Buitenland «*-• de yraag waartoe deze vlag moest die- nen. amtwoordde de markies, dat zij bestemd was om zijn lijkkist te dekken, wanneer bij zou zijn gestorven. V- :- TER NEUZEN, 21 AUGUSTUS 1935. »ERGTOCH,T VAN HET BELGISC&LE KONINGSPAAR. Naai vemomen wordt, zijn koning Leopold en kaningin Astrid van Belgie, in gezelschap van een dame em een gids, Donderdag j.l. te Foiveno in de Dolomieten aangekomen. Twee nachtpn bracihten de koninkiijke toeristen door in de bergbut van Selvata, die zij in volledige bergui.trusting em met de rugzakken aange- gord, bebben opgezocht Vervolgens begaven de vorstelijke personen zich naar een andere bergbut, om na een excursie, die vier dagen beeft geduurd, Maandag te Polveno terug te Jceeren. BOYALISME TOT IN DEN DOOD! De markies del Merit-o, grande van Spanje, die met zijn auto uit Frankrijk komend de Spaamsche grens overscbreed, werd te Irun veroordeeld tot bet betalem van een boete van 1000 peseta's, aangezien de douame bij bet vi- sitec-ren van zijn bagage daarin een oude mo- jnaicbistisebe vlag bad gevonden. DE ISLAM WIL EEN GEZ UIVERDEN KORAN. Uit Cairo in Egypte komen berichten, dat under leiding van de beroemde Muzelmanscbe rmiversiteit aldaar en met steun van de uni- versiteiten te Fez en Damascus een Islamiti- scbe actie begonneo is, welke ten doel beeft, om -den Koran te bevrijden van de latere toe- voegingen, die als concessies aan bet Christen dom er in kwamem en den Koran in zijn oor- apronkelijken scherp anti-christelijken tekst te herstellen. De woordvoerders dezer bewe- ging dringen er ook sterk op aan, dat Mo- bammedamen bun kinderen uit de zendings- scholen terugtrekken zullen en voorspellen een opbloei van den Islam boven bet Christen dom 1221 AMERIKAANSCHE SOLDATEN DOOK GAS GEDOOD. De officieele cjjfers van bet departement van oorlog te Washington, die Maandag be kend zijn gemaakt, toonen aan, dat 1221 Anrterikaanscbe soldaten in ziekenbuizen in de Ver.. Staten overleden zijn tengevolge van in den oorlog opgedane gasvergiftiging. Hierbij zijn uiteraard niet opgeteld de 200 soldaten die op de slagvelden tengevolge van gasver- frft.iging omkwamen. GESTRAFT A MIS E>1I E F I SM E. Twee Polen zijn tot 18 maanden gevangenis- atraf veroordeeld, omdat zij een jongen Jood, wiens boot op een meer omsloeg niet te hulp waren gekomen. lie jongeman dreigde te ver- drinken en riep om bulp tot de twee Polen, •die in een boot juist achter ben aankwamen. S5j scholden bem ecbter uit en hij werd slechts met moeite gered door een man uit een andere boot, toen bij voor den tweeden keer zonk. In hooger beroep zagen de Polen hun straf tot 12 maanden teruggebradht. ZESTIENDE YZ ERBEDEVAART. Bij betrekkelijk good weer werd Zondag de zestiende Yzer-bedevaart gehouden, waaraan evenals vorige jaren werd deelgenomen door -dmzKnden Vlamtngen, die uit alle deelen van bet Vlaamsche land waren toegestroomd. Na bet opdragen van den eeredienst ging pater CaUewaert den verzamelden bedevaartgangers voor in een gebed voor den wereldvrede. Ver- volgens werden onder bazuin- en trompet- /gesdhal toepasselijke liederen gezongen, waania de menigte de meegebraohte kransem neeriegde aan den voet en op de treden van bet monument. Verscbiilende sprekers pleit- ten voor bet behoud van den wereldvrede, voor de handbaving van bet volkenrecht en voor de verzoening aller naties; een bunner wekte op tot solidariteit en tot den strijd voor bet behmud van eigen cuituur. Ten slotte werd medegedeeld, dat de 17e Yzerbedevaart zal 'rworden gehouden op Zondag 24 Aug. 1936. ONDERZOEK NAAR DEN MOORD OP JONES. /Britsolie ambassade eischt bestraffing der schuldjgen. De Britsche ambassade te Peking beeft, naar Reuter verneemt, bij de auteriteiten van Nanking officieele stappen gedaan inzake den moord op Gareth Jones. Zij eisoht, dat een onderzoek naar de om- 3tandigheden van de misdaad zal worden in- gesteld, en voorts bestraffing van de schul- digen. IDe Chine esche regeering heeft mondeling geantwoord, dat te dien aanzien reeds instruc- ties waren gegeven. D» vertegenwcordiger van de Britsche am bassade Millar is Zondag met een sterk Chireesche geleiae naar Paotsjang vertrok- ke-n, om het lijk van Jones op te halen en nadere gegevens omtrent diens dood te ver- zamelen. Dit laatste zal ecbter zeer moeilijk zijn, daar volgens een mededeeling der auto- liteiten het eenige lid der bende, dat gevangen gemomen kon worden, intusschen aan zijn verwondinger, is bezweken. Daar bet in den afgeloopen nacht hevig geregend heeft is het twijfelachtigof Millar nog voor Dinsdag terug feon neeren, zooals oorspnonkelijk in de be- doeling lag. De poorten van Kalgan zijn voor elk ver- kee,- gesloton, daar uit alle streken bericbten omtrent het optreden van benden binnen- komP1! De laatste dagen duiken kleinere troepen ook In bet Westen tot aan den straatweg naar .Oerga op. GEBED OM VREDE. Van de plecbtige godsdienstoefening voor den vrede, die Zondag te Addis Abeba gebou den is meldt een verslag in de Times: Zooals men weet, dateert de kerk van Abessynie uit de eerste Christen-eeuwen; de keizer is haar hoofd, en verder staat zij onder leiding van een opperpriester of aboena, die door een cbegi wordt bijgestaan; deze is tevens het boofd 'van bet voornaamste klooster van Abessynie, dat van Debra Libanos. ,De "Negus en zijn gemalin, bun tweede zoon, de ministers en andere grootwaardigbeids- bekleeders namen aan de godsdienstoefening in de boofdkerk of kathedraal van Addis Abeba deel. Deze begon des morgens te 6 uur en beeft twee uur geduurd. Hij begon met de Ethiopische mis, na afloop waarvan de vier boofdpersonen, de keizer, de keizerin, de aboena en de ebegi, zich resp. naar den wes- telijken, den zuidelijken, den oostelijken en den noordelijken wand van de kathedraal be gaven, om daar, staande voor de iconen, v,oor den vrede te bidden; onderwijl spraken andere dignitarissen bet volk, dat zich in gewfeldige menigte op bet plein voor de kerk had ver- :zameld toe. In bet priesterkoor der kerk stonden de dienstdoende priesters in him kleurige ge- waden rondom den keizer en den abonea; deze v/as gekleed in zijn zwarte soutane met stola, het hoofd bedekt met zijn puntigen roode muts. De keizerin zat achter esn ijzeren hek, dat gedeelteljjk met een goudkleurig kleed was bedekt, in bet midden der kerk; zoowel de keizer als de keizerin had een zijden pajong boven zidh, en een in zijde gehuld kruis stond voor elk van beiden; een voor de keizerin ge- zeten priester las de evangelien-partijen van de liturgie. Vier koren waren in de hoeken der kerk opgesteld en koorzang, gebeden en evangelie-lezing wisselden voortdurend met klokgelui af. De aboena bieid na bet liturgiscbe gedeelte een rede, waarin hij opnieuw voor den vrede bad, en God dankte voor de sympathie, die Abessynie in deze dagen bij alle vredelievende volken ondervindt. De keizer, die geduren.de den gebeelen dienst had gestaan, kuste bet kruis, dat de aboena bem voorhield, trok daarna zijn schoeisel aan en verliet de kerk onder een groene pajong. Per auto begaf hij zich naar zijn paleis, omgeven door zijn lijf- wacht; de keizerin voigde in een gesloten auto. In vele kerken in Noord-Amerika is Zondag eveneens voor den vrede gebeden; de Ameri- kaanscbe zaakgelastigde te Addis Abeba, de heer C. Engert, woonde den dienst in de kathedraal aldaar bij. HET FIASCO VAN PARIJS. Het verleden spookt weer, scbrijft de N. R. Crt. De bericbten van de laatste dagen over Mussolini's houding en woorden herin- neren ons aan een tragische ervaring uit bet tijdperk der Romeinsche caesaren: Het waren alleen" de sterkste beenem, die de weelde van bet autocratisch gezag te Rome konden dra- gen. Veler zenuwen zijn op den duur niet daartegen bestand gebleken. En het einde? Wij boeven niet enkel aan Nero te herinneren. Voor moderne vergeiijking zijn er andere voor- beelden. Onwillekeurig drong zich bij ons de herinnerig op aan een gescbrift van Dr. L. Quidde, den nu nog bekenden Duitschen his- toricus en pacifist. Het verscbeen in 1894 in 30 oplagen en was getiteld: „Calligula, Studie iiber rom. Casarenwahnsinn". Dat men er een actueele vergeiijking in zag, bleek uit een ver- oordeeling van den boogleeraar tot 3 maan den gevangenisstraf, wegens majesteitsschen- nis. Wilhelm II hfid den sohoen aangetrok- ken! Het paradeeren van de vertrekkende troe pen, waarover ons triomfantelrjke bericbten bereiken, maar dat volgens allerlei getuige- nissen, van nabij gezien, een minder opgewek- te vertooning is, wekt ook weer herinnerin- gen aan de Romeinsche periode. Is nog geen troep op de gedachte gekomen, den casaris- tisch gestreng en somber dreigend starenden duce voorbij_ marcbeerende den ouden groet der gladiatoren bem toe te roepen: ,,Ave, Caesar, morituri te salutant". Het zou uit- stekend passen in. bet tafereel. En waarschijn- lijk zou Mussolini dat op dit oogenblik waar- deeren. Wij twijfelen ecbter of het ministerie van propaganda de verspreidiing van bet be- richt erover zou toelaten. Wij kunnen het dus niet weten! Aloisi beeft het mohnikenwerk te Parijs opgegeven. Hjj wist, dat zrjn taak daar on- mogelijk zou zijn, reeds voor hij uit Italie ver- trokken was. Met Mussolini kon ook hij niet spreken. Fel valt de duce uit, tegen ieder, die hem nog durft waarschuwen den boog niet al te strak te spannen. Men wist, dat bij vol- strekt onbandelbaar was, v66r de raadszitting te Geneve, in de eerste dagen van deze maand, begon. Een oogenblik scheen het, of de ge- meojnschappelijke driuk der vergaderde mo- gendbeden bem iets zacbter, iets meer ge- neigd om zijn afgezant een weinig te laten begaan, had gemaakt. Aloisi heeft moeten ervaren, dat dit inderdaad niet meer dan schijn is geweest. Toen nu de vorige week de onderhandelingen te Parijs reeds onmiddel- lijk zoo stroef begonnen, heeft men gezegd, dat Aloisi geregeld met zijn gebieder telefo- neerde. Aloisi heeft dat ontkend. Deze ont- kenning moest de somberste verwachtingen wekken. Men "moest emit opmaken, dat Aolisi het nuttelooze van nieuwe raadpleging inzag, of wel, dat Mussolini weigerde hem te woord te staan, zooals bij dat reeds meer heeft ge daan in deze aangelegenheid, op oogenblikken waarop ibstructies dringend noodig waren Mussolini vindt praten overbodig. Wie nu nog aanneemt, dat bij de mogendbeden tracbt te overbluffen, en zich op bet laatste oogenblik tegen hoogien prijs tooh handelbaar zal toonen, doet hem onrecht of schat bem te hoog, al naar men het opvat. Daarvoor wordt bet nu wat laat. Het oogenblik voor onderbandelsn en eischen te stellen moest nu eindelijk ge komen zijn. Maar Mussolini weigert zelfs, eischen te formuieeren, die anders zouden zijn dan nadat bij zijn veldtocht tot een goed einde zou hebben gehracht. Het bloed moet vloeien. Met hamerslagen van de Romeinsche legers moet het nieuwe Romeinsche Rijk worden opgebouwd. Het zal snel moeten gaan. Want voor lahgdurig werk ontbreekt Italie den oeconomisoben en financieelan adem. (Hloej groot stelt bij zich bet Romeinsche Rijk voor waarvan hjj spreekt? Als hij zich erop beroemt, weldra het sterkste leg«r van Euro- pa onder de wapenen te heibben, denkt bij daarbij dan nog aan nieuwe doeleindsn? Men kan op het oogenblik bezwaarlijk een gissing wagen. Het is met de stemming van Musso lini somber gesteld. Hij trotseert al zijn be- zonnen militaire en politieke raadgevers, hij schijnt bereid, de wereld te trotseeren. Daar kan het nu toe komen. Wat in Italie gebeurd, is slecbts mogelijk in een land met een volstrekte dictatuur. Jaren lang heeft men de geruststellende mee- ning' kunnen koesteren, dat Mussolini door een goede portie gezond verstand tegen de gevaren van het caesarisme voldoende beveiligd was. Mag men dit nog beweren De houding van Italie bij de onderhandelin gen 'te Parijs is waarschijnlijk zonder voor- foeeld in de diplomatieke geschiedenis. Musso lini heeft de deelneming aan de onderhan delingen uitdrukkelijk aanvaard, in tegenstel- ling tot de deelneming aan de beibandeling van het geschil voor den Volkenbondsraad, die nu ap 4 September moet beginnen. Wat •deze laatste behandeling betreft: Mussolini heeft als laatste instantie haar mogelijk ge maakt, door er zijn vertegenwoordiger niet tegen te laten stemmen. Maar van deelne ming beeft hij niets beloofd. Des te meer was hij dus gebonden aan de bijeenkamst van Parijs. Aloisi verschijnt te Parijs. Hij is de man die eiscben moet stellen, maar jjjj weigert iets op tafel te leggen. Dit was nog als tactiek begrijpelijk. Hij kon willen aanzien, waartoe de anderen bereid waren, en daamaar zijn eischen inrichten, misschien nog ver- sterken. De anderen hadden geen lust hun kaarten op tafel te leggen. Dat was eigen- lijk ook niet hun aandeel in bet spel. Het was immers Italie. dat iets wenschte. Eenige dagen lang aanschouwt men het tafereel, dat niet tot de aantrekkelijkheden van de wieler- baan behoort: Twee partijen, balanceerende am de ander de leiding te laten nemen. Ten- slotte wint de Italiaan dit spel: De beide ande ren doen zeer belangrijke aanbiedingen. In tusschen is gebleken, dat ook Abessynie zeer handelbaar geworden is. Nu echter komt het merkwaardigeAloisi zlegt e.envoudig, dat hij de voorstellen niet kan aannemen. Verder heeft hij niets mede te deelen. Een eigen voor- stel blijkt hij niet eens te bezitten. Een halve week beeft bij den Franschen minister- president en den Britschen minister voor in- ternation&le onderhandelingen volmaakt voor niets aan de praat gebouden. Het blijkt nu, dat Italie volstrekt niet emstig beeft willen onderhandelen. Het is een grofbeid geweest zonder gelijke, die te Don den, blij.kens een hoofdartikel in de Times, terdege, als zoodanig wordt opgevat. Het is moeilijk, aan deze geschiedenis nog een diplomatieke mouw te passen. Men zal nu zien, wat men langs den weg van diplo matieke onderbandeiingen nog bereiken kan, zegt Parijs. Maar Parijs weet precies hoeveel dit is: niets. Tenzij Mussolini nog heelemaal zou omkeeren, wat meer is dan wij durven bopen. Honderdduizenden, misschien millioenen men- schenlevens zijn aan de beslissing van CCn man toevertrouwd. En die man is in een eaesaristische gemoedsstemming. Wat eraan te doen? Men weet te Rome nu, dat Frankrijk met Engeland zal meegaan. Frankrijk, zoo beet bet, zal tot bet laatste oogenblik Italie zijn vriendschap blijven betoonen. Maar aan den loop van zaken te GenCve zal bet niets kunnen veranderen. Daar is t het zelf gebonden door de wetten, waaraan voor bet overige ook Italie zich eens vrijwibig onderworpen heeft. De wereld gaat een spannende en gevaar- lijke periode tegeimoet.. Tenzij, zooals ge zegd, er verandering komt in de gemoeds- gesteldheid en droomen van den enkelen man. Men ziet bieruit, hoe precair de toestand van een Europa is, dat drie Mussolini's rijk is DE OORDOG IN DE WOESTMN. „Een Afrikaansche oorlog beginnen is ge- makkelijk genoeg, maar bem te beeindigen daarin ligt de grootste moeiiijkbeid", zoo zei Generaal Leutwein eens teen wij in 1904 de Hereros op het barre zandveld acbtervolgden. De waarbeid van deze woorden zouden de Italianen in Tripolis spoedig moeten erken- nen evenals de Engelscben indertijd in bun strijd tegen de Mahdi of in den Boerenoorlog, evenals de Duitscbers in het Zuid-Westen, en de Franschen en Spaanschen toen deze, zoo- genaamd met vredelievende bedoelingen in Marokko doordrongen. De bezetting van de kuststrook en de havensteden levert voor een land dat de zee beheerscht niet veel moeilijkheden op. Want eerst bij de verovering van het achterland be- gint pas eigenlijk de strijd. Een, gaheel volgens Europeesche begrippen van oorlogsvoering gescboold leger staat aan de overzijde, op Afrikaanscb grondgebied, voor gebeel nieuwe moeilijkheden. Verkeers- wegen zijn daar bijna niet te vinden en de kaarten zijn niet nauwkeurig. Zoodoende krijgen alle handelingen iets onzekers en iets onbestemds, omdat bet maar al te vaak aan belangrijke voorwerpen of strategische pun- ten ontbreekt waarop men de troep marsch- vaardig zou kunnen brengen. Bovendien komt daar nog bij dat de tegenstander die bier op vertrouwd terrein is, vanuit een geheel ander gezichtspunt strijdt. Hij wil zich nieit in een gToote veldslag meten, maar hij wil de vijand tegenbouden, bij wil 'de voorwaarts trekken- de colonnes vermoeien door doellooze mar- scben, door tevergeefsche inspanning afmat- ten, en ze dan overvallen als ze genoegzaam verzwakt zijn. Bij de inboorlingen (bij wie in dit geval ook de Arabieren gerekend moeten worden), speelt het begrip tijd geen rol en ondertusschen kost iederen dag den verove- raar geld en nog eens geld. Zoo ontwikkelt zich dus deze veldslag in de „lengte", en eischt van de Europeesche troepen een buiten- gewoon groote krachtsinspanning, die met het verwachte sucoes niet precies in overeen- stemming is, bovendien wordt het geduld van de veroverende natie op een barde proef ge steld. Met andere woorden, de Afrikaansche veldtocht wordt bij gebrek aan beslissende ge- beurtenissen wel een beetje langdradig en valt dan al meer en meer tegen al naar gelang eerst de geestdrift was. Bovendien mag men zeker niet uit het oog verliezen, dat de inboorlingen, al zijn ze dan ook geringer in aantal en slechter bewapend, de blanke tegenstanders tocb in vele opzicb- ten de baas zijn. Ailereerst wel door de be- kendheid met het land, een hulpmdddel dat zij tenvolle kunnen gebruiken om zich aan den naderenden vijand te onttrekken. Verder kan de inlander die geheel en al bekend is met de lastdieren die aan dit klimaat ge- wend zijn, zich veel sneller verplaatsen. Hij ziet en beoordeelt beter en hij is veel beter op de hoogte van de maatregelen der Europee sche troepen dan laatstgenoemden over die van hem. Daar de bevolking aan zijn kant staat, is hij in staat het vijandelrjk leger met een net van boodscbappers en spionnen te omgeven, die hem dadelijk bij iedere gelegen- beid het resultaat komen melden. Bij den strijd in.de woestijn is de kunst van het sporenlazen van buitengewoon groot belang. De inboorling heeft hierin een niet te evenaren bekwaamheid, terwijl de Europeaan zijn geheele leven lang al even wijs daarin zal blijven. Ook in alle listen en lagen van de guerilla-oorlog is d'e inboorling een meester. Hij valt 's morgens van het Oosten aan en 's avonds van het We.ltor. om de blanken door de felle zonnestralen te verblinden en in hindernissen te lokken, of in hot vuren te hinderen. 's Nachts sluipt hij geluidloos na- derbij om ze te overvallen, hij ligt onzichtbaar, beschut door rotsklippen of bedekt zich met woestijnzand om voorbijrrjdende patrouilles te besohieten. In een guerilla-oorlog is de inlander den blanke zoozeer de baas, dat wij in Z.W. Afrika vaak van het uitzenden van patrouilles af- zagen om de verliezen te verminderen. Ook in de snelheid wat bet overbrengen van berichten aangaat, staan de inboorlingen bij de Europeanen, ondanks de tecbnische hulpmiddelen die deze hebben, nauwelijks ten achter. De Afrikaansche volken bezitten een voor- treffelijk georganiseerde seindienst, systeem van gebeime teekens waarmede zij van ge- dachten wisselen. Vuur en rookkanalen spe- len daarbij een groote rol. Maar ook onbedui- dende teekens zooals een hoop steenen aan den weg behelzen soms een belangrijke tij- ding, vooral wanneer er inlandsche verraders als treinsoldaten in het vijandelijke leger heb ben dienst genomen. De Europeesche indringer die met een zekere trots zijn sterke brigades en divisies aan land heeft gezet, merkt al vlug dat hij met deze massa's nauwelijks in het binnen- land kan doordringen. Hij moet er zich mede tevreden stellen, dat slechts een klein gedeel te van zijn strijdkrachten tot den vijand kan genaken. De slechte toestanden waarin de zandwegen verkeeren, het gebrek aan deug- delijk drin'kwater werken remmend op de be- sluiten van den aanvoCrder en riikakt ieder frisch en monter voorwaarts "gaian haast on- mogelijk. In de eerstij plaats ttioet daarbij aar de last- en rijdiereb Warden Ifedacht, die als ze geen genoeg water krijgen niet meer voort kunnen. OnafhankeUjker van een ge- regelde watervoorziening zooals de paarden, muildieren en trekossen zijn de- dromedaris- sen. Met hen kan men zeer groote, water- arme streken doortrekken. Maai de verzor- ging en behandeling van .een dromedaris is moeilijk. Men beeft daarvoor de hulp van de inlanders noodig en bij een ,,Heilige Oorlog" is het de groote vraag, of men deze wel ge noeg krijgen kan en of de gehuurde drijvers wel te vertrouwen zijn. Het moeilijkst echter is het met de verzor- ging van het leger gesteld. Daar bet land zoo goed als niets biedt, moeten alle onder- houdsmididelen nagezonden worden. Boven dien zijn er kolonnes met munitie, sanitair materiaal, kleeding- en uitrustingstukken noo dig. Aan scboenen en schoon lijfgoed heeft het veldleger doorloopend gebrek. Verder moet ook nog hout voor de veldkeukens wor den aangevoerd. Men vergete verder niet de zware benzine- tanks voor de signaalposten en de viiegtuigen, de gascylinders voor de ballons en duizenden andere dingen die een leger met moderne oorlogsmiddelen uitgerust, noodig heeft. Over terten en andere dingen zullen we dan nog maar zwijgen. Hoc verder zich een troep van de operatie- basis verwijdert, des te grooter worden de moeilijkheden. Men houde daarbij in het oog, dat ook de proviandkolonnes bemand en foe- schermd moeten worden en dat de begelei- dingsmanschappen bij de trein- en lastdieren eveneens verpleegd moeten worden. Waarvan kunnen zij ecbter anders leven dan van den inhoud van de wagens die zij vervoeren. Zoo hlijft er van den last met den dag minder over. Nemen we als voorbeeld dat op een wagen 20 centenaren haver en levensmiddelen liggen en dat de begeleidingsmanschappen de trekdieren per dag 1 oentenaar noodig beb ben, dan zouden op den twintigsten marsch- dag de wagens leeg bij de troepen aankomen. Maar in Afrika gaat het om zooveel grootere uitgestrekte gebieden. Daarom moeten op de etappeweg veel rustplaatsen en magazijnen worden aangelegd die natuurlijk dan ook weer verzorging en verdediging van noode hebben. Onder het voortdurende heen en weer trek- ken lijden de last- en trekdieren op den duur. Kan men deze om de paar weken niet enkele dagen rust geven, dan gaan zij langzamer- hand aan uitputting ten onder, want wat men hen aan voer kan meegeven is niet toereikend en de scbaarsche weiden aan beide zijden van den etappeweg zijn spoedig afgeknaagd. Op den beruohten ,,Bai weg", die onze troepen in den strijd tegen de Hottentotten bebben moeten gebruiken zijn zooveel trekossen aan uitputting neergevallen dat de reu'k der cada vers de heele weg verpestte. De waarde van de op deze etappe verloren gegane dieren wordt op een half miliioen Mark gesteld. Zeer belemmerend werkt ook de traagheid van de transportcolonne. Terwijl de troepen op den duur meer dan ongeveer 5 K.M. per uur afleg- gen, brengen de transportwagens op de zan- dige woestijnwegen het nauwelijks tot drie K.M. per uur, terwijl voor de dieren steeds meer rustpoozen moeten worden ingelegd. Tengevolge daarvan is de troep bij het voor waarts gaan verplicht zich aan bet tempo van het transport te bouden willen zij niet uitgehongerd en met aangehaalden koppel bij den vijand komen. Evenzoo vergaat het een troep als het transport ongelukkigerwijze uit- blijft omdat de dieren onderweg bezweken zijn of omdat het in handen van d«n Vijand is ge- vallen. In zulk een geval is scbraalhans keu- kenmeester en er blijft niets anders over dan maar recbts omkeert te maken en terug te trekken op de legerende boofdmaobt, om niet te verhongeren. Maar zelfs bij het nauwkeu rig instellen van transpor|en is het voedings- vraagstuk niet zoo eenitoudig. Steeds maar betzelfde voedsei zooals bus- senvleesch, busgroenten, rijst en maccaroni is op den duur niet te verdragen. De conser- ven mogen dan ook nog zoo voortreffelijk zijn de versche kost kunnen ze toch niet over- treffen. Zou men ons nog slachtvee nazenden dan zou dit eveneens, bij gebrek aan gras omkomen, terwrjl het bovendien nog tijdens de aanvallen van den vijand zou moeten be- scbutten. Het ligt in den aard van de Afrikaansche guerilla dat de inboorling met een zekere voorliefde de achteraf gelegen verbindingen aanvalt. Hij weet dat een geroofd transport voor den vijand bijna een nederlaag beteekent. Tengevolge daarvan moeten vooruittrek- kende troepen sterke dekkingen en bezettin- gen achterlaten. Wat het aantal aangaat dat noodig is voor de bescherming van transpor ter slachtvee, magazijnen, lazaretten, sein- posten en munitiemagazijnen, dit aantal over- treft dikwijls de strijdende macht. Wij hadden 15.000 man in het Z.W., maar onze vechtende colonnes waren nauwelijks 800 man sterk. De Italianen liggen met 30.000 man aan de kust van Tripolis, maar de in het ibinnenland vooruitgeschoven afdee- lingen zullen slechts een fractie van dit getal bedragen, en iedere K.M. die zij verder komen zal dit getal nog verminderen. Ook het aan tal dat dioor .ziekte uitvait mag niet onder- sohat worden. Bij iedere oorlog in Afrika doen zich besmettelijke ziekten voor die nog meer menschen wegvegen als de kogels van de vijand. Vooral een veldtocht in de woestijn eischt zijn offers omdat door bet ongewone klimaat, de groote hitte op den dag en de brandende dorst, het onmogelijk wordt het lichaam te verplegen er. rein te houderi. Het water is nauwelijks voldoende om als drink- water te dienen en er blijft eigenlijk niets meer over cm zich te wasschen. Hierdoor blijft de hygiene van de troep spoedig onder de eischen die door de doktoren gesteld zijn. Een, dsn geest der troepen ongunstig be- invioedende factor in de woesitijnoorlog mag niet over het hoofd gezien worden. Dagen, weken, maandenlang in het verre, vervelende land rond te trekken, zonder ook maar een enkele keer de vijand te zien, zoodoende wordt langzamerhaaid de indruk verkregen dat het toch allemaal vergeefs is. Daarenboven komt dan ook nog de hitte die de manschappen lusteloos maakt en de eentonigheid van het dageiijksche werk. Op aoo'n manier gaat de oorspronkelijke geestkracht spoedig verloren en in de plaats van strijdlust komt een geweldige moedeloos- heid in de plaats. Langzaam van pas trekt de troep voort. Fijn stof waait ,op, dat de neusgaten der trekdieren die hiermee wor den gevuld verstikt. In het verblindende zonnelicht schijnt de woestijn den groote vuurzee, ontelbare insecten zweven rond de uitgeputte manschappen en terwijl hun oogen de onzichtbare vijand zoeken, verlangen hun harten weg te zijn uit dit ellendige land, waar zij smacbtend een aan roem armen, einde- loozen oorlog voeren. De tecbnische hulpmiddelen van een modem leger spelen in de woestijnoorlog een groote rol. In de eerste plaats moeten dan de v-eld- telegraaf en de veldtelefoon worden genoemd, wier geisoleerde araden langs de marschweg op de grond worden gelegd, om de colonnes met de operatiebasis en het boofdkwartier te verbinden. De veldtelegraaf is goed als ze werkt maar meestai doet ze' dit niet Want wild of trekdieren of zelfs insecten of onvoorzichtige menschen van eigen .troepen of ook wel de spionnen van deb vrjand bescha- digen de lijn en verbreken" de verbinding. De Hottentotteh in het Z.W. plegen de dra- den door te snijden om de patrouilles die dan de zaak komen herstellen, te kunnen be- sebieten. Betrouwbaarder maar langzamer werken de signaalposten. Dank zij Afrika's beldere lucht zijn zij in staat om overdag met de licht- spiegel tot op 50 K.M. en 's nachts met de acetyleenlantaam tot op 150 K.M. te wer ken. Om een begrip van het Afrikaansche signaalnet te geven dient te worden opge- merkt, dat ons signaalnet in bet Z.W. tezamen 2500 K.M. lang was. Dat is ongeveer de af- stand van Posen naar Lissabon. Of de aviatiek die nog in de kinderscboenen staat in de komende woestijnoorlog een be slissende rol zal spelen valt moeilijk vooruit te zeggen. Het is goed mogelijk want in het Italiaan- sche leger zijn .bekwame en ervaren vliegers. Het is echter de vraag of de motoren op bet Afrikaansche oorlogsveld in staat zullen zijn om veel te do-en. Met de motoren van onze vrachtwagens bebben wij in dit opzicht in bet Zuid-Westen geen bijzon-dere goede ervaring gehad omdat het fijne woesitijnstof zich op de machinedeelen afzette en ze zoodoende afsieet. Daarentegen heeft een ander technisch hulp- middel in het Z. W. zich voortreffelijk gebou den en zal ook wel in Tripolis goede diensten bewijzen, n.l. de draadlooze telegrafie. Onze draagbare toestellen hebben destijds op een afstand van 300 'KiM. berichten overgebracht en opgenomen. Marconi's-toesteUen, waar van bet Italiaansche leger er een groot aan tal bezit, zullen zeker met de troepen mede- gevoerd worden en misschien nog het beste de rondtrekken-de colonnes in het binnenland met de operatiebasis aan de kust in verbin ding houden. (.Vrij vertaald uit het weekblad ,,Die Wocbe" van 14 October 1911. Artikel van kapitein M. Bayer.) FIETSONGEVAL. Maandagavond reed in de Emmalaan een zoontje van A. de R. met zijn fiets tegen de trottoirband, waardoor hij zoodanig tegen de tuinmuur van „Soheldeoord" terecbt kwam, dat hij eenigen tijd bewusteloos bleef liggen. Nadat het ventje in „Scheldeoord" door den ontboden geneesheer was behandeld, is het per auto naar de ouderlijke woning aan de Otheensche brug vervoerd. VERKEERSONGEVAL. Toen gistermiddag een vrachtauto uit de richting Noordstraat van de Korte Kerkstraat de Nieuwstraat in wilde rijden nam de chauf feur door den scherpen hoek zijn draai te breed, waardoor een meisje, dat van tegen- overgestelde zijde op de fiets kwam aangere- den, onder de auto dreigde te geraken. Zij wist nog tijdig van haar rijwiel te springen, zoodat zij geen letsel bekwam, docb haar rijwiel werd door de auto emstig besChadigd. Naar wij vemamen verklaarde de automo- bilist de schade te zullen vergoeden. GOED AFGELOOPEN. Toen gisteravond een jongen een paard naar den stal van den beer van der Peijl in de Donze-Visserstraat bracbt kwam uit een zij- straatje een jongen gefietst, die blijkbaar de mactot over zijn stuur kwijt was en pardoes tegen het paard opreed, dat met miter en al over de fiets beensprong, echter niet zonder den knaap aan het hoofd te verwonden, waar door het noodig bleek geneeskundige hulp in te roepen. De fiets was begrijpelijkerwijze deerlijk ge- bavend. BEORLJVIGHEID IN Z.-VLAAMSCHE VLASBEDRIJVEN. De drukte in de vlasbedrijven in Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen blijft aanhouden. Groote boeveelheden vlas worden aangevoerd per scbip aan de Axelscbe Sassing en vandaar op groote wagens verder getransporteerd naar de ondememingen in de grensstreek, voor ver- dere bewerking. Door de langdUrige droogte is er weinig voed sei te vinden voor het vee op de weilanden, zoodat deze op vele plaatsen gebruikt worden om er vlas op te spreiden. Een en ander ver- schaft weer wat werkgelegenheid. KON. BELGISCHE JACHTCLUB. Aan den intemationalen wedstrijd van zeil- en motorjachten die van 24 tot 29 Augustus zal worden gehouden en waarvoor door Z. M. Koning Leopold III, Burgemeester A. Max van Brussel, Baron Louis Empain, bet bestuur van de Wereldtentoonstelling te Bmssel, de steden Brussel, Antwerpen en Osten-de bekers zijn uitgefloofdi hebben zich 20 deetaemers doen inschrijven. Zaterdag 24 Augustus zullen de jacbten te Ostende aankomen, Maandag 26 Augustus te Ter Neuzen, Dinsdag 27 Augustus te Ant werpen en Donderdag 29 Augustus te Bmssel. BAAS BOVEN BAAS. Naar we vememen, staat in den tuin van den beer M. Penne te Zaamslag. een sohitite- rende zonnebloem. De stam van dezen reus is 16 c.M. dik en de -lengte is 2.80 M. De bladeren zijn 40 cM. breed en 49 c.M. lang. terwijl de roos van deze bloem in doorsnede 23 c.M. is. Met recht kan men hier van een kanjer spreken. SLUTTING DRAAIBRUG TE SAS VAN GENT. De hoofdingenieur-directeur van den rijks- waterstaat te Middtelburg maakt bekend, dat de draaibrug over den middenkanaalarm te Sas van Gent, van 27 Augustus a.s. te 7 uur tot 28 Aug. d.a.v. te 21 uur, in verband met aan het dek van die brag uit te voeren her- stellingen, voor het verkeer in beide richtin- gen met motorrijtuigen, andere rij- of voertui- gen, rij- en trekdieren en vee zal zijn gesloten. DE DUINEN OP NOORD-BEVELAND. „De Zeeuw" schrijft: De Noord-Bevelanders hebben op hun eigen land de duinen ontdekt. Het was Zaterdag nl. verbazend druk op de N.-Bevelandsche duinen. Het was nl. kermis op Kortgene. Van alle kanten waren zij, die geen kermis vierden, toegestroomd. iHet duinlandschap achter Kamperland is bij vreemdelingen, trekkers of vacantiegasten vrijwel onbekend. Dit komt, omdat Noord-Be- veland buiten het groote verkeer valt. Men vindt ecbter achter Kamperland, vlak achter den zeedij-k een prachtig duingebied. Zeer eigenaardig liggen die duinen daar. De Onrustpolder, die geheel uit bouwland bestaat, doet niet vermoeden, dat er even over den dijk een rij duinen ligt. Deze vormen gen aaneen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2