Feuilleton-vertellingen Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek kbeti\DE van pijn. BRABANTSCKE BRIEVEN. DAMMEN. SCHAKEN. B m Styfheid en spierpijn nu verdwenen. Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik ge- kermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of op- geruimdheid bestonden voor mij met. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts gebruikt en heb nergens meer last van. Omdat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit sehrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een ieder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken". Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- organen. Dit verklaart waarom de rheumatiek- lijder zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. Kruschen Salts spoort lever nieren en ingewanden aan tot krachtiger workingde afvalstoffen en overtoUig urine- zuur worden uit het lichaam verwijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U frisch en ,,fit houden. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothetoers en drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inhegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. daarop is de logementskhecht wakker ge- schrokken door een hevig gegil. Toen hij ging kijken wat er aan de hand was, bemerkte hij dat het bed van den laten gast leeg was en dat het gelijkvloers gelegen luik aan de straat- zijde open stond. Hij keek naar buiten en be merkte, dat de man hevig bloedend op straat la°'. Te zamen met den logementhoudei bracht men het slaclitoffeT naar binnen en waarschuwde de Ongevallendienst. De man is vervolgens per ziekenauto naar het St. Eli- sabeth-gasthuis vervoerd waar de dood werd geconstateerd, die het gevolg was van een schedelbreuk. Later werd yastgesteld dat men te doen had met den 51-jarigen T. v. d. H. uit Haarlem, van beroep gevelschuurder. Het gebeurde is geheel aan een ongeluk te wijten. mr, Ulvenhout, 17 Sept. 1935. HOE EEN OPIUMSMOKKELAAR GEARRESTEERD WERD. De Grieksche handelaar in verdoovende middelen die Zaterdagavond in den trein tus- schen Eindhoven en 's-Hertogenbosch werd gearresteerd door rechercheurs van den Am- sterdamschen Vreemdelingendienst, is naar 's-Hertogenbosch overgebracht. De rechercheurs keerden van een transport uit Zuid-Limburg naar de hoofdstad terug, toen zij in den trein hun ,,oude bekende ont- moetten, die er nogal corpulent uitzag. De hemieuwde kennisimaking met de politieman- nen scheen den Griek maar zeer matig te be- vallen. Belan'gstellende vragen van de rechercheurs beantwoordde hij half of ont- wijkend, zoodat de vragers steeds meer den indruk kregen dat de man onder zijn kleeren verdoovende middelen verborgen hield. In dit vermoeden werden zij versterkt toen de Griek na verloop van eenigen tijd zich even uit den coupd wilde verwijderen. Een der rechercheurs ging den man achter- na en zag op een gegeven moment dat hij een groot mes uit zijn zak haalde, waarmede hij onder zijn kleeren een beweging maakte alsof hij zich in zijn buik wilde steken. De rechercheur riep onmiddellijk zijn collega te hulp om den „zelfmoord" te verhinderen. Spoedig bleek echter dat de Griek bezig was een linnen gordel dien hij om zijn lijf droeg, stuk te snijden. In dien gordel zaten de stuk- ken ruwe opium, tesamen vier kilogram, die natuurlijk direct in beslag werden genomen. Toen de man later weer in den coupe terug- keerde, was hij weer de magere Griek van vroeger. VIER VARKENS STERVEN DEN VltKDOOI). Te Bladel is brand uitgebroken in de boer- derrj van den heer Vosters. De vlammen grepen snel om zich heen, zoodat de boerderij spoedig in lichtelaaie stond. Men slaagde er in van den huisraad nog een en ander te red den. Een viertal varkens, honderd stoelen, welke voor de verhuur waren opgesiagen en een groote voorraad hooi gingen in de vlam men op. De brandweer wist de omliggende perceelen te behouden. De oorzaak van den brand is onibekend. Verzekering dekt de schade. DRONKEN MAN DOOR LUIK GEVALLEN TE HAARLEM. Zondagnacht omstreeks een uur vervoegde zich in een logement aan de Spaamwouder- straat te HaaTlem, een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde. Na binnengelaten te zijn gebruikte hij een kop koffie en werd daarna door de logements- knecht naar de slaapzaal boven gebracht. De gast begaf zich te bed, maar lag nog zoo lang te vloeken en te tieren, dat de knecht hem tot drie keer tot kalmte moest manen. Kort -jliSl No. 400. Aan de dammers in Zeeland. De „Ter Neuzensche Courant" bevat van- daag haar 400ste damrubriek. We ^iraren aanvankelijk voornemens, wat nader op dit sportieve jubileum in te gaan, maar we hebben onze plannen laten varen, omdat ons aller aandacht en medewerking straks ge- vraagd wordt voor een gebeurtenis van groter betekenis en van verstrekkender propagan- distische waarde dan het eenvoudige jubileum onzer plaatselijke damrubriek. We bedoelen het 25-jarig jubileum van de Nederlandse Dambond. Van de feestcommissie, door de Nederl. Dambond ingesteld om de grote lan- delijke jubileumwedstrijden voor te bereiden, ontvingen we dezer dagen het volgende sehrij ven, dat we hier in extenso weergeven: 25-jarig bestuan Nederl. Dambond. „„Namens de feestcommissie van de Nederl. Dambond hebben wij de eer Uw zeer gewaar- deerde aandacht te vragen voor het volgende: De Niederl. Dambond bestaat in April a.s. 25 jaar. Dit heuglijke feit zal herdaoht wor den door het organiseren van grote massa- kampen en nationale kampioenschappen. Daar Uw district deze propaganda zeer zeker welkom zal zijn, wordt door ons op Uw voile medewerking gerekend, te meer, daar de door Uw district te spelen massakampen vrij zeker een thuiswedstrijd zal zijn. Uw tegenstanders worden later aangewezen. De kosten zullen voor het overgrote deel door de Nederl. Damb. gedragen worden, zodat iedere deelnemer slechts 25 cent zal moeten betalen. Als speeldatiun zal tweede Paasdag of tweede Pinksterdag gelden. Wil ons nu zo spoedig mogelijk berichten: a. hoeveel dieel- nemers verwacht U in Uw district? b. in welke plaats acht U het beste dat gespeeld kan worden? Menier, Trui heeft vroe ger 'ns 'n soorte- ment van vereeni- ging opgericht, 't Is lang gelejen. 't Was in de jaren, dat onzen oudsten jongen 'n jaar of twaalf was. Wij hadden 'n heel trapke, waar geen „treeke" in ontbrak.en den jongste zal toen 'n jaar of vijf ge- weest zijn. tl>> Ik kan oe vertellen, amico, 't ging er die dagen nog al 's wild toe, met die jonge gasten. Want ze waren gezond, kerngezond, gezond tot in 't klokhuis en dus vochten ze als leeuwen. Heel jong Ulvenhout scheen trouwens goed gezond te zijn...! Want daar ging geenen dag voorbij, of we kregen er eenen thuis mee 'n gat in zijnen kop, dat 't bleed in korsterr op z'nen toet ge- plakt zat. Of mee 'n paar blaauwe oogen, dat g'oew eigen jong maar naauwelijks terug- kende. Trui kreeg de bullen nie meer versteld. Scheuren, winkelhaken, kapotte kousen, ollee, ge zult me maar aamper gelooven als ik oe vertel, dat er 'ns eenen spiernaakt thuis gekomen is. Die salamaander had al zwemmende erbo- ven opgesiagen en toen waren ,,geailieerden" van zijn tegenpartij, die hij in 't water zat af te drogen, er met zijn spullen tusschenuit ge- trokken, zoodat er voor den-dieen-van-ons niks aanders had opgezeten, dan wachten tot donker, (ze zwommen altij in 't boschom toen „gedekt" door den duster, naar huis te rennen! Ik vergeet 't nooit, amico. 't Wjas erg vroeg in't voorjaar end Februari begin Maart zooiets. 't Was schoon weer ge- weest, zo'nen z.g. zomerschen dag, ge kent dat, en onzen Kemillis, 'n echte waterrat, tusschen twee haakskes, had den zomer in zijnen sproetekop gekregen en was 't bosch in getrokken om te gaan zwemmen. Wij wisten daar niks van natuurlijk, ons kinders waren al net zulke smellappen als ik zelf was geweest in mrjnen tijd! Waar ik nog al 's last van had. Want dikkels vroeg Trui me, als ze de radeloosheid nabij was: ,,naar wie hebben m'n jong toch den aard?" En dan docht ik... afijn! Maar 'k zweeg en keek den aanderen kaant op Onze Kemilles was dieen dag weg en bleef weg. Trui had ieveraans gespeurd, ze had de klompkes al 'n paar keer geteld, maar steeds kwamen er twee te kort. Ten ende raad wier Ruitenkoning in den arm genomen. Onzen veldwachter. (Janus „bestond" nog niet). !Hij wier zoo genoemd omdat ie met zijnen rossen baard persies op Ruitenkoning leek, in zijnen uniform. Maar Ruitenkoning brocht ok geen licht. 't Was al lang geen dag meer, 'nen rooien schijn van de plattebuis gloeide over de pla vuizen, want Trui stak geen lamp op, als 't ware om den avond zoo lang mogelijk tegen te houwen. Onzen Dre was zoeken, ik was al s op zoek geweest, 'n paar knechts zaten in de Gouwen Koei te „zoeken afijn, de spanning steeg met de minuut en Trui ging bijna dood van aangst. plaats in het nationale tiental, dat zo mogelijk tegen Frankrijk zal uitkomen. De indeling dezer wedstrijden is voor het gehele land dezelfde, n.l.: 1. de voorwedstrijden worden gespeeld in groepen van 6, waama een eindstrijd volgt. Het aantal spelers, dat per district in het landskampioenschap uitkomt, is afhankelrjk van het aantal deelnemers. 2. het inleggeld is 0,25; de causie 1. Iedere deelnemer ontvangt gratis een blij- vende herinnering aan deze jubileumwedstrij den. Zeer waarschijnlijk zullen dit zakdam- borden zijn. De eerstaankomende van elke groep ontvangt een medaille. Amico, dat had zoo al 'n uur geduurd, we waren allemaal zenuwachtig geworden onder Trui d'r gemurmereer, Ruitenkoning was al voor den derden keer weggeweest en begost al aan zijnen politiehond te denken, zoo zaten we, liepen we, draaiden we rond in den duis- ter bij 't schijnsel van de plattebuis, toen in- eenen de deur wier opengeduveld dat ze teu- gen de muur vloog en Nilleske spiemakend binnenvloog de trappen op, recht naar den aolder! 'n Verdacht schroeiluchtje kwam in den huis. En als we gaauw de bronolielamp op- stakken, wat nog al wat in had en 't schroeiluchtje sterker en sterker wier, dan bleek, nadat de laamp eindelijk braandde, dat Ruitenkoning van den schrik mee den bojem van z'n broek teugen de gloeiende plattebuis aan was geloopen, zooda 'k hum eerst hioest blusschen. Toen stroopte Trui heur mouwen op, ze had nog niks gezegd, en met groote stappen klom zij den zoldertrap op. Ik had 't gedacht, terwijl ik Ruitenkoning daar stond te blusschen, dat ons Nilleske nou meer dan daar straks bijstaand noodig had en 'n oogenblikske later, jawel! Zonder dat er een woord gesproken was, kletste 't op ons Nilleske z'n vleezigste deel, dat Ruiten koning nuchterkens opmerkte: „as ie 'n kouw gepakt hee, raanselt Trui ze 'r nou wel uit, Dre!" „Jawel," zee ik, „maar as ik jou was, dan ging ik maar efkens zitten, waant heel oew gewitwel schijnt onder oewen jas uit; t is 'n schandaal as Trui dalijk beneden kohit!" „Maar't water lopt uit m'n pijpen," klaagde Ruitenkoning. Afijn, amico, we hebben kollesaal leut ge- had later! 'k Heb me, mee dieen Ruitenkoning akelig gelachen en Trui...? Zoo kwaad als ze eigenlijk was, ze moest zoo schrikkelijk lachen, dat heur gezicht in 'nen grimas trok... angstig om te zien! En nou koom ik terug op 't begin, toen heeft Trui 'n „vereeniging" opgericht. Ten ende raad heeft ze alle jong van 't durp op nen Woensdagmiddag in den stal gehaald, met een smoes, omdat onzen Marijn jarig was Hij verjaarde wel, maar dat had mee de ver- gadering niks te maken. Als 't gezelschap tennaastenbij compleet was de grootste belhamels waren er in elk geval, dan is Trui eerst mee 'nen buil snoep rondgegaan. ,,Dan houwen ze tenmin ste efkens der snuiten dicht", dacht Trui. Toen pakte ze 'nen stalbezem, zette die nog al dreigend naast heur neer en de vergadering wier attent. Trui begost heur „oprichtings- rede". (Ik heb door 'n spleet, langs den kop van een m'n koeien, 't spul gadegeslagen!) „Smellappen!" zoo sprak ze de vergade ring toe: „da vechten zal nouw 's uit zijn, aanders krijgen gullie 't mee mijn aan den stok!"' Meteen pakte ze den bezem 's ferm vast. „Daar gaat ginnen dag veurbij, of gul lie perbeert malkaar ongelukkig te slaan. Da's uit!! Verstade da?" „Hij begint altij!", riep er eenen. ,;Ge lieget", zei den aandere en meteen amico, ik doch da'k wat kreeg van het lachen, meteen pakten die ridders malkaar al vast bij de haren. Haar Trui schoot er tusschen met den be zem en voor ze 't wisten, lag er eenen tus schen de pooten van 'n koei en den aandere viel op 'n paar kameraads, die dat ok weer niet „onder d'r lieten!" Afijn, Trui brocht 't zoo ver, dat ze op 't end 'malkaar allemaal 'n hand gaven en be- loofden nooit meer te zullen vechten! Toen tracteerde Trui weer. Op tooverballen, spinnenkoppen en dropnistels Ze als beste „Vandaag nie!" ,,Wjaarom nie?" „Daar zijn gin jongehs in de wei." ,,Witte nie waar ze zijn?" ,,Ojeeja!" ,,Waar dan?" „Thuis!' „Thuis?" „Ja, net as ikke!" Zou Trui nou toch „Wa bende daar aan 't prutsen mee da touw?" „Niks!" ,,Niks? Is da-d-'n aantwoord?" ,,Oem!" ,,Wa-d-.is da veur 'n dink?" ,,'n Rolleke touw!" ,,En wa motte daarmee doen?" „As ze weer beginnen!" bromde-n-ie. Hij keek me niet aan. Ik begost iets te ver moeden. En van binnen kriebelde d'n lacht al naar m'n keel. „As ze weer beginnen? Wa beginnen?" Hij draaide door, seerjeus en ijverig. Onder- wijl bromde-n-ie weer: „nouw as ze willen vechten, ee!" „Maar da-d-is da dan veur *n dink?" ,,'Nen ploertendoojer aan 'n tOUWke". „Zijde gek, Nilles! Daar mokte ongelukken mee! Hier da dink." „Heelegaar nie, vader! As ze weten, da'k zo'n dink in mijnen zak heb, dan gaan ze wel 'n bietje uit de buurt van me!" ,,Hier da dink, bandiet!" ,,Ze hebben allemaal al zooiets! As ze we ten, da-d-ik niks heb, vader, dan krijg ik el- ken dag op m'n juu." 't Wier 'n ingewikkeld geval, amico. En 'k gooide de schuld op 't onverstaand van zulke kwajongens! Neee succes heeft m'n Trui niet geoogst inet heuren eerstenVolkenbond! Maardat alles wilde ik eigenlijk niet gezegd hebben! 'k Wbu alleen maar zeggen: heel de weareld staat op den oogenblik tot de taanden gewa- pend gereed, om te gaan vechten, om te gaan oorlogen voorden vrede Als kwajongens hebben de Naties achter 't stalleke van Geneve ploertendoojers zitten draaien, om malkaar respect in te boezemen. En daar is op de heele weareld geenen eenen gek, geenen eenen ongeneeslijk krank- zimnige, die in staat is, om z66 iets krank- zinnigs te fabrieken, als ze gedaan hebben in Geneve 't Wier daar 'n ingewikkeld geval, amico! Net as mee mijn kwajongens Dat wou ik deuze week gezegd hebben. >En nou schei 'k er af. Veul groeten van mijnen Volkerenbonds- president-mee-den-bezem, en as altij gin hor- ke minder van oewen toet a voe DRe. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesmgel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. tt ONDERZOEKINIGEN OMTRENT EIEREN. II. De gegevens omtrent de eieren waarover ons onderzoek loopt zijn alien verkregen van legwedstrijd-hennen die gedurende de drie jaren van het onderzoek steeds hetzelfde voer kregen en dezelfde behandellng ondergmgen. zongen: „laank zal den Marijn leven en I (Neem nu eerst eens de bloedvlekken. in este kameraads ging:'t zooike uit mal-; I Als tweede wedstrijd zullen de nationale kampioenschappen verspeeld worden in de eerste, tweede en derde klasse. Door de hoofdklasse zal gespeeld worden voor een Ook voor deze wedstrijden menen wij op Uw medewerking te mogen rekenen en vertrouwen dat U de organisatie hiervan ter hand zult willen nemen. Gaame zouden wij het aantal deelnemers van iedere klasse afzonderljjk vememen. Voor deelname aan deze wedstrijden is het lidmaatschap van de Nederl. Dambond niet verplicht. Integendeel, terwille van de propa ganda is het beslist noodzakelijk, om de niet- aangesloten verenigingen in al deze w^- strijden te betrekken."" Tot zover het sehrijven van de feestcom missie. Dat wordt dus een damfestijn van de le rang. Een machtig stuk propaganda voor de Zeeuwse dambeweging, die hierin de kans vindt, eens en voorgoed te verenigen wat gescheiden is. En dat kan, als een ieder maar bereid is het damspel met de propagan da op de voorgrond te plaatsen, en persoonlijke gevoeligheden op zij te zetten! Toen ,,men" hier en daar de zaak blijkbaar nog niet goed had begrepen, heeft de feest commissie haar bedoelingen m een tweed,e sehrijven nog eens uiteengezet. Wij ontlenen daaraan: ,„,De wedstrijden van de Nederl. Damb. zijn in de allereerste plaats voor de aangesloten verenigingen, maaT gezien de propaganda worden zij ook opengesteld voor niet-leden. Dit wordt gedaan om de verenigingen, die nog geen lid van de Nederl. Damb. zijn, duidelijk te laten voelen, dat zij hun plicht ten opzichte van de Damsport in het algemeen niet na- komen. Wij vertrouwen dan ook dat ieder, die medespeelt, zal voelen een onderdeel te zijn van het grote geheel, en zo zij daar niet toe behoren, dan verwachten wij hen spoedig."" Volgende week Woensdag", zee Trui, „dan ben ik jarig en as er deus week nie gevoch- ten wordt, dan meugen gullie volgende week Woensdag weer komen!" Krijgen me dan weer tooverballen", kwek- te er eenen. „Ja!" ,,Dan komen me", beloofde die prent. ,,'t Zal mijn toch benuuwen", zee Trui tegen me. „Mijn niks, Trui!" „Hoezoow?" Vechten is plazieriger, as die namaak- Zondagschool van jouw, let er op! Den aanderen dag was 't wezenlijk stil op 't durp. Ik kwam op 'n gegeven moment achter t stalleke en daar zat onzen Kemilles te „knut- selen". 'k Schrok er 'n bietje van „Motte gij nie gaan speulen, Nilles?' Op verzoek van de Nederl. Dambond hebben wij ons gewend tot de Zeeuwse Dambond om de genoemde jubileumwedstrijden samen te organiseren. Na een tweede verzoek wachten wij nog steeds op antwoord van het bestuur van de Zeeuwse Dambond. Wij vertrouwen evenwel dat het tot samenwerking zal komen, daar een dergelijke kans voor ontplooiing en uitbreiding van de dambeweging zich mmmer meer zal voordoen. Wie dus deze unieke gelegenheid als dammer voorbij laat gaan, verliest alle vertrouwen en doet beter zijn functies over te dragen aan anderen, wier goede opvattingen van het spel hen in staat stellen, juist ter wille van hun spel alle per- soonlijkheden op zjj te zetten. Wij nodigen de dammers uit zicti spoedig bij ons aan te melden. Iedere dammer is welkom. Door deelname doet men de wed strijden slagen en bevondmt men dp .belangen onzer nationale dambeweging. De bekendmaking der defmitieve regeling volgt later. Dammers in Zeeland, laat het aanmeldingen regenen eieren, die men aan te veel eiwit toeschrijft Wit- Weensche Partij. B. Koch. Zwart: Michel. SaarbrUcken 1935. e7e5 1. e2e4 2. Pbl—c3 Dit is de Weensche opening: Wit dekt eerst pion e4 om zich daarna rustig te ontwikkelen. Aangezien er niets dreigt, heeft Zwart een ruime keuze van zetten. 2Pg8—f6 3. Rflc4 Een andere voortzettmg is: 4. f2f4, d7 d5, 5. fe5: Pe4: 6. Pf3 met ingewikkeld spel, g Rf 8C5 Bij uitzondering is het schijnoffer 3. Pe4. 4, Pe4d7d5 hier niet goed, want er volgt niet 4. Pe4:, maar 4. Dh5, Pd6. 5. De5: met gelijk spel, of wel 5. Rb3, Pc6. 6. Pb5! g6! 7. Df3, f5. 8. Dd5, De7 (gedwongen). 9. Pc7:t, waarbij Zwart voor het torenverlies een heftigen aan- val krijgt, die vermoedelrjk echter onvoldoen- de is. 4. d2d3 d7—d6 5. f2f4 Pf6g4 6. f4—f5! Pg4f2 Nu Wit dezen zet niet venhindert, maar hem juist uitlokt, moet Zwart hem wel doen: In 1931/1932 had men 94 eieren daarmede be- hept, in 1932/33 276 en in 1933/34 510, Het aantal nam dus reusachtig toe, terwijl het voer precies gelijk bleef. (Het betrof steeds eerste legs-hennen.In het eerste jaar leg- den 292 hennen geen enkel ei met bloedvlek ken, in het tweede jaar 196 hennen en in het derde 157 hennen. Het aantal hennen dat bloedvrije eieren legde daalde dus steeds. In 1933/34 trof men zelfs twee hennen aan, die 9 bloedeieren legden en verder een hen met 13 zulke eieren en zelfs een hen met 22 stuks. Het bleek dan ook dat de bloedvlekken in eieren meer van bepaalde hennen afhangen dan van het voer. Als men eieren met misvormde schaal be- sohouwt, komt men tot dezelfde conclusie. Ook hier weer daalde het aantal hennen dat eieren met zuivere schalen legde in de drie jaren zeer duidelijk. Ditzelfde gold voor eieren met waterig eiwit en eieren met te groote luohtkamers. wie a Pg4zegt, moet ook b (Pf2) zeggen. 7. Ddlh5 Dd8d7 Er is geen behoorlijke zet meer. Op Df6 volgt natuurlijk Rg5 en wint de dame; op De7 ook Rg5 en Re6, gelijk in de partij; op 7. g-7g6 volgt: 8. Dh6, Phi: 9. Dg7, Tf8. 10. Rh6, De7. 11. f5—-f6 en wint. En tenslotte: 7. 0 -0. 8. Pf3, Phi: (anders volgt Tfl en Zwart verliest zijn paard). 9. Pg5, h6. 10. Pf7: Tf7: 11. Df7:t, Kh8. 12. Rg5! en wint de dame of zet mat. 8. Rc4e6 Pf2 Xb.1 Op De7 volgt Pd5, Df8. 10. Rc8: en Rb7: of-Pc7:t- 9. Re6Xd7f Pb8Xd7 10. Pc3d5 RcSXgl 11. Pd5Xc7f Ke8d8 12. Pc7Xa8 f7—f6 13. Rcld2 Nu dreigt 000 met winst van R of P. Op Rf2f volgt Ke2 met hetzelfde gevolg en op Pf2 kan zoowel Kfl als Ke2 den raadsheer winnen. Rglc5 b2b4 Rc5d4 c 2c3 Rd4fb6 v Pa8Xb6 a7Xb6 Kele2 Zwart geeft op, wat eigenlijk al met den achtsten zet had kunnen gebeuren. Ter Neuzensche Schaakclub. Verwijzende naar de advertentie die wij te zijner tijd in de Ter Neuzensche Oourant zul len plaatsen, deelen wij vast mee, dat we dit jaar van de traditie zullen afwijken en eerst in October onze clubavonden aanvangen. Op Woensdag 25 October zal n.l. de heer Verdonk afscheid nemen van de club Hulst, wat met een wedstrijd aldaar gevierd zal worden. Bij mijn vertrek uit Hulst. Het zij mij vergund met enkele woorden te mogen antwoorden op het voor mij wel wat vleiend artikel m de vorige rubriek. Ik ben mij niet bewust van de kwaliteiten die de Zeeuwsch-Vlaamsche schakers mij meenen te mogen toe sehrijven. Alleen heb ik getracht het Zeeuwsch-Vlaamsche schaakleven in het algemeen, en het Hulstersche schaak leven in het bijzonder, zoo goed als in mijn vermogen lag, te dienen. Ongetwijfeld zal er in enkele opzichten gefaald zijn, waarvoor ik hier mijn welge- meende verontschuldigingen aanbied. De afge- I loopen periode zal mtj steeds in dankbare herinnering blijven, en is het mij een behoefte Hoewel dus het jaargetijde bij deze afwij- kingen een rol speelt blijkt verder dat de leg- periode van de kip en de individueele eigen- schappen van de kip een groote rol spelen en het voer niet. Dat de eigenschappen van de kip een groote rol spelen blijkt ook uit het i volgende: Van de hennen die eieren met afwijkmgen legden waren er 50 die meer dan 50 eieren legden met bloedvlekken. Gemiddeld waren van deze 50 hennen 69 der afwijkende eieren met bloedvlekken behept. Een hen legde 34 afwijkende eieren, waarvan er niet minder i dan 22 of 69 bloedvlekken bevatten. j Hetzelfde geldt weer voor andere afwijkin- gen. Er waren hennen waarvan de afwijkin- j gen in de eieren vooral uit afwijkende dooiers bestonden, ^andere weer uit afwijkende scha len. Een hen legde bijv. 67 afwijkende eieren waarvan er 37 of 55 afwijkende schalen hadden. Een andere hen legde 46 afwijkende eieren waarvan er 39 of 85 c/< een te groote luchtkamer hadden en een hen legde 67 af wijkende eieren waarvan er 59 of 88 wate rig eiwit bevatten. Het blijkt dus dat bepaalde hennen eieren leggen met bepaalde afwijkingen en dat het produceeren van abnormale eieren voor een groot deel een fokkersfout is, want het blijkt dat de aanleg tot abnormal^ eierproductie erfelijk is. Op den bepaalden legwedstrijd waarover het onderzoek gaat, zonden de fokkers 6 hennen in en nu bleek het dat er fokkers bij waren, waarvan alle zes hennen veel abnormale eieren legden. Vooral het leggen van eieren met waterig eiwit schijnt erfelijk te zijn en daar moeten de fokkers dus geducht op letten. Verder is gebleken dat bepaalde fouten veel samengaan bij dezelfde heni bijv. bloedvlekken en bloedingen. Bij andere hennen weer groote luohtkamers met dunschalige eieren of eieren met afwijkend gevormde schalen. Bekijken we dus nu nog eens de resultaten van deze interessante onderzoekingen in vogelvluch't dan zien we dat allerlei eigebre- ken veel meer afhangen van de hen zelf dan van het voer. Vandaar ook het advies dat ik altijd gegeven heb b(j klachten over abnor male eieren: zoek de kippen op die de abnor male eieren leggen en ruim ze op. Nu moeten we bij dit alles vooral niet ver- geten dat het betrof legwedstrijdhennen die goed gevoerd werden en goed verpleegd. Zoo- dra we gaan praten over onjuiste voeding, wordt de zaak natuurlijk geheel anders, doch dan is ook het aantal abnormale eieren veel en veel grooter. Neem bijv. eens het gebrek: windeieren. Bij goede voeding hebben we nu gezien, dat het ligt aan bepaalde hennen, die mogelijk een aangeboren afwijking van de kalkklier in den eileider hebben of een aangeboren fout in de kalkstofwisseling, maar bij onjuiste voeding gaat een groot percentage der hennen van eenzelfde koppel windeieren leggen. Daaraan kan dan ten grondslag liggen: teveel vetaan- zettend voer waardoor vervetting der hennen ontstaat of te weinig kalk of te weinig D- vitamine in het voer. Gaan we dus in zoo'n geval de voedermg veranderen dan zien we direct verbetering op- treden. Vooral toevoeging van levertraan (1 gram per dag per kip of 2 in het meelvoer) doet dan vaak wonderen. Door talrijke onderzoekingen is thans ook tvel gebleken, dat men dP<?C, vQederjng,, groote invloed op de eieren kan uitoefenen. Zoo kan men door toevoeging van bepaalde kleurstoffen de dooiers der eieren hooggeel tot rood toe kleuren, terwijl andere voedings- stoffen rijst, tarwe) zeer kleurlooze dooiers geven. Bepaalde planten (het z,g. herderstaschpe) en eikels veroorzaken een groene verkleuring der dooiers. Verder is gebleken dat verschillehde ge- neesmiddelen gemakkelijk in de eieren terecht komen. Zoo kan men door voedering der hennen met Jodium-houdende stoffen het jodiumgehalte in de dooiers belangrrjk ver- hoogen. Men maakt hiervan gebruik in som- mige landen ten behoove yan mensphen die aan bepaalde ziekten (krop) lijden. De jodium komt dan in de eieren in een vorm voor die gaame door de menschen gegeten wordt en gemakkelijk door het lichaam opgenomen wordt. Deze eigenschap van het kippenlichaam ge makkelijk allerlei stoffen door de eieren af te scheiden kan ook bezwaren hebben als het betreft besmettingen met bepaalde bacterien. Bij eenden kunnen aldus para-typhus-bacillen in de eieren komen die voor den mensch ge- vaarlijk zijn. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verhoden.p 13. 14. 15. 16. 17. alle Zeeuwsch-Vlaamsche schakers mijn dank te betuigen voor de prettige samenwerking, het vele schaakgenot, en voor al hetgene wat ik van hen heb mogen leeren. Volgaame zal ik aan het verzoek voldoen om de belangstelling voor mijn „troetelkind", de problematiek te doen toenemen. Vanzelfsprekend kan ik niet achterwege laten het aan mij opgedragen probleem even onder de loupe te nemen. In dit eenvoudige doch goede geheel heeft de componist het thema: „wieglokking", klaar en duidelijk gedemonstreerd. Slechts twee thematische varianten doch zeer goedeBeiden geven een economisch-rem-mat! wat ook na 1Lh4: het geval is. De sleutelaet 1. Db3 is zeer fraai. Met de volgende, op hetzelfde thema ge- bouwde, compositie zou ik willen eindigen, er den wensch bijvoegend het Zeeuwsch- Vlaamsche schaakleven steeds in bloei te mogen zien toenemen! Hulst, 20 September 1935. J. B. VERDONK. J. B. Verdonk. a b c d e f g h Wit begint en geeft mat in twee zetten. Oplossinig van het probleem van H. A. Jansen. Stand: Wit Kh2, Dd5, Th4, Pe2; pionnen e5, f4, h5. Zwart: Kf5, Tb4, Rd8, Re8, Pe4, pion f7. Oplossing. 1. Dd5b3 dreigt Dh3 mat. 1Tb4Xb3. 2. Pe2d4 mat. of 1Pe4g5 (f2, g3). 2. Pe2g3 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3