ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OFFIE ...YSEKDYK GEELMERK Als de heide bloeit HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt DIE MEN B'JU HEEL LEKKER VINDT KLOOSTERBALSEM No. 9358 VRIJDAG 4 OCTOBER 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland De oorlog in Abessinie begonnen. Feuilleton veroorzaakt vurige wond AKKER'S TWEEDE BLAD Dank zij den KLOOSTERBftLSEM verdwijnt wond en huiduitslag „Geen goud zoo goed NEUZENSCHE COURANT DE KONINKUJKE HULDE AAN I)E BEMAN N INGEN DER REDDINGBOOTEN. De Koningin en Prinses Juliana hebben het volgende telegram doen zenden aan de Noord- en Zui-d-Hollandsche Redding Maatschappij te Amsterdam en aan de Zuid-Hollan-dsohe Mij. tot redding van schipbreukelingen te Rotter- dam: H. M. en H. K. H. hebben met belangstelling vele moedige en zelfopofferende pogingen ge- volgd, in de jongste stormen door de beman- ningen van verschillende reddingsstations ge- daan tot het redden van de vele door het nood- weer in gevaar verkeerd hebbende levens. Koningin en Prinses wenschen de beide red- dingmaatschappijen geluk met de successen, dooT de zeemanschap van gezagvoerders en bemanningen der reddingbooten daarbij be- haald. DE SPELA.ING-MAROHANT Orp de vragen van den heer Thijssen: 1. Is het den Minister bekend, dat een deel van de kleine minderheid der scholen, die nog niet overgingen tot het invoeren van de o.a. voor de onderwijzersopleiding voorgeschreven, vereenvoudigde spelling, van die invoering wordt weerhouden door geruchten, als zou ten departemente een wijziging der voorschriften worden voorbereid, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling-De Vries en Te Winkel? 2. Wil Zijne Excellentie mededeelen, of i-n- derdaad zoodanige wijziging der voorschriften in overweging of in voorbereiding is? heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: 1. Het in deze vraag gestedde is den on- dergeteekende niet bekend. 2. Gelijk is vermeld in de Mededeelingen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, 2de jaargang, no. 4, van 1935, bladzijde 267, heeft de ondergeteekende bij brief van 1 Juli 1935, no. 7561, afdeeling lager onderwijs, aan het algemeen hoofdbe- stuur van de federatie der werkgevensorgani- satien in het boekdrukkersbedrijf te Amster dam bericht, dat de regeering niet voornemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de sohrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onderwijs. De -tweede vraag wordt dan ook ontkennend beantwoord. ling zich wel even de oogen uit, schrijft de N. R. Crt., maar deze mededeeling past geheel in het kader van de Italiaansche politiek, die, otm sancties te ontgaan, of althans, om tegen- over de eigen bevolking den ind'ruk te wekken, door de andere mogendheden onbillijk te wor den behandeld, het voorstelt, alsof Abessinie de aanvaller is. Men zal waarsohijnlijk he't bombardement van Adoea en Adigrat moeten opvatten als een voorbereiding van de bezetting van be- paalde strategisc'he punten ,,ter zelfverdedi- ging". In ieder geval moeten blijkens het tele gram van den negus aan den Volkenbond, bij het bomibardement van Adoea reeds talrijke slachtoffers zijn gevallen. 'Blijkens een bericht uit Addis Abeba heeft ras (prins) Syoem Mangasua, de gouvemeur van West Tig re telegrafisch meegedeeld, dat het luchtbombardement van Adoea en Adi grat groote verwoestingen heeft aangericht. Er zijn veel slachtoffers en vele huizen zijn getroffen en vemield. Ras Syoem vraagt huip. In de landstreek Agame, het gebied rond Adigrat, is een veldslag begonnen De De Abessijnsche mobillsatie gelast. negus heeft het bevel tot mobilisatie van zijn volk dat, naar men weet, al eenige dagen gereed lag, thans gegeven. Er is een troepenconcentratie te DessiC, het hoofdkwartier van den kroonprins, gelast tegen 12 October. Men rekende er volgens Reuter op, dat de Italiaansche gezant gisteren nog zijn paspooTt zou krijgen en vandaag naar Dzjiboeti zou vertrekken. Men verwachtte heden Italiaan sche aanvallen op alle fronten en is bevreesd voor een luchtaanval op Addis Abeiba. De afkondiging van de mobilisatie geschied- de gisteren om 11 uur voormiddag, op het voorplein van het keizerlijk paleis in aanwe- zigheid van 3000 man troepen en onder het dreimen van de oorlogstrommels. De hofcere- moniemeester proclameerde de mobilisatie. Italie valt van drie kanten Abessinie binnen. Zonder voorafgaande oorlogsverklaring zijn de Italianen van drie kanten in het Noo-rden, Oosten, en Zuiden, Abessinie binnengedron- gen. In het Noorden is om te beginnen Adoea gebombardeerd, de plaats, waar de Italianen veertig jaar geleden him groote nederlaag hebben geleden, die zij met dezen veldtocht hopen te wreken. Behalve Adoea is ook Adi grat ten Oosten van Adoea gebambardeerd. In het Oosten, aan de grens van Fransch So- maliland staan de Italianen eveneens op Abes- sijnsch gebied, doch daar schijnt nog niet ge- vochten te zijn. Wel zijn er gevechten gaande in de provincie Ogaden, in het Zuiden van Abessinie, waar de troepen uit Italiaansch Somaliland, die onder bevel van generaal Gra- ziana staan, zich op Abessijnschen grond be- vinden. Van een en ander heeft de negus het secre- tarioat van den Volkenibond kennis gegeven. Doch niet alleen van den negus kreeg de Vol kenibond bericht, ook van Italiaansche zijde ontving men te Genfeve een mededeeling. Deze luidde, dat, gezien de mobOisatie in Abessinie, Italie genoodzaakt is geweest zijn opperbevel- hebber te gelasten alle maatregelen van zelf- veidediging te nemen tegen een mogelijken aanval. Deze maatregelen kunnen de bezetting van bepaalde strategische punten omvatten. Men wrijft bij het lezen van zoo'n meedee- Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verbodesn.) Vervolg. 20) „Wat zeg je daarvan, Margo Daar staat in die krant een bijna niet te gelooven be richt... Mijn kleine opera zou eerst in Am sterdam, zooals ook in Parijs is geschied, tegelijk opgevoerd worden met den Paljas van Leoncavallo. Nu is er een verandering in het programma gemaakt. „Margo" wordt opgevoerd tegelijk met ,,Veroverd Land" van Maurits van Kempen, waarvan de premiere eerst op eenige dagen later was vastgesteld. Is dat niet prachtig?" Hij zwaaide overmoedig met de krant. „Ik ben werkelijk duizelig van vreugde! Luister, MargoHij kon zjjn woorden niet gauw genoeg vinden„Luis- ter, in deze krant staat, dat de directie van de Opera vond, dat die twee opera's, de een in e6n acte, de andere in twee, bijzonder goed voor een opvoering passen, juist zooals Caval ier) a Rusticana en de PaljasHet laatste werk van Maurits van Kempen en mijn eer- ste Zrjn stem sloeg over van vreugde en geluk. ,,Ik feliciteer je, Dirk", zei Margo harte- lrjk, hoewel het haar pijn deed, dat hij zoo blij kon zijn op het oogenblik, dat hij van haar afscheid ging nemen. Dat bewees haar, dat zij gelijk had gehad om geen weerzien te willen. „Instappen!" De conducteur liep langs de wagons. Het bombardement van Adoea. De correspondent van de United Press bij de Italiaansche troepen meldt, dat de Italiaan sche opmarsch nu op verschillende, ver uit- een gelegen plaatsen begonnen is, maar alle troepenbewegingen zijn concentrisch op Adoea gerich-t. Te half zeven 's morgens is het eer- ste eskader Italiaansche vliegtuigen boven Adoea verschenen. De beide zonen van Mus solini en zgn schoonzoon Oiano bestuurden elk een vliegtuig. 15 groote vliegtuigen van het Caproni-type zijn uit een luchthaven ver- trokken. De eerste machine-afdeelingen ver- trokken uit Marel. Generaal de Bono heeft zijn hoofdkwartier van Asmara naar de grens verplaatst. De opmarsch der Italianen in het Oosten. Naar de speciale correspondent van de Ti mes uit Addis-Abeba meldt, is het gerucht dat sedert 2 dagen de Oostelijke Abessijnsche grens in de nabijheid van Assab door Ita liaansche troepen is overschreden, door de Abessijnsche regeering bevestigd door een telegram van den consul te Dizijboeti, dat Wbensdag te Addis Abeba is on'tvangen. Door middel van twee van elkaar onafhan- kelijke bronnen, waaronder een Fransche, heeft men geconstateerd, dat de grens ten O. van den berg Moessali, de vorige week is over schreden. De Italianen zijn met behulp van lorries en tankwagens ijlings voortgerukt over een van de 6 wegeh, die van Assab naar het binnenland voeren en hebben zonder eenigen tegenstand te ontmoeten op heuvels, ongeveer 56 mijl van de zee gelegen, een goede vooruit- geschoven basis voor vliegtuigen ingenomen. Toen de Fransche autoriteilen hiervan ken nis hadden genomen, hebben zij een detache- ment inlandsche troepen naar hun Noordgrens gezonden. Tusschen hun linie en de Zuidelijke hellingen van de bergen is over een afstand van 63 mijl sleohts ruimte voor een pad. Men is van oordeel, dat de Italianen al een pad hebben gemaakt om overlangs de nieuwge- vormde basis van het noodige te voorzien. De basis zou bestaan uit een groot aantal askari's (inlandsche troepen) met eenige blanke offi- cieren, tanks, vliegtuigen van het laatste ko- loniale type en enkele van de nieuwe Savoia 81, die dit jaar reeds eerder uit Rome zijn besteld. Tusschen deze post en Assab schijnen 60 duizend manschappen te liggen, maar in ver- Nu nam Dirk Margo in zijn armen. „Vaar- wel, lief zangvogeltje, veel geluk in de toe- komst en innigen dank voor al de sympathie mij bewezen."' Nogmaals werd er instappen geroepen. Dirk sprong in de coupe, sloot het portier, maar trok het raampje omlaag. Hij leunde naar buiten en riep: ,,0, Margo, dat bericht heeft mij heelemaal verbijsterdHoe gelukkig voel ik mjj!" Margo lachte krampachtighij lachte immers ook! De trein zette zich in beweging; nog een laatste handdruk. een laatst vaarwel. Dan draaiden de wielen sneller en sneller. Margo bleef staan wuiven met haar zak- doekje, Dirk met een krant. Voor haar oogen kwam een nevel, maar zij bleef glimlachen. Slank, gracieus stond zij daar en keek den trein na, waarvan de laatste wagon in een rookwolk verdween. De lippen stijf op elkaar geklemd, ging zij naar den uitgang. Zij voelde zich ontzettend arm en verlatenals een bedelares. Dirk Willebrands was weggegaan uit haar leven... nooit zou zij hem weerzien Maar opeens kwam er een gedachte in haar op. Was zij arm? Had zij niet den eersten stoot gegeven tot het componeeren van zijn opera. Droeg die niet haar naamWas dat werk om zoo te zeggen, ook niet een beetje van haar Van hem en van haar! Trotsch hief zij het hoofd op en een warme glans kwam in haar oogen, zooeven nog ver- duisterd door tranen. Zij, Margo Girardin, was rijk, schatrijk! Nooit zou zij Dirk, den slanken, knappen kapelmeester van Bon Plaisir vergeten. Zoo- lang zijn werk bleef bestaan, zoolang de opera werd opgevoerd, waaraan zij toch ook een aandeel had En ,,Marrgo" zou op het repertoire blijven, zou opgevoerd worden, zou hen beiden over- leven band met de waterschaafschte in dit land, is -( het onwaarschijnlijk dat meer dan een vierde j deel op deze nieuwe basis kan worden ge- installeerd. Aangezien de Abessijnsche troepen-cencen- I tratie in het sultanaat Aoessa nog pas begon- i nen is, kan deze basis den spoorweg tusschen Diredawa en Harar bedreigen, zonder zelf ge vaar te loopen. Men vreest hier in het bijzon der voor de Hulhulbrug tusschen Diredawa en Fransch-Somaliland, die tot dusver slecht is verdedigd. Opwinding te Addis Abeba. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt heeft de anti-Ttaliaansche opwinding aldaar het kook- punt bereikt. Toen de keizer gisterochtend op het balkon van zijn paleis verscheen, werd hij door een geweldige menigte begroet met een ontzaglijk geroep, waarbij duizenden met de- gens of revolver zwaaiden. Men verzekert te Addis Abeba, doch dat zal wel zrjn om den moed er in te houden, dat de Italianen, die in de landstreek Agame tusschen Adoea en Adi grat vooruit rukten, een nederlaag zouden hebben geleden. De indruk te Geneve. In Volkenibondskringen te Geneve be- schouwt men het begin van de militaire ope- raties in grooten strjl, welke sedert eenigen tijd werden verwachti als zeer ernstig. Abessijnsche militaire maatregelen. In het gebied van Halrar worden groote troepenmassa's men spreekt van 50.000 man geconcentreerd. Op den Straatweg van Zeila naar Dzjidzjiga passeeren groote wapen- en munitietransparten per vrachtauto. Dit oorlogsmateriaal zou, naar beweerd wordt, van Engelsche en Tsjeehoslowaaksche afkomst zijn. De Italiaansche consuls. De Italiaansohe consul te Debra Marcos is er, naar Reuter meldt, in geslaagd den Nijl over te steken; hij wordt einde dezer week te Addis Abeba verwacht. Ook de Italiaansche consul te Dessie wordt binnenkort daar verwacht. Van den Italiaan- schen consul te Magalo heeft men nog niets gehoord. De bevvaking van den spoorweg. De Fransche troepenafdeeling, welke be- stemd is voor Diredawa is te Dzjiboeti aan land gegaan. lOnider bevel van een Zwitsersch officier zijn 1000 man Abessrjnsche troei>en ui't Addis Abeba vortrokken ter bescherming van de spoarwegbrug bij Ada Oedsje. Deze troepen hebben vliegtuigafweergeschut bij zich, dat afkomstig is uit de Zwitsersche fabriek Oerlikon, De plannen voor den opmarsch naar Adoea. En de heilige stad Aktoem. De speciale correspondent van de Temps te Asmara, Paul Gentizon, bericht aan zijn blad, dat het Italiaansche legercorps is samenge- steld uit geregelde troepen, zwarthemden en inlandsche troepen. Dit systeem laat een zeer groote soepelheid toe. Men heeft er van afge- zien de inlandsche troepen vooruit te zenden, omdat deze veel sneller marcheeren dan de blanke troepen, hetgeen zou kunnen voeren tot een verbreken van de verbindingen. Het is niet waarsohijnlijk, dat de Italiaan sche troepen onmiddellijk Adoea kunnen in- nemen, omstreeks 50.000 man Ethiopiers moe ten rondom de stad liggen. Verder verheffen zich 20 K.M. van Adoea de hoogste obelisken der wereld, nl. die van Aktoem, waar de eerste koningen van Ethiopie begraven liggen. De Ethiopiers beschouwen deze als heilig en zul- Jen ze zeker niet zonder strijd afstaan. Van de rivier Mareb af bestaan geen wegen meer en de Italianen moeten langs de kara- vaanpaden oprukken door het geaccidenteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilo meter. Iedere compagnie beschikt over een aantal auto's, die 800 kilo kunnen vervoeren. Deze wagens zijn eigenlijk gemaakt voor de Alpen, doch voldoen hier obk zeer goed. Maar vele muilezels zullen munitie en eet- waren aanvoeren. Iedere man draagt twee liter water mee en elke compagnie beschikt over tal van ezels met waterzakken van vijf- tig liter. Specialisten zullen waterputten en bronnen onderzoeken en borden zetten, waar het drinkbaar is. Eindelijk wordt elke divisie Zegepralend, als een jonge vorstin, kwam zij thuis. I Zoolang Dirk het witte zakdoekje zag wuiven, was hij aan het portierraampje blij ven staan. Nu hij het niet meer kon onder- scheiden, zette hii zich neer op zijn plaats. Peinzend hield hij de krant in de hand, maar nu dacht hij niet aan het bericht, dat hem zoo verbijsterd had, slechts aan Margo dacht hij. Nog steeds meende hij haar slanke gestalte tezien, gehuld in het donkerblauwe fluweelen mantelpak, terwijl zij hem bij het wegrijden van den trein toelachte. Opeens leek het hem, dat onder dat lachje tranen zich verborgen. Had hij niet duidelijk gezien, hoe haar roode lippen trilden? Margo, arme, lieve, kleine Margo! Dat laChje, het werd haar door haar zelf- beheersching op de lippen gelegd en in zijn egoistische blijdschap over het bericht in de krant, had hij er niet op-gelet, dat Margo tot het laatste oogenblik toe zich moeite had gegeven om hem een vroolijk gezicht te too- nen. Opeens begreep hij de heldhaftigheid, die woonde in het gemoed van de kleine tooneelspeelster. En tegelijk begreep hij, dat dit schijnbaar zoo kalme lachje bij het af scheid slechts het einde was van een heele reeks van zelfverloocheningen. Nu begreep hij allesDat zij hem had gevraagd, niet meer over trouwen te spreken, haar niet weer te zien ZelfverloocheningzeJfbeheersching! Ja, er was een edele kern in dat wufte tooneelmeisje, in de dochter van den kroeg- baas op Montmartre. Meer dan in menige j hertogin of adellijke dame.- Dirk bleef nadenk-enEigenlijk had hij Margo niet bemind, ten minste niet met de echte liefde van het hart. Haar elegant fi- i guurtje kon hem bekoren, maar raakte zijn j innerlijke wezen niet. Als hij in een senti- menteel bud of een opwelling van dankbaar heid haar in het oor fluisterde: „Ik bemin vergezeld door vele autocars die voor de Al pen gebouwd werden. Iedere generaal hoopt dat zijn troepen het eerst Adoea zullen binnen- rukken. Hoe zal de expeditie verder verloopen? Een Italiaansche kapitein, die op de hoogte kan i zijn schrijft in Paris Midie dat zij met lucht- bombardementen zal beginnen. Iedere piloot krijgt een revolver mee om zich te kunnen verdedigen als hij genoodzaakt is achter het Abessijnsche front te landen. De Abessiniers zouden de gewoonte hebben de krijgsgevan- genen te mishandelen. De tanks moeten ver der verwarring stichten. Addis Abeba in staat ven verweer. Volgens de laatste berichten uit Addis Abeba, marcheeren de Italiaansche troepen op in de vlakte, nabij den berg Moessali, zonder van de Abessijnsche strijdmacht tegenstand te ontmoeten. De laatste is opgesteld aan den voet van de bergen van Wollo. Ook weet men uit de Abessijnsche hoofdstad te melden, dat 40 Italiaansche vliegtuigen deelgenomen heb ben aan de operaties van Donderdag en men verwacht, dat de Italianen heden op alle fron ten een aanval zullen beginnen. Ook is men bevreesd voor luchtaanvallen op Addis Abeba. Men heeft reeds op het Ras Makonnenplein al daar twee luchtafweerkanonnen opgesteld. Vier andere stukken afweergeschut zijn ge- plaatst aan het station en elders. Het betre- den van het station is op het oogenblik ver- boden, daar men de aankomst verwacht van gebergte-artillerie. Ook schenen Donderdagmiddag gevechten in Noord-TigrC nog in hevige mate aan den gang te zijn. De Abessijnen beweren, dat de Italia nen zich aldaar terugtrekken, onder dekking van hun vliegtuigen. DE KWESTIE DER SANCTIES. Geen verzet tegen economisehe sancties. De Fransche premier Laval heeft Woens- dag opnieuw een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassadeur Cerutti. Een officieel communique over het bespro- kene is niet verstrekt, doch uit goede bron wordt vemomen, dat Cerutti tegenover den Franschen premier de verzekering der Ita liaansche regeering heeft herhaald, dat zij in geen val het initiatief zal nemen voor een offensief in Europa. Italie zal zijn expeditie tegen Abessinie doorzetten, doch wat het MMdellandsohe Zee- gebied betreft is het voornemens, zich strikt defensief te gedragen en niets te ondememen, indien de sancties, welke eventueel zullen worden toegepast, van economis-ohen en finan- cieelen aard blijven. lOverigens is Woensdag te Geneve opnieuw over het vraagstuk der sancties van gedach- ten gewisseld, met name tusschen Frankrijk en Engeland. Men kwam overeen, dat zij geleidelijk toe gepast zullen worden, of-schoon geenerlei be- sluit is genomen aangaande den tijd, die voor elke etappe zal gelden. Algemeen is men van oordeel, dat begonnen zou kunnen -worden met het weigeren van credieten aan Italie. Vervolgens zou men kun nen overgaan tot de uitvaardiging van een venbod tot levering aan Italie van grondstof- fen, speciaal van mineralen voor de oorlogs- industrieen. Het probleem is echter nog niet geheel opgelost. Ge moet er niet ann krabben, zeide men mij, als ik hlaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk ieukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo gr°ot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin- derde het jeukerige geuoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag uermin- derde en verdween en ook de wond genas geheel" i fi/. te D. H. OKIGINEEL TER INZAOt (Ingez. Med.) Onovertroffen bij brand en sny wonden Ook ongeevenaard als wrijfniiddel bU Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62»/z ct- en f 104 (Ingez. Med.) Er is alle reden te gelooven, dat Mussolini in kennis is gesteld van de procedure, welke men beoogt te volgep hetgeen de waarde der hemieuwde verzekerlngen van den ambassa deur nog vergroot. Daar anderzijds sancties, om collectief te worden toegepast, de een- stemmige goedkeuring van den Vol-kenbonds- raad vereischen en Frankrijk zijn bemidde- lingsactie wenscht voort te zetten, schijnt het, dat het voor het geval het tot sancties komt vrij langen tijd zal duren, alvorens deze een zeer scherp karakter zullen aannemen. Derhalve schijnt het gevaar voor compli cacies in de Middellandsche Zee geweken te zijn. Resumeerend komt men tot de conclusie, dat de pogingen van Frankrijk, Engeland en Italie met elkaar in cvereenstemming zijn en beoogen het Oost-Afrikaansche conflict te lo- caliseeren. Opheffing embargo voor Ethiopie als eerste maatregel? Te.Londen neemt men volgens Havas alge meen aan, dat de .maatregelen van pressie om vijandelijkheden te bekorten" moeten wor den vooraf gegaan door een opheffing van het embargo op wapenleveringen aan Ethiopie, zander dat men zich overigens verheelt dat dit besluit in staat is incidenten te verwekken in de Roode Zee tusschen koopvaardijschepen en de Italiaansche zeemacht. -Het schijnt dat de opheffing van het em bargo voor Ethiopie door de Engelsche regee ring zal geschieden zoodra de vijandelijkheden worden geopend. Dit zou een der maatregelen zijn waartoe Baldwin eventueel gemachtigd werd. Wat de sane-ties betreft, blijft men volgens Havas te Londen van meening, dat alleen economisehe kunnen worden overwogen. Met v-oldoening heeft men dan ook geconstateerd, dat Mussolini in zijn rede -het vooruitzioht er op kalm heeft opgenomen. Men meent te Londen verder dat de maat regelen van pressie tot bekorting van de vijan delijkheden geleidelijk moeten zijn en dat men mag hopen dat als er vijandelijkheden uit- breken, deeerste maatregelen voldoende zullen zijn. Wat aangaat een volledige verbreking van de commercieele en financieele betrekkingen, voorzien in artikel 16 alinea 1, is men van cordeel dat deze moet worden voorafgegaan door het plegen van overleg en door bestu- deering tusschen de betrokken mogendheden wegens den ernstigen terugslag welken een staking van de han-delsibetrekkingen met Ita lie voor haar ecanomisch leven zou hebben. je", dan was bij dat teedere woord nooit zijn hart cpengegaan. Dat bleef gesloten, want ondankt alles woonde daarin alleen het beeld der blonde Josine. Eigenzinnigheid en trots hadden geprobeerd, dat beeld met een grau- wen sluier te omhullen, maar het was tever- S'eefs- Verier en verder reed de trein. door het lan use bap, dat er buiten Parijs zoo ccht win- teraehtig uitzag. In geheel Frankrijk werd geklaagd over den buitengewoon strengen winter Ook dien nacht was er weer sneeuw o-evallcn en de huizen, waar men voorbij reel, warer; met een witte vacht bedekt, boomer, en struiken bogen bun takken onder den last. Het kwam In Dirk op, dat het in Neder- land wel erger zou zijnVerleden jaar had hij met Josine schaatsen gereden en -achter het huis in het tuintje hadden zij samen een sneeuwpop gemaakt Nu wr.ren zijn gedachten weer geheel bij Josine. Margo was vergeten, was als ver- dwenen in de rookwolk, die het perron vsr- doezel-de bij het wegrijden van den trein. En van Josine kwamen zijn gedachten weer terug op net heugelijke nieuws, dat hij in de krant gelezen had. Om zijn lippen speelde een lachje van heimelijken trots. Buiten hem bevond zich in de coupe slechts een oudere heer, die in den anderen hoek zich een plaats had gekozen. Hij rookte de eene sigaret na de andere en las met zi-chtbare belangstelling in een krant. Dirk keek er tersluiks naar en merkte, dat het dezelfde krant was en het scheen, dat de vreemde ook hetzelfde bericht aan het lezen was, dat voor Dirk van zoo'n groot gewich-t bleek te zijn. Zelf nam hij zijn krant weer ter hand en ja, het was zoo, de oude heer las de tijding, dat overmorgen de twee opera's op eCn avond zouden worden opgevoerd. Dat was een aange name verrassing voor Dirk. Met bijna kinderachtige fierheid dacht hij er aan, dat de vreemde zeker niet kon ver- moeden, dat de componist van „Margo", met hem in dezelfde coupC zat Dan las hij nog eens na, wat hij tevoren maai vluchtig doorloopen had. Er lag een warme glans op zrjn gelaat, toen hij het blad weer toevouwde. Het was toch een prachtig idee van de Amsterdamsche Opera om het laatste werk van Maurits van Kempen o-p te voeren tegelijk met zijn eerste- ling. Andere schouwburgen zouden evenzoo doen en zoo zou telkens zijn naam met dien van zijn leermeester op 't programma staan... Maurits van Kempen, de beroemde componist, en hij, de beginnende O, dat idee zou hem kracht geven, reuzen- kracbt om zijn loopbaan te vervolgen! Ket was Dirk te moede, alsof hij het moest uitjubelenmaar neen, hij kon zich toch niet zoo bespottelijk aanstellenen dan tegenover een vreemdeWeer verdiepte hij zich in het artikel, las met een duizeldng van vreugde, dat de toonaangevende kunste- naars in Amsterdam het plan om de twee opera's op Cen avond op te voeren, rijpelijk overwogen hadden. Vooral was het beslissend geweest, dat -beide werken een soort van ge- lijkenb. vertoonden in de behandeling der klankcombinaties. Dat was zelfs opvallend. Maar toen het bekend werd, dat Dirk Wille brands eenige jaren bij professor van Kempen ge3tudeerd had, verwonderde men er zich niet meer over. Het scheen, dat de leerling de erfenis van zijn meester aanvaard had. De erfenis van zijn me-ester? Dirk kon dien zin, hoewel voor hem vleiend, niet geheel begrijpen. Wat hij kende van de werken van zijn vroegeren leermeester en behalve het laatste, kende hij ze alien was zoo geheel verschillend van hetgeen hij zelf gecomponeerd had. Misschien week ,,Ver- overd Land" af van de wijze, waarop de andere opera's van van Kempen geschreven waren, misschien had de bejaarde componist met zrjn laatste werk iets nieuws willen wrochtenMisschien (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5