ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LhYsi DY J Ki 9°« AYA 1 MlAVi tNEI neel f; en 1 c VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Sport Predikbeurten Landbouwberichten iachjn: NO. 9337 TWEEDE BLAD -D TER NEUZEN, 16 AUGUSTUS 1935. ZAAMSLAG. HONTENISSE. VOETBAL. WIELRENNEN. IM i'im IiamimmI AANGIFTE BEVOLKINGSREGISTER. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen: overwegende dat het van bslang is, dat de bevolkingsregisters [nauwkeuriig wordeai bij1- gehiouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen een eerste vereischte hiertoe is; herinneren aan de bepalingen van het Koninkiijk Besluit van 12 December 1922, Stbl. no. 670, volgens welke men aangifte moet doen ten gemeentehuize bij vestiging in deze gemeente onder overlegging van een getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats en dit getuigschrift moet aanvra- gen ter gemeentesecretarie bij vertrek naar een andere gemeente. Verder wordt herinnerd aan de navolgende artikelen der algemeene politieverordening dezer gemeente: Artikel 6. Onvcrmmtierd het bejpaailde bij artikel 7 van het K. B. van 27 Juli 1887 Stbl. 141 is ieder hoofd van een gezin, dat binnen de ge meente verhuist, voor zich en de leden van zjjn gezin verplicht daarvan binnen veertien dagen kennis te geven ter gemeentesecretarie met nauwkeurige vermelding van straat en huisnummer der nieuwe woning en opgave van het aantal personen waaruit het huisge- zin bestaat. Artikel 7. Iedere hoofdbewoner van een gebouw of een gedeelte daarvan is verplicht binnen veertien dagen ter gemeentesecretarie kennis te geven van het vertrek of de aankomst van leden van het gezin en inwonende dienstboden. Bij opname in of vertrek uit instellingen van weldadigheid, zal de aangifte moeten ge- schieden door het hoofd der instelling. Artikel 120. Eerste lid. Overtrading van een der artike len van deze verordening wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vjjf en twintig gulden of een hechtenis van ten hoogste zes dagen. Ter Neuzen, 15 Aug. 1935. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Voorzitter. A. J. DEES Wnd. Secretaris. ACHTERSTAND IN DEN WEGENBOUW. 'Het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Automobiel Club heeft in een adres aan den Raad van Ministers er op gewezen, dat het van zeer groot belang is voor het wegver- keer, dat de achterstand, ontstaan in het werk van wegenaanleg en verbetering in ons land, ten spoedigste zal worden ingehaald. Daarom heeft het met aandrang verzocht uit de werk- verruimingscredieten, dan wel op andere wijze zooveel fondsen beschikbaar te stellen, dat het werk aan de, wegen, in het bijzonder de voor- naamste verbindingen in het landscentrum zooveel mogelrjk volgens den oorspronkelijken opzet zal kunnen worden afgewerkt. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. VERKEERSTELLING. Zooals reeds is meegedeeld, worden door den Rijkswaterstaat in 1935 op verschillende data op ruim 530 punten, verkeerswaamemingen gehouden, welke om de 3 jaar worden her- haald, teneinde de intensiteit van het verkeer op verschillende wegen en de toe- of afname ten opzichte van Vorige waamemingen te kun nen vaststellen. Thans zal op Dinsdag 20 Augustus, Woens- dag 18 September en Donderdag 26 Septem ber het autobus- en vraohtautoverkeer wor den opgenomen op 25 telpunten. Den bestuurders zal dan het eigen gewicht van de wagens worden gevraagd, dat is het gewvdftt, dat op de wegenbelastingkaart is geplaatst (dus niet de asbelasting) De opr.ame van gewicht geschiedt uitslui- tend met het doel factoren te kunnen vast stellen voor de 'berekening van het tonnen- verkeer over den weg en niet voor het e.v. op- maken van proces-verbaal. Bovendien wordt op deze punten het aantal passagiers van de vrachtauto's en autobussen opgenomen en speciaal van vrachtauto's moet geconstateerd of deze leeg, gedeeltelijk of vol beladen zijn EUROPA'S GROOTSTE BRUG gepeaatst. Men schrijft uit Nijmegen aan het ,,Han- delsblad": Donderdag heeft men aan de Wiaalbrug te Nijmegen het laatste „veld", een ijzerconstruc- tie van negen meter, in de groote boog ge plaatst, waardoor het overspannen van de rivier, van Nijmegen naar Lent, is bevestigd. Europa's grootste brughoog, een lengte van 244.4 meter is dus gesloten. Heden worden de ateunpunten weggenomen. Op het oogen- blik, dat de boog drakgt, gaat de driekleur in top, en zal men een aanvang maken met het verwijderen van de hulpconstructies. Dit werk belooft interessant t<£ worden, want de circa 60 M. in het luchtmim stekende toren-draai- kraanj die eenige ma anden geleden op de hulp- brug is geplaatst em daama op de hulppijlers gebracht, is a.h/w. in de bogen opgesloten. Men zal dit gevaarte, v66r het verwijderen van de hulpbrug, eerst demonteeren. Daama Wordt del hnlpbrug in twee gedeelten wegge- noni^q en naar het werkterrein in den Ooypol- der vervoerd, in afwachting van het vervoer n'tar Dordrecht, waar zij als definitieve over- Spanning zal dienst doen. Het vervoer, dat /net behuip van zoldersohuiten geschiedt, zal pas over geruimen tijd gebeuren, daar de on- derbouw van de brug te Dordrecht nog moet worden aanbesteed. Na de verwijdening van de hulpbrug te Nijmegen worden de hulppij lers verwijderd, waardoor de belemmering voor de scheepvaart wordt opgeheven. On- mdddellijk daama wordt begonnen met den bouw van het wegdek, dat in den grooten boog a.h.w. wordt opgehangen. De verwijdering van de hulppijlers zal in den loop van Sep tember zijn geschied, zoodat zij in den komen- den winter geen ongewenschte versperring i^, de Hvierbedding zullen vormen. Als een merikwaardigheid kan nog worden vermeld, dat in den grooten boog 3600 ton ijzer is ver- wertot. De bogen van 95 meter lengte hadden elk 800 ton ijzer, de twee kleinste bogen ieder 600 ton ijzer nocdig. De over-spanning van de Waal vorderde dus 6400 ton ijzer. INTERVIEW IR. MUSSERT. Ir. Mussert stond, naar het ,,Handelsblad" meldt, Aneta een onderhoud toe waarin hij zijn indrukken over zijn reis naar Indie samen- vatte. IHij stelde voorop dat, hoeveel hij ook had gezien en boevelen hij ook had gesproken, hij volkomen besefte dat hij thans nog geen In- dische specialiteit was. Hij was vol bewondering voor de wijee waar- op hier de koloniale taak wordt vervuld, doch meende dat hier voor Nederland nog veel te doen was. De geest van keurigheid en net- heid is uit Holland naar Indie overgebracht en is zichtbaar in den aanleg van de steden Bandoeng, Weltevreden en Soerabaja. Dit al- les bewijst dat Nederland hier niet voor niets de leiding heeft. De Nationaal-Socialistische Bewegdng zal gedurende 1935 op Java een kern van ten hoogste 2500 leden tellen opdat een goed over- zicht mogelijk blijft. De aanwas van leden zal worden opgevangen door de instelling van een groep donateurs en het aanleggen van een wachtlijst. Java zal verdeeld worden in zeven kringen, n.l. Batavia, Bandoeng, Semarang, Djocja, Soerabaja, Malang en Djember. De politieke partijen die op de imperiale gedachte zijn gebaseerd, staan de N. S. B. niet in den weg en zullen ook door de N. S. B. niet worden gehinderd. De Nationaal-Socialisti sche Beweging werkt voor een volgende periode. Ir. Mussert merkte op, dat in Indie het Nederlandsch-nationaal gevoel duidelijker spreekt dan in Nederland. Men ziet hier meer Nederlandsche vlaggen, ook op Inheemsche voertuigen, dan hij ooit in Amsterdam zag. De vla^getjes van nieuwe HoUandsche haring uitgesloten. Van binnen-uit wordt het imperium in Ned.- Indie dan ook door niets bedreigd. De heer Mussert bracht een bezoek aan den vice-president van den Raad van Ned.-Indie en had ook gaame een zitting van den Volks- ragd bijgewoond, waarvoor hij echter geen tijd kon vinden. Hij verklaarde er trots op te zijn hetgeen tienduizenden Nederlanders en Neder landsche onderdanen hier deden en acht het geen nog gedaan moet worden van de grootste beteekenis. Als ingenieur had hij groote bewondering voor de vele openhare werken, o.a. voor het departementsgebouw van Gouvernementsbe- drijven, dat hij het mooiste gebouw achtte dat in het geheele imperium te vinden was. Als reactie op zijn lezinigen bemerkte de heer Mussert slechts aanwas van leden. Ten aanzlen van de verklaring, welke ge- zagvoerder Both aou hebben gegeven, n.l. dat het moreel van de „Sperwer"-passagiers een beletsel zou zijn geweest om met de noodige snelheid den tocht te volbrengen, verklaarde de heer Mussert, dat het volstrekt uitgesloten moet worden geacht dat Both ooit zulk een verklaring zou hebben afgelegd. DE NEDERLANDSCHE BANK. De bankstaat op 12 Augustus kan, schrijft het Handelsblad, niet anders dan een zeer gun- stigen indruk maken. De positie van de Ned. Bank is immers wederom belangrijk versterkt, eenerzijds door toeneming van den goudvoor- raad, anderzijds door een onverwacht groote daling van het opereerend kapitaal zoowel door den teruggang van de disoonteeringen als die van de beleeningen. Het dekkingsper- centage is daardoor wederom gestegen: de gouddekking alleen van de totale verplichtin- gen hedraagt reeds meer dan 70 terwijl de totale metaaldekking tot 73.21 is gestegen. Vooral de sterke temggang van de belee ningen trekt d© aandacht. Deze daling be- draagt sedert den bankstaat per 29 Juli niet minder dan 67.4 mill, waarvan in de afge- loopen week 24.8 mill. Ongetwijfeld is de hooge rente, welke de Nederlandsche Bank handhaaft, een zeer sterke prikkel geweest om opgenomen voorschotten af te betalen. De geldmarkt is daardoor krapper geworden en gestegen tot bijna het peil van de banktarie- ven. Dit heeft op de markt hier en daar eenige aanleiding gegeven tot onrust, omdat men hierin een aanwijzing meende te ziem dat er opnieuw een beweging tegen den gulden dreigde te ontstaan. Uit de daling der belee ningen bij de Nederlandsche Bank blijkt in- tusschen, dat dezfe krapheid op de open markt geheel een gevolg is van den aandrang om zijn debetsaldo bij de Bank aan te zuiveren, daar dit natuurlijk op het oogenblik 51/2 c7< rente kost. Callgeld is dan ook bijna niet te krijgen op 4% 15 terwijl het disoonto op de open markt ook omstreeks 5 bedraagt. De disconteeringen, die de vorige week nog e.en zeer kleine toeneming vertoonden, daalden in de afgeloopen week met ruim 1.1 mill., terwijl het Rijk, dat de vorige week ruim 2 ton debet stond bij de Bank, thans weer over een tegoed van omstreeks 5 mill, be- schikt. Vermoedelijk heeft het Rijk zich een creditsaldo bij de Bank kunnen verschaffen door onderhandsche plaatsing van sehatkist- promessen, waarschijnlijk brj de pensioenfond- sen, of andere geldbeleggende Rijksinstellin- gen. In ieder geval is deze verandering in de positie van de Schatkist bij de Bank oorzaak dat een bedrag van omstreeks 5 mill, uit de markt is genomen, waardoor de open markt ook al weer krapper is geworden. Het is dan ook geenszins onmogelijk, dat de flauwe houding van de staatsfondsen sa- menhangt met deze krapheid op de geldmark- ten aanleiding geeft tot likwidatie van staats- fondsenbezit, dat aangehouden werd voor tij- delijke belegging. In ieder geval moet de krap heid van de geldmarkt een deprimeerenden in- vloed hebben op de koersen van de staats fondsen en daar er op het oogenblik weinig kooplust voor is, brokkelen deze koersen na tuurlijk gestadig af. IZooals reeds gezegd, is de goudvoorraad ge stegen met omstreeks 7.2 mill, wat prac- - tisoh gesproken geheel een gevolg is van de ■vermeerdering van den voorraad baren en vreemde gouden munt. Het gouddepot in het huitenland nam slechts toe met 1% mill. Het lijkt niet onmogelijk, dat een deel van het goud, dat naar de Nederlandsche Bank is ge- vloeid afkomstig is van bonders in het binnen land en heeft gediend ter aflossing van bij de Bank opgenomen voorschotten. 1' 1 1 (Ingez. Med.) Naar Dinsdag ter beurze verluidde, zou er eenig goud door de goudarbitrage bij de Bank zijn gelicht ter verzending naar Parijs, maar dit bedrag is in ieder geval zeer gering, want op de wisselmarkt gaat nagenoeg niets om, en hoewel de wisselkoersen op de andere goud- landen zich in de nabijbeid van het gouduit- voerpunt bewegen, is de affaire zoo gering, dat gouduitvoer praktisoh niet loonend is. De Nederlandsche Bank behoeft dan ook totaal niet in te grijpen op de wisselmarkt. Door de sterke vermindering van het ope reerend kapitaal is de bankbiljettencirculatie gedaald en wel met f 18,1 mill, terwijl de saldi in rekening-courant een toeneming van bijna 1,2 mill, vertoonen tengevolge van het ontstaan van het creditsaldo van de Schatkist. De saldi van anderen toonen wederom een symptoom van de krappe geldmarkt een verdere daling met 3,8 mill. De gouddekking van alle zichtverpli<;htingen van de Bank bedraagt thans 70,39 (68,08), de totale metaaldekking 73,21 (70,70). Het beschikbaar metaalsaldo steeg van 263 !-2 tot bijna f 277 mill. I>E ACTIE TEGEN DE jKATHOLIEKEN. Havas weet nog te melden, dat de Schwan- dorf, een plaatsje in Opper-Beieren, graven zijn geschonden op het katholieke kerkhof Van meer dan veertig graven van armen wer- den de kruisen neergewoi^en en zelfs ge- broken. Te Breslau zou een optocht gehouden zijn, waarin poppen, welke priesters voorstelden, aan galgen hangende, werden meegevoerd. HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCH CONFLICT. De Engelsche onderminister van buiten- landische zaken, Eden, heeft Woensdiag een langdurig onderhoud gehad met den Franschen premier en minister van buitenlandsche zaken Laval; een voorbespreking dus voor de con- ferentie van drie, die heden te Parijs begint. Naar verluidt, zou Eden daarbij de volgende punten naar voren hebben gebracht: 1. Het betreurenswaardig voorbeeld dat gegeven zou worden indien de Volkenbond een lid-staat zou veroorloven het gebied van een ander lid-staat met geweld in bezit te nemen; 2. Het schokken van het vertrouwen in verdragen, indien zou worden toegelaten dat eenige verdragen openlrjk en onbestreden zou den worden geschonden; 3. De vernietiging van iedere hoop op de voltooiing van het werk der pacificatie in midden- en Oost-Europa; 4. De ernstige economische gevolgen voor Italie zelf, dat bij een langdurige veldtocht ingevaar zou kunnen komen met binnenland- sche moeilijkheden te kampen krijgen; 5. De schulden van Italie aan de Britsche industrie, welke Italie geen verdere creddeten zou kunnen toestaan; 6. Het feit dat Engeland zijn buitenland sche politiek niet meer zou kunnen baseeren op den Volkenbond, indien Frankrijk niet eveneens de principes van den Volkenbond steunt; 7. De terugslag op de Britsche openbare meening, indien Engeland wegens het uit- blijven van steun van Fransche zijde, gedwon- gen zou zijn zich terug te trekken uit de Europeesche aangelegenheden en zich te ver- zekeren van bescherming voor znehzelf door middel van tweezijdige overeenkomsten. De corr. van de „Daily Tel." voegt hieraan toe: Natuurlijk is dit alles niet op dreigenden toon opgesomd, doch het werd zeer duidelijk gemaakt dat Engeland de zaak zwaar op- neemt. Laval zou zeer ernstig gestemd zijn ge weest. Laval schijnt niet voorbereid te zijn geweest op zulke besliste woorden van En geland en het schijnt hem nog niet duidelijk of zij tot het uiterste staande zullen worden gehouden. A. S. S. O. De heer M. Zegers alhier ontving van den directeur der Amhemsche school voor sohrif- telijk onderwijs een diploma voor den door hem gevolgden ontwikkelingscursus voor marechaussee. CONCERT OP DE MARKT. Donderdagavond gaf, bij gunstig weer, het muziekgezelscihap ,,De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, op de muziek- tent op de Markt een welgeslaagd concert. De verschillende nummers werden goed uitge- voerd. Er was ook veel belangsteliing, doch het was jammer, dat vooral v66r de pauze, de jeugd wel wat vergat, dat men daar moest komen om te luisteren, en door het rumoer dat verwekt werd, de luisteraars zeer werden gehinderd. Het was wel gewensoht, dat daar tegen opgetreden kon worden. AKTE TUINBOUWKUNDE L.O. Te Wageningen slaagde voor de akte tuin- bouwkunde I. o., de heer S. van Ham, hoofd der school te Spui bij Ter Neuzen. ONGELUKKIGE VAL. Een tweetal meisjes uit Assenede, die, na- dat zij een bezoek aan de ,,Koepel" hadden ge bracht, weer per rijwiel hudswaarts wilden keeren, kwamen in den Nieuw Neuzenpolder, in de buurt van de Nieuwe Sluis, met elkaar in botsdng, waardoor zij kwamen te vallen. Een der meisjes, een zekere mej. R. Ohris- tiaans, brak hierbij haar pols. Toevalligerwijze vertoefde aan den Zeedijk een inwoner van Selzaete met zijn auto, die men daarop direct gewaarschuwd heeft en die dan ook mej. Ch. naar haar woonplaats heeft vervoerd. De andere, die niet gewond was, heeft daarop de tooht per rijwiel voortgezet. OPENBARE MIDDELEN VAN VERVOER. Ged. Staten van Zeeland hebben toestem- ming verleend aan M. de Bart te Goes, om zijn autobusdlenst van Hoedekenskerke (stei- ger) over 's-Gravenpolder naar Goes en om- gekeerd, ook op Zondagen uit te oefenen. RESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 4 tot en met 10 Augustus zijn in onze provincie voorgekomen 1 geval van febris typhoidea te Middel burg, .1 geval van roodvonk te Ierseke en 1 geval van diph- theritls te Aardenburg. VRACHTAUTO TE WATER. Woensdagmiddag reed aan de haven te Breskens een vrachtaut© van een der steigers om in een daar gemeerd llggende hoogaars puf te laden. Hij reed iets te ver, waardoor bet voorgedeelte tusschen den hoogaars en den steiger terecbt kwam; de hoogaars schoot echter van den wal af, waardoor de vracht- auto te water tuimelde. De inzittende chauf feur kon nog bijtijds uit de cabine in de haven sprdngen en werd spoedig daaruit gered. Nadat eerst de cabine werd bovengehaald, werd des nactots de auto op het droge ge bracht. DE HAVEN VAN VLISSINGEN IN 1934. De tonnage van de schepen, die in 1934 de haven van Vlissingen binnenliepen, bedraagt: 458 zeeschepen met een inhoud van 1.703.502 N. R. T., 839 binnensohepen met 611.768 ton draagvermogen, 367 schepen van de Stoom- vaart Mij. „Zeeland" met 421.258 N. R. T., 5085 schepen van den ,,Provinciale Stoomboot dienst op de Wester-Schelde" met 1.284.928 ton draagvermogen, 370 schepen van de Kon. Ned. Marine met 210.913 M3., 686 loodsvaar- tuigen met 233.670 M3. Wat de resultaten betreft zoo leverden de havengelden op f 12.148, huur van terreinen en gebouwen 11.967, terwijl de exploitatie van werktuigen en gereedschappen, werken voor derden, water en interest hedraagt 8480. Daartegenover vorderden salarissen, onder houd, oprichtingskosten, belastingen etc., pen sioenbijdrage, afschrijvingen, het fonds voor buitengeWoon onderhloud en vemieuwing f 37.338, zoodat het eerste boekjaar met een verlies moet worden afgesloten van 4743,13, Het aandeelenkapdtaal van de maatschappij bestaat uit f 550.000 aandeelen A en 450.000 aandeelen B, waarvan zich in portefeuille nog bevinden f 225.000 aan aandeelen, zoodat het uitstaand aandeelenkapitaal 775.000 be draagt. De vaste activa staan geboekt voor f 478.844,43. Kas en kassiers komen op de balans voor met 9.585,73. De effecten staan te boek met f 280.156. Tegenover dibiteuren a 12.788,69 staan crediteuren k f 4.053,30. DE BRUGBOUW TE VLAKE. Eind Augustus zal het eerste gedeelte van de brug over het kanaal door Zuid-Beveland nabij het spoorwegstatdon Vlake worden aan- gebracht op de bijna gereed gekomen beton- nen onderbouw. Met het maken der verschillende viaducten in het nieuwe rijksweggedeelte Kruiningen Vlake (aansluitende op de nieuwe brug) zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het wachten is thans op de aanbesteding van ge- noemd gedeelte weg. Onrechtmatige palingvangst. Tengevolge van de droogte was het water in de Reuzenhoekschekreek alhier, zoodanig gezakt, dat deze over het grootste gedeelte droog stond en alleen in de watergang hier en daar enkele centimeters water aanwezig was. Dit was een drietal personen, J. de P., C. v. T. en J. de B., opgevallen en van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om de daar aanwezige paling weg te vangen. Door in het water te loopen werd dit droebel ge maakt zoodat de paling het benauwd kreeg en aan de oppervlakte verscheen. Met de han-' den werd deze paling tot goede budt verklaard en medegenomen. Vanwege den rechthebhende werd bij^de politie aangifte gedaan en zoo zal voor de drie palingvisschers dit muisje nog wel een staartje hebben. Werkverschaffing. Met den dag neemt het aantal werkloozen weer toe. Maandag 19 Augustus a.s. zullen echter een twintigtal werkloozen geplaatst worden bij de werkverschaffing van Hulster- en Axeleramhaoht. Wit-Gele Kruis. Met een vijftiental auto's, bereidwillig daar- toe beschikbaar gesteld door particulieren, togen ruim dertig zieke Mariavrienden, van hier naar Maria's genadeoord te Zuiddorpe om aldaar deel te nemen aan den vierden Zieken- dag op Donderdag 15 Aug. j.l. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis vergezelde hen onder leiding van de Eerw. Zusters wijkverpleegsters Zrs M. Gregoria, M. Gertruda en M. Benedicta, alien van het St. Antoniusgesticht te Groe- nendijk. Zonder twijfel is ook deze vierde Ziekendagr ter eere van Maria en tot heil der ziekear. g»- slaagd. Voor onze zieken is het een onvergeta- lijken dag geworden, dien ze hebben dacrrg*- bracht in het Zeeuwsch-Vlaamsehe Lourriea. TERNEUZEN HHOOFDPLAAT I. Zondag a.s. zullen, na een langen tijd wan rust, de reserves van Temeuzen het veld. t«e- treden om een wedstrijd te spelen tegen het eerste elftal van Hoofdplaat, dat ook in de competitie een barer tegenstanders is W«ar het van voldoende bekendheid is, dat Hoofd plaat steeds tot het laatste toe volhoudt mede door haar eminenten doelverdediger der lastigste ploegen is, die valt te overraili nen, beschouwen wij deze ontmoeting mat onze stadgenooten als een zeer nuttigen wed strijd om zich los te werken voor den koaieo- den zwaren strijd. Aan dezen wedstrijd gaat vooraf een amt- moeting tusschen de veteranen van Temeuaaao en die van Axel, en zal men dus gelegenheid krijgen vele oude bekenden van het gnoenff veld aan het werk te zien. WIELERBAAN TER NEUZEN. Op Zondag 25 Augustus a.s. zal wederom een prachtig programma worden afgewerlct, waaraan o.m. de navolgende renners zullen deelnemen: Gebr. Vroomen, Braspenninx, Pei- lenaars, Danneels, Loncke, Huys, Buysge, Shon, Baart enz. De wedstrijden zullen bestaan uit snelheid. achtervolging en een koppelwedstrijd, die ge zien de namen van bovengenoemde renners ons een ongekende strijd waarborgen. ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935. Ned. Hervormde Kerk. TE1R NEUZEN. 9.30 u., Ds. H. M. J. Duyne, van Vrouwepolder, Jeugddienat; 2.30 u., Ds. H. M. J. van Duyne. SLUISKIL. 9.30 u., de heer H. J. Plaggemacs; 2.30 u., de heer W. Vrijlandt, kand. tA. H.D. te Biervliet. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Elenbaas, van Bars sele; 2.30 u., de heer Plaggemars. s«s Sluiskil. SAS VAN GENT. 9.30 u., de heer L. Dek, wr Sluiskil. PHILIPPINE. Namiddags geen dienst Gereformeerde Kerk. TER NEUEEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. H. Torembeek, van Yerseke. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Le Cointre. insn Bergen op Zoom. HOEK. 10 u. en 3 u„ Ds. J. A. Vink; 6-SO n, Ds. W. M. le Oointre, van Bergen op Zoom rede Jongelings-vereeniging. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. M. Rat van Krabbendijke. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u.. lees dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u en 6 u., lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., Dienst; 2.30 u., Lof. BESOHOU WIN GEN OVER DE PRAKTISCEHK SUIKERBIETENTEELT. Ziekten en vijanden van de bieten en hiui bestrijdingsvfijse^ De N. R. Crt schrijft: Het Instituut voor suikerbietenteelt te Ber gen op Zoom doet, naarmate de onderzoekhs- gen vorderen, mededeelimgen, die de aandacht verdienen. Betroffen deze meermalen weten- schappelijke onderzoekingen, welke nog niet afgesloten zijn, thans houdt de heer R_ dk Haan beschouiwingen over de ziekten en de vijanden van de bieten en bun bestrijdmgs- wijze, die de aandacht van den landbouw ver dienen. Op zeer praktische wijze worden de ziekten en besohadigingen behandeld in. de volgorde, waarin ze in den loop van het bMt- tenjaar optreden. Verschijnselen bij het kiemetMle bietenzaad. In de eerste plaats wordt genoemd ok wortel brand, veroorzaakt door een aan tal schimmels: een hiervan bevindt zich steeds in pykniden-vorm op het zaad en met nog twee andere soorten in den grond. Tegen de® schimmel, die op fiet zaad voorkomt en waar-- mede dit meestal voor 90 pet. besmet is moet het zaad ontsmet worden, omdat anders onder onigunstige weersomstandigheden en slechte bodemstructuur het percentage afgestorwen planten zoo hoog wordt, dat de stand te duo wordt. Het ontsmetten geschiedt algemeen doch helpt niet tegen de schimmels in den grond. Treedt dus wortelbrand toch op, <3an moeten cultuurmaatregelen genomen wortiear. Het staat wel vast, dat de wortelbrand emstt- ger is naarmate de grond slechter van strae- tuur en dus kouder en vochtiger is, waarddar de planten -langzamer groeien en spoediger aangetast worden, zelfs in het geheel met boven den grond komen. Men moet dus door schoffelen korstvorming voorkomen en. op korstvormenden grond geen chili- doch fcalfc- salpeter of kalkammonsalpeter gebruikeB.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5