Prediktoe urten LandDouwberichten Gemengde Berichten STEUNMAATREGELEN GROENE ERWTEN (KROON ERWTENSCHOKKER- ERWTEN EN LANGE BRUiJVE BOONEN. EEN GEFINGEERDE AANRANDING. EEN LEEUW EN EEN BEER BANG VOOR KOEIEN. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZBN. 6 u. n.m., Ds. G. H. Kersten, 'van Rotterdam. AXEL. 4 u., Ds. G. H. Kersten, van Rotter dam. Daar de regeling voor den nieuwen oogst op versehillende punten afwijkt van de oude steunregeling, vo'lgt hieronder een kort resume van de voorgenomen steunmaatregelen. De riehtprijzen welke door den minister van Economische Zaken zijn bepaald, zijn reeds medegedeeld in het teeltplan 1935, terwijl het de bedoeling is, de vastgestelde riehtprijzen maandelijks met 0,10 per 100 K.G. te verhoo- gen, voor bet eerst op 1 October 1935 en voor de laatste maal op 1 April 1936. Groene erwten (kroonerwten) en schokkererwten. Voor deze producten zijn maatregelen ge- troffen, die beoogen door middel vam denatu- ratie tegen vergoeding de markt van overma- tig aanbod van consumptie-erwten te ontlas- ten en tevens om erwten van minder goede kwaliteit voor steun in aanmerking te laten komen. De denaturatie kan plaats vinden op de boerderij (voorzoover eigen teelt betreft) als- ook bij den bandelaar. Aanvragen door telers moeten worden inge- zonden bij de provinciale landbouw-crisis-or- ganisaties en die door den bandel bij de Neder- landscbe akkerbouw centrale. De erwten worden in vier kwaliteitsklassen gerangscbkt. Door de opzicbters worden mon sters genomen en gezonden aan de N.A.C., waar voor elke partij de vaststelling van de kwaliteitsklasse centraal geschiedt. Deze cen trale stelt wekelijks over de voorgaande week denaturatievergoeding voor elke klasse vast. In den aanvang zal alleen voor de twee laag- ste klassen de denaturartiebijslag worden vastgesteld. Schokkererwten en lange bruine boonen. Voorts zal, ten einde de bepaalde riehtprij zen zooveel mogelijk te benaderen, ten aanzien van schokkererwten en lange bruine boonen een regeling worden getroffen, kracbtens welke de N.A.C. van hare daarvoor in aanmerking komende georganiseerden onder bepaalde voorwaarden bun voorraden van deze peul- vruchten op 15 Mei 1936 overneemt, tegen riehtprijzen, verboogd met een bepaalde ver goeding. De N.A.C. beboudt het recht, indien zulks noodig mocht zijn tot steun van de markt of ter bevordering van den afzet van in Neder- land geteelde peulvruchten, prjjsregelend op te treden, hetzij door eigen aankoopen, hetzij door het treffen van andere regelingen. luatie niet of niet veel gestegen, terwijl daarentegen sedert de devaluatie verschdllende producten, die de boeren noodig hebben be- langrijk in prijs zijn verhoogd. Lijnkoeken b.v., die voor de devaluatie frs. 75 per 10-0 K.G. yraren, zijn thans frs. 105; andere veekoeken uit aardnoten zijn van frs. 80 tot frs. 100 gestegen, van de meststoffen is kainiet van frs. 1112 tot frs. 2628, andere kalizouten van frs. 3133 tot frs. 58 gestegen. Tegenover deze stijging van de onkosten staat een bijna constante daling van de verkoopprijzen. Het ibeste lijkt dit, wanneer men de prijizen van 1913 van versehillende landbouwiproducten vergeljjkt met de tegenwoordige prijzen in francs van vdor den oorlog. Deze daling is natuuriijk een gevolg van de ongunstige landbouwsituatie in de geheele wereld. Belgie heeft in 1933 op initdatief van den toenmaligen minister van landbouw Sap steunmaatregelen genomen. Voor den oogst 1934 is frs. 110 millioen steun toegezegd, het- wielk later verhoogd is tot frs. 125 millioen, speciaal voor de graanboeren. Andere takken van landbouw zijn, zooals hier te lande maar al te goed bekend, ook beschermd door in- voerrechten. De boeren, speciaal de Vlaamsche boeren, eischen thans meer steun en zeggen, dat in Duitschland, Nederland en Engeland, de tarwe veel hooge gevaloriseerd wordt door de regee- ringsmaatregelen dan in Belgie. Zij wijzen op de bijzondere bescherming van den steen- kolenmijnbouw, op de ,,geweldige bescher ming" die de nijverheid geniet en weike den steun van den landbouw geheel in de schaduw stelt. De strijd tusschen de bladen, die de belan- gen van de industrie verdedigen, en de land- bouworganen krijgt hoe langer hoe scherper karakter. Het Antwerpsche blad „La Metro- pole" heeft de boeren „bloedzuigers van de schatkist" genoemd en hierdoor zijn de land- bouwbladen natuuriijk op hun achterste bee- nen gaan staan. Inderdaad, de devaluatie in Belgie sehijnt de quaestie van den landbouwsteun in plaats van te hebben opgelost, eerder nog moeilijker te hebben gemaakt door de prijsstijging van de versehillende producten, welke de boeren in hun bedrijf noodig hebben en die voor het grootste deel moeten worden ingevoerd. DENATURATIE CONSUMPTIE- AARDAPPEEEN. In verband met de van versehillende zijden geuite vraag, welke maatregelen er zullen worden getroffen, t.a.v. de denaturatie van consumptie-aardappelen, deelt men van be- voegde zijde aan ,,De Zeeuw" mede, dat voor den oogst-1935 op een vroeger tijdstip met denaturatie zal worden aangevangen dan voor den oogst-1934 het geval is geweest (waar- schijnlijk in de maand September). Omtrent de grootte van de denaturatie vergoeding en de wijze waarop de denaturatie zal dienen te geschieden, zullen t. z. t. nadere mededeelingen worden gedaan. heeft bekend, dat zij in de laatste dagen van Juli een kind ter wereld had gebracht. Toen het wicht begon te sohreeuwen, zou zij dit uit vrees voor ontdekking stijf tegen zicih aan hebben gedrukt, waardoor het is gestikt. Na het lijkje eenige dagen op zolder te heb ben verborgen, werd het naar het bosch ge bracht en onder de struiken verstopt, waar het thans is gevonden. He vrouw, die met vijf kinderen van den steun van het Burgerlijk Armbestuur leefde, moet als moeder niet ongunstig bekend staan. Voorloopig is de vrouw vrij gelaten tot in de verzorging van haar kroost zal zijn voor- zien. Werklieden van de Radio Centrale neming te Den Holder, werkzaam DE COLORADO-KEVER KAN SCHATTEN KOSTEN. Op de zesde Landbouwweek te Wageningen hield ir. N. van Poeteren, hoofd van den Plantenziektenkimdigen Dienst de volgende inleiding; Wat kost de uitroeiing van een haard van den Coloradokever? Ten einde een denkbeeld te geven van de moeiten, die gedaan en de kosten, die gemaakt moeten worden om een haard van den Colo radokever, die ook in ons land zou kunnen ontstaan door de geheel onwtillekteurige over- brenging van een kever bijv. op een schip, uit het besmette gebied in Frankrijk, geheel uit te roeien, deelde spreker een aantal ge- gevens mede over hetgeen voor de opruiming van zulk een haard in Engeland en Duitsch land in de jaren 1933 en 1934 is gedaan en uitgegeven. De bedoeling van spreker is hiermede duide- lijk te maken, van hoe groot belang het is dat in ons land zulk een onwillekeurige toe- smetting onmiddellijk zou worden herkend en dat daarvan bericht wordt gezonden aan de in de Coloradokeverwet daarvoor aangewezen autoriteiten t.w. den burgemeester en den Plantenziektenkundigen Dienst. Elke dag uitstel kan de bestrijding zeer veel moeilijker maken, doordat de besmetting door het uit- vliegen van kevers over een veel uitgestrekter terrein verspreid is, waardoor opnieuw honder- den hectaren aan een nauwgezet toezioht onderworpen en met loodarsenaat bespoten moeten worden. Zoo werd in Stade het gewas op aardappel- velden en een roggeveld (dat blijkbaar het vorige jaar besmet geweest was) tot een op- pervlakte van 19.490 M2. vemietigd. Het ge was werd 2 M. diep begraven en voor de opt- smetting van den grond werden 122.325 KlG. benzol gebruikt. Eerst had men voor het op- sporings- en vemietigingswerk 116 man in dienst, later 5075. Het afzoeken der aardappelvelden werd eerst tot op 2 daama tot op 5 K.M. afstand uitgebreid. De bespuiting met loodarsenaat werd in de naaste omgeving om de 48 dagen uitgevoerd; tot op een afstand van 5 K.M. om de 1420 dagen. Daarvoor waren noodig 65 man met 4 rijdbare-, 2 motor- en 56 batterij spuiten, 6 rugpulverisateurs en 2 tonwagens. De geheele kosten bedroegen 102.000 mark. Voor het geval in Engeland werden geen kosten opgegeven, maar zullen zeker niet geringer geweest zijn, daar de besmetting in 1933 hier veel meer verspreid was en dus de behandelingen over veel grootere oppervlakten moesten worden uitgevoerd. Het onderzoek is uitgestrekt tot 16 K.M. in de omgeving. Besproeid zijn 2007 acres (803 H.A.) in 14 dagen tijd. Gedurende den winter zijn 2000 ton grond, bij handivol tegelijk op de aanwezigheid van kevers onderzooht. Alle besmette velden, met een strook voor zekerheid er om heen, werden met zwavelkoolstof behandeld. In het volgende jaar werd de bespuiting van aardappelvelden tot op 10 K.M. rondom alle besmette plaatsen uitgevoerd tusschen 5 Juni en 5 Juli. Daarvoor zijn teen 4011 acres (1605 H.A.) besproeid. Het toezicht op de aardappelvelden strekte zich wederom tot op 16 K.M. in de omgeving uit en ook daar- buiten werd nog toezicht uitgeoefend. Laten dus zeer velen zich het beeld van den Coloradokever eigen maken, besloot spr., omdat, als ergens onverhoopt de kever in ons land mocht optreden, hij onmiddellijk herkend kan worden en dus de noodige bestrijdings- maatregelen onmiddellijk kunnen worden ge troffen. DE LANDBOUWSITUATIE IN BELGIe. De devaluatie heeft de moeilijkheden vergroot. De toestand van den Belgischen landbouw is de laatste jaren steeds moeilijker gewor- den. De prijzen van de landbouwproducten zijn geregeld gedaald en ook sedert de deva- WEER BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLIN G. In den nacht van Zaterdag op Zondag is weer brand uitgebroken in het Lunapark van de Brusselsche tentoonstelling. Vijftien kleine stands, waaronder eenige restaurants en drinkgelegenheden, o.m. ,,Het witte paard" zijn door het vuur vemield. Het duurde on- geveer een half uur eer de brandweer van het tentoonstellingsterrein en die van het cen trum van Brussel, den brand meester waren. De schade wordt op fr. 500.000 geraamd; zij is voor een deel door verzekering gedekt. Het gebeurde is vermoedelijk aan kortsluiting te wijten. VERDRONKEN. Na afloop van een roeiwedstrijd te Well (Limburg) gehouden, is 'H. Kamps, die, om terug te keeren zijn boot aan een sleepboot wilde vastmaken, verdronken, doordat zijn boot omsloeg. De andere 3 inzittenden kon- den gered worden. In de ringvaart bij Aalsmeer is de 24-jarige M. Dirks, uit Amsterdam verdronken door het omslaan van zijn zeiljacht. DE ONDERGANG VAN DE GAAI. De laatste minuten, Zooals gemeld heeft de commissie, die een onderzoek instelde ,naar de oorzaken van het vergaan van het K.LM.-vliegtuiig De Gaai, tusschen de wrakstukken een aanteeken- boekje gevonden van een passagier. Dit notitieboekje, met de van zoo groot ge- wicht gebleken aanteekeningen behoorde naar De Tijd rneldt, aan zijn redacteur Jos. van Langen. De familie heeft het boekje aan het blad af- gestaan om kennis te nemen van de zoo hoogst beiangrijke gegevens, die er in zijn nee rgesch rev en Het zijn de vijf laatste beschreven bladzij- den, die met enkele korte aanteekeningen het sober en daardoor juist zoo beklemmend relaas doen van dertig tot bijna vijf en veer- tig minuten van een toeht, die om 12 uur ',s middags aangevangen, om 12.48 eindigen zou Jos. van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slant de klok in De Gaai met 10-tal passagiers, meest Hollan ders Drijvende wolken De Tijd brengt ons op de hoogte van het ongeluk van de „Ma- raboe", nadat een mede-passagier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zon dag jl.l. (Kwikstraat Red.) Een w gegroet en een schietgebedje tot Siint Christo- forus geven vertrouwen al gauw boven de wolken; vrij regelmatig dwars door de wolken, alles wit stijgen 3000 M. Regen tegen de ramen 4000 4500 boven de wol ken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijan 5000 regen klettert geen blauw meer regen halfeen knal dalen SJiel 4000 3800 3200 sneeuw 3000 2800 2500 2400 vlak haven toppen bliksem 2100 Hier zijn de aanteekeningen, die aanvanke- lijtk duidelijk en regelmatig geschreven, maar vermoedelijk door het remous, het stooten van het vliegtuig in de buden, steeds krabbe- liger worden, plotseling beeindigd. Het Is dan korter of langer na half66n en de laatst ver- melde hoogte, 2100 M. wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in den dalketel van den San Bemardinopas, waarvan de omrin- gende bergketens tot over de 3000 Meter red- ken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien en het oogenblik van de catastrophe was daar. LUGUBEICE VONDST. De rijksveldwachter te Austerlitz, gemeente Zeist, heeft onder struiken in het bosch een pakket gevonden, dat het lijkje bleek te be- vatten van een reeds eenigen tijd te voren geboren kind. Uit het onderzoek bleek wie de moeder was. Deze, een ongehuwde vrouw, Onder- bij het Timorpark, hebben een luguibere ontdekking gedaan. Men stootte namelijk op een diepte van circa 6 a 7 decimeter op twee skeletten, welke daar reeds vele jaren gelegen zouden hebben. Verder vond men hoegenaamd niets in den omtrek. Na medisch onderzoek bleek het een manne- lijk en een vrouwelijk geraamte te zijn, waar- schijnlijik van nog jonge menschen. Op de plaats van de vondst is steeds wei- land geweest. Later op den dag zijn de overblijfselen naar de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen vervoerd. t DIEFSTAL VAN KIPPEN. Bij een pluimveehouder te Ede zijn Donder- dagnacht ongeveer 200 kippen gestolen. In de nabijheid werden in een bosohje een paar zakken met kippen gevonden. Het grootste gedeelte van de dieren was reeds gestikt. De politie stelt een onderzoek in. DE BEVERRAT. De beverrat, van Amerikaansohe henkomst en daar indertijd in moerassige streken om zijn bent veel geteeld, is, schrijft de N. R. Crt., in den tijd, dat bont van allerlei soort ruime winsten scheen te zullen opleveren, ook naar Europa gebracht, waar men, mef name in Duitschland, groote kweekerijen van dit knaagdier inrichtte. Alras bleek, dat de kwaliteit van het bont van de in Europa gekweekte beverrat aanzien- lijk slechter was dan die van haar Amerikaan- sche ouders, zoodat de teelt spoedig niet meer loonde. Uit hun gevangenschap gevluchtte bever- ratten bleken een groot gevaar op te leveren voor dijken en andere waterwerken. De bever rat legt toch in deze dijken, gelijk met of even onder de waterlijn lange breede, vertakte gan- gen aan, zoodat vele beverratten in elkaars omgeving nestelen, het gevaar voor dijkdoor- braak geenszins denkbeeldig wordt. Ook in ons land houdt men reeds lang het oog op het dreigende gevaar van het naar binnen- dringen van de beverrat, waarbij men vooral bedacht is op een mogelijke invasie van Duit- sche zijde. Het blijkt evenwel, dat nog van andere zijde gevaar dreigt. In Belgie heeft men inderdaad ook een kweekerij van betver- ratten gehad. Het sehijnt dat men, toen het verbod afkwam om daar te lande verder beverratten te kweeken, de nog aanwezige beverratten gewoon los heeft laten loopen. Zij verbreidden zich langs den Demer en heb ben reeds de buurt van Mechelen bereikt, men heeft ze aangetroffen tusschen Aerschot en Mechelen ten Noorden van Leuven. Men moet dus ook met een invasie van dit schadelijke kDaagdier van Belgie uit rekening houden. DOOR EEN PAARD DOODGETRAPT. Donderdagavond had de voerman van het destructiebedrijf K. d. H. zijn paarden ge- bracht in de achter de woning aan den Boven- dijk liggende weide en was naar huis terug- gekeerd. Een troepje kinderen speelde in de weide, waarbij het driejarig zoontje van de H. Deze is blijkbaar te dicht achter een der paarden gekomen, dat hem een zoodanigen trap in den onderbuik gaf, dat de kleine aan de gevolgen is overleden. Donderdagavond zes uur vond een petro- leunjventer aan den spoorwegoverweg bij De Woesten onder Almelo een 16-jarigen loop-- jongen met een touw om den hals aan een boompje gebonden. Hij was spoedig bevrijd en vertelde dat hij aangerand was, waarbij zijn beurs met ruim 16 gulden was gestolen. Hij i daama door den vreemdeling aan den boom gebonden. Bij de politie, die het ver- haal niet geloofwaardig vond, bekende hij na een verhoor van meer dan twee uur, dat de overval gefingeerd was en door hemzelf ge- ensceneerd. De beurs is later in de omgeving gevonden. VERDRONKEN. De 33-jarige echtgenoote van den schipper D. te Stadskanaal, moeder van drie kinderen, waarvan het jongste een maand is, is Vrij- dagmorgen te Smilde overboord geslagen en in de Drentsche hoofdvaart gevallen. Zij werd door omwonenden bewusteloos op het droge gebracht. Hoewel direct kunstmatige adem- haling werd toegepast en bij het slachtoffer de levensgeesten terugkeerden, is zij toch eenige oogenblikken overleden. MIJNWERKER OM HET LEVEN GEKOMEN. Vrijdagnacht is te Kerkrade op den Kerk- rader Steenweg in bewusteloozen toestand ge vonden een man,die per auto naar het zieken- huis werd gebracht. Hij had een dubbele schedelbasis-fractuur. Des morgens is hij overleden. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij J. Bock heette, mijnwerker was en te Bleyerheide woonde; in den nacht was hij van zijn werk gekomen op de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg. Vermoedelijk is hij van zijn rijwiel gevallen en daardoor verwond. ONDERWIJZER VERDRONKEN. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is de ongeveer 30-jarige P. v. D., onderwijizer aan de Christelijike school te Culemborg bij het zwemmen in de Lek verdronken. Nog geruimen tijd heeft men, nadat hij was opgehaald, de levensgeesten trachten op te wekken, hetgeen niet mocht baton. De heer Van D. laat een vrouw en een kind achter. DOOD GEVALLEN. Donderdagmorgen bleef de woning van de 50-jarige mej. M. Abshoven, die aan den Pro- vincialen weg onder Hazerswoude een knui- denierszaak drijft, gesloten. Aanvankelijk werd er niet op gelet, maar later toen zich klanten vergeefs aan de woning vervoegden kreeg men argwaan. Een melkboer forceerde de deur en vond de bewoonster onder aan de trap liggen. Zij was van de trap gevallen en had emstige verwondingen aan hoofd en bee- nen opgeloopen. Hoewel onmiddellijk genees- kundige hulp werd ingeroepen mocht deze niet meer baten. Een uur later is zij over leden. VARKENS GENOEG. Bij den landbouwer Cobink te Vorden bracht een zeug twintig levende biggen ter wereld. BIJ HET FOTOGRAFEEREN VAN EEN ROTS GESTORT. Vrijdagmorgen tegen half tien vertrok een reisgezelschap per autobus uit Luik voor een tocht door het Ourthedal. Men volgde den grooten weg van Angleur naar Thilff en bij Colonster werd halt gehouden om de fraaie i omgeving te kunnen bezichtigen. Een jeugdig lid van het gezelschap, de 20- jarige Matthijs van Wijk uit de Jan Vossen- steeg te Leiden, wilde de omgeving en ook een groepje reisgenooten fotografeeren en beklom daartoe een ongeveer 30 meter hooge rots. Door het loslaten van een stean verloor hij j echter zijn evenwicht en stortte langs de bijna rechte helling omlaag, waar hij bleef liggen met zoodanige verwondingen aan hoofd en borst, dat hij korten tijd later overleed. De jongeman had met een drietal vrienden een tocht door Belgie gemaakt en was juist op den terugweg. KIJFPARTIJ T'E OSS LEIDT TOT DE ZOOVEELSTE ARRESTATIE. He gebeurtenissen van de laatste maanden hebben in Oss de gemoederen in beweging ge bracht. Dat is in het bijzonder het geval in de beruchte buurt het „Vierhoekje", waarvan het grootste deel der mannelijke bevolking zich thans in voorloopige hechtenis bevindt. Vroe ger hoorde men daar nooit over bedreven mis- drijven praten, thans vormen de onthullingen het gesprek van den dag. Er heerscht wan- trouwen en achterdocht onder de achtergeble- ven vrouwen en men beschuldigt elkaar van verraad en ook van misdrijven, die nog niet tot klaarheid zijn gebracht. Natuuriijk inte- resseeren de marechaussee en de gemeente- politie zich in het bijzonder voor de ontwikke- ling van deze strubbelingen. Vooral nu men sinds eenige dagen openhartiger wordt en de vrouwen elkaar op straat met verwijten over laden. Vrijdagmiddag kwam het tot een uitbar- sting. Ook nu weer waren twee vrouwen, wier m ann en in verband met de brandstich- ting bij de familie Van Zandvoort in 1925. waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven kwamen, in voorloopige hechtenis zijn gesteld, in een woordenwisseling geraakt. De een verweet de ander, dat haar man verraad gepleegd had en tenslotte beschuldigde een der vrouwen haar tegenpartij, dat haar man eenige jaren geleden zekeren v. Gaalen had vermoord. Daarbij deelde zij versehillende bijzonderheden mede, die voor het onderzoek van belang zijn. Na deze beschuldigingen geraakten de vrou wen handgemeen en takelden elkaar duchtig toe. In een oogwenk kwamen marechaussee en gemeentepolitie tusschenbeide en scheidden de vechtende furies. Daama werd een der vrouwen medegenomen naar het politiebureau, waar men haar gelegenheid gaf, haar hart te luchten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat weer een uitgebreid onderzoek is begonnen, daar de vrouw beiangrijke verklaringen omtrent de handelingen van de misdadigersbende heeft afgelegd. Er worden dan ook binnenkort nieuwe onthullingen verwacht. EEN SMOKKELDRAMA Nabij Budel (N.-Br.) heeft men, meldt het Hbl., even over de grens een marechaussee aangetroffen, die zwaar verwond bleek te zijn en nog slechts zwakke levensteekenen ver- toonde. De man werd terstond naar het mili- tair hospitaal overgebracht, waar hij eenige uren later aan de wonden is overleden. Men vermoedt, dat zich hier een smokkeldrama heeft afgespeeld. GEVAARLIJK SPEELGOED. Vrijdagmiddag waren eenige kinderen tus schen vier en zeven jaar in de van Heutz- straat te Venlo aan het spelen met een spiri- tustoestel. Een van hen schudde plotseling den inhoud van het brandende toestel uit over het lichaam van zijn makkertje, het 5jarige zoon tje van de familie Lamers. Het jongetje liep daarbij zeer emstige brandwonden aan het benedenlichaam en de beenen op. In zorgwek- kenden toestand moest het naar een zieken- huis overgebracht worden, FELLE BRAND IN E!EN MAGAZIJN VAN EEN KAZERNE. Vrijdagavond omstreeks even uur ontdekten eenige militairen, dat brand was ontstaan in een der gebouwen op de achterplaats van de kazeme Prinsenhof, thans ingericht als levens- middelenmagazijn. In dit magazijn, dat vroe ger als broodbakkerij voor de militairen ge bruikt werd, waren groote voorraden levens- middelen en kleedingstukken opgeslagen. Van deze voorraden ging een groot gedeelte ver- loren. De gemeentelijke auto-brandspuit en de mi- litaire brandspuit namen aan de blussching deel. Na een half uur was men het vuur mees ter. Een oogenblik bestond nog gevaar voor de belendende perceelen. De bovenverdieping van het gebouw is geheel uitgebrand. De autobrandspuit bleef nog geruimen tijd nablusschen. De oorzaak van den brand, die veel publiek trok, is tot dusver onbekend. ZES MIJNWERKERS GEWOND. in z(jn leunstoel in den tuin zat, elken ochtend kinderliedjes voorgezongen. DE OVERSTROOMING IN OHIO. De overstrooming, waardoor sinds eenige dagen verscheidene staten geteisterd worden, heeft in Ohio een steeds dreigender karakter aangenomen. Het water heeft vooral groote schade aan- gericht in het dal van den Muskingum. Men beschouwt in dit deel van Ohio de overstroo- mingen de ergste van de laatste 22 jaar. De materieele schade wordt geraamd op ongeveer drie millioen dollar. Drie personen zijn verdronken. Uit Zanesville in Ohio wordt gemeld: Het niveau van de gezwollen rivieren in midden-Ohio begint weer eenigszins te dalen. Het hoog ewater heeft inmiddels toch nog aan vier personen het leven gekost, terwijl een materieele schade werd aangerieht, die geschat wordt op niet minder dan vijf mil lioen dollars. Leden van de nationale garde patrouilleeren nog door de getroffen gebieden, teneinde gereed te zijn voor mogelijk nieuw gevaar. Intusschen hebben een paar duim regen de Muskingum en Tuscarawas doen overstroo- men, met het gevolg, dat van de getroffen streken de oogsten en het vee verloren gin- gen. BOTSING TUSSCHEN KANON EN TREIN. Een vrachtauto met soldaten van het le regiment artillerie van het garnizoen te Ant- werpen, die zich naar een kamp nabij Eupen- Malmedy begaven, kruiste kort na het vertrek uit Stavelot nabij Waismes een spoorweg- overgang, waarvan de afsluitboomen niet ge sloten waren. Op hetzelfde oogenblik naderde een trein. De vrachtauto trok een kanon op een affuit, en terwijl de vrachtauto met sol daten juist de rails gepasseerd was, bevond het kanon zich er nog op toen de botsing met den trein plaats vond. Het affuit werd ver- splinterd en het kanon dat gedaeltelijk werd vernield, kwam op de spoorbaan terecht. Het touw waarmede het affuit aan de vrachtauto was verbonden, brak, zoodat de auto niet be- schadigd werd en de menschen daarin onge- deerd bleven. EEN BEROEPSH UWELIJ KZ VVENDELAAR. Het record in huwelrjkszwendelarij is zeker wel opgesteld door den vroegeren Roemeen- schen millionnair Manea. Deze jongeman is pas 28 jaar oud. Zijn millioenenvermogen had hij in 1930 tot de laatste lei uitgegeven. Hij kwam toen op het plan, om, daar hij zijn ver- mogen in gezelschap van vrouwen had ver- brast, opnieuw rijk te worden door middel van vrouwen en hij zocht rijke meisjes en wed/uwen om met deze in het huwelijk te tre den. Na zeer korten tijd had hij de bruid schat van zijn echtgenoote dan weer verbrast, liet zich scheiden en zocht nieuwe slacht- offers. Van 1930 af is hij er op deze wijze in geslaagd, niet minder dan 80 vrouwen naar het altaar te voeren en eerst thans wordt hij vervolgd wegens zwendelarij, bedrog, diefstal en in het bijzonder wegens ibigamie omdat bij het tempo van zijn huwelijken de echtschei- dingsrechtbank niet mee kon doen. In de ondergrondsche werken der Staats- mijn Maurits te Lutterade zijn Vrijdag bij het vervoeren van mijnwerkers van een treintje enkele wagens omgeslagen. Zes arbeiders be- kwamen verwondingen. Edn hunner, de 35ja- rige mijnwerker A. Kussel uit Linnenheuvel, was er leelijk aan toe. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Zijn toestand was hoogst zorgwekkend. De andere vijf arbeiders bekwamen schaaf- wonden. BRAND TE GASSELTE MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Vrijdagavond is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de arbeiderswoning van 'H. P. IKostvlies, wonende in de gemeente Gas- selte (Dr.). Wegens gebrek aan water faalden de pogingen tot blusschen. Daar men niets van den bejaarden bewoner, noch van zijn bij hem logeerenden kleinzoon J. Dokter uit Schagen (N.H.) bemerkte, vreesde men het ergste. Toen de overblijfselen van de woning kon- den worden onderzooht, bleek dat beiden in derdaad een vreeselijken dood gevonden had- den. Vermoedelijk zijn beiden door het onweer getroffen. Het jongetje was bij het begin van het onweer bij buren, doch had zich naar zijn grootvader begeven, omdat deze ongesteld te bed lag. De man was 67 jaar oud en de jongen 12 jaar. De burgemeester van Gasselte was bij den brand en bij het vinden van de stoffelijke res- ten aanwezig. 125.000 GULDEN VOOR KINDERLIEDJES. Een Engelsche koopman, die zijn laatste dagen eenzaam in een tuinhuisje had gesleten, is thans op 77-jarigen leeftijd overleden. Bij opening van zijn testament bleek, dat hij zijn geheele vermogen van 125.000 gulden had na- gelaten aan het 5-jarig dochtertje van een buurman. Het kind had den grijsaard als hij OP HET NIPPERTJE GERED. Twee officieren van de Fransche luchtmacht luitenants Retoumat en Briant, omtrent wie gemeld was, dat zij vermist werden op een vluoht van Fransch Indo-China, zijn te Sin gapore aangekomen aan boord van een Ja- pansch vrachtschip. Over de wijze, waarop zij aan den dood ontsnapten, vertelden zij een opmerkelijke geschiedenis. Het watervliegtuig, waarin zij zich bevonden, kwam op 120 mijlen van Saigon in de Zuid-Ohineesche zee terecht. Gedurende twee nachten en drie dagen zaten zij in het wrak, dat een speelbal der golven was, bekneld. Zij waren zonder voedsel en moesten water drinken uit den radiator van het toestel. De beide mannen verkeerden in wanhoop, toen het wrak dreigde te zinken. Toen zij meenden, dat hun laatste uur was geslagen, werden zij opgemerkt door de be- manning van een voorbijvarend Japansch vrachtschip. Even voor het zinken van het wrak werden de Fransche officieren opgepikt. Den tweeden dag, nadat zij in zee terecht waren gekomen, zwommen haaien rond het toestel. De beide vliegers zijn thans de gast van de Royal Air Force te Singapore en zul len zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk ver- trekken. In een eircustrein van het circus Althoff bij Berlijn raakte een wagon open waardoor een leeuw en een beer konden ontsnappen. Zij sprongen het vrije veld in, maar wisten met hun vrijheid niets te beginnen omdat zij doo- delijk eangst hadden voor de koeien die op het veld graasden. De wilde dieren verscholen zich achter een heg en konden door de oppas- sers worden gevangen. AMERIKAANSOHE AQUARIUMS. In de Ver. Staten van Noord-Aimerika en in Canada bestonden e'r vier jaar geleden 25 aquariummaatschappijien; maar de belang- stelling is zoo stork toegenomen, dat er nu al 40 van zulke vereenigingen bestaan. Groote openbare aquariums zijn toegankelijk in Chi cago, San Francisco, New-York en Philadel phia en er is een ongewone vraag naar vis- schen uit de tropen. Bijzondere inriohtingen voor het vervoer op schepen blijken al niet meer voldoende; men brengt de visschen nu per vliegtuig aan. Wel worden ze daarom nog geen vliegende visschen geheeten, maar er kan toch van gezegd worden, dat ze uit den hemel zijn komen vallen. Natuuriijk krijgen al de visschen een wetenschappelijken naam maar het publiek sboort zich daar min- minder aan en verkiest populaire of bijnamen. Een zoogezegde Cichlosoma nigrofasciatum kreeg wegens zijn vechtlustigen aard den bijnaam van Jack Dempsey; doch in de laat ste weken werd uit Zuid-Afrika een visch aangevoerd, die de echte Cichlosoma nigro fasciatum is. Voor de identiteitskaart van Dempsey bleek men zich vergist te hebben, en nu is de sukkel vooralsnog zonder weten schappelijken naam. VIJFTIG DOODEN BIJ AARDBEVING IN COLUMBIA. Een aardbeving gespaard gaande met een hernieuwde werking van den viulkaan Galeras, heeft aan ongeveer vijftig personen in Colum bia het leven gekost. De verbindingen met de provincie Narino zijn verbroken. Hoe hevig de aardbeving bij Pasto in Co lumbia is geweest, blijkt wel uit het feit, dat het dorp Cangua bij Pasto geheel van den aardbodem is weggevaagd. In totaal zijn zooals gemeld, 50 personen om het leven ge komen, doch ook het aantal zwaargewonden moet zeer aanzienlijk zjjtn. Daarbij komt nog, dat de reddingswerkzaamheden met groote moeilijkheden gepoard gaan, aange- zien nagenoeg alle straten door de puinhoo- pen zijn versperd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3