PRKKEN PRESTO m Buitenland TERNEUZEN, 25 SEPTEMBER 1935 VOOR VERDRONKEN. lijk aangespoeld. HOEK. Een zeldzaam voordeei! Maar nog slechts kor*e tijd kunt U hiervan profiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 71/2 ct. een derde pak geheel gratis tegen inlevering van onderstaands courantenbon. Dus voor slechts 15 ct. ontvangt U 3 p?<kken Presto, het bekende voortreffeiijke zeeppoeder. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 12 OCTOBER AXEL. ZAAMSLAG. Zeeuwsch-Vlaanderen en de Fiscus. namen wij tevens dat de stakingsleiding zich bereid bad verklaard, den stakers aan te raden, tot aanneming te beslRiteir. In de bij- eenkomst van de leiding met de fabriekscomi- te's werd dienomtrent eveneens overeenstem- ming bereikt. De voorsteUen luiden als volgt: a. de arbeiders aanvaarden het werk met de bepaling dat de nieuwe loomregeling zal ingaan op een datum, na overleg met Sint Lambertus, de Eendracht en Unitas nader vast te stellen, welke datum niet eerder wordt gesteld dan veertien dagen na de aanvaarding van het werk en niet later dan een maand. Een en ander geschiedt, ten einde den leden van de organisaties gelegenheid te geven met hun besturen over deze aangelegenheid van ge- dachten te wisselen; to. de werkgevers betalen de 40 pet. van het ingehouden loon en hetgeen door de werk- nemers is verdiend wegens gepresteerden ar- beid en de drie kermisdagen. c. partijen verbinden zich geen rancune- maatregelen, van welken aard ook, tegen el- kander te zullen nemen. Bij hoofdelijke stemming in een vergadering dor stakers is Dinsdagavond omstreeks 12 uur met overgroote meerderheid van stemmen besloten het bemiddelingsvoorstel van den iburgemeester aan te nemen. De algemeene verwachting is, dat h.iermede het eind van het conflict gekomen is. De burgemeester zal vermoedelijk thans in een geoomtoineerde vergadering met de be sturen van beide organisaties het einde van de staking weten te bereiken, dat in geheel Til- burg met vreugde zal worden begroet. V OORTDURENDE PRIJSSTIJGING IN BELGIe. Als een noodkreet verschijnt een artikel in de ,,Independance Beige", waarin een mede- werker, die op 18 September een onderzoek heeft ingesteld naar de prijzen van levens- middelen, tot de conclusie komt, dat de kosten voor ievensonderhoud na de devaluatie voort- durend toenemen. Voor talrijke producten bedraagt de stijging 33 pet., ofschoon de franc slechts met 28 pet. werd gedevalueerd. HET ITAEIAANSOH—ABESSYNISCH CONFLICT. Na een tijdelijke opklaring wordt de span ning van het conflict weer heviger en gaan de oorlogstoebereidselen in koortsachtige haast voort. Zeker, zoo lang de oorlogsver- klaringen niet officieel zijn afgekondigd, is er nog alttjd hoop, dat de wereld voor deze ramp, die volkeren tot den afgrond zal bren- gen en wellicht weder tot een herhaling van den wereldoorlog van 19141918 kan leiden, zal gespeard worden. Maar het conflict is de laatste cagen in een stadium gekomen, dat een oplossing van het conflict langs diploma- tieken weg als uitgesloten wordt beschouwd. De keizer van Abessinie Haile Selassie heeft reeds bet bevel tot algeheele mobilisatie geteekend en ook in Italie verwacht men iederen dag, ja ieder uur, de fascistische mobilisatie. Te Geneve is de spanning weer vermeerderd. Ondanks de berichten uit Rome omtrent het onderhoud tusschen Mussiolini en den Brit- schen gezant, sir Eric Drummond, waaraan men in zooverre 'n gunstige beteekenis hecht, dat dit sinds geruimen tijd de eerste maal is, dat Mussolini zelf weer een van de gezanten bij zich ontvangt, heeft men "toch te Geneve wederom het gevoel van een vermeerderde spanning, omdat hier bericht is ontvangen, dat de mobilisatie van 10.090.000 Italianen Dinsdagmiddag om 6 uur zou worden afge kondigd en voorts omdat men het besluit van de commissie van vijf rapport uit te brengen aan den Volkenbondsraad meent te moeten beschouwen als een onverwacht harden slag aan de eerste Italiaansche bereidwilligheid tot onderhandelen, toegebracht. Men kan zich n.l. in het geheel niet voor- stellen, dat de Volkenbondsraad ook maar in eenig opzicht de tegenvoorstellen van Musso lini ernstig in overweging zou willen nemen. Fransch pessimisme. Het A. N. P. meldt uit Parijs: Het geringe optimisme, dat naar aanleiding van het onderhoud tusschen den Italiaansohen gedelegeerde Aloisi en den voorzitter van de Commissie van Vijf, de Madariaga, Maandag- morgen in de Parijsche bladen tot uiting kwam, heeft na de verschillende gebeurtenis- sen, die zich in den loop van Maandag in Geneve hebben afgespeeld plaats gemaakt voor een uitgesproken pessimisme. Nu de Commissie van Vijf de geheele aangelegen heid weer in handen van den Volkenbondsraad heeft gelegd houdt men van Fransche zijde geen rekening meer met de mogelijkheid, van een vreedzame bijlegging van het geschil. Geen optimisme in Londen. Havas meldt uit Londen: A1 geeft men toe, dat de deur te Geneve open gebleven is voor verdere bespreking in de Abessijnsche kwestie, men toont hier toch geen optimisme. Daarentegen heeft men met voldoening kennis genomen van het feit, dat de te Rome en Londen gepubliceerde communique's een einde gemaakt hebben aan de perscampagnes in beide landen. Aan den vooravond van den kabinetsraad is de indruk, dat de regeering Tiaar houding bevestigt, onder toevoeging van een zekere noot van voorzichtigheid. Wat het antwoord betreft op de vragen van Frankrijk omtrent de houding van Enge- land in geval van een aanval in Europa, schijnt het dat men zich orienteert op een eenvoudige parafrazeering, welke eenige verduidelijking geeft van de rede van Hoare te Geneve. De Italiaansche troepenverschepingen. Uit Napels wordt gemeld, dat het vertrek van troepen en materiaal voor Oost-Afrika nog steeds bespoedigd wordt. Maandag zijn tweeduizend manschappen vertrokken. Bin- nen vier dagen zullen zeventien schepen Na pels verlaten, waarvan er vijf ongeveer tien- duizend manschappen zullen overbrengen. Mussolini voorziet sancties. Het communique vain den Italiaanschen ministerraad zegt, dat Italie te Geneve geenerlei tegenvoorstellen heeft gedaan, doch alleen de redenen heeft uiteengezet, waarom de voorstellen van de Commissie van Vijf onaannemelrjk waren. Het communique meldt verder, dat de Duce zinspeelde op een mogelijken loop van zaken overeenkomstig zeker artikelen van het Vol- kenbondshandvest en op de houding, die Italie dan zou moeten aannemen. Fascistische mobilisatie. Voor de fascistische mobilisatie is, naar A.N.P. uit Rome meldt, thans alles in gereed- heid. In steden en dorpen weten de burgers precies, waarheen zij zich moeten begeven. De eerste maal zullen de sirenes vijf minuten achtereen loeipn, daama met een tusschen- ruimte van een minuut nog twee maal ge- durende drie minuten. Op de voomaamste pleinsn in de groote steden zijn Maandag luidsprekers geplaatst, voor het geven van instructies aan de bevolking, zoodat het mq- bilisatiebevel thans elk oogenblik kan worden verwacht. In Abessinie is het mobilisatiebevel reeds geteekend. Keizer Haile Selassie heeft, naar United Presse verneemt, Maandag het bevel tot alge meene mobilisatie geteekend. Het zal waar- sohijnlijk nog deze week uitgevaardigd wor den op den laatsten en belangrijksten dag van het Maskalfeest, waarmede het einde van het regenseizoen wordt gevierd. Alle mannen van Abessinie, die in staat zijn wapens te dragen, zouden dan opgeroepen worden zich naar hun stamhoofden te begeven. Gevangenen nemen dienst in het leger. De Negus heeft bevolen alle gevangenen vrij te laten, behalve de moordenaars, onder voor- waarde, dat zij als vrijwilligers dienst nemen in het leger. Ook heeft hjj onder dezelfde voorwaarde vrijheid van straf belOofd aan alle dieven en roovers, die voortvluchtig zijn. Het leger zal hierdoor minstens 50.000 man meer tellen. Hoewel een dergelijke maatregel te ver- dedigen is uit het oogpunt van bezuiniging, is het toch niet zonder nadeel. De legercommandanten zullen nu strenge maatregelen moeten nemen om plunderen tegen te gaan. Eenige honderden vrijgelaten gevangenen echter, die ingelijfd waren bij de troepen van een der koningen, en die gelegerd waren in de buurt van Harrar, trachten daar schapen te stelen die toebehoorden aan de boeren uit de omgeving. Het gevolg was, dat de politie met strenge maatregelen moest optreden. Uit goedingelichte bron verneemt Reuter uit Addis Abeba, dat de Negus meer dan een millioen mannen kan mobiliseeren, maar deze zijn niet alien gewapend met geweren. Maandag vlogen twee Italiaansohe vlieg- tuigen-bommenwerpers over Grieksch grond- gebied, op weg naar Oost-Afrika. De vergun- ning daarvoor was door de Grieksdhe autori- teiten gegeven. De aankoop van paarden door het ministerie van oorlog, waarmede de vorige week een aanvamg is gemaakt, duurt onverminderd voort. Naar s chatting zijn tot dusver in totaal millioen paarden tegen contante betaling ge- kocht. Ras Kassa, de gouvemeur van Godjan, beschikt alien reeds over 70.000 man bereden troepen. Naar verluidt, is een wijziging in het mi nisterie van oorlog te wachten. Als nieuwe minister van oorlog heeft men vermoedelijk Fituraro Tasso op het oog. De keizerin zal over twee weken met een karavaan naar de provincie Wollu vertrekken. Hulp aan Abessinie uit Jemen. Dinsdag heeft de keizer van Abessinie een hulde van vijfhonderd mannen uit Jemen in ontvangst genomen, die hem kwamen zeggen, dat zij, in geval het tot een oorlog kwam, voor Abessinie zouden vechten. De, Negus aan het woord. En prinses Abebesj, hoofd van de amazones. In een particuliere audientie, den correspon dent van de Intransigeant te Addis Abeba toegestaan, heeft de Negus zijn ingenomenheid met het werk van den Volkenbond en het comity van vijf betuigd en zijn voomemen be- bestigd, in geval van oorlog het opperbevel te nemen; de grondwet schrijft dit voor. Abessinie heeft er nooit aan gedacht en zal er nooit aan denken, aldus de vorst, een ander land aan te vallen, maar met alle middelen zijn gebied en onafhankelijkheid verdedigen. Een vertegenwoordigster van Paris Soir in die stad heeft met prinses Abebesj, hoofd van het Ataljon amazones, gesproken. Ze is twee en twintig jaar en versoheen. voor den jour nalist met een zware patroontasch en een groote revolver in de fijne hand. Vier hon- derd vrouwen zijn thans op dezelfde manier uitgerust; de man van de prinses staat bij het leger aan de grens. Zij hebben een zuigeling en een aangename woning en ze zegt volstrekt niet naar oorlog te' verlangen, maar het is haar plicht in dat geval haar land te verdedi gen. Haar man heeft haar vddr zijn vertrek geleerd, hoe die Duitsche revolver te hanteeren en ze vreest den dood niet. God is met de Abessijnen, zei ze aan de joumaliste, en ze heeft voor die gebeurlijkheid een mannen- uniform besteld. Ze gaat ten bate van het Europeesche Roode Kruis haar juweelen ver- koopen en begeeft zich te voet zonder bedien- dien naar het front, een marsch van 'n maand. Zij en de andere amazones erkennen de keize rin als hun chef; als ze gewonden ziet wil ze hen bijstaan, ook Italiaansche, en het gesprek eindigde met haar verzekering, dat ze behalve haar man vijf broers in het leger heeft. Wat de Negus wil afstaan. De correspondent van de Times te Addis Abeba geeft een zeer uitvoerig verslag van een onderhoud, dat hij heeft gehad met den kei zer, waarin deze zeide, dat Abessinie in het belang van den vrede bereid was, tot de vol- gende concessies: le. Afstand van gebied in Ogaden in ruil voor een uitweg naar zee; 2e. Verkoop van gebied in het Eritreesche achterland aan Italie; 3e. Openstelling van Abessinie voor eco- nomische ontwikkeling aan alle mogendheden op voet van gelijkheid; 4e. Bestuurshervorming in Abessinie met behulp van buitenlandsche ambtenaren door de Abessijnsche regeering te benoemen; 6e. (Reorganisatie van de politie en van de rechtspleging met dergelijke hulp; 6e. Afbakening van de grenzen onder waar- borg van een drie-mogendheden verdrag, waarin Abbessinie partij zou zijn; 7e. Verklaring van Abessinie's neutraliteit onder waarborg van de drie mogendheden; 8e. Een intemationale leening voor de eco- nomische ontwikkeling van het land onder bescherming van den Volkenbond en voor de hervormingen onder de punten 4 en 5. De keizer moet volgens den correspondent hebben verklaard, dat als de oorlog mocht uitbreken, de Abessiniers juist ver genoeg zullen terugtrekken om alien twijfel weg te nemen, welke partij den oorlog is begonnen. Daarna zou de onafhankelijkheid des lands met alle ten dienste staande middelen worden verdedigd. Engelsche troepen op een Fransch eilandje. De Geneefsche corr. van l'Oeuvre meldde dat de Engelsche regeering, zonder daar eerst de Fransche regeering in te kennen het kleine eilandje Sjei el Said bij de Straat van Bab el Mandeb heeft laten bezetten. In politieke Fransche kringen wordt dit bericht niet tegen- gesproken. Men neemt aan, dat de Fransche regeering, die hoewel zij het eilandje officieel verkregen heeft, daar nooit rechten op heeft laten gelden, geen beteekenis aan deze ge- beurtenis hecht. Wei is men in politieke krin gen van meening, dat de militaire bezetting eerst na ruggespraak met de Fransche regee ring tot stand gekomen is, en dat het de Fransche regeering min Of meer pijnlijk is, dat dit feit door een indiscretie aan het licht gekomen is. -Rjrv REDDINGSBRIGAJJE. Dinsdagavond hield de Reddingsbrigade, afd. Ter Neuzen, haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herinnerde ae voor zitter aan het bereikte resultaat met het i verzoek aan den Rijkswaterstaat voor het plaatsen van een afheining aan den weg langs j het kanaal, in den bocht tegenover de havens. Voorts op de gehouden cursus door dr. Ramselaer en daama op de uitnemende ge legenheid voor het leeren zwemmen van schipperskdnderen. De heer Van Rompu had daarvoor een der oesterputten tijdelijk als proef welwillend afgestaan. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken werd verslag uitgebracht door den j secretaris, den heer G. W. Verbiezen. Uit het j verslag bleek, dat de afdeeling thans 36 leden en 12 adspirantleden telt. In den loop van het I zomersedzoen waren 88 schipperskinderen en 5 schippersvrouwen in het zwemmen onder- wezen, waaromtrent een woord van dank aan de leiders, mevr. de Klerk en den heer 't Gilde, werd gebracht. Voorts werd de aandacht ge- vestigd op het aanwezige reddingsmateriaal, wat aan veel slijtage bloot stond, doch ge- regeld werd onderhouden. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn correct en uitvoerig verslag. Uit het verslag van de penningmeesteresse, i mevr. de Klerk, bleek, dat de ontvangsten I hebben bedragen 240,86 en de uitgaven 214,08, doch er werd aan toegevoegd, dat j het aantal begunstigers, en daarmede ook de inkomsten, belangrijk was gedaald. Een commissie tot het nazien der rekening en bescheiden bracht een gunstig rapport uit, waaruit bleek, dat aiibs in orde was. De voorzitter dankte mevr. de Klerk voor I haar gehouden beheer. Met het oog op den toestand van de kas werd besloten de contributie te brengen op j minstens /I en dus te verhoogen, terwijl be- proefd zal worden nieuwe begunstigers te i winnen voor den belangrijken veiligheids- arbeid der brigade; de veiligheid is een bij- drage waard. Mevr. de Klerk werd bij acclamatie herbe- noemd, terwijl als nieuw bestuurslid in de va- cature van mej. van Bockstaele gekozen werd mej. E. A. Moggre. Besloten werd, op voorstel van het bestuur, opnieuw een verzoek te richten tot den Rijks waterstaat, om thans over te gaan tot het plaatsen van een omheining langs het kanaal te Sluiskil, ten Noorden van de brug, langs de huizen. Als vertegenwoordiger van de Ter Neuzen- sche Zwem- en Badinrichting was aanwezig de heer M. de Jonge. De voorzitter dankte alle aanwezigen voor him bezoek en sloot daarna de vergadering. R.K. MIDDELBARE HANDELSDAGSCHOOL TE HULST. Bij besluit van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen is bepaald, dat de R.K. Middelbare Handelsdagschool te Hulst met ingang van 11 Sept. 1935 officieel wordt erkend. Voor de school beteekent dit, dat zij thans gelijkgesteld wordt .met alle andere scholen in Nederland van dit type en nu de eina- examens worden afgenomen onder toezicht van rijiks gecomitteerden. AANGEHOUDEN. Door de Justitie uit Dordrecht is ter be- schikking van de Justitie te Middelburg ge steld zekere G. J. v. B., oud 41 jaar, schipper, wonende te Rotterdam, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een rijw.ie! te Ter Neuzen. STORMSCHADE VAN BOOMGAARDEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het blijkt thans, dat door den storm der vorige week grootere schade aan de vruoht- boomen in Zeeuwsch-Vlaanderen is toege bracht, dan aanvankelijk gemeend werd. Slechts weinig rijp fruit is aan de boomen blijven hangen; het grootste gedeelte is overal afgewaaid. Voor wintervoorraad is er dan ook weinig meer overgebleven en deze zal dan ook waarschijnlijk wel zeer duur worden. Het afgeve.ll en en daardoor gekwetste fruit is daarentegen thans zeer goedkoop in deze streek. Aan de Tromp, even over de Belgische grens, is Maandagmorgen verdronken gevon- den, een 20-jarig meisje uit Stekene, zekere L. v. R. Vermoedt wordt dat het meisje in een vlaag van zwaarmoedigheid zich van het leven heeft beroofd. ONDERWIJS-SUBSIDIES IN ZEELAND. Blijkens den uitgewerkten en toelichtenden staat bij de begrooting van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen komt voor het dienstjaar 1936 o.m. Middel burg over 1936 in aanmerking voor haar gymnasium voor subsidie. Over 1936 kunnen verder voor rijkssubsidie in aanmerking komen de Zeevaartschool te Vlissingen, de dagambachtsscholen te Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Ter Neuzen en Zierikzee; de avondnijverheidsscholen te Axel, Goes, 'Hulst, Kortgene, Oostburg, Ter Neuzen, Tholen en Zierikzee; de gemeentelijke avond nijverheidsscholen voor jongens te Vlissingen en Middelburg; de vakcursus voor bakkers van den provincialen Zeeuwschen Bakkers- bond, de machinistenopleiding, verbonden aan de Zeevaartschool te Vlissingen en de am- bachtsschool te Middettfiifg; de binnendeheep- vaartscholen van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart te Vlissingen en Breskens, de Nijverheidsscholen voor meisjes te Goes (vak- school voor meisjes, afdeeling Rilland-Bath, afdeeling Kabbendjjke), Middelburg (industrie- en huishoudscbool en afdeeling Vlissingen), Sluis kondnklijike kantjwerkschoolen Zierik zee landbouwhuishoudsohool De Maatschappij tot bevordering van land- bouw- en veeteelt in Zeeland komt voor 1936 in aanmerking voor rijkssubsidie ten behoeve van het onder haar staande ambulant land- bouwhuishoudonderwijs. Maandagvoormiddag is onder de gemeente Domburg aangespoeld het lijk van een geheel ontkleed manspersoon. 'Het bleek het lijk te zijn van kapitein Bakker van het schip „Kalba", dat in den loop van de vorige week, bij stormweer tusschen Domburg en West- kapelle is gestrand. Toen Zaterdagavond de rijks- en gemeente- politie dezer gemeente op surveillance waren, zagen zij in hun onmiddelijke nahijheid een persoon in het donker een rijwiel wegstoppen aan de vroegere brug van bastion I te Ter Neuzen, en zich daama haastig verwijderen. De politie wien dit zonderling optreden erg verdacht voorkwam reed hem achterop en informeerden naar de motieven van dit ge- heimzinnlg werk. De persoon in kwestie gaf als reden op: dat hij hij gehrek aan geld het Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7'/2 ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Noam Straat - Meeinin plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder •an I U heeft recbt OP PRESTO en wle U iets anders geeft. benadeelt U.^ PRO A-86-091 H (Ingez. Med.) opbergloon van zijn rijwiel niet betalen kon en daarom zijn karretje daar maar had ge- borgen. Spoedig bleek echter dat het bewuste rijwiel niet het zijne was maar door hem aan een cafe was weggenomen, met de bedoeling, niet om het rijwiel te stelen, maar om het zich daaraan bevindende rijwielplaatje te be- machtigen. Verder onderzoekende bekende de verdachte bit plaatje te hebben ontvreemd op verzoek van zijn kameraad, die hem daar voor vijftig cent had beloofd aangezien hij zijn eigen plaatje verloren was. Inmiddels is de rechtmatige eigenaar van het rijwiel opge- spoord en is tegen beide personen proces- verbaal opgemaakt. Sluiting zomerconcertseizoen. De Ghr. Harmonievereeniging „Hosanna" alhier, besloot j.l. Maandag het zomerconcert seizoen met een uitvoering, waarvoor gezien de kille temperatuur, weinig belangstelling bestond. Festival. Op Hemelvaartsdag zal alhier een festival worden gehouden ter herdenking van het vijftig jarig bestaan van het muziekgezelschap ,,De Volharding". Aardappelziekte. Sommige verbouwers van aardappelen zien tot hun groot nadeel, dat in hun te velde staand gewas de ziekte genaamd Risitonda of lakschurft, deze vrucht geheel of gedeeltelijk heeft waardeloos gemaakt. Een belangrijke partij alhier geplant voor pootgoed heeft alle waarde verloren. Bij deze ziekte die al jaren wordt aange- troffen, doet zich het verschijnsel voor, dat in en beneden de schil zich rood gekleurde kor- reltjes vormen en die ook dieper den aard- appel in gaan. Al zeer vroeg in den groei openbaarde zich de ziekte in het loof der vruchten. De jongste fiscale maatregelen door de Re geering aangekondigd, stellen wel duidelijk in het licht, in welk eigenaardige moeilijke po- sitie de afgelegen deelen van het land en dan Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, daar door komen te verkeeren. Wij herhalen: Z.- Vlaanderen in het bijzonder. Zeeuwsch-Vlaanderen toch is de eenigste streek van het land die niet rechtstreeksch met de Nederlandsche spoorwegen is verbon den. Gaat publiek uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor pleizier of zaken op reis naar overig Ne derland, dan is men altijd al een beduidende som gelds kwijt, v66r men de overzijde der Schelde heeft bereikt. Dit zal overduidelijk zijn als men weet, dat men kan sporen van Den Haag naar Amsterdam en terug (op een dag) voor de som van 2,05. Voor ons is een dergelijk bedrag bijna noodig om de Wester- schelde over te steken, althans zeker om eCn der aan de overzijde gelegen stations te berei ken, waar wij de treinen naar Holland en Bra bant vinden. In dit licht bezien komen een tweetal aan- gekondigde heffingen ons voor Zeeuwsch- Vlaanderen hoogst onbillijk voor, al mogen deze zoo op het eerste oog billijk schijnen. Onze verwachting is trouwens dat men, bij het samenstellen der wet voor de details ervan, op veel moeilijkheden stuiten zal. Wjj hebben hierbij het oog op: le. De verhoogde benzinebelasting, in plaats van een tolheffing tot financiering van een versnelde bruggenibouw. 2e. De aangekondigde Reisbelasting. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, die gewend zijn, flinke bedragen te betalen voor de veren op de Westersehelde, hebben nooit de hetze kunnen begrijpen, die in Holland wordt gevoerd tegen de tolheffing op de bruggen. Immers, voor het overzetten met ponten e.d., moet over- zetgeld betaald. Het overzetten met ponten is primitief. Vaak moet men uren wachten eer men aan de beurt is, waardoor veel opont- houd ontstaat. Al dit ongerief zou worden weggenomen, door op de bestaande rivierover- gangen, bruggen te bouwen. iHet gevolg hiervan zou zijn, dat de misere van het overzetten zelf en het wachten op ponten met al hetgeen er aan vastzit vooral bij nacht en ontij - tot het verleden behooren. Alleen zou blijven bestaan voor het passee- ren van den overgang der rivier een tolgeld te betalen. Dit tolgeld zou vervangen het veergeld, zooals men dat voor de ponten be- taalde, en tegen de betaling waarvan niemand eenig bezwaar maakte. Nu er echter bruggen voor in de plaats komen, het gemak onein- dig veel grooter worden zou, het oponthoud veel kleiner, nu maakt men bezwaar tegen een tolgeld, dat eigenlijk niet meer dan bil lijk te noemen is. ilmmers, ddn worden de bruggen betaald door de gebruikers. Door de tegenstanders van de tolheffing wordt er groote ophef van gemaakt, dat de automobilisten dan nog zullen moeten stoppen bij het passeeren van een brug, voor het vol- doen van het tolgeld, en het verkeer dan nog niet zijn gang kan gaan. De Zeeuwsch-Vlaamsche automobilisten, die nog al eens gebruik moeten maken van den tunnel te Antwerpen, weten, hoe gering het oponthoud bij dien tunnel is. Bij den ingang van den tunnel staat, bij het naderen van een auto, de man met de kaartjes al gereed, en wanneer de bestuurder zijn tien francs gereed heeft liggen, kan hij passeeren zonder feite- lijk te stoppen. Evenzoo gaat het bij het ver laten van den tunnel. Zoo ook zou het kunnen gaan, bij de brug gen. Er wordt nog gewezen op menschen, die uit hoofde van hun beroep meerdere malen daags of per week een dergelijke brug moeten pas seeren. Ondervinden die menschen dan thans geen bezwaar bij het passeeren van de veren? En welk bezwaar zou er tegen zijn, die men schen evenals dat te Antwerpen geschiedt een weekabonnement te verschaffen? Komt er een verzwaarde benzinebelasting in plaats van een tolheffing, dan zal Zeeuwsch- Vlaanderen er voor moeten trachten te zor- gen, dat de rivierovergangen voor haar niet ongunstiger worden, dan die in overig Neder land. De veren, waarover Zeeuwsch-Vlaande ren thans beschikt, zijn veel en veel duurder dan die in het centrum des lands, hetgeen niet anders dan zeer onbillijk te noemen is. Zoo komen we dan vanzelf tot de tweede genoemde heffing: De belasting op het maken van buitenlandsche reizen. Van deze heffing is nog niet anders be- kend, dan dat men voomemens is het reizen naar het buitenland voor pleizier te belasten met een bepaald bedrag per dag en per per soon. Het spreekt vanzelf, dat vddr een em- stige critiek op dit wetsontwerp kan worden gevoerd, eerst nader de plannen van den Mi nister van Financien moeten bekend zijn en met name wat hij zal verstaan onder een reis naar het buitenland. Zal men onderscheid maken tusschen pleizier- en zakenreizen, dan zal dit veelal niet aantoonbaar blijken, ook al,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2