AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN AKKEKTJgS S Weg die Migraine! No. 9340 VRIJDAG 23 AUGUSTUSJ935 75e Jaargang Zuivering. Binnenland Buitenland EERSTE BLAD AKKER.CACHETS rrrn—nuMiii—iWMITUMIa—wmmmmmmmmmmmmmmpm 2$P1 HBHHHS NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Nemen fr. per past 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND nesnmumm HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bet verzoek van de N.V. BATAAFSCHE IMPORT MAAT- SCHAPPU VERKOOPKANTOOR VAN KONINlKLIJKE „SHELL"-PRODUCTEN, ge- vestigd te 's-Gravenhage, Carel van Bijlandt- laan no. 16, om op bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie L, no. 2090, een benzine-installatie te mogen oprichten door ben is ingewilligd. Ter Neuzen, den 22 Augustus 1935. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. A. J. DEES, Wnd. Seoretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bet verzoek van de N.V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY te 's-Gravenbage, om op bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie K, nos. 256, 257, 258, 259 en 260, de bestaande inricbting met een berg- plaats voor bet opslaan van Primagaz te mogen uitbreiden door ben is ingewilligd. Ter Neuzen, den 22 Augustus 1935. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. J. DEES, Wnd. Seoretaris. Men mag van Rusland en van de toe- standen daar te: lande, vooral ook van de motieven, die de leidslieden en geleiden aldaar bezielen, zooveel kwaad zeggen als men wil er is toch ook in dat zooge- naamd communisme" wel een en ander, waar wij met groote bewondering op moe- ten letten, en waar wij, Christenen van Nederland, zeker van kunnen leeren. Zoo lazen wij in een merkwaardig boekje; door een dominee geschreven Rusland daagt den godsdienst uit", van Dr. George Mecklenburg, predikant te Minneapolis; uitgave van de Erven J. Bijleveld te Utrecht), dat deze predikant te Kiev, de oudste stad van Rusland, een lesprek had gehad met een lid van de "lommunistische Partij. Die man had toen zoo bij zijn neus weg verteld, dat er dien avond weer een zui vering" van de partij zou plaats hebben. En hem was toen gevraagd, wat dat was. ,,We gaan dan het dorre hout uit de communistische partij wegkappen", had hij geantwoord. Zij beschikten over onge- veer drie millioen leden, maar daar waren er heel wat onder, die niet erg deugden. En nu was men van plan om er driehon- derdduizend van de zwaksten, d.w.z. on- trouwsten, uit te zetten. Ze probeerden dan tegelijk om een even groot aantal nieuwe leden op te nemen, die gerecru- tureerd werden uit de nationale jongeren- organisaties. En dien avond hadden ze een bijeenkomst, waarin stuk-voor-stuk de leden werden aan den tand gevoeld op hun trouw en op hun geschiktheid. Een voor een moesten zij dan hun recht op het lidmaatschap van de partij verdedigen Dr. Mecklenburg had gevraagd, of hij er bij mocht zijn, en hem was dat zonder eenige aarzeling toegestaan. De bijeen komst was trouwens publick. Er waren ongeveer driehonderd menschen aanwe- zig, buren en kameraads uit de fabriek. De rechter in deze bijeenkomst was over- .gekomen uit een naburige stad. Dien avond werd er eerst een vrij jong commu- nistisch lid geexamineerd. Hij begon met een toespraak te houden, waarin hij uit- eenzette en opsomde, wat hij voor de partij en voor de gemeenschap had ge- daan gedurende de laatste drie jaar. Wanneer hij soms wat overdreef of zich aan een of andere onjuistheid schuldig maakte, sprcng er iemand in de zaal overeind, en bracht dan zijn mededeelin- gen tot meer ware en juiste proporties terug. Onder de vragen, die hem gesteld werden, waren ook deze: Hoeveel avon- den per week hij aan de partij gaf? Hoe veel boeken over het communisme hij had gelezen? Of hij een volwassen analpha- beet had leeren lezen? En of hij wel eens iemand tot het communisme had bekeerd? Onze vriend doorstond dien avond deze proef wel opper-best, en zoo werd hem zonder slag of stoot toegestaan om lid van de partij te blijven. Maar bij een volgenden zuiveringsavond was de schrijver getuige van de onder- vraging van een vier en twintig-jarig meisje. dat op een schoenfabriek werkte met 20.000 arbeiders. Van die twintig duizend waren er zevenhonderd lid van de partij, en die kwamen nu alien beurt- voor-beurt onder het mes. Er waren dien avond achthonderd menschen present. Het meisje was merkbaar angstig en on- rustig. Annie heette ze. Dr. Mecklen burg kon het heele examen volgen, omdat het voor hem werd vertaald door een tolk, die naast hem zat. Met een zenuw- achtig stemmetje probeerde zij te vertel- len: wat zij de laatste drie jaar voor de j partij had gedaan. Iemand uit het gehoor j vroeg haar, hoeveel avonden zij voor de partij had gegeven. Zij gaf toen toe, dat zij niet veei partijvergaderingen had bijge- woond. Daarop vroeg de rechter haar eens te vertellen, waarom zij niet meer tijd aan dit werk had gegeven, maar zij wou daarop niet meer antwoorden. Hij bleef nog aandringen, maar nog steeds weiger- de zij iets te zeggen. Eindelijk stond er iemand uit het gehoor op, en die zei: „Dan zal ik wel eens zeggen, waarom zij geen antwoord geeft. Zij is verloofd met een jongen man, en daar is zij elken avond mee uitgegaan Dat vrouwtje werd buiten de partij gezet. Diep was de schrijver van het door ons genoemde boekje onder den indruk van deze ..zuiveringsbijeenkomsten en van de zorg, die er aan besteed werd om de partij rein te houden van verkeerde en vooral ook van onverschillige elementen. In een schoenfabriek bestudeerde hij het Russische loonsysteem. De leider werkte er voor driehonderd en vijftig roe- bel in de maand. Maar een mecanicien, die een machine daar bediende in die zelfde fabriek, kreeg wel duizend roebel per maand. Hoe dat zat, vroeg hij aan den leider, en het antwoord luidde: ,,Ik ben partij lid, en nu is het in strijd met de regels van de partij om hooge loonen te ontvangen. Van de partijleden zelf wordt verwacht, dat zij offers zullen brengen om het communisme te doen sla- gen. De man, die de duizend roebels per maand ontvangt, is echter geen partijlid Verbaast het ons, die dit lezen, dat des schrijvers gedachten voortdurend afdwaal- den naar 'al die onverschillige kerkleden in Amerika, en denken wij bij deze lectuur niet aan al die zouteloosheid bij onze menschen en ook bij onszel[? Wat zou er een Messias, die in staat is en bereid onze huidige beschaving te redden van het ver- derf. Dan, maar dan ook alleen zullen de menschen opnieuw zijn te vinden voor kruistochten der rechtvaardigiheid! Wan neer mannen en vrottwen, oud en jong, bemerken, dat Christendom beteekent: nieuw leven voor de wereld, dan zullen wij I geen moeite meer hebben bij het zoeken en vinden van toegewijde werkers. Er moet eerst zuivering komen, wil er werke- lijke Gode-toegewijdheid zijn. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hinder!: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder lb/gens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) gebeuren, als v/ij ook eens dergelijke zui- veringsavonden hielden, waarin de men schen werden geexamineerd op het punt van hun lidmaatschap van de kerk? Laten wij ons eens voorstellen, dat bij ons een dergelijke avond werd gehouden. Dan zou er stellig worden gei'nformeerd naar onze bijbellectuur en naar ons kerkgaan, meer nog en mo£ilijker: naar onze resul- taten! Of wij zonder klaaen en mopperen trouw en geregeld onze bijdragen schen- ken voor armen, kerk en Zending? Of wij wel eens iemand uit onzen kennissen-kring meenamen naar een godsdienstoefening of naar een andere samenkomst? Hoe vaak wij in een jaar allerlei ,,plichten hadden verzuimd? En of wij ook wel eens een ongeloovige hadden gewonnen voor het g*eloof? Of wij ook wel eens ijverig en ijverend waren geweest voor onze, d.w.z. s Heeren, zaak anders dan in verkiezingsdagen? En of wij ons ook bij al onzen handel en wandel trouw lieten leiden door de echt christelijke begin- selen? Er was een partijcommunist, die een- voudig en sober vertelde, dat hij iedere week vijf avonden gaf aan den arbeid voor de partij. Waar hij een behoorlijk loon verdiende, gaf hij daarvan de helft af voor de partijkas. Deze man was een- en-al enthousiasme voor de regeering van het proletariaat. Dr. Mecklenburg zegt: als wij in de kerk drie millioen menschen hadden, die even vurig in Christus ge- looven als dat de communisten gelooven in de principes van Lenin, dan zou stellig binnen heel korten tijd Amerika voor Christus gewonnen kunnen worden. Hoe komt het dan, vraagt hij, dat wij, Chris- tenen, zoo weinig enthousiast, zoo weinig bereid zijn tot opoffering, en dus anderen zoo zelden „tot jaloerschheid verwekken Waarom sleept zich het christelijlk werk zoo traag en slechts langzaam voort Waarom kan er van ons niet gezegd wor den, dat wij zijn de partij van de toe- komst, de partij die groeit In Rusland vecht het communisme op leven en dood voor zijn bestaan. Hun sociaal. hun moreel, hun eeonomisch en eultureel belang alles is er mee gemoeid. Dat voelen, dat weten zij. Alles is in en voor de commu nistische partij van vitaal belang. Men voelt daar: het gaat om het leven, om nieuwe gelegenheden, om de toekomstige eeuw, zij het dan ook de eeuw der in- dustrialisatie. En kan er in zekeren zin over Christen dom niet vrijwel precies hetzelfde worden qezegd? Gaat het ook daar niet am vitale belangen, om nieuwe kansen en gelegen heden. en om een toekomende eeuw? Maar, zegt Dr. Mecklenburg, wij heb ben het Christendom dood^epreekt. Wij hebben het Christendom losgemaakt van het brandende, actieve leven. Wij hebben het eenvoudige evangelie gepredikt tot het in het gghe,el geen evangelie meer was. Geef liever aan het Christendom maar dan radicaal! de beteekenis van een rechtvaardige maatschappij-ordening. Pre- dik Christus als Vredevorst, ook voor de moderns vol'ken (ook dus in een conflict als tusschen Italie en Abessynie). Predik MR. EN MRS. WAUGH BIJ H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin ontving Woensdagmid- dag den burgemeester van Albury en zijn ecbtgenoote, die bij Haar de thee gebruikten. JHR. DR. W. A. BEELAERTS VAN BLOKLAND f. Donderdagnacht is Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blokland, griffier der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oosterbeek overleden, ten- gevolge van een bloedvergiftiging, ontstaan uit een negenoog. De overledene vertoefde op het landgoed „Transvalia", een buitengoed der familie Beelaerts van Blokland, waar hij zijn zomervacantie doorbraeht. Jhr. Dr. W. A. Beelaerts vaff Blokland, werd 1 Jan. 1883 te Den Haag gebgren. Van 1895 i tot 1898 volgde hij de I1.BJ3.1 te Den Haag; van 1900 tot 1903 het gymnasium te Schie dam. In 1903 begon hij met zijn studie in de rechtswetenschappen aan de Leidsche univer- siteit, waar hij in 1907 promoveerde. Van 1909 tot 1924 was hij secretaris van den Hoo- gen Raad van Adel. Van 1906 tot 1921 was hij lid van den ge- meenteraad van Wassenaar. In 1919 werd hij lid varf-den Onderwijsraad. Van 1919 tot j 1927 was hij commies-griffier der Eerste Kamer, waarvan hij in 1927 tot griffier werd i benoemd. Sinds 1924 was hij lid van den j Hoogen Raad van Adel. Ten teeken van rouw zijn het» kabinet van den voorzitter der Eerste Kamer en de ver- trekken van den griffier en van de griffie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Den ■Haag gesloten. nog wcrdt gemeld, dat Italie deze zaak als een emstig politiek incident zal aangrijpen. De consul is een schoonizoon van Sir Sydney Barton, den Britschen gezant te Addis Abeba. DE GELOOFSVERVOLGINGEN. Twee predikanten ter dood veroordeeld. Onder den druk van de buitemlandsche Christenheid werden in Rusland de doodvon- nissen over de predikanten Seib en Deutsch- mann onlamgs in 10 jaar verbannjng (met dwangarbedd) veranderd, doch nu zijn de dood- vonnissen over den predikant Johann Goeting en over den predikant Kludt te Nowenikola- jewsk (een vader van negen kinderen) door de Sovjetregeering bekrachtigd. De „Evangelische Beobachter" deelt mede, uit het Oosten vemomen te hebben, dat de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titulescu in opdracht van diverse Geneefsche kringen naar Rusland zal gaan, om met de bolsjewiki over concessies op religieus gebied te onderhandelen, opdat in elk geval aan de vervolging der Christenheid een einde zou komen. De Roemeensche minis ter is tot dit doel uitgekazen, omdat hij als Oostersch-Orthodox het meest met de betrok- ken Russische Christenen verwant is. Zijn taak heet vergemakkelijkt door de conces sies, welke de Sovjets reeds in 1923 aan de Vereenigde Staten van Amerika deden en de besprekingen, welke de Fransche minister Laval in Mei van dit jaar te Moskou hield. De aandrang tot voortzetting van deze be sprekingen, komt uit den kring o.a. van die landen, die niet ophouden er op te wijzen, dat Rus1 and als lid van den Volkenbond onophou- delijk in botsing komt met een der meest principieele artikelen van het Volkenbonds- statuut, dat over de gewetens- en geloofs- vrijheid in de aangesloten landen handelt. DE VL1EGERS OP DE LI,IN NAAR NED.-ENDIe. De „Java Bode" meent te weten, dat de lei ding der K. L. M. heeft bepaald, dat in den vervolge op de route Nederland-Indie alleen i de negen oudste vliegers zullen vliegen, die telkens na terugkeer in Nederland veertien dagen rust zullen nemen. Dit zijn de heeren Sillevis, Tepas, Hondong, Parmentier, Geysendoiffer, Scholte, Van Dijk, Te Roller, Smirnoff, Frijns en Blaak. Men ziet dat er een paar reserves bij zijn. DEENSOH VLEESCH NIET MEER NAAR ONS LAND. De Vereeniging van Nederlandsche dmpor- teurs van buitenlandsch versch vleesch heeft van den Deenschen Landbouwraad bericht ontvangen, dat Denemarken voorloopig geen gebruik meer wensebt te maken van de ver- gunning, door de Nederlandsche regeering toegestaan, om Deensch versch vleesch in ons land in te voeren. Naar verluidt, zijn de opbrengstprijzen van dit vleesch als gevolg van de onderscheidene heffingen hierop in ons land, van dien aai'd, dat zij in Denemarken niet meer als loonend voor den producent worden beschouwd. REDE VAN SCHACHT MOET GEHEIM BLIJVEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bet officieele orgaan van den Duitschen economisten be- richtendienst, is in beslag genomen, daar het den volledigen tekst der Zondag door minister Schacht te Koningsbergen gehouden rede had gepubliceerd. ITALIAANSCHE CONSUL DOOR SCHOT GEWOND. Baron Muzi Falconi, de Italiaansche consul te Debre Macos, in Godzjam, trachtte onge veer een maand geleden zich van Addis Abeba uit naar zijn post terug te begeven. Hij kon toen echter wegens het feit, dat de Nijl niet gepasseerd kon worden, aan zijn voomemen geen uitvoering geven. Dinsdiag deed Falconi opnieuw een poging en reisde in gezelschap van Italiaansche bedienden van het gezantschap alhier met een karavaan naar Godzjam. Woensdag werd de consul met een schot in den sehouder in het Italiaansche ziekenhuis te Addis Abeba teruggebracht. De Italiaansche bedienden hebben, naar wordt gezegd, veiklaard, da/t de consul zich- zelf het schot 'heeft toegebracht. Op welke w(jize dit geschied is, zou blijken uit een be- richt van andere zijde, volgens hetwelk de consul tijdens een -jachtpartij zou zijn gewond. Volgens hetzelfde bericht bestaat er voor baron Falconi geen levensgevaar. Te Addis Abeba vreest men, naar voorts LONDEN VERGADERT. Ieder heeft, schrijft de N. R. Crt., zijn eigen vormen van ophef maken. Die van Mussolini kennen we uit zijn redevoeringen; die der Engelschen is weer anders. Donderdagmor- gen om tien uur zijn alle leden van het Brit- sche kabinet, op alarmeerende wijze uit hun vacanties samergeroepen, in een vergadering bij eenge komen. Woensdagmorgen hebben veelzeggende besprekingen plaats gevoinden. Hoare en Eden hebben de leiders van de oppo- sitie, den een na den ander, voorgelicht over den toestand. Met Lansbury is het begonnen, die reeds na 20 minuten voldoende wist over de, blijkbaar schokkende omstandigheden, waaronder de conferentie te Parijs is misge- loopen. Lloyd Gecrge is meer dan een uur bij Eden en Hoare gebleven. Samuel is even- eens ontvangen. De hooge heeren hebben ook een gesprek met hun opstandigen partij- genoo't, Winston Churchill en met Lord Cecil, den grooten kampioen voor den Volkenbond, noodig geacht. Verder zijn alle hooge com- missarissen van de dominions in gehoor ont vangen. Men wil blijkbaar een zoo emstig mogelijke beteekenis geven aan de politieke toebereid- selen, die Londen nu bezig is te treffen. Toen Ramsay MacDonald te Londen aankwam, heeft hij aan journalisten gezegd, dat de toe- stand zoo critiek was als in 1914. Men zou uit dit alles den indruk kunnen krijgan, dat het Britsche kabinet Donderdag een beslis- sing moet nemert over oorlog of vrede. Als de toestand met dien van 1914 vergeleken moet worden, dan is het echter gelukkig niet met dien van de eerste dagen van Augustus, toen alleen nog het probleem van vechten of niet vechten punt van overweging uitmaakte, maar met een vroeger stadium van die crisis. Men wil te Londen blijkbaar den Italianen een zoo sterk mogelijken indruk geven van de vastberadenheid, waarmede Engeland de dingen in Oost-Afrika onder oogen ziet. Men speelt het spel tegen Mussolini op, voorloopig echter nog met goedkoopere middelen. Dat het geen gekheid meer is, begint men nu in Italie te begrijpen. Nadat de van boven be- stuurde Italiaansche pers op de felste en meest ongepaste manier, Engeland en de Engelschen doorloopend te lijf was gegaan, ziet men de Giomale d'ltalia, die in dat koor soms bijzon- der hooge en luide solo's gezongen heeft, op eens tot een gematigden en verstandigen toon terug keeren Het herinnert Engeland aan de oude vriendschap, en zegt, dat slechts de poli tiek van Engeland die nu in gevaar heeft gebracht. Zoo kan men het ook voorstellen! Het blad verzekert, dat de campagne, waar- aan het zelf heeft deelgenomen, niet tegen alle Engelschen gericht was, maar tegen dat gedeelte van de openbare meening in Enge land, waarmede Italie nu ontevreden was. Wij zijn niet overtuigd, dat dit artikel het beoogde effect in Engeland zal bereiken, maar het is in ieder geval een bemoedigend teeken, dat men in Italie, als het heel hoog loopt, zijn kalmte nog kan terug vinden. De toestand is niet met dien van begin Augustus 1914 te vergelijken, omdat het Engelsche kabinet in geen geval beslissingen hoeft te nemen, waarvan oorlcg of vrede af- faangen. Nu beschikt men over den kurken- zak van de procedure te Geneve, die geduren de een paar weken nog alle gevaarlijke sefceais.- ken zal opvangen. Het kabinet moet slecMs beslissingen nemen betreffende die procetfure. Men is zelf nog niet toe aan een besluit iver de toepassing van het bekende sanctie-arttfcat. dat met de woorden begint: ,,Als een lid van den Volkenbond zijn toevlucht tot oarkjg neemt, in strijd met de verplichtingen. die iuf op grond van de artikelen 12, 13 en 15 heeft aangegaan, enz." Wat dan zou moeten ge beuren, hocft ncg niet te gebeuren, aang-ez#en Italie den oorlog nog niet heeft verkLaardL Het Britsche kabinet heeft voorloopig slechts te overwegen, wat er voor de reglementaire eollectieve beveiliging gebeuren moet aTs asfie werkelijk den oorlog zou hebben verklaard. Vroeger zou slechts de mogelijkheid heb ben bestaan van te vechten of te berostei. Nu moet Londen zijn bouding voor de beraasf- slagingen in den Volkenbondsraad bepalen. Waartoe het ook besluiten moge, het heeft ule beslxss.ng van Geneve niet in de hand, aan- gezien die in den Raad met algemeene stem- men, behalve die der beide partijen, genomen moet worden en Engeland niet alleen zal handelen. Het kabinet kan dus slechts be sluiten zijn vertegenwoordigers te Geneve machtigen, de strenge toepassing van arfciked 16 te eischen, als Italie niet van oorlog af te houden is, en zijn diplomatieke vertegenwoor digers ,r. betrokken hoofdsteden last te gev*sa te trachten, de regeeringen ter plaatse te overreden, om een zelfde houding als Epge- land in de raadszitting aan te nemen. Nu brengt natuurlijk het besluit, voor ae strenge handhaving van artikel 16 van bet handvest van den Volkenbond met alle krachl op te kornen, de hoodzakelijkheid mede in be- schouwing te nemen, voor welke conseqoen- ties men in het onpleizierigste geval kan komen te staan. Het heeft weinig nut, tot toepassing van het artikel te besluiten, ads men nog niet met zich zelf heeft uitgemaakt, of men alle gevolgen van die toepassing -wfl aanvaarden. Daarover zal gisteren in. Dow ning Street zeker heel lang en breed gespro- ken zijn. Over het resultaat zullen wij siecbts in algemeene termen worden voorgelicht. Iedere duidelijkheid op dit punt zou irrtmers een zoo kras dreigement tegen Italie inhera- den, dat het prestige gevoel van Mussolini er slechts te meer door zou worden opgezrweept Wij zullen dus slechts vernemen, dat l<an- den besloten heeft consequent de toepassing van de bepalingen van het handvest te zullen eischen, en bereid is zich aan de eisoheni, ifc deze toepassing stellen zal, te onderwerpsi Het is ook mogelijk, dat ons een veel isaor- zichtiger fcrmuleering van de politiek, wsaar- toe het kabinet besloten heeft, zal wnrden voorgezet. Dat zou dan kunnen beteekeoen. dat de meerderheid der ministers tenssotte een consequents verdediging van de cofiea- tieve beveiliging, welke de Volkenbond moet verschaffen, al te gewaagd heeft gevondan Te Parijs volgt men met bijaondere spaa- ning, wat er te Londen besproken wordt. Of Parijsche pers vermaant de Engelschen tat. voorzichtigheid, op vriendelijken of wraagai toon. Een groot gedeelte van de Frurssabe pers is op het cogenblik op eens veel minder geestdriftig voor de eollectieve veiligheid ge- stemd, dan in de dagen, toen Frankrijfc up zijn eisch van verbeterde waarborgen voor (fie veiligheid, het zijne deed om de ontwapexdags- conferentie te laten mislukken. Te vorea Sad het zich, op grond van dien zelfden eiscb, reeds aan het vlootacooord van Londeai <*nt- trokken. Van wat voor aard de Italiaansrche invloeden zijn, die daarbij te Parijs meespne- ken, moet men altijd gissen. Ware er met zooveel wrangheid, dan zou men vast aan -aea afgesproken Fransche politiek kunnen ge looven, die op zich zelf heel verstaudig. warn zijn. De Fransche regeering wH van haar kant zoolang het slechts mogelijk is, zich. de vriendin van Italie blijven betoonen; als «as het alleen om mvloed ten goede te Rome te kunnen blijven uitoefenen. Maar Frankrijk heeft waarlijk nog andere redenen, om Mussolini te vriend te hewjdea. en een verzwakking van Italie te vvesssm. Het houdt daarbij de oogen op Duitscbtatnd en Oostenrijk gevestigd. Te Berlijn volgt men in zekere kringen vol verwachting de gebeurtenissen. Een isolatie van Italie, of <eeis uitputting van Italie, zou men in die kruigea als een zeer veriokkenden toestand bescivan- wen. De toestand zou nog veel ingewikkekiei en gevaarlijker kunnen worden tengevotge van het schot, dat een Italiaansch consul pp. zijn.Jonder de tegenwoordige omstandigheKJaat zeer gewaagden tocht. door het binnenkssui van Abessynie getroffen heeft. Nadere. be- richten klinken echter geruststellend. Het heet nu, dat de consul op de jacht, zelfs door een kogel uit zijn eigen geweer, gewond is" geraakt. Het is een geluk in het ongeiuk. dat de getroffene een schoonzoon is van. den Engelschen gezant te Addis Abeba Daardonr heeft men zekerheid, dat het ongeval niet on- verdiend, politieke beteekenis gegeven zal worden. VAN PORT SAID NAAR ADDIS ABEBA De drukte in het SuezkanaoP Een speciale correspondent van de United Press" die op weg is naar Addis Abeba schrgR uit Port Said: ,,De flesschenhals" van Suez is de beste ge- legenbeid om de oorlogstoebereidselen vsa Italie gade te slaan en vast te stellen hoeveel menschen en materiaal in Oost Afrika warden samengetrokken en hoevele menschen aan i.e hitte en ziekten in de woestijnen aan de Rcuade Zee getroffen, moeten terugkeeren. Amhtenn- ren te Port Said, die bevoegd zijn daarover Se lordeelen, geven voor den tijd van 18 February tot 18 Juli de volgende cijfers op: Italie heeft 103.254 soldaten en 7949 burgers door in* Suezkanaal naar de verzamelplaatsen aani de poorten van Abessynie gezonden en bijna 8<XW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1