R B H H fci Dam- en Schaakrubriek i 111 4m Burgerlijken Stand Pluimvee-Rubriek HP IIP i VEIEGONGEVAE BOVEN DEN SOND. DAMMEN. SCHAKEN. i. vm m w% LOOP DER BEVOLKING. HET EIGHT, DAT UITGING. Dezer dagen merkte een opzichter van het bakenwezen in de Firth of Clyde dat een licht- boei in de Kyles of Bute was uitgegaan. Toen hrj er heenging bleek, dat een zwerm bijen op de boei was neergestreken en een gaatje had gevonden om bij de lamp te komen. Zij hadden daardoor de luchttoevoer afgesloten, waarop de lamp een carbid-lamp was uitgegaan. Toen het licht uit was, bleef ech- ter het acetyleengas doorstroomen en daar door waren de bijen gestikt. Er moesten heel wat doode diertjes verwijderd worden eer de lamp weer kon worden ontstoken. IMaandagmiddag geraakte een Deensch mi- litair vliegtuig, dat juist boven den Sond vloog, in moeilijkheden. De vlieger, kapitein Larsen, zag zich genoodzaakt het toestel te verlaten met behulp van een parachute. Hij daalde op deze wijze veilig, doch kwam in de golven van den Sond terecht. Een en ander werd opgemerkt door den commandant van een Duitsch verkeersvlieg- tuig van de Deutsche Lufthansa, die juist op een gewonen dienstvlucht van Oslo te Kopen- hagen gearriveerd was. Deze commandant, Kaspar, is oogenblikkelijk gestart met zijn toestel en in de nabijheid van de drenkeling op het water gedaald. De uit drie leden be- staande bemanning van het Duitsche vliegtuig slaagde er in, den Deenschen vlieger aan boord te halen en veilig te Kopenhagen aan land te zetten. MISLUKTE PARACHUTESPRONG. Ter gelegenheid van den Luchtvaartdag, die in de Sowjetunie onder groote belangstelling gevierd is, hebben op het vliegveld Toesjino, bij Moskou, groote demonstraties in het para- chutespringen plaats gehad. Bij den sprung van honderdvijftig parachutisten, die op 1000 meter hoogte tegelijk uit zes vliegtuigen stap- ten, weigerde een van de parachutes en de springer viel als een blok naar beneden. Behalve de parachute-demonstraties werden vliegvertooningen met civiele en militaire vliegtuigen, autogyro's, luchtballons en lucht- schepen gegeven. Tot de aanwezigen be- hoorde het diplomatieke corps en met name de versehillende te-Moskou geaccrediteerde militaire attache's. EEN ZINKEND BIN SCHEUREND MIJNDOBP. De mijnbouwschade is een schaduwplek van de mijnindustrie. Schier in heel de mijnstreek zijn de sporen van de mijnbouwschade waar- neembaar. Er is echter wellicht geen ge- meente in de mijnstreek die zdo erg door de mijnschade getroffen wordt als Chevremont, een der 4 dorpen, die Kerkrade, de uitge- strekte gemeente met haar 35.000 inwoners vormen. Chevremont ligt in het concessie- veld van de mijn Laura en Vereeniging, welke zetel te Eijgelshoven is gevestigd, en grenst aan het concessieveld der Domaniale mijn. De mijnschade heeft er nagenoeg geen enkele woning gespaard en niet het minst de grootere gebouwen werden gedupeerd. De in Romaan- schen stijl opgetrokken parochiekerk, die pas enkele jaren geleden voltooid werd, is er al bijzonder erg aan toe. Jaar in, jaar uit staan er steigers in de kerk, wordt er in gewerkt voor het dichten van de scheuren. Den laatsten tijd werden vangkus- sens aangebraeht, zooals vroeger reeds in het Roergebied en Westfalen geschiedde, ter be- veiliging van de kerkbezoekers. Scholen, het patronaatsgebouw, de pastorie en kapelanieen, het klooster der Ursulinen, concertzalen, her- bergen, winkels enz. werden en worden van wage de mijnondememing gerestaureerd. Tal van huizen moesten worden afgebroken en op nieuwe, versterkte fundamenten worden op- gebouwd. Onlangs heeft de gemeente Kerk rade de procedure gewonnen tegen de Laura, wegens de schade toegebracht aan de rio- leering. Men neemt aan, dat Chevremont in den loop der jaren op sommige punten 1 a 2 meter is gezakt. VALSCHE MUNTERS. Te Grenoble is een valsche mun terswerk- plaats ontdekt, waar twee Poolsche studenten valsche Zwitsersche vijffrankstukken vervaar- OOCXCVI. In aansluiting op onze uiteenzettingen van de vorige week, raden we de beginners aan, hun bord van nummers te voorzien, zodat in het eerste zwarte vakje links bovenaan het cijfer 1 komt te staan, in het tweede 2 enz. Zij zullen daar voorlopig veel gemak van on- deivinden en na wat oefening zal ieder vrijwel ongemerkt de nummering uit het hoofd hebben geleerd. "ZWART 1 2 3 4 b WIT 47 48 49 50 Alvorens nu met de hoofdzaken der ope- ningstheorie een aanvang te maken, geven we enige oefeningen om de notatie onder de knie te krijgen. Men plaatse de standen nauwkeu- rig op het boord en spele de oplossingen zorg- vuldig na. Stand 1: Zwart: schijven op 16, 20 en 38. Wit: schijven op 14, 25, 35 en 39. Zwart heeft als laatste zet 1520 gespeeld, (d.w.z. van 15 naar 20). Wit wint nu als volgt: 3530! Zwart moet slaan van 20 naar 9. Vervolgens speelt wit 3933 (zw. 38X29); wit 30 -24 (zw. 29X20) en wit 25X3. Stand 2: Zwart: schijven op 9, 14 en 38. Wit: schijven op 24, 25, 30 en 39. Dergelijke eenvoudige slagzetjes geven de beginners een inzicht in de partij. WSt speelt hier 2419 (zw. 14X23); wit 3933 (zw. 38X29); wit 30—24 (zw. 29X 20); en 25X3. Stand 3. Zwart: Schijven op 3, 5, 18, 28 en 37. Wit: Schijven op 14, 34, 39, 43 en 47. Een variant van het klassieke thema-Van digden. Een der beide valsohe munters is op Zwitsersch grondgebied gearresteerd, de an- dere bevindt zich in de Zwitsersche Alpen en wordt door de politie gezooht. ROOVERHOOFDMAN ONTVLUCHT. Dinsdagochtend is de beruchte rooverhoofd- man Oordioe uit de gevangenis in de stad Bo- tosani (Roemenie) gevlucht. Hij heeft de ge- vangeniswacht weten te bewerken met hem mee te trekken om een nieuwe rooverbende te vormen. Cordioe beroofde steeds rijke landheeren en een deel van de buit verdeelde hij onder de arme boeren, die hem ook steeds verborgen en hielpen als hij achtervolgd werd. EEN GEHEIMZINNIGE AANSLAG. Te Tours is een geheimzinnige aanslag ge- pleegd, waamaar de politie thans een onder- zoek instelt. Bij de portierster van een katholiek ge- sticht vervoegden zich een jongmensch, dat haar een pakje overhandigde, dat bestemd was voor den leider van het instituut. Nau- welijks was de jongeman verdwenen of het pakket ontplofte met luid geraas. Gelukkig had de portierster net haar loge verlaten, zoo- dat slechts materieele schade werd aange- richt. Men hoopt als gevolg van het door haar verstrekte signalement, den geheimzinnigen bode te kunnen arresteeren. NIEUWE OOREOGSUITVINDING. De Sunday Dispatch" kondigt aan, dat bij het leger epn licht model geweer zal worden ingevoerd, waarmede per minuut vijftig scho- ten kunnen worden gelost. Dit nieuwe ge- weer is een Engelsche uitvinding en is ge- kozen uit vijf nieuwe geweermodellen, waar- van twee buitenlandsche vindingen. De ver- vanging van het oude model zal drie millioen pond sterling kosten. DE BENDE VAN SCHOPPENVRDT W. Een geheimzinnige dame, bekend als Schop- penvrouw, wordt als het hoofd beschouwd van een gevaarlijke intemationale bende, die voor- al in Havre opereerde, doch die vertakkingen heeft in tal van groote steden. In drie jaar tijds moet de bende den Franschen staat voor een bedrag van 14 millioen gulden hebben be- nadeeld. De zaak werd aan het rollen gebracht door de recente arrestatie van twee belasting-amb- tenaren te Havre. Dit leidde tot het in hech- tenis nemen van een groot aantal personen, niet minder dan veertig naar men raamt. De naam van de geheimzinnige dame wordt strikt geheim gehouden. Het staat vast, dat zjj over zeer invloedrijke betrekkingen he- schikt en niet alleen tal van belasting-ambte- naren doch ook tal van hooggeplaatste perso nen in Parijs, 'Havre, New York en elders onder haar invloed heeft. Zij maakt onophou- delijk groote reizen over het Europeesche continent, waarbij zij in de duurste hotels verblijf houdt en steeds gebruik maakt van de intemationale luxe-treinen. Ook maakte zij verscheiden reizen naar New York. De Schop- penvrouw is uiteraard schoon en aanitrekke- lijk en verkeert naar het heet steeds in de eerste kringen. Zij is door de politie venhoord, doch heeft hardnekkig ontkend. Dat zij nog niet gearresteerd is, dankt zij aan haar in vloedrijke relaties of aan het feit, dat de po litie door haar gangen nauwkeurig te volgen, hoopt nog meer leden van de bende op het spoor te komen. De organisatie zou zich voomamelijk bezig houden met smokkelhandel, door middel van valsche declaraties en omkooping van ambte- naren, vervalsching van import-vergunningen en andere methoden ter ontduiking van de contingenten, aan vreemde landen toegestaan. BRUIDSPAARSCHOLEN. Worden in vele landen de huwelrjken door den Staat aangemoedigd, de Turksche regee- ring heeft kort geleden een bevel uitgevaar- digd, waardoor analfabeten het huwelijk ver- boden wordt. Het zou niet juist zijn aan te nemen, dat Kemal Ataturk plotseling een vijand van het huwelijk is geworden. Het bevel rieht zich geenszins tegen het instituut van Vught. Wit wint hier met een voor beginners hoogst merkwaardig damzetje. Wit speelt 4742 (zwart 37X48); wit 3933! (zw. meerslag 48X9); wit 33X4! Buitenge- woon verrassend! Stand 4. Zwart: 5, 8, 10, 15, 20, 26 en 28. Wit: 30, 34, 35, 37, 42 en 48. Een zeer interessante damzet, die reeds een idee geeft van de mogelijkheden, welke een dampartij kan bieden. Wit speelt 3732 (zw. 28X37)42X31 (26X37); 4842 (37X48); 30—25! (48X30); 25X14!! (10X19); en 35X2, Stand 5. Zwart: 8, 12, 14, 16, 19, 24, 26, 35, Wit: 27, 28, 33, 37, 38, 39, 44, 50. Een aardig voorbeeld van de z.g. „hielslag". De versehillende typeslagen bespreken we naderhand uitvoerig. Wit speelt 3731 (zw. 26X37); 27—21 (16X27); 44-^40! (35X44); 28—23 (19X28); 33X42 (44X33) en 38X9. In deze zelfde stand kan men odk het ,,zetje van Weiss" uitvoeren. Men neme stand 5 dus nogmaals voor zich, alleen verplaatse men schijf 24 naar 15, met het oog op de naslag. Wit wint dan door middel van een zetje, waar- mee Weiss in een zijner beroemde partijen den oud-kampioen van Nederland J. de Haas eens verraste: 37—31 (zwart 26X37); 27—21 (16X 27); 2822! (27X18); 4440 (35X44); 38 32! (37X28); 33X2 (44X33); en 2X47. Stand 6. Zwart: 3, 7, 8, 12, 17, 19, 23, 28, 29. Wit: 31, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 48, 49. Een eenvou'dig slagzetje, dat men evenals de voorgaande, van het bord moet kunnen „lezen", zonder schijven aan te raken. Het is een nuttige oefening, onmisbaar voor wie wil leeren dammen. Wit speelt 3933 (zw. 28X 3,0); 38—33 29X 38); 37—32 (38X27); en 31X35. Stand 7. Zwart: schijven op 9, 10, 12, benevens een dam op 16. Wit: schijven op 22, 23, 31, 39. W]it speelt eenvoudig 3127!! Zwart slaat 3 schijven 16X18 en mag de schijven eerst n a de slag van het bord nemen, waarna wit 22X15 slaat en wint. S tand 8. Zwart: 9, 11, 17, 19 en voorts een dam op 45. Wit: 22, 28,'32, 33, 37, 43. Weer een mooie reglementstoepassing. Wit speelt 2823! en dwingt zwart tot 45X28 (meerslag, n.l. 5 schijven). Zwart slaat over de stukken 23, 22, 37, 43 en 33. De dam moet op 28 blijven staan, waama wit slaat van 32 naar 3. Voor volgende week staat de Hollandse opening op het programma. Mogen we op aller medewerking rekenen? Ook voor onze oplos- serswedstrijd in de a.s. winter!! het huwelijk, maar de regeering hoopt op deze wijze een snellere overwinning te behalen in haar strijd tegen het analfabetisme, dat in Turkije nog sterk verbreid is. Daar voor volwassenen geen leerplicht meer kan worden ingevoerd, doch iedere Turk en iedere Turksche de grondbeginselen van het lezen en sohrijven machtig moet zijn, volgens de regeering, hoopt men doQr het .verbod te be- reiken, dat ten minste de jongere generatie zich snel met de grondbeginselen vertrouwd zal maken, als ze weet, dat ze eer ze vergun- ning voor een huwelijk krijgt, een examen in deze beide vakken zal moeten afleggen. De nieuwe bapaling heeft in haast alle ste den het gevolg gehad, dat er particuliere ,,bruidspaarscholen" zijn geopend, welke in haar reclames zich verplichten in enkele we- ken jonge mannen en vrouwen de grondbegin selen van het lezen en het schrijven bij te brengen. En volgens de Turksche bladen ver- heugen zich (Jeze nieuwerwetsche scholen reeds in een drukken toeloop, zoodat het origineele idee der Turksche regeering alle kans op een volledig succes heeft. IS ZWART HET ZWAARST? Even groote voonwerpen van versehillende kleur komen ons verschillend zwaar voor, en als bijzonder bezwarend moet klaarblijkjelijk het zwart worden beschouwd. Door geleerden werden proeven genomen over deze versehil lende uitwerkingen der kleuren en ze kwamen tot de volgende conclusie: acht personen schatten van zeven even groote kistjes het zwarte als het zwaarste; op een na het zwaarst scheen het roode te zijn; daarop volgden het blauwe, het groene, het gele en witte kistje; een bontgestreept werd verschillend beoor- deeld. De invloed der kleuren gaat zoo ver, dat een zwart kistje van 300 gram gewicht voor zwaarder aangezien wordt, dan een wit van 350 gram. OFENHARTIGE DAME STELT ZICH IN HANDB1N DER JUSTITIE TE HAVRE. Men begint thans langzamerhand over te gaan tot de aangekondigde arrestaties in ver- band met de douanefraude te Havre. De eige- nares van een grcote Parijsche radiozaak, mevrouw Marguet heeft zich zelfs te Havre uit eigen beweging bij den rechter van instruc- tie hangemeld. Tevoren zeide zij tot eenige journalisten,,Smokkelen is nu eenmaal mijn lust en mijn leven. De radiolampen kosten in Frankrijk 115 frs. per stuk, terwijl men in Amerika voor 100 frs. 6 lampen kan koopen. Zulk een toestand is onduldbaar". Daarna be- gaf zij zich naar den rechter van instructie die haar reeds na een eerste verhoor deed ar resteeren. Een nicht van mevrouw Marguet heeft in- middels te Parijs gepoogd een cheque van 150.000 francs op de bankrekening van haar tante te verzilveren. Er was echter reeds door de autoriteiten beslag gelegd op het banktegoed van mevrouw Marguet. EEN KIND DOOR HONDEN DOOD GEBETEN. Een driejarig jongetje te Hanley zou met zijn tweejarig zusje aan de hand gaan wan- delen. Hij liep toen het erf op van een hon- denfokker, waar hij werd aangevallen door eenige Deensche doggen. Op het gehuil van het jongetje kwam een voorbijganger af, die er met moeite in slaagde de honden met steen- worpen weg te jagen. Hij nam het jongetje op en bracht het in een naburig huis, vanwaar het naar een ziekenhuis gebracht zou worden. Op weg daarheen is het kind echter overleden. Het zusje bleef ongedeerd. HET OPBLAZEN VAN VEEN. Bij den aanleg van den nieuwen Rijksauto- weg van Berlijn naar Frankrijk aan den Oder stuitte men op groote moeilijkheden nabij Kersdorf, waar de weg dwars door het Gol- linger veen. loopt. Dit veen heeft op sommige plaatsen een diepte van 20 meter, zoodat men geweldige hoeveelheden grond zou moeten uit- graven om den onderbouw van den weg op vasten bodem te doen rusten. De specialist voor bodemonderzoek by de generale inspectie voor den Duitschen wegen- aanleg, dr. Casagrande, heeft thans een nieuwe werkmethode uitgevonden om hier in m wirM Wm. a b c d e f g h De witte pion is een randpion en moet op het veld h8 dame halen. De raadsheer staat op een wit veld, terwijl h8 een zwart veld is. De witte raadsheer kan dus nooit het veld h8 bestrij'ken: de partij is remise, omdat Wit den „verkeerden raadsheer" heeft. 1Kg8h7 2. Kg4g5 Kh7h8 3. Kg5—g6 Kh8—g8 4. Rdl—b3f Kg8—h8 en Wit moet Zwart het veld h7 of g8 geven wegens pat. Zet men echter den raadsheer op een zwart veld, bijv. gl, dan wint Wit eenvoudig. 1(Kg8h7 2. Kg4g5 Kh7g8 3. Kg5g6 Kg8—h8 4. Rgl—d4t Kh8g8 5. Rd4c3 en wint. Hier heeft Wit den gofeden raadsheer. Be halve het geval van een hoekpion met den verkeerden raadsheer, wint R pion steeds. Hebben beide partijen een raadsheer, dan is het van het grootste belang of de raadsheeren op dezelfde kleur staan, dus tegen elkaar ge- ruild kunnen worden, of niet. Bij raadsheeren van gelijke kleur is een pion meer vrijwel steeds voldoende om te winnen; b(j ongelijlre raadsheeren z(jn twee pionnen meer dikwijls niet eens voldoend,e daarvoor. Met gelijke raadsheeren is het raadzaam, niet alle pionnen te ruilen, zoodat er maar 6<5n overblijft, want dan ruilt de andere partij zijn raadsheer tegen den pion en het wordt remise. Hoe ook in die gevallen nog wel eens winst behaald kan worden, bewijst de volgende stand. Wit: Kc6, Re2, pion c7. Zwart: 'Ke8, Rh3. te voorzien. Op plaatsen, waar het veen slechts 10 M. diep is wordt een zeer hooge dijk als fundament voor den weg gebouwd. Door het eigen gewicht daarvan wordt het veen reeds eenigszins aan beide kanten van deze dijk weggedrukt. Door het doen springen van dynamiet-ladingen heeft men den grond aan weerskanten van den dijk nog verder wegge- werkt. Daarna heeft men in den dijk zelf springgaten geboord die tot den bodem van het veen reiken. In deze gaten is meer dan 4000 K.G. dynamiet aangebraeht. Door deze ladingen in bepaalde volgorde tot ontploffing te brengen, zal de veengrond zoodanig worden weggedrukt, dat de dijk erdoorheen zakt tot hij op den bodem van het veen, dus op den vasten grond rust. Vele autoriteiten op elk gebied en duizenden belangstellenden woonden op eenigen afstand de werkzaamheden bij. Reusachtige hoeveel heden losgewerkte grond werden omhoog ge- slingerd en het gewenschte resultaat werd ten voile bereikt. Ook op andere plaatsen zal men thans dezelfde met'hode toepassen. Ter wijl de kosten van het verwerken der veen- gronden geraamd worden op 3.75 mark per kubieken meter met de gewone werkmethode, schat men de kosten der grondbewerking vol gens het nieuwe systeem op slechts 0.80 mark per kubieken meter. SAS VAN GENT. Geboorten. 19 Aug. Robert D6sir6, z. van Camille Schelfaut en van Magdalena Ver- schraegen. 20 Aug. Flora Annie, d. van Andrd Johannes Meuleman en van Ooralie Johanna Vermeulen. 21 Aug. Ema Maria, d. van Edmond de Graeve en van Carolina Paulina de Kock. Overlijden. 17 Aug. Pieter Augustinus de Roeck, oud 50 j. SAS VAN GENT. In de week van 14 tot en met 21 Augustus 1935 hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. A. Neeteson, zonder beroep, van Amsterdam. J. F. de Lavoir, landarbeider, van Ter Neuzen: E. C. de Pauw, zonder beroep, van Wachte- beke (B.). Vertrokken A. A. Rigole en gezin, werkmeester, naar Assenede (B.). Vragen, deze rubriek betreffende. kunnen door onze abonng's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe Diergaardesingel 96a te Rotterdam Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN EN ANDER OVER VERGIFTIGDE STOFFEN VOOR PLUIMVEE EN DE WAARDE VAN SOJAMEEL. Onlangs schreef ik iets omtrent planten, die als vergiftig gelden voor pluimvee, doch dat niet zijn. Een lezer vraagt mij nu hoe het staat met bolderik, een graanonkruid waarvan ook gezegd wordt dat het vergiftig is. In vrijwel alle boeken kan men lezen dat bolderik vergiftigd is voor allerlei dieren en voor kippen en toch is dit ook weer overdre- ven. Nu men in den laatsten tijd niet meer alles klakkeloos overschrijft wat vroeger ge- schreven was en meer proeven gaat nemen komt men tot geheel andere conclusies dan vroeger. Men onderzoekt meer en fantaseert minder. Het gebeurt mij herhaaldelijk bij pluimvee- ziekten en vooral bij plotselinge groote sterfte (cholera, coccidiosis, verlamming)dat men de schuld aan het voer geeft of aan den buur- man die de dieren vergiftigd zou hebben. Gaat men nu eerst het voer onderzoeken en vindt daarin de een of andere afwijking dan zou men werkelijk geneigd zijn de schuld aan het voer te geven, terwijl als men de gestorven dieren 1. Kc6to7 Rh3g2f 2. Kb7ib8 Rg2h3 3. Re2a6 Natuurlijk niet 3. c7c8Df Rc84. Kc8 en remise, want met 64n raadsheer kan men niet matzetten. Neen, Wit moet eerst het veld c8 veroveren. 3Ke8e7 Of Rg4, 4. Rc8! Re2, 5. Rd7t en cSDf 4. Ra608! Rh3fl 5. Rc8g4 Rfla6 6. Rg4©2! en wint. f Deze stand is remise! 1. Rh5f3 Dekt pion c6, zoodat de witte koning naar e6 kan gaan. 1Re7!b4 2. Kd5e6 Kc7—d8 3. IKe6f7 Rb4—c5 4. e5e6 Rc5b4 5. c6c7j Op andere manier is e6e7 niet door te voeren. 5. Kd8Xc7 6. e6e7 Rlb4Xe7 Remise. Zet men echter pion e5 op f5, dan is de stand voor Wit gewonnen: als de pionnen al te ver van elkaar staan, kunnen koning en raadsheer ze niet tegelijk tegenhouden. 1. Rh5—f3 Re7—b4 2. f5f6 Rb4c5 3. Ke6f7 Kc7d8 4. Kf7g8 Kd8—e8 5. f6—f7f Ke8—d8 6. f7—fSDj Rc5Xf8 7. Kg8Xf8 en wint zonder moeite. Dang niet iedere stand is volgens schema te behandelenook bij eindspelen moet men zijn hersens gebruiken. Zoo bijv. in de volgende partij, onderzoekt men heel wat anders vindt. Vindt men in graan veel bolderik dan is men ook ge neigd de ziekte aan de bolderik toe te schrij ven, vooral omdat bolderik vergiftigd heet te zijn. Het feit echter dat er over het al of niet vergiftigd zijn van bolderik een uitge- breide literatuur bestaat bewijst al dat er daaromtrent geen zekerheid heerscht. Weissen nam bijv. proeven op schapen die 120 gram bolderik per dag goed verdroegen, al wordt het zaad wegens de bittere smaak niet gaame gegeten. Het schijnt dat volwas- sen en gezonde dieren het zaad goed verdra- gen o.a. varkens en koeien, ja, er zijn zelfs onderzoekers die aanraden varkens een wei- nig bolderik te voeren omdat ze daardoor het andere voer beter verteren. Gezonde sprjsver- teringsorganen zijn bestand tegen de schade- lijke stoffen, doch bij maag- of darmcatarch moet men voorzichtig zijn. Prof. Miesner in Hannover nam proeven op kippen en zag geen schadelijke gevolgen als hij deze dieren 7 gram per dag bolderikzaad voerde. Nu kan men tenslotte met heel groote hoeveelheden wel dieren dooden, doch dat geldt haast voor elk voedingsmiddel waarvan te veel gegeven wordt. Zoo zag men in een Hongaarsch dorp 280 ganzen sterven tenge- volge van het eten van meel dat 50 bolde rikzaad bevatte. Ook kippen stierven als men ze van dit zaad 50 gram voerde. Teneinde nu meer gegevens omtrent het ge- vaar van bolderikzaad te verkrijgen nam Dr. Fangauf in Kiel de volgende proeven: Een mengsel van 100 bolderikzaden en 100 tarwe- korrels werd aan jonge hennen van drie maan- den voortgezet. De tarwekorrels werden on- middellijk opgegeten maar aan de bolderik zaden hadden de dieren weinig trek. Ze namen ze zelfs herhaaldelijk in den bek en lie- ten ze weer vallen, slechts 15 van de 100 zaden werden tenslotte opgegeten. Uit 'n mengsel van 500 bolderikzaden en 500 korrels kanariezaad werd het kanariezaad door kuikens van drie weken oud snel opgegeten doch het bolderik zaad bleef liggen. De kuikens blijken dus het bolderikzaad niet te lusten, doch als men ze het zaad gedwongen voert hebben ze er be- trekkelijk weinig last van. Kuikens van 14 dagen oud verdroegen 50 zaden zonder schade en hennen van drie maanden oud verdroegen 100 zaden en bleven gezond. Men kan dus zeg- gen dat bolderik in kippengraan niet ge- wenscht is doch niet direct gevaarlijk. Een ander onderzoek omtrent de schadeltjk- heid van gedesinfecteerd graan werd onlangs in een Fransch tijdschrift gepublieeerd. Graan wordt n.l. tegen sommige plantenziekten ont- smet met een oplossing van kopervitriool en nu is het de vraag in hoeverre zulk graan ge vaarlijk voor pluimvee zou kunnen zijn. Op 100 kg graan komt ongeveer 26 liter van 1 oplossing, dus op ldo gram graan ongeveer 250 milligram. Proeven toonden aan dat het niet vergiftig was doch dat de dieren lang- zaam in gewicht achteruitgingen. In Engeland heeft men proeven genomen omtrent den invloed van sojameel op de broed- resultaten. - Sojameel is een der meest ge- bruikte plantaardige eiwitbronnen voor pluim- veevoeder, doch hier en daar zijn er wel eens stemmen tegen opgegaan met het oog op een schadelijken invloed op de kwaliteit der broed- eieren. Het wordt door menschen en dieren Uitstekend verdragen en op het pluimvee- wereldcongres in Londen in 1930 hebben uit- voerige Japansche proeven aangetoond dat de beweerde schadelijke invloed op de broedresul- taten is te wijten aan het feit, dat een zelfde haan minder hennen in de foktoom bevruchten kan. De bevruchte eieren zelf zijn echter even goed als eieren van foktoomen die op een an dere manier gevoerd worden. Men kan kip pen zander eenig schadelijk gevolg in het meelvoer tot 30 sojameel geven, al zou ik dergelijke hooge percentages ook niet aanra den. De Japansche proeven zijn in een proef- station in Engeland gecontroleerd en er bleek dat er werkelijk ten opzichte van de broed- resultaten van toomen gevoerd met sojameel en met vischmeel geen belangrijke verschillen te constateeren vielen. Bij de voedering van sojameel moet er ech ter aan gedacht worden dat het aangevuld moet worden met mineralen, iets wat bij visch meel niet noodig is. Zoolang sojameel in prijs kan concurreeren met andere eiwitbronnen kan het beschouwd worden als een waardevol bestanddeel in pluimveevoer. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Wit: J. H. Blackbume. Zwart: A. Rubinstein. Petersburg 1914. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7—d5 3. e4Xd5 e6Xd5 4. Pgl—f3 Rf8—d6 5. Rfl—d3 Rc8g4 6. 0—0 Pb8—c6 7. Tfl—elj Pg8e7 8. c2c3 Dd8d7 9. Pbl—d2 f7—f6 10. Pd2—fl 0—0 11. Pfl—e3 Rg4—h5 12. Rcldl2 Ta8e8 13. Pe3—fl Pc6d8 14. Pfl—g3 Rh5g6 15. Ddlc2 Pd8—f7 16. Rd3Xg6 h7 Xg6 17. Pf3h4 Pf7h8 18. Dc2—d3 Kg8f7 19. f2—f4 Dd7g4 20. Dd3e2! Dg4c8 Niet Dh4: wegens De6 mat. 21. De2tf3 c7c6 22. Tel—e2 Pe7g8 23. Tal—el Te8 X e2 24. Df3Xe2 Tf8—e8 25. De2Xe8f Dc8Xe8 26. Te2Xe8 Kf7Xe8 27. Pg3e2 Pg8e7 28. Ph4—f3 Bh8f7 29. g2—g4 Rd6c7 30. Rd2e3 Pf7>d6 31. Pf3d2 Ke8d7 32. Kgl—g2 Kd7—e6 33. h2—h3 Pd6c4 34. Pd2 X c4 d5Xc4 35. Kg2—f3 a7a5 36. Pe2g3 f6—f5 37. g4—g5 Pe7d5 38. Re3'd2 b7—b5 39. Pg3e2 Pd5(b6 40. h3—h4 Rc7d6 41. a2a3 Pb6a4 42. Rd2cl Rd6e7 43. Kf3e3 Re7—f8 44. Pe2—gl Pa4c5 De partij ziet er erg remise-achtig uit. Nu dreigt echter Pd3 benevens Kd5e4. 45. d4Xo5 Rf8 X o5f 46." K©3f3 Rc5Xgl 47. Rcle3! RglXe3 Gedwongen, want op Rh2 volgt Kg2 en wint. 48. Kf3Xe3 Remise Zwart, hoewel een pion, voor kan niet tot e4 doordringen. De eenige kans zou zijn, door- breken op den damevleugel: 48. Kd5, 49. Kf3, b4. 50. ab4: ab4: 51. a4? (cb4:, dan Kd4 en verovert pion b2) en Zwart kan ner- gens aoorbreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 16