Ter Neuzensche Courant A Is de heide bloeit Tweede Blad Feuilleton Binnenland Buitenland Sport Woensdag 18 September 1935. No. 9351. Remconirole op vierwieiige Motorrijtuigen. VQETBAL. WIELRENNEN. S VAN VERHOOGING VAN IHSCONTO MET EEN PROCENT. De Nederiandsche Bank heeft met ing-ang van Dins dag: haar rentetarieven over de ge heele lime verhoogd met ©en vol procent. Het wlsseldisconto bedraa-gt thans derhalve 6 terwip de tarieven voor promessen, be- leening van goederen en effecten en van vo-or- schotten in rekening-courant op 6 y2 zlJn gebracht. HAN DELS V ER(KEER MET DUITSOHLAND. Ben Duitsche' delegatie vertoeft te 's-Gra.- venbage om met de Nederiandsche autonteiten besprekingen te voeren over de regeling van bet" handelsverkaer tusschen beide landen. VERLAGING VAN KOSTEN LEVENS- ONDERHOUD. Naar gemeld wordt heeft de regeering be- sloten, op korten tennijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om tot verlaging van de kosten voor bet noodzakelijks levens- onderboud te komen. Ter voorbereiding van een en ander is een commissie gevo-rmd, waarvan bet voorzitter- schap woroi bekleed door den minister van Sociale Zaken Mr. M Slingenberg. In de commissie bebben verder zi^ting vice-voorzitter, de beer dr. ir. W. H- Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, de hear Mr A. M. lEJngels, chef van de afdeeling Ar beid van het departement van Sociale Zaken, de beer A. van Geelen Wzn., directeur-gene- laal der Werkverschaffing en Steunverleenmg de heer dr W. L. Groeneveld Meijer, admini- strateur bij bet departement Niiverbeid en Scheepvaart, ir. A. Roobroeck, directeur-generaal van den Landbouw, terwij de beer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing, als secretans optree-dt. Het ligt in de bedoeling van de regeering deze commissie binnenkort nog met vertegen- woordigers van verschillende orgamsaties ui, te breiden. Intusschen' is zij reeds met haar werkzaamneden begonnen. De Minister van .Sociale Zaken heeft de ver schillende leden van de commissie, voorzoovei deze aanwezig waren, bijeengeroepen ernned gedeeld aat, willen de kosten van het levens onderhoud in Nisderland zicb meer aanpassen bij betgeen noodzakelijk is, om tot verruimmg van de weikgelegenheid te geraken, verscbil- lende eerste levensbeboeften in den rurmen zin van bet woord -genomen, in prijs moeten wor- den verlaagd. Om dit te bereiken is het noodzakelijk, dat de resreering een inzicht krijgt in een aantal vragen, welke zicb bij deze zaak voordoen. Daarom R de voorlichting van hen, die met deze vraagstukken te maken bebben, onont- beerliik Er zal moeten worden nagegaan of levensmiddelen, die in de eerste behoeften voorzien, - gedacht is o.m. aan brood, krui- denierswaren en vet met teg-en lageren prijs dan thans kunnen worden verkocht. Gelijk voor de hand ligt, is hierbij de mede- werking van het bedrijfsleven zelf onmisbaar hetgeen o.m. hierin tot uiting zal komen, da dit bedrijfsleven zijn vertegenwoordiging in de desbetxefferde commissie zal vinden. De commissie is met haar werkzaamheden begonnen. zulks niet doen voordat de vredesp-ogingen te Geneve mislukt zijn of de Italianen zijn gebied binnenrukken. De mobilisatie-order ligt klaar. De troepenbewegingen naar de beide fronten zijn versneld. Per trein en langs den weg vertrekken voortdurend troepen uit de hoofdstad. De regeering laat door omroepers de bevol- king op de boogte brengen van den dreigenden toestand. Zij roepen de dorpsbewoners bijeen op het dorpsplein en vertellen hun dan, wat het verlics van onafbankelijkb;id zou beteeke- nen. Als het land veroverd werd zou er geen keizer meer zijn om hun klachten aan te hooren, hun raad te geven op zijn vaderlijke wijze, onrecht te herstellen. Zij zouden niet meer in hun eigen huis bijeen kunnen komen om vroolijk te eten en te drinken .en de vrije lucht in te ademen. Zij zouden hun kinderen 'niet meer naar Addis Abeba kunnen zenden om hen op te laten leiden voor p-osten aan het keizerlijk hof. De omroepers leggen ook uit, dat de mo- ■derne ooriog totaal verschidlend is van de inlandsche ma.nier van vechten en leggen er den nadruk op, dat de grondslag van een wel- geslaagde veraediging gelegen is in volstrekte gelicorzaamheid aan de bevelen, die de keizei hun door bemiddeling van hun hoof den laat tcekomen. Dezer dagen hebben 2000 krijgs- lieden uit be provincie ondeT aanvoering van een veteraan uit den slag van Adoea in 1896 esn krijgsdans uitgevoerd op den binnenhof van het oude paleis. KONING LEOPOLD NEEMT RUST. Blijkens een officieuze mededealing is en blijft de igezondheidstoestand van Kming Leopold bevredigend. T.tneinde echter zijn herstel te bespoedigen is de Koning Zaterdag met zijn moeder, Koningin Elisabeth, naar het landgoed van zijn grootmoeder vertrok- ken om er een weekje rust te nemen. Het schijnt de bedoeling deis Konings te zrjn bet kasteel Stuyvenberg, waarin hij onmid- dellijk na zijn huwelijk zijn intrek had geno men en dat hij ook na zijn troonsbestijgmg taleef bewonen, thans voor goed te verlaten. Terwijl hun vader afwezig is zullen de dne koningskinderen, onder de hoede van hun tante, Prinses Axel van Denemarken (de oudste zuster, Margaretha, van Koningin Astrid) nog op Stuyvenberg blijven, maar onmiddellijk na den terugkeer van den Koning verhuist het geheele koninklijke gezin naar het kasteel te Laeken. MAATREGELEN IN ABESSINIe. Naar de Daily Telegraph meldt heeft de Negus nog geen mobilisatie gelast en zal hij Toen de keizer zich voor een d'er vensters vertoonde, riepen zij: Wij willen vechten. Zij kregen de boodschap dat zij naar het front gezonden zouden wor den, zoodra zulks noodig was. Het aspect van oorlog in Abessinie. De Romeinsche correspondent van de Temps, die aan het Italiaansche front in Erythrea toeft betoogt, dat de Italiaansch-Abessijnsc.ie oorlog, als hij uitbarst, een heel ander aanzien zal hebben dan de wereldcorlog op we.k iront ook vertoond'e. De voornaamste mci^lijkheid moet voortspruiten uit de noodzaak, tot c'.e laatste etappe toe alle benoodigdheden uit het vaderiand aan te voeren. De taak van de in- tendance zal de belangrijkste zijn. De Italiaansche troepen zullen z.i. z-eker beginnen met .een sprong van eenige tienta:- ,en K.M. Ze zullen zich daar stevig nestelen en pas een nieuwen ruk voorwaartS onder- nemen, als ze zich van alle verbindingsmidds- len verzekerd hebben. Toen de Japanners Hantsjoeiije bezetten, gingen zo niet anders te werk. De tros zal zicb zoowel van kamee- len en ezels als van auto's en vliegtuigen be dienen. Van muilezsls is het leger ruim- .schoots coorzien, zoowei uit Abessinie a.s ua Sicilie en Calebrie, maar meer dan 50 kilo kan dat dier niet dragen. Hun aantal moet dus beperkt biijven en daar de vrachtauto niet over ongebaand terrein vooruit kan komen, hangt het succes van de krijgsmacht van den wegenaanieg af. Vijftigduizsnd arbeiders zijn daartoe aan het werk gezet. Hun taak bsgint eigenlijk pas met het eerste schot. Zij moeten den op- marsch op den voat volgen en men hoopt, dat ze in bepaalde streken per dag over 10 K.M. wegen kunnen banen. Ze beschikken over uitmuntend materiaal, o.a. om tunnels te to- ren en bazalt, leem en mcerassen te bewer- ken. En verwacht wordt, dat aldus duurzaam werk wordt verricht, aangezien de wegen na het einde van de vijandelijkheden tot de exploi- tatie van de rijkdommen des lands gebruikt moeten worden. Oorlogsgeestdrilt in Abessin.e. Drie duizend kooplieden en bun beidienden zijn Zondag naar het paleis van Haile Selas sie opgetrokken, teneinde hun diensten aan te bieden voor deii verwachten strijd. Zij vroegen om wapenen en munitie. De minister van oorlog zei hun dank voor hun vaderiands liefde. Wapenen werden hun echter nog niet verstrekt. Buitenlandsche hulp voor Abessinie. Blijkens een regeeringsverklaring uit Addis Abeba hebben 5000 Ieren zich aangeboden om voor Abessinie te vechten tegen Italie. 3000 Franschen, hondcrden Engelschen, Duitschers, Brazilianen en Russen hebben eveneens hun diensten aan het Abessijnsche leger aange boden, maar men heeft slechts weinig aanbie- dingen aanvaard. DE ITALIAANSCHE MINISTERRAAD. De Corriere della Sera schrijft over de ver- klaringen van Mussolini in den ministerraad van .Zaterdag, dat Italie een vrede van recht- vaardigheid wil, maar compromisoplossingen kmmen Italie een dergelijken vrede nooit geven. Niets belet Italie tot het laatste oogenblik in den Volkenbond te blijven, maar tcgelijkertijd het gavai en het oogenb-lik te overwegen, dat een zoodianjig hdmaatschap geen enkele beteekenis meer zou hebben. Dan zou Italie uit den Volkenbond treden en dat zou dan het geheele voordeel zijn, dat de heeren Hcare, Eden en consorten met hun pro-Abessijnsche poditiek zouden hebben be- reikt. De Stampa schrijft, dat de eerstvolgende weken o\er het lot van generaties zullsn be- sliscen. Men wil geen polemiek opencn met Hoare, maar het is dienstig Laval er aan te herinneren, dat men op 7 Januari zich ten doel heeft gesield de basis'te leggen voor een vriendschap, -die niet om ideoiogische motie- ven aan het wankalen mag worden gebraeht. Wanneer dit moeizame werk mccht worden onderbroken, zal het nooit weer hervat wor den. Italie, aldus schrijft Virginio Cayda o.a. in de Voce d'ltalia, heeft honderden millioenen lires uitg'egeven en heeft 200.000 man uitge- rust om de Abessijnsche agressie te weer- staan. Italie kan zulk een krachtpo'ging niet eeuwig handhaven. Compromissen zijn onaannemelijk, omdat zij buiten de werkeiijkheid liggsn en buiten de noo dz akeiij kbei d De Voce d'ltalia meent verder te weten, dat dissidente groepen van de Senoessie zich heb ben saamgetrokken aan de grens van Egypte en Abessmie en contact hebben met de Engel- sche autoriteiten. Het blad zegt, dat de leider van deze dissi- denten, Sayed Safi Eddir;, onlangs te Marsa- matroek een ontmoeting heeft gehad met den Egyptischen minister van oorlog en met den Britschen inspecteur van 't Egyptische leger. DE BEIvGISCHE RESERVE-OFF ICIEREN IN ABESSINIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De berichten betreffende de aankomst te Addis Abeba van elf Belgische oud-officieren en reserve-officieren -die vrijwillig dienst heb ben genomen in het leger van den Negus, heb ben, naar licht te begejipen valt, in de Bel gische hoofdstad en ook elders in het land waarbij sommigen onder hen zeer bekend zijn heel wat sensatie verwekt. Het blijkt trou- wens, dat nog tien andere Belgische reserve- officieren op het punt zouden staan eveneens naar Abessinie te vertrekken. Op bet departement van landsverdediglng is men niet scheutig met het geven van in- lichtingen orer deze, voor de Belgische regee ring, vrij onaangename zaak. Toch weet men er te zeggen, dat aeht van de elf te Addi3 Abeba gearriveerde officieren, ingevolge de Belgische militiewet, in g.-eval van oorlog nog steeds dienstplichtig zijn, aangezien zij den leeftijd van 45 jaar n-og niet hebben bereikt. Verder moesten zij wel weten dat 2 Mei j..l. een ministerieele omzmdbrief nogmaals er aan herinnert heeft dat het den Belgischen onder- danen, die niet vrij van miiitairen dienst zijn, ten strengste verboden is dienst te nemen in een vreemd leg.er. Van goedingelichte zijde wordt voorts ver- zekerd, dat de naar Abessinie vertrokken offi cieren op het Abbessijnsche gezantschap te ,Pa.rijs een contract hebben onderteekend waarbij zij zich voor twea jaar .verbinden, welke wending de gebeurtenissen ook mogen nemen. Het maandsalaris bedraagt 10.000 Belgische franos voor de luitenants en 15.000 francs vcor de kapitein. Allen bekwamen een voorschot van zes maanden. Bovendien bs- paalt het contract nog, dat hunne nabestaan- den, in geval van overlijden, eene vergceaing ven«ten minste 500.000 francs zullen bekomen. De Keuringsdeskundige van Motorrijtuigen Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk Verboden.) 14) Vervolg. Dirk glimlachte gevleid. „Maar monsieur. ,,Is het dan niet waar, wat ik beweer? En ik durf wedden, monsieur, dat u zelf ook wel een beetje afgunstig bent, anders zou u den naaan van uw leermeester niet verzwegen hebben." Hij dreigde lachend Dirk met zijn vinger en voegde er aan toe: „Verbeeld u eens, ik heb u er al van verdacht, dat u de com- ponist waart." Dirk had moeite om zijn verwondering te verbergen. Wat zei Boussac daar?... Wat be- teekende dat? Dus de oude directeur meende, dat het lied: Als de heide bloeit, door van Kempen gecomponeerd was? (Hoe kon hij zooiets beweren?... Maar ja, hij zei, dat er iets over dat lied in een krant had gestaan. Daar was hij nieuwsgierig naar, dat moest hij lezen. Ondanks zijn inwendige opwinding behield hij uiterlijk zijn bedaard- heid. „Heeft u de krant, waar dat artikel in staat, monsieur Boussac?" ,,Neen, jammer genoeg niet. Maai als de zaak interesseert, kan ik u wel ongeveer den inhoud mededeelen." „0, alsjeblief!" ,,Een correspondent van die krant, die kort geleden uit Amerika teruggekomen is, verte.t in een feuilleton, hoe eigenaardig het is, dat men hier in Parijs dat lied reeds zingt, dat nog pas in New-York zoo'n succes heeft ge had, dat zelfs de kleine kinderen op straat in Zeeland, ing. A. Vijgeboom, te Vlissingen, schrijft ens: Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat het controleeren der remmen van auto- mcbielen volgens de gangbare methoden ,,op het gevoel" of door het meten van rijsnelheid en afgeiegde remweg, volkomen onvoldoende is. En men grijpt naar instrumenten, die deze zaak hetrouwhaarder zullen overnemen. In het algemeen meten die toestellen de vertraging, die het te onderzoeken rem- systeem aan de auto geeft. Ieder dezer toestel len zal wel een c'rjfer geven, het is slechts de vraag, of dit cijfer het effect der remsyste- men inderdaad juist weer geeft. Waar ik van meening hen, dat dit veelal niet het geval is, meen ik goed te doen, een waarschuwing te doen hooren tegen een te lichtvaardig ver- trouiwen in de resultaten, met instrumenten verkregen. Daar in de measte gevallen een eenvoudige (jking der toestellen niet wel mogelijk is, zou men op gezag van den fabrikant op de juist- heid der aanwijzing moeten vertrouwen. Dat dit echter niet steeds zonder bedenking is, moge uit het volgende blijken. De toestellen zijn te verdeelem in die, welke aan een vas-te plaats gebonden zijn en de z.g. transportabele. De eer3te hebben ten doel, zoowel het totale remeffect te meten, als de juiste afstelling der remmen op ieder wiel afzondeilijk na te gaan. De laatste groep meet, medegevoerd in de auto, slechts het totale remeffect, hetgeen tenslotte voldoende is, om na te gaan of met het betreffende rem- systeem de wettelijke verlangde vertraging wordt bereikt. Aangezien mijn ervaring met de stationaire toestellen niet voldcende is voor esn zuivere beooT'deeling, wil ik deze thans buiten be- schouwing laten, doch slechts opmerken, dat ook de daarmede verkregen resultaten stel- lig vocr critiek vatbaar zijn. Be werking der transportabele toestellen die of vast gemontssrd of tijdeiijk aange- bracht, met de auto worden medegevoerd, be- rust in het algemeen op de metirig der ver- plaatsing van -sen vast, of vloeibaar lichaam, dat zich°beweeglijk in een va3t.staand huis be- vindt en waarvan de verplaatsing veroorzaakt wordt door de er op werkende traagheids- krachten gedurende het remmen. iBij verschillende meters wordt de maxi- male verplaatsing van genoemd, beweegiijk lichaam vastgelegd en deze zou dan een rnaat moeten zijn voo-r het remeffect. Hierbij nu, moeit men voorzichtig zijn in de tcekenning van een te grcote waarde aan het verkregen eijfer. In de eerste plaats, zal het beweegiijk lichaam om zijn evenwichtstoestand schom- melen, vodr het tot rust komt en zal de maxi- male 'uitslag grooter zijn, dan de uitslag m ruststand, welke laatste tcch alieen van belan-g is. Om deze fout te verkieinen, wordt veelal een demping van de beweging toege- past, die echter weer andere bezwaren met zich brengt. Past men n.l. een beyeeglijk vast lichaam toe, dan wordt zijn beweging meeatal ged&mpt door middel van een vloeistof, b.v. glycerine, waarin het lichaam zich beweegt. Deze vloei stof heeft echter hij verschillende temperatu- ren een verschillende viscositeit, zoo-oat cie dempende werking 's zomers een andere zai zijn dan 's winters, en dus in die tijden ver schillende uitk-omsten verkre-gen zullen wor- den. Bovendien maakt de-ze dempmg het to-esi.el slechts bruikibaar binnen een bepaald snel- heidsgebied. Bij te hooge snellieden zullen te -hooge waarden worden verkregen en omge- kcrd. Bij toepassing- van een beweegiijk vloeibaar lichaam, past men een vemauwing toe in de vlceistofbuis, om de gewenschte demping te bereiken. Daar de viscositeit van de hisr ge- bruikte vl-ceistof meestal minder temperatuur gevoelig is zal het eerste be-zwaar der dem ping hier minder belangrijk zijn; het tweede blijft echter bestaan. Het tweede, emstiger bezwaar van de maximaal-insitrumenten is gelegen in het feit. dat bij vele remconstructies de remkracht ea de daardoor ber-eikte vertraging niet con stant is, hetzij door veranderlijke wrijvmgs- ccefficient, hetzij door onrond-e remtrommels. Vooral bij transmissie remmen komt hel meermalen voor, dat de rem begint met een vertraging te veroorzaken van 1 a 2 m/sec-., om tenslotte te eindigen met een vertraging van 5 m/sec2. Het is zonder meer duidelijk, dat een maximaalmeter in dit geval de be- reikte vertraging van 5 m/sec2. vast legt, ter wijl het gemiddeide cijfer misschien niet hoo- ger dan 2 of 3 zal zijn en dus een onvoldcend werkende rem wordt gekwalificeer-d als uit- stekend. Om de zelfde reden zal men een te hooge waarde vinden bij onregelmatige rem- werking veroorzaakt door onronde rem trommels. Tenslotte zijn verschillende bestaande toe stellen uitgevoerd met teere onderdeelen en overbrengingsorganen, als tandwieltjes, enz. Door val of stoot kan hierin gemakkelijk een supplementaire weerstand ontstaan, die de aanwijzing van den meter ongunstig be- in-vlcedt, zonder dat een eenvoudige ijkmethode ons vo-or- die fout waarschuw-t. Ik zou daar orn de volgende eischen stellen aan een deug- delijk rem-controle-apparaat le. De meter -dient niet uitsluitand de maximale uitslag vast te leggen. 2e. -Om dit te ontgaan zal bet toes-tel liefst registreerend moeten zijn, zoodat een tijLi- vertragings-diagram wordt verkregen. Hierin komen alle fouten der remconstructie tot uiting. Bovendien verkrijgt men zoodoen^e een blijvend bewijsstuk in handen. 3e. Indien aan de vorige eisch voldaan is, meet de beweging van het beweegiijk lichaam niet, of althans in zeer geringe mate ge- dempt zijn. 4e. De juisit-heid der aanwijzing moet op eenvoudige wij-ze c-ontroleerbaar zijn. 5e. In het toestel moeten ztfo weinig moge lijk teere onderdeelen zijn toegepast. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. iRoermon-dMW NAG—LONGA. PSVEindhoven N-OADCBW. Juliana—iBleijerheide. 2e klasse A. DOSKOZeelandia. -GoesDe Baronie. VlissingenRBC. (Midde'lhurg-Hero. T e meuz enTSC 3e klasse A. AxelHulst. BreskensSluiskil. iHoofdplaatTerneuzen 2. Oran j eOostburg. 3e klasse B. Zeelandia 2Zeeuws-che Boys. ZierikzeeDe Zeeuwen. RCSEiland Boys. HansweertiGoessche Boys. WIELERBAAN TE TER NEUZEU. Zoo zullen dan ter gelegenheid der- kermis op Zaterdagnamiddag a.s. de gluitingswed- strijden g-eliouden worden van het seizoen 1935. Wanneer wij de advertentie in ons blad nagaan, dan moeten we bekannen dat ons bij de slui'tingswed'strijd'en nog iets extra's te wachten staat, want we vinden er verschillen de koppels bij, die in de wielerwereld zeer h-c-og staan aangegeven. Allereerst zullen zoo a!-, gewQcnlijk door de profs weer snelheids- we: sc:vden, achtarvo-lgin-g enz. worden ver- re-dan, die vanzclfspr-ckend weer zeer span- nend zullen zijn. Het meest staat wel de ach- tervolging in het teeken der belangstelling, temeer, omdat we een zuivere Hollandsche conifcinaLie in het veld krij-gen tegen -een Bel gische, n.l. van Hollandsche zijde Baart Versohuren gesteund door den sterken Veger, tege-n de Belg-en Raesde Blaawer en Ver- stuijft. Het zal vocr onze oranjemannen zwaar werk zijn tegen Raes en zijn landgenooten, doch we stellen te veel vertcouwen in Veger en onze jongens er zien hen dan ook zege- vieren. Ook van de tweede serie achtervolging mo-gen we een gr-o-otschen strijd verwachten, omdat hier de groote rivalen Verhaege en Carpri-aux tegen elkaar uitkomen. Verhaege zal w-orden bijgestaan door Mortier, terwijl Carpriaux met zijn vaste koppelgenoot Meer- schaert zal rijden. Wellicht zullen velen der sportliefhebbers den uitslag- van 8 September te Oostburg hebben gelezen, waar Verhaege met Corn-elis de achtervolging met 1 jneter heeft gewonnen van CarpriauxMeerschaert. Het is zeer begrijpelijk dat een wedstrijd die met 1 meter verschil wordt gewonnen door renners, die alles geven, iets eenigs ynag wor den genoemd. Vjelnu, zoo'n strijd staat ons hier a.s. Zaterdag ook weer te wachten, te meer omdat Carpriaux te Oostburg onmid- ieliijk na aflo-cp gevraagd heeft Verhaege nogmaals te mcgen c-ntmoeten. We krijgen bij de voor-wedstrrjden ook nog de amateurs Leenknegt, v. d. Velde, Jolijt en Dooms tegen elkaar in het strijdperk. Deze zullen elkaar bekampen in een afvalwedstrijd, een achter volging en een klassementswedstrijd, waar- uit we Leenknegt als overwinnaar zien ko men, tenzij v. d. Velde hem misschien zou kunnen kloppen. Bij de nieuwelingen zal Steketee het wel niet moeilij-k hebben met Breepoel ac-hter zicb te hou-den. Nadat er dan een tamelijk groot ge-recht aan voo-rwedstrij- den zal zrjn opgediend, komt de apotheose van dit jaar, n.l. de koppelwedstrijd. Dat het er dan nog wel eens zal spannen staat vast, want naar „men" zegt, en bij die „men" zijn ver schillende runners, zullen ditmaal de Bruyc- kerVerhaege niet winnen. Toegegeven dient te worden dat zij het niet gemakkelijk zullen hebben; doch als zij de forme hebben die zij den laatsten tijd aan den dag hebben gelegd, clan zouden we niet weten wie hen wel zou mceten kloppen. EX zijn wel verschillende koppels bij die een hartelijk woordje zullen meespraken. Laat ons maar allereerst nemen HamerlinckBuijsse. Dat dit koppel het niet cad-eaux zal geven daar zijn we ten stelligste van overtuigd, temeer daar Hamerlinck altijd en overal gr-aag wint, en Buijsse gevraagd heeft om een maat waarmede hij toch ook eens een ov-erwinning zou kunnen behalen. Nu, hij moge er van verzekerd zijn, dat hij die in den persoon van den D-cn Frsdo heeft, en als Buijsse nu zal rijden voor wat hij kan, dan staat ons een sportmiddag te wachten zooais we nog maar zelden zullen hebben meege- maakt. Het volgende koppel op de aankondi- gingen is het ,,Albert"-koppel, klein maar dapper, n.l. Albert Billiet en Albert Baart. Van hun dapperheid getuigen hunne vele en mooie o-verwinningen die zij al sam-en hebben behaald, en wij zijn er vast van overtuigd, dat zij -de de"de plaats die zij innemen in de ad vertentie, zullen behouden, zoo zij niet nog hooger zullen eindigen. Indien het moest zijn zooais wel -eens gebeurt, dat de twee eerst- genoemde koppels elkaar te veel in de gaten ho mien, dan heeft Billitje het altijd reeds spoedig gezien, en is hij ongemerkt er tus schen uit en dan duurt het gewoonlijk niet lang of hij heeft met zijn bliksemsnelle de- marages een ronde te pakken, als Baartje zorgt klaar te zitten en goe-d over te nemen. Ook de koppels VegerMortier, RaesVer sohuren, MeerschaertCarpriaux en Blauwer Verstuijft zullen een hartig wio-ordje mee- spreken en we mogen er van verzekerd zijn dat de drie eerstgenoemde koppels zich zoo maar niet laten verdiingen. Vegerdie zal zeer zeker als altij-d zijn kansen zwaar verdedigen, en als Mortier hem goed bijstaat, eindigt dit koppel ook vast op een eervolle plaats in het klassement. Ook Vers-churenRaes en Meer schaertCarpriaux zijn in staat cm een ronde te nemen. Alles bijeen mag het een prachti-g prograrnma worden genoemd en het is te hopen dat het weer moge meewerken en voor het sluitingsprogramma der wielerbaan en voor den sluitingsdag der kermis. het zin-gen. Vooral verwondert hij zich er over, dat het zoo snel naar Parijs is overge- waaid, daar de beroemde componist Maurits van Kempen, in wiens laatste werk „Veroverd Land" dat lied voorkomt, het recht van op- voerin-g uitsluitend aan Amerika heeft ver- z6ksrd Dirk wist niet meer wat hij er van denken moest. Wie zou nu zoo'n on-zin in de krant zetten? Reeds kwam een driftig woo-rd hem op de lippen, maar hij wist dat te weerh-ouden. Eerst m-oest hij zelf die dwaasheid lezen, eer hij naar voren trad om haar te weerleggen. Kortaf groette hij zijn directeur en ging heen. Boussac keek hem verwonderd na. Wat mankeerde de jongeman? Hij dead waarem- pel, alsof hij niet wist, dat zijn vroegere leer meester dat lied gecomponeerd had... Aan de eerste de beste kiosk kocht Dirk de krant, waarover Boussac hem gesproken had. Opgewonden zocht hij het artikel... Ha, daar stond het. Het opschrift: Als -de heide bloeit, trok al dadelij-k zijn aandac-ht. Langzaam voortwandelend las Dirk en vond de bevestiging van hetgaan de oude directeur gezgd had. De correspondent, die -de eerste opvoering van Veroverd Land in het Metropolitan Opera House had bijge- woond, schreef, dat het werk een reusachtig succes' had gehad, maar dat vooral dat lieve, innige lied aller harten gewonnen had. Aan het slot van zijn artikel uitte hij de meening, dat iemand het naar Parijs had overgebrachi, hoewel hij niet begreep, hoe dat zoo spoedig had kunnen gebeuren. Telkens weer las Dirk het feuilleton, dat met volkomen overtuiging sprak -ever iets, waarvan hij absoluut wist, dat het onwaar wias. Dat lied was van hem en de tekst van Josine... Jn gedachten verdiept liep hij voort, waar- door hij het nauwelijks merkte, hoe hij met andere wandelaars in botsing kwam. Hoe kon iemand beweren, dat van Kempen dat lied ge componeerd had! -Maar toch, de correspon dent verklaarde, dat hij de eerste opvoering der opera in het Metropolitan Opera House had bijgewoond! Hoe was er dan een verltla- ring te vinden voor die valsche bewering Als versufit stond Dirk eindelijk in zijn kamer en vermoeide tevergeefs zijn hersens om dat raadsel -op te lossen. De tekst was van Josine. Het was moge lijk, dat zij dien aan haar man had gegeven, maar de melodie, die behoorde haar toch niet toe. Bovendien was het niet denkbaar, dat zij die onthouden had... Had zij zich toch dat liedje herinnerd en het haar man voorgezon- gien? Maar was Josine tot z-c-oiets in staat en zou van Kempen daar partij van hebben ge- trokken?... Zenuwachtig liet Dirk zich in zijn fauteuil vallen... Het eenvoudigste was wel, aan den professor te schrijven, de krant er bij te voe- gsn en hem te vragen, hoe zulke onzin be- weerd kon worden. Maar hij had nooit aan zijn leermeester gesehreven, niets van zich laten hooren, sedert hij boos uit zijn huis ver trokken was, daarom vond hij het onaange- naam, dat nu te doen. Wel had hij plan ge had, in den eersten tijd van zijn verblijf in Parijs, om aan van Kempen te schrijven, maar steeds stelde hy het uit en na het huwelijk van Josine met den ouden componist kon hij het ook niet meer doen. Nu hij evenWel d-oor dit voorval met het lied gedwongen werd, zich tot den professor te wenden, kostte het hem een zwaren strijd en kon hij maar niet tot een besluit komen. -Zou hij de zaak eerst met Margo bespre- ken?... Maar de soubrette mocht niets weten van zijn liefde voor het blonde, Hollandsche meisje... En z-onder Josine's naam te noemen, kon hij de geschiedenis, aan dat lied verbon- den, niet voldoende verklaren. Hij zou dus schrij-ven, zonder Margo om haar meening te vragen. Zware hoofdpijn plaagde hem en het was hem niet mogelijk, na te denken. Den eenen brief na den anderen begon hij, maar geen enkele was gescbikt. De eerste was te stijf, de tweede te vriendelijk. Den gulden midden- weg wist hij niet te treffen en tenslotte legde hij de pen neer. Met hot ho-ofd in de hand zat hij aan de tafel en dacht na over hetgeen hem te doen stond. Als Margo dat feuilleton las, waarin zijn lied aan van Kempen werd toegeschreven, was hij haar eigenlijk toch een verklaring schuldig. Daft was hij aan haar en zichzelf verp-licht. Waarom zou hij rekening houden met iemand, die zoo onkiesch tegenover hem had gehandeld? Den volgenden dag vertelde hij Margo alles, alieen niet, dat hij Josine bemind had. Zrj ook had dat feuilleton gelezen en kwam er mee bij hem. Aandachtig luisterde zij naar zijn verklaringen en nadat hij geeindigd bad, bleef zij langen tijd in overpeinzingen ver diept. Eindelijk zei zij: „Eigenlijk kan ik het mij bijna niet voorstellen, dat zoo'n beroemde man zich meester maakt van een melodie, die zijn vrouw hem misschien heelt vcorgezon- gen. En toch, het kan niet anders zijn." Zij hief haar fraai gonduleerd hoofdje op en ging v-oort: Vreemd toch, toen ik hier naar toe ging, had ik slechts 6en gedachte: Hoe kan iemand zooiets beweren? Nu echter lijkt mij de zaak zoo gewichtig niet. W'at je mij vertel-d hebt over dat blonde meisje, een achtemicht van je, nietwaar? heeft mij zoo ontroerd. Nu weet ik, aan wie je denkt, als je blik zoo langs mij heenglijdt." ,,Ik verzeker je, Margo, dat ik in den laat sten tijd slechts 'zelden aan Josine heb ge dacht." 1 Al was het niet de voile waarheid, toch voelde Dirk zich verplicht dit te zeggen. Dat had Margo aan hem verdiend. Haar zelfver- loochende liefde, haar onvermoeid aansporen, waardoor zij het geloof aan zijn talent# weer in l;em had opgewekt, verdiende die belooning. Maar zij schudde het hoofd. ,,Neen, Dirk, wat je zegt, is niet geheel waar, hoewel ik mij verheug over je fijngevoeligheid. Dat je mij graag moog-t, weet ik, maar liefde, zoo ais je voor dat blonde meisje in Holland voelt, dat is bet niet. Dat kun je niet. Daartoe zit de herinnering aan haar te diep geworteld in je gemoed en als je haar zou terugzien. ,,Zij is de vrouw van een anderen man," onderbrak Dirk haar en hij kon het niet ver- mijden, dat er veronitwaardiging in zijn stem klonk.Niet omdat Margo zoo gesproken had, maar omdat hij er weer aan moest denken, hoe weinig de liefde van Josine was geweest. „Nauwelijks was ik vertrokken of zij nam het aanzoek van den rijken, beroemden man aan," hernam hij en hij sloeg met de vuist op de tafel. Margo keek met neergeslagen oogen naar haar glanzende nageltjes, om te verbergen, dat zij op het punt was, in tranen uit te bar- sten. Hij vermoedde immers niet, dat hij door zijn drift duidelijk bewees, dat hij bet eens zoo dierbare meisje niet vergeten kon. De soubrette had haar tranen teruggedron- gen. „Kom, laten wij er niet meer over spre- ken. Wat voorbij is, is voorbij, daar bekom- mer ik mij niet over, ook niet om hetgeen later gebeuren kan. Maar als ik je een goe- den raad mag geven, doe dan, hetgeen je je reeds had voorgenomen. Schrijf aan pro fessor van Kempen, -doe er de krant bij, want..." zij stamp-te driftig op den grond... „niemand kan toch van je verlangen, dat je zooiets stilzwij-gend zou dulden." ,,Neen." Hij aarzelde en zei toen: ,,Toch is het mij pijnlijk, dien brief te schrijven." „Dat begrijp ik volkomen, maar het moet gebeuren. Bedenk, dat van nu af je naam bekend zal worden. Je opera wordt hier op- gevoerd en daarom mag er aan je naam als kunstenaar geen vlekje kleven." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5