w Quaker Havermout THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 22; ct. mmm GEMEENTERAAD VAN AXEL. P. PONDSPAK (NETTO S00 GRAM) De beste, zongerijpte haver wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui- ver en steeds versch, rijk aan vita- minen, die voor uw lichaam noodig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw is Quaker Havermout het sma- kelijkst en voed- zaamst ontbijt voor iedereen en speciaal voor kin- deren is het on- ontbeerlijk. QUAKER OATS GR AAN PRODUCTEN Rotterdam (Ingez. Med.) bedrag ook wel even laten oploopen. Zoo had ook Arte gedaan en daarom kwam hij Vrtjdag afrekenen. Zijn vrachtauto was nog slechts geladen met leeg goed. Of de ontvanger maar even vlug het boekje wilde afteekenen en het geld in ontvangst nemen. Maar de nieuwe ontvanger, die pas een maand te Poppei gestationneerd is en daarom misschien iets nauwkeuriger toekeek, be- merkte alras, dat de z.g. ..passage-bonnetjes" vervaJscht waren en dat de chauffeur hem een kleine 700 franc door den neus wilde boren. Toen Arie zich ontdekt zieh, koos hij vlug het hazenpad, ras vol gas, en weg. Maar op de treeplank voer de man der wet met hem mee. Al gauw liep het vaartje op tot een 80 K.M., maar de ontvanger onvervaard, liet niet af. Xntegendeel, hij greep toen het stuui en in minder dan geen tijd dook het heele geval precies tusschen twee boomen door met den kop in de sloot, die gelukkig droog bleek. Maar Arie was rapper dan zijn vervolger en vertrok daarom jjlings in vaderlandsche rich- ting. De couane-beambten ziende dat hun chef ontvoerd werd, hadden echter onmiddel- lijk een gereedstaanden auto opgevorderd en toen Arie nu voor de tweede maal wegvluchtte zat hij weldra in de klem. Zonder verzet, sohoon onvrijwillig, keerde het jongmensch nu op zijn schreden terug „even later gevolgd door den moedigen ,,receveur", die er zonder al te veel kleerscheuren zijn buiteling had af- gebracht. Arie is nog denzelfden avond in de strafgevangenis te Tumhout opgesloten; de vrachtauto werd voorloopig prijs verklaard. Voor den, heer Boers, die pas veel later van de ongerechtigheden zijns ddenaars vernam, al- licht een aardig schadepostje. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE CHICAGO. Te Chicago heeft in een fabriek van soja- producten een emstige ontploffing plaatsge- vonden, waarbij 20 menschen het leven ver- loren, terwijl er tot dusverre 75 gewonden zijn van wie een aantal naar het ziekenhuis is overgebracht. De ontploffing, die een nieuw fabrieksge- bouw van 7 verdiepingen geheel vemielde, bracht ook schade toe aan de in de buurt ge- legen gebouwen. Tot dusverre zijn er zes lijken gevonden. Het aantal gewonden, dat naar het ziekenhuis is overgebracht, bedraagt 28. DE GELDSCHIETER VAN AL CAPONE EN JACK DIAMOND GEARRESTEERD De Weensche politie heeft een Canadees gearresteerd, Alex Sycowski geheeten, die be- weert de in de Vereenigde Staten reeds lang gezocht Kid Tiger te zijn. Kid Tiger was de onvindbare geldschieter, die de bendeleiders Al Capone en Diamond van middelen voorzag voor hun grootscheepschen dranksmokkel- handel. Naar de gearresteerde verklaart is hij in Amerika veroordeeld tot een boete van 80 millioen dollar, in verband waarmee hij de wijk naar Europa had genomen. Men vond op hem een groot aantal buitengewoon kostbare sieraden, benevens een cheque ten bedrage van 3 00.000 Zwitsersche francs. De Weensche politie heeft zich inmiddels met een groot aantal steden in het buitenland in verbinding gesteld, ten einde na te gaan, of men inderdaad met „Kid Tiger" te doen heeft. Vergadering van Dinsdag 8 October 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Biok, Burgemeester. Tegen woorddg de leden: P. J. van Bende- gesn, A. Th. 't Gilde, A. P. Esselbrugge, A. van 't Hoff, P. de Jonge, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Bendegem, J. Fancy, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en den Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren J. M. Oggel en C. Th. v. d. Bilt. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat bericht van verhindering is ingekomen van den heer Oggel, wegens be- grafenis van een familielid, en van den heer Van de Bilt. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 27 Augustus en 3 September 1935 vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver sch enen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 27 Augustus 1935, tot verkoop van twee perceelen grond aan M. W. Visscher, voorzien van bewijs van goed- keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 27 Augustus 1935, tot verkoop van twee perceelen grond1 aan A. W. Brons te Ter Neuzen, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit van 21 Mei 1935, tot het aan- gaan van een geldleening ad 23.500 voor aankoop van bouwgrond, door hen wordt goed- gekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d.. 1. Een missive van den Minister van Sociale Zaken, waarbij wordt medegedeeld, dat de huur van de woningen der Vereeniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting door hem wordt vastgesteld op 2,50 per week en per woning; 2. Medegedeeld wordt, dat de Vereeniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting de waarborgsom voor nieuwe huurders van hare woningen in de Julianastraat heeft bepaald op 12,50. De heer DIELEMAN menkt op, dat uit het praeadvies van Burgemeester en Wethouders te lezen is, dat de waarborgsom voor de nieuwe huurders der woningen is verlaagd tot f 12,50. Naar zijn meening is het dan tegen- over de huurders, welke bedoelde woningen reeds voor de verlaging bewoonden, niet billijk, dat zij de voile waarborgsom moeten ibetalen, en was het z.i. dan ook wenschelijker, dat deze ook f 12,50 waarborg zouden moet,en be- talen, en dus 12,50 teruggestort kregen. De VOORZITTER antwoordt, dat naar aan- leiding van de bezwaren, wel'ke destijds hier in den raad geopperd werden tegen de be- staande garantie, Burgemeester en Wethou ders zich met de woningbouwvereeniging in verbinding hebben gesteld, en hebben aange- drongen op het eischen van een geringer waar borgsom. De vereeniging is daaraan tegemoet gekomen in zooverre, dat zij zich tevreden heeft gesteld met een waarborg, die tot de helft was teruggebracht. Naar zijne meening is terugbrengen van den waarborg voor de bewoners der woningen niet meer noodig, daar deze ten tijde van het betrekken der woning de vereischte garantie ad 25,— ter beschik- king hadden. Daarom waarschijnlijk wordt dan ook alleen gesproken van nieuwe huurders. De heer DIELEMAN is van meening dat hierdoor een scheve verhouding wordt ge- schapen. Het gaat toch niet op, dat, wanneer twee menschen in een woning wonen, de eene f 25,en de andere 12,50 waarborg betalen meet. De heer C. VAN BENDEGEM vraagt het woord voor het geven van een opheldering. De heer DIELE3MAN zou het daarom wen- schelijk vinden, dat ook de waarborg voor de oude huurders eveneens op 12,50 werd terug gebracht. De VOORZITTER is van meening, dat de heer Dieleman dus op het standpunt staat, dat, waar thans als waarborgbedrag 12,50 is bepaald, voor degenen, die 25,hebben betaald, f 12,50 zou moeten worden terugge stort. De heer C. VAN BENDEGEM deelt mede, dat zulks bereids is gelbeurd. Alle bewoners welke f 25,hadden betaald, hebben 12,50 teruggestort gekregen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van aanneming benoeming tot gemeentewerkman van R. de Kraker Lzn.; van H. van Luijk Sr., F. J. Tieleman en Jac. Dieleman van hunne benoeming als lid der Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidlsver- sekering, en van P. le Feber als deskundig lid der Bouwcommissie. Aangenomen voor kennisgeving. f. Proces-verbaal van de op 19 September 1935 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over het dienstjaar 1934 blijkens ingeleverde rekening bedraagt, voor den gewonen dienst 11823,94, voor den kapi- taaldienst f 5585,66, dat de inkomsten over den dienst 1935 tot op datum hebben bedra- gen 133.329,41, de ontvangsten beerruiming tot op datum beliepen 3, totaal 150.742,01; de uitgaven over den dienst 1935 tot op datum beliepen f 128.180,51, zoodat in kas moest zijn f 22.561,50, hetgeen overeenstemt met de in kas bevonden en in het proces-verbaal om- schreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven van H. P. Dieleman Koole, welke te kennen geeft: dat hij sedert Februari 1934 in exploitatie heeft het ibioscoopgebouw „Het Centrum", al- hier, annex lokalen voor het houden van ver- gaderingen; dat hem van verschillende zijden inigenomen- heid is betuigd, dat de gemeente Axel thans in het bezit is van een gebouw, waarin alle vergaderingen en bijeenkomsten kunnen wor den gehouden, hetgeen ongetwijfeld aanleiding is, dat verschillende instellingen en groote ver- eenigingen de gemeente Axel kiezen voor hunne vergaderingen en bijeenkomsten; dat ondergeteekende dus zonder overdrij- ving mag zeggen, dat zijn inrichting in een bestaande behoefte voorziet en voor de ge meente Axel van groot nut is; dat hij echter ondanks alle inspanning er niet in kan slagen, een sluitende exploitatie- rekening te verkrijgen, omdat de op zijn on- derneming drukkende lasten te hoog zijn; dat in het bijzonder de door hem te betalen Vermakelijkheidsbelasting extra zwaar op zijn bedrijf drukt; dat verhooging van de bestaande entree- gelden onmogelijk is, omdat door deze ver hooging of door het brengen van de belasting ten laste der bezoekers het bezoek dermate zou verminderen, dat daardoor zijn bedrijf ge heel te gronde zou gaan; dat alleen afschaffing of een beduidende vermindering van de bestaande vermakelijk heidsbelasting uitkomst kan brengen; dat meer en meer blijkt, dat een vermake lijkheidsbelasting geheel ten laste van den ex- ploitant komt en dat andere gemeenten meer en meer gaan inzien, dat dergelijke lasten de sluiting van de. belaste bedrijven ten gevolge hebben en dat een te hooge belasting van een bestaande bron ten gevolge heeft, dat de be- lastinigopbrengst gaandeweg vermindert of ge heel ophoudt, en dat daarom in die gemeenten dan ook vermindering van die belasting plaats heeft, of in uitzicht is gesteld; Redenen, waarom ondergeteekende uwen raad eerbiedig verzoekt het daarheen te willen leiden, dat de in deze gemeente bestaande Vermakelijkheidsbelasting wordt afgeschaft of althans voorloopig tot de helft wordt vermin- derd. h. Een schrijven van C. Hamelink, van den volgenden inhoud: Ondergeteekende, C. Hamelink, lid van uwen raad, heeft de eer u hierbij het volgende voor- stel ter spoedige behandeling voor te leggen: Met inganig van 1936 worden de opcenten op de personeele belasting door de gemeente geheven volgens onderstaand tarief, geldend voor de heele gemeente: 160 opcenten bij een belastbare huurwaarde van minder dan 75, 175 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 75,doch minder dan 100, 170 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 100,doch minder dan f 125, 175 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 125,doch minder dan f 150 180 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 150,doch minder dan 175, 185 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 175,doch minder dan f 200,1 190 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 200,doch minder dan 225, 195 opcenten bij een belastbare huurwaarde van f 225,doch minder dan 250, 200 opcenten bij een belastbare huurwaarde van 250,— doch minder dan f 275, zoolang het tegenwoordig aantal opcenten ge- middeld geldt, en verder met dien verstande, dat bij wijziging daarvan de progressieve hef- fing ook evenredig lager of hooger begint. i. Een schrijven van de afdeeling Ter Neu zen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters; dat de raad in zijn vorige samenstelling om financieele reden gemeend heeflt, geen gevolg te moeten geven aan haar verzoek om de per soneele belasting voor hunne bedrijven gelijk te stellen met dien van winkels of pensions; dat adressante waarschijnlijk uwen raad niet behoeft te wrjzen op den buitengewoon slechten gang van zaken in het onderhavige bedrijf; dat de lasten erop zoo buitengewoon zwaar drukkend zijn, dat zij niet meer in een rede- lijke veihouding staan tot de inkomsten uit het bedrijf, en velen steeds verder in de schuld geraken, hetgeen uit den aard der zaak op een debdcJe moet uitloopen; dat onder deze omstandigheden adressan- ten eeu beroep op uwen raad meent te mogen doen om deze bedrijfslasten zoo stenk mogelijk te verminderen; dat dit kan geschieden door de belasting op de bUjarts en voor het publiek toegankelijke lokaliteiten worde opgeheven, of althans zoo laag mogelijk te stellen, hetgeen, zooals uit een besMssing van den Hoogen Raad iblijkit, kan geschieden door in de desbetreffende ver- ordening het cijfer nul te plaatsen als grond- slag ran het tarief; dat adressante, door de tijdsomstandigheden gedrongen, zich genoodzaakt ziet, een beroep op uwen raad te mogen doen, in de verwach- ting op een gunstige beslissing. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de onder g, h en i genoemde stukken te be- handelen in de eerstvolgende vergadering, bij de behandeling der gemeentebegrooting. De heer C. VAN BENDEGEM deelt mede, alvorens deze stukken te verwijzen naar de behandeling van de begrooting, hieromtrent nog wel even iets in het midden te willen brengen. In het adres van Dieleman wordt opge- merkt, dat deze geen sluitende exploitatie- rekening kan krijgen tengevolge van de ver makelijkheidsbelasting. Dit is misschien mo gelijk, hoewel geenszins bewezen, daar belang- hebbende hiervan geen cijfers heeft overge- legd. Een oplossing was echter misschien wel voor hem te vinden op ander terrein. Indien hem de gelegenheid werd gegeven, ook op Zon- dag te draaien, werd hiermede voor den heer Dieleman een ander object aangeboord, en was wellicht de belasting niet zoo'n be zwaar. Dan heeft het onder i. genoemde adres meer de sympathie van spreker dan een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting. De situatie ligt met de biljarts eenigszins anders dan met de vermakelijkheidsbelasting. Voor het Cen trum moet geen vermakelijkheidsbelasting worden betaald, indien er niemand komt, doch voor de biljarts is de belasting steeds ver- schuldigd, ook al zou er in een geheel jaar geen gebrudk van worden gemaakt. De heer 't GILDE deelt mede, dat hij per- soonlijk ervoor zou zijn, dat een uitzondering werd gemaakt met betrekking tot het adres van den heer Dieleman. Zooals de heer Die leman terecht zegt, is zijn gebouw de eenige gelegenheid in Axel voor vergaderingen van het genre zooals men er den laatsten tijd en- kele heeft gehad. Spreker doeLt hier op de landbouwfestiviteiten en dergelijke andere. Naar zijn meening is het in het belang van de gemeente, dat de exploitant van het Cen trum zooveel mogelijk wordt meegewerkt. Het staat als een paal boven water, dat, indien de gelegenheid hier niet was, men steeds Ter Neuzen of Hulst voor dergelijke bijeenkomsten zou kiezen. Daarom is spreker er ook altijd voor, adressant tegemoet te komen. De belas ting op de openbare vermakelijkheden is te drukkend. Men moet niet vergeten, dat zijn inrichting rond de f 40.000 heeft gekost, en dat een dergelijke ondememing niet licht ren- deert. Dat verstaat iedereen, daartoe is het niet noodig, dat men met de exploitatiecijfers in den raad komt. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, de onder g, h en i ge noemde adressen te behandelen bij de behan deling der gemeentebegrooting voor 1936. 3. Benoemen li(^ Commissie voor Georgani- seerd Overleg. Aangezien de Commissie voor het Georgani- seerd Overleg in Ambtenaarszaken, door het vertrek uit den raad van den heer Iz. de Feij- ter, niet voltallig is, stellen Burgemeester en Wethouders voor, deze vacature aan te vullen. Zij meenen, den heer A. P. Esselbrugge hier- voor te moeten aanbevelen. De VOORZITTER verzoekt de heeren Fanoy en Hamelink, met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 11 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Esselbrugge 8 stemmen, de heeren Seghers en De Jonge 1 stem, terwijl 1 stem bianco is uitgebracht. Is alzoo benoemd de heer A. P. Esselbrugge. 4. Verleenen ongevraagd eervol on t,slag aan F. Seghers als stoker aan de gas- fabriek. Burgemeester en Wethouders deelen mode, dat de gezondheidstoestand van den stoker aan de gasfabriek in de laatste maanden zoo- danig is, dat zijn taak te zwaar is om deze naar behooren te verriohten, en hij gaaroe zou zien, dat hem eervol ontslag werd verleend, teneinde vervroegd ouderdomspensioen te ver krijgen. Volgens de verklaring van den Direoteur en gehoord de Gascommissie komen de mededee- lingen met de werkelijkheid overeen en ware niet, dat de mede werkzame stokers hem niet extra bijstonden, zoo zouden de werkzaam- heden niet behoorlijk voortgang kunnen heb ben. Op grond van een en ander zou aan Seghers voomoemd ongevraagd eervol ont slag kunnen verleend worden, opdat hij in het belang van zijn gezondheid, in het genot ge steld kan word»n van vervroegd ouderdoms pensioen. Genoemde persoon heeft verklaard hiermede acooord te gaan. Voorgesteld wordt aan F. Seghers onge vraagd eervol ontslag te verleenen, zulks met ingang van 1 November a.s. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Verkoop van bouwgrond, Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van A. Noltee te Vught, tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Prins Hendrik- straat, ter gnootte van 160 C.A., tegen den prijs van 3,50 per M2. en verder onder de gebruikelijke voorwaarden, stellen Burge meester en Wethouders voor, hierop gunstig te beschikken. De VOORZITTER deelt mede, dat nog nader is ingekomen een verzoek van Iz. Brakman, tot aankoop van een perceel grond. Betrok- kene is bij hem gekomen, en heeft verzooht, nog een aanvrage te mogen doen. Spreker meende, dat indien alsnog een behoorkjke aan vrage werd ingdiend hij die in deze vergade ring ter tafel kon brengen, en heeft dit dan ook toegezegd. Het betreft een stukje grond vlak voor de perceelen, aangevraagd door den heer Noltee, naast Veriinde, ter groot te van 150 M2. De verkoop zou geschieden op de normale wijze, en onder de gebruikelijke voorwaarden. De heer DE RUIJTER vraagt, of daar plaats is voor 1 dan wel voor 2 woningen. De VOORZITTER antwoordt, dat er voor 1 woning plaats is. Met algemeene stemmen wordt tot verkoop der bovengenoemde perceelen besloten. 6. Waarborgsom woningen d,er Woning bouwvereeniging. Ingekomen is een schrijven van C. Hame link, van den volgenden inhoud: Ondergeteekende, C. Hamelink, lid van uwen raad, heeft de eer u hierbij het volgende voor stel ter spoedige behandeling voor te leggen: Er wordt een post op de begrooting ge- bracht van f 250 in in- en uitgaaf, voor het verleenen van voorschotten aan nieuwe bewo ners der woningbouwvereeniging te Axel, van maximum 12,50 per gezin, zijnde de som, welke de nieuwe bewoners van wege de hoo- gere instanties als waarborgsom moeten stor- ten. De teruggave geschiedt onder medewer- king en garantie der woningbouwvereeniging. ToeMchting ter vergadering. Burgemeester en Wethouders merken hier bij op: Afgezien van de toelichiting die daar- over zal worden verstrekt, hebben wij dit punt nader overwogen en ook het oordeel van het Bestuur der Vereeniging gevraagd. Onze meening en die van de Vereeniging is, dat de te storten waarborgsom voor de bewoners wordt overgedragen op de gemeente ter „even- tueele" vereffening van kosten ontstaan door schade of nagelaten verplichtingen bij,' het verlaten der woningen. Een verhaal der waarborgsom kan de woningbouwvereeniging niet op zich nemen, aangezien het reeds dikwijls veel moeite kost om de wekelijksche huur te innen. De VOORZITTER deelt mede, dat de slot- som van het advies van Burgemeester en Wet houders is^op het voorstel van den heer Hame link niet in te gaan. De heer HAMELINK merkt op, te hebben begrepen, dat Burgemeester en Wethouders er niet aan wilden, hoewel het niet met zoo veel woorden eigenlijk met geen enkel woord in het praeadvies vermeld was. In dien de vergadering zou besluiten, het voor stel te renvoyeeren naar Burgemeester en Wethouders, zou spreker hiermede ook kun nen accoord gaan. Deze zaak is belangrijiker, dan uit het prae advies valt af te leiden. Een zeer groot deel der woningen staat leeg, en het is niet te voorzien, wanneer deze bewoond zullen wor den. Nu zal men wellicht zeggen, dat de waarborgsom reeds gehalveerd is. Ja zeker, doch de siom van 12,50 boven de gewone noodzakelijke uitgaven is voor het meerendeel der menschen een groot bedrag. Dit kan oor- zaak zijn, dat men bij een ander liever een paar cent meer betaalt, dan dit bedrag van f 12,50 ineens te moeten geven. De gemeente is garant voor eventueele tekorten. Op de hem toegezonden ontwerp-begrooting voor 1936 heeft spreker gezien, dat een groot be drag is uitgetrokken als vergoeding aan de woningbouwvereeniging. Dit is een gevolg van het feit, dat de vereeniging te weinig aan huren ontvangt. Hetgeen spreker voorstelde was geen verlies voor de gemeente. Zijn be- doeldng was, dat voor elke nieuwe bewoner, door de gemeente aan de woningbouwvereeni ging het waarborgbedrag van 12,50 zou wor den uitgekeerd. Indien dus een eventueele aspirantbewoner, het verlangen te kennen geeft, dat de gemeente het waarborgbedrag voor hem betaalt, wordt zulks door de ge meente betaald niet aan den man in kwes- tie doch aan de woningbouwvereeniging. Deze zorgt voor de terugbetaling aan de ge meente middels betaling van een zeker bedrag boven den huurprijs. Het komt hem voor, dat dit niogal simpel is. Indien een kwartje per week op den huur prijs wordt gezet gedurende 50 weken, is de betrokkene aanbetaald. De VOORZITTER: Wou u dat doen? Dit stond toch niet in het verzoek. De heer HAMELINK is van meening, dat dit er dik in lag. Dat Burgemeester en Wet houders het er niet uit hebben kunnen lezen, is waarschijnlijk, omdat geen goede wil daar toe aanwezig was. De VOORZITTER moet dit laatste gezegde bestrijden. Burgemeester en Wethouders heb ben erop zitten studeeren, wat eigenlijk de bedoeling van het verzoek zou zijn. Gevraagd wordt, een post uit te trekken in ontvang en uitgaaf, voor het verleenen van voorschotten waarborgsom aan nieuwe huurders van de woningen der woningbouwvereenigmg. Met de beste wil van de wereld konden Burge meester en Wethouders er niet uit lezen, dat de heer Hamelink de ibedoeling had, voor te stellen, dat teruggave der voorschotten zou plaats hebben met 0,10 of f 0,25 per week. De heer HLAiMBLTNK is van meening, dat dit te lezen is in den laatsten zdn: De terug gave geschiedt onder medewerking en garan tie der woningbouwvereeniging". Indien de huur met 0,25 per week zou worden ver- hoogd, gedurende 50 weken, was de ver eischte waarborgsom bij elkaar. Spreker is het er niet mede eens, dat dit niet zou te vin den zijn in zijn voorstel. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Hamelink heeft verklaard, dat Burgemeester en Wethouders dit er niet uit hebben willen lezen. Dat is niet juist, doch Burgemeester en Wethouders hebben de bedoeling van den heer Hamelink, zooals deze na zijn toelichting blijkt te zijn, er niet uit kunnen lezen. De heer HAMELINK blijft bij zijn meening, dat dit toch wel degelijk uit zijn voorstel te lezen is. Ook zonder zijn nadere toelichting lag dit wel voor de hand. Spreker gelooft dan ook, dat Burgemeester en Wethouders wel iets van de bedoeling hebben begrepen, waar zij in hun prae-advies zeggen: „Een verhaal der waarborgsom kan de „woningbouwvereenigmg niet op zich nemen, aangezien het reeds dikwijls veel moeite kost „om de wekelijksche huur te innen". De VOORZITTER deelt mede zich den gang van zaken bij aanreming van het voorstel van den heer Hamelink te hebben gedacht als volgt: Een sollicitant voor een woning meldt zich bij de woningbouwvereeniging aan. De gemeente betaalt via den man f 12,50 aan de woningbouwvereeniging. De betrokkene blijft aansprakelijk voor hetgeen er met de woning gebeurt, tot die ontruimd is. Wordt deze ont- ruimd, dan heeft de woningbouwvereeniging te zorgen, dat het geld bij de gemeente terug- komt. Burgemeester en Wethouders waren werkelijk van meening, dat dat de bedoeling van den heer Hamelink was. Zij zouden dan kunnen zeggen, ook nog wel een stapje verder te gaan, en waar de huur thans f 2,50 be draagt, de garantie maar af te schaffen. De heer HAMELINK: Indien dit kon, des te liever. De VOORZITTER kan mededeelen, ook hitrover te hebben gesproken, met de woning bouwvereeniging, doch dit gaat niet. De prac- tijk heeft geleerd, dat er bij het verlaten van een woning nog altijd iets achteraan komt. Een woningbouwvereeniging kan niet achter alles aan zitten, zooals een particulier dat doen kan. De practjjk heeft dan ook geleerd, dat het noodzakelijk was, een waarborgbedrag te eischen. De heer DiE RUIJTER merkt op, de zaak eenigszins anders te zien. Neem aan? dat de gemeente voor A. 12,50 waarborg voorschiet. Na verloop van een jaar of van 6 maanden vertrekt deze uit de woning. Er zal voor 2 ruiten stuk zijn, en de betrokkene zal 2 weken huur achter zijn. Dit maakt te samen een bedrag van f 7, welke voor de gemeente een veriies vormen. De gewone wijze van afreke nen bij de woningbouwvereeniging is, dat van het waarborgbedrag wordt afgetrokken hetgeen nog te betalen is. Het resultaat van een en nader is, dat de gemeente voorgoed krijgt 5,50, en f 7 verlies voor rekening van de gemeente komen. De heer VAN 't HOFF deelt mede, dat de- zelfde gedachtengang bij de woningbouwver eeniging voorzat. Deze gingen uit van het ge dacht, dat de voordeur zou worden opengezet voor het voorschot van de gemeente, en men langs de achterdeur zou vertrekkenj en ver der zand erover. Spreker is van meening, dat er dan geen sprake kan zijn van een voor schot, doch dat men moet spreken over een toelage van de gemeente aan de vereeniging in de kosten, welke de huurders bij het ver laten van de woningen veroorzaken. Spreker verkeerde in de meening, dat de bewoners te vreden konden zijn. De huur is eerst verlaagd van 3,50 op 3 en thans op 2,50. De waar borgsom is naar zijn meening de reden niet zooals de heer Hamelink het laat doorsche- meren dat de woningen niet bewoond wor den. De reden te noemen, gaat echter niet in openbare vergadering.. Indien de heer Hame link er prijs op stelt, dat hem die wordt ge- noemd, zoo zal hij in geheime vergadering dit gaame doen. Vermoedelijk zal de heer Hame link die reden echter ook wel weten. Het voorstel van den heer Hamelink komt erop neer, dat de gemeente het tekort, dat de huur ders achterlaten, betaalt. De gemeente geeft de woningbouwvereeniging toch al een groote toelage. Naar hem bleek uit de ontwerpbe- grooting is voor 1936 een bedrag van f 2000 cL f 3000 geraamd. Er moet toch ergens een grens zijn. De belastdngbetaler vindt dit be drag toch ook op zijn belastingbiljet. Hieraan moeten ook alle werklieden mede betalenj die niet in een woning van de woningbouwver eeniging wonen. Hij vindt het standpunt van den heer Hamelink een eng standpunt en in- then hij zich op een breed standpunt plaatst, moet hij zeggen: neen, het kan niet. Men moet toch in aanmerking nemen, dat men voor een huur van 2,50 per week een werkelijk flinke woning huren kan. De heer 't GILDE deelt mede, zich volko- rnen aan te sluiten bij de door den heer Van 't Hoff gesproken woorden. De heer P. VAN BENDEGEM bevestigt, dat Burgemeester en Wethouders het voorstel van den heer Hamelink nauwkeurig bekeken heb ben, en niet tot de slotsom konden komen, dat het zijn bedoeling was, de waarborgsom in kleine bedragen bij de vereffening der huur te doen terugbetalen. Naar zijn meening verliest de heer Hamelink hierbij ook nog edn ding uit het oog. Het komt meermalen voor, dat een huurder een woning betrekt, en deze na 1 of 2 maanden verlaat. Het kan dan ge- beuren, dat er meer schade is gemaakt, dan er termijnen van den waarborg zijn inge- haald. Op den gewezen huurder heeft men dan geen verhaal. Spreker is van meening, dat aannemdng van het voorstel van den heer Hamelink zou zijn een precedent scheppen, dat in de toekomst tot velerlei moeilijkheden zou kunnen leiden. hnmers, indien hiertoe wordt overgegaan voor de woningbouwveree niging, dan kan men, indien huurders van partiouliere woningen een voorschot op hun waarborg zouden verzoeken, het hen ook niet weigeren. Verder is spreker het eens met den heer Van 't Hoff, dat een huur van f 2,50 voor een dergelijke woning zeer matig moet ge- noemd worden, en dat het waarlijk niet ge- wenscht is, deze 12,50 waarborg uit de ge- meentekas te betalen. De heer HAMELINK antwoordt, dat hij inderdaad geloofde, dat de goede bedoeling

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7