Gemengde Berichten TER NEUZEN, 14 AUGUSTUS 1935. ZAAMSLAG. HONTENISSE. WALSOORDEN. VOETBAL. ZWEMMEN. RECHTSZAKJEM. HITLER TE ROSENHEIM. Wat is er schrijft de N. R. Crt. in Duitschland gaanide? De rede van Hitler te Rosenheim brengt ons op deze vraag. Als men afgaat op de redevoeringen van de vodk-- iiaajnste vertegenwoordigers van hpt natio naal-socialistische beiwind, dan moet men den inonak krijgen, dat emstige gevaren het Teginie "van het Derde Rijk bedreigen. Er is ■woortdurend sprake van tegenstanders, die voorzjehtig moeten zijn, omdat men hen zal weten te verpletteren. De daden van het regime zijn zenuwachtig, als van lieden, die een emstig gevaar zien naken, dat zij door veel geweld, en wilde gedragingen, die zich niet in de eerste plaats tegen dit gevaar rich- ten, trachten te .bezweren. Wg kennen alien wel de reeks van emstige, en steeds klimmende moeilijkheden, waarmede het Derde Rijk te kampen heeft. Sommigen ervan zijn op grond van objectieve gegevens, nit erjfers die officieel toegegeven of niet be- streden worden, vast te stellen. Dat de financieele toestand ellendig is, is geen ge- hetm, al zijn de staatsfinancien nu we] tot een gehesm gemaakt. Men is tot het verborgen houden van de begrootingscijfers eerst over- gegaan, toen het heele begrip begrooting een aant'tmting was geworden. Dat men de mid- dekm van de spaarbanken, van de levensver- aekeringen en ten slotte van de industrie ach- tereenvolgens is gaan leeg pompen krachtens speciaa.l daarvoor uitgevaardigde verordenin- gen.. was slechts een van de verschijnselen, die hewijzen hoe hoog de nood gestegen is. Im- twtc deze dingen gebeuren onder het gezag ■van dr. Schaoht, bet bolwerk van behoud in de regeering, wiens handhaving zijn talrijke vroegere vijanden uit eigen kring thans niet vurvg genoeg kunnen wenschen. Zij zijn niet oitgegaan van de tegen dr. Schacht gestadig veld winnende, radicale nationaal-socialistische eJementen, die noch het behoud van het tegen- waardige economische stelsel, nooh dat van de naunl nastreven. Hoe het met de mogelijk- heki van belalingen naar buiten staat, weten ante!-bare landgenooten, als schuldeischers of lewscanciers, te goed, dan dat men dit nader zou hoeven uiteen te zetten. De Duitsche uit- voer holt achteruit. De industrie moest zelf een fonds bijeenbrenigen, waarmede men den uitvoer door subsidieering zou forceeren, maar de hsje.engebrachte som is teleurstellend uitge- vaUfi. Dat het met den voorraad grondstof- fen niet bijster goed staat, is al evenzeer be kend Andere behoeften moesten wijken voor die van de wapenindustrie. In den laatsten tijd zijn nog andere ver- sefe§Eeelen naar buiten duidelijker geworden. Wij krijgen nu, behalve algemeen statistieken waarvan men de samenstelling niet kent, nadere bijzonderheden over prijzen van levens- xmddelen onder oogen, en die prijzen staan bur ten verhouding tot de lage loonen. Wij hooren van schaarschte ten opzichte van voor den Duitscher belangrijke levensbehoeften, vac. beperking in den detailverkoop van vleesch Men constateert in Duitschland officieel een oprn.erkelijk sterken achteruitgang in het hou- den van honden. De kranten vinden voortdu- rend minder lezers. Ondanks de sterke be- vordering van de radio bleken de ingeschre- ven luisteraars in de vorige maand alleen met 72.722 stuks verminderd. Beide laatste ver- sdhijnselen hoeven niet van econdhiischen aard te zijn. Zij kunnen samenhangen met een moreele vermoeidheid, met een beuheid van propaganda en van naar een model ge- fatsoeneerde berichtgeving. Maar men hoeft in jeder geval niet te zoeken, als men objec tieve teekenen van algemeene malaise voor het bewind wil aanwijzen. Dan zijn er verschijnselen, wier bestaan siechts op grond van subjectiever gegevens !nm >geconstateerd worden. Dat er groote on- tevredenheid in Duitschland heerscht, dat de opgearongen leerstellingen, dat de terreur tegenover andersdenkenden en „vreemden van Tas~ door een groot aantal Duitschers, die in hrm elementaire gevoeiens als fatscenlijke lie den niet veranderd zijn, slecht verdragen wor den. mag men krachtens vele gegevens en be nch ten veilig aannemen. Vaststellen, gelijk bovenstaande objectieve verschijnselen, kan men ze bezwaarlijk, daar bij jedere controle angst de uiting ervan onderdrukt. Dat ech- ter dit alles bij elkaar voor het regime reeds redemen tot vrees zou kunnen opleveren, was cms niet bekend. Het tegendeel is veeleer waar Wij zagen geen centnun, waarvan ver- zet zou kunnen uitgaan. Wij weten, over oeDjt middelen de overheid beschikt, om iedere kiem van tegenstand onmiddellij.k te vemietigen. Wij kunnen natuurlijk niet be- alist zeggen, dat er niets van dien aard be- staat Wij verwonderen ons telkens, wanneer wij dat door buitenlandsche joumalisten met stelligheid hooren verzekeren. Als er een trie™ bestaat is dit slecbts mogelijk, zoolang haar bestaan zelfs voor de gestapo een ge- heim blijft. De gestapo schijnt vaak ont- dekkingen te doen. Wij vermoeden, dat weini- gen, en zeker geen vreemdelingen, zoo goed zuilen zijn ingelicht als de gestapo. Theore- tisch blijft het natuurlijk denkbaar, dat een waarlijk gevaarlijke pamenzwering aan haar aandacbt ontsnappen, of zelfs voor haar on- aanLastbaar zijn zou. Set Duitsche volk kan, ofschoon ontevre- den, heel lang heel veel verdragen. Men heeft het lijdens den oorlog gezien. Dat de span- ningen thans reeds groot genoeg zouden zijn om een gevaar op te leveren voor het regime, lipsi dus onwaarsohijnlijk. De opgelegde ont- beiingen zijn maar van betrekkelijken aard, verg-eleken met die in de oorlcgsjaren. De geestelijke onvrijheid is voor menig Duitscher zwuai fe dragen; maar ten slotte staat daar tocfo altijd een nationale behoefte aan het cor set van allerstrengste tuoht tegenover. Wij zouden dus aan geen gevaar denken, als niet de nationaal-socialistische leiders daar voortdurend over spraken. Nu hebben wij het w«j van Hitler gehoord. ,,Onze tegenstan ders moeten zich niet vergissen. Wij zijn nog nooil den strijid ui't den weg gegaan. Wanneer zd strijd wenschen, kunnen zij hem hebben. Hij sprak nog van .verpletteren van den ■vijand" Het waren alles groote woorden, waarin. een defensieven klank, alsof Hitler een, voor anderen onzichtbaren, machtigen vijand op hfit oog bad, niet te miskennen viel. Zou dat alles alleen tegen de katholieke kerk geridht zijn? Van dien kant dreigt geen on- midde'llijk gevaar. En waarom zou 'Hitler de bestaande tegenstelling door dergelijke, zenuw achtig aandoemde dreigementen, prikkelen? Hq sprak als een leider, die emstige moeilijk heden voor zich ziet( ,,hamerslagen der Voor- zfenigheid, die ons eerst goed hard en sterk znlien maken", zooals hij het uitdrukte, en zoor de naaste toekomst vreest. Zooals hij apreekt niet een man, die volgens het pro- gramma van den vorigen henfst, bezig is de laatste tien procent twijfelaars onder de kies- gerechtigden in Duitschland moreel te ver- overen, waarmede hij voor het overige een groot eind op weg moest zijn. Men zou aan een rhetorisch warm loopen wan den ouden agitator kunnen denken, dat op zichzelf niets te beteekenen heeft, wanneer niet Goebbels, Lutze en andere leider van links in den laatsten tijd op dezelfde wijze gespro- fc-en hadden. De nieuwe vervolgingen tegen de katholieken, het nu pas ten voile ontketenen van Streicher tegen de Joden, het wild te keer gaan tegen reeds lang lamigeslagenen alsof de itrijd nu pas tegen hen moest beginnen, het in *en gevestigd regiem de rechterlijke macht die toch al, door de volksrechtbanken, gerevo- lutioneerd en aan de oude rechtsopvattingen en rechtsmethoden onttrckken is onderge- schikt maken aan een, administratief vonnis- sende en eigen vonnissen executeerenide gesta po, zie, dat wijst alles op een onzekerheid, waarvan wij de oorzaak onmotgelijk kunnen zien, maar slechts uit deze verschijnselen kun nen gissen. RlJttSWEER EN NAZI'S. Merkwaardige voorspelling. Naar de Weensche correspondent van de .Times" meldt, bevat het orgaan van de katholieke stormtroepen van den bondskan- selier een artikel, getiteld: De rijksweer en ht Hitleriaansche regime. Het is geschreven door kapitein Felsen, een off icier van den Duitschen generalen staf, die Duitschland on- langs verliet w.egens ,,politieke redenen". De schrijver behandelt de quaestie van de hou- ding van de rijksweer ten opzichte van het Hitlerregime en de beweegredenen voor het leger om bij verschiilende minder gewenschte dingen te berusten. De diagnose van den kapitein Felsen is, dat door de geheele physieke en geestelijke krach- ten van de natie te orienteeren op bet doel Duitschlands militaire macbt zoo hoog moge lijk op te voeren, het regime aan het leger iets heeft gegeven, dat zooveel verder gaat dan dit zich had gedroomd, dat men al het overige er maar bij voor lief neemt. Zijn conclusie is, dat rijksweer „de geheele kliek zal wegvegen", wanneer het doel be- reikt is of wanneer bet regime een belemme- ring wordt voor DuitscMand's belangen, zoo als het leger die opvat, op het oogenblik dat de bajonetten aan het woord moeten komen." Felsen maakt een groot onderscheid tus- schen het nationaal-soeialisme en het Hitler- regime. De rijksweer steunt het laatste; de jongere officieren hebben sinds lang ingezien dat het Derde Rijk niets gemeen heeft met het program der Nazi's en hun ideologie. Met redenen om het Hitlerregiem te steunen acht Felsen duidelijk. De 30ste Januari '33 (de dag, waarop Hitler rijkskanselier word) beteekende onverzoenlijke oppositle tegen de politieke result a ten van den oorlog en daarmede vol- komen berstel van bet leger. Alles in Duitsch land werd onvoorwaardelijk en tenvolle in dienst gesteld van bet streven naar militaire bevrijding van het vaderland: politie en admi- nistratie, financien en handel, wetensohap en technisch onderzoek, de ibrandweer tot zelfs in het kleinste dorpje, de training van de jeugd, sport en athletiek, vrouwenorgamsa- ties, het particuliere en het gezinsleven alles en alles. De prijs hiervoor was „Hitler, v. Biombferg en dat fantastische regime, waarover de an dere officieren oordeelden, dat bet sens zou stinken in de neusgaten van Europa!" Zij aanvaardden, het voorwaardelijk en tijdelijk, ,,juist zooals men een onsympathieke schoon- mSeder aanvaardt ter wille van een aardige vrouw. Zij zal wel niet lang leven!" De schrijver heeft het verder over het cy- nisme en de bittere ironic onder de staf-offi- cieren van de rijksweer en over de ,,zonder- linge verhouding" tussohen den „Hitler loyalen" rijksweerminister generaal v. Blom- berg en den onvoorwaardelijken ,,vaderland- loyalen" opperbevelhebber generaal Fritscb, die den generalen chef en bet grootste deel van het rijksweerministerie achter zich heeft. Hitler en zijn regeering werden altijd be- schouwd, aldus kapitein Felsen, als middel om het doel te bereiken. Er bestond altijd een zekere gereserveerdheid en een afstand. De moord op generaal v. Schleicber en de bescbul- digingen aan diens adres schiepen geen nieuwe situatie, doch verscberpten slechts de oude. Kapitein Felsen vertelt hoe generaal Fritsch de hierop betrekking bebbende documenten van de gebeime politie „stal" en hoe 'de Nazi's te vergeefs beproefden deze weer in handen te krijgen. Tenslotte vraagt de schrijver waarom de rijksweer dit regime van bloed en tranen niet doet verdwijnen. En hij antwoordt daarop, dat het opperbevel zijn eigen militaire plannen heeft. Al het overige is ondergeschikt aan deze plannen of dienstbaar eraan. Tot het beslissende oogenblik aanbreekt. GEMEENTERAAB IN POLEN WEIGERT JOODSCH LEGAAT. Te New York overleed eenigen tijd geleden een vermogende dame, Lena Cohn, die een legaat van 500.000 dollar vermaakte aan haar gaboortestad Bydgosizez in het westen van Polen, ten behoeve van de armen en behoef- tigen in haar geboortestad. De gemeenteraad van Bydgoszez besloot echter uit anti-semie- tische overwegingen de van een Jodin af- komstige nalatensobap niet te aanvaarden. Het departement van binnenlandsche zaken beeft dit besluit van den gemeenteraad voor- loopig vemietigd en heeft de zaak in behan- deling. EEN JAPANSCHE GENERAAL VERMOORD. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche generaal Nagata door zijn adjudant met een degen is vermoord. De misdaad houdt vermoe- delijk verband met het feit, dat sinds eenigen tijd maatregelen worden genomen tegen bet drijven van de extreme nationalisten. Nagati werd beschouwd als de man, van wien deze maatregelen ultgingen. Hij was een gematigd man fen een van Japan's knapste officieren, die inzag, dat zijn land zich in het ongeluk zal storten, als er aan politick van de geexcul- teerde nationalisten geen rem wordt aange- legd. De moord heeft in Japan groote beroering gewekt. De minister van oorlog, Hayasji, die dezelfde opvattingen is toegedaan als de ver- moorde generaal, zal zijn portefeuille ter be- schikking stellen. Men vermoedt echter, dat de keizer hem zal verzoeken, aan te blijven, aan- gezien hij niet voor onrustige en gevaarlijke elemehten mag capituleeren. Dat zou het ge zag der regeering maar afbreuk doen. Nader wordt gemeld: Luitenant-kolonel Aizawa, die den moord op generaal Nagata pleegde, was een fanatiek reactionair en vertoont thans teekenen van verstandsverbijstering. Hij zal voor den krijgs- raad terechtstaan. Saboero Aizawa, vroeger schermmeester aan de krijgsschool, was het voorwerp ge- weest van een disciplinairen maatregel, en in 1933 naar het regiment van Foekoejama, in het district Horisjima, gezonden. Den len Augustus, toen tegen bepaalde officieren orde- maatregeleh werden genomen, werd hij als militair leeraar aan de handelssohool te Tai- kokoe, op Formosa, geplaatst. Het schijnt, dat hij gedreven werd door de tendentieuze berichten, welke tegen Nagata werden gepubliceerd. De pers veroordeelt den aanslag eenstemmig. Gemeld wordt, dat de aanslag plaats vond nadat de personeels-wijziging in het leger had plaats gehad en een grondig onderzoek wordt geeischt. In de pers wordt den militairen autoritei- ten verder aangeraden, maatregelen te nemen teneinde het vertrouwen van het volk en de discipline van het leger te versterken. Luitenaant-generaal Imai zal generaal Na gata opvolgen als secretaris-generaal van de oppersten oorlogsraad. ACTE DUITSCH L. o. Voor de acte Duitsch L. O. slaagde de heer A. Versprille te Ter Neuzen. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap „De vereenigde werk- lieden", directeur de heer A. Schirris, is voor- nemefis bij gunstig weer Donderdagavond, te 8 uur, op de muziektent op de Markt een concert te geven, waarbij het volgende pro- gramma zal worden uitgevoerd: 1. Overste Barendsen, ciairon-marsch F. Jakma. 2. 'En Gamison, fantasie J. B. Minne. 3. Les Roses du Midi, valse Johan Strauss. 4. Suite Orientale Francis Popy. a. Des Bayardere. h. Au Bord du Gange. c. Les Almefes. d. Patrouille. Pauze. 5. Juliana marsch Anth. M. de Leest. 6. Fantaisie sur Tannhauser, opera R. Wagner arr. F. Popy. 7. La Valse des Poupees J. Bayer arr. J. Blangenois. 8. Vieux Camerades, marche C. Teike arr. E. Larue. FESTIVAL. Aan het op Zaterdag 31 Augustus a.s. te houden intemationaal festival voor aecordfeon- en mondaccordeon-vereenigingen, ingericht door de plaatselyke mondharmonicaclub Bravo", zal door de volgende gezelschappen worden deelgenomen: „Concordia" te Wemel- dinge, ..Crescendo" te Vlissingen, „Inter Nos" te Biezelinge, ,,Kunstvrienden" te Goes, „Inter Nos" te Sluiskil, ,,Smt Niklaas" te Sint Niklaas en ,,Tip Top" te Gent. Nader vememen wij, dat naast de door Bravo" beschikbaar gestelde berinnerings- medailles voor de deelnemepde vereenigingen, verschiilende extra-prijzen door particulieren zijn uitgeloofd, w.o. een zilveren heker en een prachtige lauwerkrans, henevens eenige fraaie medailles. Voorts zullen door de organisee- rende vereeniging diverse geldprijzen ter be- schikking van de deelnemende gezelschappen worden gesteld, waardoor de reiskosten tot een minimum worden teruggebracbt. In dit verband d'ient te worden gememoreerd, dat de ten bate van dit festival gehouden collecte tot voldoening van „Bravo" aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord. EXAMEN DUITSCH. Te Utrecht slaagde voor het examen Duitsch L. O. de heer P. Franken te Hulst. EXAMEN HOOFDA.KTE. Te Rotterdam slaagde de heer L. A. Uitter-; hoeve te Stoppeldijk. AAN DEN GROND GERAAKT, Bij het binnenvaren van de Middenhaven al- bier is het Belgische sleepschip ,,Bienvenu", dat getrokken door de sleepboot Truro" op weg naar Belgie was, aan den grond geraakt en blijven zitten. Spoedig was de „Charles" van de Towage Salvage Union ter plaatse, die het schip weer in diep water gebraeht beeft. Het schip heeft de reis voortgezet. S.S. ..ROBERT". Het Zweedsche s.s. ..Robert", dat machine- schade bekomen had, is door een tweetal sleepbooten van de Towage Salvage Union van Gent naar de bestemmingshaven Antwer- pen gesleept. GOED AFGE1LOOPEN. Ondanks de verschiilende ongevallen en rtiinder goede resultaten die kanovaarders op de rivieren wel eens opdoen, heeft dit er nog niet den schrik ingebracht. Zoo waren jl. Maandag van hier met een kano uitgevaren de 20jarige Jan M. en zijn lftjarige neef Ge rard M. om naar de overzijde der Schelde te varen. Na den terugkeer van Ellewoutsdijk werden zij overvallen door een hevigen wind, als gevolg waarvan de kano vervulde en de jongens te water geraakten. Het zijn beide goede zwemmers, die zich voorts boven water wisten te houden door zich aan de kano vast te klemmen. Onaertusschen was him positie niet benijidenswaardig, daar zij afdreven in de richting Borssele. Zij werden in dien toestand opgemerkt door den Belgischen loods van de Duitsche stoom- boot ,,Lerche", op weg van Antwerpen naar Hamburg. Het stoomschip stopte en nam hen aan boord, waama zij te Vlissingen aan wal werden gebraeht. Na van droge kleeren te zijn voorzien, zijn de jongelui per auto naar Hoe- dekenskerke gereden van van daar met de prov. boot naar Ter Neuzen teruggekeerd. LOONBIJSI-A.G-REGELING IN ZEELAND. De regeling voor tewerkstelling van werk- looze landarbeiders met bijslag op het arbeidsloon van overheid,swege zal ook voor het landbouwbedrijf in de provincie Zeeland worden ingevoerd, echter eerst met ingang van 1 September. De regeling zal verder voorloopig slecbts g-elden voor het tijdvak 1 September-31 December. (N. R. Crt.) SMOIXKELAUTO AANGEHOUDEN. Maandagavond werd, tegen het invallen der duistemis, Schoondijke opgeschrikt door het knallen van revolverschoten, die werden gelost uit een met groote sneiheid rijdende personenauto. Nader bleek, dat een rijksambtenaar op korten afstand een auto met smokkelwaar achtervolgde. Nadat nog enkele schoten in de lucht waren gelost, kwam de achtervolgde auto op den rijksweg in het nauw en kon worden aangehouden. De smokkelwaar, zijn- de sigarettenpapier, en de smokkelaar, werden naar Oostburg overgebracht. De smokkelaar bleek te zijn zekere De J., uit Biervliet, bekend onder den naam van „De Baron". Het be- treft hier een partij smokkelwaar waarvoor f 1700 invoerrecht is verschuldigd. Patienten „Vrederust". In het huis staande bij de buiten dienst ge stelde openbare school te Othene zijn thans uit de stiohting „V,rederust" ondergebracht drie vrouwelijke patienten. Met hen wordt af en toe een wandeling gemaakt in de om- geving. Uitstapje. Dinsdag werden de verpleegden uit het huis ..Rustoord" een genoeglijken dag bezorgd door met hen een uitstapje te maken per auto naar Cadzand. Aangereden. Dinsdagnamiddag reed C. d. R. van Zaam- slag, met een vrachtauto beladen met stroo, over den Axelschenweg, buiten de kom van het dorp. Door het te veel naar links rijden, reed hij op de fietsbaan met de uitstekende vracht het 12-jarig zoontje aan van den loods G. uit Ter Neuzen, deze werd met zijn rijwiel over een heg geworpen en kwam in een diepte van ongeveer twee meter terecht. Spoedig was dokters- en politiehulp aan- wezig. Geiukkig bleef het ongeval bepe'rkt met een ernstige bezeering aan de borstkas en hoe wel hij zijn reis naar Ter Neuzen wilde voortzstten, werd hij toch voorzichtigheids- halve per dokters-auto huiswaarts gebraeht. De fietsers reden voor de vrachtauto uit en de R. had van de aanrijding niets bemerkt en was daarom door gereden. Proces-verbaal wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet werd door den Majoor der Rij'ksveld- wacht opgemaakt. In beroep. Naar aanleiding van het in de op 1 Augus tus j.l. gehouden zitting van den gemeente raad bij stemming aangenomen besluit, inzake het niet toelaten van den heer D. G. Koopman als raadslid, die niet op tijd zijn geloofsbrieven zou hebben ingezonden, heeft laatstgenoemde binnen den daarvoor wettig gestelden termijn, beroep bij Ged. Staten aangeteekend. De heer Koopman geeft in zijn beroepschrift aan het provinciaal college te kennen, dat hij den laatst geldigen dag zijn geloofsbrieven in de brievenbus ten gemeentehuize heeft gedepo- neerd, weshalve hij meent aan de wettelijke voorschriften te hebben voldaan. Jl. Zaterdag heeft, begunstigd door fraai weer onder groote belangstelling de officieele opening plaats gehad van den van een nieuw wegdek voorzienen weg KloosterzandeGroe- nendijkLange MuntiKruisweg, waardoor een sinds jaren gewenschte verbetering is tot standgekomen Wanneer men den vroegeren toestand met dien van nu verg.edijkt, is het geen wonder dat de bevolking der genoemde dorpen ten zeerste daarmede ingenomen zijn, en daarvan ook uiterlijk blijk gaven door de feestelijke stemming die onder hen heerschte en uit de talrijke versieringen die allerwege waren aan- gebracht. De plechtige openstelling begon met een officieele ontvangst ten gemeentehuize, waar de burgemeester, de heer Mr. R. J. J. Lam- booy de talrijke autoriteiten en belangstel- lenden, o.m. het lid van Ged. Staten, Mr. P. Dieleman, als waarnemend commissaris der Koningin, de hoofdingenieur van den Provin- cialen waterstaat, de heer Van Leeuwen, de ingenieur van den Prov. waterstaat, de heer Oohen Stuart, de rentmeester van het Kroon- domein, de heer H. A. A, Baron Gollot d'Escury, den H.Eerw, heer Deken L. de Meulemeester, het gemeentebestuur van Hon- tenisse, alsmede het bestuur der vereeniging V.V.V; verwelkomde. De burgemeester wees op de belangrijkheid van deze verbetering, die met onderlinge hulp is tot stand gekomen. Waar voorbeen de be volking des zomers geplaagd werd door een overmaat van stof en des winters door een gpvermaat van mo'dderspatten, beschikt men .'.chans over een mooien verharden weg. De heer Mr. P. Dieleman sprak er zijn vreugde over uit, dat hij daar den Gommissaris der Koningin mocht vervangen, om getuige te zijn van dit feestelijk gebeuren, de opening van een verbeterden verkeersweg. De" ver- keersmiddelen behooren z.i. zoo deugdelijk mogelijk te zijn, daar zij medewerken tot ver- booging der welvaart van de bevolking. Daar om dient ook ter deeg op de wegen op het platteland te worden gelet. Er is in dit op- zicht in onze kleine provincie reeds veel ge- daan. Hij bracht daarvoor hulde aan Ir. Van Leeuwen, die het mogelijke doet, om de ter- tiaire wegen te helpen. Hiema werd nog het woord gevoerd door de heeren G. Sameel, voorzitter van V.V.V., die voor deze gelegenhetid verschiilende feeste- lijkheden had georganiseerd, en Baron Gollot d'Escury, als rentmeester van het Kroon- domein. Nadat de eerewijn was aangeboden, vond onder groote belangstelling van het publiek de opening plaats van den nieuwen weg, welks ingang met versieringen van sparregroen, vlaggen en bloemen was afgezet, door ver- breking dier afsludting, door mevr. Lambooy bij welke plechtigheid haar door den heer Sar- neel een bouquet werd aangeboden. Daama ving een rondwandeling, met mu- ziek, over den weg aan, en volgden verschii lende feestelijkheden. LandJjouwschuur afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. brak brand uit in de landbouwscbuur van den heer F. N. te Krevershille. De motorbrand- spuit was spoedig ter plaatse. Aan blusschen viel niet te denken. De landbouwscbuur met den geheelen oogst werd een prooi der vlam- men. Oorzaak onbekend. KAPELLEBRUG. Maandag brak des middags door onbekende oorzaak brand uit in de landbouwschuur van den heer J. van Looij. Door gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken, en moest men leidelijk toezien, hoe de sohuur met den geheelen opgesiagen voorraad, een aangebouwde woning, benevens een in de onmiddellijke nahijheid gelegen klompen- makerswerkplaats, waarop het vuur over- sloeg een prooi der vlammen werd. De schade, die op f 20.000 a 25.000 geschat wordt, is vermoedelijk door verzekering gedekt. M^n meldt daaromtrent aan „De Teler graaf": Omtrent de oorzaak tast men tot heden in het duister. De politie van St. Jansteen en Clinge hebben de zaak in onderzoek, doch hieromtrent kon men zicih nog niet uitlaten. Wel vemamen wij, dat het typeerend is, dat juist de oude krotten in deze en de aangren- zende gemeente Clinge steeds een prooi der vlammen worden, en dat de oorzaak ten alien tijde Onbekend blijft. In de eerste helft van dit jaar zijn niet minder dan circa veertig branden in deze beide grensgemeenten voor- gekomen, waarvan dfe schade door verzeke ring werd gedekt, en waarvan de oorzaak onbekend bleef. Thans zal een grondig onder zoek worden ingesteld en den verzekerings- maatschappijen zal in overweging worden ge geven aide oude knqtten van de brandverzeke- ring uit te schakelen ten einde zooveel moge lijk medewerking te verleenen aan het voor- komen van de bijna dagelijiksoh in deze ge meente voorkomende branden. AANVANG DER COMPETITIE. Naar de Sportkroniek meldti zal de compe- titie aanvangen op Zondag 15 September. Voor vereenigingen, die hiertoe den wensch te kennen geven, kan reeds op 8 September een wedstrijd worden vastgesteld. ZWEMWEDSTRIJDEN TE GOES. J.l. Zaterdag zijn te Goes, begunstigd door zeer fraai weer, vanwege de Goesehe Bad- en Zwemclub 't Sas, de provinciale zwemwea- strijden gehouden, waaraan ock werd deelge nomen door Zeeuwsch-Vlaamsche clubs. Bij den wedstrijd over 2% KjM. kon onze stadgenoot, de heer J. Molema, ditmaal den eerepalm niet wegdragen, hij werd met 27 seconden verschil tweede, tegenover F. An- raad van (,De Zeehond'" te Vlissingen, deze deed het in 31 min. 43 sec., terwijl Molema van ,,Be Schelde" er 32 min. 10-sec. overzwom; derde was G. de Leeuw, van ,,De Bruinvisch" te Sas van Gent, 34 min. 23 sec.; vierde C. van den Heuvel, van „De Scheldestroom" te Bres- kens; vijfde R. de ByJ, van ,,De Bruinvisch" te Sas van Gent in 35 min. 58 sec.; zesde J. Tiersen in 37 min. 56 sec.; zevende W. Biesen in 38 min. 6 sec.; achtste G. Salome in 39 min. de 3 laatsten van ,,De Scheldestroom" te Bres- kens. Bij de 100 M. schoolslag voor dames werd tweede G. van Melle in 1 min. 43,6 sec; derde C. Carels in 1 min. 52 sec., beiden van „De Scheldestroom" te Breskens. 100 M. schoolslag voor heeren. le A. Reni- que van „Be Bruinvisch" te Sas van Gent in 1 min. 28,6 sec.; 4e G, Salomfe in 1 min. 32,8 sec.; 5e J. Tiersen in 1,39 sec., beiden va!n ,,De Scheldestroom" te Breskens. Bij 3 maal 50 M. wisselslag heeren tusschen de clubs werd 2e „De Bruinvisch" te Sas van Gent (W. Vermoet, A. Renlque, R. de Bel). Bij denzelfden wedstrijd voor dames werd 3e „De Scheldestroom" van Breskens (G. van Melle, C. Karels, L. van Voren). POLITIERECHTEXR TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 13 Augustus 1935. De volgends zaken werden hehandeld: J. K., oud 27 j., zonder beroep, wonende te Hulst, werd ten laste gelegd dat zij op 25 Juni j.l. Maria Theresia van Duijse heeft beleedigd. J. K., voomoemd, werd ook ten laste gelegd dat zij op 25 Juni j.l. te Hulst Oatharina Ver- meulen heeft beleedigd. Deze zaken werden gevoegd. Eisch 3 maanden gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar -f- 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hecht. 1 maand gevang. voorw. proeftijd 2 jaar. Mr. P. C. Adiiaanse verdachte's raadsman, pleitte voor het opleggen van een geringe geldboete. C. J. V., oud 36 j., arbeider te Schoondijke, werd verdacht, dat hij op 24 April 1935 te Waterlandkerkje J. P. van den Broeke heeft mishandeld door hem te slaan en te schoppen. Eisch 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uit spraak i boete of 2 dagen hechtenis. L. B., echtg. van L. A., oud 62 j., zonder beroep, wonende te Koewacht, werd ten laste gelegd dat hij op 20 Juni j.l. te Koewacht Ch. L. Elegeert heeft mishandeld door hem met een pook te slaan. Eisch f 10 boete of 6 dagen hechtenis. Uit spraak idem. F. V., oud 29 j., landarbeider, wonende te Hansweert, werd verdacht dat hij op 30 Juni j.l. te Sint Jansteen tegen de politie-ambte- naren Annaert en Durinck verzet heeft ge- pleegd, toen deze Ban terzake van openbare dronkenschap naar het arrestantenlokaal op- bracbten. Eisch f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. BELEED1GING VAN HITLER. De 23-jarige schilder W. den E. te Middel- burg, is door de rechtbank aldaar wegens be- leediging van het hoofd van een bevrienden staat (Hitler) veroordeeld tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis, waar tegen de offi- oier van justitie te Middelburg cassatie aan- teekende. Het Haagsche gerechtshof heeft het vonnis bevestigd. EEN WOEDENDE STIER. Terwijl j.l. Zondagmiddag de bewoners der boerderij van den heer J. derM., te Zoutespui afwezig waren, heeft in hun weiland een hevig gevecht plaats gehad tusschen een jongen stier en een paard. Hoe de strijd is begonnen, is niet juist Uit te maken, doch toen voorbrjgangers iets van het onheil be- merkten, lag het paard reeds met opengereten buik in de weide. Misschien is het ook maar geiukkig, dat er geen toesohouwers bij den strijd tegenwoordig waren. Immers men zou dan allicht g.etracht hebben den woedendien stier van het paard af te houden, en dit zou den bemiddelaars ook wel eens slecht te staan hebben kunnen komen. Men heeft den stier thans opgesloten in den stal. MAN BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Een 27-jarige man was Zondag met zijn familie naar de Hembrug getrokken, waar honderden bij warm wedef in het Noordzee- kanaal plegen te baden. Aanvankelijk had hij geen zin zich in het water te begeven, omdat 'hij zich niet erg goed gevoelde. Hij liet zich overreden en zwam eenigen tijd rond. Plotseling verdween hij in de diepte. Ver- scheidene zwemmers doken naar hem. Het gelukte een lid van de Amsterdamsche Red- dings Brigade hem na tien minuten boven te brengen. Er werd kunstmatige ademhaling toegepast en men diende hem nog uit den koffer van den G. G. D. zuurstof toe. Het moeht evenwel niet meer baten. Het stof- felijk overschot is naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. Zij die het ongeval hadden meegemaakt waren sterk onder den indruk van het ge- beurde. VAN TWINTIG METER HOOGTE GEV ALLEN. Maandagmorgen half tien is de 38-jarige schilder H. van Luyk, wonende Heer Nico- loosstraat te Rotterdam, bij zijn werk op het dak van pand 74 aan den Westersingel aldaar gevallen en van 20 meter hoogte omlaag ge- stort. Zijn val werd achtereenvolgens ge- broken door een aan het pand hangende stel- ling en een op een plaats staand loodsje. Hij bleek behalve een schedelhasis-fractuur ook een gecompliceerd gebroken rechterarm te hebben bekomen; hij werd in emstigen toe stand in het ziekenhuis aan den Ooolsingel opgenomen. NEDERLANDSCHE N.S.B.-ERS IN DUITSCHEN PROPAGANDA-DIENST. Een abound van „Ons Noorden" deelt aan genoemtd blad de volgende ervaring mede: Hij reisde met de boot van Wageniborg via Delfzijl van Groningen naar Borkum. Nau- welijiks was de boot buiten Delfzijl, of een aantal Nederlandsche dames en heeren tooi- den zich' op ostentatieve wijze met het nat.- soc. insigne en begonnen propaganda te maken voor het Duitsche riat. socialisme. In Borkum aangekomen werden deze Neder landsche nazi-propagandisten officieel door de vertegenwoordigers van het Hakenkreuz- regiem begroet en overladen met een aantal Duitsche pro.D^g an da-brochures in de Ned. taal, die zij onder de Nederlanders met groo- ten ijver ronddeelden. Zoo kregen de Ned. touristen van hun land genooten een boekje: ,,Een jaar nationaal- soeialisme in Duitschland", een in het Neder-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2