Landbouwberichten Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. door den hotter moesten worden overgenomen, de vierde, een ervaren zeiler, bleef op zijn schip. Toen men tegen elf uur ter hoogte van de Huizer haven kwam, bleek het echter onmo- gelijk deze binnen te loopen. Eerst tegen vier uur gelukte dit, toen de havenmeester de ,,Zil- vermeeuw" met een motorboot op sleeptouw nam. Er was toen van het jacht geen touw meer heel. Onverrichterzake terug. Men meldt nog nader: (De reddingboot ,,C. A. den Tex" van de N. Z. Holl. Redding Mij., welke Woensdag morgen om 10 uur was uitgevaren in verban.d met berichten omtrent schipbreuk langs de Friesohe kust, is des middags om kwart over drie onverrichterzake ,in de haven van Harlin- gen teruggekeerd. Men heeft geen enkel schip, dat in, nood verkeerde, aangetroffen en evenmin heeft men brokstukken gevonden. Het vaartuig heeft circa vier uur de haven van Harlingen opnieuw verlaten en koers ge- zet naar de Doove Balg, het vaarwater naar Nieuwediep, waar ook een schip in nood zou verkeeren. Inspectiebotter in nood. De hotter II van den inklaringsdienst Har- lingen-Terschelling, die Woensdagmorgen kwart over zes naar Den Helder vertrokken is, om daar een reparatie in het dok te onder- gaan, bleef zoolang onderweg, dat men zich erastig ongerust over zijn lot begon te maken. In den namiddag, toen nog niets van het scheepje te zien was en berichten uitbleven, gaf de inspecteur van den dienst der invoer- rechten en accijnzen te Den Helder, de heer Volkmaars, aan den kapitein van het inspec- tievaartuig ,;Zeemeeuw", den heer Everhardus, opdracht om uit te varen en den hotter, die mogelijk in nood verkeerde, te gaan opsporen. De ,,Zeemeeuw" verliet onmiddellijk de haven; het zal toen ongeveer twee uur geweest zijn. In spanning bleef men op nader bericht wadh- ten, doch men bleef eenigen tijd in onzekerheid verkeeren, totdat de loods Jaarsma kennis kwam geven, dat hij het gezochte vaartuigje gezien had. Deze loods was nl. met de vracht- boot „Wilbo" uitgevaren, om dit scheepje naar Harlingen te brengen. Tusschen het Scheurrak en het Oude Vlie zag hij den hotter, die de vlag halfstok had en bij het passeeren van de „Wilbo" de vlag driemaal heen en weer haalde, ten teeken dat het vaartuig in nood zat. De loods Jaarsma heeft toen getracht, langszij te komen, maar gezien den diepgang van de „Wilbo" en het ter plaatse ondiepe water, moest hij van ver- dere pogingen afzien. Hij voer daarom door naar Harlingen. Daar aangekomen, waar- schuwde hij den loodscommissaris, die onmid- deliyk bevel gaf er met de motorstrandred- dingboot „Jhr. H. J. Ortt" op uit te gaan. Dit gesehiedde, zoodat er dus twee vaartuigen ter redding waxen uitgevaren. Toen de heer Jaarsma per bus huiswaarts keerde, is hij na- bg Kornwerderzand even uitgestapt en heeft door zijn prismakijker gezien, dat en de „Zee- meeiuw" en de ,,Jhr. Ortt" bij het in nood verkeerende scheepje waren. Beide waren er echter nog niet in geslaagd, verbinding met den hotter te verkrijgen. Gezien het vallende water, verwachtte de heer Jaarsma wel, dat dit in den loop van den avond zou gelukken. Waarschijnlijk is de hotter aan den grond ge- loopen. Reden tot ernstige ongerustheid is er z.i. niet. De bemanning van den hotter be- staat waarschijnlijk uit vier koppen. 'Voorts bestaat er ongerustheid over het lot van den beurtvaarder ,,Vrij Harlingen" die reeds geruimen tijd gemist wordt. De hotter van den Inklaringsdienst in veiligheid. Naar de dienst van invoerrechten en accijn zen meldt, is de botter II van den inklarings dienst Terschelling'Harlingen. die Woensdag in nood verkeerde, des avonds door de Zee- meeuw opgepikt en m veiligheid gebracht in het haventje van Kornwerderzand. De rtd- dingboot en de Zeemeeuw waren vrijwel ter- zelfdter tijd ter plaatse geweest. De beman ning verkoos echter aan boord te blijven, waama de Zeemeeuw den botter op sleep touw nam. Gebleken is, dat .het vaartuigje voor anker was gegaan, daar het ten gevolge van hetzware weer roer en zeilen verspeeld had. De vermiste garnalenvisscher gered. Donderdagmorgen is de garnalenvisscher J. de Vries die met zijn boot op het Groninger wad zat en over wien men zich emstig onge rust maakte, door een. motorboot, bemand met een zoom en een broer van De Vries, be- houden te Zoutkamp binnengebracht. Door deze beide mannen is Woensdagavond eveneens opgepikt de sloep waarin zich schip- per en knedht bevonden van de op het Gro- ningerwad liggende klipperaak aan, boord, waarvan de vrouw alleen was achtergebleven. Bedde mannen waren onderweg naar den wal, teneinde levensmiddelen te gaan halen. Zij waren door den storm overvalien en konden noch den wal noch den klipperaak bereiken. Zij hebtoen ongeveer zes uur in de sloep door- gebracht alvorens zij door de motorboot wer- den meegenomen. De mannen waren nat en verkleumd. Zij zijn weer aan boord van de klipperaak gebracht, waarvoor thans geen gevaar meer bestond. Wielrijder gedood. In Friesland zijn honderden dakpannen ge- sneuveld, schoorateenen warden afgerukt, en verscheiden boomen werden ontworteld. Boven- dden werd door het afknappen van telefoon- palen in sommi'ge gemeenten het telefoonver- keer gestoord. Ook de vruchtboomen hebben veel schade geleden. In Murmerwoude kwam bij het tolhek een wielrijder ten gevolge van den storm onder de juist passeerende tram Y. De man was on middellijk dood. De landbouwtentoonstelling te Gramsbergen tengevolge van stormschade afgelast. De landbouwtentoonstelling te Gramsber gen heeft Woensdagmorgen, doordat een winldhoos alle tenten opnam en geheel ont- redderd neerwierp, ernstige schade opgeloo- pen, een brand, welke tengevolge daarvan is ontstaan, kon spoedig worden gebluscht. De tentoonstelling is afgelast. Ernstige schade te Winschoten. De Noordwesterstorm welke Woensdag plotseling opstak en met kracht en hevigheid woedde, zooals men te Winschoten de laatste jaren niet meer heeft meegemaakt, heeft al- daar veel materieele schade aangericht. Tijdiens een geweldige windivlaag is de zware ijzeren laadbrug, waarmede de kolen van het schip naar de gasfabriek worden gevoerd af- gebroken en omlaag gestort. Het bewegend gedeelte is aan het rijden gegaan en bij het einde van de rails afgeloopen en, naar den kant van de fabriek neergestort en gehroken, waarbij een zwaar ijzeren hek geheel werd vemield. Een transformatorenhuisje van het electri- citeitsbedrijf is door het vallend gevaarte ver- pletterd. Persoonlijke ongelukken kwamen ge- lukkig niet voor. (Van het bootenhuis van de kanovereeniging werd het dak afgerukt. Het hoofdgebouw werd aan de voorzgde ingedrukt. Tallooze boomen, dakpannen, schoorsteenen enz. moes ten het ontgelden. Te Nieuwleusen. Te Nieuwleusen zijn eenige honderden boo men ontworteld. Daar de boomen over de straat vielen, moest het busverkeer Nieuw leusenZwolle vjv. worden omgelegd over Den Horst. Vele boomen kwamen op de electrische leidingen terecht, waardoor een deel van de gemeente zonder stroom is geweest. Een aantal telefoonvenbindingen werd eveneens verhroken. Groote schade in Dalfsen. I De zware storm heeft tlentalien boomen langs den weg ontworteld. De toegangswegen naar Dalfsen ten noordem van de Vecbt wer- den alle versperd. De telefoonleiding in Ger- t ner onder Dalfsen geraakte defect. Het elec- trisch net werd op vijf plaatsen getroffen Het dak van het huis van den landbouwer Linde- boom werd door drie boomen getroffen. Doodeiyk ongeluk bij Weesp. Wloensdagmiddag om kwart over vier reed j de 47jarige gehuwde landbouwer G. v. Dorp, wonende te Oldebroek, op den Zuiderzeestraat- weg nabij Weesp op de fiets. Door een hevige windvlaag werd de man van zijn rijwiel ge- slingerd, juist op het oogenblik, dat een auto uit 'Hattem passeerde. De man werd door den wagen gegrepen en was op slag dood. Onder stoomtram geraakt en gedood. j Wjoensdagmiddag omstreeks vier uur is op den weg Dokkum-Veenwoude de 60jarige J. i Huizinga uit Akkerwoude door den storm van zijn fiets geworpen en door een goederentrein j overreden en gedood. De heer Huizinga fietste aan de rechterzijde van den weg vlak achter s de trambaan. Hij geraakte onder een van de laatste goederenwagens van de juist passee rende tram en werd met ernstige verwondin- gen opgenomen. De man was vrijwel onmid dellijk na het ongeluk overleden. OOK NOORW1EGEN WIL SUIKERBIETEN VERBOUWEN. Het agrarisch probleem is thans ook in Noorwegen acuut geworden. De crisis der visscherijbedrijven en de on- zekere toestand op de vrachtenmarkt hebben een reorganisatie van het Noorsche bedrijfs- leven en de opening van nieuwe bronnen van inkomsten voor de bevolking noodig gemaakt. Dat deze mogelijkheden in de eerste plaats op het gebied van den landbouw gezocht wor den, behoeft niet te verbazen. Politieke fac- toren spelen daarbij eveneens een rol, facto- ren, welke de regeering nopen tot een bevor- dering van de agrarische bedrijven. Noorwegen ziet als voorbeeld het buurland Zweden, waar een protectionistische douane- politiek der regeering, o.a. in de zuivelindus- trie en den tuinbouw, merkbare resultaten heeft bereikt. In Noorwegen bestaat een sterke strooming om de verbetering van den nationalen econo- mischen toestand ook op dezen weg te zoe- ken. Geinspireerd door het Zweedsche voor beeld, oppert en overweegt men plannen, om een eigen suikerindustrie en vervolgens een eigen suikerhietencultuur in het leven te roe- pen. Een staatscommissie heeft reeds een stu- diereis naar Zweden ondemomen en is thans bezig met de uitwerking van een betreffend rapport. Het ligt in het voornemen te beginnen met de oprichting van suikerraffinaderijen, om de ingevoerde ruwe suiker zelf te kunnen ver- werken. Na d-e verwerkelijking van dit plan wil men er echter toe overgaan, ook den aan- j bouw van suikerbieten te wagen. Wel is waar zijn de tot nu toe ondemomen pogingen in die richting grootendeels mislukt, doch men troost zich met de verklaring( dat tot dusver steeds Midden-iEurop-eesche soorten bieten werden gebruikt, welke natuurlijk tegen het ruwe klimaat niet bestand zijn. Men is ervan overtuigd, dat het mogelijk is, een soort bieten te kweeken, dat het Noorsche klimaat kan verdragen en gelooft, dat dan een succes verzekerd is. Men herinnert er in dat verband aan, dat Noorwegen het eenige land in Europa is (behalve Usland), dat niet zelf suikerbieten kweekt en dat bijvoorbeeld ook in het Zuiden van Finland tot ter hoogte van Tammerfors suikerbieten worden ver- bouwd. In ieder geval schijnt men in regeerings- kringen de plannen thans met alle energie ten uitvoer te willen brengen en zoodra de eerste proeven als geslaagd mogen worden beschouwd, zal de aanbouw van suikerbieten op groote schaal worden voorbereid. JACHT OP EEN ONTVLUCHTEN GEVANGENE. Begin dezer week werd Assen in haar rust gestoord door 'n -gevangene, die kans had ge zien om uit het Huis van Bewaring te Assen te ontviuchten. De persoon in kwes-tie was H. Z. uit Assen, .een lastig heerschap, die ruim een week geleden met de grootste moeite was gevangen genomien na een langdurige jacht in het z.g. Tranendal, het oostelijkste deel van het Roode Dorp te Assen. Vermoedeiyk door het feit, dat men de cel- deur na het ludhten niet goed heeft gesloten, kon Z. de binnenplaats van de gevangenis be reiken. Een hooge muur vorrnde geen beletsel en zoo kwam hij tenslotte in de veldwachters- kamer terecht, waar des Zondags niemand aanwezig is. Op een gunstig moment heeft hij daar toen het naam opgeschoven en zich er -door laten glijden, waardoor hij in de Brinkstraat terecht kwam. Edoch, zijn gevangeniskleeren hebben hem verraden. Een voorhyganger waarschuwde terstond de politie. Onder leidmg van den opperwaohtmeester T.a Croix werd een achtervolging ingezet. De politie had terstond het vermoeden, dat Z. zou trachten het Roode Dorp te bereiken, aange- zien hy daar op medewerking van de bevol king kon rakenen en zich dus goed schuil kon houden De vorige maal had het de politie immers veel moeite gekost om hem daar te vinden. Eerst nadat men er toe over gegaan was alle huizen systematisch te doorzoeken, had men hem kunnen arresteeren. Inderdaad bleek dit vermoeden juist. Het gelukte den opperwachtmeester juist op tijd den weg naar het Roode Dorp af te zetten. In de Pelikaanstraat werd Z. weer gegrepen. De gummistok moest -hieraan nog wel even te pas komen, aangezien een zekere T. zich met de zaak bemoeide. Hij spoorde Z. aan om op nieuw te vluchten. T. is eveneens gearres- teerd. Tegen hem zal proces-verbaal wegens opruimg worden opgemaakt. Z. is een communist, die allerlei kleine delicten op zijn geweten heeft. Reeds verschil- lende malen werd hij veroordeeld en in ver band daarmede stond hij al geruimen tijd in het politieblad gesignaleerd. WEER OPHELDERINGEN UIT OSS. De politiecorpsen te Oss hebben weer eenige successen kunnen boeken door de op- heldering van een aantal inbraken en eenige gevallen van straatroof. De wac'htmeesters der koninklijke marechaussee de Gier en v. d. Weerd hebben Zondagmorgen in het huis van bewaring te 's-,Hertogenbosch wederom ver- hooren afgenomen aan enkele beruchte Os- sche misdadigers. De Rut, de jonge Toon de Soep en Piet de B. verklaarden, dat zij op Zondagavond 11 Februari 1934 in vereeniging verschillende huizen te Oss zijn binnenge- drongen en daar hun slag hebben geslagen. Bij een timmerman van Heck op den Kra- kenburg werd bij afwezigheid der bewoners het geheele huis doorzocht, eenige voorwer- pen van waarde werden gestolen, terwijl bovendien de muntgasmeter van zijn inhoud werd ontdaan. Op den zelfden avond drong het trio de boerderij van den landbouwer P. van Bakel in de Ruwaardstraat binnen, waar eveneens de muntgasmeter werd gelicht. Ook hier werd het geheele huis aan een onderzoek onderworpen, doch de dieven werden blijkbdar gestoord en konden verder niets vein hun gading bemachtigen. Verder legden de Rut en van O., bijgenaamd de Olie, beiden verdachten in de roofmoord- zaak te Oyen, een bekentenis af ter zake van diefstal ten huize van den marktkoopman Timmermans aan de Schaikveldschestraat. Op een marktdag in 1934 wisten zij gebruik te maken van de afwezigheid der bewoners, die zooals gewoonlijk met hun kraam met goederen de markt te Oss plachten te bezoe- ken. Hoogstwaarschijnlijk hebben de indrin- gers in de dichtbij gelegen stille kro-eg van Hanneke van Martekes hun tijd afgewacht om na het vertrek der echtelieden T. de wo- ning binnen te sluipen. Nadat zij het geheele huis overhoop hadden gehaald wisten zij uit een linnenkast een trommeltje, inhoudende circa 100, te bemach tigen. Met deze buit zijn zij onopgemerkt ver- dwenen. Al deze misdrijven zijn tot nu toe onopgehelderd gebleven. Voorts verklaarde Piet de B. voor de mare chaussee, dat hij met zijn vermoorden neef Gerrit de B. in 1934 op het kerkhof te Oss gereedschappen had gestolen van den dood- graver v. d. Broek. (De gemeentepolitie te Oss is verder gegaan met het verhooren van den een dezer "dagen gearresteerde v. d. A., bijgenaamd De Stier, die aangehouden werd, verdacht van mede- plichtigheid aan den overval met roof op de gezusters van Eldijk te Lith. In deze zaak heeft de aangehoudene nog geen bekentenis afgelegd. Wel verklaarde h j zich in 1933 Le hebben schuldig gemaakt aan een geval van straatroof, gepaard gaande met ernstige mis- handeling. Dit feit heeft hij gepleegd met nog twee andere menschen, die nog gearres- teerd zullen worden. Het slachtoffer, de landbouwer v. d. Kamp, uit Oss, werd op een avond, toen hij per rij wiel over den Berghemschen weg reed, door drie mannen aamgevallen en van zijn fiets ge slagen. De drie straatroovers ontrukten hem zijn portemonnaie, doch toen zij bemerkten dat de landbouwer geen geld bij zich had, werden zij zoo kwaad, dat zij -hem gedrieen een geduchte aframmeling toedienden. De landbouwer van Nuland uit Oss heeft in 1933 eenzelfde onaangename ondervinding opgedaan. Hij keerde op een Dinsda-g van de Ossche markt huiswaarts en ontmoette in de Ossche heide nabij de St. Willetarordus-put eenige hem onbekende personen, die hem dwoijgen zijn portemonnaie inhoudende 18 aan hen te overhandigen. Van N. ziende dat voor hem op deze stille plek toch geen hulp zou komen opdagen> on- derwierp zich aan het bevel. De verdachte v. d. A. heeft thans bekend zich ook aan dit geval van straatroof te hebben schuldig ge maakt. De aangehoudene blijft nog op het politie-bureau en zal verder nog aan de tand worden gevoeld betreffende andere zaken. Het onderzoek duurt voort. HAOHELIJK AVONTUUR VAN DRIE ZEILERS. Een drietal jongens heeft in het Cornelis Douweskanaal ter hoogte van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam een hacheiyk avontuur beleefd, dat voor hen met een nat pak nog zeer goed is afgeloopen. Zij zeilden hier met een kano toen plotseling de wind opstak, waardoor het ranke vaartuigje op het onstuimige water heen en weer werd geslingerd. De jongelui slaagden er in het scheepje nog eenigen tijd in den koers te houden tot eensklaps de boot omsloeg en de drie inzittenden in het water terechtkwamen. Twee van hen slaagden er in onmiddellijk de hoot weer te bereiken en er op te klauteren. De derde echter een 16- jarige jongen, kon niet zwemmen. Toen de twee anderen zagen dat hun kameraad dreigde te verdring-en, begaven zij zich direct weer te water en het gelukte hun met groote moeite den knaap bij de boot te krijgen en ook hem er op te hijschen. Gelukkig werden zij spoedig opgemerkt door eenige andere zeilers, die te hulp scho- ten en hen in hun boot ovemamen, waama zij de jongens behouden aan wal brachten. Van den kant af hadden eenige wandelaars den moeilijken strijd van de jongens gezien en daar een emstig ongeluk gevreesd werd terstond den G.G.D. gewaarschuiwd. Deze was inmiddels met een amtoulance-wagen ge- arriveerd. De zeilers hadden echter geen let- sel gekregen zoodat zy met den auto van den G.G.D. naar hun woning vervoerd konden worden. PUBLIEK /KEERT ZICH TEGEN DE POLITIE. Te Amsterdam is het in de Cabaret- buurt van de Jordaan weer zeer ru- moerig geweest. De politie moest met sabel en gummistok tegen een dreigende menigte optreden, nadat zij eerst aan een hevige vecht partij tusschen twee dronken mannen een einde had gemaakt. De twee vechtersbazen hadden blijkbaar in een caf6 ruzie met elkaar gekregen en de vechtpartij op straat voortgezet. Hierby kwa men zooveel belangstellenden toestroomen, dat de politie het raadzaam achtte assistentie te vragen. Van het bureau Mamixstraat vertrok ken daarop een overval-auto met een aantal agenten, die de twee vechtenden, die over den grond waren gerold, arresteerden en in den wagen stopten. Het publiek begon hierop naar de politie te joelen en te schelden. De agenten ochtten het raadzaam onmiddellijk op krach- tige wijze op te treden. Zij voerden eenige snelie charges uit, waarbij harde klappen vielen. De orde was hierna spoedig hersteld. De twee arrestanten, waarvan er een een gat in zijn hoofd had gekregen, werden naar het poiitiebureau aan de Marnixstraat overge- bracht en daar opgesloten. DRONKEN CHAUFFEUR MAAKT ONGELUKKEN. Twee automobilisten, die onder den invloed vai sterken drank verkeerden, zijn op den Sloterweg onder A'dam in voile vaart tegen een lichtmast en vervolgens tegen een boom gereden. De wagen werd bestuurd door den boomkweeker v. Z. uit Amsterdam, terwijl naast hem een man uit Bloemendaal, een zekere C. P., zat. De bestuurder is blijkbaar door zijn bene- velden geest plotseling de macht over zijn wagen kwijt geraakt, met het gev-olg, dat de auto van de rechterzijde van den weg naar den linkerkant vloog en daar eerst den lichtmast omver reed en vervolgens tegen den boom sioeg. In den totaal vernielden auto vonden voorbijgangers de beide mannen, die er aan- vankelijk zeer ernstig aan toe schenen. Zij waren beiden buiten kennis. De chauffeur Van Z. had verschillende hoofdwonden en won- den aan zijn rug en arm. C. P. bleek geen enkele verwonding te hebben gekregen. Na dat een chauffeur van een passeerende K.L.M.-bus de eerste hulp had verleend, wer den beide mannen door den Geneeskundigen Dienst naar het Tesselschade ziekenhuis ver voerd. Laat in den avond konden beiden weer naar huis terugkeeren. DRIE KINDEREN OP HET LAATSTE OOGENBLIK GERED. Te West-'Blokker brak brand uit in een schuur welke diende als opslagplaats van brandstoffen, slaande bij de woning van den heer J. Koning. In korten tijd stondt het ge bouwtje in vollen vlam. De heer Koning had nog getracht het vuur te blusschen doch toen dit niet lukte, heeft hij alarm gemaakt bij de buren, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Het vuur had inmiddels een grooten omvang aangenomen en was ook overgeslagen naar het woonhuis. Toen de vrouw des huizes zich met drie kinde- ren in veiligheid had gesteld, bevonden zich nog drie andere kinderen, die op den zolder sliepen, in het lichter laaie staande huis. Met behulp van den heer Jong, die in alleryi een ladder uit zijn huis had gehaald, slaagde de heer Koning erin, op het laatste oogenblik zijn kinderen van een wissen vuurdood te red den. De brandweer kon uitbreiding van den brand voorkomen. Niets kon worden gered. De heer Koning had ernstige brandwonden op- geloopen en is door een geneesheer ter plaatse behandeld. De brand is zeer waarschijnlijk ontstaan, toen de heer K. eenige werkzaam- heden aan zijn vrachtauto, die in de sohuur stond, verrichtte. VERMOEDELIJK SPOREN GEVONDEN VAN DE „KJ6RENHAVN". Een van de droefste raadselen der zee schijnt thans, naar uit Johannesburg wordt gemeld, zijn ontknooping tegemoet te gaan. Een expeditie, die een tocht maakt door Zuidwest-Afrika heeft op 650 K.M. ten Noor- den van Swakopmund geraamten en het wrak van een reddingsboot gevonden, welke vermoedelijk afkomsti-g zijn van het DeenSche opleidingsschip ,,Kjobenhavn". Bijna zeven jaar is het geleden, dat de ,,Kjobenhavn" voor het laatst door menschen- oogen is gezien. De vijfmaster, met zijn zes- tig opvarenden, o.w. 45 kadetten, vertrok op den 14en December 1928 uit Montevideo in Uruguay, met bestemming naar Australie. Acht dagen later hebben nog twee schepen, naar later is gebleken, radioseinen met de .jKjdbenhavn" gewisseld. Sindscji-en was en bleef het schip spoorloos verdwenen; alle ge- ruch-ten, dat het hier of daar gezien zou zijn, bleken ijdel. Het eenige nog niet weersproken gegeven dat eiveneens wijst in de richting van een schipbreuk aan de Zuid-Afrikaansche Westkust is afkomstig van een onderwijzer op 's werelds eenzaamste eiland, Tristan de Cunha, halverwege tusschen Zuid-Amerika en Kaap de Goede Hoop gelegen. Hij verklaarde, dat een vijfmaster, gelijkend op de ,,Kjoben- havn", die hJykbaar in nood verkeerde, het eiland is gepasseerd. Het schip veranderde plotseling van koers en verdween uit het gezicht. En thans, bijna zeven jaar later, heeft de expeditie in Zuidwest-Afrika een geraamte gevonden, half bedolven. door het zand der woestijn, waarvan het kaakbeen nog intact was, betgeen bewijst, dat de dood nog be- trekkeiijk kort geleden was ingetreden. Tien kilometer verderop stuitte men tusschen twee duinen opnieuw op een, zestai geraamten> en op het strand lag het wrak van de boot. Helaas heeft men niets gevonden, wat de afkomst van de ,,Kjdbenhavn" onomstooteiyk zou kunnen vaststellen, maar de schedels waren van menschen van Noorsch ras, er zijn stukjes blauw laken gevonden, waaruit men mag afleiden, dat de dooden zeelieden waren, en het wrak van de reddingsboot verried dui- delijk Scandinavische makelij. Men poogt thans te reconstrueeren, hoe de ramp zich heeft toegedragen. Vermoedelijk heeft een der reddingsbooten van den vijf master schipbreuk geleden bij een poging, de kust te bereiken. De opvarenden verdronken op zeven na, die er in slaagden voet aan wal te zetten. Een hunner trok de kust langs op zoek naar drinkwater, dat op deze plek in een omtrek van 80 K.M. niet te vinden is. De anderen hebben blijkbaar achter de duinen heschutting gezocht tegen den storm. Een zelfde lot viel echter alien zerven ten deel. De expeditie heeft voorts hij de Oegab-rivier sporen gevonden van Picardi, een Duitsch zee-officier, die in 1910 in de woestijn van Zuidwest-Afrika den dood vond. Men heeft thans eenige zadels, uitrustingstukken, en de dagboeken van Picardi aangetroffen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WERKZAAMHEDEN IN DEN HERFST. De zorg voor jonge en oude hennen. Nu de herfst nadert wordt het tijd om weer eens te zien wat er voor den kippen- houder zooal te doen valt. Het weer onder- gaat thans groote veranderingen en ook in het pluimveebedrijf treden nu groote verande ringen op. De jonge hennen die op tijd ge- broed zijn en van goede afstamming gaan nu in September en October aan den leg en de oude hennen, die al een geheele legperiode achter zich hebben, gaan aan den ru-i. Bij beide groepen van kippen dus een heele om- mekeer in de lichaamsfuncties en dat gebeurt j-uist in den tijd dat het weer veel ongunsti- ger wordt. We zitten dus met kippen die veel gevoeliger zijn en met weer dat sterker op hen inwerkt, een dubbel gevaarlijke tijd en ik hoop dat de pluimveehouders -bijtijds mijn raad hebben opgevolgd en de jonge dieren in Jul! en Augustus tegen diphtherie hebben laten inenten. Maar nu moet ook de oogst voor den pluim- veehouder binnenkomen! Vanaf het voorjaar is er geld in de kippen gestoken, eerst broed- eieren, broedmachines, broedloon, kunstmoe- ders, kuikenvoer, enz., enz. en dat moeten de jonge dieren vergoeden door een flink aantal herfst- en wintereieren te leggen. Ze moeten nu toonen wat ze waard zijn want als ze nu niet gaan leggen, ligt het aan het voer of aan de hennen zelf. Er moet dus om te beginnen voldaan worden aan drie eischen: goede die ren, goed voer, goede huisvesting. Of we goede dieren van aanleg hebben kan alleen de fokker ons vertellen, maar ook van den besten fokker zijn niet alle jonge hennen gelijk en we moeten vooral oppassen dat we thans geen zwakke dieren, achtertolijvers, enz. aanhouden. Dergelijke dieren produceeren nooit genoeg om hun kosten te betalen en leveren een gevaar op voor de anderen^ om- dat ze vaak smetstofdragers zijn. Een eer ste vereischte voor we den winter ingaan is dat alle jonge dieren grondig worden gein- specteerd en dat zonder genade alles wordt verwijderd wat niet flink, sterk en levenslus- tig is. Alles wat naar de legh'okken gaat moet prima zijn, veel beter kunnen we een kleinere stapel van sterke kippen overhouden dan een grootere stapel met zwakkelingen. Alvorens we de kippen naar de leghokken overhrengen doen we ook goed ze nog eens een ontluizingskuur te laten ondergaan en als er geconstateerd is dat de dieren wormen hebben moeten ze ook antwormd worden. Het ontluizen gaat betrekkelijk gemakke- lyk, 's avonds ongeveer een half uur voor het op stok gaan worden de zitstokken bestreken met een oplossing van nicotinesulfaat (deze stoffen zijn onder verschillende namen in den handel) en als de kippen op de stokken gaan zitten stijgen de nicotinedampen tusschen hun veeren en verdooven of dooden de luizen. Vooraf heeft men op de mestplanken oude eouranten gelegd die dan 's morgens vol met luizen zitten en verhrand kunnen worden. Tegen de bloedmijten is niet zoo gemakke- lijk op te treden. Het beste is overdag, als de mijten in de spleten en kieren van het hok zitten, alles goed te reinigen en dan als de kippen er uit zijn, het geheele hok goed te sluiten en uit te zwavelen. Een paar reepjes zwavel, bij den drogist gekocht, hangt men op in het hok en steekt ze aan. Door de zwa- veldampen worden dan spoedig heel wat para- sieten gedood. Ook het ontwormen, voor zoover dit noodig is, moet geschdeden voor de jonge hennen naar de leghuizen gaan. Er zijn vele worm- middelen, wat meestal beteekent, dat er geen een erg best is. Er wordt veel aangeraden 2 tabaksstof in het meelvoer te mengen. Door de nicotine worden de wormen bedwedmd of vergiftigd. Men moet er om den ken bij wormkuren vooral de mest direct weg te halen en diep onder te spitten, daar de worm- eieren anders weer bij de kippen terecht komen en deze weer opnieuw kunnen be- smetten. Bij het nazien der jonge hennen ook vooral letten op snot. Snot en diphtherie zijn in het beginstadium niet van elkaar te onder- scheiden en ze gaan bij niet geente kippen ook meestal samen. Zijn echter de kippen bijtijds geent, dan kunnen we met groote waarschijnlijkheid verwachten dat we niet met diphtherie te maken hebben. Snot zelf is echter ook besmettelijk en heeft men snot onder de kippen dan is men er niet gauw af. Jonge hennen met snot houde men dus w6g van de anderen. Meestal krijgen de achterblijvers en zwak- kere kippen de ziekte het eerst te pakken, vandaar dat het zoo goed is onder de jonge kippen een flinke opruiming te houden voor ze overgehuisd worden. Dat heeft bovendien het voordeel dat de overblijvende dieren meer ruimte krijgen. Dieren met beginnende snot zijn te herken- nen aan bepaalde verschijnselen zooals niezen, schudden met den kop, gezwollen, tranende oogen, waarin zich vaak een soort schuim vormt. Als men voorzichtig op de neusgaten drukt komt er een paar druppels helder of witgrijis siym uit en dit slym trachten de kip pen voortdurend aan hun veeren af te vegen. Daardoor worden de veeren vuil en kleven aan elkaar. Aan de neusgaten kleeft het meel voer vast en de kippen hebben dus spoedig een zeer onooglijk aanzien. In een meer chronisch stadium hoopt zich het taaie, indrogende slijm op in de holten onder de oogen. Deze zwellen op en het ziet er naar uit of de kip knikkers onder de oogen heeft. Probeer dus deze ziekte uit de leghuizen te houden. Moch't zij onder de kippen zitten dan wil 2 pet. suifoliquid in het drinkwater nog wel eens goede diensten bewijzen. Het ge- knoei met kaliumpermanganaat, een blauw- paar poeder, dat een wijnroode oplossing in water geeft, heeft geen waarde. Op deze manier houden we dus na een strenge keuring alleen goede jonge hennen over waar wat van te verwachten is. Maar ook de oude hennen vereischen toe- zicht. Deze zijn nu in den rui en een ruiend dier is veel gevoeliger dan een kip met voile vederdos. Over het algemeen is gebleken, dat laat ruiende kippen de beste legsters zijn, doch dergelijke kippen laten dan ook vaak opeens al hun veeren vallen en zijn dan nagenoeg kaal. Past men dan niet op voor kouvatten dan krijgen de dieren vaak allerlei narigheden en zien we door onoordeelkundige behandeling onze beste kippen voor de toekomst waardeloos worden. Maar er zal wel meer hij de oudere hennen op te merken vallen. Sommige zullen kalkpoo- ten hebben en moeten daarvoor behandeld worden. Ook treden op het oogenblik nog al veel voetgebreken op. Deze ontstaan 6f door ontsteking van binnen uit (jicht, tubercuiose), of door kneuzing van buitenaf (verwondingen aan glas of steenen enz.). Voetgezwellen kun nen met een scherp mesje geopend worden en na behandeling met jodium-tinctuur verbon- den worden tot de voetzool genezen is. Het is beter hiervoor een deskundige in den arm te nemen, daar men in sommige gevallen met de vrijkomende etter veel smetstof zou ver- spreiden. j c TE hennepe. (Nadruk verboden. SAS VAN GENT. Huwelijiks-voltrekkingen. 21 Sept. Maurice August Emma Lammens, oud 24 j., jm. en Irena Philomena Olara Oomelis, oud 22 j., jd. Overlijden. 22 Sept. Alfred Emdel van de Voorde oud 45 j., eohtg. van Joanna Ooleta Vertenten. SAS VAN GENT. In de week van 1925 September hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. van Troost, dienstbode, van Hontenisse. C. van 'Hecke en gezin, fabrieksarbeider, van Sit. Jansteen. C. Joos en gezin, zonder, van Ter Neuzen. E. C. van den Steen, zonder, van Bergen op Zoom. Vertrokken: E. M. van Overmeeren, dienstbode, naar Ter Neuzen. W. A. Vermoet, zonder, naar VHssingen. M. D. J. de Bel, zonder, naar Amsterdam. J. Smit en gezin, kommies dir. bel., naar Rotterdam. P. Th. de Bakker en gezin, radiotechmker, naar Selzaete (B.).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 8