Landbouwberichten Gemengde Serichten ANTHONY FOKKER AANGEHOUDEN. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. •HIMINISTRATEUR GASTHUIS. I>n JSnisB. Crt." weet mede te deelen, dat Sawm Adriaansen, tegen een eventueel ont- risg; als administrateur van het Gasthuis te Goms, beroep zal aanteekenen, ongeacht de worxjT- .waarin dit wordt gegeven. LUXOR THEATER. „Ein WaJzer fiir dich". Ete: Wals en de Criminaliteit hebben beide ateeds sen bijzondere befeoring op den filmpro- duceasl uitgeoefend de criminaliteit beeft hi? a menige film uitgebeeld met een bijna lug!ifc>■■..re accuratesse en in milieux, die hij tot is de messes naar de werkelijklieid copieerde, dooti driekwartsmaat stak hij in de glin- atejesMie militaire uniformen van een of ander denhiaeeldig vorstendom op den Balkan of aan de SEraiera en omkleedde haar voorts met de cibarEujj n te sfeer van zulk een slechts in de ttat?.- e bestaand hof. En aangezien het beter is tK vertoeven in de vreugde en de blijheid •ran -ailk een modem sprookjesrijk dan in de auw: werkelijkheid van de misdaad is dit iUfW'ttien de verklaring voor het succes van de mais-film J&tj Walzer fiir dich" is er een van de gni*ts£ soort. Men vindt in de hoofdrol Louis OtaMMure tai hrj mist in elk geval het fondant- acfeiagE van zoovele beroemde filmzangers feg ysngt zijn rol met forsch geluid en verder -cmtie-sekt het hem nog steeds te veel aan film- iniixme om zich op het plan te houden, waarop enSref> zijner medespelers deze film brengen. Eie sspelers zijn dan in de eerste plaats Addle Shtnssroek als de oude hertogin, die liever vSstdaf dan regeert gij kent de stille, goed- ■nfige ironie, waarmee zij iedere situatie Uefeeerscht en ten slotte is het de wijsheid van ■den *®tderdom, die haar het vischwater in den ateek doet laten om opnieuw de regeering van hta, •Jorstendom Palamo te aanvaarden. Daar Is vierder Meinz Riihmann als de kapelmees- ter se& xriend van den zanger, die feitelijk her- Is via de troonsbestijging van dien ratenEd toelandt hij voor het eerst van zijn leven apt sien paardenrug en de paardenrug brengt bm in de yilla, waar de charmante concur- •necrrjf- van zijn vriend woont: de hertogin Ste- fncma- die reeds op den troon gezeten heeft, -deck ten behoeve van den zingenden hertog darar haar ministerschare gewipt isIn ajfi- ■onwetendheid noodigt hij de hertogin uit ofi imt hofbal en brengt aldus met aansteke- lifto; iblijmoedigheid het gansohe hof in op- srimjithng en grootste verlegenheid. vond in Maria Sazarina een vlotte tegen- speeister en men noteert de kostelijke scenes is den wijnkelder van het hertogelijk slot, usaao1 in deze beiden verzeild raken, als een ■twesrtreffelijke en amusante vondst. Camilia Hens in de blonde hertogin Stefanie en verder ■v««?grt men deze film met genoegen toe aan de.' neks wals-films die in den laatsten tijd op feat witte doek verschenen zijn. De Tunnel. Bernard Kellerman's beroemde roman „Der "Tnjac&el" is verfilmd tot 'n aangrijpend drama. Stav.hT\g en boeiend. Amerikaansch opgevat -fateft zij echter een Russische visie hier en daai. wordt daamaast beheerscht door Fran- -atiw fringevoeligheid, terwijl het tenslotte de Dtotsche acteurs zijn, die er het robuste van iter geheel aan geven. ,5r Mac Allan heeft New-Yo.rksche mil- feBT.r-irs -warm weten te maken voor zijn jate,. Amerika en Europa door een giganti- adm tunnel te verbinden. En er wordt ge- ■Jjohtsw. Na drie jaar is er 500 meter tunnel- graag sn is men 4000 meter diep onder den ivirv -pi n Maar nu begint de narigheid, welke stoi" iswur tal van dramatische handelingen SrveerL Instorting dreigt, ontevreden arbei- Jfcjjt treigen met sabotage en voeren die ook aii. Misdadige benden leggen bommen in de gfmgen. Mac Allan trotseert alle gevaren, vil de leiding zslf in handen houden. Hij iffiaH Tesoiuut in de schacht, spreekt de ar- jjejaiera toe, treedt bemiddelend op, regelt jiMct Met gewapende arbeiders doorzoekt hij de sgsangen. Het gevaar wordt bezworen en de? acrheid hervat. Na korten tijd wordt op- mmnv een sabotage betrapt. Voordat degene, die "it ontdekking deed, hulp kan halen, wordt ktaohgeschoten. Alarm! Weer' is alles in reji en roer. Een hevige knal, een ontploffing en 'is tunnel staat in brand. Rook en vuur, JwEftierden arbeiders vinden den dood. Mac AHssjj. wil in vertwijfeling zijn levenswerk op- gesoeji. maar zijn vrienden weten hem tot door- zetffien te brengen. Weer beginnen de reus- artrf .boormachines te draaien, weer weaken tai van arbeiders in de ingewanden der aarde en vijftien jaar ontmoeten de vertegen- ■qaowEdigers der twee continenten elkaar. De teatatv- scheidingsmuur bezwijkt voor de uidit van het dynamiet, een ingenieur kruipt dcw.r de opening. ,,Hier is Europa", klinkt her slit zijn mond. Terwijl Mac Allan tus- acbex, zijn arbeiders staat, dreunen de ma- -limps ter voltooi'ing van zijn levenswerk. IF-raor de zeldzaam grootsche mise-en-scene mm -jit filmwerk moet men een en al bewon- dterzng zijn. XEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. JDsusdag j.l. hield het dagelijksch hestuur van '•de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij een vergadering onder leiding van den alge- mees voorzitter Mr. P. Dieleman. fir-m kwamen de volgende onderwerpen in flespreking Jfeabcerentoe .vijzing. A3aar aanleiding van een schrijven van een dtar oij het Landbouw-Comitd aangesloten or- gimtsaties, waarin werd verzocht te willen Bevssrderen, dat niet-fokkers wordt toegestaan van de hun toegewezen stierkalveren 50 pet. althans minstens den exemplaar onge- aaatrEerd te mogen aanhouden, werd beslo- nogmaals onder de aandacht van het Lauoilhouw-Comite te brengen dat het Dage- '.ijJech Bestuur op het standpunt staat dat de vendich te stierencastratie zoo spoedig moge- dient te verdwijnen en in geen geval aan cir-. crisiswetgeving behoort te worden ge- Mededeeling werd gedaan, dat op verzoek Mam. de Zeeuwsche Landbouw Organisaties lifems den Minister is bepaald, dat de veehou- in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland as Walcheren op hun verzoek kan worden cusegestaan de ongeregistreerde stierkalveren ^sdnrende 18 maanden na schetsing aan te h€!aiden, zonder dat deze gecastreerd behoe- Msar. £e worden en een aantal van 5000 stuks aiei: wordt overschreden. Dit recht zal niet vwerdraagbaar zijn. Xioor deze beslissing is althans voor een be- asgrijk deel aan de nadeelen der verplichte stierencastratie tegemoet gekomen. V e1(iveiderij. IDoar de vleeschproductie van Nederland tea. ..laatsten tijd in een uitzonderlrjk slechte yeiEitje verkeert en de prijzen van het vleesch M de naaste toekomst eerder zullen dalen dan jSty#™. beeft het Dagelijksch Bestuur van de 3l&niiiiiger My van Landbouw aan het Land- 'maw-Comite medegedeeld dat een verhooging van de thans bestaande heffing op vleesch ten bate van het Landbouwerisisfonds gevoege- lijk kan worden toegepast tot 20 pet. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft zich met deze zienswijze vereenigd en besloot bij het Landbouw-Comite aan te dringen om pogingen in-het werk te stellen, dat de hef fing zoowel op varkensvleesch als op rund- vleesch wordt verhoogd en deze heffingen ben goede komen aan het Landbouwerisisfonds. Stortingsbedrag voor reclame voor het aan houden van ltalveren. De Ned. Bond van Veehandelaren heeft aan het Landbouw-Comiverzocht pogingen in het werk te stellen om het bedrag dat men moet storten bij een reclame voor het aan houden van kalveren verlaagd te krijgen, daar men dit bedrag onder de huidige omstandig- heden te hoog achtte. Besloten werd het Landbouw-Comite te ad- viseeren dit verzoek niet in te willigen, daar het stortingsbedrag aan den belanghebbende wordt teruggegeven wanneer deze in het ge- lijk wordt gesteld. Afschaffing accijns bij huisslachtingen. Het Landbouw-Comite ontving het verzoek te overwegen om by de regeering aan te dringen op afschaffing van de heffing van 10 pet. accijns hij huisslachtingen van rund- vee. Besloten werd dit verzoek te steunen. Bestrijldiiig rundertuberculose in Nederland. Met belangstelling heeft het Dagelijksch Bestuur kennis genomen van een artikel van de hand van Dr. A. A. Overbeek over de be- strijding der rundertuberculose,, opgenomen in het Tijdschrift over Diergeneeskunde. Alhoewel het Dagelijksch Bestuur ten voile overtuigd is van het groote nut eener vrijwil- lige hestrijding van de rundertuberculose door de veehouders, werd gemeend dat onder de huidige omstandigheden geen offers voor dit doel van hen kunnen worden gevraagd. Toestand kleine landbouwbedrijven. Het college van Regeeringscommissarissen heeft een rapport over den toestand van de kleine landbouwbedrijven samengesteld, dat in het Dagelijksch Bestuur uitvoerig werd be- sproken en waarvan met belangstelling ken nis werd genomen. In het rapport wordt erop gewezen dat onder de, huidige omstandigheden, nu emigra- tie en trek naar de steden het landelijk be- volkingssurplus niet kunnen wegnemen het bestaan van het kleine bedrijf een sterke toe- neming van de werkloosheid en pauperisme ten plattelande voorkomt. In het bij zonder wordt er de aandacht op gevestigd dat de vermindering der vaste las- ten en de uitbreiding van het credietwezen vooral ook depositie van het kleine bedrijf zullen kunnen versterken, terwijl het schep- pen van de mogelijkheid voor de te kleine landbouwbedrijven om op billijke voorwaarden grond bij te pachten of aan te koopen even- eens overweging verdient. Werktuigencommissie. Besloten werd den heer W. L. Klompe te Tholen op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als lid der Werktuigencommissie en het Hoofdbestuur voor te stellen in deze va- cature te benoemen de heer J. A. Stols te St. Philipsland. Eveneens werd besloten de commissie met een lid uit te breiden en ter benoeming aan het Hoofdbestuur als lid der Commissie voor te dragen de heer Corn, de Feijter te Bosch- kapelle. Bedrijfsradenwet. Eertijds heeft het Dagelijksch Bestuur zijne bezwaren by het Landbouw-Comite ingediend tegen de instelling van bedrijfsraden in den landbouw, daar deze lichamen voor de goede verhoudingen in het landhouwbedrijf ten eenenmale ongewenscht worden geacht. tHet Landbouw-Comite deelt mede, dat de kerncommissie-landbouw, ex artikel 8 der Bedryfsradenwet in overweging heeft geno men een bedrijfsraad in te stellen voor Wes- telijk Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Besloten werd een schryven tot het Land bouw-Comite te richten waarin nogmaals krachtig geargumenteerd tegen de instelling van deze bedrijfsraden stelling zal worden ge nomen, daar gemeend werd dat de huidige tijdsomstandigheden allerminst gedoogen dat bedrijven nieuwe lasten worden opgelegd. Nieuwe regeling van de pacht. De nieuwe voorstellen tot regeling van de pacht werden opnieuw uitvoerig besproken. Besloten werd een concept-adres op te stel len waarin het Dagelijksch Bestuur zijn be zwaren tegen de voorgestelde regeling weer- geeft. Aan het Landbouw-Comite zal worden ver zocht uit de verschillende ingediende bezwa ren der aangesloten organisaties een rapport samen te stellen, dat by Regeering en Staten- Generaal zal worden ingediend. Loontoeslag landbouwbedrijven. Besproken werd de regeling van de moge lijkheid tot het verstrekken van loontoeslag op de landbouwbedrijven in Zeeland over het tijdvak 1 September tot en met 31 Decem ber 1985. In het Zeeuwsch Landbouwblad werd de regeling .in het kort uiteengezet. Medegedeeld werd dat de oppervlakte, waar- over de bijslag op het arbeidsloon geldt, zaaiensveld moet worden gerekend. Eveneens werd er de aandacht op gevestigd dat de te verrichten werkzaamheden, al geldt de rege ling voorloopig tot 1 Januari 1935, niet op dezen datum behoeven te worden geeindigd, zooals abusievelijk door sommigen wordt ver- ondersteld. Prijs eonsimiptieaardappelen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de aardappelsteunregeling 1935. De prij zen der consumptieaardappelen bewegen zich thans op een zoodanig laag niveau, dat in- grijpen van Overheidswege dringend nood- zakelijk wordt om een hlijvende inzinking der prijzen te voorkomen. De teeltheffing van 30 per H.A. is zooals reeds eerder in de voor- Jaatste Hoofdhestuursvergadering der Z. L. M. is betoogd ten eenenmale onvoldoende om de teelt van consumptieaardappelen op de klei op een loonende basis te stellen. Besloten werd het Landbouw-Comite te ver- zoeken bij de Ned. Akkerbouw-Centrale nog maals aan te dringen op een gedifferentieerde denaturatietoeslag voor klei- en zandaard- appelen, die voldoende hoog is voor een loo nende prijs der consumptieaardappelen. Medegedeeld werd dat spoedshalve door het Dagelijksch Bestuur een dergelijk verzoek reeds telegrafisch tot de Nederl. Akkerbouw- Centrale werd gericht. Veehouderij. De 3 Centrale Landbouworganisaties heb ben zich tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend met het verzoek, gezien het vooruitzicht dat door het groote aanbod van slachtvee de vleeschprijzen sterk zullen dalen zoo spoedig mogelijk wederom vee uit de markt te nemen en den invoer van buiten- landsch vleesch geheel te doen ophouden. Richtpryzen akkerbouwgewassen. Nu de oogst over het algemeen belangrijk lager is dan het vorige jaar en voor enkele ge- wassen zelfs tegenvalt en voor den akker- bouw als een gemiddelde oogst kan worden beschouwd, blijken de richtprijzen van de ver schillende gewassen te laag te zijn om tot een eenigszins loonend akkerbouwbedrijf te komen. iHet Dagelijksch Bestuur heeft dan ook op nieuw bij het Landbouw-Comite aangedron- gen om pogingen in het werk te stellen dat de richtprijzen der akkerbouwgewassen zullen worden verhoogd. Regeling veehoudery. Naar aanleiding van een verzoek van de Zeeuwsche landbouworganisaties werd mede gedeeld, dat aan Zeeuwsch-Vlaanderen 2500 extra biggenmerken zijn toegewezen. Betreurd werd dat het verzoek der Zeeuw sche landbouworganisaties om een hoogere toewijzing van mestvarkens te verkrijgen, werd afgewezen. Indien de provincie Zeeland voor 1936 slechts 37.810 varkens boven de 25 K.G. mag aanhouden, beteekent dit een beperking van ruim 31 pet. in vergelijking met 1935. Wanneer men in aanmerking neemt, dat op de toewijzing van varkens voor de huisslacht, fokzeugen en beeren niet ingekrompen kan worden, dan wordt de beperking voor degenen die gewoon waren voor den slager te mesten, ongeveer 60 h 70 pet. Het Dagelijksch Bestuur is van meening dat deze beperking niet kan worden aanvaard. Besloten werd nadere stappen te doen om de toewijzing van mestvarkens verhoogd te krij gen. DE COLORADOKEVER NADERT ONS LAND. Op 25 K.M. van de grens gesignaleerd. Uit officieele beriohten, uit Belgie blijkt, dat de Coloradokever zich daar sterk uit- breidt. Omstreeks het midden van Juli wer den de eerste gevallen gesignaleerd hij de Fransch-Belgische grens. Daarna is echter een geval gemeld in de omgeving van Gem- bloux (dicht bij Namen), terwijl het laatste bericht melding maakt van een haard ge- vonden bij Beeringen. Deze plaats is gelegen in Belgisoh Lim- burgj ongeveer vijftien K.M. ten noordwesten van Hasselt en slechts 25 K.M. van de Noord- Brabantsche grens en ongeveer veertig K.M. van Maastricht verwijderd. Hieruit blijkt, dat de Coloradokever zich in zeer korten tijd over een groot deel van Bel gie heeft verspreid. Met de mogelijkheid, dat de kever op meer plaatsen in Belgie voor komt, dan nu reeds vastgesteld is, moet ern- stig rekening gehouden worden en men kan thans zelfs verwachten, dat hij ook in ons land spoedig zal worden gevonden. Hierbij bestaan twee mogelijkheden: Voor eerst kan de kever reeds eenigen tijd geleden op een aardappelveld zijn aangevlogen en daar eieren hebben gelegd. Dan zal men de vreterij van de roodachtige larven in het loof moeten kunnen waamemen als gaten in de bladeren. Als deze larven volwassen zijn ge- worden, kruipen zij in den grond om te ver- poppen en uit de poppen komen de kevers, die wellicht nog uit den grond te voorschijn komen om zich te verplaatsen, maar die ver der in den grond zullen overwinteren. Er kunnen echter thans ook kevers van veraf aanvliegen, die geen eieren meer leggen, maar die, nadat zij zich met aardappelloof gevoed hebben, in den grond kruipen om daar te overwinteren. In verband met de moeilijkheden, die de aanwezigheid van den Colorakever voor ons land zal opleveren is het noodzakelijk, dat al ien, die in het zuidelijk deel van ons land wonen, er op verdacht zijn, dat zij thans dezen kever wellicht in ans land kunnen aantreffen. Van elk geval, waarin de aanwezigheid van den kever vastgesteld of vermoed wordt, moet volgens de Coloradokeverwet aangifte gedaan worden bij den burgemeester. Elk geval zal dan nader worden onderzocht. In het bijzonder verzoekt de Plantenziek- tenkundige dienst te Wageningen land- en tuinbouwers en particuileren, die aardappels verbouwen, dringend in hun aardappelvelden nu en bij het rooien op de aanwezigheid van den kever acht te slaan, omdat aldaar de kans voor het vinden van aangevlogen kevers, voordat deze in den grond gekropen zijn, het grootst is. Indien vreterij van roodachtige larven gevonden wordt, moet daarvan onmid- dellijk aangifte bij den burgemeester gedaan worden. Door de vemietiging van kevers, voordat deze in den grond kruipen, wordt de hestrij ding voor het volgend jaar vergemakkelijkt, daar men daarmede het ontstaan van een haard voorkomt. De Coloradokever heeft den vorm van een groot lievenheersbeestje, maar is geel van kleur met zwarte strepen over de dekschil- den. De larven zijn rood tot paarsrood van kleur en hebben een opgezwollen achterlijf. Laat ieder krachtig medewerken om deze vijand van de aardappelcultuur op te sporen en aan te wijzen, nu hij zoo dicht tot onze grens genaderd is. De provinoies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland staan het eerst aan den inval bloot. De Plantenziektenkundige Dienst, zoowel het hoofdbureau te Wagenin gen, als de op verschillende plaatsen werk- zaam gestelde amtatenaren (voor de zuidelijke provincien te Maasniel, Mill, 's-Hertogen- bosch, Oudenbosch, Roosendaal en Ter Neu- zen) verwacht gaarne beriohten van alien, die lets van den Coloradokever waarnemen. KOEIEN ETEN SNIJBOONEN. Verschillende landbouwers in de Rijnstreek zijn er de laatste dagen toe overgegaan groote partijen, doorgedraaide boonen aan te koopen op de' Centrale veiling te Ter Aar, waar dagelijks duizer.den kilo's onverkoop- baar blijven. De boonen vormen een goed en goedkoop veevoeder en op deze wijze krijgt een deel van dit tuinbouwproduct dus toch nog een nut- tige bestemming. „TRAN SACTIE MET GESLOTEN PORTEMONNAIE". Varkens tegen tarwe, maar hoeveel verlies De „Vee- en Vleeschhandel" maakt de vol gende rekensom: De Veehouderijcentrale heeft aan Duitsch-. land geleverd 15.000 bevroren zware varkens, in rail voor 13.000 ton tarwe h f 3.40, dus f 442.000 of per varken f 30 of wel 20 cents per kilo. De kostprijs van de bevroren zware var kens, inclusief vriesloonen, zal de Centrale komen te staan op 55 cents per kilo. De transaotie levert dus een verlies op van 25 cents per kilo of f 562.500, welk verlies wordt bijgepast door den binnenlandschen consument van varkensvleesch (crisisheffing). Hetzelfde vakblad meldt: ,,In de afgeloopen week zijn aan het open- baar siachthuis te Den Haag pl.m. 200 bevro ren varkens uit de vrieshuizen te Bremer- haven gearriveerd. De varkens zien er on- ooglijk uit en worden van het spek ontdaan, hetwelk wordt gesmolten, terwijl het vleesch wordt ,,gekant", waama het aldus opge- knapte vleesch te Overschie in den destruc tor tot diermeel wordt verwerkt. Aan inkoop vervoer, vriesloon, arbeidsloon, zal dat grapje weer een klein vermogen kosten." ONDANKS HET VERBOD TOCH GEROOKT. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft ophelderir.g gegeven omtrent de oorzaak van den fellen brand, die Zaterdag heeft ge- woed in een der ge'oouwen van de Plateel- balikerij „Schoonhoven". Een jeugdig arbei- der, nog slechts kort in het bedrijf werkzaam, •heeft namelijk bekend, dat hij, tegen het ver- bod in, even voci het uitbreken van den brand een pijp had gerookt. Hij had dien op den grond uitgeklopt en de asch met den schoen gedoofd, biijikbaar echter niet voldoende. Daar op den vloer overal verf- en lakresten voor- kwamen, valt het niet te verwonderen, dat deze onvoorzichtigheid zulke ernstige gevol- gen heeft gehad. Volgens een voorloopige schatting beloopt de schade ongeveer 15.000. DOOR OPENSTAAND LUIK GESTAPT. Maandagavond is de 18-jarige zeilmaker, G. Versteeg, wonende in de Hendrik Soroh- straat alhier, hij werkzaamheden op den zol- der van een woning aan de IJsselstraat door een openstaand luik gestapt en gevallen op een 5 M. lager gelegen betonnen vloer. De man werd met een zware sohedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij is overleden. DIEFSTAL VAN EEN PORTEFEUILLE. De gemeentepolitie van Bergen op Zoom heeft, naar wordt gemeld, aangehouden de vaandrig T. van het 14de regiment infanterie aldaar, die zich zou hebben sehuldig gemaakt aan diefstai van een portefeuille met 100. De portefeuille en het geld zijn in beslag ge nomen. DIEFSTALUEN IN WARENHUIS TE HAARLEM. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een Warenhuis te Haarlem diefstallen zouden zijn gepleegd door vijf winkelmeisjes. Tijdens haar verhoor op het politiebureau hebben de ver- koopsters bekend, dat zij verschillende goede- ren, als pyama's, pantoffels, etenswaren, knot- ten wol, sigareijaanstekers, overhemden enz. op verschillende tijdstippen hebben ontvreemd. Voor een deel hbben zy deze gegeven aan de 40-jarige vrouw C. M., de moeder van een der meisjes, die ook in het Warenhuis werkzaam is. Een aantal goederen is evenwel ook ten huize van de verkoopsters in beslag genomen. Tegen al'en is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstai of heling, en tegen de moe der wegens heling. Na verhoor zijn alien weder beengezonden. SCHIPPERS TE MAASBRAGT ROEREN ZICH WEER. De schippers te Maasbragt hebben zich Zaterdagavond wederom geroerd. Een be- voorrecht schipper, die een vracht wist te be- machtigen, werd mef zijn schip gemolesteerd en met steenen bekogeld door een zeventigtal schippers, die in roeibooten waren genaderd. Zij maakten zijn boot, de ,,Felicitas" van de sleep los en verankerden het schip. Zoo zal ook deze schipper bij de nummering moeten wachten op zijn beurt. De andere schippers wachten somwijlen zes weken op een lading. FLORIDA WEER DOOR ORfKAAN BEDREIGD. De schepen, die ondanks den hevigeti storm voortdurend in de nabijheid van de gestrande Dixie" zijn gebleven, hebben Woensdag in den loop van den dag 110 passagiers en 54 leden der bemanning kunnen overnemen. Er zouden zich thans nog ongeveer 240 personen aan boord bevinden. De meeste geredden zijn aan boord van de „San Benito" der United Fruit Line, terwijl ook nog passagiers zijn overgenomen door de ,,Atenas", „E1 Mundo", ..Reaper" en een vaar- tuig van de kustwacht. Bij het vallen der duisternis werd het reddingsiwerk gestaakt; de kapitein was van oordeel, dat de .Dixie" geen direct gevaar liep en dat de menschen gerust aan boord konden blijven tot den anderen morgen. Een van de geredden aan boord van de ,,Atenas" heeft eenige mededeelingen gedaan over zijn ervaringen. Er woedde een vreese- lijke orkaan, aldus zeide hij, waardoor het schip heen en weer werd gesmeten. Plotse- ling voelden wij een schok en even later kre- gen wij bevel de reddingsgordels aan te doen. Het schip bleef vastzitten en werd door de geweldige golven zoo zwaar gebeukt, dat het trilde en kraakte, alsof het in stukken zou uiteenvallen, doch de ijzeren binten weer- stonden den geweldigen druk van het water. Golven sloegen over het dek en het water stroomde de salons en hutten binnen. Wij bleven echter welgemoed, de band bleef maar doorspelen en begeleidde onze zeemansliede- ren, pas toen wij eenmaal op de „Atenas" wa ren, voelden we pas hoe uitgeput we wa ren. Van Maandag af, aldus besloot hij, heb ben wij geen warm eten gehad, daar de kom- buis vernield was, onze kleeren waren door- nat en gescheurd. De beriohten omtrent de gevolgen van den tornado worden steeds emstiger, doch de daarin gegeven cijfers inzake het aantal slachtoffers loopen zeer uiteen. Het aantal dooden wordt door het Roode Kruis geschat op 500, andere berichten echter spreken reeds van 700, waarvan alleen op het eiland Matecumube 300 a 400. De schade loopt reeds in de millioenen, vooral Tampa is zwaar getroffen. De frait- oogst is op vele plaatsen vernield. Woensdagavond had men 300 lijken van slachtoffers geborgen. De gouverneur van Florida heeft bevel ge geven de Nationale Garde te mobiliseeren teneinde de geteisterde streek hulp te ver leenen. Een journalist, die over de geteisterde land- streek heeft gevlogen, deelde mede, dat niets meer overeind staat en dat niets gespaard bleef. Versplinterde huizen en vemielde ische- pen liggen verspreid langs de kust. Slechts 25 bewon'ers van het eiland Isla Morada, behoorende tot de Key-eilanden, zyh aan den dood ontsnapt. Honderdvijftig lijken zijn geborgen; men gelooft echter, dat er nog tweehonderd onder de puinhoopen liggen. Vele overlevenden en gewonden redden hun leven door zich aan een boomstam vast te klampen. Aangenomen wordt, dat in het oud-strijders- kamp op Matecumbe twee honderd personen zijn omgekomen. Volgens een door het Roode Kruis te Washington ontvangen telegram werden reeds honderd lijken van oud-strijders terag gevon den in het kamp, dat deze in de nabijheid van Rock Harbor bewoonden. Officieren van de Amerikaansche kust wacht is het gelukt den vliegtuigbouwer Anthony Fokker te vinden. Hij bevond zich, op het jacht ,,Montank", dat een pleizierreisje langs de kust maakte. De heer Fokker werd gedwongen zijn reis te onderbreken en aan land te gaan. De voor- HARDNEKKIGE CONSTIPATIE. Wat zij al inruun, niets hielp. Hoe zij tenslotte beter werd. „Sinds heel lang was ik lijdende aan storin- gen in myn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan de Kruschen Salts-kuur begonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil ik mijn bewondering uitspreken over de goede werking van Uw Kruschen Salts. Ik zal iKraschen Salts dan ook aan al mijn kennissen en familie aan- raden"- Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoerorganen goed te laten werken om elken dag zachtjes maar zeker alle vergiftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiver- heden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den aigeheelen gezondheidstoestand schaden! Begin morgen met de „kleine" dagelijksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste stap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stra- lende gezondheid voor ten cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheikers en drogisten f 0,90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Roiwn- tree Handels Maatschappij voorkomt. Adv. zitter van de commissie uit den Senaat tot onderzoek naar den wapenhandel had opspo- ring van Fokker verzocht, aangezien thans de officieele dagvaarding aan Fokker om voor deze commissie te verschijnen, is uitgevaar- digd. Senator Nye heeft verklaard, dat hij Fok ker een reeks vragen zal stellen met betrek- king tot transacties, die verband houden met den vliegtuigbouw. De mogelykheid is niet uitgesloten dat de enquete-commissie in ver band daarmede een speciale zitting zal hou den. Welke vragen precies aan Fokker zul len worden gesteld, kon senator Nye niet zeggen. Vergadering van Dinsdag 3 September 1935. In zijn nieuwe samenstelling treedt de raad thans op met de nieuwe ieden C. Hoefnagels en C. L. E. Franckaert, beide van Clin?e (dorp). De Voorzitter neemt na opening elk der leden achtereemvolgens den eed van zuive- ring en den eed van trouw af, waarna spreker de leden gelukwenscbt en vertrouwt, dat ben in deze vergaderingen steeds de afgelegde eed voor den geest zal staan; spreker zegt, dat natuurlijk elk zijn recht heeft om zijn meening onomwonden te zeggen, doch drage tevens zorg niemand te krenken, maar ook het ge- voelen van den tegenstander te respecteeren. Aan de orde is de verkiezing der wethou- ders. In de vacature-Van tDuijse worden uit- gebracht elf stemmen, alle voor den heer Van Duijse; van de elf stemmen uitgebracht ter vervulling van de vacature-Vercauteren zijn er tien voor dezen en een voor den heer Hage- man; de beide herbenoemde wethouders ver- klaren hunne herbenoeming te aanvaarden. De Voorzitter wenscht hen geluk en wijst op het gemeenschappelrjk vertrouwen, dat de Raad door deze herbenoeming met algemeene stemmen heeft getoond in hen te bezitten; spreker zegt dat vanzelf ook in de college- vergaderingen van Bnrg. en Weth. wel eens verschii van gevoelen bestond, doch dat steeds in de beste verstandhouding in het belang der gemeente is samengewerkt, spreker ver trouwt zulks ook in de volgende periode. De heeren Van Duijse en Vercauteren dan- ken den Raad en den Voorzitter. Hiema houdt de Voorzitter een rouwrede ter herdenking van het droevig einde van H. M. Koningin Astrid van Belgie, met welk land deze gemeente zoo nauw aangesloten is en welk verlies ook hier zoo algemeen gevoeld wordt; de rede van den Voorzitter wordt door den Raad staande en blijkbaar zeer onder den indruk aangehoord. Alvorens tot de ingekomen stukken over te gaan, deelt de Voorzitter mede, dat de heeren verzocht worden na de vergadering even te willen wachten om den aanwezigen persfoto- graaf gelegenheid te geven een foto te nemen van den Raad in zijn nieuwe samenstelling. Van den Dir.Gen. der P. T. T. is ingekomen een schrijven inzake de recognitieheffing van den concessionaris van het radio-distributie- bedrijf te Nieuw-Namen voor het aantal aan- geslotenen. Nog is ingekomen een uitvoerig schrijven van Ged. Staten, houdende verschillende be zwaren tegen de bestaande legesverordening. Burg, en Weth. stellen voor deze beide brie- ven in hunne handen te stellen ter fine van advies. Vervolgens is werkloozenzorg aan de orde. De Voorzitter deelt mede, dat nu blijkbaar de werkloosheid zich opnieuw in deze ge meente laat' gevoelen, opnieuw maatregelen moeten worden beraamd tot hestrijding of althans voorziening daarin. Wat betreft de tewerkstelling aan het Hulster- en Axeler- Ambacht, zegt spreker, dat het loon voor deze gemeente bedraagt f 0,24 per uur, waarin de gemeente circa 80 procent heeft bij te dragen, hetgeen neerkomt op ongeveer per persoon per week; nu voor werkloozensteun in het loopende jaar nog slechts f 1100 be- schikbaar is, is het niet raadzaam tot deze tewerkstelling over te gaan, daar dit de ge meente aanmerkelijk meer kost dan steun- verleening; voor tien personen zou in tien tot twaalf weken reeds het geheele bedrag be- steed zijn, en wat dan te doen in November en December, wanneer de behoefte aan werk loozensteun heel wat dringender zal zijn; behoudens deze overweging zou tewerkstelling overigens verre te verkiezen zijn boven steun- verleening. Naar aanleiding van het om advies inge komen verzoek van het R. K. Werklieden- verbond aan den Minister om inwerkingstel- ling van de steunregeling te bevorderen, om dat, zoo luidt bet in het verzoek, er reeds 40 werkloozen zouden zijn die aan htm lot worden overgelaten, merkt de Voorzitter op, dat deze bewering niet overeenkomstig de waarheid is. Immers eerst thans, drie weken na dag- teekening van het schrijven van het Werklie- denverbond, is het aantal werkzoekenden, in- geschreven bij de Arbeidsbemiddeling, geste- gen tot 39, waaronder verschillenden, die volstrekt voor geen steun in aanmerking kunnen komen, hetzij omdat zij geen kost- winner zijn of om andere redenen. Spreker stelt namens Burg, en Weth. voor thans nog niet tot invoering der steunverleening over te gaan, doch aan bepaalde gezinnen, ingeval van dringende behoefte, eenige ondersteuning te doen verleenen, evenals ook andere jaren geschiedde huiten het regelmatig steunseizoen, en voorts in de eerstvolgende vergadering, vermoedelijk 27 September, den toestand nader te bezien en eventueel nader te besluiten; de Raad kan zich hiermede vereenigen en aldus wordt besloten. Na geheime zitting volgt sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6