Tuinbouw Gemengde Berichten Verder is goede drainage gewenscht en kan wnsrwogen worden vddrgekiemd zaad te ge- Wb, wat echter voor- en nadeelen heeft. IV freer Haan geeft blijkbaar, om al de onge- BMJtken, aan de natte ontsmetting verbonden, de voorkeur aan droge ontsmetting met U.T. 685,. die hij voldoende acht. De gevaren van het jonge plantje. Hes kiemende zaadje of het jonge kiemende plantje wordt door meerdere insecten aasngetastengerlingen, emelten, millioen- paoten en ritnaalden, een enkele maal door aprinjgstaai ten. Ook aardrupsen treden af en toe op, die soms pleksgewijs emstige schade aaam-litem Parijsch groen is wel het middel tegen de meeste dezer veelvraten. Veel last kan men ook ondervinden van het biefcenk e v e r t j e, dat in het voorjaar den atengel van het jonge kiemplantje vlak ander den grond aanvreet; aanvankelijk ver- fcocrafc dit dan een abnormale groene tint, waar- na Bet verwelkt. Daar het kevertje meestal andtiT den grond vreet, helpt bespuiting met Parjjsch groen met en ook het opnieuw in- leggen van zaad is meestal zondar effect, om dat de kiemplamten steeds weer opnieuw wor den aamgetast. Meestal zijn de beschadigin- gen Bet ergst op akkers waamaast het vorig jaakeeien werden verbouwd; het komt voor, dat wan een dergelijken akker ndets terecht kemt. Men vermijdt dus bieten naast keeien te zaaien, en plant op den grensakker wel woederbieten, waarbij men de dunne plekken later kan bijpooten, wat met suikerbietan niet zoo goed udt'voerbaar is. Zijn de keeien het Mempiantstadium te boven dan gaan ze ver- der niet meer te gronde door het bieten- kevertje. In de laatste jaren komt steeds meer voor bet schildpadtorretje; dit ruim iange kevertje vreet in het voorjaar die Idem- en overige nog zeer kleine blaadjes scans totaal op, zoodat een aanvankelijk goede stand soms geheel onvoldoende wordt, Bij zon ing weer zijn de kevertjes op de aangetaste ptaaisen gemakkelijk te vinden. Ze zijn dan vaak vretende, parende of eierleggendede esenen worden met een vliesje aan het blad aastgshecht en daar de larfjes uit deze eieren later .ook weer schade doen, is het dus zaak de kevers, zoodra men deze ontdekt, te be- Sfcrijden. en wel door een besproeiing van Farijsch groen.'.en kalk. De larven verpoppen Bat Augustus; uit de poppen komen na eenigen tgd weer kevers, die aan de bieten weinig schade meer doen; ze verdwijnen reeds spoe- dfig in den grond, waar ze aan den rand van de perceelen op beschutte plaatsen overwinteren am zach het volgend voorjaar weer op een bie- tezuakker te vertoonenWaar de beschadiging ieder voorjaar grooteren omvang aanneemt, is bet gewenscht de bestrijding in het voorjaar too veelvuldig mogelijk te doen plaats hebben. IV aantasting door de larve van de bietenvlie.g, die op onze kamervlieg ge- Sjjikt, ligt meestal begin Juni haar eieren aan deft onderkant der bladeren. Hieruit komen na. enkele dagen de larfjes te voorsohijn, die Bet bladmoes wegvreten; ze leven in het blad. Af hd toe verlaten ze het blad om een ander blad aan te tasten of zich naar een anderen biet te begeven. Zijn ze volwassen, dan ver poppen ze zich in den grond en na eenigen tijd werschijnt de tweede vldegen-generatie. Per jaax knnnen er 3, soms zelfs 4 voorkomen. De schade wordt vooral veroorzaakt door de eer- ste generatie, als de plantjes nog slechts wei nig blad hebben: een akker ziet er soms ge- Beel bruin van. Veel baat heeft men met de Beproefde bestrijdingsmiddelen nog niet. In Beigje heeft men wel getracht de eitjes af te Borstelen door een houten geraamte, waarop jBBCbte borstels waren bevestigd, in verschil- lencle richtingen over het veld te trekken. Er wenS wel eenig resultaat mede bereikt. Met kiezeifluooraatrium werd weinig bereikt om asa de vliegen der eerste generatie op de bie- Heb waarop ze hun eieren leggen, slechts zel den voedsel opnCmen; het later opeenzetten ran een sterk met eitjes belegd veld gaf eenig resnliaat. Gelukkig is de plaag door het op- freden van natuurlijke vijanden (de sluipwes- pen sterk afgenomen. ■De gordelschurft treedt af en toe op us midden Juni; bij harden wind breken dan de loofkronen af en waaien over het veld. De atfsnoering wordt veroqrzaakt door een schim- asei welke binnendringt in de wonden, veroor zaakt door dieren of door de werktuigen bij Bet schoffelen of het opeenzetten. Er is wei nig- hegen te doen dan de bieten voorzichtiger &e Behandelen. Clan is er het in de laatste jaren herhaalde- iiip; besprokeh ziekteverschijnsel, waarbij de bladeren een wat achterlijken indruk maken, jjeeSgroen zien, en waartegen mangaan-sulfaat Bet geneesmiddel is gebleken. De beer Haan geeft de voorkeur aan het besproeien van een to. noogste 1% pet. oplossing boven het atzaoien van het poeder, omdat de werking aKeBsr en zekerder is. Na 5 weken is een tweede besproeiing noodzakelijk, omdat de ziekte, die na de eerste besproeiing verdween, dazr weer terugkomt. Op deze wijze verkrijgt mesa een opbrengst-vermeerdering van 4 h 5 pet in emstige gevallen zeker noig meer. De TMEikte blijkt veelvuldig en op groote schaal in hgik land voor te komen, zoo in Noord- en Zuid- Holland, West-Brabant en het Noorden van Zeeland. aaltjes-ziekte of bietenmoeheid taamt doorgaans pas goed tot uiting in den ZDxaer. maar in emstige gevallen ook vroeger. De .opbrengst kan vaak slechts 50 pet. van naoscmaal zijn. Het bietenaaltje is, helaas niet Jtaect te bestrijden, maaitregelen als den grond diesinftecteeren of gtoomen komen veel te duur. .Men inoet dus de indirecte bestrijdingsmethode volgen, door op bietenmoede perceelen suiker- ■otih voederbieten meer te telen, evenmin als Bzuisbloemige gewassen in de tusschen gele- gimt jaren, doch bij voorkeur lucerne-, uien en efcjtdbacei, op welker wortels het aaltje niet tewen kan.' In hoeverre door cultuurmaatrege- few, de sohade van Bet aaltje kan worden be- pthrki, moet nog nader warden onderzocht. Ekm feit is, dat dit aaltje een groote bedrei- •gjug vormt voor onze bietenteelt; men kan er, naar het oordeel van den heer Haan, niet voor- ochtig genoeg xnede zijn. Daarbij moet op aaltjesziek land de stikstofbemesting beperkt worden tot bijv. 500 a 600 K.G. ammonsalpeter H.A., meer kunnen de planten met een erf meer vemield wortelgestel toch niet ook wel nicotinepreparate ken, waaraan de luizen een kuip met e&n der gene In het Noorden van het durende den zomer nogal sche meeldauw; voo. bestrijding noodzakelijk, on. ipelt de tak- ■srgvuldig in eistoffen. ft men ge- van val- idbieten is u<6 sporen zich vandaar op de naburige bietenakkers versprei- den. Dat geldt ook voor de bietenroest, veroorzaakt door een schimmel, en daar de hoofdaantasting van de gewone bieten in den nazoimer plaats vindt en de schade niet belang- rijk genoeg is om dan b.v. Bordeausche pap toe te passen, dient men dus de jonge zaad- bieten nog vo6r het bloeien te hespuiten, op- dat van hieruit geen verdere besmetting plaats vindt. In de laatste jaren hoort men meer en meer spreken over de vergelingsziekte, wel ke ziekte door prof. Quanjer wordt toege- schreven aan een virus, dat door luizen wordt overgehracht, terwijl er ook nog een afwijken- de vorm is, waarbij een biet of een enkele der oudste bladeren meestal aan een zijde geel wordt. De oorzaak is nog niet met zekerheid bekend; mogelijk wordt ze veroorzaakt door een schimmel. Ook treedt in den zomer op de m o z a i e k z i e k t e, die echter waarschijn- lijk in ons land niet veel schade doet, wat ook geldt voor de cercosporaziekte, wel ke echter in andere landen een grooten om vang kan aannemen. Vermoedelijk hebben de sporen een hooge temperatuur noodig om te ontkiemen, terwijl daarbij een vochtige lucht aanrwezig moet zijn. De combinatie komt in ons land zelden voor, doch moeten we op een eventueele aanpassing van dezen schimmel be- dacht zijn. Bij en na het rooien der bieten worden nog verschillende ziekten waargeno- men, als het Rhizoctoni e-rot, dat enkel door verbetering der ontwatering en vermij- ding van gewassen, die aangetast kunnen wor den, als bieten, koolrapen, knollen, koolsoor- ten, koolzaad, klavers en lucerne, te ontgaan is. Dan de zeldzame wortelknobbel en bietenstaa rtrot, beide veroorzaakt door een bacterie, terwijl rottingsbacterien en schimmels tijden-s bet bewaren der bieten in den kuil tot rotting kunnen doen overgaan. Bij deze vele vijanden, die de bieten belagen en door voortdurende zorg en moeite in vele gevallen kunnen worden voorkomen of bestre- den, heeft zich dit jaar een ziekte gevoegd, die in verschillende provincies optreedt en soms geheel kale plekken in het veld verwekt heeft, zoodat deze duidelijk zichtbaar zijn. Het ge- volg van deze ziekte is een afsnoering van de biet in het bovengedeelte. doch een eind onder den kop; het blad verwelkt en de biet sterft af. De Plantenziektenkundigen dienst stelt een onderzoek in naar dit veelvuldig voor- komend verschrjnsel; de oorzaak is tot heden nog niet gepubliceerd. (Dergelijke kale plek ken hebben wij dezer dagen ook in Engeland, in de omgeving van Cambridge, in de bieten- ^flen opgemerkt. Red.) opnemen JHet slengelaaltje komt in de suiker- Bielen slechts sporadisch, bij voederbieten iets weelvuidiger voor. Vrucbtwisseling is het *enige middel ter bestrijding. De gevaren voor de groeiende biet. >W(- zijn inmiddels in den vollen zomer aan- gsfland en in een stadium, 'dat de bieten het laiad geheel vol moeten hebben en eene groote btadontwikkeling vertoonen. Dan bemerkt in midden Juii en verder gedurende de maand Augustus in het hart der bieten een rottingsverschijnSelde bladeren worden geel, ttoet geheele veld ziet er ziek uit, de koppen, later de bieten, gaan inrotten. (Het is tegen iezc ziekte, een gevolg van foriumgebrek, dat 2025 K.G. borax bij het zaaien der bieten af- Soende helpt bij zorgvuldige verdeeling. Omstreeks denzelfden tijd treedt z w a r t e i u i s op, waartegen men vroegtijdig kan op- treden met een oplossing van zeep en brand- apiritus. Vooral de aantasting der zaadbieten moet worden voorkomen; men gebruikt dan DE ZEEUWSCHE TUINBOUW. In het beknopt verslag over 1034 over den tuinbouw in Zeeland wordt o.m. opgemerkt, dat zich in het Zeeuwsehe fruitbedrijf een be- langrijke wijzdging voltrekt, dioor het niet meer loonend zijn van de kleinfruitteelt. De onderbeplantingen in de oudere boom- gaarden worden opgeruimd en de jonge bedrij- ven worden opgezet zonder bessen en fram- bozen, terwrjl de aardbei alleen wordt aange- plant voor zoover er teeltvergunning voor aanwezig is, of van anderen over te nemen. Als een groote onbillijkheid wordt het ge- voeld, dat juist de gewassen, waarvoor nog perspectieven aanwezig zijn en wel de aard bei en de framboos, onder de teeltbeperking vallen, terwijl het rooien van bessen niet als beperking wordt aangemerkt. In het jaar 1934 heeft idit nog niet tot moeilijfcheden aan- leiding gegeven, omdat toen van het rooien van aardbeien vrijstelling is verleend. De maatregelen zijn toen eerst gepubliceerd, na- dat de velden reeds waren verzorgd en bemest. In da toekomst zal men bierin echter dienen te voorzien, omdat in de betreffende bedrijven geen landbouwgewassen kunnen worden ver bouwd. De aandacht gaat steeds meer uit naar de teelt van appel, peer en pruim. Belangrijke verbeteringen worden aangebracht, motor- spuiten aangeschaft, terwijl de veilingen zich beijveren goede pakstations in te richten, zoo dat men het product ook goed gesorteerd en gepakt in den handel brengt. De fruitteelt is bezig zich krachtig te ont- wikkelen en steeds duidelijker blijkt, dat men in staat is een goed product voor lagen prijs te produceeren. Noodig is echter bedrijfs- vrijheid, om welke reden het van het grootste belang is, dat men niet van hooger hand in- grijpt en tracht de ontwikkeling aan banden te leggen. Ten aanzien van de teeltbeperking moet de opmerking gemaakt warden, dat ze niet: doel- treffend is. Deze beteekent in veel gevallen een ontwrichting van de bedrijven, wat wel zal lei den tot duurdere productie, maar niet tot minder aanvoer op de veilingen. Van de teeltbeperking gaat n.l. een prikkel uit in de intensieve richting en daarmede is voor een streek als Zeeland deze wijze van beperking van de productie veroordeeld. De pnoductie van tuinbouwgewassen is immers in streken met extensief bedrijf niet afhankelijk van de oppervlakte, maar van de hoeveelheid beschik- bare arbeid. Gaat men nu de oppervlakte ver- minderen en blijft de bescbikbare arbeid dan gaat men intensiever telen. Men zal dus het aantal duur produceerende tuinders door deze regeling vergrooten, waardoor aanpassing bij de nieuwe omstandigheden bemoeilijkt wordt. De fruitteelt biedt nog goede perspectieven, mits aan haar ontwikkeldng meer leiding wordt gegeven, waarbij voorop gesteld dient te worden: een goed product voor weinig geld. De ervaringen in Zeeland opgedaan, hebben geleerd, dat dit mogelijk is en dat de be- staamsmogelijkheden voor een zoo groot mo gelijk aantal telers eerder aanwezig zijn, dan brj het streven de productie in handen te laten van enkele duur produceerende telers. UIT EEN BOOM GEVAELEN. Bij het boomenkappen is te Amhem een droevig ongeluk geschied dat een slachtoffer heeft geeischt. Een 56-jarige tuinman, wonende te Ooster- beek is uit een der boomen gevallen en Wercl zoodanig gewond dat bij tijdens het transport naar het gasthuis overleden is. De getroffene, zekere J. Jansen, was gehuwd en vader. GEVAABLIJK fietsen. Dinsdag reed mej. A. R., wonende te Voge- lenzang, met haar parapluie opgestoken boven haar hoofd op den Vogelenzangseheweg in de richting Aerdenhout. De parapluie verhinder- de haar goed uit te zien, waardoor zij met voile vaart tegen een rechts van den weg staande vrachtaufco aambotste. Zij kwam te vallen waardoor zij een ernstige wonde opliep onder het rechteroog. De fiats werd ernstig beschadigd. ONAANGENAME ERVARINGEN Tijdens de wegoontrole nabij het landgoed van den heer Cuypers onder Woensdrecht, heeft een rijksambtenaar, die per auto pas- seerde een minder aangename ervaring opge daan. Deze ambtenaar, zekere H., diie geze- ten was met nog eenige dames en kinderen in een personen-auto en deze zelf bestuurde, naderde het buitengoed van Cuypers. Aldaar stond een rijksambtenaar opgesteld en ont- rolde het welbekende douanevlaggetje, wat hier in deze grensstreek gebruikt wordt. De heer H., die dacht dat het een reclameman was met een vlaggetje voor het Zeebad de Duintjes, reed kalm verder. Een dertigtal meters verder werd toen door twee rijksamb- tenaren, welke daar verdekt stonden opge steld, de welbekende spijkerplank over den weg geworpen. De automobilist, hier niet 't minst op verdacht, reed pardoes in de groote spijkers, met het gevolg, dat een voorband aan stukken sprang en een achterband leeg liep. Er ontstond tusscshen den heer H. en de ambtenaren een heftige woordenwisseling, waarbij de heer H. wees op de onpractjsche wijze van waarschuwen. Hij deelde mede, zich tot hoogere instantie te zullen wenden. Een tweede auto nadere en heeft blijkbaar het kledne controievlaggetje niet kunnen be- merken. De ambtenaren losten toen een aantal schoten op de auto, waarvan de be- stuurder, blijkbaar niets gemerkt heeft. Geluk kig werd niemam^. getroffen. MAN DOOR EEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Donderdagavond half zes is op den onbe- waakten overweg bij het landgoed Dennen- rode bij Hooghalen in de gemeente Beilen de 55-jarige loondorscher A. Oostindie uit Hooge- veen, die daar per motorfiets passeerde, door een motortrein gegrepen en op slag gedood. Vermoedelijk had hij al zijn aandacht gewijd aan den trein, die uit het Noorden naderde en dien hij juist kon passeeren. De man was ge huwd en vader van een groot gezin. Onlangs was hij uit het ziekenhuis ontslagen na een motorongeluk bij Harderwijk. VIJFFRANCSTUKKEN VOOR RIJKSDAAEDERS. Van de kermisdmkte te Ginneken, aldus de Msb., hebben eenige personen misbruik ge maakt om zilveren vijffrankstukken voor rijksdaalders uit te geven. Vooral in cafe's werd de poging gewaagd en soms met succes. Zoo liepen de cafehouders M. in de Prins (Hen- drikstraat en V. op de Markt in de val. In andere cafe's ging de vlieger niet op. De politie, inmiddels gewaarschuwd, was op haar qui-vive en het gelukte haar een dtt"( 1 personen,, zekeren J. v. A., te belrappen. Hij' werd gfearresteerd en proces-verhaal werd op- gemaakt. Later werd nog een tweede pensoon als verdacht aangehouden. Hij werd echter op vrije voeten gesteld. Intusschen wordt nog ge- speurd naar een ander persoon, die zich ook aan deze bedriegerij schuldig maakte. JONGEN DOODGEREDEN. Op de Emmakade te Leeuwarden is de zes- jarige Fije de V., wonende te Huizum, toen hij onverwacht achter een wagen vandaan kwam en den weg overstak door een vracht- auto gegrepen. De zware wagen ging den jon- gen over het ldehaam. Met inwendige kneu- zingen is de knaap naar het diaconessen zie kenhuis vervoer^. waar hij eenige uren na aankomst aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Den chauffeur van de auto treft geen schuld. HAAGSCHE GEMOEDELI'jbHEID. Het gebeurde dezer dagen op die Nieuwe Parklaan te Den Haag. Een der trams van lijn 9 had juist de halte Wagenaarsweg ver laten om boordevol met passagiers in de rich ting Scheveningen te ryden. Plotseling liet Jantje, of Pietje, of Keesje, of hoe het jongetje ook heeten mocht, uit den open bijwagen zijn schop vallen, waar hij op het strand de pnachtigste florten en kanalen mee dacht te gaan bouwen. Hij riep luide „mijn schop, mijn schop". De conducteur van den bijwagen zag en hoorde het nog niet, of hij floot al drie K,eer op zijn conducteursfluit, een waarschuwing, aan den bestuurder, dat er een emstige reden bestond om oogenblikkelijk te stoppen. Het jongetje stapte, nadat de tram met een ruk tot stilstand was gekomen, rustig uit en wandelde terug maar de plaats, waar hij zijn schop, die inmiddels door den alom tegen- woordigen fietsenden loopjongen opgeraapf was, terug te halen. Trotsch wandelde hij met zijn bezit, ditmaal stevig onder zijn arm, gekneld, weer naar den wachtenden tram terug en stapte weer in. De conducteur floot het vertreksignaal en dioodbedaard zette de tram zich weer in beweging. Voorwaar een voorbeeld van de Haagsche gemoedelijkheid, die men in andere groote steden tevergeefs zou zoeken! (N. R. Crt.) SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Woensdagmorgen is de negemtienjarige schippersknecht Vain B., wionende te Rotter dam, van het motorjacht „Apollo", varende in den Vliet bij de Hoornbrug, te Rijswijk, overboord gevallen en verdronken. De bmg- wachter heeft hem nog een boei toegeworpen, die hij niet meer heeft kunnen grijpen. Hij zonk onmiddollijlf ^Sg, Het lijk is later spoe- dig opgehaald. IN EEN WATERPUT VERDRONKEN. Het tweejarige dochtertje van den heer B. aan de Vecht te Teuge (gemeente Voorst) is Woensdagmiddag spelenderwijze in een water- put gevallen. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, miocht het niet meer gelukken om de levensgeesten op te wekken. BRUTALE INBRAAK TE KRIMPEN AAN DE LE|.i. Woensdagnacht is een zeer brutale inbraak gepleegd in het dorp Krimpen a. d. Lek. Men brandkast is door de inbrekers uit een boer- derij weggehaaid, terwijl de bewoners lagen te siapen. De inbraak is gepleegd in de boerderij van den veebouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a. d. Lek. De heer de J. was met drie zoons en een dioehter thuis. Nie- mand heeft iets van de inbrekers gemerkt. 's Morgens bemerkte men echter dat de brand kast, die in de voorkamer stond, verdwenen was. Deze brandkast, die een meter hoog en een meter breed is, is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dan twee inbrekers aan het werk zijn geweest, daar men anders de zware kast niet had kunnen versleepen. Door het openen van een raam zijn de in brekers binnengekomen. De brandkast heb ben zij van de voorkamer naar de achterkamei gedragen, vandaar door de gang naar de voordeur. Buiten moet een auto hebben ge- wacht, waarmee men de kast heeft vervoerd. Een spoor van de kast is nog niet gevonden. De gemeentepolitie van het dorp heeft de assistentie van de Centrale Recherche te Rot terdam ingeroepen; de dactyloscopische dienst heeft een 'onderzoek ingestelcl, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Ook het speuren met politiehonden leverde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die de inbraak goed hebben voorbe- reid en met groote brutaliteit hebben uitge- voerd. In de kast zat een bedrag van 2000 aan baar geld; voorts eenige spaarbankboekjes, een groot aantal geldswaardige papieren, die een groot bedrag vertegenwoordigden en eenige juweelen. VIJF ROTTERDAMMERS IN HET KANAAL. Vijf jonge Rotterdammers, die een tocht ondemomen hadden in het Kanaal met een visschershoot, welke nooit buiten de Zuiderzee was geweest, bevinden zich op het oogenblik te Hastings om op nieuwe krachten te komen. Hun schip, dat nauwelijks langer is dan tien meter, kreeg een lek en de bemanning moest gedurende verscheidene uren aan de pompen staan. Een nacht lang moesten zij buiten Hastings voor anker gaan liggen. De zware zeeen dwongen hen den volgenden dag aan land te gaan. De kapitein van het vijftal yerklaarde aan een correspondent van Reuter; Wij waren van plan de geheele kust te verkennen, doch het water in het IKanaal was zeer ruw in verge- lijking met het water in de Hollandsche vaar- ten, die wij tevoren bevaren hadden. Voordat wij terugkeeren, hopen wij, dat ons schip, dat tot eind September het onze is, nog honder- den mijlen zal afieggen. Wij waren alien zeer uitgeput na onzen strijd met wind en gol- ven en wij vreesden zelfs, dat ons avontuur zou eindigen voordat het zou beginnen. NIET ALLEDAAGSCH MISDRIJF. Het „Handelsblad" meldt: In het heerenkleeiding- en modemagaizijn van de firma Coucke en Zimmermann, geves- tigd aan het Rokin 68 te Amsterdam heeft Woensdagnacht een niet alledaagsche diefstal plaats gehad. Deze werd Woensdagmorgen opgemerkt door een der firmanten, die toen hij de deur wilde openen, zag dat een coupon najaarsstof, die ten deele afgerold, Dinsdag in de etalage was gelegd, ontbrak. De deur van de zaak bleek niet geforceerd of bescha digd te zijn, zoodat de firmant aanvankelijk dacht dat de coupon gevallen was. Dit was niet het geval: in het magazijn vond hij het plankje waarop de stof geroLd was geweest. Van de coupon die een waarde vertegenwoor- digt van ruim 30 gulden vie! niets meer te bespeuren. De deur en het raam vertoonden geen sporen van braak, zoodat men aanvan kelijk voor een raadsel stond. Er werd echter in de portiek een lang stuk gegalvaniseerd ijzerdraad gevonden met omgebogen punt, waaraan eenig draadjes stof van de coupon zaten. De onbekende dader heeft van dit ijzerdraad op handige wijze get»ruikgemaakt. Hij stak het door de brievenbus en peuterde net zoo- lang tot hij het gordijn dat de etalage van het magazijn afscheidt op zij had geduwd. Daar- na haakte hij het ijzerdraad aan de coupon, die uit de etalage viel en trok het goed door de opening van de brievenbus in de deur. Dit laatste is, naar een proefneming bewees, een kwestie van eenige seconden. Dieven werken dikwijls met ijzerdraad, doch een operatie op zoo grooten afstand als deze, is wel een zeldzaamheid. VERKEERDE UITWERKING. Eenigen tijd geleden reclameerde een cafe- hiouder te Breda tegen een z.i. te hoogen aan- slag in de inkomstenbeilasting. Als gevolg hiervan werd zijn boekhouding 'door den belas- tdng-accoiuntantsdienst onderzocht. Daarbij viel het op,, dat aan de achterzijde van vrijwel alle rekeningen van geleverd bier een onge- veer zelfde berekening met potlood stond ge maakt. Nieuwsgierig als belastingsaccoun- tants nu eenmaal uit- hoofde van hun functie zijn, werd naar de .beteekenis dezer hieroglyfen geinformeerd en toen bleek, dat de betreffen de bierbrouwerij een korting van 2 per H.L. gaf op de aan de voorzrjde der nota's ver- melde prijzen. De cafdhouder betaalde dus in werkelijtkheid minder dan het bedrag der nota aangaf. Hij boekte in uitgaaf echter het voile bedrag der nota en maakte alzoo een extra- winst, die niet in zijn boeken tot uiting kwam. In plaats dat zijn reclame hem dan ook een vermindering van belasting qpieverde, bezorg- de ze hem een navordering en een boete. Naar aanleiding van dit geval hebben de belastinigsaccountants thans ook bij verschil lende andere caf£-houders een onderzoek in- gesteld, waarbij gebleken is, dat vrijwel alien de korting buiten de boeken hebben gehouden en dus een gedeelte van huh inkomsten ver- zwegen hebben. Daaraan is thans eehber een einde gemaakt. AANSPORING TOT DIENSTWEIGERING Tegen den Ned. Herv. predikant J. W. B. Cohen, die verleden week in zijn standplaats Dokkum wegens opruiing werd verbaliseerd, is thans ook te Murmerwoude, waar hij dezelfde rede met aansporing tot dienstweigering hield, proces-verbaal opgemaakt. Ds Cohen was zich ten voile bewust van wat hij zeide, omdat hij meedeelde de voile consequenties van zyn woorden te willen aan- vaarden en hij ontveinsde zich niet, dat hij hierdoor- met den strafrechter in aanraking zou komen. VERDACHT VAN BEROOVING. De politie van het bureau Oppert te Rot terdam, heeft Woensdag een 45-jarigen man, benevens een 35-jarige vrouw wegens beroo- ving gearresteerd. Deze twee worden er van verdacht in den nacht van Maandag op Dins dag een veemarktbezoeker te hebben beroofd van 9000 a 10.000 in de woning van de vrouw aan den Open Rijstuin. Van het geld is geen spoor gevonden. EEN BRUUT. Te Rotterdam is in bewaring gesteld de 35- jarige matroos P. F. G., die zijn vroegere ver- loofde, de 24-jarige diehstbode S. B. uit de Pootstraat op ergerlyke wijze heeft misban- deld. Het meisje had de vetloV-ing met E. terwijl deze op reis was, verbroken en zich nadien met een ander verloofd. Zaterdagavond kwam ET. het meisje op den Schiedamschedijk tegen. Hij wierp zich op haar en trachtte de mondhoeken uit te scheu- ren. Het publiek wist het meisje, dat een tand had gebroken en wier mond leelijk ^eblesseerd was, te ontzetten. Den avond daarop heeft E. het meisje weer op den Schiedamschedijk opgewacht en zijn poging om haar gezicht te verminken her-, haald. Hij heeft haar daarbij zoo in den rech- ter wang gebeten dat zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden mcest worden. Toen het publiek er zich mee bemoeide nam E. de vlucht. De politie is er in geslaagd den bruut te arresteeren. UIT OSS. De konihklijke marechaussee te Oss is Woensdag overgegaan tot de arrestatie van den 24-jarigen landbouwerszoon L. v. B. on der verdenking van brarfdstichting in de boer derij van zijn vader op 21 Februari 1934, welke tot den grond is afgebrand en waarbij eenig vee is omgekomen. Nu zooveel misdrijven aan het licht komen kreeg de marechaussee voldoende aanwijzingen tegen van B., zoodat zij tot zijn arrestatie kon overgaan. Hij is in de marechausseekazeme opgesloten, waar hij aan een streng verhoor is onderworpen. Hij blijft evenwel ontkennen. De eenige weken geleden gearresteerde 20- jarige A. v. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep uit Oss, thans verblijfhou- dend in het huis van bewaring te 's Hertogen- boseh, verdacht van diefstal met inbraak heeft Woensdag voor de koninklijke ma rechaussee te Oss een volledige bekentenis af- gelegd. Hij verklaarde hij den kapper v. d. Berg te Oss tezamen met zijn vriend Wimke de Bie bekend uit den overval met roof te Oyen te hebben ingebroken en een partij parfumerieen en geld te hebben gestolen. Verder heeft hij zich aan verscheidene andere strafbare feiten schuldig gemaakt waamaar nog een onderzoek wordt ingesteld. HOE GESCHIEDDE DE ZUIVERING VAN OSS? De correspondent der N. R. Crt schrijft daaromtrent Nu het misdadfig bedrijf der Ossche onder- wereld als een kaartenhuis ineen is gevallen en reeds meer dan tachtig verdachte personen onverbiddelijk aan de justitie zijn overge- leverd, rijst onwillekeurig de vraag, hoe het toch mogelijk is, dat zooveel misdadigers, die tientallen van jaren" als het graf hebben' ge- zwegen, nu als bij tooverslag in een korte spanne tijds alien voor de politie een volledige bekentenis hebben afgelegd. Wanneer iemand, eenige jaren geleden, een dergelijke voorspelling had durven uiten, dan zou men te Oss ongetwijfeld de schouders heb ben .opgehaald en ongeloovig hebben geglim- lacht, want een Ossche misdadiger, die zijn eigen doopceel voor de politie gaat lichten be stond niet. Reeds gedurende tal van jaren verschuilt het Ossche geboefte zich achter een hechten muur van starre zwijgzaamheid, welke politie en justitie vaak tot wanhoop heeft gabracht. Een beter strijdmiddel am aan den greep der justitie te ontkomen, is moeilijk denkbaar en het succes der misdadigers was dan ook steeds volkomen. De historie heeft bewezen, dat zelfs de kinderen van huis uit het parool mede- kregen, zich voor de politie in alle gevallen van den domme te houden. Ten gevolge van deze methode kon de justitie bij eventueele delicten wel het oVertuigend, doch zelden het wettig bewijs leveren en de daders gingen na* tuurlijk steeds vrijuit. Zoo woekerde de mis- daad' voort en steeds brutaler ging het ge boefte optreden. Men lachte om de politie en men voelde, dat men sterk stond, omdat men op elkanders stilzwijgendheid en hulp kon rekenen. Men vormde zich tot groepen en de verschillende benden trokken plunderend, noovend en brandend door Brabant. Deze ploegen, die geheel zelfstandig opereerden, stonden toch met elkander in contact en de ieden vormden gezamenlijk het beruchte Os sche milieu. In obscure kroegjes. Zooals men weet bestaat het Ossche milieu uit een aantal misdadigersfamilies, die voor- namelyk op het Schayksveld en den Berghem- schen weg samenhokken. In deze wyk kwa- men de ieden van het dievengilde in obscure kroegjes en bij vnouwen van verdachte zeden bijeen om plannen te beramen voor hun roof- toohten en na geslaagde ondememingen den buit te verbrassen en te verdobbelen. In deze gelegenheden zijn tal van misdadigers, waar bij zelfs kinderen van 16 jaar, gekweekt en opgeleid in de geheimen van het vak. Inbre kers van professie, zooals Peer de B., Dikke Toon de Soep, de Sijp en den Brus leerden daar aan de ieden van de jongere generatie de kunstgrepen van het beroep. Men voelde zich veilig in deze gelegenheden die aan den zelfkant van Oss waren gelegen, want men verwachtte daar geen bezoek van de politie, omdat deze de kom van Oss moest bewaken en er onvoldoende personeel iwas, om de controle zoover uit 'te strekken. Bovendien, wanneer er wel eens een politie-ambtenaar verseheen, dan zat men daar gezellig bijeen en van een overtrading op welk gebied ook, was niets te bespeuren. En toch zijn het deze gelegenheden geweest, waar de misdadige plannen werden ontworpen en vanwaar men op roof uittrok. Een geldend alibi was dan ook steeds voorhanden daar moest de kroeg- baas of een vrouw van verdachte zeden voor •zorgen. Juist deze menschen, die het meest van de misdadigers hebben geprofiteerd en in wier zaken het grootste deel van den buit is gebleven, hebben de misdaad met voile kracht in de hand gewerkt. Een triomf van de onderwereld werd steeds op uitfoundige wijze en onder het over- matig gebruik van bier en jenever gevierd. Het behoeft geen betoog, dat jongens uit fat- soenlijke gezinnen zich aangetrokken voelden tot dit avontuurlyk leven. En toen zij een maal den eersten stap hadden gezet in de huizen der lieden van het Ossche milieu, kon- den zij zich niet meer aan den verderfelijken invloed, welken dezen op hen uitoefenden, onttrekken. De meest tragische voorbeelden hiervan zijn wel de Ceel en de Rut, die zich eerst schoorvoetend waagden op het hellend vlak der misdaad, doch langzamerhand zoo danig verstrikt geraaktey in de netten van het Ossche milieu, dat zij vervielen in de af- schuwelijkste misdrijven.' De zware schuld, welke de oude rotten en de vrouwen uit het Ossche milieu op zich hebben geladen, door deze onervaren jongens in hun luguber bedrijf mede te steepen, is, op hun eigen hoofd terecht gekomen, want tOen de ibetoovering was verbroken en de Rnt en de Ceel tot in- keer waren gekomen, begon hun geweten te spreken, hetgeen voor het beruchte Ossche milieu de volkomen dbbajcle beteekende. In de eel heeft de Rut, <jie in de jaren der hoogconjunctupr ger crioiinaliteit te. Oss den groot aantal zware misdryiveii heeft gepleegd, zijn ervaringen neergeschreven over de stille kroeg van Hanheke van Martekes, die hem voortdurend tot roof aanzette eri in wier geld- lade het grootste deel van het door hem g^' roofde geld verdween. Hij was zoi.yz.eev o"e- vangen in den ban van deze vrouw, dat- bij, ongevoelig voor de smeekbeden zijner moed-fr, in dollen overmoed voortging op het ingesla- gen pad. De roofmoord be Oyen was de laatste groote misdaad van het Ossche bandietisme. Nog denzelfden nacht werden twee der ver- moedelijke daders, de 16-jarige Wim de B. en zekere van O., bijgenaamd de Olie, achter slot en grendel gezet. D,e afschuwelijke moord wekte groote verontwaardiging in den lande en was de directe aanleiding tot de verster- king der rijkspolitie, welke men voordien als onnocdig had geoordeeld. Aan tiwintig man- schappen der Kon. marechaussee werd de taak opgedragen Oss vain het bandietisme te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6