m I WiSJD SPIERWIT VAN LENDENPUN KLOOSTERBALSEN EN OACHT TE BEZWUKEN Buitenland Gemengde Berichten Dank zij KLOOSTERBALSEN is *U weer gezond en vroolijk a ir iter* s' L'te A' „Geen goud zoo goed" TERNEUZEN, 20 SEPTEMBER 1935 mTelkens als het op hwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor mijn tijd en onge- rust over de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." AKKER S ORIGINEEL TER INZAQE Onovertroffen by brand-en snijwonden Ook ongeSvenaard als wryfmiddel b|j Rheumatiek, spit en pynlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/i ct. en f 1.04 (Ingez. Med.) Voor de eedsaflegging heeft de heer Van Vessem de zaai verlaten. Overgegaan wordt tot het trekken der af deelingen, waama de vergadering wordt ge- schorst om de afdeelingen haar voorzitters en onder-voorzitters te doen kiezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo- ten, de Troonrede met een adres te beant- woorden. Na heropening wordt medegedeeld, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren v. d. Hoeven, De Jong, Van Lan- schot, v. Sasse van IJsselt en Dei Savomin Lohman; tot onder-voorzitters de heeren resp. Blomjous, van Emibden, Moltmaker, De Gij- selaar en De Vlugt. Benoemd zijn tot leden der commissie van redactie voor het adres van Antwoord op de Troonrede de heeren v. d. Bergh, v. Embden, Van Sasse van IJsselt, IKnottenbelt en Molt maker. De vergadering werd hierna verdaagd. Mr. Van Vessem deelt mede, dat hij als pro test tegen het uitstel tot toelating van het nieuw gekozen Eerste Kamerlid, graaf De Marchant et d'Ansembourg, die, naar zijn meening, aan alle vereischten voor het lid- maatschap en in het bijzonder aan die betref- fende het Nederlanderschap voldoet en door het Nederlandsche volk op wettige wijze tot lid der Kamer is gekozen verhinderd is ge- weest aan de zitting der Kamer deel te nemen. Mr. Van Vessem heeft aan den voorzitter der Kamer berieht gezonden van de reden van zijfl verhihdering. BEZUINIGINGSONTWERP WEER IN TWEEDE KAMER. Bij de regelmg van werkzaamheden in de vergadering van Donderdag van de Tweede Kamer, heeft de voorzitter voorgesteld de beraadslagingen over het wetsontwerp betref- fende verXaging van- de openbare uitgaven te he'rvatten in een op Dinsdag 24 September te ten uur te houden openbare vergadering. ROTER NA AR BELGIe. De Belgische regeering besloot met ingang van 1 October a.s. het invoereontingent voor footer te vemum^n. Deze maatregel vindt zijn verxlarlrg' in het feit, dat de prijs der hinnenlandsche footer aanmerkelijk is geste- gen. Mocht deze prijsontwikkeling ondanks de uitbreiding der invoercontingenten voort- duren, dan zal de regeering bovendien het speciale recht op de invoervergunningen ver- lagen. INKOMSTENBELASTING MAAKT SPRONG VOORUIT. Uit het overzicht van de rijksmiddelen blijkt, dat de opbrengst der Directe Belastingen een grooten sprang vooruit gemaakt heeft. De Inkomstenbelasting begint thans eerst recht haar aandeel op te brengen. Van de raming van f 75.333.000 is thans opgebracht f 44.807.428, waarvan Augustus bedroeg goed acht millioen. Door deze forsche stijging is thans in totaal ruim twee millioen meer ont- vangen op de Inkomstenbelasting dan het vorige jaar in dezelfde periode. De belasting van de doode hand, die dit jaar 3.000.000 moet opbrengen, bracht het tot 1.155.628, dus tot oftgeveer een derde van de raming. De Vermogensbelasting en de Ver- dedigingsbelasting zijn bij verleden jaar nog lets ten achter. De Omzetbelasting heeft thans voor de ove- rige middelen 7'/?, millioen meer opgebracht dan verleden jaar tot dezelfde maand. Toch is ook nu nog bij lange na niet gehaald wat per maand verwacht werd, n.l. f 6.791.667. Zou volgens de raming in acht maanden ongeveer 54 millioen opgebracht moeten zijn, tot dus ver heeft men het nog niet verder gebracht dan goed 39 millioen. Toch is er vergeleken bij Juli een lichte verbetering waar te nemen. Een even slecht figuur maken de recbten op den invoer en het accijns op gedistilleerd en bier. Brengen de invoerrechten ten minste nog 6% millioen meer op dan verleden jaar, de accijnzen op bier en gedistilleerd zijn ook in dit opzicht in gebreke. Een gunstiger beeld toonen de dividend- en tantiemebelasting, de accijnzen op suiker en tabak, de boeten en successierechten en enkele kleine middelen. Totaal braehten de overige middelen dit jaar 14.060.783 meer op dan in 1934. Zij bleven tot dusver 21.830.051 onder de raming. De Rijwielbelasting heeft thans iets meer opgebracht dan verwacht was. In de komende maanden zal de opbrengst nog wel iets toene- men, zoodat de wielrijders hun plicht ruim- schoots gedaan hebben. De motorrijtuigen braehten in Augustus f 1.385.253 op. Tot dus ver 15.827.989 van de geraamde 22 millioen. STEUNVERLEENING BIJ ORDERS. De Minister van Binnenlandsdhe Zaken heeft tot de Gemeentebesturen het volgende schrijven gericht: De toestand waarin in het algemeen de In dustrie verkeert en de moeilijke verhoudin- gen, waaronder dikwijls naar orders moet wor den' medegedongen, veroorzaken in sommige gevallen, dat zonder steun van Overheids- wege geen of weinig kans op het verkrijgen van een buitenlandsche order bestaat. In bepaalde gevallen heeft de Regeering, daarbij voorgelicht door de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming, aan aan vragen om steun kunnen voldoen. Het is gebleken, dat aanvragers zich om steun ook wel richten tot de gemeentebesrtu- ren en dat deze besturen, met het oog op de mogelijke werkverruiming, een begrijpelijke neiging vertoonen deze aanvragen in gunstige overweging te nemen. Toch is daaraan een gevaar verbonden. Dikwijls toch zijn er meerdere Nederlandsche gegadigden voor eenzelfde order en het ge vaar is niet denkbeeldig, dat, wanneer de ge gadigden ieder bij hun eigen gemeentebestuur aankloppen, de gemeentebesturen tegen el- kander worden uitgespeeld en weliicht onbe- wust tegen elkander gaan opbieden. Teneinde te voorkomen dat deze onge- wenschte toestand ontstaat, komt het noodig voor, dat de beoordeeling of steun verleend kan worden, en zoo ja, in welken vorm en tot welken omvang, door de Oentrale Overheid geschiedt. In aansluiting aan mijn circulaire van 11 April 1935, wend ik mij daarom tot uw col lege met het verzoek om u voortaan te ont- houden van steunverleening, in welken vorm ook, aan ondememingen voor het verkrijgen van orders en om eventueele aanvragers te verwijzen naar de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming, Amsterdam, Klove- niersburgwal 70. KLACHTEN OVER CRISISAMBTENARIJ. Steeds talrijker worden de klachten over de nog steeds toenemende crisisambtenarij. Zeer teekenend is wel een adres, dat het hoofdfoestuur van de Holl. Mij van Landbouw op 28 Augustus heeft gezonden aan den Mi nister van Landbouw, Mr. _Dr. Deckers. Wij ontleenen er het volgende aan: Uitgaande van de Crisis Zuivel Centrale zijn in de gemeenten Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen, in de maanden Juni en Juli enkele zitdagen gehouden. De veehouders werden schriftelijk opgeroepen om op de zit dagen te Derschijnen en mede te brengen alle bescheiden, betrekking hebbende op verande- ring in het geforuik van hun weide-bedrijf en de verstrekte Melkboekjes, oude en nieuwe. Te Zoetermeer werd 22 Juni 1935 zitdag gehouden. Voor dit geweldige werk togen 8 amfotenaren (zegge acht) van uit Den Haag naar dit dorp. Bij aankomst in cafd „De jonge Prins" werd bij den herbergier geinformeerd of hij ook heng6ls ter beschikking had. Deze vraag werd door hem ontkennend beant- woord, doch hij was zoo bereidwillig er acht stuks te halen in een naburigen winkel. Vijf der heeren togen toen ter vischvangst, de drie andere begonnen met de wachtende boeren te helpen, hem een voor 66n te onder- vragen en aanteekeningen en opmerkingen te maken. Ditzelfde spelletje met hetzelfde doel her- haalde zich op 19 Juli 1935. Toen kwamen er vijf ambtena,ren voor over. Bij aankomst in „De jongc Prins" togen twee heeren aan het biljarten, een derde stelde de radio z66 hard, dat het een oorverdoovend lawaai was; num- mer 4 verdiepte zich in „De Maasbode"; num- mer 5, de leider, begon direct een veehoude- te helpen en bleef ook gestadig doorwerken. In totaal zijn er op die zitting 14 veehou ders versclienen; ciaar het onderhoud met el- ken veehouder slechts enkele minuten duurdef had voor die zitting ruimschoots kunnen wor den volstaan met twee ambtenaren. Ook de manier van optreden tegenover de veehouders geleek veel op die van een opzich- ter tegenover een koelie. Ook te Rleiswijk werd op 21 Juli 1935 een dergelijke zitting gehouden; daartoe waren aanwezig 78 ambtenaren. De heer A. v. Straalen, landbouwer te Bleiswijk, was schrif telijk uitgenoodigd te verschijnen tusschen 1 en 3 uur des namiddags. Door omstandig- heden hiertoe verhinderd, verscheen hij enkele minuten over drie uur. Zoodra hij in de htsrberg kwam, werd hem gevraagd; „Wat loom jij doen?" Hij ant- woordde daarop: „Gevolg geven aan de op- roeping". Men zeide hem dat hij over tijd was en uiterlijk 3 uur had moeten verschijnen en ze niet meer verplicht waren hem te helpen. Hij antwoordde: „Heeren, ik stem toe iets over tijd te zijn en indien ik niet meer geholpen kan worden, dan verzoek ik er toch nota van te nemen, dat ik geweest ben". De leider van de groep,, bemerkende, dat het wel eens on- aangename gevolgen kon hebben, vroeg toen aan de heeren, wie er lust had hem nog te helpen, waarop een der jongste ambtenaren aan het werk toog. Toen de heer van Straalen ter zitting ver scheen en ook gedurende zijn aanwezigheid in de zaal, hielden de heeren ambtenaren zich onledig met het kaartspel. Daarbij werd sterke drank gedronken. Bij efen glas bleef het niet, want tijdens zijn afwezigheid werden de glazen opnieuw gevuld. Ook de ambtenaar, die hem hielp, liet tijdens zijn werk het glas opnieuw vullen, onder de opmerking: „Ik heb er dorst van gekregen". Bij enkele heeren vertoonde zich reeds een verdachte roode kleur. Ook te Zevenhuizen heeft zich ongeveer op gelijke data hetzelfde spelletje herhaald. Ook daar zijn twee zitdagen gehouden, waarvoor telkens zes ambtenaren overkwamen. Van deze zes ambtenaren hebben er telkens twee practisch gewerkt, afwisselend hielden vier heeren zich bezig met biljardspel. Als men nu weet, hoe de toestand onder de veehouders is en hoe slecht het landbouw- crisisfonds er voor staat, waarvoor de gelden bijeen gebracht worden door de gemeenschap, dan kan zulk een optreden niet scherp genoeg worden afgekeurd en niet zwaar genoeg wor den gestraft. Het rapport van een der gnootste en oudste landbouworganisaties in Nederland over de topzware crisisambtenarij heeft zeker recht op een duidelrjk antwoord. DE BELASTING OP PLEZIER-REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Voor zoover wij zijn gewaar geworden, zegt de N. R. Crt., is de vorm, waarin de, in de millioenennota aangekondigde belasting op plezierreizen naar het buitenland zal worden geheven, nog niet vastgesteld. Het bedrag, dat de regeering uit de nieuwe belasting meent te kunnen halen, twee millioen, is niet hoog en wijst er mede op, dat de belasting als zuiver fiscale maatregel is bedoeld en niet als een prohibitieve maatregel tegen het rei- zen naar het buitenland zooals de H.O.R.E.C.A.F. dezer dagen in een perscon- ferentie heeft hepleit. Het bedrag, dat in den loop van dezen zomer door Nederlanders in het buitenland is besteed, wordt op een honderd millioen geschat, waarvan een veertig millioen in Duitschland en een zestig millioen in Belgie. Het voomemen zou zijn de inning van de nieuwe belasting door het doen plakken van zegels te doen geschieden. BETEUGELING VAN DEN SMOiKKELHANDEL. Ter beteugeling van den smokkelhandel in crisis-producten langs de Belgische grens, is het noodzakelijk gebleken het aantal crisis- producten, waarvan het vervoer en het in voorraad hebben in de z.g. linie, aan beper- kende bepalingen zijn onderworpen, uit te breiden met brood en defog (voor zoover be- stemd voor menschelijk voedsel), met spijs- olien, paarden en paardenvleesch). IT verfoand hiermede is binnenkort, onder gelijktijdige intrekking van het Crisis-Vervoer- Besluit 1935, de afkondiging te verwachten van het Crisis-Grenscontrolebesluit 1935 (Al gemeen) en van een aantal hierop betrekking hebbende Uitvoeringsbesluiten en Ministerieele Beschikkingen. Het zal verboden zijn te vervoeren of in voorraad te hebben: runderen, kalveren, varkens en paarden en het van dit vee afkomstige vleesch. Dit verbod geldt niet voor vee, indien dit vee, hetzij in Nederland is geboren, hetzij op rechtmatige wijze in Nederland is ingevoerd; voor vleesch, indien dit vleesch, hetzij op rechtmatige wijze is verkregen, hetzij op rechtmatige wijze is ingevoerd. Het vervoeren en het in voorraad hebben van bloembollen (hyacinten, tulpen en nar- cissen) in grootere hoeveelheden dan 10 K.G. is verboden. Dit verbod geldt niet: voor het ver voer van bloembollen, hetzij ter rechtmatigen invoer, hetzij ter rechtmatigen uitvoer, hetzij ter opslag met toestemming der Sierteelt- centrale, hetzij (voor uit de grensstreek af komstige bloembollen) naar het binnenland; voor het in voorraad hebben, indien deze .bloembollen, hetzij op rechtmatige wijze in Nederland zijn gekweekt of met toestemming dor Sierteeltcentrale zijn opgeslagen. Als grenskantoren waarlangs deze bloem bollen kunnen worden ingevoerd en uitge- voerd, zijn aangewezen: Sas van Gent, Wern- hout, Goirle, Bergeyk (barriere) en Eysden (land i. De bepalingen voor het vervoeren en in voorraad hebben van: a. granen, zijnde tarwe, rogge, gerst, haver en mais; b. alle peulvruchten, met inbegrip van leege peulen, doch met uitzondering van dop- erwten, capucijners, snijboonen, princesseboo- en on andere dergelijke peulvruchten, voor ;oover versch in de peul of ingemaakt, be- evens met uitzondering van soyaboonen, lu- ine en serradella; alle producten, met inbegrip van bijpro- xiucten en afvallen, verkregen door of bij ver- Werking of bewerking van de onder a be- ■doelde granen; d. alle producten, met inbegrip van bij- proaucten en afvallen, verkregen door of bij verwerking of bewerking van de onder b be- doelde peulvruchten; e. sago, tapioca, arrowroot en alle andere soorten zetmeel, verkregen op andere wijze dan uit de onderscheidenlijk onder a en b be- doelae granen en peulvruchten, zijn dezelfde gebleven, als in het Crisis-Vervoer-Besluit 1935 zijn worgeschreven. Deze bepalingen gelden eveneens voor spijsolien, met dien verstande, dat het ver voeren en het in voorraad hebben van deze olden tot een hoeveelheid van 1 K.G. vrij is. Het vervoeren en in voorraad hebben van brooddeeg, voor zoover voor menschelijk ge foruik bestemd is slechts toegestaan, indien hetzij dit deeg bereid is van grondstoffen, door vermaling in Nederland verkregen of op rechtmatige wijze in Nederland ingevoerd. hetzij dit deeg op rechtmatige wijze in Neder land is ingevoerd. Als grenskantoren, waarlangs deeg kan Worden ingevoerd, zijn aangewezen: Sas van Gent, Putte, Wernhout, Goirle, Reusel, Ber geyk (bar rib re), Neder-Canne en Eysden (land). Het vervoeren en in voorraad hebben van brood is, voor zoover voor menschelijk ge- Jruik bestemd, slechts toegestaan, indien elk rood voorzien is van een midden op den [•yen- of onderkant van het brood opliggend, eheel met de broodkorst samengebakken ge- leidezegel, terwijl zij, die brood bakken of doen bakken, moeten kunnen aantoonen, dat het brood afkomstig is van brooddeeg, 't welk voldoet aan de hiervoren genoemde bepalingen. Geleidezegels zijn niet vereiscfot voor brood, hetwelk door particulieren in eigen woning voor eigen gebruik wordt gebakken. Dit brood mag echter niet worden vervoerd. Vervoerdocumenten (geleidebiljetten, brood- zegels), registers, enz. worden door het Regeeringsbureau uitgereikt. Aanvragen richte men tot meervermeld bureau, Stadhouderslaan 102, 's Gravenhage, welk bureau tevens alle gewenschte inlich- tingen verstrekt. DE BELGISCHE RESERVE-OFFIOIEREN IN ABESSINIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Ten einde de naar Abessinie vertrokken Belgische reserve-officieren, die nog hun 45e jaar niet hebben bereikt en dus niet vrij zijn van alien dienstplicht, te dwingen naar Bel gie terug te keeren, heeft minister Deveze him een order doen geworden waarbij zij, voor den duur van een maand, onder de wapenen worden geroepen. Geven zij aan dit bevel geen gevolg, dan zullen zij als deserteur wor den beschouwd. Dit heeft dan ipso facto de degradatie tot gevolg. Verder heeft de minister van landsverde- diging besloten dat de regimentscommandan- tei}, op eigen hand, geen toestemming meer mbgen geven voor het verblijf van reserve- lOge officieren in Abessinie. Alleen de minister van landsverdediging zal in dezen beslissen. DE BRITSOHE VLOOTBFAVE(>ING IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het berieht, dat het grootste gedeelte der Britsche thuisvloot te Gibraltar zou zijn aan- gekomen, wordt noch bevestigd, noch ont- kend. Men gelooft, dat de admiraliteit een nadere mededeeling zal doen, waarin de bewe- gingen van deze vloot waarschijnlijk als nor- maal zullen worden voorgesteld. In verband hiermede herinnert Reuter er- aan, dat deze vloot in de Schotsche wateren msinoeuvres had moeten houden. Haar aan wezigheid te Gibraltar is in verband met het Italiaanscih-Abbesijnische geschil van zekere beteekenis. Nader wordt gemeldt dat de publicatie der telegrammen uit Gibraltar over de aankomst van het grootste deel der thuisvloot in En- gelsche politieke kringen verrassing heeft teweeggebracht. Er wordt de grootste ge- heimhouding betracht ten aanzien van de be- wegingen van dit eskader, dat naar voorge- geven werd, voor de jaarlijksche manoeuvres naar Schotland was vertrokken. Volgens berichten uit Middellandsche Zee- havens zijn de eenheden der thuisvloot, die in de Middellandsche Zeehavens zijn samen- getrokken, de Bahran, het vliegtuig'moeder- schip Couragoeus, de slagkruisers Hood en Renown van het eerste eskader, voorts het tweede eskader kruisers, behalve het admi- raalschip Leander, dat gerepareerd wordt, en zes vaartuigen behoorende tot het zesde flo- tille torpedojagers. Maandag waren bovendien reetjs vier torpedojagers van de thuisvloot te Gibraltar aangekomen, n.l. de Viceroy, Vega, Valoriotus en Venetia. Vrij wel de geheele thuisvloot zou derhalve thans in de Middel landsche zee zijn geconeentreerd. Intusschen duren de Britsche troepenver- schepingen naar Malta en Egypte voort. Woensdag is het zevende huzarenregirnent uit Ehgeland naar Egypte vertrokken. De En- gelsche avcndbladen beperken zich tot publi catie van foto's, die een beeld geven van het afscheid der troepen. De levensmiddelenprijzen te Alexandria zijn sterk opgeloopen. Op de kleine eilanden voor de Golf van Akaba worden nieuwe depots aangelegd voor de Engelsche vloot. De wsgen welke daarheen leiden door het schiereiland Sinai worden hersteld en nieuwe waardedepots langs de wegen aangelegd. STABILISATIE DER VALUTA'S. Voor de economische commissie van den Volkenbond heeft de Fransche oud-minister van Financien, Georges Bonnet, een lans ge- broken voor een spoedige stabilisatie der valu ta s en een voorstel in dien zin uit naam zijner regeering ingediend, terwijl onze landgenoot, het Eerste Kamerlid, Mr. Van Lansohot, in zijn kwaliteit van rapporteur der commissie op de noodzakelijkheid tot het nemen van snelle maatregelen heeft gewezen. Bonnet stelde in liet" begin zijner rede de vraag, waarom alle pogingen der afgeloopen zes jaren om tot een oplossing der crisis te komen gefaald hadden en gaf daarop het vol gende antwoord: De staten volgen alle een economische poli- tiek, welke zij voor ziehzelf nuttig achten. Wij moeten ons wennen aan de idee, dat een eco nomische politiek slechts internationaal wer- kelijkheid zal kunnen worden wanneer zij tege- lijkertijd door alien gewild wordt en het na- tionaie egoisme aan banden wordt gelegd. Den verschillenden landen moeten wij de fou- ten bijbrengen, die zij in de afgeloopen zes jaar hebben begaan. Wij moeten de openbare meeningen opvoeden door haar de werkelijke draagwijdte van de maatregelen te toonen, waarmede wij alien gemeend hebben ons tegen de crisis te moeten weren, en waardoor wij in werkelijkheid het Internationale verkeer heb ben lamgelegd. Wij zijn op het oogenblik aangeland op een peil, waarop ieder tracht van zijn eigen productie te leven, zijn grenzen slult niet alleen voor koopwaar en kapitaal, doch ook voor menschen. Ieder blijft op die manier gevangene binnen de hooge tolmuren, die wij zelf hebben opgeworpen en dat, terwijl wij in een tijdperk leven, waarin de meest geperfec- tionneerde verkeersmiddelen een uiterst snelle verplaatsing van menschen en waren mogelijk maken. Het is zonneklaar, dat een dergelijke absurde politiek de wereld jaren achteruit heeft gezet. Er zijn teekenen van een ople- ving te constateeren, waarop onze rapporteur, de heer Van Lanscfoot, dien ik uit naam onzer commissie hulde breng voor zijn rapport, ook reeds heeft gewezen. (Tel.) BEPERKING VAN BRITSCHEN INVOER VAN DEENSCH VARKENSVLEESCH EN SPEK. Het besluit der Engelsche regeering, per 1 October den invoer van varkensvleesch en spek te beperken, beteekent niet alleen voor de Deensche veeteelt, doch voor het geheele Deensche bedrijfsleven een pijnlijke verras sing. Het Deensche baconcontingent voor Engeland is sedert 1932, toen Engeland met de contingenteering van den invoer begon, van 130.000 h 140.000 varkens gedaald op 70.000 varkens per week. Thans zal dit contingent worden gereduceerd tot 60.000 stuks. Dene- marken had gepoogd, door een verdeeling van dit contingent onder een groot aantal kleine veeboeren, een zoo dragelijk mogelijke rege- ling van deze gedwonggn ontwikkeling te treffen. In Deensche kringen is men vooral zeer teleurgesteld over den korten termijn, welke aan het van kracht worden der invoerbeper- king voorafgaat. Men rekent er op, dat tegen het einde van het jaar ongeveer 90.000 var- ke(ns per week geslacht zullen worden. Aan- gezien het eigen verbruik op 10.000 varkens per week wordt becijferd, zou dus een over- schot ontstaan van ca. 20.000 varkens per week. Daar deze ontwikkeling onvermijdelijk lijkt, overweegt men in Denemarken de mogelijk- heid, om nieuwe markten te veroveren of den omzet op tot dusver onbelangrijke markten te verhoogen. In dit verband richt men ook de aandacht op Duitschland, waar een tekort aan varkensvleesch heerscht. Ook hoopt men op een mogelijkheid, om naar Belgie, dat onlangs de invoerrechten heeft opgeheven, te exporteeren. Ten slotte schijnt het niet .uitgesloten, dat ook met Frankrijk op de basis eener compensatie transacties worden afgesloten. Maar ondanks deze mogelijkheden beoordeelt men den toe stand zeer ongunstig. De schade voor Dene marken, ten gevolge van den nieuwen Engel- schen maatregel, berekent men op wekelrjks een millioen kronen. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 1 November 1935, tot lid van het be^uur der waterkeering van de ca- lamiteuze polders Ser Lippens, Nieuw-Othene, Margaretha, Kleine 'Huissens en Eendragt, de heer J. Verpoorte te Zaamslag; met ingang yan 1 November 1935, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer L. Mjoes Pzh., te Ter Neuzen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeven- tig jaar zal zijn geworden. CONCERTGEBOUW. De wereld zonder masker. De N. R. Crt. schrijft over deze film: „Bravo, Harry! bravo regisseur! bravo scenario-schrijver!" zouden we willen roepen na de film ,,De wereld zonder masker" te hebben gezien. Eigenlijk is het niet meer de knapheid, waarmede het gegeven, vooral tech- nisch, is uitgewerkt, dan de handige en moe- dige knapheid van Harry Piel om voorloo- pig de knapheid van Olga Tschechowa en Annie Markart maar buiten beschouwing te laten die de film tot een goed einde bren gen en daarmede, ons in verrukking. Het is overigens op ziehzelf de moeite waard er eens op te letten, wat Harry in deze film presteert. Er komt hem in ieder geval een groot aandeel toe van het succes omdat hij zoowel de hoofdbravour-rol speelt als de regie heeft. Nu is het merkwaardig in deze film vast te stellen, dat Harry heeft ontdekt, dat hij met veel minder moeite en vermoeienis precies hetzelfde resultaat kan bereiken als in zijn vroegere opera, door de camera en de andere spelers wat meer te laten doen. Zoo zien wij hem dan niet meer van dak tot dak sprin- gen, heelemaal nietmeer hard loopen eigen lijk (wel hardrijden in een auto), niet meer aan boomtakken hangen, maar als hy optreed, en als hij handelt is het altijd, hoe sober de daad op ziehzelf mag zijn, van bijzondere effectrijkdom Komen wij tot de film terug. Alleen al om niet te vergeten een ander acteur recht te doen wedervaren: Kurt Vespermann, die op allerbekoorlijkste wijze de rol van een tus- schen zijn instrumenten wat oud-achtig ge worden maar tusschen de vrouwen direct weer oplevend geleerde speelt met aandoen- lyke iyn-psychologische intuitie ten opzichte van het publiek. De film zelf is er een van geweldige span- ningen, zij het ook, dat zij van eenigszins anderen aard zijn dan die, welke wij gewoon zijn m het oeuvre van Harry Piel te onder- gaan. Het is dezen keer de evolutie welke de leidende figuur heeft doorgemaakt,bracht het logische mede geen wedstrijd in paar den, auto s, stout- en edelmoedigheid maar een wetenschappelijke wedstrijd. In dezen wedstrijd kon Harry uiteraard alleen de func- tie van supporter vervullen, maar dat hii dat ook inderdaad doet, pleit voor zijn zelfkennis en bescheidenheid. De spanningen, waarover wij het hadden, zijn van ettelijke millioenen volts, en zij dienen om televisie op te wekken wat ook gelukt. Wie zou dat niet interessee- ren, hoe zou een film niet pakken, welke tot uiting brengt, wat een geheele generatie bezig houdt Ons televisie-complex wordt af- gereageerd, voor edn avond zien wij den wenschdroom omtrent een spotgoedkoop tele- visie-apparaatje in ieders bereik zij het ook slechts in schijn verwerkelijkt. Dat is vol- doende om den gang naar den bioscoop loo- nend te doen zijn. DaarVoor komt men tiber- haupt in den bioscoop. Men verwijt ons wel eens een enkelen keer een zekere vaagheid wat de beoordeelende conclusie van films in deze ruforiek aangaat. Laten wij dan thans bij ,,De wereld zonder masker" zoo open en zoo duidelijk mogelijk verklaren, dat geen volwas- sene gevaar loopt er zich te vervelen en geen kind nadeelig beinfluenceerd zal worden door die elementen, welke voor ouderen zijn gere- serveerd." GROOTE INBRAAK TE AMSTERDAM. In het kantoorgebouw van den gemeente- lijken weningdienst aan de Stadhouderskade te Amsterdam, het vroegere administratiege- toouw van de tram, is een groote inbraak ae- plecgd. Toen de werksters het gebouw binnenkwa- men, zagen zij, dat de deur van de groote kluis in het kantoor van den kassier, dat evenals verschillende andere kantoren uitkomt op de hal gelijkvloers, wagenwijd openstond. Ter hoogte van het slot was in de dikke stalen kluisdeur een groot gat van ongeveer 1% deci meter gebrand, de geheel kromgetrokken en afgesmolten beschermingsplaat lag er voor op den grond, en er stonden twee ijzeren fles- schen, die later gebleken zijn een zuurstof en een acethyleencylinder te zijn. Ook lag er een gummislang op den grond. Voor de vensters hingen tafelkleeden en stonden ten overvloede op den kant gezette tafels, waarmede de in- brekers het schijnsel van de steekvlam waar mede zij de kluisdeur opengebrand hebben, af- gedekt hadden, zoodat het van de straat af niet te zien is geweest. Onmiddellijk zijn de directeur van den wo- ningdienst, Ir. A. Keppler, en andere chefs, zoomede de politie van het bureau Leidsdhe- plein gewaarschuwd. De chef van dit afdee- lingsbureau, de heer van Loo, was spoedig ter plaatse, en toen hij zag, dat hy hier voor een emstige inbraak stond, verzekerde hy zich de hulp van de mobiele brigade van de oentrale recherche. Bij het onderzoek, door de politie en het personnel van den woningdienst ingesteld, bleek, dat de inbrekers, toen zij de groote kluisdeur open hadden gekregen, zij eerst in de kluis staande groote brandkast on- derhanden hebben genomen, en met het door hen gewenschte resultaat. Ook hiervan was de beschermingsplaat voor het slot weggebrand, waama zij de schoten van het slot weg hadden kunnen duwen en dus de deur openen. De buit, welke zij hier vonden was niet te versmaden, het was zilver- geld in geldtrommels, ten bedrage van onge veer 2500, opgehaalde huurpenningen van gemeentewoningen, en geld, dat gereed lag voor uitbetaling van loonen en salarissen. In een tweede kleinere brandkast in dezelf de kluis was een groot bedrag van duizenden guldens weggesloten. De inbrekers hebben getracht ook deze brandkast te forceeren, maar hebben dit we"rk halverwege moeten sta- ken, hetzij dat zij onraad hebben meenen te vernemen, hetzij, wat waarschijnlijker is, wegens het feit, dat de cylinders niet genoeg zuurstof en acetyleengas bevat hebben. Hoe het ook zij, de deur Vah deze brandkast toon- de de duidelijke sporen van de bewerking, waaraan zij echter nog lang genoeg weerstand heeft kunnen bieden. Op de lste verdieping van het gebouw be- vindt zich in een der Ibkalen ook een groote kluis, welke de inbrekers op dezelfde wijze hebben weten te openen. Hierin lagen echter alleen administratieve bescheiden, boeken en statistisch materiaal geborgen, doch geen geldswaarden, zoodat him werk hier ver- geefsch is geweest. De inbrekers moeten zeker eenige uren in het gebouw vertoefd hebben, en op hun ge- mak, stelselmatig en zonder eenige stoomis hun werk hebben verricht. Dat men met vak- kundigen te doen heeft, blijkt hieruit dat de politie-scheikundige van Ledden Hulsebos, die aan het onderzoek deelnam, nergens een vin- gerafdruk heeft kunnen vinden. Trouwens zij hebben geen enkel spoor dat tot hun ontdek- king zou kunnen leiden achtergelaten. Het is gebleken, dat zij het gebouw zyn foin- nengekomen door een poortje in een gang aan den Overtoom en een deur, die zij beicfe ge- makkelijk. met een ^alschen sleutel hebben kunnen openen. Naar de meening der politie moeten zij, gezien het omvangrijke werk dat zij verricht hebben, ten minste met z'n tweeen of drieen geweest zijn. Er is voor ongeveer f 3000 gestolen. De eigendommen van de gemeente zijn op eigen risico tegen brand en inbraak verzekerd. Alle inbraakmateriaal, dat de politie heeft gevonden, de cylinders, de gummislang en de uitgebrande deelen van de kluis en brandkast- deuren, zijn naar het politie-bureau overge- bracht. Het gebouw van den Gemeentelijke Woning dienst is, zooals uit het gebeurde wel blijkt, des nachts zonder bewaking. MEISJE OP VELSER PONT GEDOOD. Op de Velser pont is Maandagmiddag om- streeks vijf uur een emstig ongeluk met doo- delijken afloop gebeurd. De 16-jarige mej. R. Binkhorst, wonende aan de Corverslaan te Velseroord, begaf zich, rijdende op haar fiets, op de pont, waarbij zij zich aan een vracht- auto vasthield. Zij botste tegen de railing en viel, wiaama een der achterwielen van den zwaar beladen vrachtauto over haar heen ging. Zij werd zeer ernstig gewond, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Enkele oogenblikken later is zij echter overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2