nederlandsche rondvlucht. JEUGD1GE INBREKERS GESNAPT. bet bedraagt, naar raining 2000, ongeveer. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ineesteld V-olgens -de eerste aanwij-zingen leid-t bet spoor der daders in de richting van Amsterdam. Deze inbraak is een zeer brutaal stukje, wanneer men bedenkt, dat de stationschef zijn woning boven bet station heeft. De cbef was aanwezig en hij, nocb iemand der huisgenoo- ten beeft iets van de inbraak bemerkit. Het station is gelegen vlak bij de Visscbersbaven waar ook des nachts altijd verkeer is en het boofdibureau van politie is op een mmuut af- stand. Het is echter met voor bet eens-t, dat in- brekers in dit station en in stations in de burnt aan bet werk zijn geweest. De inbraken in de stations worden een nachtmerrie voor de politie. Het is gebeurd, dat na een inibraak de stations of een dezer geruimen tijid des nachts bewaakt zijn gewor- den. Maar de intorekers blijken goed op de boogte te zijn en zich wel degelijk te verge- wissen, of „de wag veilig is", schrijft bet ,,Han-delsblad". ONGEWONE DEMONSTRATIE TE GROESBEEK. Een ongewone demonstratie die reeds eenige dagen had geduurd, bracbt Zondag beweging aANVARING in het rustige Groesbeek, aldus de Msib. Sedert drie dagen n.l. heeft zich voor bet gemeente- buis een moeder met vier kinderen gelegerd om te demonstreeren, wijl zij, volgens haar zeffjreii, ts weinig steun ontving. Aanvankelijk had men niet veel aandacbt aan deze demonstratie geschonken, maar toen het wat erg lang ging duren, trok bet van vele kanten de aandacbt en van niet gebeel onverdachte zijde begon men munt te siaan uit deze eenzame demonstratie. Gommunisten bdelden direct een betooging, er werd gefotografeend en een dame met een blocnote verscheen en bad een onderboiud met de demonstrante, die wel Amerikaansch in haar plan volhardt. Tenslotte beeft de burge- meester de demonstrante laten verwijderen, hetgeen al weer nieuw rumoer ontlokte Het voorbeeld sdbijnt aanstekelijk te wer- ken want het heette reeds, dat zij met veel versterking zou terugkeeren. Er is n.l. sprake van dat een groot aantal arbeiders, werkzaam bii de werkverscbaffing, gedaan zou krijgen en dan zouden honderd Groesbeekschen de eerste demonstrante voor bet gemeentebuis gezelschap komen bouden. EEN STOOMSCHIP GEKANTELD. Zaterdagmiddag om vijf unr is in de Mer- wedebaven te Rotterdam bet stoomschip Nottingham'", van de Scbeepvaart- en Steen- koleum aatschappijgekanteld. Het 500 ton metend vrachtschip, dat een wekely-kschen dienst onderhoudt tusschen Kingsley en Rot terdam, had ligplaats bij de loods van de Hol- lajnd-iSchotlandlijn, om daar goederen te laden, in hoofdizaak bestaande uit kratten en man- den met groenten en fruit. Om beter besch-ermd te zijn tegen mogely-k binnendringend zeewater, was bet fijnere fruit, dat echter het lichtst in gewicht is, on- derop geladen en de zwaardere soorten, o.a. uien en tomaten, bovenop. Zeer waarschijnlijk is de ballast, waarmee het schip binnengekomen was, te vroeg ver- wijderd, zoodat de topzware lading eerst een deinende bewaging veroorzaakte, waama het sobip plotseling slagzij maakte naar den kant van de kade met zuilk een grooten hoek, dat het gangboord water maakte. Onmiddellijk zijn de kranen in werking -ge steld om het scbip aan stalen trossen te bou den en bet vender wegglijden te verhinderen, wat gelukt is. Indien het slagzij naar de zijde van de rmer gemaakt was, zou het scbip onhernoepelyk gezonken zijn. Met het lossen van de goederen is dadely-k begonnen, waardoor vender gevaar van zm- ken zienderoogen minder werd. Er was 7 man equipage aan boord, onge- rekend de vrouw van den kapitein. LANDBOUWOKISISFONDS benadeeld. Maandag beeft de afdeeling Crisisdienst van de Centrale Recherche te Rotterdam aan- g-ehouden den 34-jarigen handelaar in vet en riachtproducten J. M. S. te Rotterdam, die verdacbt wordt in de maanden Aug-ustus en September van het vorige jaar op frauduleus verkregen invoermacbtigingen groote partijen rauw dierlijk vet te hebben ingevoerd, waar door het Landbouwcrisisfonds voor eenige dhi- zenden guldens is benadeeld. Als medeplichtige is op verzoek van de Rotterdamsche politie te 's Gravenhage aan gehouden de 47-jarige H. A. J. de R., die vroe- ger bode is geweest bij de Crisis Zuivel Cen trale in Den Haag. De R. is van Den Haag naar Rotterdam overgebracbt en bevindt zich, evenals S. tbans op het hoofdbureau alhier in arrest. De vroegere bode van de Crisis Zuivel Oentrale heeft de invoermacbtigingen op on- rechtmatige wijze we ten te verkrijgen en tegen vergoeding aan S. overgedoan. Deze zaak is eerst onlangs aan bet licht gekomen, toen bleek dat S. aan het abattoir te Rotterdam vee! meer geimporteerd vet ter ken ring had aangeboden, dan mogelijk kon zijn. Bij onderzoek bij de Crisis Zuivel Cen trale in Den Haag bleek ook, dat S. veel meer had ingevoerd dan op rechtmatige twijze mo- golijk kon zijn. S. werd aangehouden en heeft een bekentenis afgelegd. Daama heeft men den vroegeren bode te 's Gravenhage aange houden. Deze bode heeft. toen bij nog m dienst was bij de Crisis Zuivel Oentrale, kans gezien om noo niet ingevulde invoermacbtigingen ach- tei te houden, wanneer bij deze formulieren van de eene kamer naar de andere moest over- brengen. Hij voorzag de documenten van een stempel dat hij van een bureau wegnam, wan neer niemand dit zag en plaatste er een val- scbe handteekening op. Toen bij bij de Zuivel Centrale was ontslagen en eenigen tijd daarna in financieele moeilijkbeden was ge- raakt, is hij met de achtergehouden docu menten naar S. gegaan en bood ze hem te koop aan. Voor f SO heeft hij hem de docu menten ter hand gesteld. Op deze papieren beeft S. daama 20.000 K.G. dierlijk vet uit Parijs in ons land ingevoerd. ken. De passagiers kregen een laobbui. De bel, waarmede de aanbangwagen met den tractor was verbonden, bleek defect. Toen men in koor begon te schreeuwen en tegen de ruiten te trommelen, was de wagen al zoo cp gang, dat de bestuurder door het geraas van°den motor niets meer hoorde. In een bocbt van den weg zag men, ,onder bet scbijnsel der lantaarns, die bij bet douane- kantoor staan, twee heftig gesticuleerde gestalten staan. Het waren de vergeten pas sagiers, die gedwongen waren naar Beck te wandelen. Daama beklom de wagen zuchtend de Beeksche heuvelen. De douane-beambte had zich in zijn lot geschikt en moest - tegen zijn wil de reis tot Nijmegen voort- zetten. Er kwam redding in den vorm van een ver- keersstoipping. De chauffeur minderde vaart en toen de wagen met een slakkengangetje voomit kroop, begon bet gemeenscbappelrjk g-eroep en geklop opnieuw tbans met succes. De man in den tractor keek om, zag de hef- tige beweging in zijn wagen, stopte en snelde naar het portier. Toen bij dit opende schoot hem een .briesch-ende g^estalte voorbij, e douanebeambte, die, acbtervolgd door laid ge- lach der reizigers, in de richting van de grens verdween. DE ZIEKTE VAN WEILL. De directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Leiden dr. M. D. 'Horst, deeit mede, dat zich een licht geval van de ziekte van Weil heeft vccrgedaan bij iemand die in het Kagermeer beeft gezwommen. Dringend wordt aangeraden ver van de cevers te zwemmen. ACROBAAT G*E,VALLEN Zondagavond is de 26jarige acrobaat T. tij- dens zijn optreden in den Plantage-schouw- burg te Amsterdam kcmen te vallen. 'Hij beeft j vermoedelijk een wervelfractuur opgeloopen De VERDRONKEN. 21jarige mej. M. van R. is Dinsdagna- en is in het Isr. ziekenhuis opgenomen. toestand is niet ernstig. Zijn VAN EEN BRUG. LONDENSCHE Men meldt uit Londen Het Nederlandsche motorscbip Democraat is ten^evolge van het ongewoon booge getij de Theems afvarend met bet stuurhuis tegen den middelsten boog van de WestmmsterbruB aangevaren. enkele uren opontboud zijn reis naar Antwerpen kunnen vervolgen; het stuurhuis werd slechts licht beschadigd. DE GRIEZELIGE VONDSTEN AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS. Dezer -dagen deelden wij mede, dat naar aanleiding van de griezelige vondsten op een stuk -boschland van de landbouwer K. ae B in het tusschen Wuestiwezel -en Brecbt ge- leg-en -gebucbt Acbterbrug, waar dne jaar acbtereen een lijk werd opgegraven, bij de politie en justitie eenige -aanwi)zingen waren binnengekomen, welke w-ellicht deze zaak tot klaarbeid zouden kunnen brengen. Nadat tocb vast was komen te staan dat de lrjken moesten dateeren van bet tijdvak van 1916 tot 1919 werd bet meer en meer waarschijnlijk, dat de lijken afkomstig moes- +en zijn van een oor log- sdr am a De zekerheid van het tijdvak putte men uit het f-eit, dat het oude mastbosch ter plaatse in 1916 op last der Duitsche legerautoriteiten werd gerooid, terwijl in 1919 een nieuwe denn enr.anplant werd gedaan, welke nu bij bet zaveldelven success-ievelijk wordt gekapt. Aan pobtiecommissaris Blommaert kwamen vervolgens gemcbten ter oore, dat na bet rooien van het oude mastbosch ]ong-e Duit- sche recruten, die verblijf -hielden in het kam-p te Brasscbaet, een tijdlang in de om-geving van de boerderij van De Bie werden afg-e- richt, waarfbij meermalen met scberp gesch-i- De -bewoners van de oml-iggende boerd-erijen kregen dan bet consi-gne binnen blijven en ramen en deuren gesloten blijven. Een paar boerenjongens, die destijds rond den 10-jarigen leeftij-d waren, beweren tnans gezi^ en/of geboord te hebben, dat by bet schieten met scberp met mitraiUeurs dpor een ongeluk eenige jonge recruten zouden zijn gedood en naar oorlogsgebruik ter plaatse befnahoeverre deze verklaringen, afgelegd na biikans 20 jaar en eerst nadat het derde lij gevonden werd betrouwbaar zijn, valt na- 9 aiLM- o-Qan T>it. 5 middag bij bet baden in het z.g. Amstelmeer bij Anna Paul-owna verdronken. Eerst na eenige uren, toen haar kleeren en rijwiel aan den kant van het water ontdekt werden, be- merkte men het ongeluk. Het lijk is naar haar verblijfplaats te Anna Paulowna vervoerd. KADEN INGESTORT TE WEERT. Aan de kade van het bassin der Zuid-Wil- iemsvaart te Weert zijn Dinsdagavond enkele gedeelten van het plaveisel ingestort. Terwijl eenige personen op de kade met elkaar ston- den te praten, zakten de straatsteenen plot seling onder bun voeten weg. Allen namen bierop bals over kop de vlucht, doeh overal waar zij liepen berhaalde zich het verschijnsel. Er ontstond een groote opening, die zich on middellijk met water vulde, dat van ond-er den kademuur uit het kanaal toestroomde, aldus meldt de Tel. Onmiddellijk werd de gevaarlijke plaats met een omheining afgebakend ten einde ongeluk- ken te voorkomen, terwijl men tegelijkertijd ingenieurs en opzichters van den rijkswater- staat waarschuw-de. Nauwelijks was men met het omheinen van de instorting gereed, of op een tiental meters afstand van de eerste plaats deed zich het- zelfde geval voor. Hier ontstond eveneens in korten °tijd een gr-oot gat in den grond, dat men als het eerste afzette. Naast de gaten bleek de aarde over enkele meters door de -zuiging van het water te zijn weggespoeld, zoodat de instortingen, zij het dan ook in lichtere mate, bleven voortduren. Tusschen de instortingen en den kademuur is nog slechts een afstand van enkele decimeters overgebleven. Vermoedelijk zijn de instortingen te wrjter aan het uitbaggeren van het bassin, dat twee a drie maanden geleden geschied is. Een v-erdere mogelijkheid is, dat een motorboot die nabij de plaats des onheils is gere-pareerd en daar voortdurend heeft liggen malen, den bodem te veel in beroering heeft gebracbt. De fundeering van den kademuur, welke dateert uit 1881, bestaat uit bout, zoodat er groote kans bestaat, dat deze door het water sterk is aangetast. Zeer waarschijnlijk zullen de berstellingswerkzaamheden slechts primi- tief worden uitgevoerd, aangezien het in het voornemen ligt, in verbamd met het wegenplan te Weert, het bassin in de toekomst vier meter kleiner te maken, ten einde een paar scherpe bochten uit den weg te halen. Doordat de w-erk-zaamheden bij het lossen der schepen waren gestaakt kwamen geen persoonlijke on- geval'len voor. INBRAAK TE REEUWIJK. Woensdagnacbt is in het clubgebouw van de roei- en zeilvereeniging Gouda te Reeuwijk een inbraak gepleegd. De dieven, twee vis- schers uit Rotterdam, zijn op heeterdaad be- trapt door een juist passeerenden rijksveld- wachter. Uit een geldlade is f 24 gestolen, benevens een hoeiveelheid sigaretten en siga- ren. Het geld werd bij nadering van den rijks- veldwachter weggesmeten, doch een groote hoeveelheid sigaretten en sigaren werd ach- terhaald. -De dieven zijn te Reeuwijk opge- sloten. tuuirlijk moeilijk na te gaan. Dit zal echter In de toekomst moeten -blij,ken, daar voor geval de verklaringen juist zijn, nog een o twee lijken zouden moeten worden gevonden. Men zal tbans trachten uit te zoeken, welk Duitsche troepen-on)derdeelen van 1916 1918 in bet kamp te Braeschaet verbleven om daarna de mogeiijkheid na te gaan, am de i-dentiteit dezer oorlcgsslachtoffers, di-e nu op bet kerkbof Wuestwezel een laatste rust- plaats hebben gevonden, vast te stelien. D-e sportvlie-gtuigenwaarmede de Neder landsche en buitenlandsche deelneme-rs aan de i ondwlucht zullen deelnemen, toonen groote verscbei-denihe-id in type. Behalve de Neder landsche Koolhoven en Pander zal men o.a. te zien krijgen Puss Moth, Leopard Moth, Airspeed Courier, Percival Gull, Fairchil-d 24. Waco, Focke Wulff, Coudron Simoum, yoorts verscbillende typen leger- en marinevliegtui- g-en en een Douglas, een Fokker 12 van de K L M. De meeste bekende Nederlandsche sportvliagers en instructeurs van de N. L. S. doen aan de rondvlucht mede. -Ook onder de talrijke buitenlandsche gasten bevinden zicb vele als sportvliegers en vlieg- sters en in het intern-ationaal lucbtvaart- toerisme bekende figuren o.a. mej. Suzi lap- oens (Belgie) en de beeren Air vice-maar- sc'nalk A E. Bciuten (Engeland) met als pas- sag,ere prinses Marie Windisch-Graetz. Piter Scbeiiekeus (Belgie) vice-president van d« Federatie oer Belgische Aeroclubs, Andor vor. Hertelendv (Hongarije), M. F. Kmsky (Oos- tenrijk) B. de Korzewski (Polen) Schwa oe (Duitschland) de bekende vlieger EN EEN OUDE VROUW VAN HAAR SPAAR- DUITJES BEROOFD. RUMOR EN HUMOR IN AUTOBU(S Deze week zoo meldt men aan het ,,Hibl." stopte een lange Pullman-car voor een gesloten tolboom aan de grens Neder- land- Duitschland bij Beek. Een der douane- beambten opende 't portier en heesdb zicb in den wagen. Twee passagiers hadden zich aan zijn vragen en onderzoekingen in alle leid- zaamheid on-derworp-en en, eenigszins ver stijf-d van den 1-angen rit meenden zij de ge- legenbeid waar te nemen om zicb een oogen- blik te rverpoozen. Zij verlieten daarom de bus. Op hetzelfde oogeniblik ging de tolboom oni- boog, om een auto voor Duitschland door te laten. De bestuurder van de Pullman-car hoorde het -dicbtklappen van bet portier, zag den afsluitboom omhoog gaan en zette op het zelfde oogenblik den wagen -in beweging. Constematie in en buiten den wagen! De douane-ibeambte poogde door luid geroep de aandacbt van den man in den tractor te trek- Carl Afrika- I)E GESLA A GDE REDDING VERDWENEN IIORLOGE. In een politiepost bij de rivier te Rotter dam l'.wan een van bet water drmpeude man die vertelde, -dat bij even tevoren lm de ouurt een iongen uit de Maas bad gered. Hij vroeg of bij nnsschien even zijn kleeren mocbt dro- sron Met waardeering voor de koeno daad voldeed men gaarne aan zijn verzoek, waaroy men hem liefderijk een plaatsje gaf m een vertrekje apart, waar bij kon wachten, tot zijn plunje gedroogd was. Na eemgen tajd was dit het geval en welgemoed gmg onze redder heen. Zooais gebruikelij-k is, was van 's mans koene daad rapport in bet journaal onofemaakt N»a een poosje wilde een der agenten zijn dienst aanvangen en ging in verband daar- mede naar bet vertrekje waar de menschen- redder een tijdje bad vertoefd. De agent ibad nl in dat kamertje zijn horloge opgehangen en wilde bet nu van den spijker nemen. Dooh dit was niet meer no-odig. Dat bad de redder blijkbaar al gedaan Maar men bad zijn naam en adres en on- verwijld werd een rechercheur er op uitge- zonden om den vin-gervlugg«n vrien-d aan te houden Op bet aangegeven adres woon-de ecbter nieman-d van den opgegeven naam, doch toen de reohercheur eens informeerde in een garage in de buurt, zeide men -daar. Dat tref je. Hij is net hier! En juist op dat oogenblik trachtte iemand de garage tersluiks te verlaten. Hij werd ech ter aangehouden en bij fouilleering vond men des agenten uurwerk in zijn be-zat. Kort daarop zat de red-der-klokjesdief in een der politiebureaux zijn zonden te ove-r- denken Een oude bloemenkoopvrouw uit *s Herto- genbosch bad hi den loop van jaren een som- metje gespaard voor de moeilijke j-aren, zoo meldt de ,,Crt.". Alles bij elkaar ongeveer 2500. Als ze weer -tien gulden bad overge- legd, wissel-de ze dit bedr-ag in tegen een gou- dentientje en dat muntje verbgrg ze in een bloemenvaasje, dat boven op de kast in de buiskamer stond. iDen steeds grooter wor- denden voorraad bedekt-e ze met -een laagje zand Tenslotte was 66n vaasje vol en ze moest aan het tweede vaasje beginnen. En zoo bad ze in den loop der jaren tweehonderd en vijftig gou-den tientjes verzameld, waar- van, naar ze meenden te weten, niemand iets afw'ist. Maar helaas op een goeden dag merk- te ze bij haar thuiskomst, d-at de vaasjes om- versreworpen waren en dat het spaargeld ver- dwenen was. Met -tranen in de oogen kwam ze het de politie vertellen, die nu pogingen in bet werk stel-t om -de laaghartige roovers op het spoor te komen. Moge het haar gelukken De heer S. te Wlassenaar deelde Zondag aan de politie mede, dat in de villa Osina twee mannen aanwezig waren, die aldaar hadden ingebroken en die door twee van zijn familie- leden werden bewaakt. De politie toog naai den Schouwweg en arresteerde in het voor- noemde huis den 17-jarigen S. en den 18-jari- e-en H. beiden uit Den Haag, die by het hun ten politiebureele afgenomen verhoor beken- den aldaar te hebben ingebroken met de be- doeling om te stelen. Van het geval werd pro- ces-verbaal opgemaakt, waama de minde - jarigen ter beschikking van hun resp. ouders werden gesteld. AUTO RIJDT EEN CAFe BINNEN. [Maandagnacht omstreeks 1 uur is een per- sonenauto, waarin vier personen waren geze- ten, komende uit de richting Grave in de bocht bij het Hoekje de Langenboom te Oss geslipt en in voile vaart tegen het cafe van den heer Lamers" aldaar gebotst. De botsing was zoo hevig, dat de pui van het cafe geheel werd vernield en de voorgevel gedeeltelijk instortte. In de gelagkamer werd een groote verwoes- ting aangericbt. De inzittenden van den auto liepen alien venwondingen op. Een der passagiers was door de voorruit geslingerd en vrij emstig aan het hoofd gewond. Allen moesten onder ge- neeskundige -behandeling worden gesteld. De auto was zwaar gehavend en moest per kraan- wagen naar een garage worden gesleept. ONGELUK VA(N NEDERLANDER IN BELGIe. De Nederlandsche scbipper Isaac Kooyman, oud 51 jaar, geboortig te Sliedrecht en wiens scbip thans te Gent ligt, is Zondag uit het raam van een logement aldaar gevallen. De man is in zeer beden-kelijken toestand naar een ziekenhuis overgebracht. LIJK OPGEHAALD. Toen de gebroeders Toorn Maandag in de Wlaal te Opijnen aan het visschen waren, ont- dekten zij, dat een lijk tusschen de kribben dreef. De politie, die gewaarschuwd werd, haalde het lijk op. Bij identificatie bleek bet het stoffelijk overschot te zijn van een 24ja- rigen G. Deusikom, uit Varik, die verleden week tijdens bet visschen is verdronken. RUMOERIGE HARTJESDAG. Dank zij de medewerking van de natuur die met haar rijken aanvoer van warme droge lucbt de voetzoekers, zevenklappers en wat dies meer zij, bij het eerste vlammetje deed ontploffen, is in bepaalde buurten van Am sterdam de traditioneele Hartjesdag, vooral in de avonduren gevi-erd op een wijze welke zooais men dat de laatste jaren gewend is de politie herbaal-de malen aanleiding heb ben gegeven tot min of meer kracbtdadig optreden tegen grootendeels opgescboten -bel- hamels, wien bet uitsluiten-d te doen was om de openbare orde te verstoren, en daarbij gesteun-d werden door knapen van tusschen 10 en 14 jaren, wier ouders en opvoeders zoo onverstandig waren geweest bun verlof te geven om er op uit te trekken. In West concentreerden de d-rukte en bet lawaai zich in de Kinkerbuurt waar temidden van bet tumult der ontploffingen, nu en dan charges uitgevoerd en klappen uitgedeeld werden, die er wezen moc-bten. Bepaald ernstig was de toestand aan de overzijde van bet LJ, in bet bijzon-der op de Kagedoornweg, het Mosveld en het Distel- dorp. Hier hadden tusschen 9 en 10 uur een inspecteur en zijn manschappen, die van bet hoofdbureau uit een behoorlijke versterking hadden gekregen groote moeite om aan het provoceerend optreden van talrijke kwaad- v/illigen, jongens en ouderen, den k,op in te drukken. Te 10 uur werden er op den donkeren Distel- weg vanuit de zicb daar bevindende boscbjes, waarin vele belhamels zich verschanst had den, groote steenen naar de politie gewor- pen. Zoo dreigend was hier de situatie, dat de inspecteur zich verpliebt zag zijn revolver te trekken en een schot te lossen, waardoor een 16-jarige jongen vrij emstig aan de keel werd getroffen. Ook in de Van der Pekstraat beeft een agent van zijn revolver gebruik moeten ma ken, gelukkig zon-der, dat iemand werd ge- kwetst. terwijl op den Waddenweg en omge- ving, enkele straatbranden moesten worden gebluscbt. Eenige personen konden worden aangehouden. DOOR ZIJN ZWAGER GESTOKEN. Zondagavond beeft te Stipbout nabij -Hel- mond een emstige steekpartij plaats gebad. Toen de anbeider W. van der M„ vergezeld van zijn ongeveer 9-jarig d-ocbtertje, buiswaarts keerd-e, passeerde hij -de woning van zijn zwa- ger M. de A. Deze beeft zijn familielid, met wien hij in onmin leefde, waarschijnlijk staan opwachten. Plotseling kwam bij van acbter zijn woning te voorschijn en stortte zicb op Van der M., wien bij met een mes in bet ge- laat stak. De wang werd doorboo-rd en ook de tong werd nog door bet mes -geraakt. Hevig on-tsteld liep het meisje naar de nabij gelegen ouderlijke woning, om haar moeder het gebeurde te vertel'len. Ulings werd een geneesheer uit Helmond gewaar schuwd, die na voorloopige bulp te hebben verleen-d, ovenbrenging naar het ziekenhuis te Helmond gelastte. Uit voorzorg werd het slachtoffer, dat zeer veel bloed verloren had, van de laatste Sacrementen voorzien. De dader nam na zijn daad per fiets de vliucht naar Helmond, waar -hij nog denzelfden nac-ht door de marechauss-ee is gearresteerd. NEST MET BUNZIN GEN GE VANGEN. Een landbouwer, -die werkzaam -was bij den lan-dbouwer Harenberg op ,,'t Beerbrink" te Steenderen, zag naar bet „Dbl. v. N.-Brabant" meldt tegen den avon-d, dat een groote moeder bunzing, met bijna 5 volwassen jongen op ,noof uittrok. Hij versperde bun den weg en de roovers trokken terug naar hun onderaard- sche woning. Gelukkig bad L. een besten hond. Hij groef bet hoi uit. Alle zes de noof- -dieren werden -bemacbtigd en onschadelij-k gemaakt. In het bol bevonden zicb enorme hoeveelbeden van overgebleven resten, die gediend bad-den om dit -rooftuig op te voeden, vele eiersohalen, kippenvleugels, haren en konijnenresten waren bierin aanwezig. derijem in de asch legde. Tijdens bet blus- sobingswerk ontploften talrijke door de boe- ren verstopte karabijnpatronen en granaten, waardoor een bramdweerman gedood en tal rijke awderen gewond werden. DIJKBREUK IN CHINA. De dijiken van bet meer van We-is-janhoe, de zui-delijke grens tusschen Sjantoeng en Kiang- soe, zijn doorgebroken, waardoor groote stroo- ken lands overstroom-d werden. Meer dan 100 dorpen zijn bierdoor vernield. Het overstrioom-de gebied omvat een opper- vlakte van meer dan 200 K.M. 150.000 arbei ders werden door de overbei-d van Kiangsoe aan-gewezen een tweeden -dijk aan te leggen. OVADA WORDT NIET HERBOUWD. Het is npg steeds niet mogelijk betrouwbare gegevens te verkrijgen omtrent bet aantal slacbtoffers van de dij-k-door-braak nabij Ovada. Tot dusver zijn nog pas 70 lijken geborgen. Er worden talrij-ke bijzonderheden bekend aangaande de opoffering en doodsverachting, waarmede velen, die zelf door het noodiot wa ren getroffen, aan de redding hunner mede- menschen hebben deelgenomen. Zoo beeft een mecanicien niet minder dan 20 personen van een wissen dood gered door ben stuk voor stuk in veiligheid te brengen, daar zij alleen niet tegen den aandrang van bet water be- stan-d waren. Soldaten en fascisten gaan voort met bet verleenen van bulp. Overal worden vrijwibige reddmgsploegen gevormd. Tegelijkertijd met bet reddingswerk wordt reeds met -de opbouw- werkzaambeden begonnen. Zoo stelt men in he-t bijzon-der alles in bet werk, in de plaats van de vier weggeslagen bruggen voorloopige rivierovergangen te scbeppen. Volgens de laatste berichten zouden onge veer 170 huizen ingestort en 275 families -dak- loos geworden zijn. Ook groote huizen wer den verwoest, zoo .b.v. te Boggo, waar zeven huizen, die door 58 families bewoond wer den, ineenstorten. Men sobijnt niet voornemens de ingestorte huizen ter plaatse weder op te bouwen, doch wil in eenigszins hooger gelegen gemeenten nieuwe woongelegenbeid scbeppen. Daar bet buitengewoon moeilijk is het aan tal dooden en vermisten vast te stelien, heb ben de plaatselijke prefecten een beroep op de -bevolking gedaan om bij den onderzoe- kingsarbeid zooveel mogelijk mede te werken. Zoo moeten in heit bijzonder de overlevenden precies mededeelen met wie zij tezamen ge- vlucht zijn en wie, n-aar zij hebben kunnen nagaan, omgekomen zijn. HE NIEUWSTE LEERBOEKEN OP DE TSJECHO-SLOWAAKSCHE SCHOLEN. Op de TsjecboJSIowaakscbe scbolen worden zoog. „miiitaire" leesboeken ingevoerd, die de kinderen op de boogte brengen van alle mo- gelijke gevaren, die aan een oorlog zijn ver- bonde-n. Een groot gedeelte van den inhoud is gewij-d -aan den oorlog in -de lucbt en gas- en bommenaanvallen. Meif leert den kinderen erin hoe zij gasmask-ers moeten gebruiken, waar zij bet best een sobuilplaats kunnen vinden, wanneer vij'andelijke vliegers een aan- val doen, hoe zij zicb in -kelders kunnen terug- trekken, hoe zij die van de buitenwerel-d kun nen afsluiten, enz. enz. De nieuwe leesboeken zullen aan bet begin van bet sohooljaar 1935'36 in alle inricb- tingen van onderwrjs in gebruik worden ge- nomen. EEN Ko-PENIC KLADE Een gesprek van den dag in gebeel Enge land werd Vrijdag volgens Reuter, gevormd door een Kopenickiade, welke zich W-oensdag heeft afgespeel-d in de omgeving van Salis bury, het Eng-elsche manoeuvres-terrein. Aan het hospitaal van Tidwordth vervoeg- de zicb iemand in het uniform van Engelsch majoor, die in een deftigen aufto was voorge- reden. Hij deelde mede dto-or den chef van den Engelschen militairen geneeskundigen dienst te Londen te zijn belast met het on-derzoek naar besmettelijke ziekten in bet tentenkamp van Ti-dwortb. Ofschoon niemand -iets van besmettelijke ziekten afwist werd de „ma- joor" die niet alleen door zij-n uniform, doch ook door eenige kennis van de geneeskunde den sobijn van echtheid gaf, op zijn wensch bet geheele hospitaal rondgeleid. Na afloop der inspectie, ging de majoor naar de officiers-cantine waar bij eenige al- cobolische dranken gebruikte en met twee jonge officieren zicb over zijn ondervindingen in het buiitenl-and onderbield. De beide offi cieren kregen argwaan, daar de majoor" in strijd met de voorschriften rijlaarzen zonder sporen droeg en een degen. In verband met den hoogen rang van bun gast waagden zij het ecbter niet vragen te -stelien. Later begaf de majoOr zicb ook naar de onderoffiders-oantine waar hij zich met den sergeant-majoor op zeer joviale wijze onder- biel-d. Lutusscben was het bedrog ontdekt gewor- den. Door navraag bij den dhef van den militai- ren geneeskundigen dienst te Londen was vastgestel-d, dat geen opdradht tot inspectie van het hospitaal was gegeven, nocb dat een majoor met den opgegeven naam op de lijst van leger-officieren voorkwam. De „majoor" bleek -een burger uit het Lon- densche West-End. Het minis-teri-e van oorlog beeft bet voor nemen een aanklacht tegen den man in te dienen. OPGEWONDEN KERKGANGERS. Na een godsdienstoefening beeft in een van de voorstedem van Warscbau een vecbtpartij tusschen boe-ren plaats gebad, waarbij een boer werd doodgeslagen. Bij een poging om de daders te arresteeren, werd een politieman en nog een boer met revolverscboten gedood. De moordenaars sloe-gen op de vlucht en wondden bij de adhtervolging nog drie per- son en. Ten slotte zij-n zij evenwel gevangen ge- nomen. gevaarlij,ke blussohing. In bet plaatsje Terebzow, nabij Dumo, is Vrijdag een brand uitgebroken, die drie boer- EEN VROUW WIL DUELLEEREN. Hongarije is beslist bet land van de ridder- lijke tweegevechten! De zittingsperiode van het nieuiwe Hongaarscbe parlement begon al dadelij-k met een serie duels. Enkele dagen geleden heeft men echter een zeer eigenaar- dig iets beleefd, dat zelfs den Hongaren wel wat vreemd voorkomt: een dame daagde een beer uit! -Mevrouw Katonia stond als directnce m dienst van een voomamen modesalon van Boe- dapest. De betaling was niet bepaald vorste- lijk te noemen! Inte-gendeel; maar desondanks had de eigenares van de modesalon mevrouw Kemeny, het reeds dikwij-l-s noodig geoor- deeld met haar directrice een vreeselijke ru- zie te maken. Het was echter steeds weer ge lukt de omtvlamde ru-zie tot bedaren te bren gen en in vriendschap weer uiteen te gaan! Ditmaal was echter een afdoening langs vriendscbappelij-ken weg haast niet meer mo gelijk. Mevrouw Kemeny, de eigenares, had mevrouw Katona, de directrice, wegens en kele bestellingen, die niet gebeel naar wensch der eigenares verloopen waren, de les gelezen en enkele grofheden toegevoegd. Zooais het een echten gentleman betaamt, had mevrouw Katona zich zonder een woord te spreken omgedraaid en de zaak van de strijdlustige mevrouw Kemeny verlaten. Nu had mevrouw Katona in haar meisjestijd vijf jaar acbtereen. bij een der beroemdste scher- mers van Boedapest les gehad! Zij wen-dde zich dus tot twee heeren uit haar bekenden kring met het verzoek haar secondant te zijn! Toen deze beiden hoorden, waar het om ging, trac'htten zij eerst mevrouw Katona van haar plan af te brengen. Maar... zooais vrouwen nu eenmaal zijn... aan bet einde van dit ge sprek zetten beide heeren zich acbter een schrijftafel en schreven een brief, waarin zij de ecbitgenoot van mevrouw Kemeny als ver- tegenwoordigers van mevrouw Katona mede deelden, dat mevrouw Katona meneer Kemeny in vertegenwoordiging van mevrouw Kemeny, wegens de mevrouw Katona door mevrouw Kemeny toegevoegde bedeedigingen uitdaa.g- den en hem verzocbten, zoo spoedig mogelijk zijn secondanten te benoemen. Joumalisten en bekenden bestormden dadelijk mevrouw Ka tona, om over de felt en Jiet een en ander te veme-men. Dapper verklaarde mevrouw Ka tona, dat zij zich slechts dan van haar voor nemen zou laten afbrengen, wanneer de heer Kemeny in tegenwoordigheid van de personen waarvoor mevrouw Kemeny haar beleedigd bad, om excuus zou vragen. In het al-gemeen was men in Boedapest de meening toegedaan, dat Kemeny om de uit- daging van mevrouw Katona zou Inchon, of en een grap over zou maken. Maar... binnen 24 uur had Kemeny zijn secundanten be- noemd, waarbij een overste der reserve is... Nu gaat het nog erom, of de aangelegenheid met het wapen in. de vuist of schriftelijk zal worden afgedaan. In Boedapest wedt men voorloopig op schriftelij-ke afdoening, maaT wie weet wat deze aangelegenheid nog brengt. NOODLOTTIGE AANVARING IN DE IERSCHE ZEE. In de Iersche zee is Zondagochtend de vrach-tboo-t „Napier Star" in aanvaring geko men met de Lauren tic Drie matrozen van de Napier Star" en zes van de ..Laurentic" zijn daarbij om het leven gekomen en ettelijken gewond. Beide booten zijn te Liverpool door sleepbooten binnenge- bracbt met zware averij. De Laurentic" had 620 passagiers aan boord voor Stockholm, Gotenburg en Kopen- hagen. De botsing had plaats in de Iersche Zee nabij Skerries op 60 mijl uit de kust.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 15