ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN %|i* Als de heide bloeit 9348 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 75e Jaargang Binnenland Feuiileton i tam NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden fr per post 1,55 per 3 maanden - By vooruitbetaling fr. per post 1 5,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,-, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetalmg. ijtgeetster: Eirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 Ki Ftxy, ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de ultgave. BEAD VERSCHUNT EEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. I) IT WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ter voldoening aan het vrjfde lid van artikel 9 van de Winkelsluitings- wet ter openbare kennis, dat door hen ont- heffing is verleend van de verbodsbepalingsn der genoemde wet, voor de Bazar te houden, a. in het perceel Louisastraat Sluiskilop 12, 13 en 14 September 1935; b. in het perceel Arsenaalstraat 5 op 2, 3 en 5 October 1935. Ter Neuzen, 10 September 1936. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. 2/ONNEVULLE, Secretaris. OPNEMEN ARBEIDSKRAOHTEN IN LANDBOUWBEDRIJVEN Ook voor de provincie Zeeland wordt thans de gelegenheid gegeven, het opnemen van arbeiders in de landbouwbedrijven te bevor- deren door het geven van bijslagen van over- heidswege. De bijslag van de overlherd wordt gegeven in het loonbedrag, dat in een bedrijf is uitbetaald boven een bepaald minimum- bedrag. Dit minimum -bedrag wordt vast- gesteld voor de verschillende gewassen, welke in 1935 zijn verbouwd. De bijslag bedraagt 50 van het meerdere loon, dat voor werk- zaamheden in het bedrijf is uitbetaald boven het minimum loonbedrag dat is vastgesteld. 'Het loon voor alle werkzaamheden in het be drijf dus ook voor greppelen, sloten schoon- mak'en, draineren, ontginnen, repelen van vlas enz. kan in de berekening van het uit te keren loon worden opgenomen. Uitgezon- derd is echter het loon uitgekeerd aan drensjt- boden en/of vrouwen, die huiselijke werk- zaamheden verrichten en loon uitbetaald aan smeden, bouwvakarbeiders, rietmakers enz. Als voorbeeld het volgende: Wanneer een bepaald bedrijf in totaal f 2200,aan loon heeft uitbetaald, terwijl het minimum loonbedrag voor dit bedrijf, bere kend naar de verschillende gewassen die ver bouwd zijn, 2000,is, dan bedraagt de toe- slag 50 '°7c van 200,2200,min f 2000,—) is j 100,—. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wen- sen te maken, kunnen zich ter gemeente- secretarie vervoegen (elke werkdag van 92 uur) tot uiterlijk 21 September a.s. Ter Neuzen, 11 September 1935. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJL.L.E, Secretaris. DE KONINGIN EIGHT ONGESTEED. ;H.M. de Koningin is wegens litihte onge- steldheid verplicht haar terugkeer een dag uit te stellen. H.M. en Prinses Juliana zullen hedenavond 11 September op denzelfden tijd in den Haag (plm. 9 uur) aan het station H. S. aankomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE FOKVEEPARADE. Het voorgenomen bezoek van H. M. de Ko ningin aan de Fokveeparade van het rundvee- stamboek op heden te Utrecht, kon door Haar latere terugkomst geen doorgang vinden. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 10 Sept. Pwee dooden heeft de voorzitter, baron De Vos van Steenwijk, herdacht, de lieve Vorstin- ne, die aan het Belgische volk ontrukt is, en den griffier der Eerste Kamer, die aan be- Icwaamheid de schoonste karaktereigenschap- pen paarae. Het plotselinge verscheiden van Koningin Astrid heeft ons volk ten smarte- lijkste getroffen; de ernstige, weemoedige woorden van den president, waarbij zich Mi nister Oolrjn aansloot, waren daarvan een ont- roerende weerklank. De Ministers, die in grooten getale opgekomen waren, de Kamer- leden en de overige aanwezigen hebben in stiile aandacht, staa.nde, de treffende woor den van weemoedige herdenking aangehoord. De rede welke de voorzitter daarna aan den overleden griffier, wijlen Jhr. Beelaerts van Blokland, gewijd heeft, kenmerkte zich door sobere welsprekendheid en diep-menscheiyk medeleven. Elke sentimentaliteit is baron De Vos van Steenwijk vreemd; hier sprak echter het hart van den president, die zich niet licht geeft, die elke lyrische uitbundigheid schuwt, maar die brj alle zelfbeheersching tegen het slot de grootste moeite had zijn ontroering te verDevgen. In den jongeren broeder van den vice-president van den Raad van State is dan ook een ncbel mensch heengegaan, veelzijdig en met eei' ongemeene werkkraoht, heminne- lyk en met een hartenveroverende ongekuns- teldheid. Ook de premier heeft geconstateerd, hoeveel gezin, Eerste Kamer, regeering en land aan Jhr. Beelaerts van Blokland verliezen. Zoo er thans een leege zetel naast den voor zitter is, de afgevaardigden zijn daarentegen weder compleet. Mr. van Rappard, de opvol- ger van wijlen Mr. Harm Smeenge, is namelijk beeedigd. Hij trof in deze vergadering nog zijn geestverwant Mr. Fock aan. Helaas, na den tweeden Zaterdag in September zal deze begaafde afgevaardigde evenals Prof. Kranen- burg, Dr. Wibaut en enkele anderen geen deel meer uitmaken van onzen senaat. Jhr. Van Sasse van IJsselt, die nog veel ouder is, maar wiens belangstelling hij het klimmen van de jaren niet geminderd is, heeft enkele criiische opmerkingen gemaakt over het wetsomtwerp hetreffende het udtveikoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Minister Gelissen heeft dit zonderlinge wetje verdedigd en hoofaelyke stemming bleek niet noodig. Ofschoon de Minister het er niet slecht af- bracht, is het uitverkoopwetje ons na dit jongste debat zeker niet sympathieker gewor- den. V^elal zal alles om een terminologische kwestie draaien. Voor de aanduiding ,,uitver- koop" of „opruiming" zal meestal de vergun- ning van de Kamer van Koophandel noodig zijn; het komt er nu maar op aan, iets anders van' dezelfde strekking te verzinnen, zonder tegen een wetsartikel op te botsen. Het loopt best, paaide de Minister, mits men maar niet bepaalde bewoordingen ge- bruikt Men zou ook van het Taboe-wetje kunnen sprekon. Volgens den Minister zal het de deloyale concurrence bij schijntuitver- koopin kunnen voorkomen, al biedt bet den miadenstand niet le Perou. Maar wat nood: eenige andere wetsontwerpen zijn in voorbe- reiding! Vermoedelijk werd hier op de vesti- gingseischen enz., enz. gedoeld. Het Amster- damsche voorbeeld is niet aanlokkelijk. Af- wachten, of minister Gelissen er meer van terectot brengt! (N. R. Crt.) van Maastricht naar Born, een afstand van ongeveer 24 |K.M., zal worden gevaren. Te Born zullen de Koningin en Prinses, alsmede de genoodigden, het aflaten van het water uit de sluis en van de sluis aelf bezidhtigen; daarna geschiedt het ve.rtrek naar Sittard, I vanwaar de terugreis wordt aanvaard. OFFIOIEELE OP EN ST FEEING VAN HET J I LI A N A - K AN A AI De talrijke genoodigden, die Maandag a.s. de officieele openstellingvan het Juliana- kanaal door Prinses Juliana, die door de Ko ningin zal zijn vergezeld, zullen bijwonen, worden kort na het middaguur te Maastricht verwacht, waama per autobus wordt gereden naar het gouvemementsgebouw te Maastricht. Te 1 uur zullen hier de Koninklijke bezoek- sters arriveeren. In het gouvemementsgebouw worden redevoeringen uitgesproken door den minister van Waterstaat en den commissaris van de Koningin; vervolgens vertrekken de vorstelijke personen en de genoodigden naar het Raadhuis, waar de burgemeester een rede zal uitspreken en de beroemde Maastrichter Staar zich doet hooren. In de Maas aan het Stadspark liggen inmid- dels de booten gereed, waarmede te 2.20 uur RADIO-UITZENDING OPENING STATEN-GENERAAL. Naar wij vernemen had de A.V.R.O. het voomemen dit jaar de radio-uitzending van de openlngsplechtigheid der Staten-Generaal aldus te regelen, dat er een dubbele repor tage zou gegeven worden, e6n van de plech- tigheid buiten de Ridderzaal, te verrichten door den heer W. G. de Bas en een van de plechtigheid binnen de Ridderzaal, te verrich ten door den heer D. Hans. De voorzitter van de Vereenigde Vergadering der Staten- Genraal heeft echter voor een reportage bin nen de Ridderzaal geen toestemming kunnen verleenen. Als gevolg hiervan komt dit deel van het verslag te vervallen en heeft alleen de uitzending van den heer De Bas plaats. De heer D. Hans zal Dinsdagavond van 10.15 tot 10.45 voor de A.V.R.O. een overzicht geven van den inhoud der Millioenen-nota. IN MEMORIAM JHR. MR. G. SANDBERG. Jhr. mr. R. Wittert van Hcogland, vlieger van de luchtvaartafdeelmg te Soesterberg, schrijft aan de N. R. Crt.: Nederland heeft een dapperen zoon verloren, gesneuveld bij de vervulling van zijn plicht; de heele natie was trotsch op hem en zal hem noode missen, hij was een ster van de eerste grootte, een man zonder vrees of blaam. De woorden, die thans volgen te zijner na- gedachtenis, zijn gegrepen uit het hart van de vliegers, die hem kenden, en hoogachten als den grooten vlieger, die door zijn werk en zijn kunde roeni oogstte voor het korps. „Gerhard"* een oud-Hollandsche naam, „sterk als een speer" beteekent het. Hoe juist gekozen, want er ging een kracht van hem uit, die alien trof, met wie hij in aanraking kwam. Hij was instructeur bij de vliegschool te Soesterberg; een bijzondere plaats nam hij zelfs in; instructeur van den jachtvlieg- dienst. Aan hem is het le danken, dat kon worden overgegaan tot het oprichten van de jachtafdeeling, bij uitstek de afdeeling waar moed en vliegkunde zich vereenigen; tot den geheel van doelbewuste kracht. Hij was de leeraar die verkondigdei dat de vliagkunst zonder gevaai is en zijn argumenten staafde met zijn onnavolgbaar voorbeeld van feillooze demonstratieviuchfenhier bewoog een mees- terhand het vliegtuig. Als hij opsteeg, was het telkens voor een ieder van ons een openbaring van kunnen, zelfbeheersching en vastberadenheid. Wie herinnert zich niet den National en Lucht- vaartdag in 1934, toen duizenden menschen na zijn kunstvlucbt een spontane ovatie bracbten, die niet eerier ophield, alvorens hij ten tweede male zijn meesterschap vertoonde. Hij verzamelde een school jachtvliegers om zich heen, alien bezield door zijn meesleepemd enthousiasme en helderen uitleg van de ge- heimen der vliegkunst. Hij was het, die leerde, dat moed het eerste is, het onontbeerlijke voor den jachtvlieger; met onuitputtelijk geduld wist hij de moeilijkste situaties glashelder te ontleden, tot het vliegen een genoegen was geworden in plaats van een gevaar. Hij door- grondae ae karakters van zijn leerlingen en stuwds hen vooruit, tot zij ook begrepen wat vliegen was, vliegen als een vogel, die geen vrees heeft, te vallen. Allen, die zijn devies voLgden, zijn er wel by gevaren „Doe altijd, wat moeilijk is, wat je nog niet kent; niet het gemakkelijke; dan blijft er niets moeilijks over!" Zij vullen "thans de gelederen der jachtaf- deelingen of vliegen met de K.L.M. ver over de grenzen om het moederland met Ned.-Indie door de lucht te verbinden. Daamaast had hij een open oog voor het gevaar, dat overmoed met zich meebrengt en hij vroeg van ons alien in ruil voor zijn gave der vliegkunst slechts karakter, d.w.z. de kracht der zelfbe heersching, om niet meer te doen dat bewust door oefening verkregen was. ,,La vie de l'avino de guerre est breve......" Voor de jachtvliegers is het altijd oorlog; zij zien in hun oefeningen en gevechtsformaties die straks het vaderland moeten besehermen, den dood dagelijks voor oogen. Zyn beste vrienden sneuvelden door een noodlottig toeval in het harnas bij de vervulling van hun plicht. Het waren perfecte vliegers, want zy hadden het geleerd van een meester. Him dood bracht diepe rouw, even diep stond het vertrouwen gegrift der jachtvliegers; vertrouwen in hun vliegkunde, ongeschokt vertrouwen in Sand- berg, die zelf pal stond in de gedunde gelede ren, de tanden op elkaar, gereed om ons voor te gaan op den ingeslagen weg, die goed was. Meerdere malen uitgezonden naar het bui tenland, om zijn vliegkunde met anderen te meten, werd hy beroemd en geeerd in Zwit- serland en Frankrijk, Roemenie en Belgie, tot In Azie en China; hrj verdedigde de Nederland- sche driekleur in tallooze wedstrijden en ver zamelde roem voor de school te Soesterberg. Zijn laAtste reis naar Klein-Azie maakte een ontijdig einde aan dit krachtig leven. Hij had nog zooveel willen werken en doen voor ande ren. Ook deze opdracht deed hij voor een ander; onuitputtelijke energie noopte hem tot steeds grooter ontplooiing van zijn talenten. Zijn plicht riep hem om onze driekleur te doen verschynen hoog in de lucht boven Europa en daarhuiten. Het werd een zegetocht, een aan- eenschakeling van demonstrates, eindeloos toegejuieht. Een eskader jachtvliegtuigen begeleide hem tusschen de bergen van Zwitser- land, als een hulde, een laatste uitgeleide; on- weer en hagel striemden de lucht, maar hij koos zijn weg, recht op het doel af, met weer- galooze zekerheid, Belgrado, Sofia, overal geestdriftAnkaramaar zijn tijd was gekomen. Hij heeft niet gefaald, zyn vliegkunst was even beheerscht als uitstekend. Hij heeft ge- vochten tot het einde. Een mannelijke kracht werd gewonnen door de materie, die in al haar vermetele perfectie de hand van dezen mees ter der vliegkunst niet vermocht te volgen. Gerhardsterk als een speer. Hrj ruste zacht. ONDERRIOHT IN Dli SPELLING DE VRIES EN TE WINKEL. Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) 11) Vervolg. ,,Dirk, hoe kwam je er eigenlijk toe om kapelmeester in Bon Plaisir te worden? Je plaats is aan den dirigeer-lessenaar van de groote Opera!" Zij sprong op en Hep onstuimig op hem toe. ,,Hoe trotsch zal ik eens zijn, als ik je daar zal zien staan en dan bij mijzelf zal kunnen aeggen: „Eens heb ik onder zijn leiding gezon- gen en gespeeld". Ja Dirk, voor ieanand als jy is er geen springplank noodig. Je bent een van die meesters, die over de anderen heer- schenLater zal je je wel hesinneren, dat ik het je voorspeld heb." En Dirk drukte met vuur de hand van de lieve vleister. Hoewel hij haar niet beminde, deed het hem toch goed, haar warme lof te hooren. Langzamerhand wekte Margo aldoor meer in hem het zelfvertrouwen op, dat hij meende voor altijd verloren te hebben. Eens bracht zy hem den tekst van een opera in ddn acte, die een kennis van haar geschreven had en Dirk, door haar overgehaald, begon de mu- ziek ervoor te componeeren. Nooit had hij de jonge actrice over zijn eerste opera gespro- ken. Dat was hem niet mogelijk, dat hing te zeer samen lhet zijn liefde tot Josine. Maar eens, na een uurtje van gezellig samenzijn, schonk hij haar het lied: Als de Heide bloeit. Hij zat voor de piano en onwillekeurig gle- den zijn vingers over de toetsen, tot het een- voudige liedje door het vertrek klonk. Met ge- dempte stem zoiig hij er de 'Hollandsche woor den bij. Nooit had hij tot nu toe iets gespeeld uit de opera, die in de vlammen van den haard terecht was gekomen. Als soms de een of andere melodie of motief hem in de gedachten kwam, zette hij dat met geweld van zich af. Maar dat liedje hoorde er eigelijk niet bij, dat had hij pas in het laatste oogenblik er tus schen gescboven als een intermezzo en om- dat het hem zoo beviel, vond het het jam mer het te laten rusten in het graf, dat zijn ,,Overwinnaar" gevonden had. „0, wat is dat mooi!" juichte Margo. „Mocht ik dat lied maar eens voor het publiek zin- gen! Denk je ook niet, Dirk, dat het een reus- achtig succes zou hebben? Het kan gemak- kelijk in een of andere operette gevoegd wor den." Haar donkere oogen keken Dirk ver- langend en smeekend aan. „Ja, 't is goed, je moogt het zingen, maar eerst moet ik probeeren, den HoHandschen tekst in goed Fransch over te zetten." Hij bedacht, dat hij Margo dat lied wel geven mocht, zonder er Josine van in kennis te stellen. De woorden waren van haar, maar zij zou ze al wel lang vergeten hebben. Tekst en melodie waren toch verbrand door hem, die haar ecbtgenoot was. Op een avond, toen Margo aan het einde van de voorstelling bijzonder luidruchtig was toegejuieht, kwam zij het tooneel weer op en nadat zij Dirk onmerkbaar een teeken had gegeven, begon het orkest het voorspel van het liedje, dat nu door de kristalheldere stem van de zangeres zoo eenvoudig, zoo on- gekunsteld werd voorgedragen. Toen de laat ste noot gezongen was, brak er een storm- achtig applaus los, zoodat het kleine theater er van dreunde. Avond aan avond moest Margo Girardin voor de Parijzenaars dat lied zingen en ten laatste werd het een soort mode, naar het voorstads-theater te gaan om de actrice dat sentimenteele liedje te hooren zingen. Dr. F. C. Dominicus, leeraar aan het Ly ceum Stokroosplein te 's Gravenhage, heeft, in opdracht van den wethouder van onderwijs, een tooekje geschreven dat bedoeld is als hand- leiding om de spelling de Vries en te Winkel te leeren, voor hen, die de spelling-Marchant kennen. Hierbij is uitgegaan van de veronder- stelling, dat jongelui, die alleen de spelling Marehant kennen, op vele kantoren geen plaats zouden kunnen vinden. En de wethou der heeft met zijn opdracht dan ook beoogd, de kans op het vinden van een betrekking voor die jongelui te verbeteren. Uit den aard der zaak laat het boekje de verschillen tusschen de twee spellingen zien; het bevat ook eenige oefeningen. Voor de- genen, die aan de spelling de Vries en te Winkel vasthouden, kan het als opfrissching van het geheugen mede zijn nut hebben. HET VOEREN VAN NIET-VERBLINDENDE RIJWIELVERLICHTING. Aangezien de K.N.A.C. gedurende den laat- sten tijd veelvuldige klaohten bereiken over den hinder, welke het autcmabielverkeer on- dervindt van het gebruik van rij'wiellampen, welke een verblindend licht afgeven en tegen dit euvel ook volgens de huidige verkeersbe- pallngen met succes kan worden opgetreden, heeft de K.N.A.C. aan de districtscomman- danten van de rijksveldwacht in het belang van de algemeene verkeersveiligheid ver- zocht op het voeren van een niet-verblimSende rijwielverlichting in hun district zooveel gelijk te willen doen toezien. VESTIGINGSWET OP KOMST. De indiening van het wetsontwerp, dende regelen nopens het stellen van i gingseischen voor industrieele onderneirntt- gen, is sjpoedig te verwachten. Het ontKcrp bevindt zich reeds eenigen tijd bij den van State. Wanneer dit college geen er bezwaren heeft kan indiening in een der weken van de nieuwe parlementaire zitJj*®*-- periode geschieden. Ongeveer gelrjktydig zal minister GeHase« dan waarschijnlijik aanhangig gemaakt ben het wetsvoorstel, waarbij parlemewksiw sanctie wordt gevraagd op de technoliagiiaefc- economische reorganisatie aan het departenwa* van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vm welke regeling de vestigingswet het comple ment zal zjjn. Gelijk bekend heeft de nieuwe bewindsnusa de oprichting voorbereid van een nationraal financieringsinstituut, dat in samenwerJdng met den uit te breiden tec'hno.logisch-eeraia>- mischen exploratiedienst van het depetrCe- ment, in daarvoor in aanmerking koraeade gevallen zal optreden als centrale industrie- bank, waaraan regionale banken dan oo/Ier- geschikt waren te maken. NIEUWE PILOTEN VOOR DE K. E SL De ondeihandelingen tusschen de K. E. li en enkele huitenlandsche piloten zijn thans zoover gevorderd, dat het vrijwel vast stoat dat de Deensche piloot Steinbeck en de Oos- tenrijksche piloot Holzman, in het midden van deze maand in dienst van de K. L. M. zaBtat worden gesteld. De Deensche piloot Steinbeck is Zondaff Schiphol aangekomen, teneinde de laatste I*- spreltmgen te voeren met den onder-directeur den heer Guilonard en den heer Aler chef van den vliegdienst van de IK. L. M. De ptoten zullen slechts in tijdelijken dienst van de K_ L. M. komen. De K. L. M. heeft namelijk op het oogenhlik vooral behoefte aan piloten van rijke ervaring, totdat het jongere gesladht op- gegroeid is tot bestuurders van de klass-i van Geyssendorffer, Scholte, Smirnoff, Van. Dyk, Duimelaar, Parmentier, Moll enz. De komst van den Deen en van den Oooten- rijker beiden piloten met groote ervarinff en schitterende reputatie zal het sek-nt aanmeikelijk verliehten. Het is vrijwel seker dat er nog meer huitenlandsche piloten zaHen worden aangenomen. De onderhandaiiHg» met verschillende anderen duren nog voorfc. NEDERLANDSOH—BELGISCHE KWESTIlt IN GENeVE. De aanwezigheid in Genbve van de «van»- ters van Buitenlandsche Zaken van I>5e<Ier- lanri en Belgie zal, gelijk voor de haiwi ligt, gelegenheid bieden tot verschillende gedaadi- tenwisselingen, waarbij ook de viaagstu&kest in verband met een eventueel NederlaiMfeeb- Belgisch verdrag in al'gemeenen zin onder het oog zouden kunnen worden gezien. Het sp«sekt vanzelf, dat de economisoihe omstandigbodfin.. die het bedrijfsleven in beide landen voor vest moeiilijke problemen plaatst, het ontwerpar van grondslagen voor een overeenkomst. die- met geven en nemen gepaard zal maeter gwan niet vergemakkelijken. Wat de bekende ka.- - nalenkwestie betreft, is de positie van de 3fc- derlandsche havens in het algemeen en van Rotterdam in het bijzondier door de devaivsati*- in Belgie natuurlijk nog moeilijker gewoodCT; dan voorheen, en onder deze omstandigbeden zal er dan ook van belangrijke concessit ap scheepvaartgehied van Nederlandsche zgde bezwaarlijk sprake kunnen zijn. Van .33CagI- schen kant zal .men dat op dit oogenblik Ian ook wel niet verwachten. Een juister en dxri- delijker begrip van de Nederlandsche omstm- digheden zou aan een vriendschappelijice en openhartige gedachtenwisseling ten gpode kunnen komen. Ook het vraagstuk van I«et Weldra neurieden de elegante leaiggangers op de boulevards het na, de loopmeisjes en modlnettes zongen het en de straatjongens floten het schril en luid- over pleinen en wegen. Geheel Parijs kende het liedje ,,Als de Heide bloeit" En toch' wist niemand, wie de componist was. Als een onbekende vogel, wiens schoon gezang iedereen bekoort, maar waarvan nie mand weet, van waar hij komt, was dat lied over de wereldstad neergestreken. Dirk wilde zich niet bekend maken. Hij verheugde zich in stilte over het succes en deed Margo op eerewoord beloven, dat zij aan niemand het geheim zou verraden. Zelf was hij een beetje verbijsterd over dat succes. Neen, dat had hij niet verwacht en ook niet begeerd, toen hij een Margo zijn compositie schonk. Pakken brieven en drukwerken werden sedert eenige dagen door de post in het huis van professor van Kempen afgegeven. De meeste vertoonden Amerikaansche postzegels en Josine verwonderde er zich over, waarom haar man, die anders met haar elken brief, dien hij ontving, besprak, nu al die stukken zoo geheimzinnig behandelde. Hoewel het haar een beetje kwetste, liet hij er niets van merken. Zij wilde niet nieuwsgierig lijken. Maar opeens kwam haar een krant in han- den, waarin een uitvoerig bericht stond om- trent een nieuw werk van Maurits van Kem pen, een opera in twee bedrijven, getiteld „Veroverd Land". Bij de premiere hadden het publiek en niet het minst de toonaange- vende critici zich buitengewoon enthousiast getoond. De opvoering had plaats gehad in het Metropolitan Operahouse. Het was een zeer eigenaardig werk, waarin zich een jeugdige kracht openbaarde, die men in de composities van den reeds bejaarden professor de laatste jaren gemist had. Het scheen, dat de pauze tusschen zijn laatste wer- ken en dit nieuwe hem goed had gedaan en dat zijn talent er door versterkt was ge worden. Aan dit bericht voegde de redactie van het blad de opmerking, dat het ondenkbaar was, hetgeen beweerd werd, dat deze opera alleen j voor Amerika bestemd was en dat noch Europa, noch Holland, het vaderland van den componist, zijn werk zouden leeren kennen. Josine zat in haar weelderig gemeubileerd boudoir en hield de krant, waarin zij dat be richt gelezen had, in haar slap afhangende hand. Wat daar zwart op wit zag, leek haar een moeilijk op te lossen raadsel. Maurits zou dan een nieuwe opera geschre ven hebben, zonder er haar iets van te zeg- gen? Haar gedachten zochten naar een op- lossing en opeens viel het haar irf dat haar man in den laatsten tijd zooveel brieven en drukwerken uit Amerika ontvangen had. Dat bericht moest dus op waarheid berus- ten. Daar ginds, in Amerika, was een nieuwe opera van Maurits van Kempen opgevoerd en zij, zijn echtgenoote, was er onkundig van ge- bleven. En toch had hij steeds een warme, oprechte belangstelling getoond in alles, wat zijn kunst aanging. Waarom had hij haar dan niets ge- zegd over hetgeen haar zoo blij zou hebben gemaakt Zij vleide zich dieper in haar fauteuil en haar blikken zwierven door het gezellige en mooie vertrek, zoo geschikt om er te droo- men. Josine was er graag, liever dan in de andere salons en kamers, die van Kempen, om zijn mooi vrouwtje een haar passend tehuis te verschaffen, wel wat al te zwierig en pron- kerig had laten inrichten. Zij waren in het huis gebleven, waar de pro fessor als vrijgezel jarenlang had gewoond, maar de meubileering was geheel veranderd. Geen prinses zou een luxueuser woning kun nen wenschen, dan Josine Boymans, nu Josine van Kempen, bezat. Het groote, bedwelmende geluk, dat zij had gehoopt te vinden aan de zijde van Dirk Wil- lebrands, was haar deel niet geworden, maar van Kempen schonk haar een warme, injnat vaderlijke liefde, waarin zij een kaim en ras- tig geluk vond en zij wilde zich daannatfe tevreden stellen. Het zou ondankbaar zijn om het niet te doen. Elke wensch van haar werd vervuld, haar man zou zijn handers an der haar voeten willen leggen, opdat de rawe grond ze niet zou kwetsen. Onwillekeurig liet zij de krant uit haar hand op het tapijt vallen en dit geluid wekte haar op uit haar droomerij. Te vermoeid om <rer- der te denken, nam zij het blad op en begaf zich naar de muziekzaal, waar de p nrfessar werkzaam was. Hijzelf moest haar verklaren. waarom hij gezwegen had, want wat zou zy aan vrienden en kennissen antwoorden. als- zij over die nieuwe opera begonnen te sprefoenT Die krant werd toch door den beteren stand in Den Haag algemeen gelezen.. Een beetje rood en buiten adem door het snelle loop-en, kwam zij bij hem en hield hear het blad onder de oogen. En nu zag zyp tot haar verwondering, dat hij verbleekte aisoC zij hem iets onaangenaams had getoond. Waarom mocht ik daar niets van we ten 7" vroeg zij zachtjes en er lag een verwijt in die vraag. Hij lachte, maar het klonk hard en ge- dwongen. ,,'Het moest een verrassing voor je w-essen Eerst wilde ik weten 8f mijn werk succes had gehad, eer ik er met je over sprak. Het was toch mogelijk, dat het een fiasco zou warden en in dat geval zou ik gezwegen hebben... JSe eens hier, kindje, ik ben niet jong meer en he- zit niet meer de energie van vroeger. Ik vrees- de, dat dit in mijn werk te duidelijk aou te hooren zijn." iHij trok haar naast zich op de kleine sofa. ,,Misschien vind je het vreemd, maar ik hoop dat je mij begrijpt." Smeekend keken de anders zoo koele, heerschzuchtige oogen haar aan. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1