GEWELDIGE PRIJS VERLAGING k Quaker Havermout Binnenland Buitenland DE MELKSTEUN WORDT VERLAAGD. TERNEUZEN, 30 SEPTEMBER 1935. ten is, mogo de anpartijdige historicus uitma- ken, wie gelijk heeft fejiad. Hisschien zou hij tot de conclnsif komhn, dat geen van beiden heelemaal icngelijk had. Gaarne heeft spr. nota genomen van Minis ter Colijn's verklaring, dat hij niets grievends heeft bedoeld met d'e regeeringsverklaring van 23 Juli. Zoo wordt spr. het vergeten ge- makkelijker gemaakt. Men heeft heel wait gezocht achter wat spr. heeft gezegd, dat als Minister Oolijn zijn rede van Dinsdag op 23 Juli had gehouden, een conflict zou zjjn voorkomen. Maar spr. heeft dit gezegd vooral, omdat in de rede van Dins dag geen vraag aan de r.k.-fractie voorkwam. Er is gezegd, dat spr. zoo is opgetreden, omdat hij zelf graag minister wilde worden. U, mijnheer de voorzitter en Minister Colijn weten wel dat diit niet juist is. Er is gezegd, dat spr. geen vrede, maar een wapenstilstand heeft gesloten. Onze vaderlandsche historie kent een bestand van twaalf jaar. Het kabi- net zal dien, voor een regeering Methusalem- achtigen leeftijd waarschijnlijk niet bereiken. Men heeft gevraagd wie in den strijd over- winnaar is geweest. Guizot heeft gezegd: De regeering is overwinnaar, als zij er in slaagt den vrede te herstellen. In 's lands belang wenscht spr. het kabinet zulk een overwinning toe. De heer Albarda (s.d.) citeert wat de heer Aalberse heeft gezegd in Juli, n.l. dat zijn fractie aan het kabinet-Colijn haar vertrou- wen niet kon schenken. Nu heeft de heer Aal berse zajn rede geeindigd met een ,,Lang zal het kabinet lev en!" De iheer Aalberse zei, dat de r.k. met de s.d. alleen willen regeeren, als een derde partij wil meedoen. Maar dan ligt de beslis- sing dus bij een derde. Mogen de kathiolieken zelven niet vergeten wat de heer Aalberse zeide, n.l., dat dit geen wet is van Meden en Perzen De heer Schouten zei, dat de anti-rev. en de soc.-dem. niet kunnen samenwerken. Wij willen niet met de anti-revolutionairen samen werken zoolang zij niet de eischen van dezen tijd verstaan en zoolang zij zich niet losmaken van de politiek van het kabinet-Colijn. Maar laat de heer Schouten, zeggende, dat samen- werking tusschen anti-rev. en soc.-dem. uit- gesloten is, zich niet te veel leiden door de Rotterdamsehe sfeer? Laat hij die sfeer niet ten onrechte gelden voor het geheele land? De heer Schouten zei, dat een samenwer- king tusschen roomsch-katholieken en soc.- dem. niet in 's lands belang ware, zooals hij dit ziet. Hiij geeft de voorkeur aan de oude coalitie. Maar bij elke verkiezing krijgt die minder stemimen. En de heer Aalberse wil geen kabinet, dat afhankelijk is van de buik- pijn van een Kamerlid. De kathiolieken moe- ten beslissen of zij verder zullen regeeren met de liberalen dan wel met de soc.-dem. Bij elkaar hooren de roomsch-katholieke en de soc.-dem. anbeiders. De heer Joekes heeft niet aan de conferen ce na de opdraeht aan den heer Aalberse wil len deelnemen. Dit blijft een kwade post in het boek der vrijz.-dem. Want hij had moeten bedenken, dat elk regeeringsprogram van meer dan een partij een oompromis moet zijn. Er moeten openbare werken ondernomen worden. Toen de Zweedsche regeering daar- toe had besloten, kreeg zij in enkele uren een 21/2 pet. leening volteekend, niet beneden pari. Hoe vaak hebben de bladen hier niet geschre- ven, dat het mis ging in de Vereenigde Sta- ten, vanwege de vele openbare werken daar. Oak daar is een grooite 2% pets, leening er- voor geslaagd. Zoo iets kan de regeering hier dan toch ook doen, al zal de rente wat hoo- ger moeten zijn. Wij hebben reeds lang een verhooging van de successiebelasting gevraagd. Van 1933 af heeft Minister Oud dit volkomen onmogelijk en onverantwioord genoemd. Het ging toen om 5 a 6 millioen. De Minister zei, dat dit niet ging bij daiende conjunctuur. Nu stelt de regeering voor een verhooging der succes siebelasting met 6.8 millioen voor het werk- loosheidssubsidiefonds, dus voor constructieve doeleinden, waarvoor ook wij het geld wilden. Spr. waardeert den moed des Ministers om van meening te veranderen. Maar zoo is het ook gegaan met de door ons bepleiite indus- triebank, door den Minister-president een stroppenibank genoemd. Ook kan de regee ring nog wel eens tot andere geda^ten komen met betrekking tot de vervanging van zilver- geld door nikkelgeld en een heffing ineens. De heer Sneevliet zei, dat het Volkenbonds- belang samenvalt met het imperialistische be lang van Engeland. Maar het is juist geluk- kig, dat dit zoo is. Want nu wordt het Vol- kenbondsbelang gediend. De heer De Visser bood ons een eenheids- front aan. Maar de democratic is voor ons een groot zedelijk goed, dat in den loop van twintig eeuwen bezit is geworden bij de vol- keren van West-Europa. De communisten echter willen de vrijheid slechts voor eigen gebruik maar anderen willen zij door de dic- tatuur hun rechten ontnemen. De heer Lingbeek (h.g.) zegt, dat de heer Aalberse heeft gezegd, dat nieuwe machten ook sprekers party bedreigen en dat de katho- lieke staatspartij die nieuwe machten bedwin- gen kan. Maar de heer Albarda liet blijken, hoe dicht de sociaal-demiocraten bij de katho- lieken staan, en zonig den heer Aalberse toe: „Pluk mij, pluk mij; ik zal alle dagen zoet zijn!" Bovendien vertrouwt spreker meer op God dan op menschen. En ten slotte: liever Turksch dan paapsch. De heer De Geer (c.h.) zegt, dat de heer Aalberse zeide, dat hjj op de vraag van den Minister om vertrouwen niet kon antwoorden met iets, dat er heelemaal niet op sloeg. Maar verkeerd was, de verklaring der regeering zoo scherp mogelijk te accepteeren. Op deze wijze werd de lapsus der regeering niet gehanteerd, zooals het wenschelijkste ware geweest. Spr. wijst bij voorbaat absoluut af, dat nij devaluatie zou aanprijzen. Maar hij moest be- spreken, aan welk van twee kwaden hij de voorkeur geeft, devaluatie of consequente deflatie, en dan laadt men licht den schijn van aanprijtzing op zich. Bij devaluatie merkt men in het binmenlandsche verkeer niet veel. De oibligo's ondergaan dezelfde verlaging. Maar bij consequente deflatie begint men met hypotheekrente aan te tasten en dan bemerkt men, dat men, om dit goed te maken, ook allerlei andere zaken aan moet tasten. Zoo komt men tot wat spr. heeft genoemd een reeks ruiwe messteken. Spr. voert den heer Aalberse nog tegemoet, dat eenig bewijs, dat het stelsel-Briining goed gewerkt heeft, ont- breekt. De heer Aalberse vroeg, hoe spr. zich voor- stelt, dat evenwicht verkregen kan worden tusschen prijzen en productiekosten. Spr. her- innert aan de daling van den rentevoet, welke zich tot in Juli voltrok. Een 3% pets, lee ning scheen toen zelfs mogelijk. Men kan evenwicht verkrijgen door het crediet niet aan te tasten en door kabinetscrisis te voorkomen. (Gelach.) De heer Kersten (st.ger.) zet uiteen, dat hij het liefste zou zien een protestanltsche partij op den grondslag van art. 36 der gereformeer- de geloofsbelijdenis. De heer Joekes (v.d.) zegt, dat de minis ter-president heeft gezegd, dat het practiseh in 's Lands belang minder juist is, dat een regeering alleen na een votum moet heen- gaan en niet als gevolg van redevoeringen. Het kabinet echter is niet afhankelijk van het vriendelijke gezicht van den heer Aalberse c.s., maar van den uitslag der stemming over een wetsontwgrp. JuTSt qjndat het heel moeilijk t is, dat een andere regeering de taak van dit kabine^ ove'fnee'mt, lijkt het spr. ontoelaat- j baar, dat het trekken van een onvriendelijk j gezicht eh het oefenen van kritiek, die vol- gens het kabinet misschien wat te ver gaat, j het kabinet aanledding geeft om been te wil- len gaan. j De heer Albarda verwijte spr. niet, dat spr. niet aan 's heeren Aalberse's conferentie tafel heeft willen plaats nemen. De heer Aal berse heeft hern niet uitgenoodigd, omdat hij spr's standpunt kende, nl. dat de inzichten te ver uiteenliepen voor vorming van een parle- mentair kabinet. v De heer Albarda maakt zich overdreven ver- wachtingen van wat met betrekking tot werk- verruiming mogelijk is en acht te gering de j financieele gevolgen eraan verbonden. De re- j geening doet wat zij kan op het gebied van werkverruiming, maar de heer Albarda stelt zich tegenover haar met het verwijt, dat zij niet ontzaggelijk veel meer doet. Dat een regeeringsprogram een compromis moet zijn, begrijpt spr. heel goed, maar maan- denlang hebben de s.d. een onbillijke oppositie gevoerd tegen noodzakelijke regeeringsvoor- stellen en dan kan men niet in een onderonsje plotseling van standpunt veranderen. Daarom was het niet mogelijk, met hen te gaan re geeren. Als de, s.d. hun vemietigende kritiek voortaan achterwege laten en de noodzake- lijkheid van harde voorstellen gaan erkennen, zal spr. dit verheugen. De heer Sneevliet (r.s.) noemt teleurstellend de houding der r.k. fractie na de ontevreden- heid, getoond in Brabant door noodlijdende boeren en middenstanders, voorgelicht door pater Henricus. Onmogelijk is de stelling van den heer Al barda, dat wij achter het Britsche imperia- lisme moeten gaan staan, omdat het belang daarvan samenvalt met dat van den Volken- bond. Dit is een der ontspordngen van het klassebewustzijn der sociaal-democratie, waar- door het der bourgeoisie mogelijk wordt ge maakt, de arbeiders in den oorlog te drijven. De heer De Visser (c.p.) is den minister- president dankbaar voor de verrijking van het parlementaire vocabulaire bij zijn bespreking van beursspeculanten. Van die verrijking zal spr. te zijner tijd gaarne gebruik maken. (Ge lach.) Maar er moeten ook daden worden ver- richt tegen de schobbejakken De Voorzitter hamert. De heer De Visser wil dan zeggen ,,schob- bers", het woord, door den minister-president gabruikt. De Voorziltter: Dit woord zal als een uni- cum tusschen aanhalingsteekens in de Hande- lingen blijven staan. (Vroolijkheid.) De heer De Visser maakt er den heer Al barda een grief van, dat deze wel een een- heidsfront wd sluiten met de katholieken, van wie de s.d. toch sterk verschillen, en niet met de communisten, hoewel de gevaren van het fascisme wassen. De heer Albarda wil wel samenwerken met het Engelsche impe- rialisme De heer Albarda: Liitwincf De heer De Visser: maar niet met Lit- winof's partijgenooten hier tegen het fascis me. Spr. wijst den heer Kupers, voorzitter van het N.V.V., op de rede, door Jouhaux in Frankrij'k gehouden, waar de vakbeweging een eenheidsfront sluit. De voorzitter van den ministerraad, de heer Colijn, zegt, dat er in dit debat enkele opmer- kingen zijn gemaakt, die niet rechtstreeks verband bouden met het wetsontwerp en de kabinetscrisis. Spreker zal dit laten rusten. Hij heeft met eenige verwondering geluis- terd naar 's heeren Albarda's tweede rede, omdat zijn eerste rede ndets bevatte dan een doorloopende kritiek en de mededeeling, dat er niets veranderd was met het nieuwe kabi net. Maar in de tweede rede heeft de heer Albarda maatregelen opgesomd, die hij vroeger heeft bepleit en die het nieuwe kabinet nu neemt. De staatsrechtelijke conclusie van den heer Joekes nopens de kabinetscrisis aanvaardt spreker in normale omstandigheden, maar in dezen tijd kan een kabinet slechts werken, als het welwillend wordt beoordeeld. Ook minis ters zijn menschen van vJeesch en bloed. Den heer Aalberse zegt spr., dat maatrege len als sluiting van de beurs gebruikt zouden kunnen worden om een rustige kabinetsvor- ming mogelijk te maken. Dit zou iets te ver gaan. De heer Aalberse heeft Guizot geciteerd, die sprak over overwinnaars en overwonne- nen, maar de regeering kent hier in deze Kamer alleen menschen, die 's lands belang behartigen, zooals zij dit zien. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. Over de motae-Van den Tempel wordt Dins dag gestemd. DE PSYCHOPATHENWETGEVING. Bij afdeeling I (paragraaf 9) keurt de heer Van der Heide (s.d.) de voorgestelde beper- king van uitgaven voor de psychopathenwet- geving af. Is verlenging van de wet van 21 April 1933 wel nooaig? De minister van Jiustitie, de heer Van Schaik, zegt, dat de heer Van der Heide de verlenging der wet van 1933 een fout vindt. De hoofdfactor van deze wet was bezuiniging, maar daarbij kwam, dat vaak menschen, die zich aan kleine vermogensdelicten schuldig maakten, langen tijd in een psychopathenasyl werden geplaatst. Het verblijf in zulk een asyl is hard, vooral omdat niet vaststaat, hoe lang men er blijft. Dit is ook een sterke aantasting van de individueele vrijheid. Ook psychopa- then hebben de kans, weer op den goeden weg te komen, mede buiten het asyl. In een asyl kan men niet toonen, voor verbetering vat- baar te zijn. Met een korte gevangenisstraf en reclasseering kan men vaak meer berei ken. De wet van 1933 was dus niet alleen be zuiniging, maar ook een dienen van doelma- tigheid. En deze wordt nu gecontinueerd. Wel wil spr. verbeteringen er van overwegen. Maar een geschikt ander criterium heeft hij nog niet gevonden in de literatuur, al wordt hier- in wel kritiek geoefend op het bestaande cri terium. De vergadering wordt om half zes tot Dins- dagmiddag een uur verdaagd. HULDEBETOON AAN KONINGIN EN PRINSES. Zaterdagmiddag heeft de Amsterdamsche be- volking, niet in 't laatst de Amsterdamsche jeugd, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op den Dam een grootsche en enthou- siaste hulde bereid. Tegen drie uur waren dui- zenden op het plein voor het Paleis samenge- stroomd; op het middenterrein had zich de jeugd van verscheidene Oranjegezinde ver- eenigingen en voorts van inrichtingen en scholen van uiteenloopende richtingen, ver- zameld, met zicb dragend honderden Oranje- vlaggen. Toen de Koningin en de Prinses op het bal- con verschenen steeg een luid en langdurig gejubel de Vorstelijke .bezoeksters tegemoet. Deze toejuichingen namen schier geen einde, )en werden steeds met hernieuwde kracht in- gezet. De verschillende vereenigingen hebben idaarna voor de Koningin gedefileerd, na af- loop waarvan het middenterrein voor het pu- bliek werd vrijgegeven, dat toen tot voor het Paleis naderbij kwam. Niet eerder rustte ,men, voor de Koningin en de Prinses, die zich na het defile in het Paleis hadden terugge- 'trokken, opnieuw op het balcon traden. Ein- delooze toejuichingen klonken weer op; het was een spontaan en enthousiast huldebetoon, dat de hoofdstad Koningin en Prinses heeft gebracht. DANKBETU1GING VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft aan Mr. J. H. P. V. Haitsma Mulier, voorzitter van de Afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Ver band, dat het huldebetoon der Oranjegezinde burgerij op den Dam had georganiseerd, het volgende telegram doen toekomen: ,,Diep getroffen door de spontane, geest- driftvolle en hartelijke zanghulde en begroe- ting, Mij en Mijne Dochter Zaterdagmiddag op den Dam gebracht, herhaal ik U Onzen warmen en hartgrondigen dank, en verzoek Ik U dien ook aan alle vereenigingen, groepen en personen, welke zoo eendrachtig met U hebben samengewerkt, wel te willen over- brengen. w.g. WILHELMINA" DE SPELLING. Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat een deel Van de kleine minderheid der scholen, die hog niet overgingen tot het invoeren van de, b.a. voor de onderwijzersopleiding, voorge- echreven, vereenvoudigde spelling, van die Invoering wordt weerhouden door geruch- ten, als zou ten departemente een wijziging der voorschriften worden voorbereid, welke neerkomt op een terugkeer tot de Spelling- pe Vries en Te Winkel? Wil de Minister mededeelen, of inderdaad zoodanige wijziging der voorschriften in over- weging of in voorbereiding is? CONSULAIBE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer Dale W. Make, erkend en toegelaten als consul van de Ver eenigde Staten van Amerika te Rotterdam, voor de provincie Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. DE HANDELSBESPBEKINGEN NEDEKLA ND—DENEMARKEN. Naar verluidt, zullen de handelsbesprekin- gen, welke door een Nederlandsche delegatie in IKopenhagen met de Deensche autoriteiten gevoerd worden, binnenkort afloopen. Er is tusschen bide delegaties overeenstemming bereikt over een voorloopige regeling, welke inmiddels reeds in werking is getreden. Ge- zien de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, is men van Nederlandsche zijde niet onievreden over dit resultaat. De besprckingen worden ten aanzien van enkele pur .ten nog voortgezet. De Ned. Zuivercentrale deelt mede, dat te rekenen van af Zaterdag de uitkeer.ing op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk, wordt verlaagd van 2.96 tot 2.56 cent per kilo melk met een vetgehalte van 3.20 De thans vastgestdlde nieuwe uitkeering stemt overeen met 67.2 cents per kilo boter en 80 cents per kilo melkvet. Bij verwerking van melk of boter zoodanig !dat uit 100 (K.G. melk van 3.20 vetgehalte 3.60 K.G. boter wordt verkregen, zal de uit keering hierop dus 3.60 X 0.672 2.42 per 100 K.G. bedragen. Voorts wordt medegedeeld, dat met het oog op de gebleken moeilijkheden, de minister heeft besloten, den datum van het in werking treden der melksteunbeperking, aanvankelijk vastgesteld op 1 Juni j.l. (men kan n.l. niet met de ingewikkelde berekeninjgen gereed komen), uit te stellen tot 29 December a.s. De melksteunbeperking wordt dus niet bui- tenwerking gesteld, doch zeven maanden op- geschort. De steunverlaging houdt met deze opschor- ting verband. CONTINGENTEERINGEN. Bij de Tweede Kamer zijn eenige wetsont- werpen ingediend tot contingenteering van den invoer van diverse artikelen. Verlengd wordt de contingenteering van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep, halflinnen, kunst- zijde, pluche, trijp, fluweel, wol en halfwol, alsmede voorwerpen daarvan. Hoewel de export naar Indie zich eenigszins kon her stellen, acht de Minister het noodzakelijk do invoerbeperking te verlengen, daar het aan- tal arbeiders in de katoenbedrijven nog slechts 25.000 bedraagt tegen 42.000 in 1929. Betreffende de invoerbeperking van zijden stoffen worde de aandacht op den sterk ver- meerderden import gevestigd. Bij de uitvoe- ring van de wet zal de noodige soepelheid worden gebruikt ten aanzien van die stoffen, welke door haar exclusief karakter en haar prijs geen afbreuk doen aan de productie van katoenen of kunstzijden weefsels in Neder- land. Voorts wordt de contingenteering van den invoer verlengd van tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, beddelakens en sloopen; onderkleeding; niet-houtvormendn siergewassen, azalea'-s en hortensia's; schroef- •bouten, schroeven, moeren en steunmateriaal voor vrijleidingen; gort van alle soorten; ge- laschte stalen buizen. Nopens de invoerbeperking van gelaschte stalen ibuizen wordt gewezen op de interna tional e af sprak en van producenten, waaraan de Nederlandsche industrie zich niet heeft kunnen onttrekken. Als gevolg daarvan was de positie van deze Nederlandsche industrie betrekkelijk gunstig te noemen. Nu het inter national buizenkartel is ontbonden, waardoor een prijsstnjd is ontstaan ,meent de Minister den stTijd om de binnenlandsche markt te moeten verlichten door een dreigenden over- matigen invoer te voorkomen. Ten aanzien van een verlenging van de in voerbeperking van fietsbanden zegt de Minis ter, dat de reeds getroffen maatregelen hun doel hebben bereikt. Het verlies aan export kon worden gecompenseerd door een toegeno- men afzet in het binnenland. Voorts wordt verlengd de invoerbeperking van tapijten, tapijt goed, karpetten, loopers, kleedjes en matten, kousen en sokken. Het invoerpercentage van bladzink wordt voor den tijd van zes maanden bepaald op 25. De vestiging van ons bedrijf in Nederland biedt groot voordeel voor iOflpj de huisvrouw. Nu kost Quaker Haver- mout in plaats van 33 ct. slechts 22'/, cent per pondspak netto 500 gram). W Quaker Havermout, steeds versch en geurig, is het resultaat van meer dan 50 jaar ervaring. Voor jong en oud, krachtig, heerlijk en licht verteerbaar. QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN N.V. - Rotterda s (Inigez. Med.) HET ITALIAANSCH-ABESSINISCH CONFLICT. De Italiaansche ministerraad heeft het vol gende be3luit genomen: „Italie zal den Vol- kenbond niet verlaten voor den dag, dat de Volkenbond zelf de voile verantwoordelijkheid op zich zal nemen van de maatregelen, die Italie zullen treffen. „De regeering heeft aan de Engelsche regee ring meegedeeld, dat zij bereid is een overeen- komst aan te gaan, welke in overeen stemming zal zijn met de gewettigde aan- spraken van Groot-Brittannie in Oost-Afrika. „De regeering verklaart op de plechtigste wijze, dat zij elke actie zal vermijden, die het terrein van het Italiaansch-Abessijnsche ge- schil zou uitbreiden. „De regeering kan de verklaring van den Negus, dat hij zijn troepen bevolen heeft tot op 30 K.M. van de grens terug te trekken, niet emstig opvatten". Het D.N.B. meldt verder nog, dat Mussolini een uitvoerig rapport uitgebracht heeft over den politieken toestand. Hij heeft daarbij den Volkenbond volledig verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van maatregelen, die Italie mochten treffen en nog eens onderstreept, dat Italie geen Britsche belangen wil schenden, maar met Engeland wil onderhandelen. In het communique, dat over deze minister raad is uitgegeven wordt het volgende ge zegd: Alle menschen van goede trouw in de ge heele wereld hebben het goede recht van Italie erkend, aldus het communique, om de voor stellen der commissie van vijf af te wijzen. De gedane voorstellen hielden niet alleen geen rekening met de Italiaansche behoeften aan expansie en veiligheid, maar negeerden gieheel alle verdragen, welke op diverse tijd- stippen in de perioden van 1889 tot 1906 en sindsdien tot 1925 den voorrang der Italiaan sche belangen in Abessinie hebben erkend. De Italiaansche regeering zal geenerlei initiatief nemen op een gebied en in een milieu, waar haar rechten uit vooroordeel worden miskend. Terwijl Geneve zich opsluit in het vormen- labyrinth van zijn procedures, heeft Abessinie daartegenover in deze dagen de volledige mo- bilisatie van zijn strijdkrachten voltooid, met de uitgesproken bedoeling van keizer Haile Selassie, de grenzen der Italiaansche kolonien aan te vallen. De mededeeling, door den Negus aan Geneve gedaan, dat hij zijn troepen bevolen heeft, 30 K.M. terug te trekken, kan door de Ita liaansche regeering, noch door eenige regee ring, die deze naam waardig is, ernstig wor den opgenomen. Deze maatregel heeft een strategisch oogmerk en geen vredelievende bedoeling. Hij dient om de bewegingen achter het front beter te maskeeren en sterkere po- sities in te nemen. Gegeven deze situatie, is het tempo van het vertrek onzer divisies in de laatste dagen aan- merkelij'k versneld. De ministerraad heeft de volgende besluiten goedgekeurd: le. Italie zal den Volkenbond niet verlaten tot op den dag waarop de Bond zelf volledig de verantwoordelijkheid op zich neemt voor maatregelen, die Italie treffen. 2e. Na kennis genomen te hebben van de hartelijke termen, waarin de mededeeling van sir Samuel Hoare overgebracht door den En- gelschen ambassadeur vervat zijn, verklaart de ministerraad nog eens, dat de politiek van Italie geen directe of verwijderde oogmerken heeft, die de belangen van Groot-Brittannie kunnen kwetsen. De Engelsche regeering is van 29 Januari af tot heden toe op de meest loyale wijze op de hoogte gebracht van de koioniale doeleinden der Italiaansche politiek en van de belangen die haar leiden, belangen, die in tweezijdige overeenkomsten door Enge land zelf zijn erkend. Het Ehgelsche volk moet in weerwil van alle anti-fascistische mystificaties weten, dat de Italiaansche regeering aan de Engelsche regeering heeft meegedeeld, bereid te zijn, te onderhandelen om te komen tot nadere over eenkomsten, die geruststelling geven ten aan zien van de rechtmatige belangen van Enge land in Oost-Afrika. 3e. De fascistische regeering verklaart op de meest plechtige wijze, dat zij alles zal ver mijden, wat het Italiaansch-Abessijnsche con flict over een breeder gebied zou kunnen doen uitdijen. Na lof gebracht te hebben aan de arbeiders en soldaten in Oost-Afrika, constateert de ministerraad, dat het geheele Italiaansche volk aaneengesloten om de fascistische vaan- dels staat. Binnen zeer korten tijd zal het dit aan de wereld bewijzen door een civiele mobi- lisatie, zonder voorbeeld in de geschiedenis. Italiaansche orders in Belgie. Naar de N. R. Crt. meldt hebben verschei dene Belgische firma's belangrijke orders be- komen voor het leveren van levensmiddelen, conserves, lederwaren, enz. aan Italie. Te Mechelen werkt een fabriek van ingemaakte groenten en andere levensmiddelen dag en nacht om een dezer bestelling uit te voeren. Munitie uit Belgie voor Abessinie. Volgens de „Soir" zijn de laatste maanden zendingen wapenen en oorlogsmateriaal Abes sinie binnengekomen en zou men in Addis Abeba binnenkbrt de aankomst verwachten van wapenen en munitie uit Belgie, oja. 1700 geweren, 2300 karabijnen en zeven millioen patronen. De bestelling, zoo voegt het blad hieraan toe, is contant betaald. Weer 11.000 Italianen naar Afrika. Vrijdag zijn weer vier mailschepen met bijna 2500 soldaten aan boord uit Napels naar Oost- Afrika vertrokken. Zaterdag vertrokken wederom vier booten, met ongeveer 8500 man en groote hoeveel- heden materiaal. Een spoedig begin der vijandelijkheden Naar Havas uit Rome meldt, beschouwt men daar het communique van den minister raad als een plechtige handeling, waardoor Italie ten overstaan van de wereld en de ge schiedenis elks verantwoordelijkheid vaststelt bij de gebeurtenissen, die voor de deur staan. Italie is vastberadener dan ooit. Tot zijn expansie in Oost-Afrika is besloten. Het is niet onmogelijk, dat onder deze om standigheden, de militaire actie vroeger zal beginnen, dan men tot dusver voorspelde. Vreemdellngenlegioen in Ankara gevormd. Het aanwerven van recruten voor een vreerrraelingenlegioen voor Abesstaie maakt goede vorderingen. Reeds hebben ruim 100 oud-officieren, vliegers en electriciens dienst genomen en zich verbonden bij het Abessi- nische gezantschap als vrijwtlliger voor het leger. Zij behooren tot alle mogelijke natio nal tei ten; een groot aantal wordt gevormd door Russische emigranten. Tot dusverre heeft de regeering te Ankara nog geen moeilijkheden gemaakt. De Abessi- nisohe legatie heeft echter duidelijk te kennen gegeven, dat zij met alle waardeering voor de aanbiedingen, alleen vrijwilligers zal aanstel- len, wanneer een gunstig rapport over hun persoon ontvangen is. DE ONLUSTEN IN LITHAUEN. Het Duitsche Nieuwsbureau vemeemt uit Eydtkuhnen in Oost-Pruisen, dat daar berich- ten over de grens komen volgens welke de on- lusten onder de boeren in Lithauen steeds emstiger vormen aannemen. In het Zuiden en in het gebied rond Kowno is het wederom tot ernstige botsingen gekomen. In het gebied der onlusten komen talrijke branden voor, die men beschouwt als wraak- oefeningen van stakers tegen stakingbrekers. De politic heeft talrijke arrestaties verricht, waama de boeren echter de gearresteerden met geweld bevrijdden. Bij de botsingen is herhaaldelijk van beide kanten van de vuur- wapenen gebruik gemaakt. Er zouden dan ook een aantal personen gedood en gewond zijn. In twee gevallen zijn agenten van politie in den buik gewond. De boeren zijn voor het grootste gedeelte voorzien van geweren. Op sommige plaatsen weigert de politie tegen de boeren op te treden. Vooral de mili- tairen weigeren in te grijpen. Zoo heeft een bataljon uit Mariampol geweigerd gevolg te geven aan een bevel van Kowno tegen de boe ren op te rukken. Acht officieren werden ge- arresteerd. Ook zouden twee afdeelingen troepen in Kowno aan het muiten zijn geslagen. De boe ren hebben opnieuw oproepen uibgevaardigd geen melk aan de steden te leveren. NED HERV. KER,K. Benoemd tot hulpprediker bp de Ned. Herv. Gemeente alhier de heer Ph. J. Greeven te Woerden, welke half November hoopt in dienst te treden. GEREF. JEUGDBEWEGING. Zondagavond trad alhier voor de Geref. Jong. Vereeniging op Ds. Vohk van Schiedam. De samenkomst werd door den voorzitter der Jongel. Vereen. geopend. Er werd gezon- gen Psalm 96 vers 3, waarop de heer Van 't Leven Psalm 81 las en voorging in gebed. In zijn kort openingswoord heette hij de aan- wazigen welkom en zei hun dank voor hem belangstelling die ze door hun opkomst toon- den te bezitten. Hierna verkreeg Ds. Vonk het woord om zijn rede uit te spreken, getiteld: Sympathieike en onsympathieke beeldendienst en afgoderij. Spr. verdeelde zijn rede in twee deelen n.l. le. De grootheid van dit kwaad (afgoderij en beeldendienst) volgens het woord des Heeren, en 2e. De grootheid en het gevaar ervan tot en op den huidigen dag. Hij wijst dan op afgoderij en beeldendienst resp. als zonden tegen het eerste en tweede gebod. Deze eerste twee geboden vormen een inleiding op de Wet. Zij zijn een eohte, korte inhoudsopgave Spr. doet dan zien de merkwaardige plaats die deze geboden in de Heilige Schrift in- nemen en doet daarbij duidelijk uitkomen, dat aJle zonde in zijn diepsten grond overtreding van het eerste geibod is. Zoo is ook de zonde in de wereld gekomen als zonde tegen het le gebod. En op beschuldiging van tegen dat gebod gezondigd te hebben is ook Christus gevallen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2