Sport Landbouwberichten Feuilieton-vertellingen Gemengde Berichten TER NEUZEN, 23 AUGUSTUS 1935. Van onze Adverteerders WIELRENNEN. BRABANTSCKE BRIEVEN. fcringen gaat men zoover, de opgepotte gelden (rp een bed rag van frcs. 39 milliard te ramen. De Bank van Frankrijk schat deze bedragen echler op 27 a 28 milliard francs. Hiervan liestaat verrevveg het groobste ged: elte ui; fciljetten van 1000 francs en 500 francs, ter wijl naar naming voor een som van 9 milliard francs in goud is opgepot. Aanzienlijke be- dragen zijn ondergebracht in banikkiuiizen etc. en liggen daar op het cogenblik geheel nutte- loos. DE NEUTRALITEIT VAN AMERKIA. De Senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft Dinsdag eenige voorstellen afge- ihandela, welke de neutraliteit der Vereen. Staten moeten verzekeren, ingeval van ge- wapende verwikkelingen onder andere staten. De voorstellen werden direct doOrgezondem ter behandeling van de plenaire zitting van dtn senaat. De senaat zal de voorstellen in zijn volgende zitting behande'en. In hoofidzaak ,betreft het 't volgende: Ingeval van. het uitbreken van oorloig is de president verplicht den uitivoer van munitie en wapenen naar alle oorlogvoeremde landen te verbieden. De wapenfabricage in de uitvoerende lan den wordt door licentie onder controle gesteld. A Overtreding- tegen dit uitvoervenbod wordt jgestraft met boeten van 10.000 dollar en 5 jaar gevangenisstraf. De Amerikaansche schepen mogen geen munitie, bestemd voor oorlogvoerende staten vervoeren, evenmin mogen wapens en troepen nit Amerikaansche havens naar schepen der oorlogvoerende landen worden verzonden. De President zal worden gemachtigd het gebruik maken van Amerikaansche havens door duikbooten te regelen; voorts zal ide President de hevoegdheid krijgen te oordeelen of het Amerikaanscse burgers verboden moet worden te reizen op schepen van de oorlog- TOerende jiartijen. RJDO'S REVUE J.ACHKN IS TROEF" TE TER NEUZEN. Na beeindiging van de succesvolle reeks opvoeringen in het Centraal Theater te Amsterdam van Rido's revue „Lachen is Troef", met Henriette Davids en Johan Kaart Jr., gaat de Henriette Davids Revue N.V. een toumse door ons land maken. Ook te Ter Neuzen zal dit gezelschap de revue ,,Lachen is Troef" opvoeren en wel op 18, 19 en 20 September in het Concertgebouw. De voorstellingen zullen plaats vinden in geheel dezelfde bezetting en mohteering als te Amsterdam. Wlj komen t.z.t. nader op de opvoeringen van de revue ,,Dachen is Troef" terug. KUOMPENBEURS TE CLINGE. Woensdag werd de zevende klompenbenrs geopend. Des voormididags te 11 uur had op het gemeentehuis de officieele onitivangst plaats. De burgemeester, de heer J. W. Vte llings riep de aanwezigen een welkom toe. In de eerste plaats riehtte hij zich tot den lieer Ir. Grevers, directeur van het Rijks- nijverheidslaboratorium te Delft, den Z.Eerw. heer pastoor J. Huygen, de heer J. 'Huizinga, tnrrgemeester en N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Ter Neuzen, benevens de gemeenteraadsleden. Het doet het gemeentebestuur goed, dat de klom- penmakers, ondanks de voor hen moeilijke tgden, het hebben aangedurfd weer een klom- penbeurs te huuaen. Nadat de eerewijn was aangeboden, wandel- de - men voorafgegaan door het plaatselijk muziekkorps naar de R. K. lagere school, in welks lokalen de klompenbeurs werd ge- aouden. Alvorens deze te betreden hielid Ir. Grevers een toespraak, waarin hij liet uitkomen, dat •de Regeering niet onbekend is met den moei- lijken toestand der klompenmakers, en die daarom reeds verschillende maatregelen nam om die industrie te steunen, o.m. d/oor het heffen van een invoerreoht op uit 't buiten- land ingevoerde klompen, door oontingentee- ring en het verleenen van een bijidrage aan de klompenbeurs. Maar met het nemen van die maatregelen treden nog niet op eems verbete- ringen in, al zou n.en dit vurig wienschen. Het is voor de Regeering ook zeer moeilijk, zij kan niet alle misstanden in een handomdraai op- lossen. Spreker heeft veel belangstelling voor de fclompenbeurzen. Hij ziet daarin niet alleen de verkoopsgelegenheid, maar, omdat de klompenmakers daar voor gevoelen, ontmoe- ten zij er elkaai en leeren er waardeering voor elkanders werk. De technische en maat- sehappelijke opvattingen van de klompen makers worden er ontwikkeld. Hij besprak voorts de mechanisatie van het bedrijf en meent, dat dit ook tot onjuiste toestanden heeft geleid. Hij heeft daarvoor mroeger jaren gewaarschuwd, dat het onjuist was, het bedrijf te mechaniseeren, wanneer men geen grooteren af.zat verwachten kon. Er zijn machines aangeschaft door patroons die niet voldoende kunmen calculeeren en dat werkt ook misstanden in de hand. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de klompenbeurs voor de ondememers een succes zou worden. Voorts sprak ook de burgemeester van Ter Neuzen, de heer Huizinga, die voor de klom penmakers een lichtpunt zag in de maatrege len die de regeering neemt ter bevordering van de werkgelegenheid op het platteland. Het is niet alleen noodiig dat er goede klom penmakers zijn, maar voor dezen is het weer noodig, dat er ook dragers zijn. Komt er meer werk op het platteland, dan zal ook het aa itai klompendragers grooter zijn. Hierna betrad men de beurs en wierd een rondwandeling gemaakt tot het bezichtigen van de inzendingen. Er waren weer flinke inzendingen van alle soorten klompen, terwijl ook de inzending van sierklompjes weer niet ontbrak. LUXOR-THEATER. Strjjd tusschen Berg en Mensch. Dr. Fank's „Eeuwige Droom". Dit is dan de film, waarmee dr. Arnold Fanok een vijftienjarige loopbaan afsloot en zij zal u bijblijven als een grootsch en indruk- wekkend filmgedicht. Men zag zelden een met zooveel hartstocht en zooveel liefde voor het vak gemaakte bergfilm als deze overwin- ning van den Mont-Blanc, doch zij werd met dat al meer een victorie voor de twintigste eeuwsche medewerkers van dr. Fanck dan voor dien achttiend' eeuwschen Jacques Bal- mat, die voor het eerst den top van Europa's hoogsten berg bereikte. Men heeft met dezen ,,Eeuwigen Droom'' de historisehe en legendarische gegevens over de eerste beklimming van den Mont-Blanc in vrije bewerking gedramatiseerd. Die histori sehe gegevens zijn mij, eerlijk gezegd, onbe- kend en in zooverre valt het mij niet mogelijk den omvang van die vrije bewerking vast te stellen. Men constateert alleen de schade, die bekend gevaar van het genre het verhaal aan de documentaire toebracht en men be- treurt haar dubbel, wijl het hier een documen taire betreft van vaak grandioze pracht. Men beging bewust of onbewust de fout, dat verhaal op een voomamer plaats te wlllen houden dan het rechtens toekwam tegenover den geweldigen acteur, dien men den Mont- Blanc doapte. Men zie deze eerste mislukte beklimming door den dorpeling Jacques Balmat: giganti- sc'he worsteling tusschen Mensch en Berg. De eerste, verteerd door zijn begeerten naar het Goud, dat op den top moet liggen, bezeten van kwade hartstochten en zijn tegenstander kennend in al zijn verraderlijk-sluimerende kracht, doch niettemin: aanvallend de laat- ste onoverwinnelijk en meedoogenloos wreed. Men ziet hoe deze mensch ten onder gaat. On- ontkoombaar ontplooit de witte hel haar vaak verbijsterend acteurstalent een mensch wor- stelt door de even majestueuze als afschuwe- lijke wereld van eeuwige sneeuw en ijs. Het is Sepp Rist, die dezen Balmat speelt en hij vindt in de -eerste mislukte beklimming onge- twijfeld zijn beste momenten, doch wat blijft ervan tegenover dezen Mont-Blanc? Een kleine zwarte figuur kruipt door een witte oneindigheid, struikeit en valt en zinkt weg in de sneeuw en stort omlaag en begint op- nieuw. Kruipt omhoog langs afgronden en hakt zijn voetstappen, terwijl iedere misstap een tienvoudigen dood beteekent. EJen sim- pele ladder van dertien of elf treden heeft hem van de gansche wereld afgesloten en er is nog slechts 6en weg: omhoog! (De storm giert over den blinkenden top, lawines storten omlaag. Wolken schuiven over ijs en sneeuw en werpen wonderlijke scha- duwen op deze blanke eeuwigheid. En de kleine mensch ziet niet om, doch worstelt voort en schijnt bijwijlen een arme dwaas in een kwaadaardig sprookjesland... (De berg heeft den eersten aanval afgesla- gen, maar het heeft den mensch geen leergeld gegeven. Hij ontdekt een nieuwen opgang en keert terug. Doch de berggeesten waken over den top en slaan den vermetele met sneeuw- blindheid, en hulpeloos tast hij thans door dui- zend gevaren naar den weg omlaag. Deze beklimming, deze mislukte strijd om den top is meermalen van een hevige beklem- ming en ongetwijfeld het allerbeste deel van de film. Daama keert het Verhaal weer, de ietwat sentimenteele geschiedenis van Balmat, die na al de ontzetting van den eersten groo- ten tocht het Goud afzweert en ten slotte toch weer zijn eed breekt. Opnieuw gaat hij op weg naar den blinkenden top en hij bereikt hem thans met zijn vriend Paccard. Doch in het dal luiden de doodsklokken. De berggees ten hebben zich gewroken: zijn kind is bij de geboorte gestorven. TER NEUZEN VOORUIT. Een ieder, die zijn vacantie heeft benut om ons mooi eigen land te idioorkruisen en daar bij de voomaamste steden zal hebben bezocht, zal bet zijn opgevallen hoeveel z.g.n. „snel- buffetten", waar men voor een gerimgen prijs een lekker hapje naar eigen keuze kan be- machtigen, overal zijn verrezen. In den laat- sten tijd zijn, tengevolge van de verplichte winkelsluiting, in onze stad wel diverse auto- maten geplaatst waar men na sluitingstijd nog sigaren, sigaretten, ohocolade of bonbons enz. kan veikrijgen, doch een snelbuffet had men hier nog miat. Thans heeft deze ,,auto- matiek" cck in onze stad ingang gevonden en is het de heer De VriesAdriaansen, in de Noordstraat, die hiervan de primeur heeft. Dat zijn streven met succes moge .worden bekroond. WIELERBAAN TER NEUZEN. Op Zondag 25 dezer zal op de wielerbaan Ter Neuzen wederom een programma worden verreden, zooals men dat alleen in de groote steden kan aantreffen. Niet minder dan negen gekende ,,zesdagenrenners" zullen hier aan de start verschijnen, w.o. van Hollandsche zijde de Gebrs. Vroomen; Brespenninx en Pellenaers, van Belgische zijde Buijsse, Loncke, Huijs en Martens en tot slot de sterke Duitscher Schon. Vervolgens zullen ook van de partij zijn de nieuwe kampioen van Belgie Gust Danneels, die gezien zijn uitslag in het wereldkampioen- schap van verleden Zondag in extra geede con- ditie zit, en de beide lokale renners Baart en Verschuren. De voorwedstrijden die heelemaal in het tee- ken HollandBelgie zullen worden verreden, zullen ons ongetwijfeld mooie sport te zien geven en het zal ons werkelijk benieuwen, wie hiervan de sterkste zullen zijn. Bij de snelheids- wedstrijden die zullen verreden worden in series van twee renners, zullen Willy Vroo- men en Pellenaers het moeten opnemen tegen Buijsse en Loncke. Dat de beide Belgen hun uiterste best zullen doen, om de overwinning te behalen, staat voor ons vast, doch wij dur- ven hopen op een overwinning van de kleine maar zeer rappe Vroomen. Daarna krijgen we een achtervolging van den BrasBaart tegen het zeer sterke koppel DanneelsSchon. Al- hoewel wij in Bras en Baartje veel vertrou- wen stellen omdat het ons bekend is, dat zij in dit soort wedstrijden ware uithlinkers zijn, we durven hen toch ditmaal niet als overwin- naars pronostiekeeren, omdat Danneels Schon in achtervolging een der sterkste kop- pels ter wereld mag worden genoemd. Ver volgens hebben we nog een achtervolging tus schen J. VroomenVerschuren en de Belgen HuijsMartens. Ook hier staan onze jongens voor een zeer zware taak, en zij mogen er vast van verzekerd zijn dat, als zij willen winnen er alles zullen moeten uithalen, om Huijs en Martens achter zich te houden. Als laatste gedeelte van het voorspel krijgen we dan nog een klassementswedstrijd voor de renners W. Vroomen, Pellenaers, Schon, Dan neels, Loncke en Buijsse en een afvalwedstrijd voor de averige renners. Na de gebruikelijke tien minuten pauze zal dan n,og een koppelwedstrrjd worden verreden over 60 KM. met 4 klassementen. Hieraan zullen deelnemen allereerst het koppel Pelle naers(Braspenninx, die zeer zeker ook in staat mogen worden geacht 'n greep naar de overwinning te doen, dochdan zullen zij moeten trachtan dit te bewerken door een ronde voorsprong te nemen en dat zal gemak- kelijker gezegd zijn dan gedaan, vreezen we. 'Het zal ons benieuwen wat het Limburgsche koppel zal presteeren, nu zij voor de eerste maal in Z.-Vlaanderen optreden. In de laatste Zesdaagsche van Amsterdam en op verschil lende wintervelodromes zijn zij de veropen- baring geweest en blijkens verschillende pers- uitslagen is het een koppel dat in staat mag worden geacht zich naast de allergrootste te plaatsen. Indien zij zich in de jachten zullen kunnen handhaven, zal WSUy er met zijn flit- sende sprints er wel voor zorgen, dat zij in de eerste gelederen eindigen. Het koppel Dan neelsSchon mogen we ook niet te licht schatten, en van Schon hoorden we de laatsten tijd niet veel, doch ais deze de forme nog heeft van enkeie maanden geleaen, dan vormen hij met Gust Danneels een ploeg die zich met iedereen kan meten. Ook zij kunnen best de overwinnaars zijn. Als vierde ploeg krijgen wij Loncke, die gekoppeld is aan Baartje, en in dien laatstgenoemde een wedstrijd zou kunnen rijden, zooals hij dat de laatste maal te Ter Neuzen met Biliiet heeft gedaan, dan mogen wij er vast op rekenen, dat zij, zoo niet de overwinning, toch een der eereplaatsen zullen behalen, omdat Loncke momenteel een der sterkste renners ter wereld mag worden ge noemd. Daama hebben we het koppel Buijsse Verschuren, en van laatstgenoemde zal het zeer zeker afhangen, hoe de plaatsing In het klassement van dit koppel zal zijn, want zoo als wij Buijsse een vorige maal aan den slag hebben gezien te Ter Neuzen, is hij bijna niet te kloppen. Wat een demarrage en een snel- heid kan deze renner toch ontwikkelen en als het ware zonder moeite. Wij mogen er stellig op rekenen dat, al zal dit koppel misschien de overwinning wel niet kunnen behalen, zij er het hunne wel toe bij zullen dragen, de wed strijd aantrekkelijk te maken. Tenslotte rest ons nog het koppel HuijsMartens, die altijd en overal sportief rijden, en door hun voort- durend wegloopen zich bij het puhliek popu late maken. Alles bijeen, belooft het voor de sportlief- hebbers een "prachtigen middag te worden, omdat bijna alle koppels kans hebben om de overwinning te behalen en wij ons dus aan een strijd mogen verwachten, zooals wij dat op de Ter Neuzensche Wielerbaan gewoon zijn. Gezien het prachtige programma wat ons a.s. Zondag weer wordt geboden, moet ons aller parool zijn: Op naar Ter Neuzen. KATHOLICISME EN SPORT. In de vergadering van Dinsdagavond van de R.K. Paedagogische Week hield, volgens het „Handelsblad", pater P. van Gestel S.J., pre fect van het St. Canisiuscollege te Nijmegen, tusschen de films die voor de congressisten vertoond werden, een inleiding over ,,Katholi- cisme en Sport". Spr. wilde niet de neutrale sport bestrijden of propaganda maken voor een bepaalde R.K. sportorganisatie, maar de sport bezien in een positief gerichte levensbeschouwing. Sport en spel zijn, aldus spr., te beschouwen als de na- tuurlijke vervolmaking van het menschelijk wezen, natuurnoodizakelijk voor de ontplooiing en uitbouw van het groeiend leven. Voor de supprematie van den geest is de sport van groote ethische waarde, zoodat zij een plaats krijgt in de moreele orde. Sport in den goeden zin opgevat, brengt zelfbeheersching en ver- edelt tot natuurlijke zieleadel, zij sterkt het individu in. den strijd tegen het egoisme en zij is dus niet alleen te dulden, zij is zelfs te propageeren ter wille van haar waarde tot versterking der zelfbeheersching en tot het be- reiken van waarlijke levensschoonheid. Inzon- derheid voor de rijpende jeugd is de sport van beteekenis, omdat zij deze jeugd behulpzaam is bij het verwekken van nieuwe idealen. Ook ethisch beschouwd liggen in sport en gemeen- schapsspel tal van waardevolle nuances. Sprekende over de uitwassen der sport, be- toogde pater Van Gestel, dat deze niet uit de sport zelf voortvloeien, maar het resultaat zijn van de verkeerde opvattingen bij de beoefe- naren der sport. De ware en goed gerichte zelfbeheersching kan slechts het resultaat zijn van een harmonische levensbeschouwing. Men vemietige daarom de sport niet, doch men - zuivere haar en dit zuiveringsproces kan niet alleen voltrokken worden door een organisatie- vorm, neen, het verschil tusschen een neutra- len en een roomschen sportman ligt dieper. Het is noodzakelijk, dat er meer rekening ge- houden worde met een diepere opvatting der sport als factor van persoonlijkheidsvorming. Al te weinig is dit no'g het geval, doch in dit gemis zag pater Van Gestel de kern van het sportprobleem voor leiders zoowel als beoefe- naars. Niet de waarde van het lichaam, maar de waarde van de ziel geeft de grenzen aan, waarbinnen de sport moet worden gehouden. Spr. besloot zijn betoog met een vemieti- gende critiek op het competitiestelsel. Op dui- delijke wijze gaf spr. de grenzen aan, waar binnen de sportbeoefening zich volgens zijn opvatting moet bewegen. DE OOGST DER LANDBOUWG'EWASSEN IN ZEELAND. Men schrijft aan de N. R. Crt. Het oogsten der granen en peulvruc'hten is in Zeeland reeds geheel afgeloo.pen, hetgeen tenminste 2 a 3 weken vroeger is dan in nor- male jaren. Op zicbzelf zou dit niet zoo ver- keerd zijn, ware het niet, dat ook de groeitijd dienovereenkomstig wordt verkort. Dat deze kortere groeitijd fnuikend op de opbrengst werkt is dit jaar wel heel duidelijk gebleken. De korrels der granen en peulvruchten zijn in doorsnee belangrijk kleiner dan normaal. Nu van verschillende landbouwbedrijven de dorschresultaten bekend zijn blijkt, dat de op brengst van de tarwe wel ongeveer 20 pet. ten achter blijft bij het vorige jaar, terwijl de op brengst van erwten op verschillende plaatsen wel van 20 tot 30 pet. lager is te stellen. TUBERCULOSE-BESTRIJDING VOOR VEE. In het pas verschenen verslag van den Ge- zondheidsdienst voor vee in Friesland over het afgeloopen jaar, lezen we het volgende: Indien we ongevraagd de Veehou- derijcentrale van advies mogen dienen zou dit hierin bestaan, dat we doorgaan met de opruiming van de reageerders zeer wenschelijk te achten en dan wel in dien zin, dat vereenigingen met reactie-percentage lager dan een nader vast te stellen maximum, het voorrecht krijgen alle reageerders van hun leden op te ruimen op voorwaarue dat de ge- heele vereeniging in ons geval de fabriek, geen reageerders meer heeft. Dit zou een buitenge- woon belangrijke stap zijn, zoowel uit een oog- punt van volksgezondheid als wel voor tuber- culose-vrijen opfok. Op de lijst van tuberculose-vrije bedrijven van 13 April en 25 Mei komen in totaal ruim 4300 vrije bedrijven voor. Er zijn dus in de laatste maanden nog vele bedrijven vrij ge maakt door opruiming van de laatste reageer ders. Thans zijn dus meer dan 60 pet. van de onderzochte bedrijven vrij. De vorderingen zijn de laatste jaren wel buitengewoon geweest. Door van overheidswege door te gaan op deze wijze zal de saneering van onzen veesta- pel met betrekking tot tuberculose in korte jaren een feit zijn." DE AARDAPPELPRIJZEN. Dinsdagmididag heeft de kring Tholen en St. Philipsland van de Zeeuwsche Landbcuw Maatschappij onder voorzitterschap van den heer Wisse een druk bezochte algemeene ver- gadering gehouden ten huize van den heer Nelissen. Van het hoofdbestuur was mede aanwezig de secretaris van de Z. L. M., ir. J. Dorst uit Goes. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd met het doel om te trachten betere prijzen te verkrijgen voor de aardappelen, die thans door de boeren worden afgeleverd. Een prijs van twee cent en minder per K.G. wordt door de verbouwers absiduut onvoldoen-de geacht. Voor de regeldng van vorige jaar, waarbij mim'mumprijzen waren vasbgesteld, is thans in de plaats gekomen ©en teeltheffing van f 30 per H.A., welke de verbouwers moeten be- talen. Tegen deze regeling werd ten zeerste geprotesteerd. Algemeen werd betreurd, dat de regeering geen maatregelen in de plaats stelt, die een eenigszins loonende prijs voor de aardappelen tengevolge zouden kunnen hebben. Beslioten werd den betrokken minister telegrafisch hiervan in kennis te stellen. Op het oogenblik zijn de aardappelen 't eenige landbouwproduct waarvan direct geld binnenkomt, aangezien tarwe en erwten thans nog niet verhandeld worden. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat van de nabetaling van de tarweoogst 1934 bij voorbaat de teeltheffing op de aardappelen wordt afgehouden. Al deze dingen hebben tot gevolg, dat verscheidene boeren het noodige kostgeld om hun bedrijf gaande te houden, ontbreekt, tengevolge waarvan zij wel genood- zaakt zijn reeds thans hun 'aardappelen te verkoopen. Eveneens werd geprotesteerd tegen de in uitzicht gestelde verminderde steun op tarwe en erwten, te meer daar de cogst van deze producten dit jaar niet aan de verwachtingen zal beantwoorden. Ulvenhout, 20 Augustus 1935. Menier, -Deu2>e^^ In een woord: 't is 'n gezegend tij in zware jaren. Daar gaat zoo wat over den weg bij ons. Autobussen van ieveraans diaveren laangst de wegels in 'n rauschend geweld. As ik in den akker ben, waar de stilte van den zomerschen middag te drillen ligt over d'derde, waar dien zoem van 'n wesp te dreu- nen lijkt, dan hoor ik, op wijden afstaand al, 't zware bussengeweld aandruischen as 'n komend onweer. Vier, vijf, zes benzinewagels achter malkaren, komplete treinen, gieren laangst de slingerwegels van stad tot stad tot wijd over de grenzen, denderend laangst de durpkens, laangst de boerenhofstejen, over de keiwegels door de bosschen, den zonnedag in, die z'n eigen strekt van beginne Jul! tot nu toe. Het menschdom geniet den zomer, rijdt er door of 't eenen grooten vruchbenboogerd is, met koelsappig ooft, zoo voor 't plukken. Het menschdom geniet van zo'nen zomer, die den mensch weer lachen leert. Die 'm van levens- kracht en levensmoed volgiet teugenden dusteren wintertijd, 'diuster in veul beteeke- nissen. Den mensch giert lachend laangst de bloeiende bermen, de bloeiende slooten en vennen, de bloeiende voortuinen op den bui- ten in 'n onbewust geluk van goddelijk- schoonen bloei en zomerweelde, die de oogen zat. maakt van kleuren, zat van licht! Ja, 't is 'n kollosaal gezegend tij voor mensch en dier, voor alle levende schepsels. 'Ch'erdag de hitte van 'n laaiende zon, in den avond den maalschen nevel, die neer- daauwt over den akker, die krult door de bos schen ik zeg: 't is mee 'n schaarke ge- knipt. Waant regen kunnen we nog efkens missen. Allen oogst mot binnen en da kan nie droog .genogt gebeuren. Krakend droog staat 't koren gegaffeld Krappend, hard van droogte rijen we 't over eenigte dagen binnen. En 't wintergewas, de kooisoort drinkt z'n buikskes vol aan den melkwitten daamp, die elken avond over d'bferde kroelt, zoo dik, dat ge de beesten nie ziet. 2>oo koel, dat den nevel op oew vel slaat lijk 'n sliknatten flar. Ah, ze zijn toch schoon de dagen, die den Schepper elken mergen weer opnieuw laat opentoloelen daar aan den ender in 't oosten, waar telkens weer 'nen boekee van licht en kleuren ontplooit, waaruit de bloeien de zonneschijf ontstijgt, hlies van zo'n maje- steit. :Ze zijn zoo schoon deus nieuwe dagen elken mergen weer, as de eerste zonnestralen door den ibedaauwden febrde komen gezeefd, zoodat ge den dag ziet komen naar oew voeten, daar heelegaansch van dieen verren ender vandaan. Niks aanders as asemen in deuzen prillen dag, is al volop geluk. Waant den zegen, die ibesloten schijnt in elken lichtbussel, die de velden raakt, dieein zegen vloeit oew ziel bin nen as koelen, zoeten olie, die ge loopen voelt door heel oew lijfsmachien, dat gesmeerd wordt voor den zwaren dag. Voor den zwaren dag, ja, waant zwaar is den arbeid, is de taak, die weer te waohten ligt onder de stovende Augustuszon, die hooger rijst uit 't rosse pe^rlmoer van dieen bloeienden ender. Die in bussels nevellicht door de bosschen gulpt, die schuin in de dreven staan tot pooT- ten van licht ter eere van den dageraad. Eerepoorten van licht, amico, versierd met de weefsels van bedaauwden herfstdraad, zoo teer as 't licht der oogen, zoo kleurig as be- schauwd zulverdraad. Ah, die nieuwe dagen, wat zijn ze schoon, as elk blommeke, as elk blaaike zwaar is van de daauwpehrls en heel den buiten lijkt be- siagen mee 't eere waas van druivenblaauw, waardoor de zulveren peerls rolilen van 't overbedaauwden loof. Zoo is den mergen. Maar ok den middag is bezondere schoon- heid Den middag, as 't licht van den hemel zoo straf is, dat de stad, in de verre verte as 'n rookhlaauwe streep laangst den ender getrok- ken schijnt. As de stilte, de windlooze stilte zoo dik is, da'k ze kleven zie aan de rieten daken. As de zon in 't loover van de poppelieren spult, of die hooge boomen versierd zijn mee 'n mil- lioen flakkerende lichtjes. Ja, dan is den mid dag schoon, amico. Waant 'nen- vruchtdra- genden akker onder 'n peerlzulveren locht, waarteugen de witte, zonbeschenen doffen van wolkengevaarten staan, zoodat 't soha- duw-spul van den onendigen hemel over de velden drijft, de huizakes vendoken liggen in louter zonnespel, zo'n laandschap, wisselend in kleuren, van minuut tot minuut, is te schoon om na te vertellen. En as ik dan wa verderop m'n beesten zie slingerstfeerten en grazen in 'nen schadtuw van 'n kloeken boomkruin, 'nen zwaluw zie zweven in deinende vlucht, Bles m'n perdje, te slobberen staat uit de Mark, dan is zo'nen zomermiddag van zonneweelde en warme stilte zoo s-ch:on, da'k wel 's vergeet te werken. Waant dan blijven m'n oogen vastbangen aan 'nen zonbeglaansden heester, of ban 'nen zonhestraalden wolkenkop en dan zie ik droo- mend naar een punt, toch heel 't laandschap, toch elk beest, elken veugel, elken akker, elk blommeke, dat allegaar een schilderij is, ge maakt deur de meesterbaand van den Schep per, as ie in den vroegen mergen den dag schiep in 'nen jubel van kleuren en licht, in eenen stroom van kleurig goud, die uitvloeide in de weareld. Maar ok den avond is van wondere pracht, amico! As 't leste koperrood van den dag nog aan 't westen hangt en den buiten weg gaat neev- len as 'n peers visioien, den schemer uit de bosschen vloeit en 't eerste melkwit van daampen op de velden te drijven begint, dan valt den balsem op oew lijf. Dan wordt de stilte tot rust, twee zeer amparte dingen, amico! Dan rolt daar den donder van rundergeloei deur dieen deemster as 'nen uitroep van heim- wee over den verganen dag. Ros spoelt de maan deur 't donkere water van den nachthemel. Tooverachtig hangt ze boven 't zwarte iboseh. En as ze gedreven is boven den dikken deemster op de velden, dan schemert daar 'n wonder van lichtenden daamp op de eerde, da ge stil wordt van diep ontzag voor -die leste wisseling van schoon- heid op deuzen zelfden dag. 'Nen laten veugel klieft 'n manestraal. De sterren bloeien as zulveren margarieten Eian de fluweelen onendigheid. En den deemster rolt en daauwt over de velden den weg op, waarop kleine plassen gaan schimmen as zulveren vlekken. Koelte plekt aan oew vel. 'Kilte dringt door oew kleeren. Strak en koel spant oew vel om oewen nek en diep asemt ge dan den milden avond in oew kloppend lijf. 'n Zulveren baan plekt aan 't kerketoren- tje, waarboven op het kruiske te glaanzen staat in den nacht Den Augustusdag is om. Den buiten slaapt. Zulveren schubben glaanzen over de Mark, waant 'n laag schuivend nachtewindeke is ge komen uit de poppelieren om te speulen over 't watervlak, te kroelen door den deemster. M'n katten glippen over den weg, water- ratjes ritselen in 't riet, 't nachtelijke is begonnen en ik sluit de blinden. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. DUIVEN, DIE DEN PALMTAiK DES VREDES NIET IN DEN BEK DROEGEN. Zondagmiddag kregen tWee bewoners van de Kleine Houtstraat te Amsterdam ruzie over hun duiven, terwijl zij aan de tillen hezig waren. De een noodigde den ander uit op straat te komen om de kwestie uit te vechten. Toen aan deze uitnoodiging werd voldaan gaf de uitdager zijn tegenstander met een bijl een klap, welke tamelijk emstig aankwam. Buren hebben de vechtenden gescheiden. De politie heeft tegen den dader proces-Verhaal opge- inaakt. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Mjaandagmorgen te 11.45 uur is in het be gin van de Haarlemmerstraat te Amsterdam bij den tunnel een hoofdbuis van de waterlei- ding gesprongen. De krachtige straal ver- woestte een deel van het plaveisel en het trot- tolr. Binnen enkeie oogenblikken stond dit ge deelte van de Haarlemmerstraat blank. Het verkeer werd verlegd. Het tramverkeer moest eenigen tijd worden stopgezet. Weldra waren werklieden van de gemeente-waterlei- ding ter plaatse om de buizen af te sluiten, waarop de herstelwerkzaamheden een aan- vang konden nemen. Het water was op enkeie punten zoo hoog gestegen, dat het de huizen binnendrong. F.F.N RARE KOSTGANGER. De Centrale recherche te Amsterdam heeft een 49jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht, zijn kostbaas voor ongeveer 180 te hebben opgelieht. De man, die zich uitgeeft voor een bouwkundige, had van het echtpaar waar hij inwoonde, geld geleend en hen voorgespiegeld, dat hrj daarmede een zaak zou openen. De kostbaas zou dan een betrek king krijgen. Eenige dagen geleden vertrok hij echter met de Noorderzon. De kostbaas rook lont en deed aangifte bij het bureau Spaam- dammerstraat. De verdachte is door de cen trale recherche naar dit bureau overgebracht. F.F.N BRUTALE AANSLAG VERIJDELD. Dank zij kordaat optreden is de politie te Alphen aan den Rijn erin geslaagd een brutaal plan tot berooving, dat door een tweetal be- ruchte individuen naar Ossch voorbeeld was beraamd, te verijdelen. (Het was de politie ter oore gekomen, dat zekere de B. aldaar, die reeds verschillende veroordeelingen achter den rug heeft, in samenwerking met de G. uit Leiden het plan had opgevat den veerman M. op diens overzet- veer neer te slaan en daarna zijn woning, waar M. alleen huist, te plunderen. In verband hiermede stelde de politie zich Zaterdagavond verdekt op in de buurt van M.'s woning en inderdaad zag zij daar om- streeks half elf beide genoemde personen, die zich in de richting van het overzetveer begaven. Zij werden aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht, waarbij een van hen kans zag zich onderweg van ver schillende voorwerpen te ontdoen. Op den an der werd bij fouilleering een compleet stel inbrekerswerktuigen gevonden. •Hoewel zij aanvankelijk hardnekkig ontken- den, eenig misdrijf in den zin te hebben gehad, vielen zij al spoedig door den mand, toen bij een ingesteld onderzoek o.m. een ploertendoo- der en eenige inbrekerswerktuigen werden ge vonden, welke tijdens het transport naar het politiebureau waren weggewarpen. Zij legden daarop een volledige bekentenis af, waarbij bleek, dat zij inderdaad van plan waren geweest M. neer te slaan en te beroo- ven, zoodat de politie juist op tijd had inge- grepen. Nadat proces-verbaal tegen hen was opge- maakt, is het tweetal voorloopig op vrije voe ten gesteld. INBBAAH IN STATION TE IJMUIDEN. Maandag'oehtend zeven uur is ontdekt, dat in het dienstlokaal van het station IJmuiden was ingebroken. De brandkast was geopend door uitbranding van het slot, drie geldkisten met inhoud waren eruit ontvreemd. Die geld kisten werden op het in de onmiddellijke nabij- heid gelegen terrein, geopend gevonden. Het juiste bed.rag, dat zich in de geldkisten bevond, kon nog niet worden opgegeven maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 14