor het meerendeel Italianen, onder verdlenking van spionnage, aan een verhoor onderworpen. Zeven Italianen zullen worden uitgewezen. FRAMiRIJK BEGRIJPT HET STAND PUNT'VAN WEENEN EN BOEDAPEST. De Fransche pers wijst er op, dat de moei lijkheden, die in de practijk aan de toepassing van sancties verbonden zijn, reeds in de Woensdag gehouden zitting der Assemblee aan den dag zijn getreden. Met uitzondering van de bladen van uiterst links vindt dte pers dan odk woorden van verontschuldiging voor het standpunt, hetwelk de gedelegeerden van Hon garije en Oostenrijk namens hun landen heb ben vertolkt, welk standpunt een uitvloeisel is van de bestaande verdragen en van den econo- mischen toestand in Midden-Europa. De Oostenrijksch-H-ongaarsche verklaringen schrijft de „Petit Parisien" versterken den indruk, dat het moeilijk zal zijn, een een- stemmig besluit te verkrijgen van alle te Geneve vertegenwoordigde staten. Het Journal" zegt: De stemmen van Oos tenrijk en Hongarije, die zich tegen sancties hebben uitgesproken, zijn de stemmen dJer vnendsehap, die trouw wil blijven in het uur der t iproeving. In de ,,Echo de Paris" wijst Pertinax er op, dat Oostenrijk en Hongarije en tot op zekere hoogte ook Zwitserland, een open deur vor- men, die de andere mogendheden niet zullen kunnen sluiten. Via deze staten kan Italie over Duitschland als achterland beschikken. Het zal dan ook uiterst moeilijk zijn, Italie verstoken te houden van de producten, die het noodig heeft. Daarentegen zal door de algemeene vermin- dering der aankoopenv die de sancties toepas- sende landen onder normale omstandigheden in Italie verrichten, de financieele structuur van Italie worden geschokt, waardoor de goud- afvloeiing uit Rome zal worden verhaast. Zu!k een dwangmiddel kan evenwel slechts van langzame uitwerking zijn. Wij zien dan ook aldus het blad dat England steeds meer overhelt naar het radi- cale denkbeeld eener blokkade in de Roode Zee. Madame Tabouis vertklaart in de „Oeuvre", dat het meerendeel der te Geneve bijeen zijn- de gedelegeerden gelooft, dat Engeland over veertien dagen a een maand zal overgaan tot het blokkeeren van de beide voornaamste havens in Eritrea en Italiaansch-Somaliland, hetgeen voor Mussolini een beslissenden slag zou beteekenen. Britsche commentaren. Van de groote Engelsche ochtendbladen vindt alleen de „Daily Telegraph" woorden van verontschuldiging voor Oostenrijk en Hon garije. De rechtvaardigheid gebiedt aldus het blad dat men erkent, in welk een moei- lijke positie de beide landen, en in het bijzon- der Oostenrijk, zich bevinden. Daarentegen zijn de andere bladen verrast of verontwaardigd over het standpunt der beide Centraal-Europeesche landen, daar zij gsen besliste weigering om aan sancties mee te doen, hadden verwacht. DE MOEILIJKHEDEN VOOR DE ITALIAANSCHE TROEPEN. Generaal-majoor Hoppenstedt, die militaire medewerker van het Hamburger Fremdenblatt schrijft een artikel over de moeilijkheden, die de Italiaansche troepen in Abessinie zullen ontmoeten. De Abessijnsche bergen, zoo schrijft hij, zullen zich terdege doen gevoelen als een vijand, die hand aan hand werkt met het kli- maat. Hoe dikwijls reeds heeft deze zelfde factor de schranderste en zorgvuldigst uit- gewerkte plannen niet doen mislukken. Zonder generaal Winter als tegenstander zou Napo leon geen Berezina hebben ontmoet; de gele koorts sloeg; de Fransche strijders van Bazaine in Mexico op de vlucht; de annalen van alle koloniale oorolgen vermelden dergelijk,e geval len en de Abessijnsche expeditie zal in de toe- komst een notoir voorbeeld hdervan zijn. Als voorbeeld haalt de generaal de Brit sche expeditie aan naar Magdala dat halver- wege Addis Abeba gelegen is, en die in 1868 werd uitgevoerd. Deze troep van 16.000 man, zoo schrijft hij, had 4% maand noodig can den korten afstand af te leggen van de kust naar Magdala en moest daarbij gebruik maken van 40.000 lastdieren, en toch, ofschoon slechts wieinig tegenstand werd geboden zou deze krachtige afdeeiing tot staan zijn gebracht in de bergen wanneer zij geen hulp had ont vangen door het verraad van den vorst van Tigre. SMOKKELSCHIP VERBEURD VERKLAARD. De Rotterdamsche rechtbank heeft een ge- vangenisstraf van drie maanden opgelegd aan den koopman H. Kr. en aan den koopman F. K., die zich in Augustus van het vorige jaar hebben schuldig gemaakt aan het smok- kelen van spiritus uit Belgie naar Nederland. Zij maakten daarbij gebruik van een kleine motorsloep, waarmee zij uit Zeebrugge waren vertrokken, nadat zij Engeland als land van bestemming^ hadden aangegeven. De rechtbank sprak tevens de verbeurdver- klaring uit van de in beslag genomen spiri tus en van het schip, dat de verdachten ge- huurd hadden van een Schiedammer, die ge heel te goeder trouw was geweest. De 46-jarige monteur M. de W. uit Schie dam, die bij het smokkelen van spiritus be- hulpzaam was geweest door op dit smokkel- schip scheepsdienst te doen, werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Vergadering van Dinsdag 8 October 1935. (Vervoig van het Tweede Blad.) De heer P. VAN BE1NDEGEM merkt op, dat hij, zooals bekend, de minderheid in het college van Burgemeester en Wethouders heeft gevormd. De heer C. VAN BENDEGEMDat weten we niet! De lieer P. VAN BEINDiExSEM gaat verder, dat hij, als vormende de minderheid in Burge meester en Wethouders, wel genoodzaakt is, zijn stem te motiveeren, opdat men niet tot de conclusie komen zou, dat Burgemeester en Wethouders alien voor het voorstel waren. Spreker richt zich niet zoozeer tegen een waterleiding als wel tegen de verplichte aan sluiting. Hij is ervan overtuigd, dat bij vrjje aansluiting geen 20 der bewoners zal aan- sluiten. En dan moet men reeds gaan begin- nen met dwingen, terwijl het dan niet moge lijk is, dwang op te leggen tot 60 der aan- sluiittaare perceelen, doch men de voile 92 dwingen moet. Naar zijn meening wordt hier zeer ver ingegrepen in de vrijheid der ge- meentenaren. Ten andere is men verplicht te zien, onder welke omstandigheden dit ibesluit zou moeten worden genomen. De inkomens der bevolking zijn veel verminderd. Zoo juist is naar voren gekomen, dat een bedrag van f 12,50 voor het storten van een waarborgsom voor de wonin- gen der wondngbouwvereeniging voor velen bezwaarlijk was. Gerekend op een waterprjjs van dezelfde hoogte, is men dat bedrag, dat voor eenmaal te betalen reeds moeilijk was, nu telken jare kwijt. De meeiste pas gebouwde woningen hebben fllinke bakken. Het is volgens hem niet in orde, thans de bevolking te dwingen tot aan sluiting aan de waterleiding. Het is ook zoo als de heer De Jonge deed uitkomen, dat de groep, welke zegt op* te komen inzonderheid voor den middenstand en de neringdoenden, hen biermede geen dienst zal bewijzen. Ge rekend op 1200 woningen, welke gemiddeld f 20 betalen, vormt dit een jaarlijks bedrag van f 24.000, dat de gemeente uitgaat. 2/3 hier- van, dus f 16000 moet worden opgebracht door de mensoben die nering doen. De VOORZITTER merkt op, dat bet door den heer Van Bendegem genoemd bedrag niet in zijn geheel de gemeente uitgaat. De heer P. VAN BENDEGEiM gaat voiort. dat bovendien de tarieven voor hem erg vaag zijn. Om deze en meerdere anders impo'ndera- blia zal hij zijn stem aan het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethouders niet geven, en zal hij tegen stemmen. De heer SEGHERS geeft als zijn meening te kennen, de moeilijkheden ten voile te zien. Indien spreker evenwel een eind terugziet op den door hem afgelegden levensweg, en terug- gaat tot den tijd dat er nog geen fietsen waren, moet hij toestemmen, dat de ervaring hem heeft geleerd, dat men niet alleen op de kosten kan zien. Vroeger waren er geen fietsen, moest ieder- een loopen, wat ook gebeurde. Toen kwam de fiets. Die kostte geld, doch gaf ook veel gemak, zoodat het eind is geweest, dat thans iedereen een fiets berijdt, en hem niet graag wil missen. De electriciteit, het gas, zijn ge komen, allemaal dingen, die geld kosten, doch die men, ze eenmaal hebbende, niet graag meer zou willen missen. Als het besturen eener gemeente vooruit- zien is, dan acht hij zich, waar men den voor- uitgang niet mag, niet kan tegenhouden, ver plicht de verplichtingen, verbonden aan de toetreding tot de Waterleiding Maatschappij, te aanvaarden. De heer DIELEMAN merkt op, dat het reeds enkele jaren geleden is, dat de raad voor dezelfde moeilijkheden zat, zij het dan in an- deren vorm. Dezelfde moeilijkheden doen zich nu toch ook voor. Een der bezwaren van spreker is de verplichte aansluiting. Doch behalve dat is er thans nog een tweede be- zwaar gerezen, en wel dat het nu voor de bevolking nog moeilijker is, daar de economi sche toestand der gemeente het niet toelaat dat f 24.000, welke niets vervangt, de ge meente uitgaat. De heer Seghers heeft zoo juist gesproken over de fiets, de electriciteit en het gas, doc-h dit waren alle dingen, welke iets vervingen. Waterleiding echter vervangt niets. Er is hier, men mag wel zeggen, water in overvloed. Tekort komt practisch niet voor, alleen dan in een enkelen zeer drogen zomer. E5n dan is dit met zeer weinig onkos- ten te ondervangen. Over het afgelcopen jaar, is hiervoor uitgegeven een bedrag van 100, laat dit nog 1000 zijn, dan blijft men nog verre van den last die op de bevolking wordt gelegd bij aansluiting aan de Wtater- leiding, en is aan de behoefte aan water ruimschoots voldaan. De economische toestand van de gemeente is van dien aard, dat spreker der verplichtin gen, welke de gemeente op zich nemen moet, niet verantwoord acht. Hij zal niet medehel- pen, een dergelijken zwaren last op de ge meente te leggen, en zou het verstandiger vinden, indien de gemeente de kat uit den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 9