ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Bezuinigingsontwerp UYSENDYK THEE JAVA heelf[jn KARAVANEN A Is de heide bloeit qoed en toch,, J goedkoop De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! No. 9355 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 75© Jaargang Feuilleton TWEEDE BLAD TWEEDE KAMER. VXkAUX "WflhH '.U 'It TER NEUZENSCHE CO U RANT Vergadering op Woensdag 25 September. Rede van Professor Aalberse. Voor de voortzetting van de discussies over het Bezuinigingsontwerp stelde de voorzitter een avondvergadering op Dinsdag a.s. in het 1 vooruitzieht indien de stand der agenda daar- toe zou nopen. De heer Aalberse (R.K.) was vanmiddag het eerst aan het woord. Hij zou spreken over het ontstaan van de kabinetscrisis in Juli, vervolgens over het verloop dajarvan en 't program der nieuw opgetreden Regeering. Hij begaf zich in zijn ontleding in een musicolo- gische vergelijking daarbij opmerkend dat zijn rede missohien herinneringen zou wekken aan Haydn's symphonie met den paukenslag", maar er aan toevoegend, dat er in zijn rede „geen muziek zou zitten". In de allereerste plaats kwam prof. Aalberse met kracht op tegen het verwijt als zou de Katholieke Kamerfraotie op 23 Juli een conflict hebben uitgelokt. Hoogstens kon men zeggen, dat zij een conflict niet heeft voorkomen, doch zij kon niet anders. Als zij een conflict zou heb ben uitgelokt. had zij een motie moeten hebben voorgesteld. Zelfs wilde de heer Aalberse niet de vraag stelien, wie een conflict heeft uitgelokt. Z.i. heeft niemand de bedoeling gefhad, een con flict uit te lokken. De oorzaken van het conflict liggen dieper en verder weg, n.l. in de ordeningspolitiek, de welvaartspolitiek en de handelspolitiek In de verschillen te dien aanzien met de liberalen moet ook de aanleiding worden ge- zocht voor het feit, dat de R.K. in Mei 1933 niet wilden medewerken met een liberaal in het ministerie. Sinds dien tijd zijn de libe ralen met betrekking tot die punten zeer veranderd. Hef kabinet heeft sinds Mei 1933 een tweeslachtig karakter gehad. Het vorige kabinet is door de R.K. steeds als crisis- kabinet beschouwd. Het is daarom den heer Aalberse niet duidelijk hoe Dr. Colijn in Juli 1935 den eisch van vertrouwen kon stelien. Zelfs een nominal parlementair kabinet kan niet van den fractie eischen, dat zij vertrouwen in het kabinet uitspreekt. Voor een kabinet toch is beslissend hoe de Kamer zich uit spreekt. Prof. Aalberse liet vervolgens scherpe cri- tiek hoorcn op het liberate blad ,,De Vrijheid", die Dr. Colijn tegenover de heeren Goseling en Aalberse in den mond legt: ,,Vrienden of sluipmoordenaars" Hij stelde daar tegenover dat de partijen en haar vertegenwoordigers in die Kamer het landsbelang hebben te behartigen. Die par- tijen, vooral de groote, staan soms tegen over bijzonder moeilijke beslissingen. Een kleine partij, bijv. de Vrijz. Democratisohe Bond kan zich veroorloven tegen een belang- rijke begrooting te stemmen, een groote kan dit niet. Het is de arnstige grief der R. K., dat de Regeering in Juli niet de keuze der Staats- partij heeft willen afwachten, maar haar heeft willen forceeren. Het werd door de R. K. als een lafheid ge- voeld, het antwoord op die vraag te ont- wijken. Vervolgens kwam Mr. Aalberse tot de naaste aanleiding tot het conflict. Deze was de categorische vraag van Dr. Colijn aan de R. K. fractie of men het kabinet vertrouwt, ja dan neen. Verschillende persorganen heb ben in die vraag een categorische gezien. Ook de R. K. fractie had die vraag niet anders dan een sommatie verstaan. In het stenogram is echter toegevoegd: „door het achterwege laten van ondermijnende critiek", een uit- drukking, die de Minister niet heeft uitge- sproken,. De heer Aalberse ontkende, zich in zijn Kamerlidmaatschap ooit aan ondermijnende critiek te hebben schnldig gemaakt. Op 23 Juli had hij niet te antwoorden op hetgeen in de „Handelingen" gedrukt stond, doch op hetgeen door den minister in de Kamer was gezegd. En zoo heeft de R. K.- Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) 17) (Vervolg.) Josine voelde zich in het prachtige huis, waar professor van Kempen haar als zijn echtgenoote had binnengeleid, zoo ontzet- tend eenzaam, nu Maurits er niet meer was. Haar huwelijk had maar enkele maanden geduurd en soms meende de jonge weduwe dat het heelemaal niet waar was, dat zij ooit getrouwd was geweest. Als dat groote huis waarin elk voorwerp, en elk meubelstuk aan Maurits herinnerde, niet zco'n duidelijke taal had gesproken, dan zou Josine kunnen denken dat een buitengewoon levendige droom zich in haar geheugen had geprent. Maar die geheele inrichting, die snuisterijen, vooral die kostbare vieugel en de kasten gevuld met muziekstukken, dat alles herinnerde haar aan haar overleden man, zeker niet het minst de reeds dorre lauwerkransen aan de muren. Op zokeren dag sprak zij met haar ouders over haar eenzaamheid. „Weet je wat je doen moet, kind", zei haar rnoeder en haar verscbrompeld gezichtje straalde bij de gedachte, haar dochter weer thuis te hebben. „Je moet die groote huis- houdirg opdoeken en weer bij ons komen wonen". Maar de majoor dacht er zoo niet over. „Blijf in het huis, waarin je man je heeft binnengeleid op den dag van je huwelijk", zei hij. „Hij heeft je verwend en je bent ver- standiger geworden, onze eenvoud zou je niet. langer behagenEn wie weet, mis- schien komt er wel eens iemand, die je een zaamheid wil deelen", ging de oude heer fractie niet anders kunnen antwoorden dan zij gedaan heeft. De vorm waarin de Regeering schorsing vroeg ,was zeer grievend voor de R. K.-fractie, daar zij toch in den hoek gedreven werd met communisten en den rev. socialist tezamen. In den gedachtengang van den minister was ook die vorm niet noodig geweest. Vooral ook grievend, omdat aangenomen moest worden, dat de Katholieke ministers met dien vorm accoord gingen. Zeer grievend is verder de conclusie van sommige persorganen geweest, dat de R. K.- fractie de schuld aan de crisis en de daling van den koers op de beurs heeft gehad. Het is beter, dergelijke grieven niet te ver- bergen, doch ze rondweg uit te spreken. Ver volgens heeft de Regeering ontslag aange- boden; dat is een vorm, die staatsrechtelij'k nieuw is. Tot nu toe plaoht de Regeering ontslag te vragen of de portefeuilles ter be- schikking te stelien. Prof. Aalberse zette vervolgens het ver loop van zijn kabinetsopdracht uiteen. Deze is mislukt. Dr. Schaepman heeft eens gezegd, dat een kabinet niet afhankelijk mag zijn van de buikpijn van een Kamerlid. De Kabinetsformatie-Oolijn is wel zeer spoe- dig gelukt. In dit verband stelde prof. Aal berse eenige vragen, ten eerste, waarom niet direct maatregelen zijn genomen tegen de af- vloeiingen van goud; dan zou de formatie mstiger hebben kimnen geschieden; 2e. waar om is niet eerst aan een ander de opdracht tot vormiug van een extra-parlementair Kabi net gegeven. 3e. Waarom meende het ,,nieuwe" Kabinet dat vrijwel dezelfde samenstelling had zijn taak toch te kimnen voortzetten, hoewel het conflict met de R. K.-fractie nog niet was opgelost? Vervolgens behandelde mr. Aalberse het program der Regeering. Indien de minister-president op 23 Juli had verklaard, wat hij gisteren heeft verklaard, zou een crisis hebben kunnen zijn voorkomen. De heer Aalberse was nu gerustgesteld wat betreft de lichtgeraaktheid van het Kabinet. Het komt toch voor een Kabinet trouwens gauw genoeg als de Kamer haar wantrouwen uitspreekt. Na de Troonrede en de rede van minister Colijn verklaarde hij: Lang gewacht en toch gekregen! Op sommige punten is de Regee ring aan de wenschen der R. K. fractie tege- moet gekomen. Spoed met het ontwerp inzake de vaste lasten is gewenscht. Tot haar genoegen heeft de R. K.-fractie vemomen dat maatregelen tegen executies spoedig te verwachten zijn. Mocht de Regeering te eeniger tijd tot de overtuiging komen, dat aan devaluatie niet te ontkomen is, dan moet zij niet dralen daar- toe het initiatief te nemen, ten einde specula- ties te voorkomen. Het is de overtuiging van den heer Aal berse, dat men er met een verstandig toege- paste devaluatie toch niet zal komen; men zal daamevens dezelfde maatregelen moeten nemen, die nu ook noodig zijn. Consekwente deflatie is een veel ruimer be- grip dan verlaging van de vaste lasten alleen. De heer Aalberse herinnerde eraan, dat een complex van aaneensluitende maatregelen noodig is voor een consekwente deflatie-poli- tiek. Als er niet spoedig een wending komt in de conjunetuur, dan is aan aantasting van de hoofdsommen niet te ontkomen. Tusschen consekwente deflatie en devaluatie is geen dilemma in absoluten zin, gelijk de Minister meent. Mr. Aalberse meende, dat dit dilemma voor de Regeering zich op den duur zou voordoen. Tenslotte verklaarde de leider der RK. frac tie, dat men niet te veel waarde moet hechten ajan werkprograms. Men moet vooral op den geest adhter die programs letten. Als dit ka binet zegt: Wacht op onze daden, dan is de RK. fractie bereid die daden af te wachten. Het komt vooral aan op den geest en het tem po waarin het program wordt uitgevoerd. voort en knipoogde schalks. ,,Je bent veel te jong am weduwe te blijven". Neen, vader vergiste zich, Josine wilde ongetrouwd blijven, want hij aan wien haar hart toebehoorde, was in toom en vijand- schap heengegaan. Op den brief, dien zij hem geschreven had, was geen antwoord gekomou, hoewel zij heimelijk het gehoopt had. Zij vroeg haar vader, waarom hij ook niet aan Dirk Willebrands een bericht had ge- zonden van het overlijden van Maurits, daar hij toch wel zijn adres aan zijn rnoeder in Leeuwarden had kunnen vragen. De majoor keek haar doordringend aan en antwoordde: „Wat gaat mij die vlegel aan, die zich zoo onbeschoft tegenover mij heeft gedragen? Ik wil niet meer aan hem denken en raad je aan het evenmin te doen. Die bru- tale deugniet, tot niets in staat, is het niet waard, dat men zich nog over hem bekom- mert. Die tingeltangeljongen, die niets is en nooit iets worden zal Josine viel hem in de rede. „Vader, u ver- gist zich. De tingeltangeljongen heeft het reeds tot iets gebracht. Ik hab in de krant gelezen, dat hij een opera gecomponeerd heeft, die in Parijs in het grootste theater is opgevoerd en reusachtig succes heeft ge had". Zij kon zich niet weerhouden, dit op trotschen toon te zeggen. De oude heer schrok: „Je schijnt toch nog altijd belang in dien lichtzinnjgen jongen te stelien. Want liohtzinnig is het toch om zoo zonder na te denken of overleg te plegen een betrekking aan te nemen aan zoo'n voorstadstheatertje, omdat hem hier niet al les gelukt is, wat hij zich in zijn dwaasheid had voorgesteld". Josine gaf geen antwoord? ,,Hoe weet je eigenlijk, dat ik Dirk geen doodstijding zond?" vroeg Boymans en ging recht voor zijn dochter staan. ,.Hij schreef een brief aan mijn man en daaruit begreep ik, dat hij niets van zijn dood-'dfwist", antwoordde zij kalm. ,,Zoo, zoo", bromde de majoor, met een Maar het kabinet betrachte wederkeerig- heid en wachte ook onze daden af. Ook wij hebben onze verantwoordelijkheid, 66k tegen over God. (Beweging.) De heer Dingbeek (Herv. Geref. Staatsy partij) betoogde dat het eenig gevolg van de kabinetscrisis dit is geweest, dat er nu nog een RK. minister is bijgekomen. De R.K.- fractie zou, ondanks haar bezwaren, toch voor het Bezuinigingsontwerp hebben gestemd. Het eenige resultaat is geweest, dat Dr. Oolijn de RK.-fractie den mond heeft opengebroken. Het heeft nu den schijn, dat er een gewone vacantie is geweest en we weer op den ouden voet voortgaan. De heer Lingbeek zou zijn stem aan het Bezuinigingsontwerp on:' inks zijn bekende bezwaren uit hoofde van de salarissen der onderwijzens-kloosterlingen, niet onthouden. Rede van Ir. Albarda. De heer Albarda (S.D.A.P.) zou zijn bezwa ren tegen het Bezuinigingsontwerp niet weer ontvouwen. Met groote belangstelling had hij de mededeeling ontvangen, dat bezwaren der S.D.A.P. en N.V.V. tegen het capitulanten- stelsel zouden worden ondervangen. Algeheele bevrediging zal alleen kunnen scbenken, die qplossing, waardoor de uitsluiting van soc.- democraten is opgeheven. Komend tot de oplossing van de Regeerings- orisis, zeide de heer Albarda, dat hij een ver- klaring had gemist, dat dit kabinet een ander was dan het vorige, dat het vertrouwen der Kamer niet meer had.. De categorische vraag van Dr. Colijn aan de RK. Kamerfractie, kreeg haar beantwoor- ding op 23 Juli door Mr. Aalberse. Daarop is de bekende verklaring van Dr. Colijn in den avond van den 23sten Juli gevolgd. Na een week is dat oude kabinet weer teruggekeerd, al had een wisseling in de de- partementen plaats. Was er in het Regeeringsbeleid soms zoo'n verandering gekomen, dat het oude kabinet zich als nieuw kon aandienen? Dat was nau- welijks te verwachten. De Regeering bepaalde zich tot een radio-rede. Noch Troonrede, noch millioeneimota, noch de rede van gisteren van Dr. Colijn heeft opheldering verschaft over de vraag waarom dit kabinet een nieuw is. Bekend is, dat aan Mr. Goseling een minis- tersportefeuille is aangeboden. Waarom wei- gerde hij Omdat hij een zakelijke basis voor verdere samenwerking tusschen Regeering en RK. fractie miste. De samenwerking was dus niet hersteld. Maar toch bleef het kabinet! Acht het tegenwoordige kabinet vertrouwen niet noodig? De RK. fractie heeft geen benijdenswaar- dige positie gehad en heeft zij nog niet Zij veroorzaakte de crisis, alhoewel de heer Aalberse dit heeft betwist. Deze leverde een formalistische beschouwing 'omtrent het op 23 Juli gebeurde. Dat die fractie de crisis ver oorzaakte, nam de heer Albarda haar niet kwalijk. Zij moest spreken. Zij is niet terug- gedeinsd voor de verantwoordelijkheid, daar zij wist, dat aan haar leider de formatie van een kabinet zou worden opgedragen. De Ko- ningin heeft zich niet gesteld op het standpunt van den voiigsn minister van Defensie, dat de sociaal-democraten onbetrouwbaar zijn Het is geen schoone zijde in het geschied- (Ingez. Med.) blik van wantrouwen op zijn dochter. ,,Kom, meisje, laten wij over andere dingen spreken... Dirk is mij geen woord waard". ,,'Zocals u verkiest, vader", en onderwor- pen boog zij het hoofd. Och, waarom zou zij't niet doen, zooals haar vader het haar aanraadde? Alles was haar zoo onverschillig geworden, sedert zij alleen in dat groote huis woonde. Het was alles zoo doelloos en reeds had zij bij zichzelf overlegd of zij niet iets kon doen om haar leven nut- tiger te mak-en. Zij was jong, onafhankelijk en rjjk. Er moest toch wel iets te vinden zijn, waarmee zij haar eenzame urem zou kunnen vullen. Zoovele vrouwen houden zich bezig met maat- schappelijik werk. Zij nam zich voor, hun voorbeeld te volgen en zich bjj hen aan te sluiten. Gedurende haar huwelijk met van Kempen had zij een blik mogen slaan in de wonderen der toonkunst. Haar man had haar zelfs onderricht gegeven in compositie en harmonie- leer. Ook vertelde hij haar veel van de groote componisten, voor wie de muziek alles was geweest. Dat waren heerlijke uren geweest, die zij zoo met Maurits had mogen doorbrengen Hoe moeilijk zou het zijn, iets te vinden, dat daartegen kon opwegen! Opeens mengde haar rnoeder zich in het gesprek en zei: „Komaan, Jo, laat je door mij overhalen en kom weer bij ons wonen. Help mij in de hu;shouding. dan heb je iets te doen en ben je ook niet meer zoo alleen'". De majoor keek zijn vrouw verwijtend aan; hij had haar toch zoo duidelijk gezegd, dat hij het niet met haar eens was Maar Josine ging terug naar het stil huis. Zij dacht aan haar overleden echtgenoot, maar ook aan Dirk, dien zij zoo innig bemind had en die haar verlaten had Soms meende zij, dat Dirk toch wel reden had om bitter jegens haar gestemd te zijn. In plaats van hem dostijds te helpen, zich over die vreeselijke teleurstelling heen te zetten, had zrj met haar bitse woorden een schei'ds- De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berust op de geneeskracht van exiracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol- gens oud recepl, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, we Ike AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog slerker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltrefiender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo cnel als voorheen I Een ongeevenaarde werking tegen hoesl, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagan 12 dagen 24 dagen gebruik gabruik gebruik gebruik De grootere ilacons zijn bB ▼oortgezet gebruik voordeeligerl (Ingez. Med.) boek der R.K. fractie, dat zij niet met de S.D.A.P. in zee is gegaan, ook niet voor de V.-D.-fractie. De deelneming aan de Regee- ring-Colijn is aan laatstgenoemde partij duur te staan gekomen. Zij heeft de gelegenheid om haar dwangpositie kwijt te raken, laten vcorbijgaan. Op een basis van twee sterke partijen, die samen 50 zetels hebben, kan een kabinet rusten. Daartegenover zouden hoog stens 37 leden aaneengesloten hebhen gestaan. De Katholieken hebben het niet gewild; zij hebben hun kracht tegenover het Kabinet verloren. Zij zijn d.e politieke gevangenen van net Kabinet geworden en dragen de verant woordelijkheid voor den verderen gang van zaken. De heer Aalberse heeft zich welwillend over het program der Regeering uitgelaten. Sedert Juli j.l. is er echter geen verandering in het beleid der Regeering gekomen, al wordt in de Millioenennota op enkele punten m66r de na druk gelegd. Minister Colijn heeft gisteren feitelijk niets nieuws gezegd. Over de industrialisatie heeft de Minister weer dezelfde sombere waarsohuwlngen laten hooren tegen overspannen verwachtingen. Bij het Kabinet overwegen altijd dezelde bezwa ren tegen de industrialisatie. Men laat den jeugdigen, enthousiasten minister Gelissen aan 't werk tijgen, doch men denkt er het zijne van! Over vermeerdering van de koopkracht, die zoo hoog noodig is, hebben we niets gehoord. En die is voorwaarde voor het welslagen van de industrialisatie. Ook wat in den laatsten tijd is medegedeeld over de splitsing van het Werkfonds, is geen nieuws. Wat de contingenteering en de handels politiek betreft, ook daaromtrent heeft de Minister eigenlijk geen nieuwe dingen vertelid. Welke voldoening hebben de RK. gekregen in zake de vaste lasten? Het is duidelijk dat deze fractie tot een capitulatie is gekomen. Zij onderwerpt zich. De soc.-democraten zul- len dat niet doen; zij hebben daarvoor geen reden, omdat de economische en financieele positie van ons land steeds moeilijker wordt. Indien dit kabinet blijft, zullen de belastingen steeds minder opbrengen. De S.D.A.P. zal voor haar Plan van den Arbeid blijven ijveren. Wij zien alien de internationale gebeurtenis- sen; die zullen wellicht niet buiten ons land omgaan en wij hebben als lid van den Volken- bond onze verplichtingen, welke wij moeten nakomen, maar wij moeten ook alles doen om onzen eigen economischen toestand te verbe- muur tusschen hen opgericht. Zij voelde zich ook scbuldig. omdat zij zich in haar dwazen wrok zoo spoedig verloofd had met den zoo- veel ouderen man. De dagen gingen voorbij, eentonig en kalm. De winter bedekte het land met een wit sneeuwdek. Ook de residentde kreeg er haar deel van. Het was koud en de menschen kro- pen in huis bij de warme kachel. Josine voelde zich oplgewonden. Binnen enkele weken zou de opera „Veroverd Land" in Amsterdam worden opgevoerd en zij stelde daar natuuriijk een levendig belang in. Dik- wijls sprak zij erover met Antoon, den huis- knecht, die voor alles, wat zijn meester be- trof, vuur en vlam was. In den eerst en tijd na het overlijden van den professor had Antoon rondgelcopen als een hond, die zijn meester verloren heeft. Langzamerhand echter kreeg hij zijn vroo- lijkheid terug. Enkele malen sprak hij er met de keukenmeid over, dat hij terug wilde keeren naar zijn vaderland: Bohemen. In de jaren, dat hij knecht bij van Kempen was geweest, had hij een aardig spaarduitje kun nen overleggen. Op een avond zocht hij iets in zijn kast en kreeg daarbij zijn viool in handen, die hij daar had verstopt, toen zijn meester hem verbood, zulke kermismuziek te maken. Met een gebaar van teedere liefde streek hij over hot instrument en zijn vingers maak- ten een beweging om het tegen zijn kin te zetten. Maar toen zag hij, dat de snaren gebroken waren en ios aan de viool hingen. O, nog eens te mogen spelen, nog een enkele keer! Zijn handen trilden van ver- langen om den strijkstok te hanteeren. O, als hij nog eens zoo'n vroolijke wals mocht spelen Een, twee, drie, een, twee, driezong het in hem. iZijn meester was er niet meer en mevrouw zou zeker niet boos zijn, als hij eens een paar maten sipeelde. Zij zou zijn muziek niet uitmaken voor kermislawaai Opeens zocht hij verder in zijn kast. Hij teren. Tegen een nieuwe kabinets-crisis moe ten wij niet opzien. De moeilijke internatio nale toestand mag de SD.A.P. er niet van weerhouden het volk de waarheid te zeggen. Wat de positie van den gulden betreft, zien wij tegenwoordig het versohijnsel dat de beurs intemationaal reageert op den binnenland- schen politieken toestand hier. De speculan- ten zijn er dadelijk bij. De publieke scheidingslijn loopt hier echter niet: voor of tegen devaluatie. Devalulsten vindt men in alle partijen. Het gevaar voor den gulden wordt niet vergroot of bewerkt door hen, die een ander welvaartsplan nastre- ven dan de Regeering. Het publiek moet beter worden ingelicht. Aan de vreesachtige spaar- - ders moet worden duidelijk gemaakt, dat zij door vlucht in andere valuta den toestand voor zichzelf nog gevaarlijker maken. Verhooging van het bankdisconto helpt niet afdoende tegen de afvloeding van goud; het afvloeiende goud komt bovendien niet terug. Al is de goudvoorraad nog voldoende, men bedenke toch, dat wij de goudreserves hard noodig kunnen hebben. Er is behoefte aan krachtiger bestrijdingsmiddelen. In den stand van dit debat wilde de heer Albarda niet alle middelen aangeven. (Een stem: Doe dat nu eens!). De heer Albarda dacht aan een scherpe controle op de goudafgiften, die alleen ge schieden mag in verband met goederen-import, voorts aan een strenge deviezen-regeling. Als wij tot devaluatie moeten overgaan wat niet te hopen is dan zou gezorgd moe ten worden, dat de winsten van koersstijging in de schatkist vloeien. Dat zal een waar- schuwing zijn voor de speculanten. Tenslotte drong de leider der S.D.A.P. nog- maals op het voeren van een consekwente welvaartspolitiek aan. Daarvoor wilde de SjD.A.P. de verantwoordelijkheid aanvaarden. De heer Kersten (S.G.P.) betoogde, dat dit kabinet hetzelfde is als het vorige en dat een duidelijker antwoord moet worden gegeven op de vraag of men het beleid van dit kabinet nog vertrouwt of niet. Overigens had hij tegen dit beleid ook bezwaren o.a. tegen de crisis-maatregelen, die velen tegen de borst stuiten. Het helpt niet of de Minister-presi dent vriendelijke woorden tot het volk spreekt, of dat een protestantsche minister een RK. Mis bijwoont. Volgens den heer Kersten is Rome weer aan het regeeren, want er zal een vierde R.K. minister bijkomen. Aangezien men toch blijft voortgaan op den voet van gewapenden vrede, zou het niet geoorloofd zijn als de Regeering nu weer den eisch van vertrouwen stelt. Het streven om den gulden te handhaven had de mstemming van den heer Kersten. De vrees voor devaluatie onder het publiek komt z.i. echter voort uit het feit, dat de Regeering nog steeds niet de noodige maat regelen treft om de vereischte bezuiniging te verfcrtjgen. De S.G.P. heeft nog immer klemmende be zwaren tegen het ontwerp inzake de vaste lasten; dit zal zijn doel niet bereiken. Het vertrouwen in de Regeeringsmaatregelem wordt er met den dag niet grooter op. Vergadering van Donderdag. Rede van Jhr. Mr. de Geer. Bij de voortzetting van de behandeling van het Bezuinigingsontwerp was het woord aan Jhr. Mr. de Geer (C.-H.Hij begon met eenige opmerkingen over de Kabinetscrisis. Deze scheen hem een vergissing, daar er geen votum van de Kamer was gevallen. Er is geen reeel conflict geweest; het is een averechtsche toepassing van het parlementaire stelsel ge weest, dat een crisis door redevoeringen is veroorzaakt. Het is te hopen, dat het gebeur de geen precedent zal zijn. In Juli is gevraagd of de Kamer nog ver trouwen had in de Regeering, ja dan neen en dat men zich onthouden zou van ondermijnen de critiek. Dat is niet juist geweest. De Minister-President had een votum moeten af wachten. Doch van de andere zijde is de lap sus der Regeering te veel ,,ausgeniitzt". Men had de stemming over het Bezuinigingsont werp als een votum kunnen beschouwen. De oplossing van de crisis is uit staatsrech- telijk oogpunt ook vreemd geweest. moest nog een volledig stel snaren bezitten. En ja, hij vond het. Snel schroefde hij de gebroken snaren los en spande er de nieuwe voor in de plaats. Even aanzelde hij. Dan stemde hij de viool en drukte het instrument vast tegen zijn kin. De strijkstok nam hij in de hand, maar hij kon dien niet in evenwicht houden... Dan ging het een beetje beter. Langzaam, een beetje valsch, klonk er een wals door zijn zolderkamer. Ontmoedigd, bijna grimmig keek Antoon naar zijn lompe handen. Hij zou ze in koelen bloede kunnen afhakken, omdat zij hem niet meer gahoorzamen wilden. En toch, hij was vroeger een degelijke muzikant geweest, de beste onder zijn kameraden. Opnieuw probeerde hij, speelde hij tot zijn vingers vermoeid werden en pijn deden. Mientje, die in de keuken geluisterd had, lachte hem uit. „Wat maaik je je toch druk! Je hebt het toch niet noodig, op de kermissen te spelen!" Zij keek hem aan, alsof zij zeggen wilde: Heb je nog niet gezien hoe 'n flinke vrouw ik ben? Zoo oud ben ik ook nog niet en bovendien heb ik een aardig spaarbank- boekje. Kom, laten wij onze spaarduiitjes bij elkaar leggen en trouwen". Maar Antoon begreep haar niet. Veront- waardigd antwoordde hij: ,,Dat is geen werken, dat is oefening. En ik ben er wanhopig over, dat ik zooveel ver- leerd heb. Maar wacht maar eens, Mientje, als mijn vingers wat leniger worden, dan zal ik spelen, dat je je niet zult kunnen weer houden en aan het dansen zult gaan. Ik ben vast besloten, zoo lang te oefenen, tot ik weer kan spelen zooals vroeger". Neen, hij verloor den moed niiet. Elken avond stand hij met de viool in de hand en speelde. Langzamerhand ging het beter en vroolijke wijsjes weenklonken door het stille huis. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5