ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN a Keizer Caligula. 0! die zenuwfaoofdpijn! AKKERTJES 3346 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1935 75e Jaargang Binnenland EERSTE BLAD AKKER.CACHETS TER NEUZEN, 6 SEPTEMBER 1935. AXEL. 1 r«WS3WWWI«»T*W;TJ(J5t NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen „r. per past 1,55 per 3 maanden Bp vooruitbetalmg fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post A oonaementen voor het buitenland alleen by vooruitbetalmg. "itgerfsterFirma P. >J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20, KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetalmg. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handeisadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst Gen dag voor de uitgave DIT BLAD VERSCHWNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- BIN VRIJDAGAVOND. Gajus Caesar is meer en zelfs haast uitsluitend bekend onder zijn bijnaam Caligula (d.w.z. Jaarsje"). Hij was nog niet tot man gerijpt, toen hij onverwachts werd geroepen om de heerschappij te gaan uitoefenen. In het duister liggen de ge- heimzinnige gebeurtenissen van zijn ver- heffing, en nog verwonderlijker waren de vroegere lotgevallen van zijn huis. Zijn vader was ver van zijn vaderland nog in den bloei zijner jaren het slachtoffer ge- worden van een noodlottige gebeurtenis, en onder het volk mompelde men veel over de geheimzinnige omstandigheden van diens dood; men deinsde er zelfs niet voor terug om de ergste beschuldigingen en vermoedens daaromtrent te lanceeren. Het volk was in den nu gestorvene aller beve ling kwijtgeraakt, iemand. die zich in een ongekende populariteit had verheugd. Zijn soldaten kenden hem uit de vele veldslagen, waarin hij met den gewoon- sten man al de oorlogsbezwaren had ge- deeld, en de noordelijke landen, b.v. bij den Rijn, waren vol van zijn naam en roem. Toch was hij niet alleen als oor- logsheld populair geweest. Zijn gezins- leven, zijn groote hoeveelheid kinderen, zijn eenvoudig en burgerlijk optreden en zijn vriendelijk humeur met allerlei grap- jes hadden hem en bij de soldaten en bij de burgers ingang doen vinden. Maar nu was Germanicus helaas ten grave ge- daald. Een weinig schemer van populariteit werd nu ook in den beginne het deel van den zoon, al was deze overiaens al dade- lijk heel anders dan ziin vader, en zal hij waarschijnlijk meer hebben over-gekregen van zijin trotsche en zeer hartstochtelijke moeder. Plots aan de regeering gekomen, was de jonge keizer in het begin nog maar een onbekende en raadselacbtige verschij- ning. Men sprak er wel van, dat deze jonge man uit hard hout moest zijn ge- sneden, waar hij onder zoo moeitevolle omstandigheden was opgegroeid; men was bij hem ook niet weinig bevreesd voor eigenzinnigheid en dat hij misbruik zou gaan maken van zoo groote macht; som- migen wisten reeds allerlei te vertellen van een bij hem reeds vroeg voor den dag gekomen brutaliteit; maar sterk overwoog vooral de verwachting, dat vreemde in- vloeden bij zoo'n jongmensoh allichi toe- gang zouden krijgen; men zag al aan- komen, dat de regeermacht van den toch reeds zoo invloedrijken prefect nog groo- ter zou worden. Van al die dingen, die men vreesde of verwaohtte, gebeurde nu vrijwel het tegen- overgestelde. De leidende staatsman, generaal Macro, viel al heel gauw in ongenade, de jonge keizer nam zelf de teugels van de regeering in handen. Het volk juichte hem toe, want een soort be vr'jdir.g ging nu door alle kringen van de samenleving; een nieuw tijdpefk van her- vormingen, een eeuw van liberale opvat- tingen scheen aan te breken; aan het budgetrecht werd nu weer streng de hand gehouden, een uitgebreid kiesrecht werd toegestaan, aan heel wat politieke gevain- genen werd gratie verleend, enkele druk- kende belastingen werden niet meer inge- vordera en voor t armere volk verschil- lende vergemakkelijkingen ingevoerd, om nog maar te zwijgen van 't bekende, klaargemaakte recept ,,panem et circen ses", brood en spelen. Maar hoezeer dit alles ook werd toegejuicht, ernstige mensc'hen waren toch al vol zorgen. Een van de groote fouten van Caligula is geweest: zijn verlangen om bewonderd te Worden. Hij handelde uit eerzucht, hij wenschte als een groot man bij het nage- slacht bekend te blijven, een doorloopende karaktertrek bij al zijn maatregelen was 'n zenuwachtige haast, waardoor hij on- ophoudelijk van de eene plicht op de andere oversprong. Bovendien wou hij alles zelf doen. Zoo moet het ook gekomen zijm, dat hij zich weldra van de medewerking van Macro ontdeed; t schijnt wel. dat de betiekkingen tusschen deze beide mannen aanvankelij'k niet geheel zijn verb#>ken want Macro kreeg nog wel eens gelegen- heid om zijn jongen meester raad te geven en hem aan te sporen tot bezonnenheid tn gematigdheid. Maar al spoed'g kende 's keizers woede toen geen grenzen meer De raadgever en zijn geslacht werden eenvoudiq" afgemaakt. En zoo ging het meer en telkens: Caligula kon geen enkel persoon van aanzien of invloed naast zich dulden; hij wenschte zijn eigen kanselier te zijn, en op elk gebied wilde hij zelf ingrijpen. Maar inmiddels miste hij hier- voor de zoo noodige kennis, ervaring en rust. In het begin zagen de meesten het nog niet zoo erg in, maaf enkelen zagen het reeds aankomen: Caligula zou, als t zoo dborging, stellig krankzinnig worden De positie van heerscher schijnt voor een dergeiijke neiging een maar al te vrucht- baren bodem te bieden. Wil men een naam geven aan deze krankheid, dan zou men kunnen spreken van ,,keizerswaan- zin (Toen Prof. L. Quidde in 1893 een korte monografie over Caligula publi- ceerde, werd hij tot maandenlange gevangemsstraf veroordeeld, omdat men in zijn geschrift een zinspeling meende te bespeuren op keizer Wilhelm II!) In Caligula komen wel alle fouten samen, die men overiaens meer verspreid bij heerschers aantreft. Vooreerst merkt men dan bij hem op een onbeperkte pronk- zucht, gepaard gaande met de ergste ver- kwistingen. Na een korten tijd was alles keizers had- spaarzame op wat vroegere, den verzameld. Zoo werden de pas af- geschafte belastingen dan maar weer ingevoerd, en nieuwe lasten kwamen er nog. bij. Van de rechtspraak werd mis bruik gemaakt om hooge boeten op te leggen, en zelfs diensde hij er niet voor terug om te laten afkondigen, dat de vorst de beschikkina had over 'het vermogen van zijn onderdanen! CaLgula's pronkzucht kende werkelijk geen grenzen. Prachtige keizerlijke jachten "werden uitgerust, vooral werden er reusachtige bouwplannen opgeworpen en ten uitvoer gebracht. Heel wat van al deze ontwerpen werd nooit afgemaakt. Nog toont men b.v. op den Palatmus het begin van een ,,brug van Caligula waar door hij over het forum heen het keizerlijk paleis wilde verbinden met het kapitool. "roote waterleidingen en circusaanleg im hij tevens ter hand, ook zou nu eindelijk het reeds lang voorgenomen doorgraven van de landengte bij Corinthe worden afgemaakt. Deze bouwrazernij ging gepaard met een ware verwoestings- manie. Allerlei werd zoo-maar vernie- ^En naast deze pronkzucht had Caligula een ware honger naar militaire triomfen. Het was anders geen geschikte tijd voor oorlogen. Maar heel onverwachts kreeg hij 't in zijn hoofd om zich naar het leger, dat aan den Rijn lag, te begeven. Hals- over-kop moest alles daarvoor in bewe ging worden gezet. Caligula was, bij het leger aangekomen, ontzettend streng, vooral tegen de officieren, en hij fanta seerde een heelen slag door allerlei lui te verkleeden als Germanen. Dan schijnt deze jonge keizer een zie kelijtke, maar overigens toch wel begrijpe- ijke voorliefde voor de zee te hebben gehad. Telkens lezen wij, dat hij kleine en groote zeereizen ondernam. maar zijn omgeving vond dat alles behalve aange- naam. Ook Shad hij een onbegrensde voorliefde voor theater en circus, zelf speelde hij 'bij tijden mee, hij was er dol op am zich te verkleeden, en ook wou 'hij erg graag voor welsprekend doorgaan. (Heelemaal zon der talent schijnt hij trouwens niet geweest te zijn). Vooral maakte hij er werk van om anderen te bespotten en fbelachelijk te maken, en tegen de corypheen in de letter- kunde trok hij te velde; al moet daarnaast worden erkend, dat hij graag allerlei citaten bezigde uit de beste scbrijvers. (Heel wat van die uitdrukkingen zijn ons bewaard gebleven.) Het ergste en hinderlijkste bij Caligula is zeker wel dit geweest, dat hij aan zijn eigen godheid geloofde, en tegelijk be- noemde hij zichzelf tot opperpriester vo« zijn eigen godheid, terwijl hij nota bene ook zij'n paard tot dit eereambt benoemde! Zeker moet het ons verbazen, dat Rome het niet heeft aangedurfd om zich dit juk van den hals te schudden. De Senaat waagde het niet om Caligula af te zetten. Als er geen gelukte samenzwering tegen hem was gevormd wie weet: hoe lang Rome nog onder zijn krankzinnige tyran- nie had moeten zuchten! Nu was het een van de zwaar door hem beleedigde aanvoerders van zijn lijfwac'ht, die hem uit den weg ruimde. Toch is Caligula's geschiedenis wel leerzaam. Want daaruit blij'kt, hoe diep gezonken een staat kan zijn. Misschien dat wij geneigd zijn om te gelooven, dat een dergeiijke. tot in het krankzinnige doorgezette tyrannie in onze dagen tot de onimogelijkheden behoort. Laten wij ech- ter voorzichtig zijn in zoo'n oordeel, want wie weet, hoe spoedig de contemporaine geschiedenis ons het bewijs gaat leveren, dat ook op dit gebied in de wereld nog alles vrijwel bij het oude is gebleven! TERAARDEBESTELLING Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENB1NT. Zaterdag zal te Haarlem de plectitige uit- vaart plaats hebben van wijlen Z. H. Exc. Mgr. J D. J. Aengenent. bisscihop van Haar lem. Tal van geestelijke enwereldlijke autoritei- ten heb'oen bazoeken van rouwbeklag afge- legd. De deelneming bij1 het verscheiden van dezen beminden kerkvorst was algemeen. Woensdag en Donderdag hebben tallooze ge- loovigen langs de doodsbaar gedefileerd. Hedienavond zullen de bisschoppen Mgr. Hopmans, Mgr. Diepen en Mgr. Dr. Lemmens voor de plechtiige uitvaart en begrafenis te Haarlem aankomen en zal het stoffelijk over- schot van Mgr. Aengenent uit het paleis op de Nieuwe Gracht overgebracht worden naar de St. Bavokerk om aldaar te worden opge- baard. PLANNEN TOT BOUW VAN NIEUWE MAILSCHEPEN1 Het Vereenigd Persbureau te Batavia heeft een ietwat opzienbarend berioht ver spreid, dat in verschillendie bladen is opge- nomen. Het behelst onder meer (het volgende: Naar wij vememen, is door de stoomvaart- maatschappijen die den dienst tusschen Ne- derland en Indie onderhouden, in gezamenlijk overleg een plan tot „nieuwbouw" ontworpen. Dit plan is zelfs, voor wat de uitvoering betreft, in een gevorderd stadium. Volgens het schema zal zoowel de stoom- vaart-maatschappij „Nederland" als de Rot- terdamsche Lloyd een schip doen bouwen, waarvan de constructie de nieuwste technische eischen tot basis heeft. Deze schepen zullen een zeer grooten tonneninihoud hebben en bij- zonder snel zijn. Elk van de tihans op stapel gezette schepen vordert een uitgaaf van 9 millioen. De bedoeling is de schepen op de gewone lijn NederlandJava in te leggen, welke af- stand dan in drie dagen minder dan de snelste schepen van thans wordt bevaren. De „Haagsche Crt" heeft naar aanleidimg hiervan inlichtingen ingewonnen, waaruit blijkt, dat van pliannen ,,in een gevorderd sta- dium van uitvoering" geen sprake is. Natuur- lijk hebben beide maatschappijen voor verbe- tering van haar vloot versuhillende plannen in behandeling. De stoomvaart-maatschappij Nederland" brjv., overweegt nog steeds de beste wijze, waarop zij de „Johan de Witt' kan vervangen, 1 die destijds den dienst van de verbrande „P. C. Hooft" heeft overgeno- men. Een beslissing inzake nieuwbouw werd echter nog niet genomen en zal binnenkort ook nog wed niet tegemoet kunnen worden gezien. Dit neemt natuuBlijk niet weg, dat worde voortgegaan met bet zoeken naar de meest effectieve en economische wijze, waarop de vloot kan worden verbeterd overeenkomstig de eischen van den tijd en mede in verband met de concurrentie, welke op de Indie-route van Duitscihe schepen wordt ondervonden. Bij informatie vernana het ,,Handelsblad' eveneens, dat het bericht een voorbarig karakter draagt, vooral omdat daar zelfs wordt gesproken van „op stapel gezette" schepen. De directie van de stoomvaart- maatschappij „Nederland" verklaarde ons categorisch, dat van een dergelijk ver-ge- vorderd plan nog geen sprake is. Dit sinds den brand van de ,,P. C. Hooft", bij haar plan nen in studie zijn over de beste wijze van ver- vanging van dit schip, was sinds lang bekend. „iDeze plannen", aidus- zei de heer J. F. van Hengel, een der directeuren van de „Neder- land", „zijn op het oogenblik nog zeer vaag, Zelfs is nog geen teekening van een nieuw schip klaar en het staat dan ook beslist vast, dat dit jaar nog niets gebouwd zal worden. Het betreft hier een dier- berichten „van de wal", die er op berusten, dat, als wij over iets denken, men soms meent, dat bet ook al in kruiken en kannen is. Niets is echter minder waar. Op het oogenblik is nog niets definitief besloten". Van de zijde der Rotterdamsche Lloyd ont- ving het blad soortgelijke inlichtingen, zoodat dus ook, wat deze maatschappij betreft, wel vast staat, dat hier moet worden gesproken van een onjuist bericht. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uiikomst! Ondervindi 'i zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apothekert Dumont (Ingez. Med.) BEDANKT ALS KAMERLED. De heer Job. Brautigam, gekozen tot wet- houder van Rotterdam, zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lfjst is de heer A. B. de Zeeuw, eveneens tot wethouder gekozen, die het Kamerlidmaatschap niet zal aanvaar- den. Alsdan komt voor benoeming in aanmer- king Mr. L. A. Donker, voorzitter der Rotter damsche sociaal-democratische raadsfractie. BRAND. Donderdagmiddag liep alhier het gerucht, dat de landbouwschuur van den heer J. de Clerk, aan de Blikstraat in brand stond. Ge- lukkig bleek dit niet het geval te zijn, al heeft het dan ook niet veel gescheeld of het gerucht was bawaarheid. Gistermiddag was de dienstbode van den heer De Clerck bezig met het koken van voer voor de varkens op een buitenfomuis. In de omgeving speelde het 4-jarig zoontje van den heer De Clerck en terwijl de dienstbode even elders arbeid verrichtte, nam de kleine een stukje brandend hout en wierp dit vermoede- lijik neer op de in de nabijbeid staande pakken stroo, afkomstig van 6 gemo-ten land, hetwelk gereed stond voor verzending, daar de partij reeds verkocht was. De kleine zag dat het'stroo begon te bran- den en liep naar huis waar hij te kennen gaf dat het stroo in brand stond. Vrijwel tegelijk bezoeiht per motorrijwiel een vertegenwoordiger van- een landbouwwerk- tuigenhandel de hofstede en zag deze onmid- dellijk het groote gevaar. Hij waarschuwde en was men begonnen de paarden uit de nabij- gelegen schuur te brengen. Toen de brandweer onder leiding van den heer Lambrechtsen van Ritthem op de hof stede kwam, stonden de pakken in vollen vlam en begon men direct met het blus- schingswerk. Allereerst werd gezorgd, dat het vuur niet de met de oogst volgeladen schuur zou aan- tasten. Deze flinke landbouwschuur is in 1911 gebouwd en geheel uit steen opgetrokken met pannen dak. Dit was oorzaak dat de felle vuurgloed nog geen vat op de schuur had gekregen. Een gelukkig feit was ook dat door den regen der laatste dagen de waterput in de weide geheel gevuld was, want de brand weer was direct met voile kracht aan den blusschingsarbeid begonnen. Dat zij juist op tijd was gearriveerd bleek later toen de pakken stroo geheel uit elkaar waren getrokken want zelfs in het binnenste dezer zwaar geperste pakken was de vlam reeds ingetrokken. Een der deuren van de schuur bleek ook flink geblakerd. Nog geruimen tijd is de brandweer bezig geweest met het uitspreiden en nat houden van de smeulende massa. De materieele schade bleef dus beperkt, terwijl de pakken stroo verzekerd waren. CONCESSIE GEWEIGEKI). Het A.N.P. meldt ons, dat aan de Z.V.T.M. alhier, met vemietiging van het besluit van Ged. Staten, vergunning geweigerd is tot het in bedrijf stellen van een autobusdienst Schoondijke<Breskens. GEREF. MEISJESBOND. De Prov. afd. Zeeland van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland zal haar algemeene vergadering houden op WJoensdag 11 Sept. a.s. in het Herv. Vereenigingsgebouw te Middelburg. In de morgenzitting zullen de dames G. Wonder- gem en J. Francke, organisatie-onderwerpen inleiden. In de middagvergadering treedt als spreekster op mevr. G. Kraan-Van der Burg, van Vlaardingen, met het onderwerp: ,,Huis- gezin en jeugdarbeid". De prov. bondsdag zal staan onder leiding van mej. M. van Luyk, van Axel. Voor de deelneemsters uit Zeeuwsch-Vlaanderen vaart een extra boot over de Sehelde. (VI. Crt.) NED. HERV. KI RK. Na gehouden examen zijn door het Provin- ciaal Kerkbestuur van Zeeland tot den evan- gelisatiedienst in de Ned. Herv. Kerk toege- Jaten de heeren B. Nijholt en S. Riemens, bei- den candidaat in de theologie aan de Univer- siteit te Leiden. WETHOUDERSBENOEMIN G. Aardenburg: Ch. J. Blondeel en J. Holle- brand. Eede: C. Sturtewagen en A. de Taerje. Sluis: A. F. J. Aemaudts en H. van Mazijk. WaterlandkerkjeA. de Milliano en M. Verbrugge. Zuidzande- I. Luteijn en J. Riss-eeuw. Breskens: N. A. Bins en A. J. Cambier. Cadzand: I. M. de Bruijne en M. v)an Iwaar- den. Nieuwvliet: J. de Hullu en J. J. Provoost. Ossenisse: L. G. Hermans en P. Serrarens. St. Kruis: Th. Bonte en C. Snouwaert. BESPREjKING OPNEMING VAN ARBEIDS- KRACHTEN. In verband met de tewerkstelling van land- arbeiders in het bedrijf, is j.l. Woensdag een tweede vergadering gehouden te Hulst, on der leiding van den burgemeester van Hon- tenisse Besloten werd een verzoek te richten tot den Minister, waarin gevraagd zal worden de termijn te verlengen en op enkele andere pun- ten eenige toelichting die verband houden met de uitvoering van wet, werd toegezegd. Op deze vergadering was ook aanwezig de inspecteur voor de wekverschaffing in Zee- land. bijdrage betaalde, zette zij de betaling stop Hiertegen heeft de Staat de gemeenfxs een proces aangedaan in heeft de Middelburgsete rechtbank deze zaak te behandelen gebao dfe in haar vonnis den Staat in het gelijk Jieeft gesteld. De gronden van het vonnis xverden door pleiter uitvoerig bestreden. De regaling- in 1929 tusschen den Staat en de genicascte Middelburg getroffen was volgens pleitear ten de wet. De tegenpleiter, Jhr. Mr. G. W. Does, namens den Staat der Nederi pleitend, betoogde dat zijn tegenpartg vonnis der rechtbank misteekend heefit verkeerd belicht. Het gaat niet aan, zette pleiter uiteeax Middelburg, dat zich eerst heeft neergeiegjd bij een regeling om te betalen, na een. van den Hoogen Raad in zake een andere meente, nu zegt niet meer tot betalen plicht te zijn. De geheele vraag is of de in de dagvaHrs&ajf gepubliceerde briefwisseling tusschen de ge- meente Middelburg en den minister de se me en te bindt. Middelburg heeft de in 1928 geaccepteerd en is zijns inziens. gebonden. Na re- en dupliek bepaalde de presided. J arrest op 10 October. GESCHORST ADMINISTRATEUR VAM GASTHUIS TE GOES ONTSLAGEfli. De gemeenteraad van Goes heeft het waar- stel van B. en W. om den heer A., gescboatt administrateur van het Gasthuis aldaax" wse- gens zijn tekortkomingen te ontslaan, mtet. op e6n na algemeene stemmen aangenomen. DE SCHORSING AAN DEN ANNA JAOOBA-POLDER. Naar de „Grondwet" vemeemt, duori de schorsing van arbeiders, te werk gestfikt son den Anna Jacoba-polder te St. Philipsiaad, v/egens het vrij nemen van een halveit nag zonder verlof om te klagen over het uuciaun. nog steeds voort. Door den rijksinspieetEBr der werkverschaffing voor West-BrahaBat, den heer J. van Buitenen, wordt de daati de arbeiders gekwalificeerd als staking Oorspronkelijk zou Donderdag de weer hervat worden; dit is echter met ge- schied. Integendeel, de minister heeft thans tm~ paald, dat de arbeiders die het werk. neergelegd 4 weken zijn geschorst. De peerden hebben naar aanleiding hiervan. te Roosendaal vergaderd, waar werd hesaoten aan Burg, en Weth. dier gemeente me king te vragen tot spoedige intrekking: de schorsing. 'De toestand is in de gezinnen inmel-ieis onhoudbaar geworden. Getracht zal worden om bp den muMMar clementie te bepleiten, daar de opgjeda®ae straf in verband met het gepleegde feit te zwaar is. MIDDELBURG CONTRA DEN STAAT. Voor de civiele kamer van het Haagsche gerechtshof werden Donderdagmorgen de piei- dooien gehouden in de zaak van Middelburg tegen den Staat ter zake van de jaarlijksche bijdrage van de gemeente voor de R.H.B.S. Namens de gemeente Middelburg pleitte Mr. J. F. van Deinse uit Middelburg. Pleiter herinnerde in zijn pleidooi vervol- gens aan de artt. van de wet op het M. O. waarbij de bijdragen van de gemeenten in de R.H.B.S. zijn geregeld. Na de wijziging van de wet in 1922 maakte de gemeente bezwaar verder bijdragen te betalen en eischte in ver band met de overeenkomst van 1864 restitu- tie wegens te veel betaalde bijdragen van f 140.000. De minister was het met de op- vatting van de gemeente niet eens, doch na onderhandelingen verklaarde deze zich bereid de echtgenoote van den heer De Clerck en deze tot een betaling van 55.000. De minister verzocht hem bij de publieke telefooncel op Driewegen den brandweer op te bellen. Zoo kon reeds bij' den aanvang van den brand de brandweer geallarmeerd worden en was deze dan ook zeer spoedig ter plaatse. Ondertusschen werd ook de heer De Clerck die op het land werkzaam was, gewaarschuwd SCHOOLJUBILEUM TE BRESKENS.. Deze maand bestaat de School met. Bijbel te Breskens 25 jaar. De heer JL 3L Voorhoeve, van Den Haag, heeft met eeaac® vrienden deze school opgericht. Hij is er de voorzitter van en het eenig nog in levee: z^pad lid van het bestuur, dat met hem tot. richting besloot. Op 9 en 10 September *»l het jubileum sober worden gevierd. fliffi (Z-> BESMETTELIJKE ZIEKTEN Het aantal aangegeven gevallen vat1 ae- smettelijke ziekten over de week van tet en met 31 Aug. in de provincie Zeelanc'. be- droeg: Roodvonk Borsselen 2; Middelbttt^g T. Muzikaal uitsiapjjfc, Bij gunstig weder zal de Harmome .-.•'Con cordia." Zaterdagavond een bezoek hrei^oo aan de Axelsche Sassing en aldaar een papa- lair klein concert geven. HET CENTRUM. Wanneer het programma van deze week een voorproefje is van de filmwerken die sai- zoen| vertoond zullen worden, dan zaS bet bioscooplievend publiek vast en zeker rrer- wend worden, want Mein Herz ruft na«fe Sir is een film die klinkt als een klok, daar Jan Kiepura hierin van zijn machtig stemgeiuMJ ten voile doet genieten. Het Handelsblad schrijft hiervan: Dit is Jan Kiepura's derde film en ago beste. Maar is het wel juist kort en gRjasi te spreken van Jan Kiepura's film; komr est succes alleen van den zang van dezen tenor met hagelwitte tanden? Neen, het su.cees komt van drie, vier kanten, en het is TaeSt. juist Jan Kiepura alleen de eer te g«aa. ,,Mein Herz ruft nach dir" is ook als en heel afgescheiden van de schallende Sjesfc- ren, onderhoudend, boeiend, komisch. Vradbt- bare samenwerking tusschen den Itaiisim- schen regisseur Carmine Gallone, den scenai"K»- schrijver Ernst Marischka, den compwjeisl Robert Stolz' en zeker een dozijn artisten met veel routine, heeft deze film op haar eenzame hoogte gebracht. Zij is amusant, ztraeter meer, maar het camera-rhythme is opvalietMi en terwijl in rolprenten met een zanger tat ster, gewoonlijk alles, wat om den man teem gebeurt, van nul en geener waarde is, en aaen slechts zit te wachten op aria's en ShieltjeHKie liederen, is deze film zoo compact en zoo ros afwisseling, dat zij zelfs zonder Jan Kiepur*t aardig zou zijn. Als tweede hoofdfilm gaat Meisjes aan *t rv»er Al hebben wij, in het algemeen gesprafei- liever dat het mannelijk deel het roer in naua- den houdt, moet men het gelukkig pri}»e» dat in deze film het roer aan het zwakke ge- verklaarde geen vrjjheid te hebben een gun- stiger regeling te treffen. Toen men twee jaar na de getroffen over- eenkomst met den Staat een arrest in het slacht wordt overgelaten, want hierdoor is ser. Weekblad van het Recht vond van den Hoo- 1 juweeltje van een hoogst onderhoudende ffisn gen Raad aan de hand waarvan de gemeente ontstaan, die daarbij de moderne zwee-fsptwrt meende dat zij onrechtmatig de jaarlijksche te aanschouwen geeft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1