Gemengde Berichten Biuienland TER NEUZEN, 16 AUGUSTUS 1935. a 300.000. ARRESTATIE VAN EOHTGENOOTE VAN EEN AMBTENAAR. HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM IN DE VEREENIGDE STATEN. Ondanks deze geweldige uitgaven schat de regeering het aantal gezinnen, dat gedurende den zomer ondersteuning noodig heeft, op 4 millioen, met in totaal 17 millioen personen. Het gaat hier om gemiddelde cijfers, want het getal ondersteunden wisselt wekelijks, al naar het jaargetijde en de ups en downs in het bedrijfsleven. De kans, dat deze toestand spoedig ten einde zal loopen is zeer gering. Den 19en Juli verklaarde president Roosevelt op eem persconferentie, dat de toekomstige ondersteuningspolitiek van de regeering zal afhangen van het resultaat, dat het huidige 4.8 milliard-dollar-ondersteunings-programma heeft. Op een conferentie, die de president met kabinetsleden en leiders van het onder- steuningswerk gehfed heeft, werd besloten alle verdere besluiten en plannen tot December te verschuiven. Dan moeten den president alle behaalde resultaten als basis voor zijn Con- gresboodsohap op 3 Januari 1935 worden voor- gelegd. In ingewijde kringen rekent men er op, dat de ondersteuningsactie tot het belastingjaar 1937 zal duren. M^en gelooft in ieder geval niet, dat na uitgave van de nog ter beschik- king staande bedragen, de actie stopgezet kan worden. 'Het is bekend, dat de regeering zelf hoopt, tot 1 Juli 1936 3.5 millioen werkloozen direct, en een even groot aantal door het in- directe resultaat van deze maatregelen aan brood en verdienste te helpen. Van de, tot op heden uitgegeven 10 milliard dollar, zijn er ongeveer 3.5 milliard voor directe ondersteu- ning uitbetaald. Van de 10 millard komt maar ongeveer 1 millard op rekening van de regee ring van den vroegeren president Hoover, de overige milliarden op die van de New Deal- actie. Deskundigen wijzien er op, dat 4 mil liard van deze som vervalt aan leeningen, die echter gedeelteljjk terugbetaald zouden worden. In het totaalbedrag van 18 milliard zijn niet begrepen de geweldige bedragen opge- bracht door afzonderlijke staten, steden, ker- ken en particuliere instellingen. Van het pro- gramma van de regeering om tegen het mid den van 1936 3.5 millioen werkloozen aan te stellen, was half Juli van dit jaar nog maar een klein deel verwezenlijkt. Tot dezen ter- mijn waren 403.000 personen ondergebracht, van hen echter 300.000 als leden van den ar- beidsdienst. Bij het totaal aantal werkloozen moet ove- rigens rekening worden gehouden met het aantal, dat door ouderdom, lichamelijke onge- schiktheid of om anuere redenen van regel- matigen arbeid uitgesloten is. Naar schatting ligt het tusschen de iy2 en 4 millioen. Harry L. Hopkins, die de ondersteunings actie voor de regeering leidt, wil de verant- woording voor degenen, die steun cmtvangen en ongeschikt zijn voor arbeid, opdragen aan de afzonderlijke staten. Men is er van overtuigd, dat de lange duur van de werkloosheid en de depressie, de werk- lust van een groot aantal steuntrekkers be- dorven heeft, zoodat ze liever steun aannemen, dan voor een klein loon werken. Politieke tegenstanders van de New Deal hebben dik- wijls op den zwakken kant van de ondersteu ningsactie gewezen. Generaal Bullard, die in den wereldoorlog het tweede Amerikaansche leger in Frankrijk aaiwoerde en thans presi dent van de nationale veiligheidsactie is, heeft kont geleden verklaard, dat hij, na een door het heele land ingestelde onderzoek, heeft vast- gesteld, dat in sommige streken tot 75 pro- cent van de ondersteunden deze toestand ver- kiezen boven den geregelden arbeid. Het bonds-ondersteuningsbureau zelf, be- strijdt weliswaar dat ongewoon veel arbeids- weigeringen voorkomen. Bij iedere arbeids- weigering wordt immers dadelijk de steun in- getrokken. Een ander probleem dat echter eveneens van belang is, is, wanneer vele leden van vakvereenigingen weigeren ander het tariefloon te werken. Hierover worden be- sprekingen gevoerd tusschen regeering en vak vereenigingen. ningen aan een niet al te laag gesteld maxi mum te binden. Duur van de vergunning; de leges-bedragen. Ten aanzien van de hiervoor bedoelde pun- ten 2 en 3 geeft de Minister als zijn oordeel te kennen, dat het inderdaad voor hen, die het venten als beroep uitoefenen, een bezwaar is, indien de geldigheidsduur der vergunning tot een kort tijdsbestek beperkt blijft, aange- zien de vergunningen veelal niet voor 9 uur des voormiddags worden verstrekt, zoodat het niet uitgesloten is, dat daardoor de klanten te laat worden bediend. Naast dit bezwaar komt nog het feit, dat voor elke vergunning leges worden gevorderd. Niet uit het oog mag worden verloren, dat bona fide venters veelal per dag meer dan een gemeente plegen te bezoeken. De aan elke gemeente verschuldigde legesbedragen vor- men tezamen een in vele gevallen niet te dra- gen last, waardoor de verdiensten welke in den regel toch niet groot zijn, belangrijk wor den verkleind. Het behoeft geen betoog, dat aldus in hooge legesbedragen, eveneens een middel wordt gevonden om bona fide venters te weren. Daartoe mag naar het inzicht van den Mi nister de legesheffing echter niet dienen. Een en ander leidt den Minister er toe aan de colleges van B. en W. in averweging te geven aan bona fide venters een ventvergun- ning uit te reiken met een zoo min mogeljjk beperkten geldigheidsduur en de leges voor dergelijke vergunningen niet al te hoog te stellen. In dit verband zou het aanbeveling ver- dienen zoo in de verordening op de heffing van secretarie-leges het volgend tarief opge- nomen: voor ventvergunningen met een gel digheidsduur van a. een dag 0,15, b. een maand 1, c. een jaar f 5. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspeoteur van politic alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Combinatietang, vijl cn moerbout, J. 't Gilde, Schoollaan 25. Zwarte heerenjas, C. van Driel, Van Steen- bergenlaan 35. Rozenkrans, A. de Kraker, O 151. Jongerisjas, P. van der Hooft, O 19, Koedijk. Dameshorloge, J. B. Slock, Nieuwe Sluis P 14. Twee paar skisokjes, J. Ollebek, Steenkamp- laan 32. Collier, J. de Smit, keet Nieuwe Sluis. Zwempak, wed. Briede, Havenstraat 7. Kinderspeelgoed (geweer), Bonte, Dijk- straat 37. Een paar gummi schoenen, G. v. d. Berg, Steenkamplaan 3. Handkoffertje met inhoud, wed. Dieleman, Donze-Visserstraat 76. Zwart kindersohoentje, W. Jansen, Hoogen- dijk 21. Damesportemonnaie met inhoud, W. Guilliet, Walstraat 3. Badpak met handdoek, J. Wltte, Jozina- straat 4. Portemonnaie met inhoud, E. Geers,' Dwars- straat 21. I ,0/ Een pak Victoria-vruchtendrops, P. -A. Smo- lenaar, le De Feijterstraat 25. Rijwielbelastingmerk, J. de Fouw, Dijk- straat 77. Bruine dameshoed, duimstok met timmer- manspotlood, bril en een portemonnaie, bureau van politie. PROV1NCIAAL KERKBESTUUR VAN ZEELAND. Sedert het overlijden van Dr. G. J. Wey- land te Veere is Ds. M. van Empel te Mid delburg, als lid van het provinciaal kerkbe- stuur van Zealand opgetreden. Voorzitter van het classicaal bestuur van Middelburg is nu Ds. J. S. Hartjes te Vlis- singen. KIND VERDRONKEN. ■enscJhillende autoriteiten, welk overleg overi- gens nog igeheel van vertrouwelijken aard is. Ifile-j-aard is ook een plaats genoemd voor de wereldtentoonstellin'g 1937, doch, wijl ten aan- daarvan bij de betrokken diensten nog stile-, in studie is, kunnen over deze aangele- genhmd geen nadere mededeelingen voorals- nog jgedaan worden. Het is wel te verwachten, dat, zoo de groote tent-oonstelling tot stand komt, daar in het bgsxotder de aandacht gevestigd zal worden op betgeen Nederland op verkeersgebied pres- teesrt. te land, te water en in de lucht en wat de toekomst op dit terrein zal kunnen bieden. Daarnaast zal waarsohijnlijk ook een spe- ciale afdeelinig ingericht worden, welke zal tocoaen, wat de algeheele drooglegging der Zuiclr-rzee voor ons land en volk zal betee- teenen. Wat nu deze Zuiderzee-afdeeling betreft, reeds, waren er vergevorderde plannen om het voigund jaar, ter gelegenheid van het vijftig- jttrig bestaan der Zuiderzee-Vereeniging een speeiale Zuiderzee-tentoonstelling en een con- gres te houden. Als afgevaardigden van de Histori sche Commissie der genoemde vereeni- gmg hebben onlangs de heeren prof. dr. H. N. ter Veen en ir. V. J*. P. de Blocq van Kuffeler onderhoud gehad met den burgemeester em toen mogen vernemen, dat bij de even- tueel in-1937 te houden internationale exposi- tle een afzonderlijke afdeeling betreffende de - ZuifJe.rz.eewerken en -drooglegging als een aanvrinst beschouwd zou worden. Er zijn toen nog: besprekingen gevolgd met den voorzitter der Kamer van Koophandel, welk overleg het nitracht opent op een combinatie der plannen met die van de te vormen algemeene com- misaie voor de Tentoonstelling-1937. Einde September is de beslissing te ver wachten omtrent de deelneming van de Zui- dSerzee-Vereeniging. Mocht tot de deelneming hojfcrdaad besloten worden, dan zal waar- schijnlijk het gouden jubileum der Zuiderzee- Vexeeniging in 1936 op eenvoudige wijze in een feestvergadering gevierd worden. DE WEERMACHT VAN DE N. S. B. He heer Polak heeft op 13 Augustus de vol- gende vragen gesteld: atiet betrekking tot het antwoord van den ■sinister van Justitie op de vragen van den heer Van der Heide, lid der Tweede Kamer, betreffende de weermaoht van de Nationaal- Sracaalistische Beweging, veroorlooft onderge- beek-unde zich, de volgende vragen te stellen: 3L Wll de minister mededeelen, waarom hij bet. zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuurlijke zaak acht, dat de NjS.B. er militair geoefende, in het took sen en worstelen opgeleide benden op na ftousit, zoogenaamd ter bescherming van haar colporteurs Wil Z.E. voorts mededeelen, waarom de bescherming van deze colporteurs atet kan worden overgelaten aan de politie, mxa welke toch de bescherming van alle bur gers is opgedragen en die zich gewoonlijk ook ter dege laat gelden, als het er op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? 23. Tot welke toestanden zou het, naar het ocardeel van den minister, leiden, indien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zou den organiseeren, oefenen en zoogenaamd ter bescherming van colporteurs de straat op aenden? EH. Is het den minister niet bekend, dat de Sturm-Abteitlungen en Schutz-Staffel van de Doitsche Nationalistische Partij om precies gelijke redenen heetten te zijn gevormd en ahch ten slotte als gewapende en met het han- teeren van wapenen vertrouwd gemaakte mili- taire organisaties ontpopten? IV. Is het den minister niet bekend, tot welke gevoigen het sub III genoemde in Dnitschland heeft geleid? V. Is de minister voomemens hier te lande een soortgelijk^ ontwikkeling te gedoogen? Zoo niet, waaraan valt het dan toe te schrij- ven, dat geen krachtdadige maatregelen wor den genomen tot onderdrukking van het dui- delijke begin van vorming van een particuliere legermacht VX Is de onschuldige voorstelling, die de minister, in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Heide, aangaande de weer- macht van de N.S.B. heeft gegeven, gegrond- vest op politie- en andere ambtelijke rappor- ten? Zoo ja, is de minister dan zeker, dat deze rapporten in overeenstemminig zijn met -de fei-ten, daar het immers buiten twijfel is, dat in politie- en ambtenaren-corpsen de met -de N.S.B. sympathiseerenden vrij talrijk zijn? De echtgenoote van een Pruisisch mijn- ambtenaar, Pommer, is dezer dagen gear res- teerd wegens beleediging van den Staat en de nat. soc. beweging. In een banketbakkers- wrnkel, aldus lezen wij in de Times", zeide zij tot een meisje van het personeel, dat in dien het door haar gewenschte merk choco- lade niet in voorraad was, zij naar een anderen winkel zou gaan, dien zij met name noemde. Het meisje antwoordde, dat de genoemde win kel waarschijnlijk een zuiv-er Joodsche zaak was, waarop mevrouw Pommer zou hebben geantwoord: „Ik en mijn man zijn en blijven Duitsche nationalisten, doch zoolang men niet met Joden samen woont, kan men gerust bij hen koopen. De doom van den haat is door de godsdiensttwisten reeds diep genoeg in het volk binnengedrongen en het wordt hoog tijd, dat de heeren van vandaag verdwijnen. HITEER-SNORRETJE ALS HERKENNINGSTEEKEN. De .Times" brengt een bericht van zijn correspondent uit Weenen, dat de nazi's in Oostenrijk, wien immers verboden is een uni form of insigne te dragen, thans van bun lei- der opdracht hebben gekregen om hun snor te laten groeien op de wijze als Hitler dat doet. Het snorretje zal dan voortaan het tee- ken van herkenning zijn. SMOKKELEN VAN DEVIEZEN. Te Berlijn staan weer katholieke geestelij- ken terecht wegens het smokkelen van devie- zen. Het eene proces betteft een aanklacht tegen zeven zusters van de orde „de Goede Herder" te Berlijn, die er van verdacht worden in de jaren 1933 tot 1935 in-totaal 22.000 M. over de grens gesmokkeld te hebben. Ver- dachten hebben het haar ten laste gelegde in hoofdzaak toegegeven, meldt D. N. B. Het andere proces betreft drie leden van de kloosterorde der „Barmhartige Breeders" in Mantabaur. Edn der verdachten is een Nederlander, Stephan Kok, assistent van den Broeder-overste. Zij worden ervan verdacht rond 70.000 M. over de Nederlandsche grens te hebben gesmokkeld. Tevens wordt him ten laste gelegd dat zij hun bezit aan buitenland- sche papieren, ten bedrage van 21.500 Zwit- sersche francs en 5000 Nederlandsche guldens, na het in werking treden van de „Volksver- ratsgesetz", niet hebben opgege-ven. SPECULATIES TEGEN DEN FRANSCHEN FRANC. De Parij'scbe autoriteiten hebben gedurende de afgeloopen zes weken in totaal niet minder dan veertig personen gearresteerd, in verband met speculates tegen den franc. Tot hen be- hoort ook de Londensche financier Serge Ru binstein, die op sensationeele wijze werd aan- gehouden, op het oogenblik dat hij in een vliegmachine wilde stappen, die hem naar En- geland zou brengen. Vermoedelijk zal hem hetzelfde lot treffen, als destijds den bekenden kolonel Norris, n.l. dat hij uit Frankrijk zal worden gewezen. Reeds eenigen tijd hielden de betrokken autoriteiten de gedragingen van Rubinstein in het oog, aldus meldt de „Daily Express". De Londensche financier bracht van tijd tot tijd per vliegtuig kortstondige bezoeken aan Frankrijk, die de aandacht trokken. Begin dezer week was hij weer naar Parijs gekomen en ditmaal wilde de politie hem aan een ver- hoor onderwerpen. Blijkbaar had de financier echter lont ge- roken; hij spoedde zich naar het vliegveld Le Bourget, waar de machine naar Londen reeds klaar stond; de motoren denderden en de pro pellers gonsden reeds toen Rubinstein over het veld snelde om in te stappen... doch de gendarmes haalden hem op het laatste oogen blik in: de toegang tot de machine was ver- sperd. De financier werd naar de prefectuur overgebracht; waarschijnlijk zal hij uit Frank rijk worden gewezen. GEWELDIGE ACTIE DER ITALIANEN IN AFRIKA. Het Giornale dTtalia bevat een uitvoerig rapport over de ontwikkeling van de Oost- Afrikaansche kolonie Eritrea. In de afgeloo pen zes maanden steeg bet aantal schepen, dat de haven van Massaoea aandeed, tot ge- middeld 15 per dag, terwijl 1000 ton goederen per dag door middel van auto's naar het bin- nenland worden getransporteerd. Het spoorwegverkeer op het traject Mas- saoea-Asmara is uitgehreid en in plaats van twee vertrekken thans zes t'reinen per dag. Men beschikt over 41 locomotieven en 140 wagons. In de laatste maanden zijn 109 K.M. straat- weg hersteld en 306 K.M. straatweg nieuw ge- bouwd. Er worden 15 nieuwe bruggen ge- bouwd, waarvan edn 132 meter lang is. Ook op het gebied der watervoorziening heeft men belangrijke vorderingen gemaakt. Vijftien bronnen zijn gerestaureerd, 62 nieuwe bron- nen gegraven en 12 reservoirs gebouwd. Van bijzondere beteekenis is het aquaduct bij As mara, dat dagelijks 1500 kubieken meter water ievert. Zeventien ziekenhuizen zijn voo'rts ge bouwd en overgedragen. Alle telefoonlijnen zijn verbeterd en 38 nieuwe radiostations zijn gebouwd. De stadsbevolking van Asmara steeg in de afgeloopen maanden tot 55.000 zielen, waarbij echter zijn inhegrepen de 25.000 arbeiders uit Italie, die de laatste maanden in verband met de oorlogsvoorbereiding tegen Abessinie zijn gearriveerd. POLITIEKE MOORD IN JAPAN. In Japan zijn schrijft de N. R. Crt. weer opmerkelijke dingen gebeurd. Men moet oppassen ze niet naar Westerschen maatstaf te beoordeelen. Een politieke moord, zooals nu weer op generaal Nagata is gepleegd, schijnt daar heel anders op het gemoed van het volk te werken dan bij ons. Wie eenig oordeel des onderscheids, en vooral wat ge- schiedkundige kennis op dit gebied bezit, zal in onze wereld niet gelooven aan de mogelijk- heid, dat door een dergelijken moord eenig staatkundig of sociaal streven dichter tot zijn verwezenlijking kan worden gebracht. De er- varing leert, dat de gevoigen ervan gewoonlijk juist het omgekeerde zijn van hetgeen de dader beoogde. Er zijn natuurlijk moorden van dien aard, waarbij meer aan het verleden is gedacht dan aan de toekomst; moorden uit verbittering of wraak. Als zoodanig bereik- ten zij dan wel hun doel. Ook is het mogelijk, dat een politieke moord een stelsel verlamt, door het uit den weg ruimen van den man, die het droeg. Stelsels vallen echter gewoon lijk niet opeens om. Wij betwijfelen b.v. zeer, of in Rusland, Duitschland en Italie op het oogenblik veel zou veranderen door een plot- seling verdwijnen van Stalin, Hitler of Musso lini. Zouden wij hierin moeten onderscheiden, dan zouden wij aannemen, dat met Mussolini het meest, en met Hitler voorloopig ten- minste het minst van een systeem zou val len. De man echter, die een dergelijke aan- slag zou ondememen, zou zonder eenigen twij fel het eerst en het ergst de zaak of de groe- pen der bevolking treffen, tot wier vermeend heil hij zijn misdaad zou be gaan. In Japan lijkt ons dat echter anders. De politieke moord is er goed op weg, een natio nale traditie te worden, zooals vroeger de .politieke" zelfmoord, harakiri, een nationale instelling was. Men weet, hoe talrijk de aan- slagen van dezen aard in Japan sedert den oorlog zijn geweest. Zij zijn echter niet eerst een uitvinding van dezen tijd. De Russisch- Japansche oorlog brak nog juist bijtijds uit, om voor de georganiseerde chauvinisten uit die jaien een reeks beraamde moorden op ver- antwoordelijke staatslieden overbodig te maken. Zij hebben later vrijmoedig toegege ven, dat 'bet hun bedoeling was geweest op deze wijze de regeering van haar aarzelen te genezen! Niemand schijnt hun die bedoe ling achteraf kwalijk te hebben genomen. Het kenmerk van de moorden der laatste jafen was, dat zij niet de eigenlijke dragers van een stelsel troffen, maar enkel mannen, tegen wie persooniijke grieven waarschijnlijk niet bestonden, doch die uitgekozen waren als zeer representatief voor een stelsel of rich- ting. Het Japansche volk schijnt daarop niet te reageeren zooals wij dat zouden doen. Het zal in de daad van den moordenaar, als hij zich niet aan een geheiligde persoon vergrepen heeft, vooral een daad van zelfopoffering voor het vaderland zien, het moge dan al of niet de strekking ervan goedkeuren. De ethische waarde van het offer van eigen persoon wordt door den Japanner zoo hoog ges-chat, dat dit altijd verzoenend tegenover den vaderlandlie- venden dader tot zijn gemoed zal spreken. De moord op Nagata schijnt ons in zeker opzicht lets verschillend van de meeste ons bekende politieke moorden van de laatste jaren: Wiaarschijnlijk heeft de dader in den generaal wel degelijk ook een drijvende kracht en niet enkel een representatieve figuur in een actie willen treffen. Nagata zoo heet het, was de man die met kracht de maatregelen tot handhaving van de tucbt in het officierscorps, waarover onlangs zooveel te doen is geweest, had doorgezet. Tegenover de chauvinistische officieren was de regeering nu al jaren lang stap voor stap teruggeweken, mede onder den druk van een terreur, die zeker niet enkel om het persoon- lijk gevaar, maar wel degelijk ook om haar moreel prestige, werd gevreesd. Er bestaat ternauwemood verschil van meening over het einddoel tusschen de bedachtzame regeerders en de steeds door opdringende officieren; en kel verschil van inzicht in het mogelijke. De regeering heeft soms al te voortvarende ele- menten uit haar eigen midden weggestooten, zooals b.v. den al te chauvinistischen minister van oorlog Araki. Maar tenslotte berustte zij altijd weer in de daden van het zelfstandig handelende leger. Haar remmend politiek ge- zag werd steeds twijfelachtiger. Schijnbaar ga- ven de resultaten den jongen officieren steeds gelijk; geen onderneming stuitte af op onover- komelijken tegenstand. Maar de regeering kreeg bezwaren te voelenDe economische en sociale toestand in het land wordt steeds slech- ter. Voor de geforceerde productie van indus- trieele artikelen zal in de tegenwoordige wereld steeds moeilijker afzet te vinden zijn. Daarbij stijgt de hehoefte aan invoer, tenge- volge van de, door het imperialistisch beleid onvermijdelijk geworden, buitensporige wape- ning van het land. Japan is in een zoo be- nauwde positie, dat men uit de zending van Leith Ross naar het Verre Oosten hier en daar den indruk heeft gekregen, als zou Londen zwakke financieele plekken in de pantsering van huid en hart der Japanners hebben ont- dekt! Deze bezwaren krijgt de Japansche regee ring te voelen, en niet de jonge officier. En voor de toekomst dreigt Japan, zooals onze correspondent te Tokio dezer dagen nog heeft uiteengezet, het gevaar van te bezwijken on der de te zware last, die het bezig is in China op zich te nemen. De regeering is blijkbaar tot de slotsom gekomen, dat zij niet langer zich schikken mocht. En, om het leger weer tot een politick handelbaar instrument te maken, zijn toen wat laat! duizenden of ficieren van Japan naar het vasteland, en om- gekeerd, overgeplaatst. Zeker heeft men te Tokio met spanning afgewacht, wat de per sooniijke gevoigen voor verantwoordelijke mannen zouden zijn. Nu weet men reeds iets. iZooals gezegd, in onze wereld zou de uit- werking van een dergelijken moord de positie van de regeering versterken, omdat bij ons meer afschuw voor daad en gezindheid, dan respect voor den betoonden moed op den voor- grond treedt. De posthume eer, die de moor- denaars van Rathenau in het nieuwe Duitsch land ten deel is .gevallen, is in ons beschaafde Westen een zeer ongewoon verschijnsel. Ook in Japan zou men van de drijfveeren daartoe niets begrijpen. Maar onzen onvoorwaarde- lijken afschuw voor welken politieken moord ook, zal men evenmin kunnen deelen, zoolang geen sacrilegium begaan is, als b.v. een aan- slag op den keizer zijn zou. Die echter ware voor de chauvinisten volmaakt ondenkbaar. Wfij weten daarom niet, wat de onmiddellijke gevoigen van dezen moord zullen zijn. Zal, zooals vroeger wel is geschied, de regeering er werkelijk door geintimideerd blijken, of zal men de regeering tot de erkentenis zien ge bracht, dat zij het werkelijk te ver heeft laten komen Men overschatte niet de politieke beteekenis van het feit, dat Hajasji, de minister van oorlog, den keizer zijn ontsLag heeft aangebo- den, en dat de keizer dit niet heeft willen aan nemen. Ware dit alles in onze wereld ge beurd onder ongeveer gelijke constitutioneele omstandigheden, dan zou men er een demon- stratie van den vorst in moeten zien ter aan- moediging voor het regeeringsbeleid, dat de moordenaar wilde stuiten. Het ontslag van 'Hajasji heeft echter zeker niet in de eerste plaats politieke oorzaken gehad. Hier noopte Japansch gevoel van plicht. Hajasji was voor het gebeurde verantwoordelijk. Zijn verzoek om ontslag was in overeenstemming met de traditie, en hoorde in dezelfde gevoelswereld thuis als de daad van den politie-agent, die zich het vorige jaar zijn sabel in de borst stootte, toen bij niet verhinderd had, dat de keizerlijke stoet een verkeerde straat was in- gereden. Een Nederlandsch agent zou heel erg overspannen, en zeer bevreesd voor straf moeten zijn, voor hij zoo iets zou doen. De Japanner handelde zeker in koelen bloede en niet uit vrees. Maar hij voelde traditioneel. En zoo pleegde hij harikiri op een wijze, die onmiddellijk binnen zijn bereik en niet boven zijn stand was. iDe United Press schrijft: Steeds dieper dringt tot het bewustzijn van het Amerikajansche volk de geweldig omvang- rijke taak door, voor 20 millioen menschen (waarvan 9 millioen werkloozen en 11 millioen van hen afhankelijke familieleden) te moeten zorgen, hen te ondersteunen of en dat is immers de kern van het probleem hen werk te geven. De bondsregeering heeft tot opleving vaA handel en bedrijf en voor ondersteuningsdoel- einden sedert het laagtepunt van de depressie de beschikking gekregen over de reusachtige som van 18.094.573.295 dollar. Van dit bedrag zijn tot op heden ongeveer 10 milliard dollar uitgegeven zoodat het depar- tement van financien nog 8 milliard ter be schikking heeft. VENTVERGUNNINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan d.e gemeentebestn- ren in overweglng gegeven een ventvergunning uit te reiken met een zoo min mogelijk beperkten geldigheidsduur, en de legesbedra gen niet al te hoog te stellen. De N. R. Crt. meldt: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den omzetbrief aan de gemeentebestu- ren gszonden betreffende de ventvergun ningen. In dezen brief zegt de Minister, dat mede als gevolg van de aanschrijving van 10 Maart 1920 van den toenmaligen minister, gericht tot de Ged. Staten der onderscheidene provin- cien, verschillende gemeenten in het belang van de openbare orde en veiligheid in de plaal - selijke algemeene politie-verordening bepalin- gen hebben opgenomen met betrekking tot het venten in de gemeente, waarbij o.m. werd voorgeschreven, dat het verboden is zonder ventvergunning van B. en W. te venten. De uitvoering van dit voorsehrift heeft in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot klach- ten van de zijde van belanghebbenden, welke den Minister niet ongegrond voorkomen. Deze iklachten betreffen in hoofdizaak drie punten: 1. aan niet-ingezetenen der gemeen ten worden geen ventvergunningen uitgereikt; 2. de ventvergunningen hebben dikwijls een zeer beperkten geldigheidsduur; 3. de leges bedragen voor ventvergunningen met een korten tijdsduur zijn te hoog. De weigering van ventvergunningen aan niet-ingezetenen. Wat het eerste punt betreft, merkt de Minister op, dat de gestelde voorschriften aanvankelijk in hoofdzaak ten doel hadden op te treden tegen openlijke en verkapte bedelarij. Uiteraard blijft dit noodzakelijk. Echter wor den de bovenbedoelde bepalingen allengs gc- bruikt om naast de wering van vermomde bedelarij en onigur^ elementen, ook de bona- fide venters, die woonachtig zijn in andere gemeenten, uitoefening van hun bedrijf in de gemeente onmogelijk te maken. Deze handel- wijze spruit veelal voort uit den aandrang van plaatselijiken winkelstand en neringcLoen- den, die van de venters concurrentie onder- vinden. Zoodoende worden de voorschriften inzake het venten dienstbaar gemaakt aan het belang van de plaatselijke protectie. Zulks ontmoet in het algemeen bij den Minister emstige be- denkingen. Het is den Minister wel ibekend, dat ten- gevolge van de tegenwoordige tijdsomstandig- heden het aantal venters belangrijk is toe- genomen. Dit neemt niet weg, dat het niet juist moet worden geaoht om aan alle niet- ingezetenen, waaronder er zijn, die jarenlang in het ventbedrijf een bron van bestaan heb ben gevonden, een ventvergunning te wei geren. Het verdient naar de meening van den Minister aanbeveling, geen onderscheid te maken tusschen ingezetenen en niet-ingeze tenen, doch het aantal uit te reiken vergun- Woensdagmiddag is een kind van den land- bouwer P. v. d. D. te Borsselen, in een onbe- waakt oogenblik in een sloot te water ge- raakt en levenloos opgehaald. Dr. Folmer, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het kind was iy2 jaar oud. MEN MOET ZICH WETEN TE HELPEN. Een lezer schreef aan het ,,Handelsblad", dat j.l. Zaterdag in Le Zoute in verband met de vele badgasten die naar de Belgische kust kwamen, een tekort was aan bedden in de logementen enz. Er is toen aan die behoefte tegemoetgekomen, door aan het station eenige slaapwagens besohikbaar te stellen. Men kon toen daarin een slaapplaats huren voor frs. 50, waarvan druk gebruik werd gemaakt. BEZOEK AAN DE BADPLAATSEN OP WALCHEREN. Naar gemeld wordt, zijn de verwachtingen, die in verband met het mooie weer op Wal- cheren met betrekking tot het vreemdelingen- beaoek bestonden, niet vervuld. Wel vertoe- ven er Engelschen en Duitschers voor langer tijd, doch dat aantal is niet groot. Vooral voor Vlissingen en Domburg is dat goed merkbaar. Uit eigen land is bet bezoek niet groot, daar dit zich voor het overgroote deel richt naar de Belgische kust. Het groot aantal badgasten dat daar ver- toeft brengt aan Walcheren veel dag-bezoe- ken, hetgeen vooral op Donderdag uitkomt, bij den trek naar Middelburg, die de laatste Donderdagen recordcijfers haalde, doch noch voor de hotels, noch voor de winkeliers be- teekent, dat, zooals wel eens meer is geconsta- teerd, groote voordeelen, de uitgaven dier be- zoekers zijn zeer beperkt. UIT DOODSGEVAAR GERED. De heer F. Smoes, monteur aan het G. E. B. in Vriezenveen, was bezig een woning aan te sluiten aan het electrische net. Hiervoor bevond hij zich, gewapend met klimschaatsen, in de nabij dien woning staan- den paal. Daarbij moet hij door onbekende oorzaak in aanraking zijn gekomen met de beide draden, want zijn mede monteur Prinsen zag hem plotseling ibewusteloos voorover over de draden hangen. Aan het flinke optreden van zijn collega heeft de monteur het leven te danken. Direct nam hij een ijzeren buis van de binnenleiding en hield die met behulp van een ladder tegen de beide draden, waar door de izekeringen in het hoogspannings- huisje doorsloegen en het net stroomloos werd. Met behulp van den aarmemer H. M. Bre mer werd S. vervolgens uit het net gehaald, bp den grond gelegd en weer bijgebraoht. Dokter Versteeg, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende geneeskundige hulp en behan- delde enkele opgeloopen brandwonden; overi- gens kon hij geen nadeelige gevoigen vast- stellen. Per auto werd S. vervolgens naar zijn woning vervoerd. ONDERHAND9QLINGEN TUSSCHEN BELGIE EN RUSLAND. Den schuldeischer betalen met z'n eigen geld. £>e BelgischeSovjet-Russische onderhan- delmgen over een handelsverdrag zijn deze week in de Belgische ambassade te Parijs be- gonnen. De Belgische delegatie staat onder leading van Casteur, den drecteur-generaal van bet ministene van Buitenlandsche Zaken, ter wijl de Russisohe delegatie wordt gepresideerd door een ambtenaar, die speciaal uit Moskou is overgekomen. De Russen willen van Belgie goederen af- iwmfTi op voorwaarde, dat de prijzen niet hoo- ger zijn dan die van andere landen, met name voor de producten der zware industrie en rails. Voor de financiering van deze aankoo- pen wil de Sovjet-Unie een leening in Belgie slniten. Het geld der Belgische bankiers zou dns ten goede komen aan de Belgische expor- tenrs, waarbij de Russen dan de amortisatie en de initerest-betaling op zich nemen. Als garantie dient slechts hun schuldbekentenis en handteekening. De Belgische banken zouden zich dus tot de Belgische regeering moeten wenden om garan- ties te verkrijgen. Tijdens de onderhandelin- gen zullen de oude schulden niet ter sprake worden gebracht. Voorts zou de centrale regeering te Moskou bereid zijn, te Antwerpen een Sovjet-Russisch bureau te stichten ten bdbewsve van de goedereni welke naar en van Rnsland gaan en komen. TENTOONSTELLINGSBEZOEK TE BRUSSEL OVERTREFT DE VERWACHTINGEN. Oe organisatoren van de Brusselsche Wereldtentoonstelling rekenden aanvankelijk op een bezoek van tien millioen personen over bet geheele jaar. De tot nu toe geregistreerde infers wettigen de veronderstelling dat onge- veer het dubbele aantal zal worden bereikt. CSedurende het afgeloopen weekeinde werden Zaterdag 140.000 en Zondag 275.000 bezoekers geteld: met inbegrip van deze cijfers hebben tot dusver 11.250.000 personen de tentoonstel- fing bezocht. Het aantal bezoekers uit de provmcie en uit het buitenland is gedurende •3e maand Augustus belangrijk gestegen. Franschen en Nederlanders vormen nog steeds bet meerendeel. In tegenstellmg met vorige tentoonstellingen vertoont de Brusselsche Wereldtentoonstelling een constant aantal be zoekers per week. Per dag worden 100.000 a 130.000 bezoekers geteld, Zondags 200.000

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2