ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANBERtN 0/ AKKERTJES Als de heide bloeit No. 9337 VRIJDAG 16 AUGUSTUS^1935 75e Jaargang Binnenland FeuiSleton EERSTE BLAD J* TWEET AL REDDERS GEHULDIGD. AKKER.CA NEUZENSCHE COURANT T.„„ r»ocoio f n sn Voor elken rege VBONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen per past 1,55 per 3 maanden - B(j vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar BcLgie en Amerika 2,-, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooraitbetaling. Vitgevfster: Firma P. J. VAN DE SANOE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzendlng van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA OND. DE ROOMSCH«KATHOMEKEN EN HET KABINET. De „Maasbode" (R.K.) besluit een bespre- king van de politieke situatie aldus ,,Stel, dat het Kabinet wederom op den man af tot de RK. Kamerfraetie de vraag richt: stelt gij vertrouwen in ons algemeen Regeer- beleid, ja dan neen meet dan deze fractie, tegen haar overtuiging in, antwoorden: ja, nadat zij enkele weken te voren als haar wel overwogen overtuiging geantwoord had: neen? Geljjk men ziet, ligt de zaak nu juist met zoo eenvoudig, als sommigen haar wel gaame zouden zien. Maar wat dan? zal men vragen. In het vooronderstelde geval zien wij maar twee mogelijkhedenof wel Kameronfcbinding, ofwel opdracht tot de vorming van een ex- tra-parlementair Kabinet aan een staatsman, van wien men kan verwachten, dat hij met een zoodanig regeeringsprogram en met een aldus samengesteld Kabinet zal kunnen optreden, dat het met reden vooronderstellen mag, dat er in de Volksvertegenwoordiging een meer- derheid zal worden gevonden, bereid om hem haar vertrouwen en dus ook haar steun te geven. En eenmaal opgetreden, zal hij, gelijk het huidig Kabinet kunnen profiteeren van het ,,beati possidentes". Nog steeds hopen wij, dat het zoover niet zal behoeven te komen. Ook Dr. Golijn zal uit dit conflict wel iets geleerd hebben. Bijvoorbeeld: dat het niet verstandig is den boog al te strak te span- nen. Ook: dat er grenzen zijn aan de mee- gaandheid en den overigtos sterk-gouveme- menteelefl zin van c*t groote Katholieke Kamerfraetie wier scotii hij mi eenmaal volstrekt noodig heeft, om een meerderheid in het parlement te verwerven en te bebouden. En de katholieke kamerfraetie zal wel ernstdg bedenken, dat een nieuw ontstaan con flict haar gevaarlijk dicht zal brengen bij de noodzaak, welke zij blijkbaar en terecht zoo lang mogelijk wil ontwijken. Maar moge men hier anderzijds niet al te klaarblijkelijk op speouleeren." DE NIEUWE MINISTER VAN DEFENSIE Zooals men weet moet aan Defensie nog steeds een minister worden benoemd, nu mr Deckers een portefeuille van het nieuw in te stellen departement van Landbouw en Vis sctherij zal aanvaarden. Gelijk bekend heeft Dr. Colijn voor die functie mr. Goseling aangezocht, doch heeft deze gemeend haar te moeten weigeren. Intusschen is het vrijwel zeker, dat de minis ter-president zal trachten een Katholiek be reid te vinden, de leiding van Defensie op zich te nemen. In dit verband wordt sinds eenigen tijd in Den Haag den naam genoemd van den huidigen gouverneur van Curacao, den heer B. W. T. van Slobbe. Men zal zich herinneren, dat de ambtsduur van dezen functionaris in de West ten einde is en dat Z. Exc. toch eerlang naar het moe- derland zou terugkeeren. Zijn eventueel op treden als minister zou dus geen moeilijkheden veroorzaken in het bestuur van Curasao ten- gevolge van een onverwacht en ontijdig vertrek. CONTROLE OP DE STEUNVERLEENING. iDe regeerinigspersdienst meldt: Toen de gevolgen van de huidige crisis zich meer en meer deden gevoelen en de werkloos- heid belangrijk in omvang begon toe te nemen, ging het rijk zich weer evenals in de na-oor- logsjaren voor de steimverleening aan werk- loozen interesseeren. In het begin van 1931 werd de steunregeling, die in de na-oorlogs- jaren had gegolden, weer in werking gesteld, terwijl het rijk aan de gemeenten, indien deze de rijksregeling volgden, een bijdrage in de kosten toezegde. Voor het houden van toe- zicht op de naleving der rijksvoorschriften werd een rijkscontroledienst ingesteld, die in den loop der jaren geleidelijk werd uibg^breid. De kosten van de werkloozenzorg namen zeer snel toe en bedroegen al spoedig meer dan 100 millioen per jaar. In verband hiermede heeft de regeering het werkloosheidssubsidiefonds in het leven moeten roepen om de lasten meer geleidelijk over de gemeenschap te verdeelen. Het spreekt wel vanzelf dat de rijkscontrole op de gemeenten intensiever moest worden naar gelang deze laatste zelf minder in de kos ten bijdroegen. De rijkscontroledienst is dan ook in het bijzonder in den laatsten tijd be langrijk uitgebreid. Ook de nieuwe minister van sociale zaken is voomemens hieraan in het bijzonder aandacht te schenken. Minister Slingenbergh achtte een strenge controle noodzakelijkle. omdat op de beschikbare geldmiddelen meer en meer wordt toegezien dat geen uitgaven worden gedaan, die niet dringend nood'zakelijk zijn en dat de beschik bare middelen zoo rechtvaardig mogelijk tot verdeeling komen; 2e. omdat de betrokken gemeenten de uitgaven voor werkloozenzorg in vele gevallen zelfs slechts voor het klein- ste gedeelte dragen (de subsidie kan loopen tot 99 en dientengevolge de kosten voor verreweg het grootste gedeelte door het rijk en de gezamenlijke .gemeenten moeten worden gedragen. Het rijk dat het werkloosheidssub sidiefonds beheerd, is daarom niet alleen met het oog op de rijksgelden, doch ook met het oog op de gelden door de gezamenlijke ge meenten in het fonds gestort, verplicht op een juiste besteding der gelden nauwlettend toe te zien; 3e in het bijzonder nu de geldmiddelen zoo schaars zijn, is het ook meer dan ooit in 't be lang van hen, die inderdaad hulp behoe ven, in het belang van den bonafiden validen arbeider, dat strenge controle plaats heeft. De controle is dan ook niet gericht en kan nooit gericht zijn tegen hem, die inderdaad hulp be- hoeft. De controle op de steunverleening in de groote gemeenten heeft de regeering tot dusverre om verschillende redenen niet zoo in- tensief doen plaats hebben als in de andere gemeenten. Het aantal ondersteunden in de groote gemeenten te samen vormt een be langrijk deel van het totaal aantal werkloozen in ons land. Dit alleen reeds maakt dat het probleem in de groote gemeenten uiteraard veel moeilijker is dan in de kleinere gemeen ten. Wil men in de groote gemeenten met vrucht controle uitoefenen, dan dient men ook over een behoorlijk aantal geschoolde ambte- naren te besehikken. Minister Slingenbergh meent thans over voldoende controleurs de be- schikking te hebben om met een regelmatige rijkscontrole in de groote steden te doen aan- vangen en zal zoo noodig het aantal contro leurs vermeerderen. N.S.B. zal daaraan zoowel in Holland als in Indie, een einde maken. De heer Mussert zeide de adat-kleedij te be- wonderenhij meent dat deze niet mag wor den aangetast. De bevolking moet de vrije hand gelaten worden om deze verder te ont- wikkelen. Het is verkeerd dat Indische Neder- landers ver-Westerscht worden. De heer Mussert verklaarde nog dat de N.S.B. anti-parlementair is, doch zoolang er een parlement bestaat, vindt de N.S.B. het goed dat daarin Indische vertegenwoordigers zitting hebben, doch niet van de slechte soort, zooals thans. Mussert ontdekte hier dat het onwaar is, dat de bevolking in Ned.-Indie lijdt. zooals in Holland wordt beweerd. Hij bemerkte dat vele memschen er hier fleurig en vroolijk uit- zien, terwijl op sommige plaatsen de druk der malaise niet mtrkbaar is. Mussert zeide te hopen dat de Indische Ne- derlanders de N.S.B. niet verkeerd opvatten, omdat de N.S.B. niet vijandig staat tegenover Irheemschen. Mussert is juist in Indie om hen te verzoeken met de N.S.B. samen te werken tot heil van een groot imperium. ,Permandangan'acht Mussert iemand met grootsche ideeen in het belang van het voile, iemand die beu is van politiek en geknoei en die de samenleving anders wil aanpassen. Het blad zegt een goeden indruk te hebben ontvangen van den persoon van den heer Mussert. Dinsdagochtend had m de raadzaal te Woerden de huldiging plaats van de heeren J. H. Welp en J. Jansen, die op 12 April j.l. hij een brand in de KazemeStraat aldaar drie kinderen redden. De burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, hield een toespraak, waarin hij bulde bracht aan het optreden van genoemde redders, waama de heer W. Kee- man, voorzitter van de Kon. Nederlandsche Brandweer Vereeniging, het tweetal een me- daille op de borst spelde. Tevens werden hun de daarbij behoorende oorkonden uitgereikt. In 25 jaar tijd zijn thans in totaal vijf derge- iijke medailles uitgereikt. DE KATHOLIEKEN IN HET DEUTSCHE RUft.* In Rolduc is de grondslag gelegd voor het voeren van een actie om te bidden voor de katholieken in Duitschland, die aan de kerk- vervolging bloot staan. Het ligt in de bedoe- ling zich in verbinding te stellen met het Nederlandsche Episoopaat en met de katho lieke organisaties. is de verzuchling van zoo me- nige vrouw, als ze op gezetie lijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onpreltig voelt. Neem tegen dien tijd eens een tMtrlandxh of twee "AKKERTJES". Ge zult Product verbaasd staan over de goe- de werking en in 't vervolg Peen klachlen meer hebben. er 12 ttuks slechts 52 cent Volgens recept von Apotheker Dumorrt (Ingez. Med.) nationale middenstandsweek onder den naam ,,Mica" (Middenstandscampagne) worden ge- organiseerd. De bedoeling is, dat zooveel mogelijk afdee- lingen aan deze actie deelnemen. Er zal o.m. een twaalfdeelige puzzle-wed- strijd voor het publiek worden georganiseerd, waarvoor waardevolle prijzen beschikbaar worden gesteld. STAND VAN DE WERjKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der Werk- loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 Juli 1935 het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 550.800, waarvan 79.000 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aan- gaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 471.800 verzekerden bedroeg 29.6 in de vorige verslagweek (8 tot en met 13 Juli 1935) be droeg de werkloosheid 29.3 In die over- eenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26.4 en 24.3 Het aantal werkzoekenden is sedert 13 Juli 1935 gestegen met 2633, het aantal werkloozen met 2297. DE REIS VAN DE K. XVHI. Roman van ANNY v. PANHUYS. (Nadruk venboden.) 3) (Vervolg.) Een pijnlijk steunen cmtsnapte aan de borst van den eenzamen man. Geld had hij niet noodig, maar ja, eigenlijik kon men er niet te veel van bezitten. Geld gaf macht en bovendien hield hij ervan, royaal en weel- derig te leven. Toch was het niet om het groote honorarium, hem aangeboden, dat de brief van zijn vriend hem zoo temeer sloeg. neen, het vreeselijke was, er aan herinnerd te worden, dat hij nooit meer iets belanrijkj kon scheppen. En ook anderen zouden het gauw genoeg begrijpen, waarom hij die vroe- ger zoo productief was, nu zoo lang reeds ziweeg. Hij kromp ineen van smartJa, het was een vreeselijk uur voor den beroemden mees- ter. Door de zachtgele gordijnen drong een laatste zonnestraal en besoheen den professor aan zijn schrijftafel. Hij stond op, ging naar het venster en keek naar ibeneden in de stille, deftige Parkstraat. Ginds, in de richting van het Wdllemspark, ging de zon onder in een roodgloeiende lucht en van Kempen dacht eraan, dat zoo'n ondergaan als van de zon iets h'eerlijks was. Hat sterven van een held! Het sterven in voile kracht en schoonheid Ja, zoo'n dood had hij voor zich gewenscht. Verdwijnen van het schouwtooneel der we- reld, als hij zou gekomen zijn tot het top- punt van roem! Dat zou een heerlijk lot ge- weest zijn! Als hij nu stierf, zou er een kort bericht in de kranten komen: De naam van Maurits van Kempen is beroemd over de heele we re la, maar jammer gsnoeg, heeft de groote meester ons sinds jaren geen nieuw werk meer geschonken. 1R. MUSSERT GEINTERVIEW'D DOOR INLANDSCH BLAD. In een interview met een vertegenwoor- diger van de „Permandangan" verklaarde ir. Mussert, volgens het Handelsblad' dat hij gekant is tegen de idee „Indie los van Hol land', waar dit een ramp voor beide landen zou beteekenen. Een groot imperium, ver klaarde hij, moet worden gebouwd, waarbij een rustige samenwerking tusschen Indische Nederlanders (Inlanders) en Hollandsche Nederlanders moet worden verkregen. De aanduiding „Inheemschen" wil de heer Mus sert zien afgeschaft, daar Holland en Indie edn zijn. De Hollandsche Nederlanders moe ten hier leiden, doch de Indische Nederlanders mogen niet lijden. In Holland wordt het „Indie los van Hol land" harder geschreeuwd dan hier, doch de De rimpels op zijn voorhoofd werden die- per, lagen als lidteekens over de moede oogen. O, als hij nog maar eens een opera kon schrijven... een enkele O, wat een zaligheid, als hij aan zijn vriend in New-York kon schrijven: „Ik zend je mijn nieuwste compositie. Laat die daar- ginds voor het eerst opvoeren. Ik heb er niets tegen". Ben energiek besluit gaf iets straks aan zijn gazioht, ook iets hards. Ja, hij zou aan het werk gaan, met ijzeren wilskracht zon hij onderzoeken, of werkelijk alles in hem verstomd was, wat eens zoo heerlijk klonk. Dat kon toch niet, dat was onmogelijk! Een hoopvol lachje speelde om zijn lippen en zijn rechterhand streek met zenuwachtige beweging over zijn reeds dunner geworden haren. Opeens voelde hij een vreeselijken dorst Hij drukte op het electrteche schelletje en Antoon Halek, zijn bediende, verscheen. ,,Antoon, breng mij een halve flesch cham pagne". Verbluft keek de knecht ham aan, mee- nende niet good verstaan te hebiben. Hoor je mij niet? Ik vraag een halve flesch champagne". ,,Jawel, mjjnheer de professor. Preso prestissimo". Meteen verdween de man. „Wel, Antoon, wat is er?" vroeg Mientje Donker, de dikke keukenmeid, die nieuws- gierig op den drempel van de keuken stond. i jk moet champagne uit den kelder halen Begrijp je daar iets van, Mientje? Nu op kluarlichten dag, nauwelijks een uur voor het diner, vraagt de professor om champagne Zooiets heb ik nog nooit beleefd. Het komt mij voor, dat de professor hoe langer hoe meer vreemd, grilligbizarrowordt ,,Mijnheer van Kempen had moeten trou wen. Op zijn leeftijd behoort een man vrouw en volwassen kinderen te hebben. Nu is hi; eenzaam en daardoor worden oude vrijgezellen meestal gauw zonderling". ..Mientje, Mientje, pas op je woorden", riep Antoon, uit den kelder, om even later met DE NIEUWE KERK TE DELFT. Het dames-comite, dat gelden heeft inge- zameld voor een gebrandschilderd raam in de Nieuwe Kerk te Delft, heeft zich vereenigd met het comitd te Apeldoorn. De dames zijn er in geslaagd de benoodigde gelden bijeen te brengen, zoodat binnenkort de wapens der woonplaatsen van H. M. de IKoningin in een der ramen van het kerkkoor worden geschil- derd. HET CADEAUSTELSEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en Omstreken heeft zich tot den minister van oeconomische zaken gericht met i adres, waarin wordt aangedrongen op bestrijding van het cadeau-stelsel. Uitvoerig worden de financieete- en moreele nadeelen van dit stelsel in het lieht gesteld. NATIONALE MIDDEN STAN DS WEEK Naar gemeld wordt zal van 14 tot 16 Oct. a.s. door de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze, den Kon. Ned. Middenstandsbond en de Chr. Middenstandsvereeniging, een Een onderhoud met Untenant ter zee Wytema. Een heenreis van 140 dagen, een thuisreis van 60 uur. Tien voor zes Maandagmiddag loeide op het vliegveld Schiphol de sirene. Een Indie-vlieg- tuig boven de luchthaven. Enkele minuten later zette Iwan Smirnoff de Lijster, die Wloensdag uit Batavia was ver- trokken, op vaderlandsohen bodem. Onder de passagiers bevond zich de ondercommandant van de K. XVIH, de luitenant ter zee Wytema, die per snelste gelegenheid naar Nederland is gekomen om de film van zijn wereldreis voor de Ned. Maatschappij voor Cinematografie Filmfabriek Polygoon te monteeren. In het restaurant van Schiphol, waar het K.L.M.-strijkje dapper meehielp om de goede stemming nog te verhoogen, vertelde de heer Wtytema het een en ander over zijn beide reizen. Een prachtreis was 't... Met de K. XVHI? Natuurlijk, lachte luitenant Wytema maar ik bedoel nu m'n luohtreis. 't Is een wonder van organisatie en comfort, .zsr«'n tocht met een Indie-vliegtuig. Alles scliijirt zoo eenvoudig en vanzelf te gaan; van ver- moeidheid is bij de passagiers geen sprake 't is wel heel iets anders dan met onze brave K. XVIII. Mijn heenreis naar de Oost duxnde 140 dagen en terug deed ik er... 60 uur over. Wel een verschil! En ik heb in die paar dagen meer landen bezocht dan met den onderzeeer. Maar bij de K. XVHI was het niet ons, heid te doen, we wilden toonen, waartoe een in Nederland gebouwde duikboot in staat be; natuurlijk is ook de band tusschen Nederlan ders in den vreemde en het moederland door ons bezoek versterkt. Maar u hebt er narizar- lijk alles over gelezen... De ontvangsten in de verschillende havens lieten niets te wenscbe& over; ook de officieele belangsteilihg mor onze boot was groot. In Argentinie is bijv de minister van marine aan boord geweest om een indruk van onze Nederlandschen scheeps- bouw te krijgen. De boot heeft zich sehitte- rend gehouden; in Soerabaya is direct na aan- komst gedokt, maar er was niets van belang te herstellen. En de stemming aan boord? Perfect, in 6dn woord perfect. Beter dan ik het in m'n tien onderzeedienstjaren heb meegemaakt. Ik heb alle eerbied voor d« prestaties van onze Jantjes, de ruimte is mam-r erg klein en eerst moest iedereen wat wennen; maar vooral de kwartiermeester Ten Berg wist er de goede stemming onder de matroaen prachtig in te houden. Hij had er slag van om de menschen aan het verstand te brengen, dat er een beetje geplooid moest worden. In' de film van het leven aan boord zult u. hem herhaaldelijk tegenkomen. U hebt natuurlijk prachtig filmmatenaal verzameld Ik heb 't zelf nog niet gezien; uit ledere aanloophaven heb ik de filmrollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben me verzekerd, dat de 10.000 meter negatief goed geslaagd zijn. Dat is dan ook de reden zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek a an waarom we meneer Wytema hebben uitge- noodigd naar Nederland te komen. Er is aoo- veel prachtig materiaal, waaruit we voor onze 3000 meter film moeten kiezen, dat we als niet-marinemannen bang zijn het verkeervife te knippen. Maar een goede film met hoagst interessante momenten wordt 't zeker. Ik heb vertelde de onder-commaudant van de K. XVHI verder vooral het bedrijf aan boord gefilmd; het Nepfcunusfeest. de Kerst- en Sinterklaasviering en het alledag- leven zult u meemaken. Die feestelijkheden zijn vooral zoo geslaagd door de zendingen van het Comite Onze Marine", waar we hoogst dankbaar voor apt In weerwil van het dikwijls ongunstige wear hebben we een reis gehad om nooit te verge- ten, een reis, waaraan we steeds en in ailfe op- zichten de meest aangename herinneringar zullen houden. een fijne, goudgelakte flesch naar bo.ven te komen. ,,Dat prikkelende goedje lust ik ook wel, dat zou ik con passione drinken", zei hij, terwijl hjj de flesch in den ijsemmer zette, dien Mientje al klaar had gemaakt. „Je kunt maar niet vergeten, dat je eens muzikant geiwee3t bent", zei de 'dikke keu kenmeid. ..Anders zou je zulke vreemde wcorden niet gebruiken". ,,Neen, dat vergeet an en nooit. En al ben ik geen virtuoos geweest, maar slechts een gewone muzikant, die in de kleine inheem- sche dorpen muziek maakte, opdat de jeugd zou kunnen dansen, zijn dat toch onvergete- lijke 'dagen geweest. Ach, Mientje, b.et eienige, dat mij van de toonkunst is over- gebleven, is, dat ik mij af en toe bedien van een of andere uitdrukking, die wel uit het Italiaansch stamt, maar bij alle toon- kunstenaars sedert lang internationaal is geworden. Meer weet ik van de muziek niet af, behalve wat ik hier in huis hoor. Dat is alles zoo deftig, voor mij onbegrijpelijk. Lieve hemel, Mientje, als je eens wist, hoe ik er naar verlang, de viool ter hand te nemen en een vroolijke wals te spelen!" „Maar Antoon, dat kan je toch geen mensch beletten?" Hij keek met eigenaardigen blik in het vollemaansgezicht van de keukenmeid. ,.Die daar belet het mij toch", zei hij, terwijl hij over zijn schouder naar de kamer van den professor wees. ,,Je bent pas twee jaar hier in huis en hebt dus die bespottelijke comedie niet bijgewoona, die hij opvoerde, toen ik eens boven in mijn kamertje een wals speelde. Ik moest mij schamen, zei hij, om onder zijn dak zulke kermismuziek te spelen en als ik dat nog eens zou doen, kon ik de plaat poetsenSedert ligt mijn viool te slapen in de duisternis van mijn kast ien zal wel nooit meer wakkcr worden De goede man had werkelijk tranen in de oogen. ~,Als de professor mij zooiets gezegd had, was ik geen minuut langer in zijn huis ge- bleven", beweerde Mientjej „Dat moet ik met energia, beslistheid ont- kennen". Antoon zette den ijsemmer, dien hij al in de hand hield om hem naar den pro fessor te brengen, weer op het blankgeschuur- de aanrecht. ,,Jij zou ook bij mijnheer ge- bloven zijn, als je hem je leven verschuldigd was". Nieuwsgierig en vragend keek Mientje hem aan. „Jaren geleden kwam ik met drie kame- raden, evenals ik arme Boiheemsohe muzi- kanten, op 'Onze tooht door Holland tot hier in Den Haag. Wij waren half verhon- gerd; het was een eliendig leven, dat wij achter ons hadden, want in den winter is er met muziek maken niet veel te verdienen. Dat gaat beter in den zomer, als buiten de villa's en landhuizen bewoond zijn en de menschen blij zijn om eens wat vroolijks t-e hooren. Wij stonden hier voor dit huis en speelden een van onze walsen, toen ik opeens het bewustzijn verloor en op den grond stort- te. De professor had aan het. raam gestaan en gezien, wat er gebeurde. Dadelijk heefc hij ingegrepen. Ik werd in huis gehaald en de dokter moest komen. Nadat deze mij on- derzooht had, zei hij, dat ik totaal ondervoed was. Ik werd naar het ziekenhuis gebrachl en nas daaruit ontslagen, toen ik volkomen hersteld en aangesterkt was. Mijn kameraden waren intusschen verder gegaan, mijnheer had ze rijkelijk van geld voorzien om terug te keeren naar ons vaderland. Toen kreeg ik mijn betrekking als huisknecht bij den profess sor, die alle onkosten in het ziekenhuis voor mij betaald had. De dokter heeft mij ver- klaard, dat als ik niet zoo'n goede verpleging had gehad, ik beslist zou zijn doodgegaan. En daarvoor ben ik den professor dankbaar..." In de kamer van Maurits van Kempen rin- kelde de bel voortdurend. „Hij wordt bellicoso, ongeduldig," fluisterde Antoon en haastte zich met de champagne naar zijn meester. Dirk Willebrands had dan zijn partituur bij Maurits van Kempen geibracht. De professor had niet veel leerlingen. TENTOONSTELLJNGSPLANNEN TE AMSTERDAM. Naar „De Telegraaf" meldt, nemen de pian- nen tot en het houden van een groote Inter nationale tentoonstelling van algemeenen aard, in 1937 in de hoofdstad vasteren vorm aan.. Nadat eerst in den boezem van het Initia- tief-Oomite Amsterdam sterk aangedrongen was op het organiseeren van een werdd- expositie, zijn de mogelij'kheden nader over wogen in het bestuur van de Vereeniging tot Bevorderinig van het /Vreemdelingenverkeer ,,'t Koggeschip", dat ten slotte over de wen— schen besprekingen gevoerd heeft met het be stuur van de Kamer van Koophandel iHet blad vemeemt thans, dat de Kamer ran Koophandel het iniatief genomen heeft om lie tentoonstellingsplannen te doen uitvoeren. Daar toe zijn reeds besprekingen gehouden met den burgemeester, dr. W. de Vlugt, en met Slechts zij, die een heel bijzonder talent •«*- zaten, wilde hij wel onderrichten en aan hen zijn tijd wijden. Toen Dirk drie jaar geleden bij hem kwam, wist de be roem'de meester eerst niet of hij zich zou ergeren of vroolijk maken over de brutaliteit van een jongeman. die zoo maar zich kwarn aanmelden als Ieerling, twe- wel hij noch getuigsohriften had van het een Of ander conservatorium, noch aanbevelings- hrieven van vooraanstaande musici. Dat t rch gaf bij hem gewoonlijk den doorslag. Anders- zou hij overloopen worden door jongelieden, <Be wel eens een liedje of wijsje hij elkaar geflanat hadden en nu de eerzucht koesterden, hun. -,7p- leiding bij den grooten maestro te voltooien. Toch had Dirk bereikt, hetgeen aan ande ren zeker heel moeilijk zou zijn gevallen. Zijn. zelfbewuste houding had den professor be- wogen om hem te examineeren, ook zonder getuigschriften of aanbevelingEn. Als laatste argument had Dirk aangevoercY dat hij een bijzondere voorliefde koesterde voor de werken van den grooten componsst en dat hij overtuigd was, dat geen andere levende maestro met hem vergeleken kon worden. Zonder opkammerij of ijdele !af- spraak had Dirk dat ronduit verklaard en ieder woord van hem was bezield met ecfete geestdrift. Verder vertelde hem de jongeman. dat zijn leermeester, die hem tot nu toe in het pianospel en de harmonieleer cnderweczen had, een voormalige klaviervirtuoos was, die in Leeuwarden van zijn rente leefde. De techniek van het componeeren nu had hi| hem duidelijk gemaakt met behulp van de opera's van Maurits van Kempen. Dat alles beviel den professor en tenslotte liet hij Dirk het een en ander, dat de jonga- man reeds gecomponeerd had, spelen. Aan- genaam was hij verrast, toen hij bemerkte. dat ondanks het gebrekikdg onderricht, in die werkjes een gemale kern scheen te schuilen, die slechts wachtte op een be-tere leermethocte om zich te ontwikkelen. Wat wist toch ees» pianist van contrapunt? (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1