Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Als de heide bloeit Binnenland Feuilleton Wat na Adoea? Woensdag S October 1935. No. 9360. Addis Abeba onder den indruk van het verlies van Adoea. VAN BEZOLDIGING GEMEENTE- VELDWACHTEBS. I>e Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in afwijkin-g van zijn missive van 13 Sept. aan een tweehonderd gemeentebesturen het vol gende doen weten: In verband met bet voornemen, de sala- rieering van het rijksperscneel met ingang van 1 Jan. 1936 met 5 pet. te verlagen en de salarissem van het personeel der ond^erschei- dene publiekrechtelijke lichamen voorzoover noodig en mogelijk in deze verlaging te doen deelen, heb ik ernstig overwogen, of onder deze omstandigheden het door mij als in het algemeen wenschelijk geachte norm voor de bezoldiging der -gemeenteveldwachtfers aange geven salaris, kan blijven gehandhaafd. Na ampeie overweging ben ik tot de over- tuiging gekomen, dat het alth-ans voorloopig, met wenschelijk moet worden geacht, het bij mijn schrijven van 28 F-ebr. 1935 aangegeven normsalanis lager te stellen. UIT HET COMMUNISTISCHE FINSTERWOLDE. De heeren H. J. .Siemons en P. Jansen, wet- houders van Finsterwolde, hebben den volgen- den brief geschreven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken: „Op de vragen van het Tweede Kamerlid Schalker, betreffende de aanwijzing, door den Comxnissaris der Koningin in de provincie Groningen, van een loco-burgemeester in de gemeente Finsterwolde, heeft Uwe Excellentie o.a. het volgende geantwoord: „Die ondergeteekende zou het niet juist achten, in dit en andere voorkomende geval ien van toepassing van artikel 84, lid 3 der gemeentewet. In het openbaar mededeeiing te doen van de motieven, die tot deze toe- passing hebben geleid, aangezien deze mo tieven betrekking kunnen hebben op om standigheden van particulieren aard". Met dezen vorm van beantwoording van de bedoelde vragen laat Uwe Excellentie dus in het midden de vraag of omstandigheden van particulieren aard, den Oommissaris der Ko- ningin aanleiding kunnen hebben gegeven, bij de benoeming van een loco-burgemeester in onze gemeente, van de hem gegeven bevoegd- heid in art. 84 lid 3, gebrudk te maken en de functioneerende wethou-ders bij deze benoe ming te passeeren. Hoewel iedere inwoner onzer gemeente weet, dat op het particuiiere leven van ondergetee- kenden, H. J. Siemons en P. Jansen, resp. le en 2de wethouder van Finsterwolde, ook niet het geringste zou zijn aan te merken, spreekt het vanzelf, dat dit niet aan iedereen in den lanide, die kennis neemt van u-w antwoord, bekend kan zijn. Zij moeten dan ook ten sterkste opkomen tegen de wijze waarop Uwe Excellentie, door dit antwoord, aan de veronderstelling, die noodzakelijk bij vele burgers moet rijzcn, als zou op hun particuiiere leven lets zijn aan te merken, wat hen voor de functie van loco- burgemeester ongeschikt maakt, hebt voet gegeven. Zij mogen niet verhelen, dat zij zich daar- door ten zeerste beleedigd gevoelen en spreken de steilige verwachting uit, dat Uwe Excel lentie, door een duidelijke openbare uitspraak Uwerzijds, hen van de onrechtvaardige blaam, die door Uw antwoord op hen is gelegd, zult zuiveren, wat naar hun meening wel op de beste wijze zou kunnen geschieden, door de werkelijke reden, die in dit geval den Com- missaris der Koningin tot zijn beslissing heeft geleid, mede te deelen". EEN NIEUW URGENTIE-PROGRAMMA VOOR DEN LANDBOUW. De drie Oentrale landbouworganisaties en de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond zijn tot overeenstemming gekomen, betreffende de volgende richtsnoeren voor de te volgen regee- ringspolitiek met betrekking tot den land- bouw: I. De toestand van den Ned. landbouw wordt tengevolge van het feit, dat de in uit- zicht gestelde prijzen niet voor alle produc- ten zijn bereikt, terwijl daamaast het kosten- peil in Nederland zich niet bij deze producten- prijzen heeft aangepast, onbevredigend geacht. Inzonderheid de veehouderij is door het bij voortduur verliesgevend zijn van het bedrijf, in een zoo benarde positie gekomen, dat in- standhouding nauwelijks meer mogelijk is. Het is daarom gewenscht, dat ten behoeve van de veehouderij ten spoe-digste maatregelen worden getroffen, welke er toe kunnen lei-den, dat deze belangrijke tak van bedrijf weer loonend wordt. Dit kan naar hot oordeel van C. L. O. en F.N.Z. worden bereikt door: a. het volgen van een prjjs-politiek betref fende boter, margarine, vetten en olien, zoo dat de boter, die in den zomer geforceerd moet worden geexporteerd, in het binnenland tegen lageren prijs wordt opgenomen. Om dit moge lijk te maken is noodlig, dat het margarine contingent wordt verlaagd en de heffing op margarine, spijsvetten en olien voldoende en blijvend wordt verhoogd, teneinde ongemoti- veerde winsten in de betreffende bedrijven te voorkomen en de positie van het Landbouw- ensisfonds te verbeteren; b. Met een heffing op consumptiemelk en op technisehe spijsvetten en -olien zoodamg het Landbouwcrisisfonds te stijven, dat een- voldoende bijslag op de melk kan worden ge geven; c. het zoogenaamd wintermelken, te be- vorderen door in den winter meer bijslag per K.G. melk te geven dan in den zomer, waar- door de veehouderijbedrijven zich gelaidelijk kunnen aanpassen en wordt bevorderd dat de totale melkproductie gelijkmatiger over het geheele jaar wordt verdeeld; d. een regeling te treffen, waardoor de melkbeperking op alle veehouderij'bedrijven even gelijkmatig kan worden toegepast; e. het bevorderen van het gebruik van ondermelk als veevoeder, hetzij in verschen of geconserveerden vorm, teneinde de ipositie van den kaasproducent te verbeteren; f. het winnen van eiwitrijk voeder (ook gras); g. het spoedig uit de markt nemen van een voldoend aantal stuks vee, teneinde te voor komen dat de veeprijzen to-taal ineenstorten. II. Naast het loonend maken van het vee- houdersbedrijf worde gestreefd naar een con stant loonend prijspeil voor akkerbouwpro- ducten. III. De nood van den kleinen boerenstand is zoo hoog gestegen, dat onmiddellijke voor ziening vereischt is. REIZIGERSTARIEVEN NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Terugbetaling op biljetten indien de reis wordt afgebroken. De Ned. Spoorwegen zullen ten gerieve der reizigers, de volgende bepalingen toepassen. Indien vaststaat dat een gewone enkele reis- kaart, geldig tusschen twee in Nedierland ge- legen stations, slechts gebruik gemaakt is voor een gedeelte van de reis, kan, echter uit sluitend op den dag der geldighei-d, het station waarop de reds geeindigd is, aan den reiziger, mits deze het station nog niet verlaten heeft, restitutie geven van het bedrag, dat gevonden wordt door den op de kaart aangegeven prijs te verminderen met den prijs van het station af, waarop de reis werd aangevangen. Indien de houder van een gewone retour kaart de heenreis onderweg eindigt of op het station van bestemming de terugreds niet wenscht af te leggen, kan hem, op den dag der geldigheid van de kaart, terugbetaald worden het verschil tusschen den prijs der retourkaart en den prijs voor de afgelegde reis. De houder van een gewone retourkaart den BoschAmsterdam eindigt ibijvoorbeeild de heenreis te Utrecht of wenscht de terug- reis niet af te leggen. In dit geval wordt terugbetaald de prijs der retourkaart, ver- minderd met den enkelennreisprijs den Bosch Utrecht of den BoschAmsterdam. CONFLICT IN DE SCHOEN-INDUSTRIE. In de schoenindustrie dreigt een aantal con- flicten uit hoofde van geschil tusschen de werknemersorganisatie en enkele werkgevers over het sluiten van een colleotief arbeids- contract, dat bereids door 60 leden van de Nederlandsche federatie van scho-enfabrikan- ten is onderteekend. Aan een drietal fabrieken is nu een ultimatum gesteld tegen 12 October. Komt geen vergelijk tot stand, dan zal de arbeid in die bedrijven Maandag 14 October worden gestaakt. Het betreft de Tilpa pantoffelfabriek m de Korenbloemstraat te Tilburg, met een perso neel van ca. 30 personen, alien georganiseerd in den Ned. RjK. Pabrieksarbei-dersbond St. Willebrordus, verder de firma Victor Lar- sen, Oiisterwij'k, met een ongeveer gelijk aan tal werklieden en de N.V. Wellen Co., Nij- megen, waar 120 man in dienst zijn. Bij de beide laatste fabrieken zijn ook de modeme en christelijke vakbond betrokken. Naar gemeld wordt zullen op verschillende andere plaatsen soortgeldjke acties worden ingezet. Vanneer wij nu d,e televisie-apparater. op de markt zouden moeten brengen, zo-uden deze in een prijsklasse van f 1500f 1600 vallen deze woorden schetste de heer Odinot, dlirecteur van de Nederlandsche Siemens Maatschappij, afdeeling Telefunken, den hui- ctegen stand van zaken op het gebied der televisie- en radiotechniek. Telefunken neemt een belangrijke plaats in op dit gebied en is vooral bekend geworden door de proefnemin-gen op het gebied der televisie, welke in den laatsten tijd in weten- 1 schappelrjke en vakkringen groote bewonde- ring gewekt hebben. De televisiezender van Telefunken te Berlijn is naar men weet afge- brand, doch het volgend jaar zal er een nieuwe verrijzen, welke ongetwijfeld weer verschil lende verbeteringen en nieuwe vindingen zal toonen. Televisie geen laboratoriumwerk meer, doch uit het stadium der proefnemingen gekomen en binnen het publieke domein -gebracht, dat is eigenlijk het groote resultant van Telefun- ken's arbeid. Gp een persbijeenkccist, belegd door Te.e- funken, werd ons omtrent deze ingewikkelde en moeilijke mateTie 't een en ander mede- gedeeld. Hoe moeilijk dit terrein is, kan men slechts bij benadering aangeven. Een aantal jaren geleden was het publiek nog -onder den indruk van het radio-wonder. De ontvangst van muizek en van toespraken met een radio- toestel was toen nog een merkwaardighei-d, waarvoor men de moeite over had bij iemand op een bezoek te gaan, die in he-t bezit was van een ontvangtoestel. Tegenwoordig is de radio een der meest populaire instrumenten in een ieders huiskamer geworden en wat de kwa-Liteit der ontvangst betreft, is men z66 verwemd, dat het beste nauwelijks goed ge- noeg geacht wordt. Deze mentaliteit is ook van invloed op de televisie. Men wil geen onduidelijke beelden, of beelden, waarbij de beeldvorming zichtbaar is. Neen, men wil zijn toestel inschakelen, de muziek hooren en tevens het beeld van den kunstenaar zren, rustig en scherp, zooals de bezoekers van een con-certzaal. Tal van minder geslaagde tus- schenvormen, welke het ideaal benade.rden, maar nog niet bereikten, doch die in de radio- ontwikkeling suecessievelijk door het publiek zijn gekocht, blijven bij de televisie binnen het laboratorium. Had men eenige jaren geleden nog een zeer groot aantal lampen noodig bg ©en televisie-ontvanger, het vorig jaar had men dit reeds kunnen red-uceeren tot 39 lam pen en het nieuwe televisie-ontvangtoestel, dat Telefunken thans gebouwd heeft, bezit slechts 13 lampen. De ontvangst is volkomen rustig en wanneer men het kastje, waarin het ont- vangapparaat is gebouwd, beziet, maakt dit zoo'n eenvoudigen indruk, dat men nauwe- 'ijks onder deii indruk komt van het technisch wonder, dat hier tot stand -is gebracht. Deze televisie-ontvangers worden ook reeds in serie gebouwd, een bewijs, lengte, minder dan een decimeter, dus op de centimetergolven. Is de decimetergolf nog in onderzoek,, tot de centimetergolf is men op dit oogenblik nog niet toe. Voor deze korte g-clven worden door Telefunken speciale lampjes geconstrueerd. Belangrijk is -dit bij- voorbeeld voor de zeevaart, wanneeir een De negus geeft den moed nog niet op. (Het is overigens bewonderenswaardig welke bergen werk de keizer op het oogenblik weet te verzetten. Twinti-g uur per dag en meer is hij in touw. En bij dit alles bewaart hij zijn rustige, gentlemanlike houding, hoewel de vele zorgen hem diepe plooien in het gelaat dichte mist of hagelstorm den zeevaarder zou j gegroefd hebben. Ondanks het feit, dat met de beletten op de lichten van een vuurtoren td moneliikheid van een Italiaansch varen. Wanneer een zender bij het vuur- torenlicht opgesteld zou worden en met dit zou meedraaien en een schip is voorzien van een daarvoor geconstrueerd-en ontvanger, dan zou het lichteffect door den ether overge- bracht worden en telkens wanneer een straal den ontvanger trof, zou men op het schip het- zelfde effect hebben als wanneer men het vuurtorenlicht zag. Het spreekt vanzelf, dat dit nog ongekende mogelijkheden in zich bergt. W-ij denken hier- bij aan vliegvelden en ook aan de geheime draadooze telefonie. Ook de televisie-repor- tage ziet zich hier voor een groote ontwikke ling geplaatst. A1 dezs dingen zijn bij Telefunken in ge- stadig onderzoek. De Nederlandsche Siemens Maatschappij, die in ons land de hoofdver-tegenwoordiging heeft van de Telefunken deed op bovenbe- doelde persconferentie ook nog eens uitkomen, dat het onjuist is deze maatschappij niet te willen zien als een Nederlandsche maatschap pij, omd-at Siemens geen fabrieken in ons land heeft. De Nederlandsche Siemens Maatschap pij heeft in Holland meer dan 500 man perso neel, alien Hollanders en waaronder ruim 40 Delftsche ingenieurs. Er zijn 1000 handelaren, die uitsluitend of bijna uitsluitend Telefunken verkoopen en meer dan 50 van het geld, dat een apparaat kost, blijft in Nederland in den vorm van rabatten .invoerrechten en ver- looning. Een onderhoud met den Negus. Beslissende slag bij Harrar veitwacht. V/P.'B. (Kabelbrief Addis Abeba, 7 October 1935. De Jobstijd-ing, dat Adoea en de heiiige stad Aksoem in handen van de Italianen waren gevallen, ondanks krachtigen tegenstand van het noordelijke Abessrjnsche leger, werd hier op straat door groote groepen menschen be- sproken. Men zag tranen en gebalde vuisteh en met groote moeite kon men de opgewon- den bevolking er van terughouden, een aan- val op de Italiaansche legatie te doen. De rechtvaardigheid gebiedt echter mede te dee- len, dat de houding van de Abessijnsche be- dat "men het volking tegenover het Italiaansche gezant- laboratorhim-tijdperk te WnJa Zoo** y ^eel^J vvorS6^!^ ^et tbT wrkoop overge- militaire wachten, die de ieden van het ge- gaan, uitsluitend omdat men in de nabije toe- i. lr,innon tffkrVvpr komst nog teveel hoopt te kunnen verbeteren en vooral omdat men hoopt door techmsche vervolmaking de toestellen in een lagere pnjs- klasse te kunnen brengen. Dit is voorloopig nog een verschil met de radio-toestellen. Ir. Schalkwijk, die ons m- wijd-de in de technisehe geheimen van de Telefunken-constructie, deelde ons tenmmste zantschap op hun uitgangen moeten begelei- den, munten uit door een rustige gediscipli- neerde houding. Een Italiaansche attach^, waarmede Uw correspondent een kort onder houd had, gaf zulks ook zonder meer toe. Om incidenten te vermijden heeft de politie intusschen ook alle te Addis Abeba gevestig- de Italiaansche winkels en zaken gesloten. De eigenaars werden met hun familie onder poli- tie-bescherming naar het gezantschapsgebouw - Lie-oesciienniug umi un mede, dat er bij radio-ontvangst overgebracht. Opmerkelijk was daarbij, dat de rva/tm nritlPlTliPPl TlifiUWG 'QilHSTCIl IT1GC1 LC Il l.lJ,n-n.lrr. i4n tnlonr. RADIO EN TELEVISIE. Met de Nederlandsche Pers komst geen principieel nieuwe dingen meer verwachten zijn, tenzjj er natuurlijke belang rijke nieuwe uitvindingen gedaan zouden Dat wil echter niet zeggen, dat Telefunken dit iaar niets nienws brengt op het gebied der radio-toestellen. Het is thans voor het vierde i-aar dat deze ondememing superheterodyne toestellen op de markt brengt en wel met stii-gend succes, hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat alle andere fabrieken Telefunken op dit pad zijn gevolgd. Ir. Schalkwijk gaf aan de hand van een interessante serie lichtbeelden een college over d-e constructie van de lampen, lets wat te tenich is om door niet-deskundigen volkomen begrepen te worden. Hit knoopte aan zijn beschouwmgen ver schillende mededeelingen vast, welke een kijkje gaven achter de coulissen van het Telefunken-wereld-radiobedrijf. O.m. sprak hrj over de toepassing van zware zendlampen in Weenen, Munchen, Berlijn, Breslau ffli ook in den nieuw-en om-roepzender op 1875 M. koox- wijk Daar worden thans Telefunken zend lampen gebruikt met een vermogen van 300 K.W. Een initeressant terrein, wat eigenlijk nog in het eerste stadium van on-twikke-ling is, is dat der decimeter-golven bij de Telefunken. „Technisch zijn wij zoover, dat wij tele visie zo-uden kunnen invoeren. Dat dit nog niet gebeurt, is een uitvloeisel van verschil* len-de commercieele omstandigheden. Wij nieenen zoo wel het belang van de ontvan- gers ais van de ui-tzenders te dienen door dit standpunt nog eenigen tijd te blijven in-nemen. Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) 22) (Vervolg.) Antoon werd bang vooy de dikke keuken- meid. A1 had hij in het begin niet begrepen, wat eigen-lij'k haar bedoelingen waren, nu wist hij het. Als hrj zich in zijn eigen kamer- tje veilig v-oelde voor de verliefde blikken en wocrden van Mientje, dan lachte hij erom, dat zij werkelij-k scheen te denken, dat hij zich zou laten inpalmen. Een beaachtzame, kalme Hollandsche vrouw en een Boheemsch muzikant Neen, die pasten niet bij elkaar daar kon toon geen gelukkig huwelijk van komen. En een Boheemsch muzikant, dat was hij en bleef hij! Een, twee, drie, een, twee, drie Ja, als de enge'tjes in den heme] zoo'n wals konden hooren, zouden zij dan ook niet aan bet dansen ^.aan? Maar Mientje wiegde hoogstens met net hoctd heen en weer, meer maatgevoel was er niet in haar te vinden. Een muzikant en een keukenmeid! Neen, dat ging niet en Antoon ontweek haar zoo- veel hij kon. Niet altijd gelukte dit. Mientje zocht telkens weer de gelegenheid op om met Antoon over haar verlangens te spreken en op een avond, toen hij geheel in zijn spel opging, was zij heimelijk de trap opgegaan en his een dief in zijn kamertje geslopen. Het was al tamelijk duister in het vertrek en aileen het schijnsel van een straatlantaam wierp een smalle lichtstraal door de kamer. Antoon stond er midden in. Hij keerde het gezicht naar het raam en merkte pas, dat iemand achter hem naar binnen was geslopen, toen twee stevige armen om zijn hals werden gelegd. Van schrik had hij bijna zijn viool laten vallen, todh gelukte het hem die vast te bouden. Maar bijna ruw maakte hij1 zicb los uit de ougewenschte omhelzing. Wat bezielt je om mij zoo te overvallen?" riep hij boos uit. „Bijna was mijn viool ge vallen en misscthien kapot gegaan". Mientje lachte. „Des te beter, want je scbijnt je tegenwoordig om niets meer te be- kommeren, dan om dat fiedelding Antoon autwoordde niet o-p dat smalend gezegde, maar vroeg barsch: „Heeft me- vrouw mij noodig?" Piano, piano, liefste Antoon fluisterde (ie keukenmeid, blij, dat zij nu ook eens een Italiaansch woordje kon zeggen. Dat moest den muziekliefbebber tooh wel imponeeren. Och, wat pianoIk wil weten, wat dat be'teekent. Het past je niet om zoo maar in mijn kamer te sluipen en mij in mijn studxe te storen". Antoon was in alle emst boos; zou hy dan niet eens meer binnen de vier wanden van zijn kamer veilig zijn voor de aldoor sentimen- teeler wordende keukenmeid? Zij wilde alweer haar armen om zijn hals slaan, maar nu kon hij haar ontwij-ken. „Juf- frouw Mientje, mevrouw roept u! Laat me- vrouw niet wachten, anders ga ik naar haar toe en vertel, wat u gedaan hebt". Nu liet zij het hoofd zakken en ging met loome schreden naar de deur. Daar draaide zij zich nog eens om en zei: ,,Dat iemand die zoo -kan spelen, ge-en hart bezit, zou ik nooit geloofd hebben. Maar nu weet ik het De aeur ging toe en Antoon was weer ai leen. -Diep ademde hij, als iemand, die aan een groot gevaar ontsnapt is en eerst moest. hij een beetje tot bedaren komen, nu hij zich veilig wist. „Brutaal schepsel!" bromde hij. Maar dan drukte hij weer de viool aan zijn kin. Een twee, drie, een, twee, drie Van dien dag af bleef Mientje tegenover Abessijnsche bevolking, ondanks de teleur- stelling over de eerste nederlagen van het leger, geen- enkel protest tegen de Italianen liet hooren. Men had het kennelijk te druk met andere dingen, want de oorlog heeft alle handen in den weer gebracht. De vrouwen houden zich ijverig bezi-g met de vervaardi- ging van verbandstoffen. Uw correspondent heeft het genoegen mogen smaken ook de jongste dochter van keizer Haile Selassie bij dezen Sameritanenarbeid gade te slaan. Te- midden van een aantal kwalijk riekende vrou wen uit het volk verriehtte zij haar werk in een van de zalen van het hospitaal met veel toewijding. In dit hospitaal heerscht overi gens op het oogenblik een koortsachti-ge be- drijvigheid. Niet aileen, dat alle soldaten, die uit Addis Abeba naar het front vertrekken op bevel van den keizer ingeent moeten wor den, welk werk door Amerikaansche artsen wordt verrich-t, doch ook de malaria, die in Abessinie veelvuldi-g voorkomt, maakt op het oogenblik veel slachtoffers, waaronder ook mijn oollega Wilfred Barber, van de Chicago Tribune en de Daily Herald, die Zaterdag aan een aanval van malaria is overleden. Bij zijn begrafenis had een kleine, doch indrukwek- kende plechtigheid plaats, waaraan alle te Ad dis Abeba vertoevende buitenlandsche corres- pondenten deelnamen. Vele hartelijke woor- De"^ golven li-ggende tusschen 10 en 100 M. den werden door zijn collega's, die ondanks de noemen wij korte golven en die -tusschen 1 en concurrence op de jacht naar primeurs 10 M ultra-korte golven. Met de tegenwoor- dige ontvangtoestellen kan men deze golven normaal opvangen. Thans werkt men echter ook -op golven onder 1 M., de z.g. decimete o-olven en het is niet onmogelijk, dat men m de toekomst ook zal gaan zend-en op een golf- hier een zeer prettige gemeenschap vormen, ge- sproken. Ook de negus liet zich hij deze plech tigheid vertegenwoordigen, welke geste door de buitenlandsche joumalisten, die weten hoe- veel dingen de keizer op het oogenblik aan het hoofd heeft, zeer op prijs gesteld werd. mogelijkheid van een Italiaansch bombarde- ment van Addis Abeba, waarbij de vliegers van den duce in de eerste plaats natuurlrjk het keizerlijk paleis ais doel voor hun bom- men zouden kiezen, rekening moet worden gehou-den, denkt de keizer er niet over zijn won-ing te verlaten. Eerst als zijn aanwezig- heid aan het front gewenscht wordt, zal hij zich daarheen begeven. Uw correspondent had, nadat de val van Adoea hier bekend was geworden, de gelegen heid eenige woorden met den negus te wisse- len. Hoewel het verlies van Adoea en vooral van de heiiige stad Aksoem hem zeer ter harte ging, had hij nog geenszins de hoop ver- loren. „De houding van mijn troepen is voor- treffelijk geweest", verklaarde de keizer, „mijn verwachtingen dienaangaande zijn verre overtroffen". Verder was de keizer de mee ning toegedaan, dat het terrein van den strijd zich thans naar de om-geving van den spoor- weg van Dziboeti naar Addis Abeba zou ver- plaatsen. Hij sprak de hoop uit, dat zijn troe pen door de geleden nederlaag zouden kunnen herstellen. Ook op het zuidelij-k front zullen de Abessijnen thans verwoed tegenstand bie- den. 150.000 Ethiopische soldaten zijn op het oogenblik in de omgeving van Djidjiga ge- concentreerd. De Abessijnsche generaal Ne- siboe heeft zijn hoofdkwartier ook in de om geving van 1 aatstgenoemde stad opgeslagen. In D-iridawa heeft men den oorlogstoestand afgekondigd. De bevolking werd daarvan door bodes, die van huis tot huis gingen, op de hoogte gebracht. Een koerier, die uit deze stad te Addis Abeba aankwam, wist te ver- tellen, dat de bevolking bij het aanhooren van deze afkondiging in een paniekachtige schrik geraakte, daar men er uit op maakte, dat de Italiaansche vliegtu-igen thans elk oogenblik boven de stad konden verschijnen. Harrar, de operatiebasis van de Abessijnen in het zuid-oosten biedt op het oogenblik een wonderlijken aanblik: Ethiopiers uit alle dee len van het omliggende land stroomen te voet, of op m-udldieren naar de stad. Over den schouder dragen zij geweren, die volkomen uit den tijd zijn. Den roep van keizer Haile Se lassie gehoorzamend, spoeden zij zich naar de verzam-elplaatsen. Men vreest, dat de mili taire voorbereidingen in Harrar niet lang voor de Italianen verborgen kunnen blijven. Men rekent dan ook ieder oogenblik op luchtaan- vallen. Bovend-ien gelooft men, dat Harrar al zeer spoedig het aanvalsdoel van de Ita liaansche tanks zal wbrden. Zeker is intus schen, dat Harrar het centrum van de beslis sende' slag aan het zuidoost-front zal worden, en in de Abessijnsche hoofdstad vertrouwt men er op, dat de troepen in dezen hoek van het land meer weerstand zullen bieden dan bij Adoea. ANDRe LATEIDLADE. (Naxiruk verboden.) De eerste slag is gewonnen! Met het zegevierende leger in de gevallen stad, (Per Koerier tot Asmara, verder telegrafisch.) ADOEA, 7 Oct. 1935 (VPB.) Adoea is ge vallen! De eerste slag is gewonnen! Onbe- schrijfelijk is de geestdrift van de troepen. die eindelijk „den smaad van Adoea", zooals ieder een hier het noemt, hebben ua-tgewischt door -dit wapenfei-t, waarvan men het belang niet mio-et onderschatten. Naast de strategische waarde van dit -plaatsje want het is ten slotte weinig meer dan een onoogelrjk nest staat de moreele waarde, die veel hooger is. Mussolini heeft uitstekend de kunst verstaan, om te werken op zucht naar vergelding. die op den bod-em van het hart van elk-en Italiaan sluimer-t. De venovering van Adoea moest het uitgangspunt zijn van dezen veldtocht. Nu 1896 (toen generaal Beratieri -hier verslagen werd) in de schadUw is gesteld door 1935, hebben de I-talianen hun eerste troef in handen. De modeme bevvapening zegeviert. De Italiaan is een goe-d soldaat, en Mus solini heeft er voor gezorgd, dat hij ook goed gewapend is. Deze lenige, gebruinde kerels, in de kracht van hun leven, gaan onbevreesd den strijd tegemoet. Onder de kreten van ,,Ewiva Italia!" en „Ewiva il Duce!" bezet- ten zij hun stellingen en stormen zij op den vijand in. Wanneer men zich hier bevindt, on der het gedonder der kanonnen, he-t geknetter van de mitrailleurs, het geronk van de vlieg- machines, onderbroken door het doffe gedreun van de bommen, waarmede de vliegers den vijan-d hestoken laat men zich medesleepen. De opwinding, die van deze militaire operatdes op groote sehaal uitgaat, is nog heel iets an ders dan het bijwonen van manoeuvres in het vaderlan-d die dat hem koel en ernstig. Kort na die scfene ver- telde zh hem, dat zij zich waarschynlijk ver- loven zou met iemand in Delft, met wien zg al sedert haar kinderjaren bevriend was ge weest. H;j was een zeer weigestelde winke- lier. Dat zei zij aileen om Antoon te ergeren en hem te toonen, dat er anderen waren haar wel begeerden, maar er was van heele praatje niets waar. Toch had het geen succes, want Antoon antwoordde, dat een Delftsche winkelier uit stekend bij haar paste. Lachend ging hij voort: „In het huwelijk moeten twee personen met elkaar overeenkomen. Kijk eens aan, juffrouw Mientje, als ik zou trouwen, dan moest het met zoo'n pittig, levendig schepsel- tje zijn, dat bij mij past. Dan wordt het een eoht vroolijk huwelijk, zoo iets als een Ween- sche wals. Maar om de waarheid te zeggen, denk ik niet aan een huwelijk, daarvoor heb ik den tijd voorbij laten gaanHij streek in gedachten over zijn voorhoofd tijd, toen ik Bohemen verliet To-enter- was daar een jong, knap meisje Die kon dansen; Beter vlugger dan welk ander meisje ook. Ik beminde haar en wij beloofden elkaar trouw te blijven, maar terwijl ik met mijn viool rond- zwierf en op de kermissen speelde heb ik haar ver-geten. Ik had geen geld willen overleggen om daarmede een eigen haard te stichten... Antoon s-prak eigenlijk zonder er aan te denken, dat Mientje bij hem in de keuken zat. Och, dat mooie, vroolrjke meisje was natuurlvjk al lang getrouwd! Hij kon toch met ver wachten, dat zij hem a! die jaren trouw zou M-aar van dat oogenblik af liet haar beeld hem niet meer los. Waar hij stond of ging, meende hij haar naast zich te zien. Aldoor meer sprak hij erover om naar zijn vaderland terug te keeren en eindelijk ging hij naar me'"ouw en vertelde haar, dat hij het niet langer kon uithouden. Het heimwee had hem tc pakken. Josine glimlachte en zei: ,,Ja, dat komt van die aardige walsen, daardoor is je ver- langen steeds grooter geworden". Zij wilde hem niet beletten heen te gaan, maar verzocht aileen, dat hij nog een paar weken zou wach ten, tot zij een dienstmeisje in zijn plaats had aangenomen, want nu was een huisknecht toch met meer noodig. Mientje deed, alsof het haar volmaakt on- verschillig was, dat Antoon weg wilde gaan. Zij vond, -dat hij wel gek was, omdat hij niet dankbaar -haar en haar mooi spaarbankboekje aanvaar-dde. Josine was in die dagen zeer zenuwachtig. On; haar rouw mocht zij eigenlijk geen pu blieke vermakelijkhei-d bijwonen. Hier echter was het een hijzonder geval en hoewel zij nog zwaren rouw droeg, liet zij zich toch door niemand het recht ontnemen om het laatste werk van haar overleden echtgenoot te leeren kennen. Wle zou haar dat kwalijk kunnen nemen Geen noot van de partituur kende zij, slechts de prachtige recensies in de Ameri kaansche bladen had zij gelezen. Haar moetder, burgerlijk, kleingeestig vrouwtje, zei: ,,Neen, kind, dat gaat niet. Je kunt in ge-en geval naar Amsterdam gaan. Veronderstel. dat iemand van onze kennissen j-e daar zag? Wat een sohandaal zou dat geven! Een weduwe, die lang vo6r het eerste rouwjaar voorhij is, naar een operavoorstel- ling gaat!" ,3et is de laatste opera, die mijn man ge- componeerd heeft", antwoordde Josine een wVillebrands beetje bits. „Het gaat dus niet om een wille- 1 stonden. keurige voorstelling." Ja, ze ergerde zich, omdat haar moeder dit niet scheen te begrij- pen. Ook de majoor meende, dat het onmoge lijk was. „Het past niet, en daarmee is het uit!" zei hij op een toon, alsof hij een stout kind iets onbehoorlijks verbood. Nu vroeg Josine niet meer om raad, maar besloot toch haar plan door te zetten. Zij moest en zij zou gaan. Niet aileen verheugde zij zich, dat zij dan toch het laatste werk van haar man zou leeren kennen, maar zij voelde het als een plicht, er bij tegenwoordig te zijn. Reeds uikwijls had zij zich verweten, dat zij te gauw gehoor had gegeven aan de welsprekende woorden van den theateragent en zij dacht er ernstig over na, of inderdaad de woorden, die Maurits zoo kort voor zijn dood had gespro- ken, zoo moesten verklaard worden als de ge- wiekste zakenman het voorstelde. Maar al die twijfels konden niet meer baten, de eerste voorstelling van ,,Veroverd Land" was reeds aangekondigd. Toen vernam zij tot haar verbijstering, dat tegeJijk een opera in een acte van Dirk Wille- brands zou opgevoerd worden, de opera, waar aan hij in Parijs zijn eerste succes te danken had. Zou Dirk daarbij tegenwoordig zijn? Neen, in de krant stond, dat de jonge eom- ponist waarschijnlijk niet ^zou komen, daar hij door zijn positie in Parijs gebonden was. Zij behoefde dus niet bang te zijn om hem in den schouwburg te ontmoeten... Toch zou zij zich van harte verheugen, als haar achtemeef succes zou hebben. Het was toch maar heerlijk, dat die eerste mislukking niet voorgoed zrjn energie had ge- broken. Wel was die eenigszins verlamd ge weest, maar blijkbaar had hij zich weten te herstellen en nu hadden de vleugelen van zijn genie zich des te krachtiger ontplooid. Het leek haar een gunstige voorbeschikking, dat de namen van Maurits van Kempen en Dirk te samen op het programma Als zij, zooals zoo dikwijls, aileen zat te mijmeren, dacht zij aan -hetgeen toen gebeurd was, en waardoor Dirk uit Den Haag verdre- ven was. Nu meende zij bijna, dat haar man te hardvochtig jegens Dirk was geweest. Was het niet een te groote beproeving voor hem om zijn eerste werk, waarop hij al zijn hoop had gesteld, eenvoudig te verbranden? Zou hij niet het goede er uit hebben kunnen nemen om dan het minderwaardige te vernietigen (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5