1 Buitenland DREIGT OPNIEUW OORLOGSGEVAAR IN DEN GRAN CHAO? TER NEUZEN, 18 SEPTEMBER 1935 Gauw even naar Uw winkelier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor onderstaande bon 3 pakken Presto, waarde 221 2 ct. voor slechts 15 ct. Niet ver- zuimen hiervan gebruik te maken, omdat Presto v/at prijs en kwaliteit aangaat ongeevenaard is. D BON VOOR GRATIS PRESTO afhankelijk zou zijn van de 'beslissingen der afzonderlijke Kamers van Koophandel. Over het geheele land zal een gelijke toepassing worden verzekerd. Met dii,t stelsel zal mede gepaard gaan ver- mindering van vrijstellingen voor eigen ver- voer en voor vervoer ingevolge vaste relaties, welk laatste tot zooveel klachten von de sehippers aanleiding geeft. Vele transporten die nu buiten de lijsten om gaan, zouden dan over de beurtlijsten moe- ten loopen. Toepassing van de wet in dezen geest zal bet o.a. mogelijk maken den parti- culieren sehippers een grooter aandeel te ver- zekeren in het vervoer van kolen uit Limburg, dat thans nog grootendeels met schepen van reederijen geschiedt. DE SLAPTE IN DE MIJNEN. Op de Oranje Nassaumijnen te Heerlen en omstreken zijn thans weer in totaal 130 mrjn- werkers ontslagen, waarvan op de Oranje- Nassaumijn 54, op de Oranje Nassaumijn II 60 en op de beide overige Oranje Nassaumijnen de rest. TOESTAND TE TILBUBG ONGEWIJZIGD. Van eenige werkhervatting in de wo lien stoffen-industrie was Dinsdag uiteraard geen sprake, nu de stakers dienden te beraad- slagen over het bemiddelingsvoorstel, aan par- tijen gedaan door het lid der Eerste IKamer, den heer P. W. de Jong. De verschillende personeelen der 37 bij het conflict betrokken fabrieken, liielden in het lokaal van het stakingscomite aan het Smids- pad groepsgewijze vergaderingen, waarvan de uitslag waarschijnlijk in den loop van den dag bekend gemaakt zou worden. Dinsdag bedroeg het aantal stakers 4279. In den loop van den dag deelde het sta- kers-comite mede, niet geheel accoord te gaan met de voorstellen van het Eerste-Kamerlid De Jong. DE STAKING IN DE TILBUKiGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Na een vijftal druk bezochte vergaderingen, welke gistermiddag zijn gehouden, heeft de stakingsleiding aan het Eerste Kaimerlid, den heer P. W. de Jong, het volgende antwoord gezonden In antwoord op Uw voorstel deelen wij mede dat wij afwijzend op het voorstel moeten be- schikken. Daar wij Uw bemiddeling echter zeer waardeeren, willen wij het volgend tegen- voorstel formuleeren: 1. de arbeid zal onvoor- waardelijk worden hervat op voorwaarde van de oude loonen, berekend met een garantie- termijn van drie maanden te rekenen van den dag der werkhervatting af; 2. de arbeiders- organisaties houden zoodra de arbeid is her vat, vergaderingen met hun leden, zoowel m?t de werkende als met de werklooze leden; 3. de fabrikanten verplichten zich tot uitbetaling van de geschorste 40 pet. van het loon over de dagen, waarop alsnog gewerkt is en van de vacantiedagen. Tevens worden waarbor- gen gevraagd dat geen rancune-maatregelen zullen worden genomen tegenover de stakers. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Ruim 70 Britsche slagschepen, kruisers, torpedojagers zullen naar .United Press" vemeemt op 26 September groote maneu- vres houden in de nabijheid van het eiland Korfoe en van Nauplia, welke laatste stad in Zuid-Griekenland aan de Oostkust van Morea is gelegen. Dientengevolge zullen de Britsche vlooteen- heden min of meer in «en halve cirkel rond Italie zijn gegroepeerd. Aan de manoeuvres zullen 26 slagschepen en kruisers, benevens 45 torpedojagers deelnemen. Er wordt in dit verband aan herinnerd, dat Engeland krachtens het verdrag van 1826 deel uitmaakt van de mogendheden, die op zich hebben genomen, Griekenlands onafhan- kelijkheid te waarborgen. De maatregel heeft in geheel Griekenland buitengewoon groot opzien gebaard. Men be- schouwt de Britsche vlootmanoeuvres name- lijk als een voorzorgsmaatregel, in verband met de mogelijkheid, dat het Italiaansch- Abessinische conflict tot esn Britsch-Ita- liaansch gewapend conflict zou kunnen ilit- groeien. MINISTER DEVeZE EN HET KABINET VAN ZEELAND. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Naar aanleiding van het bericht, dat in de Belgische pers de ronde doet, als zou de libe- rale minister van Landsverdediging, Mr. Deveze, er emstig aan denken binnenkort uit de regeering te treden, heeft deze minister aan den militairen medewerker van Le Soir verklaard dat hij geen reden ziet waarom hij, ,,op dit oogenblik", aan een taak zou ver- zaken die hij, minder dan ooit, als geeindigd beschouwt. Bovendien, voegde de heer Deveze er aan toe, is, in den schoot van de regeering, geen enkele reden tot ontbinding aanwezig. Wat het dringend verzoek van den minister van financien om imkrimping van de uitgaven der verschillende departementen betreft heeft minister Deveze nog medegedeeld, dat hij dit verzoek niet van de hand heeft gewezen maar, in de huidige omstandigheden, toch ook niet in om het even welke bezuiniging kan toe- stemmen die de Belgische militaire macht, zooals zij thans is samengesteld, zou kunnen verzwakken. SPECIALE VERPLICHTING VAN LONDEN JEGENS PARIJS? Naai; de politieke medewerker van de „Mor- ning Post" meldt, overweegt men in regee- rinarskringen te Louden na Hoare's terugkeer de aanvaarding door Engeland van een spe- ciale verplichting jegens Frankrijk, krachtens welke Groot-Brittannie onder bepaalde om standigheden bereid zou zijn, maatregelen te treffen voor de handhaving van den vrede in Midden-Europa. In verband hiermede zou deze week een ministerraad worden gehouden. COMMISSIE VAN VIJF WIL AAN ITALIe DE PROVINCIE OGADEN EN DANAKIL TOEWIJZEN. De .Daily Telegraph" meent te weten, dat het rapport van de commissie van vijf te Geneve onder verwijzing naar de „onbe- kwaamheid van Abessinie om zijn bij verdrag vastgestelde verplichtingen na te komen", en na de „dwingende noodzaak om het land te hervormen", zal voorstellen over te gaan tot de benoeming van buitenlandsche adviseurs, n.l. van een advlseur te Addis Abeba en van plaatselijke adviseurs over het geheele land. Verder zou Abessinie de provincies Ogaden en Danakil aan Italie moeten afstaan en daar- voor schadeloos gesteld worden met gebieds- deelen in Somaliland door Frankrijk en Enge land. De Italiaansohe troepen zouden worden teruggetrokken Volgens een bericht, uit Geneve aan de „Times", is de Britsche delegatie van mee- ning dat de voorstellen van de suboommissie zullen 'blijven binnen het kader van de Vol- kenbDndsbeginselen. Men koestert echter weinig hoop, dat de Italiaansohe regeering de voorstellen zal aan- vaarden, zelfs niet als basis van bespreking. De raadscommissie van vijf kon Miaandag nog niet bijeen komen. De ondercommissie kwam pas laat gereed met de redactie van haar bemiddelingsvoorstel, dat eerst Dins dag- middag door de commissie van vijf in behan- deling zal worden genomen. Laval had 's middags onmiddellijk na zijn terugkeer, weer een langdurig onderhoud met Aloisi, vervolgens ook met Eden, Tecle Hawa- raite en met Titoelescoe. Tegenover vertegenwoordigers der pers uit- te Laval zich Maandagavond zeer pessimis- tisch over den toestand. PLAN VOOR EEN WERELDTENTOON- STELLING IN TSJEOHOSLOWAKIJE IN 1938. Naar Reuter uit Praag meldt, bevatte de Vonkox Zaterdag een artikel van minister Najman, den minister van koophandel, die daarin het voornemen aankondigde van een Tsjeohoslowaaksche wereldtentoonstelling, waarvoor de minister het jaar 1938 aanbe- veelt, omdat men dan den twintigsten ver- jaardag viert van Tsjecho-Slowakije's onaf- hankelijkheid. Hoewel in een telegram uit Geneve de be- richten zijn betwist aangaande den precairen stand der besprekingen op de Choca-vredes- conferentie, wordt thans uit goede bron be- vestigd, dat de plenaire zittingen van deze enferentie sedert een maand zijn afgebroken, dat de gedelegeerden van Bolivia naar La Paz zijn vertrokken en niet teruggekeerd, en dat de gedelegeerden van Paraguay naar Asun cion zijn teruggeroepen. De pers publiceert een brief van den Presi dent der republiek Bolivia, waarin deze zegt, dat de oorlog niet is afgeloopen, omdat alle krijgsgevangenen immers nog niet zijn uitge- leverd. De President van Paraguay heeft aan zijn delegatie een nota gezonden, waarin hij zich pessimistisch over de resultaten van de confe- rentie uitlaat, wegens de onbuigzaamheid van Bolivia en waarin hij zegt te vreezen, dat de oorlog opnieuw zal uitbreken, als gevolg van de verdeelde politieke situatie in Bolivia. DE STORM heeft in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen groote schade aangericht. Op tal van plaatsen wer- den vensters ingedrukt of moesten de schoor- steenen en dakpannen het ontgelden, terwijl jonge aanplantingen werden omvergehaald. De boomgaarden met fruitboomen hebben het speciaal moeten ontgelden, waardoor het nog rijpend fruit zoo goed als geheel werd afgerukt. DE KERMIS is thans in vollen gang en al werkte het weder de eerste dagen niet mede, toch was er vooral Maandag reeds vrij veel bezoek op de Markt en in de inrichtingen, die hun deuren reeds hadden geopend. De auto-skotter trok, als iets nieuws in deze stad, wel de meeste belangstelling, niet alleen van de liefhebbers die eens zij het dan ook in beperkte ruimte, hun auto wilden besturen en uit de vele botsingen die telkens voorkwa- men, zou men moeten concludeeren dat men de stuurkunst niet al te best verstond, al moet er bij opgemerkt worden dat wel bleek dat er chauffeurs bij waren die opzettelijke botsin gen veroorzaakten. Het Zuid-Nederlandsch Tooneel bracht ons weder de Schouwburgtent, die in den loop der tijden van de kermis was ver- dwenen. De tent is gezellig ingericht en van goede zitplaatsen voorzien, terwijl zij van ellctrisch licht voorzien is. Voor de eerste voorstelling was een rede- lijk aantal bezoekers opgekomen, die met spanning volgden het drama ,,Visscherseer", een spel van leugen en laster, in vier bedrij- ven, van Lodewijk Scheltjens. (Men kon goed bemerkeni dat het gezelschap op elkaar is ingespeeld en vlot volgden de tooneelen elkander op, waarbij de heer en mevr. Mertens en de heer en mevr. Stips, de hoofdrollen vervulden en door hun actie aan het vertoonde voile recht deed wedervaren. Ook de bij rolien werden goed vertolkt. Na de pauze volgde het blijspel George wil wel", waarin de heer Lambert Stips er al spoedig in slaagde de lachspieren in beweging te brengen. Gister werd vertoond het drama ,,De scha- duw van he verleden" eveneens gevolgd door een blijspel ,,De gebroken spiegel". De optre- dende dames en heeren oogstten een welver- diend applaus voor hun keurige vertolking. Reeds bij de openingsvoorstelling van het Circus Van Bever bleek dat alhier dit Nederladsch circus een goede reputatie geniet en daar de directie steeds zorg draagt dat nieuwe nummers wor den ingelascht zal het ook dit jaar wel niet over bezoek hebben te klagen, want al het vertoonde is van specialisten die gezien mogen worden. De nieuwe tent biedt aan 2000 bezoekers een goede zitplaats en het orkest zorgt reeds direct dat de stemhiing er in komt. De heer Van Bever, die kort geleden bij den opbouw van het circus, zoodanig kwam te vallen dat hij geruimen tijd niet in staat was op te treden, opende de voorstelling, al kon men goed bemerken dat zijn gang moeilijk is en de linkerhand nog elke" dienst weigert. De dressuurzweep klapte echter weer lustig in de rechterhand ,en de volbloedpaarden gehoor- zaamden correct op de wenken van hun mees- ter. Ook mevr. Van Bever bleek het klappen van de zweep te kennen, want in de moderne dressuurkunet was het een lust de edele vier- voeter te zien draaien en wenden. Onder lei- ding van mej. Van Bever kwamen de Mipsy- girls hun entree maken teneeind^ een ballet te geven. Een stevige knaap van een olifant volgde correct de wenschen van mej. Van Bever op. Ondertusschen hebben de clowns door hun grappen reeds de aandacht getrok- ken en bemerkt men wel, dat zij meer in hun mars hebben. De Leo-Tard troupe vertoonde op onfeilbare wijze schitterende verrichtingen op de vliegende trapeze. Het chimpansee- nummer was inderdaad grappig door het em stig opvatten van zijn taak door de chimpan- see. Little Tycky zorgde voor de lachers in zijn kolmisch nummer. Met Master Volz is het beter eten dan vechten, want deze athleet vertoonde al heel sterke staaltjes van zijn kracht en balanceerkunst. Het trio Fiochi liet zien wat door oefening en lenigheid be- reikt kan worden. Trouwens ook de overige nummers van de Roxi-troupe in hun trampo- linenummer hield de spanning er in, hetgeen ook het geval was bij het nummer op de ge- spannen draad door Irma Belly en haar part- nerin miss Mary. Qnnoodig te zeggen dat alles vlot achter elkaar werd afgewerkt en de bezoekers hoogst void aan huiswaarts keerden. (Hedenavond gaat de eerste opvoering van de schitterende Rido's Revue „Lachen is troef" en het laat zich aanzien dat het Concertge- bouw te klein zal zijn, hetgeen niet te ver- wonderen is na hetgeen wij over deze*prach- tige revue in de verschillende bladen lazen. Reeds vanaf den aanvang wordt oog en oor geboeid en 'Henriette Davids met Johan Kaart zijn onvermoeibaar in hun pakkende scenes, hetgeen trouwens van alle optredenden kan gezegd worden. Wij verwijzen voorts naar ons nu'mmer van j.l. Maandag. WERKLOOZENZORG IN ZEELAND. Maandagmiddag hebben te Goes, onder voorzitterschap van Ds. M. Bons uit Colijns- plaat, het Prov. Comitd voor Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg vergaderd. Nadat enkele vacatures in het comity wa ren aangevuld en besloten was speciale aan dacht aan de werkloozenzorg in West Z.- Vlaanderen te schenken, deelden voorzitter en secretaris mede, dat het nog niet is gelukt een belangrijk werkobject in Zeeland of West- Brabant te vinden, waaraan jeugdige werk- loozen op groote schaal kunnen worden te werk gesteld. Er moet dus voorloopig worden voortgegaan met kleine kampen. Van 23 to» 28 Sept. en van 30 Sept. tot 5 Oct. zullen dergelijke kleine kampen weer worden gehouden te Westhove bij Domburg. Evenals in de groote kampen zal nu ook hier aan de deelnemers 2 per week worden ge- geven voor vergoeding Weeding, schoeisel enz. De plannen voor een werkobject te Haam- stede zijn helaas mislukt. Het aantal objecten in Zeeland is wel zeer beperkt. Voor de kampen te Westhove hebben zich meerendeels werkloozen uit de steden aange- meld. Het blijft moeilijk voor de landarbeiders in den tijd dat zij werkloos zijn kampen te organiseeren. Ds. Panhuise te Aagtekerke werd bereid gevonden als leider van de kampen te West hove te fungeeren. Besloten werd in den a.s. winter weer overal waar dat mogelijk en noodig is te zorgen voor cursussen, ontspannihg enz. Ook zullen weer filmavonden worden gegeven. EEN SOHEEPSRAMP BIJ WESTKAPELLE Een doode, een licht geivonde. De Zuidwesterstorm, die gisteren boven zee en land woedde, heeft aan de Zeeuwsche kust een scheepsramp doen plaats hebben, die niet van grooten omvang is, maar die toch aan een 28jarigen man en vader het leven heeft gekost. Vanaf den Westkapelschendijk zagen dijk- werkers een kleine motorvrachtboot strijden tegen de golven. Het was de 310 ton groote Kalba, eigenaar-schipper H. Bakker uit Gro- ningen, die onder weg was van Londe-n naar Antwerpen ,doch die leeg zijnde, in den hevi- gen wind onhandelbaar bleek en dan ook van de voorgenomen koers door de Wielingen af- dreef naar de Walchersche kust. De schipper was aan boord met den stuurman S. Bolt, de matrozen J. C. Bonninga en K. Brandt en den kok K. Boender. Als regel varen ook de vrouw en het zes- jarig dochtertje van den schipper mede, doch zij waren te Southampton achter gebleven, omdat de kleine blindendarmontsteking had. !Het is zeker hun behoud geworden. Toen na- melijk voor Westkapelle het schip heelemaal niet meer in toom was te houden mi het ge- vaar voor stranding ook volgens de Wlest- kapelaars verre van denkbeeldig was, besloot schipper Bakker het schip aan zijn lot over te laten, een sleepanker werd uitgeworpen en de bemanning begaf zich in een boot. Met deze boot hebben de 5 mannen nog meer dan een uur met de golven gestreden. Aanvanke- lijk konden vier man roeien, doch een der rie- men ging verloren en de positie werd steeds hachelijker. Van de kust was het onmogelijk hulp te bieden, maar wel stonden daar stoere mannen op hun post om als de boot aan wal zou komen te hulp te Snellen. Intusschen meende Bonninga, die een zwem- vest aan had, in zee te moeten springen en het is helm gelukt den dijk te bereiken. Even later kipte de boot, die veel water maakte, om, en de vier andere mannen vielen te water, doch zagen kans op den kiel van de boot te klimmen. Met de omgekeerde boot dreven zij naar den dijk. Met groote kracht werd de boot op de houten paalhoofden geslagen en vlogen de stukken naar alle kanten. Kapitein Bakker sloeg tegen de steenen aan en kon zich niet meer vasthouden, hij verdween in de diepte. De andere drie mannen, Bolt, Brandt en Boender zaten tusschen de paalhoofden be- kneld. Maar nu schoten Westkapelaars toe en het gelukte hen deze drie zeelieden aan wal te brengen. Een der Westkapelaars zeide ons; ,,Ik mocht ook het geluk smaken er een van te redden, hij was echter ernstig bloedend aan het gelaat verwond". Het bleek ons later, dat dit de kok Boender was. Hij is dan ook op advies van dr. Huijgens in het Kasteel van Batavia te bed gelegd. De andere mannen bleken geen letsel van eenige beteekenis te hebben bekomen. Stuurman Bolt kon later met den matroos Brandt naar Domburg gaan om het schip te ibezoeken. De Kalba was n.l., toen de mannen het schip verlaten hadden, naar de richting Domburg afgedreven en daar even ten zuiden van de villa Carmen Sylvia bij hoog water op het strand geworpen. Hier trok bet schip zeer veel belangstelling. Toen wij er kwamen, hoor'den wij de machine nog werken eh de scheepsbel, bewogen door den wind, luidde als een doodsklok boven de golven, waarin kapitein Bakker het leven ver- loor, terwijl daar in Engeland zijn vrouw en dochtertje het droeve nieuws zullen moeten veraemen. Men was bezijg, maatregelen te nemen met ankers en kettmgen te voorkomen dat het schip weder zee zou kiezen, terwijl wij er ge- tuige van waren, dat een Groningsche kapi tein, die met zijn schip te Vlissingen ligt, door het water en met een ladder op het schip klom, daar de machines stop zette en consta- teerde, dat het schip weinig schade had be komen. Men verwachtte dat het schip met laag water geheel op het droge zou komen. Een der geredden vertelt. Een der geredden van de ,,Calba" heeft aan een correspondent van het A.N.P. van zijn ervaringen verteld. Dinsdagmorgen aldus deze zegsman - vertrokken wij uit Londen; toen wij de Theems af waren, stak de storm op. Wij probeerden naar Ramsgate te varen, maar het was met de woeste branding onfnogelijk de kust te naderen, zoodat wij wel zee moesten kiezen. Tegen den middag kregen wij Westkapelle in het zicht en wij besloten hier het schip voor anker te leggen. Wij lagen toen ongeveer anderlialve mijl uit de kust. De zee was echter zoo woest, dat wij het schip moesten verlaten. Het zal omstreeks half twee zijn geweest. Wij gingen in de sleep en hebben daarin een uur rondgezwalkt. Telkens kwam er we ter in de boot en na een uur, zoowat GELDIG TOT EN MET 12 OCTOBER Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7'/2 ct. zeeppoe- der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam Straat N.V. WASCHOLINEFABRIEK iOOOOOIXXJt KXXJOOOO Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder pan I U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PRO A-85-091 K (Ingez. Med.) een mvjl uit de kust, sloeigen wij om en lagen wij met z'n vijven in zee. Met z'n vieren zagen wij kans om op de kiel van de omgesla- gen boot te klimmen, terwijl nummer vijf, die een zwemvest aan had, probeerde naar land te zwemmen. Op de omgeslagen boot dreven wij naar de kust en kwamen bij den vuurtoren in het staketwerk terecht. Juist op het oogenblik, dat wij gered zouden worden, viel de kapitein in het water; hij schoot onder de boot en ver- dronk. LUXOR-THEATER. „The Merry Widow". Regisseur Lubitsoh zoowel als het van ouds bekende love-team" Maurice Chevalier-Jean- nette MacDonald en als men wil ook nog de voortreffelijke, fijn-komische acteur Edward Everett Horton, hebben tezamen het operette- genre in Hollywood groot gemaakt en her- vinden elkaar nu eensklaps weer bij de Metro- Goldwyn. ,,The Merry Widow" is met al haar pracht en praal een uitstekend amusement. Het is knap, rad en glad vakwerk, het loopt perfect, de show, zoowel als de intieme dia- loog, waarin duizend-en-een ondeugendheidjes gezegd worden, die de brave censors hun wenkbrauwen hadden doen fronsen, waren zij slechts langzamer en met meer nadruk ge- sproken. Bovendien heeft Lubitsch kans gezien zij het met volkomen verkrachting van het libretto van Lehar's operette om het hoogtepunt van de pret, in het zeer boven- matig uitgedijde ,,Chez Maxim" een semi- ernstige scdne in te vlechten, en een pleidooi voor de ,,ware" liefde te houden „it is great to be in love" dat mede, dank zij het uitstekende spel der hoofdpersonen een pracht van een scene geworden is. De omgeving is natuurlijk parodie in den beproefden stijl. Marsjovia is weer eens een rijkje, waar de marcheerende- gardesoldaten opgehouden wor den door twee koeien, die dwar.%* over den weg loopen en waar geen vrouw de koningin incluis veilig is voor de van ouds bekende onweerstaanbare cbarme van prins Danilo, In het ,,Parijsche" deel van de operette heeft Lubitsch zich de grootste vrijheden veroor- loofd, en komt hier een atmosfeer naar voren, die comtrasbeert met het oude libretto en de gemoedelijk en plezsinte walsmuziek. Ontelbaar zijn de geestige vo.ndsten, de con- trasten, de uitbundige pret en de zonnige zorgeloosheid, waarmee Lubitsch het weeuw- tje haar zwarte kleeren voor de witte ver- ruilen laat en een hoogst komische situatie opbouwt rondom de manhaftige pogingen van Marsjovia's gezant (natuurlijk d e rol voor E. E. Horton) om te vereenigen, wat al lang vereenigd was. Bij dozijnen brengt de film, zoowel in het woord als in het beeld, verrassingen en onna- volgbare virtuositeit. Niet onverdienstelijk ook is de groote ,,unit" van de bekende wals, waar bij het paar, zoowel in de zaal als op de ter- rassen vervolgd wordt door dozijnen gelijk ge- kleede, half in het zwart, half in het wit ge- kJeede paren. Jeannette MacDonald is nog altijd brillant in zang, zoowel als in haar spelen. Chevallier lacht en grimast en babbelt zijn Engelsch op de bekende wijze. De bezetting, vooral ook van de kleine rol- len, is voortreffelijk en zij alien passen zich aan den onsehuldig-cynischen stijl van Lu bitsch aan: met name dan Edward Everett Horton, Una Mechel (als de koningin met haar bolle wangetjes) en de pietluttige ko- ning van George Barbier. De muziek van Lehar is uiterst handig gearrangeerd. Door de juiste indeeling der bedrijven, door de afwisselin'g binnen deze bedrijven van zins- bekoren en ironie, door een schoonheid vein fotografie, door een beurtelings illusionistisch en realistisch spel met de menschen, door dit alles tezamen en ineen, is Merry Widow" geworden een maatstaf, van wat een filmope- rette wezen kan. DE VERBINDING VAN NOORD-BRABANT EN ZEELAND. De K.N.A.C. heeft nader bericht ontvangen, dat het nieuwe wegvak in den Caterspolder, ter lengte van pl.m. 3 K.M., dat het in zeer slechten toestand verkeerende gevaarlijke weggedeelte bij station Woensdrecht afsnijdt, niet over eenige weken, maar in zijn voile lengte tusschen Korteven en de Hoogerward- polder, waarschijnlijk eerst over eenige maan den voor het verkeer zal worden opengesteld. Wel ligt het in de bedoeling het oostelijke weggedeelte van Korteven tot den spoorweg- dijk (Woensdrecht) eerder in gebruik te nemen. Een zeer belangrijke verbetering in de groote verbinding tusschen Noord-Brabant en Zeeland, waamaar bet wegverkeer vele jaren lang reikhalzend heeft uitgezien, nadert der- halve haar voltooiing. INDIJKING VAN HET ZWIN? De burgemeester van Retranchement heeft tot den minister van Financien een verzoek gericht om over te gaan tot indijklng van het Zwin, teneinde te geraken tot het aanleggen van een verkeersweg langs de kust van Z.- Vlaanderen. Thans heeft het bestuur der Provinciale Zeeuwsche Ver, voor Vreemdelingenverkeer adhaesie betuigd aan dit verzoek, omdat het de tot standkoming van zulk een weg voldoende aan de voor het moderne verkeer gestelde eischen, van groot belang voor de ontwikke- ling van het vredmdelingenbezoek aan Zee- land acht. De laatste jaren is het vreemdelin- genbezoek vanaf de Belgische kustplaatsen zeer sterk toegenomen en plaatsen als Vlis singen, Middelburg, Goes, Zierikzee enz. on- dervinden daarvan de voordeelen. Deze ont- wikkelingsgang zal aanmerkelijk bevorderd worden door een modemen verkeersweg langs de kust. Het bestuur houdt zich geheel buiten de technische zijde van de indijking van het Zwin. Het is echter van meening, dat daarbrj gestreefd moet worden naar zooveel mogelijk behoud van de voor natuurliefhebbers niet on- belangrijke flora in het Zwin. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Even voorbij den overweg op de spoorlrjn MechelenTer Neuzen, daar, waar de weg HuistSt. Jansteen gekruist wordt door den straatweg HuistAxel, is Zondagmiddag de vrachtauto van den heer Lambert Dockefeer uit St. Jansteen in botsing gekomen met den motorrijder P. C. van Delft, muziekleeraar, wonende te Huist. De motorrijder werd daar- bij ernstig gewond en moest met een anderen auto naar zijn woning worden vervoerd. Hij bleek inwendige kneuzingen te hebben opge- loopen en zijn toestand baart dan ook zorg. Ter plaatse is het uitzicbt beperkt, zoodat de bestuurder van den vrachtauto, die uit de richting Huist kwam, en in de richting St. Jansteen reed, den motorrijder, die van Axel kwam en op weg was naar Huist, te laat op- merkte. Het motorrijwiel werd door den vrachtauto, die met matige snelheid reed, van achteren aangereden. De chauffeur van den vracht-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2