Buitenland Gemengde Berichten TERNEUZEN, 11 OCTOBER 1935. ZAAMSLAG. Van Haver tot Havermout. KIND SLACHTOFFER VAN ONGELUK. KLEEREN VAN OUDE VROUW VATTEN VLA.M. meesters in de rechten te machtig; zij kon- den zich met den gang van zaken niet lan- ger vereenigen. Zij wenschten geen dag lan- ger op dat bureau te arbeiden en namen op staanden voet ontslag. Een en ander tezamen heeft tot gelukkig gevolg gehad, dat op het oogenblik een zeer nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, doch dat in afwachting van het resultaat daarvan door minister Deckers zelfs tegen bepaalde adviezen in, reeds het besluit is genomen, dat de functionaris, wiens persoon oorzaak zou zijn van het thans tot uiting gekomen con flict, uit zijn zeer hooge functie zal worden verwijderd en belast met ander werk op een veel bescheidener plaats. Wij houden ons ervan overtuigd, dat na af- loop van het onderzoek van het door de vier juristen aan den minister op diens verzoek uitgebrachte bezwaarschrift, dusdanige maat- regelen zullen worden genomen, dat herplaat- sing dezer functionarissen mogelijk zal zijn, indien hun klachten en gegevens juist zouden blijken te zijn. Immers, zij zijn het mede geweest, die door hun daad de publieke en officieele aandacht op bedoelde toestanden en verhoudingen hebben gevestigd, waarvan thans reeds het eerste gevolg is geweest een ingrijpen door minister Deckers. AFBREK1NG BEStPREKINGEN BELGISCH- ITAUAA NSOHE CLEARING. Dat men in Italie weinig gesticht is over de houding van de Belgische regeering inzake de kwestie der sanctdes moge blijken uit het feit dat de sedert geruimen tijd te Rome gevoer- de Belgisch-Italiaansche onderhandelingen over een clearingsaccoord plotseling zijn hfge- foroken. Naar verluid heeft de Italiaansche regee ring aan de Belgische delegatie verklaard, dat zij gezien het besluit van de Belgische regeering om voor de toepassing van sancties te stemumen, op verdere onderhandelingen geen prijs stelt. De Belgische delegatie heeft daarop Rome onverwijld verlaten. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand September werd aan het kantoor der posterijen alhier pp spaar- bankboekjes ingelegd 39.594,04 en terugbe- taald 66.922; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 27.327,96. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 30. LUXOR-THEATER. Die Czardasfiirstin. De Ufa heeft dit jaar heel wat amusements- films gebracht, die sterk de aandacht trokken door inhoud, opzet, aankleeding en wat verder een film goed en aantrekkelijk kan maken. Maar met „Die Czardasfiirstin" heeft de Duitsche ondememing toch wel alles over- troffen, wat zij in dit seizoen reeds heeft ver- vaardigd. Er zijn al heel wat operettes verfilmd, en daaronder zijn tal van mislukkingen te boe- ken geweest. Want dat wat zoo gemakkelijk lijkt: het in filmibeeld brengen van een ope- rette, is in werkelijkheid iets zeer moeilijks. Een goede operette is nu eenmaal voor het tooneel geschreven. Werkt men haar om, dan is het 't bekende werk niet meer. Daat men haar intact, zoo is het geen film, maar gefo- tografeerde operette. Men dient dus een com- promis te sluiten en dat vereischt heel veel kunde. In dit geval is die kunde aanwezig gebleken en een film is ontstaan, welke den toeschouwer groot genoegen geeft. Hij vindt er filmische waarden in en herkent niettemin de operette, welke hem ongetwijfeld dierbaar is. Die Csardasfiirstin is het voorbeeld van een welgeslaagde operette. Om na te gaan, wat zij bij goede opvoering te bieden geeft, hoeven we maar terug te denken aan de vertoonin- gen, welke Fritz Hirsch ervan heeft gegeven en die werkelijk uitmiuntend moeten worden genoemd. iHij heeft het op t oogenblik te druk met zijn nieuwe plannen, maar er is aan- leiding te over. Hirsch over een poosje nog eens te vragen om een reprise, om de Csar dasfiirstin, zooals hij haar ons indertijd 'heeft gebracht. Inmiddels is er de film. Onder regie van Georg Jacoby, die hierin zijn groote kans heeft gekregen en haar ook inderdaad heeft weten te benutten. Zulk een losse en leven- dige spelleiding, gedragen op de welbekende en welbeminde melodieen, zulk een levens- vreugde, zulk een luchtigheid, zulk een tempo en zoo'n harmonie... maar zeer zelden weet de verfilming van een operette zich tot deze kwaliteiten op te werken. De regie (kenne- lijk in de leer gegaan bij Ernst Lubitsch) dient met nadruk te worden geprezen. Ten tweede is deze film een persoonlijk suc- ces voor Martha Eggerth. Zij weet van de titelrol iets heel goeds te maken. Zij is be- valliger dan ooit en is werkelijk met hart en ziel in haar spel, zij is een Csardasfiirstin, zooals Emmerich Kalmans operette die ver- langt 'Haar partner Edwin (Hans Sdhnker) is be- vredigend. Hij kan er mee door, maar is ge- decideerd de zwakke plek in het ensemble. Liever noem ik 'Paul Kemp, die van de clown- neske rol van Graaf Bond iets bijna Chapli- nesks wist te maken, een humor, die niet pias- sig wordt, maar die elkeen vermaakt. Heel gevoelig en goed is het spel van Paul Hdrbiger (Feri), die een dankbaar gebruik maakt van de kans, welke hij hier gekregen heeft. Ook Inge List (Stasi) moet geprezen worden. Een dolvermakelijke sc©ne heeft men inge- voegd: een defect aan de lift. Het publiek lacht tranen met tuiten. Moet ik nog iets zeggen over de muziek? Elkeen zijn deze melodieen geliefd geworden. Men hoort ze met vreugde nogmaals. Summa sumimarum: een alleraardigste film! De industrieel van Pont Avesnes. De roman van George Ohnet ,,De Industrieel van Font Avesnes", die in grootmoeders tijd een wereldvermaardheid verwierf, is nu ver filmd tot een spel van zwart en wit, dat boeit door zijn schoonheid en charme. De intrige, besprenkeld met het sentiment van dien tijd is in een modeme kleedij gestoken en heeft een entourage gekregen, die zich aan onzen tijd aanpast. De inhoud van het boek is bij de verfilming vrijwel onveranderd gebleven; Claire de Beau- lieu is verloofd met den hertog De Bligny, die aan de speeltafel zijn vermogen verliest. De parvenu-millionnair Moulinet zal hem uit zijn financieele misere helpen, onder beding dat hij zijn dochter Athenais huwt. De bruid- schat bedraagt twintig millioen francs, die de hertog niet versmaadt, te meer daar de fami- lie .De Beaulieu door het verliezen van een langdurig proces geruineerd is. Philippe Derblay, de Industrieel van Pont Avesnes, is reeds lang op Claire verliefd; zij verlooft zich met hem om te toonen dat de scheiding tus- schen haar en den hertog haar onverschillig laat, maar in werkelijkheid heeft 't haar sterk aangegrepen. Onmiddellijk na het voltrekken van het huwelijk bekent zij dit aan haar echt- genoot, waar van het gevolg is dat beiden als vreemden naast elkaar blijven voortleven. Langzaam groeit in Claire een liefde voor Philippe; doch bijna zou het te laat zijn ge weest om hem daarvan te overtuigen. Een twist tusschen Athenais en Claire lokt een duel uit tusischen den hertog en Philippe; juist op het oogenblik dat de schoten gelost wor den, werpt zij zich door wanhoop tot het uiterste gebracht, op haar man en wordt door den kogel getroffen. De verwonding was niet doodelijk, zij herstelt en een innige verzoe- ning tusschen Claire en Philippe is het slot van deze Fransche film, die door het spel tot, een subliem kunstwerk gemaakt wordt. De Fransche filmkunst heeft met „De In dustrieel van Pont Avesnes" een film ge maakt, die door regie, mooi, gaaf spel en fotografische schoonheid op een hoog pei'i staat. (Bij de gemeente-veldwachter, de heer J. van Westenbrugge alhier, werd als gevonden ge- deponeerd: een belastingmerk 1935/36; een ceintuur en een konijn. Rechtihebbenden vervoegen zich aldaar. Door een groot aantal joumalisten is de vorige week een bezoek gebracht aan de Quaker Oats-fabrieken te Rotterdam, teneinde 6en indruk te krijgen van het Vervaardigen van het bekende Quaker Oats (havermout). De joumalisten werden onder deskundige leiding in de fabriek rondgeleid en konden zich overtuigen op welke wijze het bekende volksproduct wordt geproduceerd. Tot nog toe werd dit product in ons land alleen gedistribueerd en niet vervaardigd. Het getuigt van moed, dat in dezen tijd van depressie een groot buitenlandsch concern in ons land een modem bedrijf heeft gevestigd. De fabriek (,,molen" noemt men in Ame- rika een dergelijke fabriek, hoewel het Ian laatste instantie niet een maalproces betreft), is op een zeer groote capiciteit berekend: zoo als zij daar staat met haar hooge gesloten muren aan de Rotterdamsche haven, is zij, met haar capaciteit van liefst 25 millioen K.G. haver per jaar, derhalve de grootste havermolen van Europa. Zij is bovendien om haar technisch geraffi- neerd technisch precede een unicum der in- dustrie, dat dan ook terecht aanspraak mag maken op de belangstelling van leek en vak- man. Het openen van deze Nederlandsche haver- mout-fabriek is een gebeurtenis in de geschie- denis van Quaker Havermout, een roemrijke gschiedenis van tachtig jaren in Amerika, welke reeds haar bevoegde geschiedschrijvers heeft gehad. Deze geschiedschrijvers hebben aanigetoond, dat in die tachtig jaar de toaver- productie in Amerika elf maal zoo groot ge worden is en het kleine bescheiiden figuurtje van den Quaker op de verpakking, heeft zijn dagelijksche ronde gemaakt door millioenen gezinnen in all© werelddeelen. Want niet alleen dat het Quaker Havermout een omwenteling teweeg heeft gebracht in een tak van landbouw, die vroeger in Amerika van weinig belang was en oorspronkelijk zelfs uit Europa was overgebracht, het heeft nog belangrijker werk verricht: paradoxaal ge- zegd heeft 't, door het ontbijt van den menseh te hervormen, den mensch zelf hervormd. Want over de voedingswaarde van het haver mout zijn alle doctoren en sociologen het eens. Schijnbaar is het procddd, dat men in dezen ,,molen" ziet, zoo eenvoudig: zeeschepen, en tot vlak voor de fabriek ook de bimnenscheep- vaart, brengen de haver van overzee, maar in stijgende mate ook van de vruchtbare akkers van Nederland, waar de kwaliteit van het product zich uitstekend voor havermout- bereiding leent. In de haver zit immers het voedsel zelf, het havermout (dat is de ge- plette haverkorrel) reeds verborgen. Wat zou dus eenvoudiger zijn, dan haar te pellen en te reinigen Indien dit werk van billioenen en billioenen kleine korrels aan de huisvrouwen kon wor den overgelaten, dan inderdaad! Maar dan zou de havermout een goede kans maken, nooit op de ontbijttafel te komen. De modeme hygiene eischt bovendien dat deze haver, van het oogenblik af, dat zij op den loopenden band de fabriek in onderbroken stroomem binnenkomt, niet meer door menschenhanden wordt aangeraakt. Er is door de zes etages van de fabriek een weg van 490 meter voor haar getnaceerd, dien zij van haver tot havermout heeft af te leg- gen op zoo'n manier, dat werkelijk geen graantje aan de ijzeren opmerkzaamheid van de modeme machines ontsnapt. Derhalve kunnen menschenhanden dit proces ook niet meer onderbreken, wat er als haver ingaat, komt er automatisoh als havermout uit. Dit eischt van de gecompliceerde machines de meest volkomen prestatie, ja, zij moeten daar- toe op hun beurt weer door andere machines gecontroleerd worden. Wij konden zien, dat zoowel het reinigen, als het roosteren en het pellen telkens door vele andere stadia van behandeling gaat: de haver, met Jacobsladders omhoog gebracht, zakt als het ware elke etage door steeds meer verfijnde machines heen, die elk hetzelfde werk doen, maar nog selectiever, zoodat ten- slotte niet alleen het eindproduct voor hon- derd procent zuiver is, maar tevens de afval- producten, ja de meelstofdeeltjes in de lucht, vergaderd kunnen worden, opdat zij op hun beurt dienen voor de bereiding van het haver- voer dat een der voedzaamste veevoedsrs is. Bij wijze van officieele opening werden wij in de gelegenheid gesteld om gekleed in de eigenaardige witte uniform der fabriek; welke ons tegen het stuiven beschermde de „executie" van de haver eens van nabij gade te slaan. Aan de hand van een grafische voorstelling konden wij gemakkelijk een rondgang over de zes verdiepingen volgen, waar rondom ons de haver vergaard, gereimigd, geroosterd, geeest, gepeld, gecontroleerd en in de walsen tot het bekende havermout geplet werd. Vervolgens automatisch gewogen en in de bekende kar- tons met het Quaker Havermout-figuurtje verpakt. De haver, bestemd voor het Vlug- koikend Havermout wordt te voren door een ingenieuze machine middendoor gesneden. Uiterst vernuftige vindingen, welke deels alleen in deze fabriek worden toegepast, waren noodig om tenslotte uit ruw materiaal het smettelooze en bij uitstek smakelijke pro duct te verkrijgen, dat sinds jaar en dag 't ontbijt-voedsel bij uitnemendheid is. Ook voor de hygienische zorgen van de honderd man Nederlandsch personeel zijn tal van installa- ties aangebracht, waarbij vooral de aandacht vragen het automatisch wegkloppen en weg- zuigen van de stofdeeltjes, die de lucht be- zwangeren. In het rustige, moderne schaft- lokaal der arbeiders werd ons ten slotte ge legenheid geboden tal van producten, welke met Quaker Havermout-fabrikaten kunnen worden toebereid, bij wijze van kleine, in deze omgeving passende lunch te proeven. AUTO MET MOSSELEN IN EEN SLOOT. Een groote vrachtauto met aanhangwagen van de firma C. H. de Donkquers uit Chate- let, geladen met mosselen uit Ierseke, is op den rijksstraatweg te Woensdrecht van den weg geraakt en in een loot terecht gekomen. De auto moest voor een achterop rijdenden vracbbwagen te ver naar rechts uitwijken, waardoor het ongeval ontstond. De schade aan den Belgischen wagen is zeer groot. Per- soonlijke ongelukken hebben zich niet voor- gedaan. Het negenjarig dochtertje van de familie Van Nifterik is op den Langenberg te Bruns- sum, toen het de straat overstak, door een met vrp groote snelheid rijdende motorfiets gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met ernstige hoofdwonden werd de kleine opgeno- men. Dr. Tulleners verleende de eerste hulp en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis te Heerlen, waar het meisje aan de opgeloo- pen verwondingen is overleden. DOOR AUTO ONDER WATER GEDRUKT. Toen een auto uit de richting Moerdijk op den Rijksweg te Zevenbergen naderde, ont- dekte de bestuurder plotseling een op den weg losloopend veulen. Tengevolge van het krachtige remmen raakte de chauffeur de macht over den wagen kwijt en kwam ver volgens na een zwenking op zijn kant in de bermsloot terecht, in zijn val een zoontje van slager Fanois, dat over het rijwielpad fietste, medenemend. Het wielrijdertje was er erg aan toe, omdat hij geheel onder water gedompeld onder den auto was terecht gekomen. Nadat het na een paar minuten aan ijlings toege- sehoten publiek was gelukt den wagen eenigs- zins te lichten, waarna het den drenkeling mogelijk werd het hoofd vrij te maken, kon krachtiger hulp worden ingeroepen. Daarna kon het ventje uit zijn hachelijke positie wor den bevrijd. Wonder boven wonder bleek hij slechts een schaafwonde aan een der beenen te hebben opgeloopen. Overigens had hij aan- zienlijk veel water en modder binnengekre- gen, hetwelk met geneeskundige hulp werd verwijderd. De wagen werd met behulp van een takelwagen op het droge gebracht. INSLUIPER DOOR EEN HEEL KANTOOR OVERVALLEN. Een insluiper heeft het personeel van de firma E. en L. aan de Schiekade te Rotterdam in hevige beroering gebracht. Toen de jongste bediende van het kantoor in een kamer aan het eind van de gang aan het werk was, zag hij door het sleutelgat, dat een man de gang binnenkrwam en in de gang rond zocht. Plot seling ging de man op een fiets, die daar stond, toe en probeerde er een regenjas af te halen. De jongste bediende vloog naar buiten en greep den man beet. Een hevige vecht- partij volgde en op het lawaai en gestommel kwamen alle kantoorbedienden toeloopen, zoo dat het een gemeenschappelijke vechtpartij werd. Men heeft den man in bedwang gehou- den tot de politie kwam. Het bleek de 32jarige grondwerker J. J. W. Ph. te zijn, die aan het bureau aan den Bergsingel in bewaring is ge steld. DE SMOKKELAR1J AAN DE ZUIDGRENS. Men schrijft uit Breda aan de N. R. Crt.: Aan de Nederlandsch-Belgische grens valt gedurende de laatste weken een sterke op- leving van den smokkelhandel waar te nemen. lederen avond opnieuw trekken tegen het invallen van de duisternis tientallen smokke- laars Belgie in om 's nachts over weilanden en akker en zwaar beladen met smokkelwaar, meest margarine en suiker, Nederland weer binnen te trekken. Door de uitgebreidheid der grensstreek en de meestal uitnemende organisatie der smok- kelbenden die een uitgebreiden spionnage- dienst hebben, staan de rijksambtenaren tegen den smokkelarij vrijwel macbtelpos, zoodat slechts een zeer klein percentage der smok kelwaar wordt „afgeslagen" zooals zulks in smokkelaarsgangen heet. Meende de inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Breda eenige maanden geleden de smokkelwaar, die in beslag wordt genomen, op ongeveer 7 pet. vfi.n het totaal te mogen stellen, sindsdien is dat percentage aanzienlijk gedaald, zoodat het thans niet meer dan 3 of 4 bedraagt. En wanneer men dan rekent dat alleen te Chaam de laatste maanden gemiddeld 1500 tot 1600 K.G. boter en suiker in beslag wordt genomen, dan komit alleen langs deze grens- post elke maand ongeveer 40.000 K.G. mar garine en suiker frauduleus ons land binnen. De taak der rijksambtenaren in dit grens- gebied' is dan ook zeer moeilijk. Dag en nacht is men in de weer en toch slaagt men er slechts in een zeer gering gedeelte der smok kelwaar aan te halen, terwijl men tevens weet, dat groote partijen veilig en wel over de op- drachtgevers der smokkelaars worden afge- leverd. Men kent de smokkelaars en men weet als ragel wanneer zij op pad zijn, doch men weet niet hoe en langs welke weg zij naar Neder land terugkeeren. De smokkelaars die bij CJhaam en Baarie- Nassau opereeren zijn meest afkomstlg uit Oosterhout en Ginniken. Wanneer een troep, die niet voor eigen reke- ning werkt doch waarvan de financiers op den achtergrond blijven en slechts aan enkelen be- kend zijn, op pad gaat, wordt reeds 's mor- gens een lid der bende per rijwie.1 vooruit ge- zonden met een flinke partij jutezakken om de smokkelwaar in te pakken. De rijksambtenaren zien als regel den man, beladen met zakken, de grens passeeren en zijn aldus op de hoogte dat weer getracht zal wprden een partij smokkelwaar Nederland binnen te brengen. 's Avonds trekken de overige leden van de bende in den regel 15 tot 20 man dan per rijwiel naar „d'n Bels", laadden daar de smokkelwaar 75 tot 100 KjG. per rijwiel op en keeren naar Neder land terug, echter voorafgegaan en in een wijden boog omzwermd door waamemers, die oogenblikkelijk alarm maken, zoodra slechts in de verte een rijksambtenaar te zien is. Overhaast trekt men dan terug naar Belgisch gebied om eenige uren later een nieuwe po- ging te wagen. Wordt men onverhoopt door de kommiezen bij verrassing- overvallen, dan geldt het parool rijwiel en smokkelwaar in den steek laten en zelf een goed heenkomen zoeken, zoodat de rijks-ambtenaar wel smokkelwaar en rijwielen aanhield, doch slechts betrekkelijk weinig smokkelaars worden aangehouden. Over welke hulpbronnen de smokkelbende overigens bes.chikte, moge blijken uit het feit, dat het den rijksambtenaren te Chaam eenige weken geleden gelukte in 1 dag tijd zes maal dezelfde groep smokkelaars uit Genneta af- komstig ,,af te slaan", waarbij ook zes maal een hoeveelbeid margarine en totaal zes rij wielen in beslag werden geniomen. Niettemin trok dezelfde groep den volgenden dag met andere rijwielen weer even zoo vroo- lijk „d'n Bels" in. In den regel zien de rijwielen er zeer on- ooglijk uit, doch zij zijn alle voorzien van ste- vige kettingen en van goede banden. Niette min brengen zij, wanneer er een partij inbe- slaggenomen rijwielen tegelijk publiek verkocht worden, niet meer dan eenige kwartjes per stuk op, terwijl iedere smokkelaar zoo moge lijk zijn eigen rijwiel terugkoopt. Smokkelaars, die geheel voor eigen rekening werken, zijn er slechts weinig en deze worden dan dikwijls door bittere armoede gedreven. Van Oosterhout uit bijv. opereert de laatste weken een smokkelaarscombinatie van 6 man, die loopende in Meerle de margarine gaat ha len en dan per tocht 72 K.G. smokkelwaar medebrengt. die door drie man worden gedra gen, terwijl de andere drie als voorloopers dienst doen. Deze cooperatie moet op deze wijze telkens 8 uur loopen om de smokkelwaar in veiligheid te brengen. Dat zes menschen daarmede slechts weinig verdienen behoeft geen betoog. De activiteit van de rijksambtenaren richt zich dan oak meer op die benden, die door menschen op den achtergrond gefinancierd worden en waarbij er zelfs zijn, die over ver- scheidene auto's de beschikking hebben. Een bende bijv., die gefinancierd wordt uit Eindhoven, beschikt, naar bekend is, over niet minder dan drie auto's, die regelmatig de grens passeeren. Wordt een van die auto's toevallig eens aangehouden of onklaar gesoho- ten, dan beteekent dit voor de bende niets, daar de auto dan reeds eenige dagen later door een ander wordt vervangen. In beslag nemen kunnen de rijksambtenaren den auto's dan alleen wanneer zij op heeter- daad bij frauduleusen invoer worden aange houden of wanneer zij ,,kennelijk als smokkel- auto" zijn ingericht en dus geheime berg- plaatsen enz. zouden hebben. Voor dit laatst past men echter wel op, omdat men dan ook zonder smokkelwaar in de grensstreek geen oogenblik veilig zou zijn. Er zijn in het eersite halfjaar van 1935 te Chaam niet minder dan 12 smokkelauto's in beslag genomen met totaal 11.000 K.G. smok kelwaar. Het aantal rijwielen dat alleen aan den post wordt aangehaald, ibeloopt geregeid eenige tientallen per maand. Volgens een door rijksambtenaren verrichte telling trokken alleen Zondag j.l. van's avonds kwart over 5 tot 7 uur ruim 40 bekende smok kelaars bij het gehucht Grazen (gem. Chaam) „d'n Bels" in. Niettemin werd in den nacht van Zondag op Maandag in het geheel slechts 48 K.G. margarine „afgeslagen" en bij den burgemeester van Chaam in bewaring ge geven. Uit dit alles blijkt wel, dat het smokkel- bedrijf welig tiert en dat de rijksambtenaren die met de bestrijdmg hiervan zijn belast, voor een weinig benijdenswaardige taak staan. Deze ambtenaren zijn natuurlijk gerechtigd na sommatie, zoo noodig, op vluchtende smokkelaars te vuren, doch zoo men van dit recht een ruimschoots gebruik maakte, zou den er iederen nacht zeker dooden vaillen, hetgeen, gezien de groote overmacht der smokkelaars, wellicht tot een geregelden oor- log tusschen smokkelaars en kommiezen aan- leiding zou geven. Het eenige middel ter bestrijding van de smokkelarij zou dan ook zijn een uitgebreidere grensibewaking. DE SMOK|KELWAAR KWAM TOCH IN NEDERLAND BINNEN. Reeds Vrijdag waren de rijksambtenaren er van verwittigd, dat een auto, toebehoorende aan een bekende ciombinatie van smokkelaars te Eindhoven, een poging zou wagen, via Meerle en Ulicoten, Nederland binnen te rijden. De wagen had een lading van 700 K.G. Bel gische margarine. De kommiezen namen hun maatregeien en inderdaad naderde in den vooravond in groote vaart de verwachte auto, welke voorafgegaan werd van een z.g. „voor- rijder", dat is een personenauto, welke ge6n smokkelwaar vervoert, doch dienst doet om na te gaan, of zich ambtenaren op den weg bevinden. Nauwelijks zag de bestuurder van den „voorrijder", dat de „ijzeren eg" door de kom miezen was uitgelegd, of hij maakte rechtsom- keert, niettegenstaande de schoten welke hem achterna gezonden werden. Zoowel voorrijder als smokkelauto wist te omtkomen en de Bel gische grens te bereiken. Daar stonden echter Belgische douanen op- gesteld, die door hun Nederlandsche collega's waren gewaarschuwd. Deze onthaalden de smokkelaars op karabijnschoten, doch in dolle vaart redien de auto's door. De wagen beladen met margarine wist te ontkomen en zocht een goed heenkomen in de Kempen. De „voorrijder", thans „achterrijder", ge- Worden, kwam er echter minder goed af. Zijn auto werd door tal van kogels getroffen, ge- raakte onbestuurbaar en botste tegen een boom. De Belgische ambtenaren snelden toe en troffen in de cabine van den wagen den be- kenden smokkelaar C. C. v. B. uit Eindhoven aan, die hevig uit verschillende wonden bloed- de. Een kogel had zijn kaak verbrijzeld, vier tanden uitrukkend en een deel van den lip medegenomen. Een Belgische geneesheer werd ijlings ontboden. Deze legde een noodverband aan en achtte overbrenging naar een zieken huis dringend noodzakelijk. Hij vroeg den kommies in de buurt een auto te halen. Toen de doaunier terugkwam, had de zwaar ge- wonde kans gezien uit de boerderij, waar men hem binnengebracht had, te ontvluchten In den nacht hielden Nederlandsche kom miezen een smokkelauto te Alphen en Riel aan Zij troffen geen smokkelwaar aan doch alleen den zwaar gewonden man, die door zijn ,,collega" naar het gasthuis in Eindhoven werd getransporteerd. Wat den smokkelauto betreft, deze trachtte met zijn 700 K.G. margarine in den nacht van Zaterdag op Zondag nogmaals de grens te passeeren. Doch ten tweeden male moest de bestuurder de wijk nemen naar Belgisch ge bied. Doch dit sehrikte de smokkelaars niet af en opnieuw werd een dag later gepoogd Neder land binnen te rijden. En ofschoon de kom miezen op hun hoede waren, en het vioertuig op een kogelregen onthaalden, wist de be stuurder na een waren doodenrit te ontkomen en de smokkelwaar veilig en wel binnen de Nederlandsche grenzen te krijigen. WOONHUIS EN WINKEL UITGEBRAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, te omstreeks drie uur is, door tot dusver onbe- kende oorzaak, brand uitgebroken in 'n woon- huis met winkel te Vlijmen, bewaond door den heer Sievering Coensen. In den winkel wer den een bakkerij en een groenten-, fruit- en conservenhandel gedreven. Hoewel de politie en de brandiweer spoedig ter plaatse waren, kon het perceel niet be- houden worden. De geheele inboedel en de in- ventaris werden een prooi der vlammen. De inwoners, die te bed lagen, moesten zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. De eige- naar kreeg vrij zware brandwonden. KON ZIJN SCHOENEN NIET DIOHTRIJGEN. Rheumatische pijnen nu volkomen verdwenen. Hier hebt ge het voorbeeld van een man, wiens been gezwollen en uiterst pijnlijk was. In een maand waren zijn klachten volkomen verdwenen. Ziehier zijn brief; „Uw Kruschen Salts heeft mij meer goed gedaan dan eenig ander middel. Mijn rechter- been deed mij steeds pijn, soms meer, soma minder en dat bleef zoo gedurende de laatste 5 jaren. Mijn been was gezwollen en steeds pijnlijk, maar na een maand Kruschen Salts gebruikt te hebben voelde ik mij een ander mensch. De pijnlijkheid verdween, tegelijk met de zwelling. Voordat ik met Kruschen Salts begon, kon ik mijn sohoenen niet dichtrijgen, terwijl ik er nu, na een maand, niet de minste last meer mee heb. Ik schrijf UomUte zeg gen. dat ik Kruschen Salts als het beste mid- del beschouw, dat ik ooit genomen heb". G. A. P. Wanneer ge snelle en afdoende verlichting van Uw rheumatische pijnen wenscht, begin dan morgen, of beter nog vandaag, met Kru schen Salts. De 6 verschillende zouten, waar- uit Kruschen Salts bestaat, zorgen door de aansporende werking op lever, nieren en in- gewanden, dat urinezuur en andere opge- hoopte afvalstoffen, die het bloed verontrei- nigen en de oorzaak der pijnen zijn, langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het wegnemen der oorzaak verdwijnen tevens de pijnen, terwijl tegelijkertijd Uw geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Weg de rheumatische pijnen en stralende gezondheid voor edn cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrjjjgbaar bij alle apothekers en drogisten a /0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrejsen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. Te Maastricht zijn Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak de kleeren van de 81-jarige mevrouw Kaiser, wonende Wilhelminasingel, die zich op haar slaapkamer bevond, in brand geraakt. Zij kon nog naar beneden strompelen waar in de keuken de vlammen werden ge- doofd. Met brandwonden overdekt is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de ge- volgen is overleden. LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND. Woensdagmorgen omstreeks half vjjf is onder de gemeente IJsselmuiden een groote landbouwsohuur, eigendom van den heer A. Hartog te Wassenaar en in gebruik bij den landbouwer S. van Oosten, staande op het landgoed de Koekoek, tot den grond toe afge- brand. De geheele oogst van dezen zomer aan haver, rogge en tarwe, zijnde d© op- brengst van ongeveer 80 H.A., is daarbij ver- loren gegaan, evenals verschillende landbouw- werktuigen en -machines. Alles was ver- zekerd, met uitzondering van een dorsch- machine. De oorzaak van den brand is niet bekend. ONGELUK IN DE TEXELSCHE DUINEN. In de duinen achter Eierland heeft zich Dinsdag een ernstig ongeluk voorgediaam ibij het jagen. Toen iamand in de duinen een duintop wilde beklimimen, werd hij van de andere zijde eensklaps getroffen door twee schoten hagel. De schoten troffen hem in den arm en de dij. Zij waren gelost door een jager, die zich in de nabijheid van den getrof- fene niet bewust was. De schutter schrok geweldig en haalde direct hulp. Met hevige pijnen werd de ongelukkige, S. genaamd, naar zijn woning in Den Burg vervoerd. Zijn toe- stand bleek echter zoo ernstig te zijn, dat de ontboden geneesheer direct© overbrenging naar Den Helder noodzakelijk achtte. GOEDE VANGST TE LEIDEN. Met de arrestatie te Leiden van den 39- jarigen timmerman v. L. heeft de recherche zooals thans blijkt, een goede daad verricht. Na langdurig te hebben ontkend, heeft hij Maandag een volledige bekentenis afgelegd en verklaard schuldig te zijn aan een viertal inbraken, die onlangs hier ter stede zijn ge- pleegd, n.l. op de Prinsessekade en de Garen- kokerskade, benevens in de Hedastraat en Jel- gersmastraat. Verder heeft hij bekend drie inbraken Qjneijn geweten te hebben te Heem- stede, ©en in Hdlversum, een in Naarden en ©en in Rijswijk. De op hem gevonden 100 waren afkomstig van een inbraak te Naarden. DE VALSCHE VIJF-MARKSTUKKEN TE VENLO. In verband met diverse valsche vijf-mark- stukken, welke tijdens de kermisdagen te Venlo in omloop zijn gebracht, is de politie kunnen overgaan tot arrestatie van den Ven- lonaar P. B. Gebleken is, dat hier een uitge- breid complot van valsche munters aan het werk is geweest, welk complot ergens in Duitschland zijn zetel heeft. In samenwerking met de Duitsche politie kon in Duitschland nog een Duitscher wor den gearresteerd. Nader wordt gemeldt: De gemeente-politie van Venlo is er thans in samenwerking met de Duitsche rijkspolitie in geslaagd ook de beide andere Duitschers, die zich gedurende de kermisdagen te Venlo aan uitgifte van valsche 5-Markstukken heb ben schuldig gemaakt, te arresteeren. Het bleken te zijn de arbeiders W. en J., woonachtig te MunchenGladbach. Zij zijn beiden in arrest gesteld. Zooals reeds gemeld, bevinden zich ook de Venlonaar P. B. en de Duitscher B. die te Wachtendonk wend ge arresteerd, in arrest zoodat thans de geheele bende onschadelijk is gemaakt. Het blijkt thans eerst, dat tal van Venlosehe zakesnmen- schen het slachtoffer zijn geworden. Geduren de de laatste dagen en ook Zondag nog heeft de politie verschillende valsche 5-markstukken in beslag genomen. Het bureau voor falsifica- tie te Dusseldorp is thans ook verwittigd. Een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van het geld wordt thans aan de overzijde van de grens ingesteld. Dit is zeer moeilijk want de aangehoudenen zijn zeer spaarzaam in hun mededeelingen, zoodat de politie alhoewel vast staat, dat de haard zich in Duitschland moet bevinden nog volkomen in het duister tast. GRENSTOONEEL. De Naaldwijksche grossier in groenten en fruit P. Boers, zendt geregeid zijn 21-jarSge chauffeur Arie de Br. met een vrachtauto naar Belgie om er zaken te doen. Hij pleegt daarbij te reizen over Tilburg om zoo via Goirle de Belgische grens te bereiken. Men weet dat het verblijf van een vrachtauto per dag 40 francs kost. De overtochten moeten worden geboekt in een speciaal daarvoor be stemd boekje. Geregelde klanten mogen het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6