ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN £ast van Vmtvppwf? Als de heide bloeit JOaxeer-OJJcerties^ No. 9342 WOENSDAG 28 AUGUSTUSJ935 75® Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton RAADSVERGADERING TER NEUZEN, 28 AUGUSTUS 19&S. ZENSC .ffii - 4._o. x oft Vnnr p! kp-n rftp-p ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per past 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. ICLEENE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave-. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openbare ver- gadering van de gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag 3 September 1935, des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 27 Augustus 1935. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. KONINGIN EN PRIN9ES GAST VAN DEN KONING VAN ENGELAND? Naar de Sunday Times meldt, bestaat de mogelijkheid, dat Koningin W'ilhelmina en Prinses Juliana, wanneer Zij den terugreis naar Nederland aanvaarden, een bezoek zullen brengen een Balmoral, waar zich op het oogenblik de koning en de koningin van En- geiand bevinden. (Tel.) MINISTERWISSELING. De Staatscourant bevat een Kon. besluit, waarbij met ingang van 2 Sept. 1935: op de meest eervolle wijze ontslag wordt verleend aan Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, als minister van Economische Zaken, en aan Mr. Dr. L. N. Deckers, als minister van Defensie, met dankbetuiging voor de vele en gewich- tige diensten, door hen aan H. M. de Ko ningin en aan den lande hewezen; Benoemd is tot minister van Handel. Nij- verheid en Scheepvaart, Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen en tot minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Dr. L. N. Deckers. Tijdens de ontstentenis van een minister van Defensie is het beheer van het departe- ment van Defensie a.i. opgedragen aan den Minister van Staat, minister van Kolonien, Dr. 'H. Oolijn, voorzitter van den Raad van ministers. HET WETSONTWERP VASTE HASTEN. De Vereeniging van handelaren in bouw- materialen in Nederland heeft tot den minis ter van sociale zaken een adres gericht in verband met het wetsontwerp verlaging vaste lasten 1935. Daarin dringt de vereeniging aan op heperking van het recht van executie op grond van het feit, dat door geforceerde exe- cuties de belangen van haar leden, die als leveranciers veelal vorderingen hebben op de bouwondernemers en hen die bij het bouw- vak betrokken zijn, ernstig worden geschaad. De vereeniging verzoekt ter zake nader te worden gehoord. EEN ONJUIST MINISTERIEEL ANTWOORD? Naar aanieiding van de vragen door den heer Boon aan den minister van Ec. Zaken gesteld en de daarop gegeven antwoorden, zond het bestuur der Vereen. van Ned. expor- teurs van peulvruchten en zaden een request <«m den minister van Ec. Zaken van den vol- genden inboud: ,,Het bestuur van de Ver. van Ned. Expor- teurs van peulvruchten en zaden heeft kennis genomen van de vragen, u door den heer Boon gedaan en de door u daarop gegeven antwoor den. In de kringen, zoowel van binnenlandsche handelaren, als van exporteurs heerscht hier- over groote ontstemming. omdat: 1. uit uw antwoord is opgemaakt, dat u verkeerd wordt ingelicht; 2. in de antwoorden tevens een onverdiende blaam op de Ned. exporteurs van peulvruch ten geworpen wordt. Ad 1: Onjuist is de voorstelling, alsof de on- verkochte voorraad van den oogst 1933 er ge- deeltelijk de oorzaak van zal zijn geweest, dat ongeveer de helft van den oogst 1934 onver- kocht is gebleven. Het behoort toch tot een hooge uitzondering, indien het nieuwe oogst- jaar wordt ingegaan met een nagenoeg ge- ruimden oogst van het vorige jaar. De oorzaak, dat het Landbouw-Crisisfonds (dus de Ned. gemeenschap) thans nog opge- scheept zit met ongeveer de helft van den oogst 1934 tegen een waarde van minstens 50 pet. boven den wereldprijs, is uitsluitend te wijten aan de genomen regeeringsmaatregelen, welke bovendien voor den oogst 1934 veel te laat bekend werden gemaakt, waardoor eenige kostbare maanden verloren gingen. Ad 2: Kennelijk onjuist is eveneens de voor stelling, alsof door de steeds scherper worden- de onderlinge concurrentie van de exporteurs het vertrouwen van de buitenlandsche afne- mers verloren is gegaan. Dat scherpe concurrentie afbreuk zou doen aan den afzet van peulvruchten is volkomen onjuist. Een scherpe concurrentie kan den af zet van het artikel slechts bevorderen. Alleen 't nadeel ligt aan de zijde van de ex porteurs, die n.l. door deze scherpe concur rentie slechts weinig of niets kunnen verdie- nen. 'Het artikel wordt hierdoor dus goedkoo- per en voor de importeerende landen aanlok- kelijker. Het is dan ook niet deze concurrentie, die het vertrouwen in het Hollandsche product verloren deed gaan, *immers de importeurs werden op de juiste wijze en langs verschil- lende wegen voorgelicht. Maar het was de ver- keerde prijs-politiek van de Akkerbouwcen- trale, waardoor het vertrouwen in het buiten land werd geschokt. De marktwaarde van het artikel, welke .het eenige ricbtsnoer en de gezonde basis is voor den handel. was door de manipulaties van de Akkerbouwcentrale weggenomen en hiervoor in de plaats werd gesteld een willekeurige prijspolitiek, wat ten gevolge heeft gehad, dat vele buitenlandsche afneniers zijn gedupeerd [Het bestuur stelt zich voor op den verderen inhoud binnenkort na een hierover te houden ledenvergadering terug te komen, doch maakt zich reeds thans spontaan tot tolk van haar leden, die zich door het door u gegeven ant woord ernstig gegriefd gevoelen." GELUKKIGE GEMEENTE! Men schrijft aan de N. R. Crt. De kleine gemeente 's (Heer Abtskerke op Zuid^Beveland (433 inwoners) hlijkt er finan cieel goed voor te staan. De gemeenterekening over 1934 sloot met een batig saldo van 2750, of ruim f 2000 meer dan over 1933. De gemeenteraad besloot Zaterdag j.l. de be- lastingen aanmerkelijk te verlagen. De opcen- ten op de grondbelasting (gebouwd) werden van 80 op 40 en die op de personeele belas- ting van 120 op 50 gebracht. Wij merken nog op, dat in deze gemeente geen opcenten op de fondsbelasting of vermogensbelasting worden geheven. DE AANDUIDING VAN HET GEWICHT OP GROOTE STUKKEN. Ten vervolge op een desbetreffend bericht in de Staatscourant d.d. 5 Juli maakt het minis- terie van buitenlandsche zaken bekend, dat op 29 Juli op het secretariaat van den Volken- bond is ingeschreven de bekrachtiging door Frankrijk van het Verdrag betreffende de aan- duiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip, aangenomen door de twaalfde intemationale arbeidsconferentie van 1929 (Staatsblad 1933 no. 34). DUITSCHE TARWE TEGEN NEDERI.. VARKENS. De Rotterdamsche redacteur van het Han- delsblad schrijft: De Nederlandsche regeering heeft van Duitschland 13.000 ton tarwe van den oogst 1934 gekocht. Het geldt hier een compensatie transactie. Tegen deze tarwe, die in Nederland zal wor den ingevoerd, zal varkensvleesch en vleesch in blik naar Duitschland worden uitgevoerd. De 3000 ton Duitsche tarwe zijn reeds door importeurs overgenomen; 10.000 ton moeten nog geleidelijk aan de markt worden gebracht. De prijs van deze tarwe is 4,90 per 100 KG. Inbegrepen 1,50 monopolierechten. De eigen- lijke tarweprijs zal dus /3,40 per 100 K.G. zijn, gezien den prijs waarvoor andere uit- heemsche tarwesoorten worden aangeboden, een goede prijs is voor deze oude Duitsche tarwe. Een groot deel van de aangekochte tarwe zal als veevoeder worden gebruikt. Daar ech- ter het opnemingsvermogen van de markt niet groot is, schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat ook nog een deel als broodgraan zal wor den gebezigd. Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ge proefi nieis. Geen kramp, geen over- matige onilasting, geen her-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevaiten bovendien besland- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 stuks 60 cent TTLaken ScAoortSchip MEDEPIANDSCH PBODOCT (Ingez. Med.) Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk verboden.) 7) (Vervolg.) DE WE HELD IN AFWACHTING. De wereld is, schrijft de N. R. Crt., in af- wachting. Goed beschouwd is er geen nieuws. Er gebeurt wel veel, moeilij'kheden met het Congres in de Ver. Staten, een redevoering van Greiser over de betrekkingen tusschen Rolen en Dantzig, kabinetswijzigingen in verre landen, aanslagen, ongelukkenmaar dat is niet het nieuws waar men op wacht. Eigenlijk bestaat er maar voor een ding meer dan pliaatselijke, dan nationale belangstelling, dat is voor het geschil, als men het zoo noe- men mag, tusschen Italie en Abessynie. Ten aanzien nu daarvan is er eigenlijk geen nieuws, kan er ook geen nieuws zijn voordat 4 September de Raad van den Vol- kenbond bijeenkomt. Dat beteekent natuur- lijk niet, dat men in de diverse hoofdsteden, die rechtstreeks of middellijk bij het geval betrokken zijn, stii zit. Het is als in den oor- log; als men dan las, dat er van het Weste- lijk (of een ander) front geen nieuws was, wist men, dat dit de stilte was, die aan den storm voorafginig; de tijd noodig voor het voorbereiden van nieuwe offensieven, terug- tocbten, hergroepeeringen of wat het mocht zijn. Zoo is het thans op diplomatiek gebied ook met Italie en Abessynie.Mussolini heeft Maandag nog eens de puntjes op de i gezet, maar in wezen komt zijn verklaring er alleen op neer, dat Italie 4 September naar Gen&ve zal gaan. Ook dat is eigenlijk geen nieuws, Italie zou steeds naar Geneve gaan, het dreig- de alleen maar weg te blijven als anderen het zouden wagen voordien een houding aan te nemen, die het Italie onmogelijk zou maken najar Geneve te gaan. Dit dreigement was gericht tegen Engeland, dat op zijn beurt af en toe een dreigenden toon aansloegmaar zioh intusschen ook wel waohtte iets te on- dememen, dat de bijeenkomst van 4 Septem ber in gevaar kon brengen. Engeiand ziet niet graag, dat Italie zich in Abessynie nestelt en heeft dienovereen- komstig door vriendeiijke en soms zelfs ta- melijk onvriendelijke pressie getracht Musso lini van zijn plannen af te brengen. Het is echter te verstandig zich hals over kop in gewaagde avonturen te storten en zal zich stellig ook niet alleen daaraan wagen. Toen men nog in de periode van het schreeuwen was, leek het wel of enkele Engelsche bladen Engeland de rol van politie-agent wilden laten spelen, maar nu het hoe langer hoe meer emst wordt, wordt de Engelsche pers steeds be- zadigder en schaart zij zich aohter de mannen van invioed, die er steeds voor gewaarschuwd hebben niet te ver te gaan, geen nieuwen Europeeschen ooriog te ontketenen en voora! te waken voor een ooriog, die Engeland aileen zou moeten uitvechten. Zij, die zoo spraken, dachten voomamelijk aan de militairen (maritieme) verzwakking, „Het verstandigste, wat gedaan kon wor den", zei de majoor bedaard. „Als het werk niet deugt, heeft het ook geen recht am te blijven bestaan." Hij zette een heel vriende- terug naar de kamer van Dirk, waar de ma- lijik, bemoedigend gezicht en hemam: „Weet J T wv.n w,i p niet meer te vermoeien met al die fantaste- ri^en. En nu is het gedaan... Ik wil er niets meer van boorenVrouw, laten wij gaan koffie drinken Mevrouw Boymans liep al de kamer uit. Dat woord: koffiedrinken hajd haar herinnerd aan haar plicht als huisvrouw. De maaltijden moesten op tijd gebruikt worden, dat was heel wat gewichtiger dan al dat lawaai en dat geredeneer, waar geen mensch uit wijs kon worden. Haar man had groot gelijk; voor i em and met een gestalte en houding als Dirk was de militaire stand de eenige, die hem paste. Met de hulp van het dienstmeisje dekte zij zorgvuldig de tafel, zette naast het bord van haar man een flacon cognac en ging dan weer die zulks voor Engeland zou meebrengen; men mag gerust de oeconomische verzwak king daamaast stellen. Mussolini, verzekert dat het avontuur, dat hij in Oost-Afrika op het oog heeft, Italie niet zal beletten zrjn rol in Eur op a te blijven spelen. De groote manoeuvres thans in Italie gaande, moeten dat der wereld kond doen. De News Chronicle be twist zulks; niet omdat Italie de mannetjes en het oorlogstuig niet zou hebben, maar wel omdat het Abessijnsche avontuur, ja zelfs nu reeds de voorbereiding ervan, het land oeconomisch te veel verzwakt. Dat is een factor, die men niet uit het oog moet verliezen, en die er ook wel eens den doorslag toe zou kunnen geven, dat Italie op den duur handelbaarder zal bljjken dan het nu lijkt. Zij, die binnen- en buitenslands Engeland tegen overijling waarschuwen, zien teTecht in, dat dreigen met sancties, zoolang er nog geen reden toe bestaat op grond van het Volkenbondsstatuut, verkeerd is, daar het Italie slechts koppiger moet maken en voor Engeland tot ongewenschte oonsequenties kan leiden. Hoe vrijer men te Geneve tegenover elkaar staat, hoe beter het is. Voor zoover het binnenlandsche Engelsche waarschuwingen betreft, richten zij zich vooral ook tegen een afzonderlij.k optreden van Engeland; zij achten dat niet alleen poli tick en oeconomisch, maar ook militair on- verantwoord. In dit verband loont het de moeite kennis te nemen van een artikel van Hector C. Bywater, den maritiemen corres pondent van de Daily Telegraph, in het num- mer van dit blad van vandaag, waarin hij wijst op de beteekenis van de Italiaansche vloot voor het huidige geschil. Koloniale ver- overingen, het is een oude waarheid, zijn on mogelijk zonder ein voldoende vlootmacht ter bescherming van den veiligen overtocht van militaire strijdkrachten. Italie bsschikt thans over de vloot, die hiertoe noodig is, en dat niet alleen, het besohikt ook over de lucht- macht, die vereisoht is om die vloot tegen andere vloten te beschermen. Misschien geen marine is zoo'n eenheid als de Italiaansche. Niet voor niets heeft Mussolini dadelijk nadat hij aan het bewind was gekiomen niet alleen het leger versterkt, maar ook gezorgd, dat de veronderde, vrijwel waardelooze vloot werd vernieuwd. Zij beschikt nu niet alleen over een indrukwekkende reeks modeme oorlogs- bodems, maar vormt een geheel, dat als zoo- danig over een snelheid beschikt, die door geen vloot ter wereld geevenaard wordt. De gunstige maritieme ligging van Italie maakt het mogelijk voor zijn doel uiterst effectieve schepen te bouwen, daar het ze niet voor verkeer over onmetelijtee afstanden be- hoeft te gebruiken en dus geen snelheid aan radius van actie heeft op te offeren. Die- zelfde gunstige ligging maakt, dat het met zijn vliegtuigsteunpunten het geheele gebied van actie van zijn vloot kan bestrijken, zoodat het haar een bescherming uit de lucht kan bieden als geen enkel land ter wereld. Als aanvalsinstrument in een grooten ooriog zou de Italiaansche vloot mog.elijkerwijs te ieait schieten, als veruedigingsmiddel en ter be scherming van de verbindingslijnen dl«3 ae kolonien, is zij van ongeevenaarde krabhs. verklaart te meer de bezorgdheid van dige en leidende figuren in Engeland voor Ige'isoieerd optreden van dit land. Eensdeels is deze stand van zaken stellend voor Europa. Er hlijkt uit, dai gevaar voor een Europeesch conflict is; anderdeels is hij weer verontrustend, aoct- dat er uit blijkt, dat Mussolini's positie ais men even afziet*van de ruineuze oeconomisete- gevolgen en de onvermijdelijke verzwakking, die een ooriog op den duur altijd meebreugt sterk genoeg is, om voet bij stuk te boodea. Dit maakt de positie voor de anderen te Geneve natuurlijik moeilrjk, maar er ligt I een belofte in, en wel deze, dat men er twijfel zijn uiterste best zal doen om <±e ge volgen van het avontuur binnen de -engwtfe perken te houden, die het behoud van. toset aanzien van den Volkenbond zal tof1 laten. je wat? Later schrijf je iets beters. In elk geval is dat geen reden om op de piano los te Ibeuken, alsof je er brandhout van wilt maken. Wat stel jij je bespottelijk aan om zco'n kleine teleurstelliing! Zoo heb ik het niet gedaan, toen een prutser van een dokter mrjn beetje rheumatiek aanzag alg een reden om op pensioen gesteld te worden." Josine wilde iets zeggen, maar Dirk keek haar aan en die blik verzoeht haar te zwij- gen. Iemand als majoor Boymans zou toch nooit of nimmer kunnen begrijpen, hoe het hem te moede was. Maar zij wilde niet zwijgen. lets drong haar tot spreken. ,,Hoe kon je dat toelaten? Die prachtige muziek verbranden! Dat is toch vandal) sme!" ,,Wat gaat jou dat aan, meisje, en wat be- grijp je ervan?" De majoor stampte boos op den grond. ,,Het verstandigste, wat die jon- gen had kunnen doen, dat is soldaat worden, zooals alJe leden van onze famille gedaan heb ben. Dat zit er nu eenmaal bij ons in, wij zijn militairen in hart en nieren. Laat de jon- gen maar probeeren ergens een betrekking als kapeimeester te veroveren, dan verdient hij tenmmste zijn brood en behoeft zijn hoofd joor en Josine gebleven waren. Zij wilde ze roepen om te komen koffiedrinken. Verschrikt bleef zij aan de deur staan. Josine zat te huilen en het gezicht van haar man was hooger gekleurd dan gewooniijk. Dirk, als een beeld van verzet, stond met de armen over elkaar midden in het vertrek. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij ontsteld en toch nieuwsgierig, terwijl zij de een na den ander aankeek. „Wat modA heb ik ontdekt," schreeuwde de majoor. ,,Dirk en Josine zijn op elkaar veriiefdAlsof wij het meisje opgevoed hebben, opdat zij zou trouwen met zoo'n mis- lukt genie, dat niets is en niets kan." ,,Oom, dat beeft u nu al zoo dikwijls ge- zegd", zei Dirk, op wiens gezicht drift en verontwaardiging te lezen stonden. „Ik zou wel eens willen weten, waarvan die twee willen leven als dat huwelrjk ge- sloten zou worden," ging de oude heer voort. „Zoo ver is het immers nog niet. Wij zijn jong en kunnen waohten, tot ik een behoorlijk bestaan heb."' „Dus een verloving op de eeuwigheid? Voorloopig heb je toch absoluut geen vcor- uitzichten. Het oordeel van je leermeester moest je toch duidelijk aantoonen, dat je zOo- genaamd talent niets waard is," zei de majoor hoonend. ,,Waarom gaat u mij weer herinneren aan datgene, wat ik een paar uur geleden heib ondervonden Langzamerhand begon Dirk zijn zelfbeheersching te verliezen. „Inp*aats van mij te troosten en te bemoedigen, kamt u voortdurend af, betgeen mij tot nu toe hei- lig is geweest. En dan dat liedje van den militairen stand! Alsof iedereen, die flink ge bouwd is, daar neiging toe zou moeten gevoe len! U spreekt en oordeelt over ding,en, waar u boegenaamd geen verstand van hebt. Dat heb ik tot nu toe verdragen, omdat moeder erop gesteld was, dat ik hier zou blijven wo nen en omdat Josine hier isZijn blik ging naar het jonge meisje, dat op de sofa zat met haar zakdoek tegen de oogen. „U hebt mij voortdurend gekwest met de gering- schatting van mijn kunst, maar dat u mij van daag nog hoont en onze jonge liefde zoo rnw en onbarmhartig wilt vernietigen, dat is te erg, dat wil en kan ik niet verdragen!" Mevrouw Boymans keek met ontzetting naar den vermetele, die het waagde tegen den majoor woorden te gebruiken, zooals nie- mand het ooit zou hebben durven doen. „En dien kerel heb ik drie jaren lang onder mijn dak geduld?' 'Boymans werd blauwrood van woede en zijn stem slorsg over. Josine wrong wanhopig de handen. ,,Maar Dirk, hoe kirn je je zoo tegenover vader ver- geten7" Snel trok de vrouw des huizes de deur dicht, want nu pas dacht zij eraan, dat het dienst meisje ibeneden misschien alles kon hooren. Dirk wierp het hoofd achterover en zei: „Neen, Josine, het is je vader, die te ver is gegaan, niet ik. Als mijn opera niet is ge- worden, wat ik ervan hoopte en verwachtte, dan is daaraan zeker voor een groot ge- deelte schuld te toon, die hier in huis heerscht, het eeuwigeJongen, je had soldaat moeten worden! Daarvan wordt men stompzinnig, daardoor wordt de scheppingsdrang tegenge- houden. Dat is alsof men met gloeiendie „ROOSEVELT, DE VERKWISTER" President Roosevelt is de grootste kwister, die Amerika ooit heeft gekend, schien de grootste van alle tijden." Deze be- wering komt voor in een merkwaardig do«au- ment, opgesteld door Charles Eaton, lid cam het Representantenhuis. In drie jaren tijds, aldus Eaton, heeft Roo sevelt bijna evenveel uitgegeven als in de 124 jaren, van den eersten president, George Washington af, tot President Wilson. Het document somt verder op welke ver- kiezingsbeloften Roosevelt niet is nagekomen. en verzoekt hem om in een vergadering van beide huizen van bet Congres uiteen te zetraai, waarom hij zijn beloften niet heeft gebouden. Eaton schrijft, dat de uitgaven van de regeering Roosevelt zooals door den presi dent zelf geraamd voor 1934, 1935 en 1SGS6 in totaal 24.206.535.000 dollar bedragen, ter wijl alle regeeringen tezamen van Washing ton tot Wilson toe, slechts 24.521.845.000 dollar hebben uitgegeven. BURGEMEESTER GESCHORST. De Echo de Paris meldt, dat minister-pre sident Laval den burgemeester van Chelles (departement Seine et Marne, 6800 inwunsra) voor een maand heeft geschorst, omdat kij op 14 Juli, den Franschen nationalen feekt- dag de roode vlag had laten hijschen. DE TER NEUZENSCHE BRADEdlH. Er heerschte, met het oog op de tegen debe week aangekondigde Braderij, reeds van af Maandag in de Braderij-straten een gezeffige drukte. De vlaggen waren over de stratfin gespannen, hetgeen, zooals we in ons votig nummer melden, reeds een feestelijk aanziwn gaf, dat deden voorts oo,k de keurige etalages van de diverse mooie winkels die onze stad rijk is, en toen Maandagavond ook de verliclriai^ werd beproefd, was het vooral in de Nbord- straat reeds druk, zoo-ook gisteravondL Jammer was het, dat het weer, en de barn- meter niet veel goeds voorspelde. We ieeiden echter op hoop, en van morgen, toen bet Lajjd werd om met de tentjes naar buiten te kcanen was het mooi weer en bescheen de zou een zeer bedrijvig tooneel, want allerwege was men in de Noordstraat, Nieuwstraat. VIo«s- wijkstraat en ook enkele Dijkstraters, drufc m de weer, om de Braderij-inricbtingen geveed te maken, tegen dat men dezen midd'ag de be- zoekers wachtte. En het begon tegen den middag reeds druk te worden, velen van buiten bleken toen. a2 te de stad tegenwoordiig te zijn. Verschillende deelnemers aan de Bradea?® enthousiasme onder een koude douche komt". „Zwijg, ik wil niets meer hooren. Je staat te preeken als een volksredenaar, die tot oproer aanzet". De majoor beefde van drift. „Maar ik duld het niet en daarom moet je vandaag nog dit huis verlaten". „Goed, ik zal heengaan, zoodra ik mijn goed heb ingepakt", antwoordde Dirk koud en tergend. Josine gaf een gil. Neen, dat mocht niet gebeuren. Zij probeerde de twee mannen met elkaar te verzoenen, maar tevergeefs. Geen van beiden wilde toegeven. „Hendrik, de koffie staat klaar", het was mevrouw Boymans, die het waagde, die woorden tot haar man te richten. Het was alsof dat eenvoudige woordje de als met eiectriciteit geladen atmosfeer tot ontspanning bracht. Een lachje, dat de mondhoeken van den majoor omhoog trok, deed zijn militaire snor trillen. ,,Ja, laten wij gaan koffiedrinken. Voor- uit, Josine, droog je traantjes, Je weet, dat ik het liefst door jou bediend wordt". „Dirk, wees niet zoo koppig, vraag vader excuus", smeekte het jonge meisje. Maar hij keek haar niet eens aan. „Zwijg maar, Josine. Ik kan mijn zelfbewustzijn niet te grabbel gooien". „Je bent boos, Drik, later zal je er spijt van hebben. Komaan, wees lief en verdraag- zaarn als vroeger. Je bent heelemaal niet meer te herkennen". Haar hand zocht de zij,ne. „Josine!' bulderde de majoor, en zijn stem kondigde een dreigend onweer aan. Zij volgde haar ouders, die naar de eet- kajner waren gegaan. Een laatste blik wierp zij qp Dirk, maar zijn oogen ontmoetten de hare met zoo'n koele uitdrukking, da.t zij sidderde. Luid snikkend trok zij de deur aohter zich the. Antoon Halek kwam bij zijn meester en zei: „Een dame vraagt om mijnheer den pro fessor te spreken". Tegelijk bood hij hem een visitekaartje aan. Van Kempen bekeek het vluchtig. Jastne BojmansWie was dat? Die naam was hem onbekend. Toch meende hij dien wei eens gehoord te hebben. maar bij welke ge- legenheid wist hij niet meer. W-aarschipiIijk was het zoo'n dametje, dat meent, dat aan- poneeren even gemakkelijk te leeren is ats 'n pullover te breien. Al een paar van zaJJoft jnffertjes hadden het gewaagd zich tot uazt- te wenden om les van hem te krijgen. „Zeg maar, dat ik bezig ben en niet gt- stoord kan worden", zei de professor en tEim weer zijn brieven ter hand. Hij had juist zgm post, ontvangen en gevoelde geen lust am zijn tijd te verknoeien. ,,Dat heb ik die dame al gezegd". ant-'' woordde Antoon en zette een sluw gezirbt „Ik ken toch mijnheer den professor, maar zij b.ield zoo aan, dat ik het toch maar waag de u te storen". „Is het een jonge of een oude dame?"" „Jong. heel jong". Antoon spitste de iip- pen „En gracioso, zeer bekoorlijk!" Van Kempen moest lachen om het gezacUt van zijn knecht en zei: ,,Och, laat haar .eSarr maar binnenkomen". In een eenvoudig, maar modieus toilet zat Josine te wachten op den terugkeer van An toon. Zij ademde verlicht, toen zij dat de professor haar wel wilde ontvangec. Even later stond zij voor hem; de verlegec- heid deed haar zwijgen onder den blik van fie koud'e, doordringende oogen. De professor was uit ziin stoel opgestaaa en zei: ,,U wilde mij spreken?" Josine knikte en de blonde kruiletjes. fie onder haar hoedje te voorschijn teams, sidderden als gouiden zonnestraaltjes. „Ik ben een achternicht van Dirk WiSer brands", zei zij en nu voelde zij plotselmg haar oogen vochtig worden. ,,Ik zou u wil len vragen, mijnheer van Kempen, of u <safc weet waar Dirk woont". (Wordt vervoJgdt-i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1