ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN \fTHEE JAVA heel fjjn KARAVANEN Clkker's QMysiri qoed en toch,, J goeokoop VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 75e Jaargang Binnenland No. 9361 TWEEDE BLAD JVu sCecnts 5)c prijs is vwlaaxpi jfoe werking. is verhovgdf ■■■iiiiMiiHiiiI1' 1 i mi'i linn1 in 11 'I■■ii—iiiin'iiff i ii 'ii'1111 iii ii i<'ii mm1 ii .\;ia&agggt. ■DBBI BwmflHey^ar^ moim >MS2.nX**- .4<ti«MrwA «M"W NEUZENSCHE COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, da1 ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een ver- zoek met bijlagen van L. SOHOCKAEiRT te Sottegem (Belgie), om vergunning tot oprich- fing en in werking brengen van een weverij op het perceel kadastraal bekend in sectie E no. 1120. Op Dinsdag 22 October a.s., des namid- dags dm drie uiur zal in het gemeentehuis gele- gehheid bestaian om bezwaren tegen de inwil- litging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schrifteljjk toe te licbten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dag en, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. I>e aandacbt van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op de bovenbepaalde dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 8 October 1935. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. GIFT VAN DE KONINGIN. (H. M. de Koningin heeft 1000 ter beschik- king gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis voor de eventueele uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abessinie. GIFT VAN DE IKONINGIN VOOR HET N. C. C. H. M. de Koningin heeft aan het Nationaal Crisis-Comity ten bate van de inzameling een gift van f 5000 doen toekomen. EERSTE KAMER. Verlaging van de loodsgelden. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond het wetsontwerp tot verlaging van de loods gelden, een welkome tegemoetkoming voor onze havens in hun eoncurrentde met het budtenland (m.n. Antwerpen) goedgekeurd. Bezrcvaar was er niet in het minst, maar de gelegenheid is te baat genomen om bij de regeering aan te dringen op nog verder gaan- den steun voor onze zeehavens, die, zooals uit de statistiek blijikt, in het bijzonder door de devaluatie van de helga, een nieuwen en kwaden medestrijder van Antwerpen en Gent, hun meest gevreeade concurrenten, tegenover zich hebben gekregen. Uit Rotterdam en Amsterdam zijn er in verband hdermede reeds noodkreten tot de regeering opgegaan. Inder- daad is het gevaar van verplaatsdng van den omzet onzer havens, vooral van Rotterdam, naar Antwerpen geenszins dtenktaeeldig. Drie Rotterdamsche sprekers, t.w. de heeren Ni- vard, Droogleever Fortuyn en De Zeeuw heb ben hiervoor met gnooten klem gewaar- schuwd Prof. Lohman sloot zich bij hen aan en Mr. Kropman, de Amsterdamsche wethouder, stelde in het bijzonder de nooden zijner stad in het licht. Zij alien waren het er over eens, dat de regeering de groote havenstedlen, zelf onmach- tlg, dient bij te springen voor het verlagen van hun haven- en kadegelden, prof. Lohman en Mr. Kropman vroegen ook Rijnvaart-pre- mies om aan het voordeel, dat Afrtwerpen daarvan heeft, het hoofd te bieden. Dr. Coijjn, de Minister-President antwoord- de met de verzekering, dat de regeering niet minder van het nationale belang van onze groote zeehavens doordrongen is dan wie ook Maar zij zit nul eemmaal met de reeds zoo groote moeilijkheden van dlen financieelen toestand en naar hrj niet onduddelijk liet blij- ken, ziet hij persoonlijk er groot gevaar in dezen nog verder te belasten met nitgaven van de genoemde doeleinden, die z.i. onderschat worden en ver van mee zullen vallen. In het algemeen gaf hij een andere interpretatie van de statistiek omtrent het venkeer in onze ha- vens in vergelijtking met dat van Antwerpen, dan de pleitlbezorgers voor Amsterdam en Rotterdam. Wat de Rijnvaartpremie betreft toonde bij aan, dat Antiwerpen onder bet regime er van aan zeeschepen 1% millioen ton abhteruit gegaan is, Rotterdam eohter slechts 100 ton. Het in- en uitgaand1 goederenver- keer over Lobifch heeft voor Antwerpen onder- de premies een vermindering van circa 1 opgeleverd, voor ons eigen land is het nog met ruim 1 gestegen. Men moet zich wel afvragen hoe de ver- houddng zou geweesit zijn zonder de premies, maar in alle geval ziet Dr. Colijn er weinig heil in in deze tegen Belgie op te treden en verwadht hjj meer van onderbandlelingen over afschaffing resp. verlaging van de Belgische premies, die blijktoaar mede ter hand genomen zullen wordlen wanneer, zooals Dr. Colijn meedeelde, eerlang het overleg met Belgie wordt hervat. Gewonnen gaf de Minister, dat de deva luatie van invloed is geweest. Als volbloed anti-devalui'st gelooft hij niet aan een blij venden invloed; het eerste effect van deva luatie is altijd, wat opfleuring en meer activi tedt, waarbij men moet afwachten wat er van nablijft; maar voor het oogenblik, d.w:z. sedert het eerste kwartaal, is er zonder twij fel zekere verschuiving ten gunste van Ant werpen. De regeering slaat dit met oandacht gade; volgens het oordeel van den iMinLster zijn de drie, vier maandien ondervinding echter volstrekt onvoldloende als basis voor maat- regelen, waarvan de financieele omvang in de verste verte niet te overzien is. De beer Kropman, die had gevraagd de groote haven steden te hulp te komen voor de afschrijving op hun in den duren, resp. duursten tijd ge- bouwde haveninrichtingen, antwoordlde de Minister, dat als men daarmee begon, er wel- dra vele liefhebbers met soortgelijke vragen zouden komen. Overigens verwees de Minister de sprekers naar den Minister, tot wier ressort de genoem de zaken meer in het bijzonder behooren. Het verwijt van den heer De Zeeuw, dat de Regeering niet voldoende snelheid heeft be- tracut bij het bepalen van -de urgentie van de zaak, is ongemotiveerd. Het wetsontwerp werd daama z.h.s. aan- gencmen. Vergadering van Woensdag 9 October. Aan de orde is het wetsontwerp tot voor- behoud der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter bevordering der Inter nationale samenwerking in het belang van den vrede of ter bescherming der levenstoelan- gen van het rijk in tijden van bnitengewone Internationale spanning. Het wordt verde- digd door Minister Colijn. (Minister De Graeff is te Geneve.) Minister Colijn zegt dat het ontwerp is in- gediend in verband met het conflict Paraguay en Bolivia. Toen was er nog niet de kwestie betreffende Italie. In verband hiermede zijn verdere ontwer- pen in gereedheid gebracht. De regeering is van oordeel, dat Nederland geen leidende positie -heeft in te nemen, doch zijn internationale verplichtingen ten voile moet nakomen. De collectieve vedligheid, is dit offer waard. Nederland heeft ten aanzien van zijn Internationale verplichtingen een goeden naam. Het handhave dien. De heer Van Embden had het beter gevon- den, als deze wet eerder was tot stand ge- komen. Het is nu nog juist op tijd, heden, nu de Volkenbond voor een zoo belangrijke beslissing staat. Spreker betwijfelt of het ontwerp de regeering voldoende bevoegdheid geeft. We staan internationaal op een keer- punt. Na een jaar van voorbereiddng is een veroveringsoorlog aan den gang even wreed als lafhartig. Cynisch zijn plechtige beloften geschond'en. Mogen economische sancties den aanvaller tot staan brengen. Zwakheid bij toepassing van economische sancties moeten vermeden worden, evenzeer echter als luchthartigheid. De heer Briet is verwonderd. De heer Van Embden heeft steeds aangedrongen op weerloosheid van Nederland en wil nu econo mische sancties, die bijna zeker militaire maatregelen tengevolge zullen hebben. QDe heer Mendels betoogt even-eens dat Nederland zich in -deze wersldhisborische dagen niet aan zijn intemationale verplichtin gen mag onttrekken. Minister Colijn kan bij zijn verdere maat regelen niet vooraf overleg plegen met een commdssie uit een der Kamers. Nederland moet zijn Volkenbondsverplichtingen nakomen, doch mag geen leidende rol spelen. Spreker wees er -dlen heer Van Embden op, dat de vorige Nederlandsche Regeeringen zich terecht op het standpunt hebben gesteld, dat een nationale wet eerst moest worden ge- maakt na intemationale wetten. Nu we voor de practijk staan, moeten we eerst afwachten welke vormen zullen wondien -gekozen. Er zal ook rekening moeten worden gehouden met een invoerverbod voor goederen uit Italie, eventueel ook uit Abessinie, want men weet en landibouw. niet voor -sen cent benadeelt, ziet er niet tegen op, de overheid voor honderden guldens te benaaeelen. Er is strenge contrale noodig, ccch mot tac'De controle to leggen in ban der. van de crganisaties, zou spr. in over- weging kunnen nemen. De organisatie der controle stelt hooge ei-schen en die worden ook gesteld aan de controleurs. Het geval der visschende en kaarten-de controleurs is in onderzoek; er zijn fouten begaan, doch men moet dit niet al te tragisch opvatten. Als beperking van de zuivelproductie in den winter en uitbreiding in den zomer mogelijk is, zou dit zeer nuttig kunnen werken. Dit is te enderzoeken. Spr. is bevredigd door het systeem van samenwerking der Regeeringscommissarissen. Spr. stelt voorts grooten prijs op de medewer- king der organisaties. De verantwoordelijk- j heid blrjft echter bij spr. S Spr. zal overwegen, of er maatregelen ten I aanzien van den spekvoorraad enz. moeten worden genomen. Doch als spr. de oventui- 1 ging van den heer Ruijter had, dan was mor- gen de Varkens-Centrale weg. Ruiterlijik erkent spr. niet te hebben geant- woord op de vragen van den heer Ruijter over de verliezen op spek en vriesvarkenis; spr. heeft de gegevens nog niet; als spr. die heeft zal hij ze geven. Spr. zal zien of het mogelijk is, mededeelingen te doen over -het bacon- contract Spr. zal openhartig inlichtingen geven, voor zooveel geen geheimen moeten worden bewaard. Spr. zal overwegen, door onpartijdige personen te doen onderzoeken of de landbouwcrisis-organisaties vereenvoudigd -kunnen worden. Spr. zal de vraag van ver- plichte arbitrage ten aanzien van loonen van landarbeiders overwegen. De landbouw kan echter geen hooge loonen geven, in het alge meen. Hier is vertrouwen in den rechtvaar- digheidszin van den Minister zeer gewenscht. Het denkbeeld van aanvullenden stetm aan kl-eine boeren zal spr. in overweging nemen. Spr. kan niet toegeven dat beperking van de margarine-industrie ten behoeve van die boter een voordeel zou zijn. Wat betreft de klachten van den heer Fles- kens, die zijn in onderzoek en zullen in handen worden gesteld van een kleine commissie. Het is spr.'s emstig voomemen, het lot der kleine boeren aangenamer te maken. Ook landbouwtechmsch is dit van belang, gebleken is, dat de kleine boeren de crisis het beste kun nen opvangen. Met de steunbeperking zal bij de kleine boeren minder ver worden gegaan dan de groote. De begrooting wordt z.h.s. aangenomen. Vergiadering van Donderdag 10 October 1935. Aan de orde is de herzienng van den wet- telijken tijd. De heer Ter Haar heeft bezwaren van in- ternationalen aard tegen invoering van den midden-Europeeschen tijd, dus tegen dit wets ontwerp. Tegen dit wetsontwerp zijn de ver- langens van beurs, wetenschap, schoolkinderem niet hoe een conflict als dit kan groeien. Een desbetreffend wetsontwerp zal over een paar dagen gereed zijn. Dr. Colijn eindigde met de verklaring, dat de rede van den Nederlandschen Minister van Bultenlandsche Zaken te Geneve zeker de in- stemming heeft gehad van 90 pCt. van het Nederlandsche volk. Het wetsontwerp wordt daama zlh.s. aan genomen. Vervolgens was aan de orde de begrooting van het Landbouwcrisisfon-ds voor 1935. De heer Van Citters schetst de bezwaren van den landbouw tegen den huidigen zomer- ttjd, alsook tegen de doorloopende vervroeging met 40 minuten van den gewonen tijd volgens dit wetsontwerp. Handel, nijverheid en ver- keer zullen nadeelen ondervinden door aan- sluiting bij den M. E. T. De heer IKnottenhelt betoogt, dat Nederland wegens zijn ligging een zomertijd heeft te aan- vaarden. Spr. geeft de voorkeur, evenals de beide vorige sprekers, aan de oorspronkelijke voorgestelde regeling. Wat nu is voorgesteld, 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen, die op korten termijn van kracht wor den om prijsopdrijving te beletten, althans zooveel mogelijk tegen te gaan en in hst be- vestigende geval mee te deelen van welken aard deze maatregelen zullen zijn? MEN „HAMSTERE" NIET. De Regeering geeft een Waarschuwing. De Regeeringspersdienst meldt: Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het puhliek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goederen inkoopen doet boven de normale behoefte. Daar voor eeii dergelijke vrees, als uitvloei- sel van de politieke spanning in Europa, niet de minste reden aanwezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal handelen door op geheel normale wijze zijn inkoopen te blijven doen. DE MOEIUJKHEDEN AAN HET BUREAU VOOR DE LANDBOUWCRISISWET. Het Tweede Kameriid Boon heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij de vol- gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de vier juridische amb- tenaren van het regeeringsbureau voor de uit- voering van de Landbouwcrisiswet 1933, die geoordeeld hebben hun dlenstbetrekking we gens d'ringende redenen bestaande in onge- wenschte ambtelijke verhoudingen te moe ten beeindigen, die motieven tot dezen stap schriftelijk aan den minister hebben medege- deeld? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid: de Kamer omtrent deze motieven in te lich ten; mede te deelen of Zijn Excellentie daarin niet aanleiding vindt tot het instellen van een emstig onderzoek; indien Zijn Excellentie daarhij van mis- standen in de ambtelijke verhoudingen blijkt, een reorganisatie te gelasten, opdat aan even tueele misstanden een einde wordt gemaakt? DE UITVOERVERBODEN-WET. Wtoensdag is afgekondigd de wet van 9 Oc tober (Staatsblad 599), bepalende het voorbe- houd- der bevoegdheid tot het uitvaardigen van uitvoerverboden ter bevordering van de inter na tionale samenwerking in het belang van den vrede of ter bescherming van de levens- belangen van het Rijk in tijden van buitenge- wone intemationale spanning (dag van in- werkingtreding 10 October 1935. UITVOERVERBOD VAN BENZINE. Gister is een buitengewone Staatscourant verschenen, waarin is opgenomen een K. B. van 9 October 1935 houdende verbod van uit- voer van benzine. Het eenige artikel van dit K. B. luidt: „De uitvoer van benzine is verboden vanaf het tijdstip van bekendmaking van dit be- sluit." Voorts is in bedoelde Staatscourant een be- schikking opgenomen van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij is bepaald, dat van het verbod van uitvoer van benzine dispensatie zal worden verleend voor wat betreft den uitvoer van benzine, welke zich -bevindt in de reservoirs van vervoermid- delen, voor zoover de hoeveelheid daarvan naar het oordeel van den betrokken inspec- teur der invoerrechten, niet - de behoefte van het uitgaand vervoermiddel te boven gaat. Nadat meerdere sprekers bet woord hadden i werd door de Tweede Kamer aangenomen, om gevoerd, was het woord aan den Minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Deckers, die allereerst dankt voor het in hem uitgesproken vertrouwen. Bij eendrachtige samenwerking zullen wij met Gods hulp land- en tuinbouw door de moeilijkheden heen helpen. Ook spr. gelooft, dat we het volk geen siechteren dienst -kon-den bewijzen dan het plaatsen van groeipsbelangen tegenover elkaar. De Regeering streeft naar verlaging der kosten van levensonderhoud en anderzijds neemt ze maatregelen welke ze verhoogen. Zoo is er gezegd. Maar allerlei maatregelen worden genomen slechts na emstig beraad, soms met leediwezen. De landlbouwbevolking moet in stand worden gehouden, niet meer, maar ook niet minder. Het gaat om het in stand houden van het bedrijf, zoo kan ook de eigengeerfde boer een uitkeering krijigen. Men kan een ander stelsel verlangen, maar het bestaande stelsel moet de Regeering uitvoeren. van ,,bet gezanik" over den zomertijd af te zijn. Bij de Eerste Kamer zijn tal van be zwaren ingek-omen en niet £en verzoek om het aan te nemen. De heer Diepenhorst betoogt, dat dit ont werp een compromis is en dus niet alien kan bevredigen. Tegenover de bezwaren van land- en tuin bouw staat het voordeel van verkorting van den zomertijd met 20 minuten. De heer De Zeeuw is het met den heer Die penhorst niet eens. De Minister keere tot zijn eerste ontwerp terag De heer Andrieseen wij-st op de bezwaren van de p-ractijik tegen het wetsontwerp. We zouden krijgen practisch een winter- zomertijd. Spr. ziet vele bezwaren tegen 't voorstel voor kinderrijke gezinnen. Minister De Wilde zegt, dat men zich tegen- Er had veel anders kunnen geheuren, zeer over het voorgestelde compromis te veel heeft ungez. ivieaj zeker, maar in de landlbouwcrisispotitiek moet op een bepaald oogenblik een beslissing worden genomen, terwjjl later blijkt dat een andere beter ware geweest. Iedere koopman weet, dat in zulke omstandighedten bij beslis- singen op korten termijn dikwijls risico moet worden genomen. De heffing van de Vita-tarwe zal voorloopig niet kunnen wordlen ontbeerd. Overigens moeten we er naar toe, dat de landbouwbe- drijven niet aanpassen aan de gewijzigde ver houdingen; de crisispolitiek werkt daarbij stimuleerend, nu eens door verhoogingen, dan weer door verlaginigen. Wie deze ingewikkel- de materie niet kent, kan haar niet overzien. De verhoogde heffingen op varkensvleesch zijn noodig geweest omdat er de eerste helft van dit jaar weinig varkens zijn geboren. Door verhoogde heffing is de maiige tusschen den prijs van varkens en van varkensvleesch ver- groot. Duidelijk is dat het aanhod weldra weer stijgen zal en dan verdere daling der vleeschprijzen zal volgen, zonder de Regee- ringsmaatregelen. De bedoeling is niet, de prijzen te verlagen, doch verhooging te voor- komen. Hier is in Den Haag een groote bijeenkomst geweest van belanghebbenden. Daar is de houding van de Regeering begrepen geworden. Spr. zegt onomwonden dat de crisismaat- regelen niet te alien tljde behouden kunnen worden. Er zullen eChter nog wel eenige jaren noodig zjjm om den landbouw te steunen. Dit neemt niet weg dat, zoodra noodig, wij- ziging der wijze van steun moet worden overwogen. Spr. is tevreden over het nuttige werk door den voorlichtingadienst verricht. De tuinbouw heeft nu eenmaal een ander karakter dan landbouw en veeteelt; spr. zal dit gaarne r.ader onder oogen zien. De controleurs moeten met groote zorg worden gekozen. Menigeen, die zijn buurman gesteld op het standpunt van bepaalde groe- pen. Spr. had de overtuiging gekregen dat voor zijn eerste wetsontwerp geen. meerderheid in de Tweede Kamer was te krijgen. De groote lan-dbouworganisati-es waren ter wille van den vrede bereid over de bezwaren tegen den middlen-Europeeschen tijd heen te stappen. De regeering moest dus met deze wets- wijziging komen. De bezwaren daartegen zijn emstig overdreven. Spr. betoogt, dat de handel zich gemakke- lijlk bij den midden-Europeeschen tijd aanpas sen kan. Het wetsontwerp wordt verworpen met 32 tegen 8 stemmen. V66r stemden de heeren Nivard, Van Lan- schot, Janssen de Limpens en- Fleskens R. K., Anema, Briet en Diepenhorst A.-R., en Kolff C.-H. De vergadering werd daama gesloten. VRAGEN VAN DEN HEER SNEEVUET BETREFFENDE PRIJSOPDRIJVING ARTIKELEN. Het Tweede Kameriid de heer Sneevliet, heeft den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het volgende gevraagd: 1. Is het Z.E. bekend, dat bij de heer- schende intemationale verhoudingen in vele streken van het land reeds met het ,,-hamste- ren" van verschlllende verbruiksartikelen is begonnen, waarbij gemteresseerden deze prijs- opdrijvende neiging zoo sterk mogelijk aan- wakkeren 2. Is de minister niet van oordeel, dat ge- let op de levensomstandigheden van de breede massa van arbeiders en in moeilijkheden ver- keerende middenstandsgroepen, prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonlderhoud juist thans meer dan oott verhinderd moet worden WEGENVERKEERSVVET THANS AFGEKONDIGD. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 13 September j.l. houdende regelen no- pens het verkeer op de wegen (Wegenver- keerswet Deze wet treedt in werking op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip. SUPPLETOIRE BEGROOTING WEGENFCfNDS 1934. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot aanvulling van het Wegenfonds 1934, ter toelichting waarvan wordt gezegd: In de jaren voor 1934 konden door allerlei omstandigheden, als moeilijkheden bij aankoo- pen van grond, vertraging in de vaststelling van plannen e.d., verscheidene werken voor aanleg en veibetering van wegen niet zoo spoedig ter hand worden genomen, als bij het opmaken van de wegenfondsbegrooting voor oogen stond. Met de uitvoering van deze werken kon, na dat de voorbereiding voldoende was gevorderd telkens in volgende jaren worden begonnen, voor zoover de in die jaren toegestane fond- sen toe-reikend waren. Tot 1934 kon op deze wijze zonder overschrijding van de begroo- tingsbedragen regelmatig worden voortge- werkt, doch in 1934 zijn die bedragen, welke wegens de tijdsomstandigheden belangrijk lager moesten worden geraamd dan in voor- gaande jaren, onvoldoende gebleken om daar- uit ook de uitvoering van vertraagde werken te kunnen bekostigen. Voor het daardoor ontstane tekort tot een bedrag van ruim f 2.5 millioen, dat, door ver schuiving van urtgaven is veroorzaakt, wordt verhooging van het bedrag van het artikel voorgesteld. De ten bate van het Wegenfonds komende opbrengst van de belastingen heeft in 1934 bedragen bijna f 22 millioen. Van dit bedrag komt 35- pet. of ruim f 7.5 millioen aan de provincie ten goede. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berusl op de geneeskrachi van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, n6g doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheenl Een ongeevenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn 75 ct. F 1.25 F 2.00 3 dagen 6 dagen 12 dagen gebruik gebruik gebruik thans F 3.50 24 dagen gebruik (Ingez. Med.) BESCHERMING TEGiEN GIFGASSEN. Prof. dr. J. P. Wtbaut, hoogleeraar in de organische scheikunde aan de Amsterdam sche universiteit, is in samenwerking met drs. J. Th. Hackman erin geslaagd een preparaat te vinden, waarin kleedingstukken kunnen worden gedrenkt om volledige bescherming te geven tegen de gevaarlijke blaartrekkende gassen, welke in tijd van oorlog voor militai- ren te veide zoowel als voor de burgerbevol- king van ontzaglijk nadeel kunnen zijn. Men heeft een soort overall kunnen ver- vaardigen, welke gedrenkt in het preparaat gedurende 7 dagen ondoordringbaar is voor mosterdgas. Zooals bekend, is dit gas niet alleen als gas, maar ook in vloeistofvorm uitermate gevaarlijk. Op de vinding van Prof. Wiibaut is octrooi aangevraagd ten behoeve van het departe- ment van Defensie. SCHOONHOVEN NOODLJJDEND. Bij de indiening van de gemeentebegrooting voor 1936 te Sehoonhoven, heeft de burge meester verklaard, dat de financieele toestand van de gemeente van dien aard is, dat de hulp van het rijk moet worden ingeroepen, zoodat Sehoonhoven noodlijdend zal worden. Er is een bedrag van f 50.000 ongedekt. De hooge crisisuitgaven, lage baten der bedrijven en mindere opbrengst der belastingen hebben tot dezen toestand geleid. VERTRAAGDE SUIKERBIETCAMPAGNE. De suikerfabriek John Wittouck der Cen- trale Suiker Mij. te Breda, hoopt a.s. Zaterdag met de campagne aan te vangen, indien de aanvoer der bieten in de komende dagen niet al te zeer onder de verwachtingen blrjft. Het vorige jaar begon de campagne op 9 October. Doch het slechte weer was oorzaak dat de bietenaanvoer vertraging ondervond, niettegenstaande den boeren in deze weken, welke „premieweken" zijn, een extra toeslag werd gegeven op de bieten. Ook de andere fabrieken der C. S. M. draaien wat later dan vorig jaar. Vandaar, dat de ,,ruw-suiker", welke deze fabrieken vervaar- digen, niet voldoende is, om in Breda geraf- fineerd te worden, terwijl de eigen productie niet groot genoeg is om een volledig rende- ment reeds nu te verzekeren. Via de districtsarbeidsbeurs te Breda zijn ongeveer duizend werklieden aangenomen; bijna alien maakten reeds vorige campagnes mede, zoodat zij volledig op de hoogte zijn van het bedrijf. Dit jaar zullen er 115120 millioen K.G. suikerbieten verwerkt worden. De dagproduc- tie bedraagt 2 millioen K.G. De campagne zal 60 dagen duren. DS5 SPEK-MANOEUVRE VAN DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Naar het Hbl. vemam, hebben de vertegen- woordiger der besturen van de samenwerkende organisaties van slager, grossiers en varkens- handelaren, die een onderhoud hebben gehad met den regeeringscommissaris Ir. Louwes, de verzekering ontvangen, dat, indien de Cen- trale in aanvulling op de heffingsverhoo- ging op varkensvleesch zou overgaan tot het spuien van spek op de binnenlandsche markt, dit alleen, zal geschieden om verdere stijging der varkensprijzen tegen te houden. De Centrale heeft zich bij monde van den heer Louwes uitdrukkelijk verbonden, om het spek niet beneden den prijs van dit oogenblik op de markt te zullen werpen. De houders van voorraden zullen dus niet worden gedu- peerd. RUTMOR OP HET LANDBOUWCRISIS- BUREAU. De „rumor' op het Landfbouwcrisisbureau van het Departement van Landbouw begint thans in een stadium van groote officieele be- langstelling te komen! Wij brengen, schrijft het Alg. Hbl., in her- innering, dat ons eenigen tijd geleden inlich tingen bereikten betreffende toestanden en verhoudingen op genoemd bureau, die ons aan leiding gaven, om een en ander nader te on derzoeken. Toen wij zoover met ons onder zoek waren gekomen, dat eenerzijds de ernst der zaak ons een saneering als hoogst nood- zakelijk in het algemeen belang deed voorko- men, terwijl anderzijds voor ons de grens der controleerbaarheid was bereikt, hebben wij ons materiaal zoowel mondeling als schrifte lijk ter kennis gebracht van den minister- president en van den minister van Landbouw en Visscnerij. Bijna te zelfder tijd werden de verhoudin gen op bedoeld bureau aan vier jeugdige

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5