Landbouwberichten TER NEUZEN, 19 AUGUSTUS 1935. SLUISKIL. SAS VAN GENT. AXEL. WALSOORDEN. LAMSWAARDE. KUITAART. KLOOSTERZANDE. SELZAETE. gjeraofden inboorling vijftien volwassen run- deren moest betalen. Da-arbij werd echter vastgssteld, dat deze „prijs" een koopje was en dat het bloedgsld TOor ledjeren vermoorden man en voor iedere door Abessynische slavenjagers gsroofde vrourse voortaan niet minder dan twintig run- dera-r, zou bedragen. Vroeger was het de gewoonte voor een mssiechnleven du-izenci Maria Theresia-thaier te betalen,doch ditmaal weigerden de Abes- synische ond-erhandelaars, ondanks sterke pressie van Engelsche zijde, baar geld te be talen. Op .welk schandelijke wijze bij soortgelijke getejgienheden over den prijs van een men schenleven wordt onderhandeld, blijkt uit een medeileeling van den Engelsohen consul voor W*st-Abessynie, den beer E. N. Erskine, die ovei dergelijike onderhandelingen na een sla- venjacht van recenten datum aan zijn supe- lietiren meedeelde ,,dat de gouverneur van de provincie Wallega de voile verantwoording op zich nam voor het dooden van twaalf Baroe- neezen. Soedaneesche onderdanen, terwijl de gouverneur van de Boven-Nijlprovincie de voile versmtwoordelijkheid droeg voor het dooden van twee Anoeaks, Abessynische onderdanen. Deze beide laatste slachtoffers werden echter bg de berekening der schadeloosstelling in mindering gebraeht van de twaalf, zoodat ten slotte de verantwoordelijkheid voor tien Soe daneesche menschenlevens voor den gouver neur van Wallega overbleef". Ttenslotte kwam men overeen, dat de gou verneur van Wallega aan den gouverneur van de Boven-Nijlprovincie voor de tien divergebleven" dooden twee duizend Maria Theresiatiialer zou betalen, maar dat wegens deelneming van eenige Anoeak-inboorlingen, die onder Engelsche souvereinibeit ston-den, van drt be drag 540 thaler moest worden afge- trnkken, zoodat de eigenlijke schadeloosstel- ling slechts 1460 Maria Theresia-thaier be- droeg, wat neerkomt op ongeveer 90 gulden voor een menschenleven. MOTORSCHIP „CORRIE 6". Het Nederlandsche motorschip „Oorrie 6", as&ipper Van Duin, van den beurtdienst van Rotterdam op Antwerpen, is Vrijdag in bet Scbaar van Waarde aan den grond geloopen en blijven zitten. De sleepboot ,,1'Avenir" be- proefde tevergeefs het schip af te trekken. Zaterdagmorgen zijn de sleepbooten ,,Leen" en „Hoogezand" van de Terneuzen Tugboat Company, er in geslaagd bet schip vlot te biengen. Zonder oogenschijnlijke schade be- fcumen te hebben, heeft de „Oorrie 6" daar- op de reis voortgezet. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De minister van financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rij-ks schatkist is ontvangen, wegens over vorige jaren te wei nig ibetaalde belasting naar inkomen en/of veranogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Ter Neuzen /8,40, 5,16, 4,60, 3,52; te Hulst 14,63, 14,55, 1,95 LOONBIJSLAG VOOR DE LANDBOCWERS IN ZEELAND. De minister voor sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen in Zeeland medegedeeld dai van 1 September a.s. af voorloopig tot eind December van dit jaar de loo-nbijslag voor de landbouwers, zooals die ook in andere gewes- ten van kracht is, ook in die provincie zal guldenDe inspecteur voor de werkversehaf- fing in Zeeland, tijdelijk adres departement van eeonomische zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, heeft gelijktijdig aan de gemeente besturen een opgave verstrekt inzake de minimum-loonbedragen welke voor rekening van de landbouwers blijven, die tot de loon- bijslagregeling wenschten toe te treden. HIT DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENSSTREEK. In de grensstreek van Zeeuwscb-VLaande- rem komt het voor, dat kinderen van Neder landsche nationaliteit van den leerplic'htigen Ieeftij-1 geen Nederlandsche school kunnen bezoeken. De „,Comm. voor toenadering Zeeuwsch- Vlaan derenNederland" werpt in haar rap port over dit bezoeken van Belgische scholen door leerlingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen de vraag op, of er geen aanleiding bestaat de onderwijsmoge 1 ijkheid op de Ned. scholen in dit gTensgebied uit te breiden. Zij vreest, dat de kinderen die de Belgisohe scholen bezoeken, van Nederland zullen vervreemden. .Over bet schoolverzuim in de grensplaat- sen meldt de inspecteur van het lager onder- wQs in de inspectie Goes thans het volgende: Jn enkele grensplaatsen hob ik ervaren, d*x de gemeentebesturen een te groote anepelheid aan den dag legden ten aanzien van Ned. leerplichtige kinderen, die een Belgische school -gingen bezoeken. De over- brenging van het domicilie werd als een vrtdoende motief beschouwd om de kinde ren vrij te laten. Dat de kinderen ook al k&deren dag op en neer de grens passeerden, was geen aanleiding om naar die kinderen een nader onderzoek in te stellen en hen zoo ooodig weder in de bevolkingsregisters in te ecbrgven. Ik beh op dit euvel ter plaatse terdege de ■aantincht gevestigd, en ik heb het succes mogen oogsten, dat de betrokken kinderen of wel op een pensionaat werden geplaatst, i>f wel opnieiuw werden ingeschreven op de vroeger bezoohte Ned. school. SPIEGELGLASFABRIEfS TE SAS VAN GENT. Wg lezen in verschillende bladen een be- richt over de spiegelglasfabriek te Sas van Cent, als zou daar weer een opleving zijn te constateeren, met het gevolg dat in de laatste weken weer voortdurend werkkracbten zijn aangenom en Dat bericbt is in dien vorm, jammer gemteg niet juist, zooals ook de aanvang van bet berioht een verkeerden indruk moet wekken. Men zal zicb wel herinneren, dat deze m- Ticbting, wegens bet in den loop van de laat ste jaren steeds verminderend afzetgebied, besloot de smeltovens te dooven, en het m deze fabriek voorloopig alleen raw glas, waar- van nog een groote hoeveelbeid voorradig was, af te werken. Dit had tengevolge een massa- ontslag van kantoor- en werkliedenpersoneel, daar door stopzetting van de glasovens ook de pottenbakkerij was stilgelegd. Nu is er in de laatste weken weer wel eenig personeel aangenomen, doch dit is geschied wegens een bijzondere interne aangelegenheid, die niets uitstaande heeft met een verbeter- den toestand en welk werk dus wel niet van bljjvenden aard zal zijn. BRANDSTICHTING UIT 1931 OPGEHEEDERD. Men schrijft uit Kloosterzande aan „De Telegraaf": De brigade-commandant der Koninklijke Marechaussee te Kloosterzande heeft Vrijdag voor den officier van justitie te Middelhurg geleid zekere P. Bogaert, landbouwer te Hon- tenisseKreverhille en E. de Waal, landbou- wersknecht, thans wonende te Stoppeldijk, voorheen te Hontenisse en werkzaam bij zijn oom, den landbouwer P. Bogaert, als verdacht van brandstichting, gepleegd in 1931. P. Bo gaert is inmiddels op vrije voeten gesteld, terwijl de verdaehte E. de Waal te Middelburg een volledige bekentenis heeft afgelegd. Omtrent deze brandsticbtingsaffaire vema- men wij dat op Zondag 12 Juli 1931, terwijl de landbouwer P. Bogaert en diens vrouw naar de kerk waren en de knecht E. de Waal op het erf was, omstreeks negen uur brand uit- brak in de landbouwscbuur, die met alles wat zich er in bevond tot den grond toe afbrand- de. De oorzaak scheen aanvankelijk onbekend te blijven, toefl in October van betzelfde jaar bij de politie het vermoeden re&s dat De Waal meer van den brand moest afweten en hij wel eens de dader er van kon zijn. Hij is daar- op voor den officier van justitie te Middel burg geleid, waarna hij eenigen tijd in het Huis van Bewaring heeft doorgehracht. Wegens gebrek aan bewijs heeft men hem toen weer op vrije voeten moeten stellen. In den loop der jaren 19311935 werd De Waal bij zijn oom ontslagen, waama hij zich te Stoppeldijk vestigde. In het begin der vorige week meldde De Waal zich, nadat hij enkele dagen voor een kleine overtrading een liohte hechtenisstraf had ondergaan, bij den commandant der Kon. Marechaussee te Kloosterzande aan en ver- klaarde dat hij de landbouwschuur van zijn oom op 12 Juli 1931 in brand gestoken had. De dader is in het Huis van Bewaring op- gesloten en zal zich binnenkort voor de recht- bank hebben te verantwoorden. BURGEMEESTER WAUGH VAN ALBURY. Zondag kwamen de burgemeester van Al- bury en zijn echtgenoote op hun doorreis van Amsterdam naar Viissingen per auto te Mid delburg aan en stopten tegen vier uur bij bet bureel van de vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer op de Markt. Hier zijn de heer en mevrouw Waugb ont vangen door enkele bestuursleden van Vreem delingenverkeer bij imonde van den voorzitter, Mr. J. Moolenburgh, die hartelijke woorden van welkom sprak en er op wees, dat de bur gemeester slechts een kort overzicht van de stad zal kunnen krijgen, doch spr. hoopte, dat hij nog eens naar Nederland zal terugkomen en dan de oude gebouwen ook inwendig in oogenschouw zal nemen. De burgemeester dankte voor deze ont- vangst en voor de hem aangeboden gidsen en voor de bloemen aan zijn echtgenoote. Buiten had zioh een groote menigte ver- zameld en wandelde de heer en mevrouw Waugh door een haag van grooten en kleinen, dankend voor de groeten en handen gevend aan de kinderen, naar de auto's waarmede een tocht door de stad werd gemaakt. Nadat op de Vergenoeging de thee was gebruikt, werd de reis naar Viissingen voortgezet. Te Viissingen was het doel hotel Brittannia, waar de laatste nacht op Nederlandsche bod em zou worden doorgebracht. Van dit hotel wapperde de Australische vlag. Aan het diner zette de tafelband in met het volkslied van Australie. Op de tafel van burgemeester Wai^gh en zijn gezelscbap stond een groiote kangoeroe van bloemen met in den buidel geen jongen, doch vruchten. De bur gemeester stelde dit op zeer hoogen prijs en schudde het dier een poot met de woorden „Alloh old fellow". Buiten het hotel was een zeer groote be- langstelling van oud en jong om den burge meester te zien en deze stelde dit zeer op prijs en verzocht den kangoeroe naar buiten te dragen en de kinderen in de gelegenheid te stellen er vruchten uit te nemen. Wel een bewijs, dat bij een groote kinder- vriend is. Na het diner voegde de burgemeester van Viissingen, de heer C. A. van Woelderen, zioh bij zijn Australischen ambtgenoot en ging men samen naar de groote zaal, waar een Zeeuw- scbe avond werd gegeven. Ook hier werd de heer Waugh met zijn eigen volkslied ontvangen en heeft hij ge- noten van de boerendansen, die gebraeht werden. De heer Van Woelderen heeft den hoog- gewaardeerden gast namens de Zeeuwsche Vereeniging voor luchtvaart de penning van die vereeniging met inscriptie aangeboden, waarvoor de heer Waugh zich zeer erkentelijk betoonde. Namens de gasten, die in Brittania ver- toeven heeft mej. Netty Si dee uit Utrecht, den burgemeester van Albury met toepasse- lijke woorden, een model van een Walchersche huifkar aangeboden. De burgemeester heeft daarvoor woorden van grooten dank gebraeht, die door de fel- rijke aanwezigen met groote stilte werden aangehoord en met applaus bezegeld. Namens den staf van het hotel overhandig- de de oberin een paneel voorstellende muziek en publiek. Ook hiervoor beeft de heer Waugh dank gebraeht. Een zuster van den heer Domenie, destijds pa.ssagier van den Uiver, kwam haar opwach- ting bij den burgemeester en mevrouw maken en heeft zich eenigen tijd met hen onder- houden. Heden zou nog een tocht door Walcheren worden gemaakt en te twee uur met de Zeeland-boot naar Harwich worden overge- stoken. De kermis. De kermis hier ter plaatse behoort weer tot het verleden. Evenals op vele plaatsen, ver- mindert ook hier het aantal bezoekers. Dit is voor een deel toe te schrrjven aan de onvol- doende reclame en het bezoek aan de tentoon- stelling te Brussel. Velen besteden hun opge- spaarde duiten voor een tocht daarheen. Ker mis kan nog genoeg gevierd worden. Een we- reldtentoonstelling zoo dichtbij komt m een menschenleven niet zoo dikwijis voor. Gem een te rand. -Op Donderdag a.s., des namiddags 6.30 uur, zal door den raad dezer gemeente een open- bare vergadering worden gehouden, waarbij de volgende punten in behandeling komen: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststelling der rekening van het burg, armbestuur over 1934. S. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening over 1934. 4. Alsboven der rakenin-g van het gemeen- telij-k electriciteitsbedrijf over 1934. 5. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1936. 6. Alsboven van den vleeschkeurings- dienst Sas van Gent voor 1936. 7. Alsboven van het burg, armbestuur voor 1936. 8. Alsboven van het gemeentelij-k electrici teitsbedrijf voor 1936. 9. Voorstel tot verpachting van diverse perceelen gemeentegrond. 10. Voorstel tot wij'ziging en hervaststelling der verorcening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de ge meente. 11. Schrijven van den directeur bouwbureau der N.V. Waterlei-ding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen" met nieuwe teekeningen en verzoek om concessie voor aanleg buizen in gemeentegrond. 12. Voorstel tot vaststelling pensioensgrond- slag ambtenaar R. Slock. 13. Voorstel tot aankoop van ongeveer 200 M]2 tuingrond van bet Rijk, gedeelte van sectie C no. 2076 der gemeente Sas van Gent. 14. Verzoe-kschriften om gemeentegrond in erfpacht, n.l. van: M. E. van Troost aan de Beukenstraat; J. P. C. Bosman aan de Molenstraat; P. Meul-man aan de Kastanjestraat; G. Th. Unpens aan de Wa-termolenstraat; F. P. J. Jacobs aan de Stationstraat; Aug. P. Verbruggen aan de Dijkstraat. 15. Voorstel tot intrekking van landpac'h- -ten. 16. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1935. Muzikaal uitstapje. De Christelijke muziekvereeniging ,,Hosan- na" bracbt j.l. Zaterdag haar jaarlijksch be zoek aan -de buitenwijken hetgeen gepaard ging met de gewone belangstelling der ge- huohtbewoners van Magrette, Spui, enz. Geslaagd. Te Haarlem behaalde de hoofdakte onze vroegera dorpsgenoot, de beer L. C. Broer. Vanaf Januari 1931 is hij werkzaam als on- derwijzer te Wijdenes (N.-H.). Geslaagd. Voor de akte Engelsch L. O. slaagde onze vroegera dorpsgenoot, de heer P. A. Egger- m-ont, thans hoofd der school te W-estdiorpe. Verkeerstelling. Vanwege den Rijkswater-staat werd alhier voor die tweede maal aan de brag een ver keerstelling gehouden op Zaterdag en Zon dag j.l. Met de telling werden drie werkloozen belast, daarvoor aangewezen door den agent der arbeidsbemiddeling te H-ontenisse. De rit ,,Oost Zeeuwsch-Vlaanderen I" en be- bendigiheidsproeven, georganiseerd tij-dens de feesten te Kloosterzande op 11 Augustus j.l. zijn zoowel voor de organiseerende commissie als voor de deelnemers en het publiek een succes geworden. Reeds cm even over 9 uur dien morgen heerschte er in de zaal van Hotel van Leuven te Kloosterzande een bedrijvige drukte. Er werden kaarten overgeteekend en vergeleken, terwijl verschillende deelnemers een en ander met elkaar bespraken. Om 11.01 startte de eerste deelnemer aan den rit ,,Oost Zeeuwsch-Vlaanderen I", onder zeer groote belangstelling. Dat voor dit sportgebeuren een groot£ inte- resse was gewekt bewijst wel het feit dat iedere deelnemer bij zijn vertrek harteiijk werd toegejuicht. Ook merkten wij bierbij de burgemeester van Hontenisse op, die iederen vertrek-ker toewuifde. Aan dezen rit werd dan deelgenomen door 35 automobielen en motoran, terwijl hierbij in- begrepen zijn 2 motoren met zijspan. Het vertrek had plaats met tusschenruim- ten vein 1 m-inuut zoodat om 11.37 uur de laat ste automobiel wegsuisde. Ook aan de finish was het zeer druk. Bijna al-le deelnemers arriveerden hier met vertra- ging. Aardig was het om te zien hoe sommige toeschouwers reeds in de verte de aankomende auto- of motorrijders herkenden. 's Avonds werd in Hotel van Leuven de uitslag bekend gemaakt en de prijzen uit- geraikt. De voorzitter der Regelingscommissie dank te bier de deelnemers voor het feit, dat zij voor deze ritten hebben willen inschrijven. Hij bracht verder dank aan de verschillende per- sonen, die deze be.weging hebben gesteund door bet verstrekken van een beker of ande- ren prijs, de commissieleden voor het vele werk dat zij hebben verricht, terwijl ook een woord van dank werd gericht tot de contro- leurs voor bun arbeid en toewijding, de motorclub Zeeuwsch-Vlaanderen" voor hun medewerking en steun en tenslotte de politie voor de praehtige regeling en orde tijdens deze ritten. Vervolgens werd met een toepasselijk woord en een gel-ukwensch den prijswinnaars hun prijs ter hand gesteld, terwijl hiema nog het woord gevoerd werd door den heer burgemees ter van Hontenisse en Dr. Van Lierop te Hulst, die speciaal den voorzitter der regelin-gscom- 'missie hulde brach-ten voor het vele werk dat hij besteedde aan deze ritten en hem geluk wenschten met het behaalde succes. De uitslag van dezen rit was als volgt: le pr. Th. Fassaert te Kloosterzande met auto; 2e. W. Colsen te Hulst, met auto; 3e R. G. A. Her mans te Ossenisse, met auto; 4e G. A. Poppe te Bergen op Zoom, met auto; 5e E. van Bock- staele te Ter Neuzen, met motor; 6e A. Dumo- leyn te Hontenisse, met auto; 7e Dr. J. A. van Lierop te Hulst, met auto; 8e P. Kerckhaert te Stoppeldijk, met auto; 9e A. L. Weemaes te Hulst, met auto; lOe Ir. F. W. Hommes te Sluiskil, met au-to; lie W. Staal te Stoppel dijk, met auto; 12e Gebr. Cappendijk te Kloos terzande, met -motor; 13e Vermaira te Ter Neuzen, met auto; 14e Jos. Hermans te Kloos terzande, met motor; 15e J. L. Kerckhaert te Hulst, met auto; 16e J. P. A. Spaas te Ter Neuzen, met auto; 17e Cyr. Hermans te Osse nisse met motor; 18e Em. de Vilder te Graauw met motor; 19e Jan Voet te Kloosterzande, met auto; 20e W. van Waesberghe te Hulst, met auto. Te 5 uur werden-op het terrain aan de Mo lenstraat de behendigheidsproeven verreden, waarvoor wederom een buitengewone belang stelling aan den dag werd gelegd. Allereerst reden de automobielen en motoren met zijspan, terwijl hiema de lossemotoran hun kunststukjes uithaalden. Het meest in d-en smaak van het publiek viel wel de hinder- nis met den waterbak, getuige het schateren- de gelach dat opsteeg, telkens wanneer een m-otorrijder zichzelf een bad toediende. Van d-eze proeven werden de prijzen uitge- reikt op Vrijdag 16 Aug. j.l., terwijl de uitslag hiervan luidt als volgt: Klaase B, automobielen le pr. Ir. van Waes te Sluiskil, 2e pr. Ir. Hommes te Sluiskil, 3e pr. Vermaira te Ter Neuzen, 4e pr. Th. Weemaes te Groenendijk, 5e pr. Mevr. Oollot d'Escury te Kloosterzande, 6e pr. Wf. Story te Rhenoy, 7e pr. G. Poppe te Bergen op Zoom, 8e pr. B. Dumoleijn te Hontenisse, 9e pr. H. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, 10 pr. W. Baron Collot d'Es cury te Crepy en Laonnois, lie pr. J. L. Kerckhaert te Hulst; 12e pr. R. R. Visser te Ter Neuzen; 13e pr. Jac. Duerinck te Kloos- terzonde, 14e pr. W. Staal te Stoppeldijk, 15e pr. J. Cambeen te Walsoord-en, 16e plaats P. Kerckhaert te Stoppeldijk, 17e pi. Th. Huis- man te Wblsoorden, 18e pi. van Bruggen te Leerdam, 19e pi. J. Jansen te Kloosterzande, 20e pi. A. L. Weemaes te Hulst, 21e pi. J. Buijs te Hulst, 22e pi. P. F. Voet te Klooster zande. Klasse D, motoren met zijspan: le pr. C. Huijbregtse te Middelburg, 2e pr. J. A. van de Ree te Ter Neuzen. Klasse C, motoren: le pr. C. Hermans te Ossenisse, 2e pr. E. v. Rockstaele te Ter Neuzen, 3e pr. J. M. Mang- nus te Kloosterzande, 4e pr. P. Dumoleijn te Hontenisse, 5e pr. de Jager te Axel, 6e pr. Dr. J. Hermans te Kloosterzande, 7e pr. Gebr. Cap pendijk te Kloosterzande, 8e plaats Pr. Vael te Hontenisse, 9e pi. Jos. Martens te Sluiskil, 10 pi. R. Hermans te Ossenisse, lie pi. A. Gomjmers te Axel, 12e pi. B. Dumoleijn te Hontenisse, 13e pi. C. L. Peeters te Utrecht. Dat bij eventueel volgende ritten nog enkele verbeteringen kunnen worden aangebracht, neemt niet weg, dat de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer ..Hontenisse" met haar regelingscommissie zeer tevreden mag zijn met het verloop van deze sportevenemen- ten en met trotsch op dezen dag mag terug- zien. Zaterdagavond ontstond hier in de Leeg- straat, tusschen twee ij-sco-venters, die -elkaar met hun driewielwagentjes ontmoetten, uit een woordenstrijd, ook een strijd met daden, waarbij de vertegenwoordiger der firma .Xlreme de Nice" uit Gent erg werd toege- takeld, en zijn sneeuwwitte kleeding met bloed rood gekleurd werd. Aan eenige vrou- wen gelukte het de vechtenden te soheiden, terwijl de komst van een politie-agent er voliedig een eind aan maakte. Van het ge- bc-urde werd proces-verbaal opgemaakt. DE PLAATS VAN DEN BOER IN DE SAMENLEVING, IN HET ALGEMEEN, EN IN DEN TEGENWOORDIGEN TIJD IN HET BIJZONDER. Rede gehouden door oud-minister Dr. F. E. Posthuma, te Ruurlo voor den Bond van Oud"leerlingen van Land- bouwscholen in Gelderland. Inleiding. In een inleiding schetst spreker de samenge- steldheid van de samenleving en wijst er op dat een boerenstand ontstond toen na langen tijd van zwerven en trekken zich een stand van personen ontwik-kelde, die bij den grond be- hoorden waarop zij leefden. Deze stand, dus de boeren, zorgt nog beden ten dage voor de voeding van de andere men- scben, en alle boeren in de wereld tezamen. Ook voor de kleed-ing en voor vel-e deelen van onze wooing. Hoe belan-grijk de plaats van den boer ook is, ook andere personen nemen een belangrijke plaats in. De vraag van heden, zegt spreker, is nu: welke plaats neemt de boer tusschen al die menschen in. De boer als producent. Als producent verschaft de boer ons: het brood, het vleesch, plantaardig- en dierlijk Vet, de groenten, de boter, de koffie, de thee, de melk, de suiker, bet bier, de wijn en derge- lij-ke dranken. Niet het eindproduct, doch de grondstoffen. Voor onze kleeding is de boer ook -groot- producent van den grondstof. Voor -onze wonin-g en haar aankleeding even- eens. -Spreker wijst er op, dat -de boer wel de proef der planten kan bevorderen, doch of de plant zal groeien moet de boer van Hoogere Macht afwacbten. In den tegenwoordigen tijd ondervindt d-e boer als producent veel moeilijkheden en als de Regeering niet zorgde voor een verbetering (correctie) der prijzen, zou bet er met den boer slecbt voorstaan. De boer heeft naar sprekers meening op die verbetering recht zoolang bet aanpassen van loonen en vaste lasten niet meer afdoend resultaat heeft. Spreker vraagt zich af of het opbrengen van zooveel millioenen als daarvoor noodig zijn wel door kan -gaan. iNiemand, zegt dr. Posthuma kan vuriger wenschen dan ik, dat die bijslagen op de prij zen door k-unnen -gaan, zoolang de prijzen langs natuurlij-ken weg nog niet hoog genoeg zijn, doch spreker vreest dat ook hier de wal van het schip zal keeren en dat ook hier de tijd komt, dat wij zullen moeten erkennen,^ dat waar niet is, zelfs de kei-zer zijn recht vernest. Moeten wij nu, vraagt spr., wachten tot het zoover is? iSpreker zet dan het groote belang uiteen, dat Nederland bij de exploitatie van den bo- dem voor bet melkveehoudersbedrijf heeft. Met cijfers toont spr. duidelijk aan, dat het belang om den grond te exploiteeren voor het ■melkveehoudersbedrijf veel grooter is dan het belang van die exploitatie voor het akkerbouw- bedrijf. Zoker een achtste deel van onze hevolking is rechtstreeks afhankelijk van de uitkomsten vain het melkveehoudersbedrijf. -Spr. betraurt dat de export van onze zuivel- producten veel minder mogelijk is dan vroe ger, doch wijst er tegelijk op, dat wij ons wel wat heel weinig van het verbruik in het bin- nenland hebben aangetrokken. Onze boter en het dierlijk vet dat wij voort- brengen is tezamen nog niet in staat de be- hoefte van ons volk aan vet te dekken. Het komt nu maar op een goede organisa- tie van bet binnenlandsch verbruik aan om onze bin-nenlandsche vetproductie hier te lande rendabel te maken. Spr. zegt: ook ik weet wel dat de wereld veel beter en veel gelukkiger zal zijn als de montaire moeilijkheden opgelost zijn en als de handelsbelemmeringen bij de verschillende landen zijn verdwenen. Maar we zijn zoo ver nog niet en het gelijkt er niet op dat wij spoedig zoo ver zullen komen en intusschen moeten we oo-k leven en moeten wij nu maar rustig afwachten? Srp. herhaalt: onze export ging zoo -gemak- kelrjik en zoo goed; was dit ook de oorzaak, dat wij ons van ons verbruik in eigen land te weinig aantrokken? Dr. Posthuma zegt: het groote margarine- concern verklaarde onlangs dat de uit de ba- lanscijfers blijkende winst niet van bin-nen landsche oorsprong is. Welnu, laten wij dan de margarine-industrie uit die nadeelige positie verlossen. Een goede organisatie van den boterdetail- verkoop kan ook het bestaan redden van velen die nu in de margarinedistributie den kost verdienen. Voor de vleesch- en vetvoorziening moet ook niet de hoogste wijsheid zijn: naast iedere koe een blikje! Wij maken dan niet alleen koeien, maar ook veel nijvere menschen kapot. Aanpassen zegt spreker, goed! Maar ten- minste even hard de grondsla-g voor ons wel- zijn in het land zelf zoeken. Spreker gaat daarna uitvoerig de positie van onze boter en kaas na en wijst er op dat voor zoover er nog geexporteerd kan worden, de wijze van exporteeren naar zijn meening voor verbetering vatbaar is. Wat helpt ons een handelsverdrag met een land dat ons r-ec-ht geeft 15 millioen K.G. boter en 23 millioen K.G. kaas uit te voeran als wij er tenslotte maar 10 millioen K.G. boter en 15 millioen K.G. kaas uit kunnen krijgen? In het kort bespreekt dr. Posthuma de toe- standen bij de varkens en de kippen en komt dan tot de volgende conclusies: Wie op het standpunt staat dat wij niet een crisis doormaken in den gewonen zin van het woord, een crisis zooals er vroeger ook vele zijn geweest, doch dat de maatschappij, om niet te zeggen het geheele wereldbestel, in haar structu-ur gewijzigd wordt, moet zich hierop ook durven in te schieten. Doen wij dat niet, dooh wennen wij de boe ren aan de bestaande m-aatregelen, dan krijgen wij een maatschappij, die de overgroote meer- derheid van het Nederlandsche volk niet wil. Eerste voorwaarde voor betere toestanden op landbouwgebi-ed is: De boer als producent weder vrij zijn! 'Niet de uitvoerder van allerlei regeerings- voorsc'hriften met tallooze controleurs om zich heen. Het moet weder worden als tijdens de ragee- ring van Koning Salomo, toen niet zooveel verdiend werd, doch ieder in vrede kon neder- zitten onder zijn eigen wijnstok en zijn eigen vijgeboom. De boer ais consument. Dr. Posthuma begint met den boeren als consumemten den raad te geven boter en geen margarine te eten; door de regeling der bijsla gen, is dit voor hen voordeeliger. Verder wijst spreker op het verban-d dat er bestaat tusschen den boer als consument en de welvaart in de maatschappij. Natuurlij-k, zegt spreker, ligt er eenige over- drijving in de uitdrukking: „Als het den boer goed gaat, gaat het alien goed!" Maar wij weten alien dat de boer, als hij wat koopt, wat goeds koopt en dat hij goed betaalt als zijn bedrijf hem dat toestaat. Als het thans onzen handeldrijvenden mid- denstand niet -goed gaat en hij daarover met recht klaagt, dat is dit eerst en vooral onmid- dellijk gevolg van het feit, dat het den boer niet goed gaat. Dat de boer het niet over den balk gooit, zegt spraker, is bekend, doch dit kunnen wij een voordeel voor de geheele volksgemeen- schap noemen, zoolang we gelooven dat de wereldhuish-ouding niet vooruit komt door de verkwisters maar door de spaarders. Behalve verbruiker in engeren zin is de boer ook consument voor zijn bedrijf. Bij alles wat hij daarvoor noodig heeft, zijn kraohtvoer, zijn kunstmest, zijn buitenlandsche werktuigen, mag de boer zich gelukkig prgzen dat hij nog beschikt over een gave gulden. Wat de boer moet koopen en wat hij aan aiensten, moet betalen, is du-ur door de hooge loonen en de zware lasten die er in verrekend zijn. De boer heeft als consument dan ook een groot belang bij bet verlagen. der loonen en vaste lasten, want deze drukken als lood op zijn bedrijf. De boer als won oom. Onder de boerenbevolking, zegt spreker, zijn /heel wat economen. De boer vestigt zijn meening niet onberaden gaat niet over den nacht ijs, kiest geduldig zijn weg, schreeuwt niet voor hij geslagen wordt, doet daardoor de dingen wel overwo- gen en precies op tijd. 'Hij wee-t zich afhankelijk van Hooger Macht en van de natuurkrachten en is daardoor voor- zichtig in zijn oordeel en bedachtzaamheid in het treffen van m-aatregelen. Dr. Posthuma schetst den boer al-s -den waar- lijk wetenscbappelijken mensch, die weten wil dat bij maar weinig weet. De boer als vereenigingsman. Na er op te hebben gewezen, dat er tegen- woordig veel over ordening gesproken wordt en niet ieder onder dit woord hetzelfde ver- staat, zegt Dr. Posthuma dat hij onder orde ning in de eerste plaats verstaat het brangen van orde, daar, waar deze orde niet bestaat. Spreker wijst er dan op, dat er zeker geen stand in de maatschappij is die sinds jaren zooveel orde in zijn bedrijfsomstandigheden ge braeht heeft als de boerenstand. -Spreker geeft dan een overzicht van de veel- heid van het vereenigingsleven op landbouw- gebied, doch toont duidelijk aan, dat men bij deze wijze van samenwerking uitsluitend het oog had op het particuliere belang van den boer en niet op de belangen van den boeren stand als 6dn geheel. Dr. Posthuma zegt, dat het gevolg hiervan is, dat bij de voorbereiding van regeerings- maatregelen niet de vertegenwoordiging van den geheelen boerenstand kan medespreken en bij de uitvoering niet de geheele boeren stand georganiseerd optreedt, maar een leger van ambtenaren met de daaraan verbonden groote kosten. De boer als staatsburger. iSpreker begint met de opmerking dat hij niet over de plaats van den boer in de samen leving kan spreken zond-er ook lets te zeggen van den boer als staatsburger. Ook heden heeft hij echter geen plan veel over politiek te spreken, daar hij naar partijpolitiek nim- m-er verlangde. Dr. Posthuma vestigt dan in het kort de aandacht op het feit, dat de boer zicb slechts heel weinig positief ten doel stelde om zich in 's lands vertegenwoordiging door zijn standgenooten te doen vertegenwoordigen. Gevolg hiervan is volgens spreker dat men bij het nemen van maatregelen het boerenbe- lang zeker niet uit het oog verliest, doch ver der komt men ook niet. Spr. dringt nogmaals aan op het doelbewust bevorderen van -het hoofdproduct van den Ne- derlandschen cultuurgrond: de zuivel. iVoor den boer als staatsburger, zegt Dr. Posthuma, komt dit hierop neder: eerst de boter en dan de margarine, omdat het belang van groot-Nederland dat eischt. De boer als belastingbetaler. Spreker zet uiteen dat de boer naar dezelfde grondslagen belasting betaalt als ieder ander Nederlander en hij heeft er dus ook belang bij dat de belastingpenningen zuinig worden ge bruikt. Dr. Posthuma herhaalt dan zijn ook elders verkondigde meening, dat de bezuiniging nu niet altijd maar weder door bet korten op salarissen en loonen van staatsdienaran ver- kregen moet worden. iSpreker wijst op het overbekende spreek- woord: Goed voorgaan doet goed volgen en wil uit dit geziohtspunt de bezuinigingen be- ginnen. Alles wat wij k-unnen en alles wat wij ken- nen is ten slotte gevolg van ons geschonken gaven. Deze gaven zegt spreker ontvingen wij van God en om niet. Laten wij daarom met name bij het over- heidsbebeer in al zijn vormen ons kunnen en kennen gratis ter beschikking stellen. Scherp onderscheidt dr. Posthuma een over- heidsdienst als amibt, iets waarvan de betrok-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2