De Storm. Buitenland geen misdadigers in het TER NEUZEN, 27 SEPTEMBER 1935 •••vo Verkeerstellingen. De verkeerstellingen, waamaar de regeering in de Memorie verwijst, hebben geleerd, dat de oorspronkelij-k door de regeering geraamde tarieven te hoog zouden zijn. Het zou zelfs mogelijk zijn door de invoering van een ander systeem van tolbeffing de tarieven op alle bruggen gelijk te stellen. Verder bleek uit de verkeerstelling, dat bet d-oorgaand verkeer veel grooter percentage vormde van het ge- heele verkeer dan oorspronkelijk werd aan- genomen, n.l. voor alle bruggen te zamen on- geveer 64 pet. en voor de brug over den Moer- dijik zelfs bijna 97 pet. De regeering ziet in het financieren van den bruggenbouw geen vooruitloopen op de coor- dinatie van het verkeer. Dit zou alleen het geval zijn, indien die financiering zoo geschied- de, dat het verkeer rente en hoofdsom niet be- hoefde op te brengen, maar daarvan is thans natuurlijk geen sprake, omdat de benzine- belastingverhooging de uitgaven voor brug genbouw meer dan dekt. Evenals de tijdelijke benzinebelasting zelf, wordt de in dit wetsontwerp voocgestelde ver- hooging daarvan voorloopig vastgesteld tot 1 Januari 1939. De regeering is tot de overtuiging gekomen, dat niet alleen de reeds vermelde bruggen moeten worden gebouwd, maar dat de toe- neming van het verkeer over het Noordzee- kanaal bij Velsen eVenzeer om spoedige ver- betering van den kanaal-overgang vraagt, door den bouw van een tunnel onder, of van een hooge t^aste brug over het Noordzee- kanaal. Voor de toevoeging van dit belangrijke kunstwerk aan het plan tot versnelden brug genbouw wordt voorshands 10 millioen uit- getrokken. Het is te voorzien, dat binnenkort te Velsen zelfs met drie gelijktijdig in dienst zijnde pon- ten verkeersopstoppingen niet zullen uitblij- ven. Meer ponten zullen het waterverkeer hinderen, en omgekeerd zal dit verkeer het toenemende landverkeer gaan bemoeilijken. Het van elkander onafhankelijk maken van beide soorten verkeer is een steeds dringender eiseh te achten. Voor de onderhanden zijnde bruggen zijn de volgende in 1935 en daaraan volgende jaren uit te geven bedragen geraamd: Arnhem 200.000 (totaal 3.000.000)Nijmegen j 1.760.000 (tot. 4.900.000), Vianen f 1.100.000 (totaal f 2.500.000), Dordrecht 2.460.000 (totaal 3.000.000), Moerdijk 3.390.000 (to taal 5.000.000), Hedel 1.690.000 (totaal 1.700.000). Voor den bouw der bruggen te Rotterdam, Hendrik-Ido-Ambacht, Deventer, Doesburg, Krimpen en Gorinchem is voorts geraamd een totaal bedrag van f 19.400.000. De totale uitgaven van de rivier- en kanaal- overgangen, waarop de financiering betrek- king heeft, worden met inbegrip van f 950.000 voor onvoorzien, geraamd op rond f 60 mil lioen, welk bedrag door een jaarlijksche af- lossing uit het verkeersfonds van 2,5 millioen gedurende 24 jaar, gedekt is, en welke sohuld dan in 1958 zai zijn verdwenen. Wanneer de Motorrijtuigenbelasting boven- dien het accres vertoont, dat men nog meent te mogen aannemen, dan zal men in later jaren misschien ook meer dan 2.5 millioen per jaar als aflossing van de bruggenleening mogen uittrekken. Voldoende dekking. Tot zoover de toelichting. Bij het wets ontwerp zijn bijlagen gevoegd met uitvoerige becrjferingen, waaruit blijkt, dat met een tien- jarige storting in het Verkeersfonds van 2,5 millioen, verkregen uit de verhooging der ben zinebelasting met circa een halven cent per liter, een voldoende dekking voor een ver snelden bruggenbouw verkregen wordt. Tevens blijkt hierult, dat deze werken in slechts ruim twintig jaar worden afge- schreven. De in het wetsontwerp voorziene jaarlijk sche storting is berekend op een gemiddelde belastbare hoeveelheid benzine van 375.000.000 K.G. per jaar, hetgeen aan de hand van de statistic ken over de laatste jaren wel een aan- nemelijke basis voor de berekening is te achten. De onderhavige verhooging der benzinebe lasting zal naar de regeering meent, deze brandstof nog niet zoo duur maken, dat daar- door het gebruik zou worden gestimuleerd van andere motorbrandstoffen (gasolie, benzol), welke thans niet onder deze heffing" vallen. Mocht de uitkomst onverhoopt anders zijn, dan zullen op dit punt nadere maatregelen geno- men moeten worden. Bij het tegenvallen van de opbrengst kan de heffing over een grooter aantal jaren voortgezet worden. Valt de op brengst mee, dan kan de heffing worden ver- laagd, of de duur er van verkort. Een be las ting van 60 cent per 100 K.G. be- teekent bij -4en soortgelijk gewicht van 0.72 voor benzine, 0,432 cent per liter. Vermeer- derd met de hierover te berekenen omzetbe- lasting van 4 pCt., wordt de prijsverhooging 0.45 cent per liter. DliJTGW Ivi KRIJGT DE BELGISCHE VROUW ALGEMEEN KIESRECHT? Bij de bespreking van het wetsvoorstel, om de parlementsverkiezingen op 11 October 1936, in plaats van in Mei a.s. te houden, zullen de katholieken zeer zeker het toekennen van het kiesrecht aan vrouwen te berde brengen. De vrouwen hebben in Belgie wel het recht deel te nemen aan de gemeenteraadsverkie- zingen, doch niet aan die van de Kamer. De soeialisten vermelden in hun program gelijk- heid van p-olitieke rechten voor mannen en vrouwen, doch zijn niet erg enthousiast, wan neer het gaat ojn de practische toepassing van dit punt, omdat zij meenen, dat het vrouwen- kiesreoht voor het parlement zal leiden tot een vergrooting van het aantal rechtsche zetels. De liiberalen, die eerst tegenstanders waren, zijn thans voor een groot deel aanhangers, zoodat er in het parlement een meerderheid voor vrouwenkiesrecht is. DE GOUVERNEUR VAN OQST-VLAAINDEREN. Binnen enkele dagen zal in den Moniteur Beige het ontslag „om gezondheidsredenen" verschijnen van den huidigen gouvemeur van de provincie inr. Karel Weyler en de benoe- ming in dezelfde functie van oud-minister Jules Ingenbeek. Beide heeren, zoowel de heengaande als de komende gouverneur van deze belangrijke provincie, behooren tot de vrijzinnige richting en zijn gematigd Vlaamsch gezind. Mr. K. Weyler was sedert lang een doom in het oog van zekere anti-katholieke en anti-Vlaamsche elementen uit Gent, die hem dooi; een hunner menschen wilden zien vervangen. Naar hun oordeel liet m-r. Weyler te veel de teugels van het bewind in handen van de Gedeputeerde Staten, die steunen op een coalitie van katholieke Vlamin-gen en Vlaamsohe nationalisten en de provincie zoo goed als geheel in het Nederlandsch bestu- ren. Daar de heer Weyler niet voldoende door 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewe! zij stijve gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder Uw knieen te buigen Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt? Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb het nu regel- matig 10 jaar lang genomen en ik ben vol- komen gezond. Ik wandel dagelijks 3 a 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk imijn teenen aanraken, zonder mijn knieen te buigen, wat ik een prachtig resultaat vindt, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uit- stekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was Ik ben een ,,Kruschenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om ,,fit" te blijven: „De kleine dagelijksche dosis" Kru schen is een wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw afvoerorga- nen in prima conditie houden, zoodat alle af- valstoffen, die Uw bloed verontreinigen en Uw gezondheid in gevaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden ver- wijderd. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbela,sting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. zijne liberale Vlaamsche vrienden werd ge- steund kon hjj zich ook al was zijn ge- zondheidstoestand gunstiger geweest niet staande houden. De poging van de anti- Vlaamsche elementen om een der Gentsche zoogenaamde ,,Franskiljons" in zijn plaats te benoemen, blijken evenwel, tijdelijk aithans, dank zij het verstandig inzicht van zekere zeer hooggeplaatste personen, te zijn mislukt. Het is dan ook oud-minister, senator Ingen beek, gewezen intendant van de ,,Koninklijke Civiele Lijst", die met deze voorname functie wordt bekleed. DE TOENEMENDE DUURTE IN BELGIe. Terwijl de regeering, aan de hand van het offioieele indexcijfer der kleinhandelsprijzen, beweert, dat de kosten van, het levensonder- houd sedert de devaluatie slechts met 8 pet. zijn toegenomen, gaan verschillende bladen voortvergelrjkende tabellen te publiceeren, waaruit moet blijken, dat voor sommige ar- tikelen de stijging 25, 30 en zelfs 40 pet. en meer bedraagt. Een dezer bladen, de liberale Independance Beige bevatte een lijst, waamit het volgende wel het aanhalen waard is. Voor zout, lucifers en klompen bleef het in dexcijfer onveranderd, waartegenover echter de prijs van het brood (fr. 1.80 in plaats van 1.35), boter (30 fr. in plaats van 24), tarwe (96 fr. in plaats van 64 j, meel (162 fr. in plaats van 96), mais (54.50 fr. in plaats van 48), reuzel (7.75 In plaats van 4.85), Donau- erwten (150 fr., vroeger 90), Burmarijst (123.50 fr., vroeger 82), Portugeesche sardi nes (1.58 ft/, vroeger 1.15 fr.), bruine zeep (1.70, vroeger 1.20), enz. moet worden gesteld. De regeering ziet trouwens zelf in, dat het, wat de vleeschpolitiek b.v. betreft, zoo niet langer meer gaan kan. Daar de prijs van het varkensvleesch van 24 tot 30 fr. is gestegen, zal met ingang van 1 October een proef wor den genomen met een nieuwe en ruimere ver- deeling van, de consenten voor den invoer van varkens uit den vreemde. Ook worden maat regelen overwogen om de boterprijzen te doen dalen, wat echter, naar men vreest, van de zijde der Belgiscbe boeren, tot veel protest aanleiding zal geven. (N. R. Crt.) ABESSINISCHE LEGER. De militaire gouvemeur van Addis Abeba en de directeur van de gevangenis hebben de te Londen gepubliceerde berichten, volgens welke de keizer aan alle misdadigers in vrij- heidstelling zou hebben beloofd, op voorwaar- de dat zij in dienst treden van het leger, krachtig tegengesproken. Abessinie, zoo werd verklaard, heeft geen misdadigers noodig voor zijn veldslagen. In waanheid beschikt Abes sinie over meer mannen dan geweren. NAAR INTERNATIONALEN GOUDEN STANDAARD De belangrijke economische debatten in de tweede Volkenbondscommissie hebben thans een Engelsch ontwerp-resolutie tot resultaat gehad, waartegen de vertegenwoordigers der goudbloklanden zich niet verzetten. Het ont werp-resolutie stelt de wenschelijkheid in het licht van een terugkeeren naar een gemeen- schappelijken intemationalen gouden stan- daard, hetgeen mogelijk zal zijn wanneer de hinderpalen, die thans den intemationalen handel belemmeren, uit den weg worden ge- ruimd. Voorts beveelt de resolutie aan meer bilaterale verdragen af te sluiten en een meer liberale handelspolitiek te voeren met de meest-begunstigings-cfausule tot basis. HET ITALIAAN SCH-ABESSYNISCH CONFLICT. Volgens een bericht van Reuter uit Addis Abeba maiden Abessijnsche spionnen van de Italiaansch-Abessijnsche grens, dat de Italia- nen nabij de grenzen duizenden motorrijders en honderden tanks hebben geconcentreerd, terwijl dagelijks een stuk of dertig vlieg- tuigen verkenningsvluchten boven het grens- gebied maken. Elken dag fusileeren de Abessiniers twee k drie van de vele gevangen genomen Somali- spionnen, die voor Italie werken. De Abessijnsche troepen in het gebied van Dagahpoer lijden aan een tekort aan levens- middelen, en de militaire autoriteiten hebben een verzoek naar Harrar gezonden om drin- gend een voorraad levensmiddelen te zenden. De gouvemeur van Harrar heeft aan den correspondent van de Daily Telegraph te Dzjiboeti verklaard, dat hij vast besloten is de bronnen van Wal Wal tot het uiterste te verdedigen. Vermoedelijk zal dit het eerste punt van aanval uitmaken van de Italianen op het Zuidelijk front. Indien hij verslagen wordt, zullen zijn troe pen een guerilla zonder genade beginnen en de verbindingen van de Italianen vernietigen. In de provincie Harrax zijn, naar Reuter uit Addis Abeba meldt, onlusten tegen vreemde- lingen voorgevallen. De autoriteiten waren niet bij machte de vreemdelingen voldoende te beschermen, niettegenstaande den goeden wil van den Negus, die zeer goed weet hoe groot zjjn verantwoordelijkheid is. De Daily Mail vemeemt uit Mersa Matroe in Noord-Egypte, dat een betrouwbaar Euro- peaan, die een bezoek aan Tunis had ge- bracht, meedeelde, dat in de Noord-Afrikaan- sche bezittingen van Italie een sterke mili taire actie merkbaar is. Libye is een a»ote legerplaats en het schijnt, dat Bengal het steunpunt is van eeri aanzienlijke luchtptrijd- macht: If si-' Tobroek hebben de Italianen tot een Steun punt voor hun vloot gemaakt, hier liggen.een kruiser, drie torpedobootjagers, twee duik- booten, drie watervliegtuigen en een groot transportschip, dat blanke soldaten aan wal heeft gezet. De bevolking is over het algemeen kalm, dooh er heerscht een sterke spanning id ver- band met de genoemde militaire maatregelen. Uit Malta wordt gemeld, dat vele familie- leden van de Britsche militairen aldaar, naar Engeland zullen terugkeeren, aan boord van het transportschip Neuralia. In alle regee- ringsgebouwen, scholen, clubs enz. van Malta, zijn thans gas- en bomvrije schuilplaatsen ingericht. Uit Nairobi wordt bericht, dat hier Woens- dagmiddag vijf bombardements- en vier trans- portvliegtuigen zijn geland, komend uit Egypte. Zij hebben tot taak de noordgrens van Kenya te patrouilleeren. In geval van 'n oorlog tusschen Italie en Abessinie wenscht de regeering, dat incidenten tusschen de no- madenstammen in Kenya en de vele vluchte- lingen, welke ongetwijfeld zullen zoeken naar de verspreid liggende bronnen en weiden, ver- meden zullen worden. De regeering heeft de troepen der kolonie een nieuwe indeeling; ge- geven en de posten in het Oosten versterkt. De politie zal zooveel mogelijk trachtett de vluchtelingen te overreden naar hun land terug te keeren en tegelijk moet zij rekeping houden met overvallen van georganiseerde rooverbenden. Hiertegen zullen de Koninklijke Afrikaansche tirailleurs op moeten treden. Men is nu van meening, dat vliegtulgen daarbij van groot nut zullen zijn voor ver- kennen en door hun groote bewegelijkheifl Het is wel merkwaardig, dat er nog geen oorlog tusschen Italie en Abessinie is, niaar dat men van Abessinie uit reeds de bfcide krijgsplannen van het opperste Italiaansche legerbestuur heeft bekend gemaakt. De Abessijnsche regeering meldt offieleel, dat de Abessiniers zullen beproeven Ita- liaansch Somaliland binnen te rukken, j en door Zuid Ogaden de kust te bereiken, om van daar Mogadisco, de voomaamste Italiaansche haven, te vermeesteren. Dit beteekent een flankbeweging tegen de Italiaansche invasie- dreiging uit Mogadisco. Ten Zuiden van Magdala zullen de troepen van den Abessijnsehen kroonprins en in Har rar de troepen onder ras Nassiboe, de Italiaan sche aanvalstroepen in een nijptang nemen. Adoea laat men den Italianen over om ze verder het bergland in te lokken. Vermoedelijk is deze publicatie er op ge- richt, Italie op een dwaalspoor te brengen, maar een feit is het dat de sterkste en best uitgeruste Abessijnsche troepen zich in het zuiden en langs de rivieren naar het zuiden bevinden. 250 Abessijnsche soldaten bevinden zich in Sidamo, onder ras Destar, een schoonzoon van den Negus. Voor de oostelijke districten is men te Addis Abeba bang, omdat de opperhoofden er niet te vertrouwen zijn. Maar van andere zijde verklaart men, dat dit een gerueht is om de Italianen in de ontbe- gankelijke bergkloven in het Oosten te lok ken. De Negus en de .gouvemeur van Harrar werken persoonlijk de Abessijnsche afweer en aanval splannen uit. OP DRIFT GESTAGEN. Het Duitsche s.s. .August Leonhardt", dat hier op de reede lag, is tengevolge van de storm uit het Z.W. op drift geslagen. Alhier gestationneerde sleepbooten voeren direct uit doch behoefden geen assistentie te verleenen daar het schip er in slaagde op eigen kracht een betere ankerplaats te vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen^ inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Armband (double), C. J. de Fouw, Steen- kamplaan 66. Rijwielbelastingmerk, M. Dieleman, Hoo- gendijk 2. Brillendoos, J. Rouw, Baandijk 18. Oorbelletje, C. v. d. Velden, Dijkstraat -2. Naafdop van auto, N. Schrier, Kerkhofl. 3. Meisjesarmband, S. Geers, Molengang 4. Portemonnaie met inhoud, J. Pauw, Tuin- straat 8. Een paar bruine kinderschoentjes, A. Kolijn, Nieuwediepstraat 63. Kinderportemonnaie met inhoud, G.. Krijger, Tholensstraat 72. Kindertaschje met inhoud, P. de Kraker, Kapellepolder, Axel. Alpinomuts, J. K. Molegraaf, Tholenss.tr. 94. Mantelceintuur, K. Kaijser, Elleboog 7. Jurk-ceintuur, W. Riemens, Nieuwediep straat 76. Een grijze alpinomuts, een paar damee- handsohoenen, en een rechter dameshanfl- schoen, Luxor-Theater. Portemonnaie met inhoud, M. Baert, Kerk- hoflaan 5. Een snoer koralen (rood), P. Oostdijk, Smidswal 33. Autodop, J. Smidt, Zandstraat 10. Portemonnaie met inhoud, A. Bootsgezal, Tholensstraat 37a. uai-u - ,j J •Olie-broekspijp, L. Oppeneer, Tuinpad l!2. Fransch lectuur-boekje, D. Wolfert, Korte Kerkstraat 2. Rijwielbelastingmerk, M. Machielsen, C 24, Hoek. Rijwielbelastingmerk, J. Luteyn Veldstr. 8. Kinderportemonnaie, caf6 Minerva, Nieuw- straat. Kinderschoentje (bruin), R. Vermast, 2e Kortestraat 7. 2 Portemonnaie's met inhoud en blauwe alpinomuts, Bureau van politie. Schroevendraaier, C. Geensen, Steenkamp- laan 49. Portemonnaie met inhoud, Fa. v. Overbeeke, Axelsch es t raat Etui met inhoud, rozenkrans, D. de Jong, Stationstraat 4. Gouden broche, L. Schalk, Noordstraat 52. Broche, A. C. Rijnberg, Grenulaan 9. Ringetje, L. Steketee, Tholensstraat 166. Rijwielbelastingmerk, C. de Fouw, Nieuwe diepstraat 39. Portefeuille, C. de Vos, Steenkamplaan 74. Duitsche herder, M. F. de Smit, Kazeme- straat 12. Grijze garbardinejas, H. Velleman, Pier- senspolderstraat 20. WEINIG MOSSELZAAD. Men schrijft uit Bruinisse aan de Midd. Crt. In tegenstelling met verleden jaar, moet, nu de zaadbanken op de Zeeuwsche Stroomen weder voor de visscherij zijn opengesteld, worden geconstateerd, dat dit jaar op die banken geen mosselzaad van beteekeiiis is gevallen. Dit is-natuurlijk min of meer een teleurstelling, daar men nu weer meer zal zijn aangewezen op zaad uit de Waddenzee, daar het zaad dat door de Belgische visschers van de Belgische kust wordt aangevoerd voor de meesten toch te prijzig is. DE OESTERTEELT. Men schrijft uit Ierseke aan de N. R. Crt.: Vroeger bracht men veel Zeeuwsche zaai- oesters naar Texel om daar te worden uitge- zet. Dan gebeurde het nog wel eens, dat ze daar vet waren als in Zeeland de kwaliteit niet zoo erg viel te roemen. De laatste tien- tallen jaren brachten enkele kweekers slechts onbeteeken,ende partijtjes. De laatste jaren hebben weer enkele kweekers meer oesters op Texel uitgezet, in de hoop, dat daar de kie- men, die de bekende zwarte plekken in de schelpen veroorzaken, zouden afsterven. Van kweekers, die de laatste dagen op on- derzoek zijn uitgeweest, vemamen we, dat die hoop wed ijdel is gebleken. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat als er nog een middel is tot behoud van dezen be- langrijken tak van bestaan dit moet zijn invoer van gezond Fransch oesterbroed. Men stelt het dus wel op prijs, dat thans een ton gouds op de begrooting is uitgetrokken tot aankoop van Fransche zaaioesters. Op 36 September begint ook weer de schoonmaak der perceelen met regeerings- steim op de bekende voorwaarden. Velen zou den de verplichting tot algeheele schoonmaak willen zien opgelegd. Dat is evenwel tot nu toe niet het geval. LUXOR-THEATER. Storm at Daybreak. Een driehoeksgeschiedenis, waarin een vrouw tusschen twee vrienden komt te staan, wordt ditmaal gecompliceerd met de door den grooten oorlog op de spits gedreven vijand- schap van de Serven en Hongaren. Deze tegenstelling zou het geval inderdaad inge- wikkelder en ook belangwekkender hebben kunnen maken, als zij voor de betrekkingen tusschen de drie menschen, twee Serven en een Hongaar, lets beteekend had. Dat is niet zoo. De vriendschap van Dushan en Geza is zoo hecht, dat de erfVijandschap hunner vol- keren er niet tusschen kan komen. Als Irina, de vrouw van -Dushan, zich op Geza verliefd voelt worden, telt zijn nationaliteit voor haar geen oogenblik mee. En Geza laat getroost de door Irina beschermde deserteurs ontsnap- pen, hoewel hij als keizerlijk en koninklijk of- ficier juist tot taak had, ze op te sporen. De nationale tegenstelling is dus voor de drie hoofdpersonen zonder beteekenis en niet al leen voor hen, want in het huis van Dushan, die trouwens als burgemeester van een Bos- nische stad ambtenaar van de dubbele monar- chie is, fees-ten de Hongaarsche ruiters voort- durend met de Servische meisjes en ook tus schen hen m-erkt men van vijandschap niets, integendeel. De moord van Serajewo en eigenlij-k de heele oorlog heeft dan ook met het onderwerp van de film al heel weinig te maken. Het driehoe-ksprobleem had zich rus- tig zonder deze breed opgezette historische stoffage kunnen ontwikkelen en zou dan al- licht ook minder rhapsodisch zijn uitgewerkt, dan nu de aandacht toch telkens naar bijkom- stigheden wordt afgelei-d. De zaak zou dan geweest zijn, dat zonder dat een van drieen er ,,schuld" aan heeft de vriend het huwelijksgeluk van man en vrouw verstoort, een man, die met zulk een goedheid van vrouw en vriend beiden houdt dat zij niet den moed -kunnen vinden, om hem te verraden en op het punt staan uiteen te gaan, als Dushan toch hun wederzijdsche gevoelens er- vaart, eerst in woede ontstoken zijn vriend wel zou kunnen dooden, maar dan in het diepe besef van de eenzaamheid, waarin hij dan toch naast zijn vrouw zou blijven voortleven, zich- zelf voor him geluk opoffert. Het is een in trigue, die door het voortreffelijke spel van Francis Kay en Walter 'Huston (Dushan) en allengs ook Nils Ashter (Geza) reeds thans menschelijke bewogenheid verkrijgt en die de volledige concentratie van den regisseur, Richard Boleslafski, vereischt had, om geheel tot haar recht te komen. Thans heeft hij het meeste van zijn kunnen nog aan de bijzaken gegeven: het voorspel van den moord van Serajewo, het uitbreken van den oorlog, later nog een paar oorlogstafereelen en vooral het frenetieke slot, als Dushan zichzelf met den verrader van zijn huis en van zijn vriend in den dood jaagt en de maskers van de beiden telkens als onheilspellende mombakkesen tegen het doek aankleven. Philips Holmes overtreft zichzelf in de kleine rol van een dronken officier, van wien hij een door en door overwogen levensechte uitbeelding geeft. Sons of the Desert. -Het is wederom een serie van onverwachte, voor de betrokkenen hoogst pijnlijke situaties, waarin wij den dikken Hardy en den altijd nog even sprietigen Stanley Laurel verwik- keld zien. Het leven is inderdaad minder ge makkelijk voor de beide onafscheidelijken, die door hun weinig beminnelij-ke wederhelften steeds zoozeer in hun bewegingen belemmerd worden. Wel trachten onze kwanten telkens opnieuw zich te ontworstelen aan de huise- lij-ke dictatuur en doen zij eindelooze pogdngen om te ontsnappen aan het speurend oog hun ner vrouwen, maar steeds mislukt hun opzet en worden zij zelf dupe van hun, overigens zeer onschuldige escapades. Z66 geschiedt het ook in Pechvogels, een amusan-te en vlotte film, die als alle films van het illustere tweetal uit een aaneenschakeling van ,,ga-gs" bes-taat. „Pechvogels" begint met een plaatselijke vergadering van het zonder- linge Genootschap der Zonen van de Woestijn, waarop ook Laurel en Hardy, getooid met fez en sjerp, verschijnen. Alle aanwezigen moe ten zweren op de groote jaarvergadering van het Genootschap in Chicago aanwezig te zijn. Ook Oliver en Hardy zweren, maar him echt- genooten trekken zich daar niets van aan en willen geen toestemming geven tot de reis naar de groote stad. Onder voorwendsel van een reis naar Honol-oeloe weten evenwel bei den door doktersdnterventie toch van huis weg te komen. Zij gaan dan natuurlijk niet naar 'Honoloeloe, maar naar Chicago, waar zij zich in gezelschap van Charley Chase dol amuseeren, niet vermoedend dat het film- joumaal van hun aanwezigheid aldaar zal ge- tuigen. Bovendien vergaat de boot, waarmede Stanley en Oliver uit Honoloeloe zouden terug komen en als zij achteraf trachten een schip- breuk-veihaal te fantaseeren, vallen zij als altijd door de mand. (Het zijn werkelijk ware pechvogels die Stanley en Oliver; ze bedoelen het goed en zouden op hun manier gaarne wat van het leven genieten, maar het wreeds noodlot is tegen hen en wie kan tegen het noodlot op? Laurel en Hardy zeker niet, al probeeren zij het altijd weer met onverstoorbaren moed. De magere Stanley komt er in deze film, dank zij een bekentenis, op het laatste oogenblik nogal dra-gelijk af, maar naar Oliver vliegen de schotels en pannen, door zijn fiksche ega met groote bedrevenhedd op zijn dikke iichaam gemikt. Dit is in korte woorden de inhoud van een zeer zotte film. Zonder twijfel een film, die men moet gaan zien om de narigheden des levens een enkel uur van zich af te schudden. Ramp In de Waddenzee. Omtrent de reeds kort gemelde ramp op de Friesche Wadden, waarbij, naar thans blijkt, vier Leeuwarders zijn verdronken, kan het volgende worden gemeld: In het najaar plegen vele liefhebbers van visschen op de Waddenzee op schar te vis- schen. Van heinde en ver trekken zij naar den Westhoek onder St. Jacobi-Parochie of naar andere punten der Friesche kust, waar zij platboomvaartuigen en het benoodigde vischgerei kunnen huren. Zoo ook Woens- da-gochtend. Bij den Westhoek trokken in drie bootjes aoht personen erop uit en bij Koehool onder Tzummarum zes personen, eveneens in drie vaartuigen. Ai deze men schen, amateur-visschers, weraen door den Noordwester storm verrast, toen de wind na een windstil oogenblik van Z.W. naar het Noorden liep. Het was een wonderlijke zee, die niet veel goeds voorspelde. Anderhalf uur na hoog water, dus bij afgaanden vloed stond de zee zeer hoog. Op den dijk had men reeds waargenomen, dat de visschers het zwaar te verduren hadden. De reddingboot te Harlingen werd gewaarschuwd en voer uit, doch kdn door den lagen waterstand en de zandplaten de plaats van de ramp niet berei ken. Inmiddels hadden zestig mannen aan den Westhoek een groote boot, die in het kanaal lag, over den dijk naar de zee ge- sleept, en daaraan een aanhangmotor be- vestigd. Zes man, n.l. J. Tjepkema, Tj. Tjepkema, Anne van Dijk, Marten Kingmai Tj. Walland en J. Walland, trokken er op uit. Allereerst voeren de mannen naar de boot, waarin vier personen gezeten waren. Van Dijk en Tjep kema sprongen over in deze boot, lichtten het anker en brachten de visschers goed en wel naar den wal. Vo6r den wind trokken de vier overblijvenden naar de andere twee boo- ten. Nabij gekomen sloegen ze, daar de motor wei-gerde, vijftig meter terug. Met boomen bereikten ze tenslotte allereerst een foootje, dat leeg was. Op den dijk had men reeds waargenomen, dat de twee opvarenden er uit geslagen waren. Woensdagavond lag het bootje nog voor anker. Wanneer beiden op den bodem waren gaan liggen, zouden zij ongetwijfeld gered zijn geworden. De dap- pere mannen zwoegden met hun boomen ver der en bereikten ten slotte het derde vaar- tuigje, en hadden de voldoening de beide in- zittenden, en wel de heeren Toomstra en S. Barendsma te redden. De heeren B. S. Barendsma, kapper, en J. Verf cafehouder, beiden te Leeuwarden, waren verdronken. Te Koehool werden de andere drie booten, elk met twee inzittenden, door den Noord wester overvallen. Geert van Dijk, Leeuwar den, en S. Hoppe, Huizum, waren over boord gesprongen. De eerstgenoemde wist zich zwemmende te redden. De ander werd door eenige jeugdige menschen, die te water waren gegaan, gered. Een kranig stukje reddings- werk! Inmiddels waren vier flinke mannen: K. T. Bonnema en T. Kramer uit Tzummarum, en E. Wagenaar en L. Visser, uit Oosterbierum, er met een boot op uit getrokken, die een honderdtal menschen uit een schuur hadden gehaald en over den dijk hadden gesleept. Dezen smaakten het genoegen, het leven te redden van M. Ferwerda, cafehouder, en E. van Dijk, sohipper, beiden te Leeuwarden. De derde boot was omgeslagen, waardoor twee mannen worstelden met den dood. Zij hielden zich nog vast aan het vaartui-g. Eerst ver- dween de 6en in de diepte. Nog gelukte het den ander de boot weer in den goeden stand te ^rijgen. Opnieuw sloeg het vaartuig om, wadrbij ook het tweede slachtoffer in de diepte verdween. Schepen in nood. De sleepboot „Holland" van de firma Doek- sen, die was uitgevaren om assistentie te ver leenen aan het Zweedsche stoomschip ,,Sver- remergaard", dat vijf mijlen ten Noorden van Terscheliingerbank in nood verkeerde, is Woensdagmiddag om kwart voor vijf in de haven van Tersohelling teruggekeerd. Er be- hoefde niet te worden ingegrepen, aangezien de schade, welke het Zweedsche schip ten ge- volge van den storm aan de machines had opgeloopen, met eigen middelen bleek te zijn gerepareerd. Het schip heeft inmiddels de reis voortgezet. De reddingboot „Brandaris", welke was uit gevaren naar de Blauwe Slenk, waar twee bin- nenvaartuigen zijn gezonken, heeft niets kun nen uitriohten en is, zonder dat de wrakken ontdekt zijn, om half drie eveneens in de -haven teruggekeerd. Een slachtoffer. Nader wordt het bericht over het vergaan van een motorboot bevestigd. Het is de „Nijverheid", metende 185 ton en behoorende aan den motordienst van de gebr. Ouwehand te Rotterdam. Een der opvarenden is ver dronken. De schipper en een ander lid der bemanning zijn door de „Urk 175" gered en te Kampen aangebracht. Naar nader gebleken is, moet het bericht, dat er in het Blauwe Slenk twee binnensche- pen zouden zijn gezonken, Op een vergissing hebben berust. Men heeft hier slechts te doen gehad met een vermoeden van de kustwacht van Vlieland, doch daar de ,,Brandaris" het gebied heeft afgezocht en niets heeft kunnen ontdekken, dat op eenig onheU wijst, neemt men aan, dat er in het geheel geen scheeps- ramp is gebeurd. Tijdens den storm is een zeilschip van schip per De Jong uit Makkum tegen den zeedijk bij Zurig geslagen. 'H-et vaartuig liep daarbij ernstige averij op. Het schip zat Woensdag avond nog vast. Persoonlijke ongelu-kken zijn niet voorgekomen. Op het IJssebneer. Verschillende visschersvaartuigen van Lem- mer zijn WOensdagmorgen door den plotseling opstekenden storm op het IJsselmeer over vallen. Bijna alle liepen ze zware averij aan de tuigage op en vele visschers verl-oren hun netten. Een zevental moest door de Lemster reddingboot Hilda" worden binnengebracht. Over het lot van andere Lemster visschers -heeft men geruimen itijd in onzekerheid ver- keerdj doch in den laten namiddag is bericht ingekomen uit Urk, Schokland, Genemuiden en Medemblik, dat daar Lemster visschers waren binnengevallen. Over het lot van Oen visscher, nl. J. K. Visser, was 's avonds nog niets bekend. Op verzoek van den burgemeester van Urk is de reddingboot om half zes opnieuw uitge varen naar een tjalkschip, dat tusschen Urk en Lemmer in nood verkeerde. Bang avontuur. Angstige uren hebben vier visschersjongens uit Huizen doorgebracht. Met het zeiljacht „Zilverm-eeuw" verheten zij Dinsdagmiddag Huizen voor een tochtje naar Marken, van- waar zij nog 's avonds terugkeerden naar Huizen. Zij werden toen echter door den storm overvallen; twee ankers werden uitgeworpen, doch een er van raakte los, en het zeil scheur- de. Den geheelen nacht brachten zij wakende door; tegen den ochtend zagen zij een hotter uit Bunschoten, die hen op sleeptouw nam. Drie jongens waren zoo uitgeput, dat zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7