Zoo'n Migraine? »- Binnenland Dus weer een ellendige dag in het voor- uitzichl. Heusch niet noodigNeem een "AKKE.RTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijl. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies- pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar I Vraagt ook: „Laxeer-Akkerljes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- itopping, hardlijvigheH, enz.Werken zachL (Ingez. Med.) Als het niet te ondeugend was, zou de heer De Geer willen spreken van een „operette- crisis". Door een en ander is de indruk ge- wekt, adsof.de crisis geforceerd is. De vraag of we mi met een nieuw kabinet te maken hebben, moet ontkennend worden beantwoord. Het is de biijikbare bedoeling ge- weest, het kabinet gaaf te houden. De heer De Geer meende dat wij deze crisis niet hadden moeten hebben. Het gebeurde is uit staatsrechtelijk oogpunt van geen nut ge- weest. Op monetair gebied heeft die crisis verkeerde gevolgen gehad. De heer De Geer herinnerde aan het afvioeien van goud en het omzetten van een dalenden rentevoet in een hoogeren. Het moet een gemeenschappelijke wensch zjjn dat voortaan dergelijke conflicten worden voorkomen. Het verheugde den heer De Geer dat uit de rede van Dr. Oolijn blijkt, dat niet door wet- teiijke maatregelen het crediet ondermijnd zai worden. mj i Over consequente deflatie hebben we twee tegenstrijdige verklaringen gehoord van Dr. Colijn en den heer Aalberse. Als beide spre- kers gelijk hebben wat natuurlijk niet mo- geljjk is dan komt de devaiuatie. De Minister-President heeft zeker gelijk, dat con sequente deflatie devaiuatie brengt. Bij de keus tusschen consequente deflatie en devaiuatie koos de heer De Geer nog steeds de laatste, welke een pijnlijke, maar deskun- dig uitgevoerde operatic is. De eerste staat gelijk met het toebrengen van een aantal ruwe messteken, die wel wonden, maar geen ge- nezing brenigen. Consequente deflatie wil zeggen een ket- tingreeks van geforceerde wanbetalingen. Bij dalenden rentestand moet men in dat natuurlijk gezonde proces niet ingrijpen en bepaalde dingen aangrijpen om te dwingen mee te dalen. Er is groot verschil tusschen hypotheek- en credietgeving. Maakt men belegging door hypotheek onzeker, dan gaat het crediet an- dere wegen uit. Wat de devaiuatie betreft, voer de heer De Geer op het kompas der Regeering. Moet het tot devaiuatie komen, dan moeten we zelf daartoe het moment kiezen. Doch de Regee ring moet daartoe de leiding geven. Indien devaiuatie noodig is, handele de Regeering snel en met vaste hand. Zij heeft het vertrouwen van de meerder- heid van volk en Kamer, wat haar een spoor- slag moge zijn haar taak met kracht en op- gewektheid voort te zetten. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) sprak over de voorgenamen salarisverlaging en verklaar- de, dat zijn standpunt onveranderd was. Hij wees er de Kamer op, dat zij wel moge beden- ken, dat de salarissen reeds herhaaldelijk zijn verlaagd en dat de tegenzin daartegen groeit. Hij betoogde voorts, dat de Regeering prac- tisch het georganiseerd overieg uitschakelt, doordat zij de salarissen tot sluitpost van de begrooting maakt. Voor dat nog met de com- missie v.oor georganiseerd overieg was ge- sproken, vaardigde de Minister van Binnen- landsche Zaken een circulaire aan de gemeen- tebesturen uit. Daar staat de feitelijke beslis- sing van de Regeering reeds in. Op die manier maakt men van 't georganiseerd overieg een karikatuur. De heer van der Tempel moest dus persis- teeren bij, het voomemen van zijn fractie, om een uitspraak te vragen van de Kamer. Hij handhaafde derhalve de in Juli j.l. door hem ingediende motie. Rede Dr. Bierema. De heer Bierema (V.B.) wees erop, dat van een wijziging in het Regeeringsprogram ner- gens iets gebleken is, alleen is op sommige pimten waj^meejr. de nadruk gelegd. Hij betreurde het dat door de kabinets- formatie in Augustus aan de spanning nog geen einde was gemaakt. Deze heeft ons land en ook het parlementaire stelsel geen goed gedaan. jj Hij ging voorts qp de kabinetscrisis wat nader in en meende dat extra-maatregelen der Regeering om de goudafvloei'ing te voorkomen nog meer onrust zou hebben gewekt. Met instemming heeft men vemomen, dat de Regeering groote voorzichtigheid zal be- trachten met het ingrijpen in de civiel-rech- telijke verhoudingen. Het vaste-lasten-ont- werp heeft onzekerheid gebracht en het cre diet ondermijnd. Indien er niet binnenkort een gunstige wij ziging komt in den rentestand, zal het vaste- lasten-ontwerp onuitvoerbaar zijn. Met instemming had de heer Bierema de vorming van een apart departement van Land- bouw en Visscherij gezien. De industrialisatie die ook gevaren inboudt moet gepaard gaan met vergrooting van den afzet. Daar- voor is n'oodig een betere voorlichting door onze consulair'e diensten; deze schijnt inmid- dels in het voornemen der Regeering te liggen. De heer Bierema kwam tegen de uitspraak van den heer Albarda op, dat het doen uit- voeren van groote, openbare werken bij een liberalen minister niet in goede handen is. Het was een liberale minister, die de droog- legging van de Zuiderzee heeft geentameerd. De tegenwoordlge Minister van Waterstaat heeft over de geheele wereld groote openbare werken uitgevoerd en het zou toch wel zon- derling zijn, indien hij dit niet liet doen voor zijn eigen land. 'Wat de handelspolitiek betreft, gaf de heer Bierema toe, dat de contingenteering verstar- ring van den handel heeft gebracht. Hij juich- te het toe, dat de Regeering dit stelsel wil ver- vangen door compenseerende rechten aan de grens. Het percentage moet echter geleidelijk dalen in verhouding tot de aanpassing hier te lande. Het zou toe te juichem zijn, indien ook de monopolie-heffingen voor den landbouw vervangen werden door heffingen aan de grens. Men weet den weg niet meer in de tegenwoor- dige heffingen en de tegenwoordige steun- politiek leidt tot groote ambtenarfl. De rede van Mr. Aalberse bracht ontspanning. De heer Schouten (a.r.) waardeerde de itegemoetkomende houding van den heer Aal berse. Zijn redevoering heeft bijgedragen tot ontspanning. Dit wilde niet zeggen, dat die rede bij hem geen critiek ontmoette. De heer Schouten herinnerde eraan, dat hij in Juli jtl. op misverstanden heeft gewezen. Hij was in zijn meening nog versterkt en verschilde met den heer Aalberse van meening over de sehuld- vraag. (Het had z.i. weinig zin, daarop thans diep in te gaan, pmdat geen Regeering voort kan gaan als zij niet voldoende medewerking en vertrouwen heeft. Het vragen om vertrouwen was niet in strijd met de sfeer van het debat. De kabinetscrisis had niet moeten en be- hoeven te komen. Zij heeft schadelijk ge- werkt. Een oplossing van de crisis in den geest van de opdracht aan den heer Aalberse was onmo gelijk; daarvoor was het verschil van meening te groot. Ben formatie waarin sociaal-demo- craten en anti-revolutionairen zouden zijn op- genomen was onmogelijk. De heer Schouten wees op de verschillen inzake gezag, defensie, verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, eco- nomische en financaeele politiek, om te bewij- zen dat een samenwerking tusschen sociaal- democraten en anti-revolutionairen onmoge lijk is. Van het Plan van den Arbeid zijn slechts enkele vage beginselen bekend. Daarover kan bij de Algemeene Beschouwingen nader wor den gesproken, aangezien de heer Albarda te kennen heeft gegeven, dat hij bij die gelegen- heid een belaagrijk deel van zijn rede daaraan zou wijden. Wij weten tot nu toe alleen hoe de sooiaal-democraten geld willen uitgeven, maar niet hoe zij 't willen ontvangen. Ook een kabinetsformatie van, 5 partijen was niet mogelijk; bevredigde zij de anti-revo- lutionnairen, dan deed zij 't anderen niet. In zake de vorming van een extra-parlementair kabinet zou dan anti-revolutionnairen geen oplossing bevredigd hebbenj die veel afweek van de politiek van het afgetreden kabinet. Zij begeeren geen verwijdering ten opzichte Op den Dam. Voor het paleis stonden matrozen opgesteld in een lange, blauwe streep. De trommelsla- gers van het korps mariniers zijn er en de muziek van de marine, met twee hooge schel- lenboomen. Aan de eene zijde van den ingang van het paleis stond een groot aantal kleuters niet oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes. Op het plein had zich achter de politie-afzetting een dichte menigte opgesteld. Aardig was het, dat een speciaal plaatsje was ingericht voor de Regenslburger Domknaben. Met htm blauwe petjes stonden de kleine vreemdelingen daar en keken hun oogen uit. Van den toren klonk carillonmuziek. Zoo nu en dan zong het pu- bliek een bekend wijsje mee. Even voor twaalf zwenkt de Koninklijke stoet het plein op. Trommels roffelden, het commando „presenteert geweer" en de matro zen hielden het wapen stijf voor den borst. Paardengetrappel klonk. Eerst kwam de be- reden politie, dan zwenkten de rijtuigen en reden v66r het paleis. En nauwelijks waren de Koningin en de Prinses te zien of een luid gejubel ging op. Tallooze N.S.B.'ers stonden op het plein en zij brachten met uitgestrekten arm hun groet. Lakeien schoten toe. Het rijtuig stond sUl. Daar zwelde het Wilhelmus aan, ingezet door de marinekapel. De officieren salueerden met den degen. Tegenover het paleis had zich een detachement militaire politie te paard opgesteld. Over heel dit schouwspel legde de zon een blijden glans. Pleohtig was deze intooht. Toen de Koningin en Prinses uitstegen bracht de rood-gerokte en wit-gepruikte koetsier een saluut met de zweep, die hij dwars voor zich hield. Telkens weer klonk gejuich. De Koningin en Prinses kwamen brjna terstond op het bal- con. Het is een ontroerend gezicht: de lichte gedaanten van de twee Hooge Vrouwen tegen den donkeren achtergrond. Zij groetten naar alle kanten. Weer zette de muziek het Wil helmus in. Weer ontblootten zich de hoofden. jZoo begroette de hoofdstad Koningin en Prinses. Het was een hartelijke verwelko- ming, een dndrukwekkend oogenblik. Voorzitter van K. v. K. onUangen. Donderdagmiddag hee^i de koningin in ge- hoor ontvangen deri voorzitter van de Kamer van Koophandel, den heer Gottfr. H. Crone, ten einde ingelicht te wordeh over den toe- stand van handel, scheepvaart en industrie. PRINSES JULIANA SPREEWT DINSDAG VOOR DE MICROFOON. Prinses Juliana zal Dinsdagavond 1 October, van 9 u. 15 tot 9 u. 20, over beide Nederland- sche omroepzenders een rede houden over het werk van het Nationaal Crisis-Oomite. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 25 September. Kleine wetsontwerpen. Aan de orae zijn de volgende wetsontwer pen: 1. Wijziging van den eersten en tweeden titel van bet tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken; 2. goed'keu- ring van de op 9 April 1934 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Tsjeco-Slowakije geslo- ten aanvullende overeenkomst op het Neder- landsch Tsjecho-Slowaaksoh handelsverdrag van 20 Januari 1923. Beide wetsontwerpen worden zonder be- raadslaging of stemming goedgekeurd. Benoeming griffier. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn voor nemen is, in den loop van October aan de orde te stellen de benoeming van een griffier der Kamer. De vergadering wordt gesloten. De Kamer gaat in de afdeelingen ter onder- zoek van het verslag van de commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant d'Ansembourg. PROF. VENING MEINESZ. BIJ DEN MINISTER VAN ONDERWIJS. Het komt bovendien voor, dat bestuursleden of functiouarissen van gemelde cooperatieve handelsvereenigingen der boeren, die tevens kringzaakvoerder of zaakvoerder zijn, bij de varkensmesters aandringen om hun varkens niet aan particuliere handelaren te verkoopen, terwijl ook zaakvoerders zelf of met him medewerking de varkens door familie- of vriendenrelaties laten opkoopen. Tengevolge van dien misstand en het feit der dubbele functies komt een onpartijdige uitvoering der crisiswetten ten zeerste in het gedrang. Het hoofdbestuur is van meening, dat zaak voerders en andere fimctionarissen der Nederl. Veeihouderij-centrale behooren te zijn perso- nen, die direct noch indirect zich bezighouden met den handel in varkens en niet verbonden zijn aan particuliere of cooperatieve handels- ver eenigingen EENHEID VAN SPELLING. Het bestuur van den Nederlandschen Jour- nalisten Kring heeft tot den Raad van Minis ters een schrijven gericht inzake de spelling. btrekking van dit adres is, er bij de regee ring op aan te dringen zoo spoedig mogelijk tot eenheid op het gebied der spelling te komen. Het kringbestuur is van oordeel, dat er op het oogenblik een toestand van ver- warring heerscht, wejke bevorderd wordt door het feit, dat de nieuwe spelling alleen is voor- gesohreven voor het onderwijs, terwijl aan den anderen kant Voor andere organen der Overheid nog de spelling de Vries en te Win- kel moet worden gevolgd. Deze verwarring veroorzaakt moeilijkheden op verschillend ge bied, ook op dat der journalistiek en niet min der in het gezinsleven. Het kringbestuur dringt er daarom bij de regeering op aan, zoo spoedig mogelijk rege- lingen te treffen, welke de noodzakelijke en gewenschte eenheid van spelling, in welke richting dan ook, kunnen bevorderen. Het is de wiensoh der geheele liberale fracSe dat in deze richting wordt gegaan. De heer Bierema kon het oordeel van den heer Aalberse inzake consekwente deflatie of devaiuatie niet onderschrijven. Hij achtte het begrijpelijk, dat de Regeering 66k in verband met de monetaire onzekerheid op klaarheid aandringt. De heer Aalberse heeft loyale medewerking aan de Regeering toegezegci, hetgeen den heer Albarda tot een bron van groote teleurstelling is geworden. De heer Bierema was er van overtuigd, dat de groote meerderheid van ons volk daarover anders zal denken. Hij ver heugde zich er over, dat er wat meer toena- dering tusschen de katholieken en de libera len is. Het is niet voldoende, dat de Regeering ver- klaart, dat zij, onze muntpariteit wil hand- haven, doch zij moet daartoe ook alles doen. Het indienen van het vaste lasten-ontwerp heeft het vertrouwen ondermijnd; de Regee ring had beter dat kunnen nalaten. Haar millioenennota is een doorloopend bewijs er van, dat de Staat onmachtig is orde te schep- pen in eigen huiShouding. De regeering maakt zich schuldig aan vele dualismen, doch de heer Bierema erkende, dat ook hij daaraan heeft medegewerkt. Wanneer men zich realiseert hoe groote be- langen op het spel staan moet het tot nog gnootere bezulnigingen komen. De liberalen zullen ook tegenover deze Re geering een loyale houding aannemen. Rede van Mr. Joekes. De heer Joekes (V.-D.), sprekend over de kabinetscrisis, achtte het ongebruikelijk, dat in ons parlement door de Regeering de ver- trouwenskwestie wordt gesteld. Het is name- lijk de gewoonte eerst een votum af te waoh- ten. De opdracht van Mr. Aalberse om een par- lemehtair kabinet op zoo breed mogelijke basis te vormen, is mislukt, omdat daarvoor geen grondslag kon worden gevonden. ODe sociaal-democraten hebben een meening in zake de belasting- en finantieele politiek, welke zeer afwjjkt van die der meerderheid der Kamer, waartoe ook de vrijz.-democraten behooren. Reeds op grond hiervan was het onmogelijk met de sociaal-democraten tot samenwerking te komen. Dit houdt niet in, dat vorming van een par- lementair kabinet in de toekomst onmogelijk zou zijn. De actie der sociaal-democraten tegen de regeering Colijn-Oud en hun gering- schatting van de moeilijkheden der Regeering met betrekking tot de financiering van open- bare werken, maken zoo'n samenwerking thans onmogelijk. De heer Albarda (S.D.A.P.): Wat weet u daarvan De heer Joekes (V.-D.Zoo ver is het reeds nu gekiomen, dat de leider der sociaal-demo craten een dergelijke vraag stelt. De heer Albarda (S.D.A.P.)Bestiudeer u eerst eens een serieus werk, dat door de sociaal-democraten wordt ondemomen inplaats van oppervlakkige opmerkingen te maken! De heer Joekes betoogde verder de nood- zakalijkheid voor het brengen van evenwdcht tusschen de productiekosten en de prijzen. Over de spoedige noodzakelijke verlaging van productiekosten valt nader van gedachten te wisselen, dloch men houde in 't oog, dat deze niet eenzijdig ten koste van de werk- nemers mag worden gevonden. Mr. Joekes waardeerde het, dat de industria- lisatie-wet krachtag zal worden bevorderd, doch waarschuwde tegen het in het leven roe- pen van onrendabele bedrijven. De omstandigheden hier zijn zoo, dat zij op zichzelf reeds tot samenwerking met de Re geering nopen. Maar ook in verband met de intemationale omstandigheden zullen de vrijz.- democraten alles doen om de samenwerking zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. De heer Sneevliet (Rev.-Soc.) betoogde, dat het kaxakter der Regeering weinig verande- ring heeft ondergaan. Herstel van tal van fouten is noodig, o.a. rechtsherstel aan hen, die de gevolgen van het gebeurde op de „Zeven Provincien" ondervinden; voorts moet het bankkapitaal onder controle worden gesteld. Het is niet duidelijk, hoe om klaarheid kan worden gevraagd, terwijl het in de wereld intemationaal en niet alleen op economisch gebied alles onklaar is. Noch van de plannen van Minister Gelissen, noch van die der sooiaal-democraten is iets goeds te verwach- ten. Hoe is 't mogelijk, dat de heer Albarda een rede kan houden alsof er van een nieuwe lente en een nieuw geluid binnenkort sprake zal zijn. De katholieke Kamerfractie met haar half- slachtige politiek schijnt in het politieke leven een permanente factor van twijfel te zijn. Het moet duidelijk zijn, dat de uiterste gren- zen van het loonpeil zijn bereikt. De Tilburg- sohe staking is op dit punt leerzaam. De vakbonden hebben bewezen een instrument van aanpassing te zijn. En aan dat tegen- natuurljjke optreden is thans een einde ge- komen. van de katholieken en deze ook ten aanzien ■wan. de anti-revolutionnairen niet. I -De verklaring der sociaal-democraten, dat zij bereid zijn tot mede-regeeren heeft momen- teel weinig zin en daarom wilde de heer Schou ten er niet verder over spreken. De heer Schouten kon zich vereeningen met wat Dr. Ool(jn had verklaard. Binnenkort zullen ver schil, lende wetsontwerpen worden behandeld waarover dan nader met de Regeering van gedachte kan worden gewisseld. Hij drong er thans alleen op aan, dat spoe dig maatregelen, getroffen zullen worden tegen onredelijke executie. Zekerheid is thans in de eerste piaats noo dig. Het ware gewenscht dat in Nederland een front gevormd kon worden om zekerheid te bewerken. Ten aanzien van de rechtszeker- heid, o.a. wat betreft de muntpariteit en de aantasting van hoofdsommen. De heer Schouten had opmerkingen in de Kamer gehoord, die z.i. nog geen zekerheid hadden gegeven inzake de afwijzing van deva iuatie. Er is gesproken over een appetytelijke operatie, die voltrokken zou kunnen worden. En dan ontrooft men ons volk de zekerheid welke het zoozeer behoeft. Gelukkig is de Regeering van oordeel, dat devaiuatie als een ramp voor ons volk moet worden beschouwd. De anti-revolutionnairen stellen zich achter de Regeering en zullen haar steunen met alle kracht, ook bij haar mone taire politiek. De heer Wlesterman (nat. herstel) herin nerde aan een woord van Lasalle over Bis marck: ,,Zelfs als we met hem geweerschoten zouden moeten wisselen, zouden we moeten erkennen, dat hij een kerel is!" Dit gold voor den heer Westerman ten op zichte van den heer Oolijn. De Minister is voor overieg toegankelijk, doch substantisch Had zijn rede van j.l. Dinsdag denzelfden in- houd als die in Juli. Er was alleen wat meer vriendelijkheid in. Men vraagt zic'h dan ook onwillekeurig af: waarom dan een kabinetscrisis veroorzaakt? Het eenige nieuwe eigenlijk was de mede- deeling van de vervanging van contingentee- ringsmaatregelen door heffing aan de grens. Wat de industrialisatie betreft was het dui delijk, dat Dr. Oolijn „den lepel met moeite inslikte". (Gelach.) De heer Wlesterman: Ik bedoel den inhoud van den lepel. BLIJDE INTOCHT OP MOOIEN HERFSTDAG. Amsterdam heeft Koningin en Prinses ontvangen. Gejubel steeg op toen beiden in openrijtuig over het Damrak reden. Terwijl muziek van de mariniers het Wilhelmus speel- de en honderden het Volkslied meezongen, verschenen tegen den grauwen gevel van het Koninklijk Paleis op den Dam twee lichte figuren: Koningin en Prinses, met een ruiker bloemen in de handen. Daverend gejuich stroomde de twee Hooge Vrouwen tegemoet. Zoo is deze intocht, schrijft ,,De Tel.", een indrukwekkende plechtigheid geworden, die, nochtans niet verstarrends had. En die over go ten werd door zonnestralen. De aankomst aan het Centraal Station. Tien minuten vodr twaalf reed Donderdag de trein uit Apeldoorn het station binnen. De locomotief trok de wagens ver op, daar het hofrijtuig als laatste was aangehaakt. De burgemeester trad naar voren, om de Koningin en de Prinses in de hoofdstad te jbegroeten. De vorstin was in het wit ge- kleed; de Prinses droeg een gris-perle mantel met wit bont. De verschillende' autoriteiten begroetten de Koningin en de Prinses. Tot den burgemees ter, den Commissaris der Koningin en schout- bij-naeht Kruys richtte H. M. in het bijzonder het woord. Over het Damrak. Door de Koninklijke wachtkamer verlieten Koningin en Prinses het station. Buiten pre- senteerde het eere-escorte de sabels, dat zich daama vo6r en achter de gala-cal6che op- stelde. Een kort commando, en stapvoets reed de kleurige stoet over het bevlagde Damrak. Voorop bereden politie. Dan een rijtuig met den hoofdcommissaris en een met den burge meester, in ambtsgewaad, die links en reehts te groeten heeft. Daarachter het Koninklijke rijtuig. Een open koets, bespannen met vier paarden. Op den bok een koetsier in zjjn livrei van rood en blauw. De koets is bekleed met rood fluweel en omstuwd door ruiters van de militaire politie. De Koningin en de Prinses namen buigende het luide gejubel in ontvangst. Het Damrak stond vol belangstellenden. Er waren daar vele schoolkinderen opgesteld, o.a. van de Ohr. Oranjevereeniging „Oost", die de vorstin een vaandelgroet bracht. Het gejuich nam toe, naarmate de stoet den Dam naderde. Donderdag is prof. dr. F. A. Vening Meinesz uit Utrecht door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in bijzondere audientie ontvangen. De minister had den hoogleeraar tot dit onderhoud uitgenoodigd, ten einde zijn belang- stelling te toonen in het wetenschappelijk werk, dat prof. Vening Meanesz aan boord van de K XVIII heeft verricht, en tevens om zich omtrent de beteekenis van de reis en de ver- kregen resultaten persoonlijk te laten inlich- ten. DE VLIEGTUIGEN VOOR DE LUOHTC ARTEERIN G. De vliegtuigen, die bestemd zijn voor de luchtcarteering van Nieuw-Guinea en die zich zooals men weet, op weg naar Indie sinds eenige dagen te Rangoon bevinden, zijn thans grondig nagezien, terwijl de bemanningen, in het bijzonder die van het toestel, dat vermist is geweest, gelegenheid hebben gehad om op hun verhaal te komen. Men wacht thans op gunstig weer, en zoo- dra dit aanbreekt, zullen de toestellen ver- trekken. DE ZEEUVVSCHE OESTERCULTUUR. Op de eerste begrooting van. het departe ment van Landbouw en Visscherij is de post aansc haffmgskosten, gebruikskosten en onder houd en herstelling van, vaartuigen voor de visscherij-inspectie 1783 hooger geraamd. Uit bezuinigingsoverwegingen zijn in de beide voorafgaande jaren eenige noodzake lijke herstellingen aan de vaartuigen achter- wege gelaten. Langer uitstel van deze herstel lingen zou niet te verantwoorden zijn, zoodat het voomemen bestaat, die in 1936 uit te voeren. De Zeeuwsche oestercultuur verkeert in een noodtoestand. Deze noodtoestand is een gevolg van het optreden van een schelpziekte, waar- aan een groot deel der oesters ten gronde gaat, terwijl de oesters, welke in leven blijven, door de aantasting van de schelp onvoldoende groeien en vaak een onoogljjk aanzien krijgen. Er zijn perceelen, waarop het verliespercen- tage tengevolge van de ziekte tot 80 pCt. van de daarop geplaatste oesters bedraagt. Behalve van de schelpziekte'hebben de oes ters en inzonderheid de voortplanting van deze scnaaidieren te lijden van een slag „slipper limped" die zich afzet zoowel op de oester- schelp als op de schelpen-,,collecteurs", welke te water worden gebracht en waarop het jonge oesterbroed zich vastzet. De door deze slak veroorzaakte schade is voor de instandhouding van de oestercultuur intussehen minder ernstig dan de schelpziekte. De visscherij- dienst heeft gelijk bekend, het vorige jaar een proef genomeh mat 't uitzetten van uit Frankrijk betrokkep niet-ge'infepteerde zaai- oesters, welke zijn ujtgezaaid op enkele per ceelen in de Ooster-iSchelde te midden van de besmette oesters. Deze uitgezaaide oesters zijn uitstekend ge- groeid, hebben zich voortgeplant en tot nog toe is bij deze oesters nog geen enkel geval van ziekte waargenomen. De uitkomsten van de proef zijn van dien aard, dat het volkomen gewettjgd zou zijn haar op ruimer schaal voort te zetten en op deze wijze te trachten, verbetering te brengen in den toestand, waar in de Zeeuwsche oestercultuur zich thans bevindt. Een' proef op ruime schaal biedt bij het gelukken het voordeel, dat een belangrijk aan tal gezonde oesters in de Zeeuwsche stroomen aanwezig zal zijn, welke binnen afzienbaren tijd een verhandelbaar product zullen leveren van goede kwaliteit en die bovendien zullen zorgdragen voor het leveren Van gezond oes terbroed voor de verdere instandhouding en uitbreiding van een nieuwen oesterstand. Aangezien bjj het herstel van de oestercul tuur niet alleen een algemeen visscherij,belang betrokken is, doch ook het belang van het departement van Financien als eigemaar-ver- pachter van de oestergiohden. is, gelijk ge- meld, overeengekomen, dat de kosten van de proefneming door elk der departementen voor de helft zullen worden gedragen. Voor den aankoop van 4% k 5 V2 millioen oesters en ter bestrijding van de verder te maken kosten, is een bedrag van 100.000 faoodig. In verband hiermede is op art. 95 een bedrag van f 50.000 uitgetrokken. HANDEL DRIJVEN IN VARKENS DOOR V ERT EG E NWOOKDIG ERS VAN DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Varkenshandelaren heeft zich gewend tot den Minister van Landbouw en Visscherij met het verzoek maatregelen te willen nemen tegen het handeldrijven met varkens door zaakvoer ders der Veehouderij-centrale. Hierdoor ontstaat een deloyale concurrentie tegenover de particuliere varkenshandelaren, die vooral voorkomt in de provincies Gelder- land en Overijsel, alsmede nog andere streken, waar cooperatieve landbouwvereenigingen ge- bruik maken van de diensten der ambtenaren van de Veehouderijoentrale voor aflevering en aankoop van varkens ten behoeve van die cooperatieve handelsvereeniging. OPENING VAN DE HAVEN TE HENGELO. Prachtig herfstweer zette Zaterdagmiddag luister by aan de opening van de Hengelo- sche haven. Onder de talrijke genoodigde autoriteiten behoorden de Commissaris der Koningin in Overijsel, Mr. A. E. Bfiron Van Voorst tot Voorst, en het lid van Gedep. Staten, Mr. D. te Winkel. Langs het kanaal en vooral op en bij de bruggen hadden zich duizenden belangstellen den verzameld om het instructievaartuig Prins Heudrik van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, waarmede vele genoo'digden ter officieele inwijding van de haven den tocht van Goor naar Hengelo maakten, te begroeten. De nieuwe haven der stad Hengelo bood een feesteljjken aanblik: vlaggentooi :op de oevers, gepavoiseerde schepen, versierde kano's, waaronder een groep, die in bloemen den genoodigden een welkom toeriep. Her haaldelijk door applaus onderbroken, hield de burgemeester van Hengelo, Mr. G. Jansen, zijn inwijdingsrede. De Commissaris der Koningin en de burgemeester J. J. G. E. Ruckert uit Enschede boden het gemeente- bestuur van Hengelo hun gelukwenschen aan. De voorzitter van de V. V. V. Hengelo's Bioei, overhandigde den burgemeester als blij- vende herinnering aan dezen dag een gouden medaille voor de stad en hem persoonlijk. De overige leden van het dagelijksch bestuur der gemeente en de directeur van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, de heer G. de Jong, ontvingen een zilveren medaille. Goed geslaagde kanowedstrijden en andere feestelijkheden, wo, een openluchtfilmvoor- stelling van de propagandafilm van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart „Na tien jaren", afgewisseld door muziek, besloten dezen dag, die een mijlpaal beteekent in de ontwikkeling niet alleen van Hengelo doch van geheel Twente. ihscfyi DE OUDE SPELLING OPNIEUW INGEVOERD. Wederom heeft een orgaan de oude spelling opnieuw ingevoerd. In de Haagsche Telefoon Radio Gins, het orgaan voor de 6000 aange- sl'otenen bij den gemeente-radio-dienst te s-Gravenhag-e, deelt de redactie mede, dat op verzoek van vele abonne's met ingang van het jongste verschenen nummer de oude spel ling weer ingevoerd wordt. VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. St.bi. 533 bevat het verdrag, op 20 Februari 1933 te Geneve tusschen Nederland en Belgie gesloten ter voorkoming van dubbele belas ting. Dit verdrag bestrijkt namelijk niet de couponbelasting. Dit onderscheidt het van verdragen door Belgie. met Italie, Frankrijk en Luxemburg gesloten. HET SPORTVLIEGTUIG UIT INDIe. De sportvlieger 'Khquw Khe-hien, die Don derdag op Schiphol Verwacht werd, heeft uit Dresden getelegrafeerd, dat hij door slecht weer wordt opgehouden en pas Vrijdag Am sterdam kan bereiken. Een groot aantal s"portVliegeTS was in de Aero-club op Schiphol aanwezig en wachtte tevergeefs. VERHOOGING VAN HEFFING OP BENZINE. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der trjdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Voorgesteid vyorcit, deze heffing van acht gulden te brengen op acht gulden en zestig cent per 100 K.G. Hiervan zal, naar in de memorie van toelichting wordt medege- deeld, een verhooging van den benzineprjjs met een halve cent per liter het gevolg zijn. In art. 2 der voorgestelde wet wordt be- paald, dat gedurende tien jaren, ingaande 1 Januari 1936, in maandelijksche termijnen een bedrag van 2.250.000 per jaar in mindering van de opbrengst van de invoerrechten wordt tegoedgeschreven aan d^, piiddelen van het Verkeersfonds. Als datum van inwerkingtreding der wet wordt voorgesteid 1 Januari 1936. In de toelichting deelt de regeering mede, dat zij heeft besloten, gezien de in de Tweede Kamer gebleken geringe geneigdheid om de voorgestelde tijdelijke bolheffing te aanvaar- den, van tolheffing af te zien, mits op andere wijze medewerking kan worden verkregen om in de kosten ten gevolge van versnelden brug genbouw te voorzien. Zij heeft daarom voor gesteid een tijdelijke verhooging van de invoer- belasting op benzine met 60 cent per 100 K.G. Met de dndiening van dit wetsontwerp acht de regeering zich ontslagen van een uitvoerige beantwoording van alle vragen, in het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer gesteld, over het wetsontwerp in zake de tijdelijke tolheffing, dat de regeering voomemens is in te trekken bij de aanvaarding van het ontwerp in zake de benzinebelasting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6